Geld voor strijd tegen verdroging Geldboetes en rij-ontzegging drankrijders Polen dankt Axelse gemeenschap I Dusty kampioen bip Belgische wedstrijd gehoorzame honden Sleutel voor clubgebouw korfballers valt uit de lucht Parochie Hoofdplaat en pastoor Buijsse vierden jubileum Instuif viert jubileum met geestelijk gehandicapten Hi zeeland Waterschap Hulster Ambacht steekt f 295.000 in beheersing peil geslaagden Jo MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De alge- mene vergadering: van water schap Het Hulster Ambacht stemt in met het voorstel van het dagelijks bestuur om de ver droging in de Riet- en Wulfs- dijkpolder en de Absdalepolder te lijf te gaan en de waterkwali teit van de Vlaamse Kreek te verbeteren. Wel zou een aantal hoofdingelanden graag zien dat het project wordt uitgebreid tot andere polders en dat ook de bo dem van de Vlaamse Kreek wordt schoongemaakt. Voor de voorgestelde projecten is in totaal 295.000 gulden nodig. Het dagelijks bestuur van Het Hulster Ambacht hoopt een deel van de kosten terug te krijgen via subsidies van het Europese structuurfonds en uit de provin ciale pot Gebiedsgerichte Be strijding Verdroging. Hoofdingeland K. Martinet stel de vrijdag tijdens een algemene •vergadering van het waterschap dat het een prima zaak is dat de verdroging van een aantal pol ders wordt aangepakt. „Ik vraag me echter af waarom de Ferdi- nanduspolder niet bij het pro- ject betrokken wordt", stelde Martinet. ..Want ook deze polder 'dient aangepakt te worden." Ook collega G. Miehielsen ver klaarde dat het project verder uitgebouwd dient te worden. Mi ehielsen: „Ik vraag daarom om een snelle inventarisatie van alle Politie bekeurt drankrijders van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij alcoholcon troles in de nacht van zaterdag op zondag hield de politie in Zeeuws-Vlaanderen twee auto mobilisten aan die teveel had den gedronken. Een inwoner van Terneuzen werd omstreeks 5.20 uur op de Westkolkstraat in zijn woonplaats aangehouden en had 2,5 keer zoveel alcohol ge- nuttigd als wettelijk is toege staan. Het rijbewijs van de man werd in beslag genomen. Diezelf de nacht werd in Sluis om streeks 1.40 uur een inwoner van Maldegem geverbaliseerd die anderhalf keer zoveel had ge- dronken als wettelijk is toege staan. gebieden waar het waterpeil ver hoogd zou kunnen worden." Dijkgraaf K. baron Collot d'Es- eury gaf aan dat het dagelijks bestuur zo'n inventarisatie niet op korte termijn kon beloven, maar dat men het advies van Mi ehielsen wel ter harte neemt. Vlaamse Kreek Diverse hoofdingelanden stel den ook het verhogen van het peil van de Vlaamse Kreek bij Graauw aan de orde. Deze kreek heeft een gesloten waterhuis houding en door de'combinatie van langdurige droogte en hoge temperaturen legden talloze vis sen in de kreek in augustus het loodje. De kreek ligt in een ge bied dat beheerd wordt door Staatsbosbeheer en daarom wil den diverse hoofdingelanden weten waarom deze instantie niet meebetaalt aan het verho gen van het peil. Collot d'Escury legde uit dat het waterbeheer een verantwoorde lijkheid van het waterschap is en dat die dus ook voor de kosten dient op te draaien. Verder ver- Auto brandt uit in garagebox TERNEUZEN - Een personen auto die geparkeerd stond in een garagebox in één van de Schel- deflats aan de Terneuzense Churchilllaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag volledig uit gebrand. De brandweer van Ter- neuzen wist de brand, die om streeks 2.00 uur uitbrak, snel te blussen. De garagebox liep slechts lichté schade op; in het flatgebouw ontstond enige rook ontwikkeling. De technische re cherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Vrouw over de met auto zekerde de dijkgraaf dat Staats bosbeheer zeker niet onwelwil lend staat tegenover het verho gen van het peil in de kreek. Daarnaast liet hij weten, dat het voorstel van enkele hoodinge- landen om ook de bodem van de Vlaamse Kreek schoon te ma ken op korte termijn niet gerea liseerd kan worden. Het uitvoe ren van dat karwei gaat miljoe nen guldens kosten. kop OOSTBURG - Een 23-jarige au tomobiliste uit Frankrijk sloeg zondagmiddag omstreeks half twee door onbekende oorzaak met haar voertuig over de kop op de Lange Heerestraat tussen Oostburg en Schoondijke. De vrouw belandde met haai- auto in de sloot, maai- bleef onge deerd. De schade aan haar wa gen was gering. De Poolse ambassadeur dr S. Komorowski speldt burg emeester W. J. de Graaf het Officierskruis van de orde van verdienste van de republiek Polen op. foto Peter Nicolai van onze verslaggever AXEL - Burgemeester W. J. de Graaf wil de zaterdag bij de herdenking van de be vrijding van Axel in de Tweede Wereld oorlog eigenlijk geen toespraak houden. De eerste burger van Axel moest echter tot twee keer toe het woord voeren, om dat hij tot zijn grote verrassing een hoge Poolse onderscheiding in ontvangst mocht nemen van de Poolse ambassa deur, dr S. Komorowski. De Poolse ambassadeur verklaarde tij dens zijn toespraak in het stadhuis van Axel dat er in vijftig jaar tijd hele sterke banden zijn ontstaan tussen de Axelaars en hun Poolse bevrijders. De ambassa deur bracht in herinnering dat Axel als één van de eerste Nederlandse gemeenten een monument oprichtte voor de Polen die tijdens de bevrijding sneuvelden. Hij benadrukte dat het gemeentebestuur voor een belangrijk deel heeft bijgedragen aan de innige relaties tussen de Axelaars en de Polen. Daarom kreeg De Graaf het Officierskruis van de orde van verdienste van de republiek Polen. De Graaf gaf aan dat hij ontzettend blij was met de onderscheiding, maar dat hij deze eigenlijk niet verdiende. „Het is de Axelse gemeenschap die zulke hechte banden met de Polen heeft ontwikkeld", aldus de Graaf. „Daarom beschouw ik de onderscheiding als een symbolische dankbetuiging voor de inwoners van Axel." Verder stipte de burgemeester aan dat de jaarlijkse herdenking vanaf volgend jaar in een andere vorm wordt gegoten. De Graaf: „De Vereniging Axel-Polen heeft besloten met de activiteiten te stoppen en het gemeentebestuur is er nog niet uit op welke wijze de herdenking van de bevrij ding kan worden voortgezet." Parachutisten landden zaterdag op het sportpark Baersande met de sleutels van het nieuwe clubhuis van Breskense Korfbal Club. foto Peter Nicolai van onze verslaggever HOOFDPLAAT - De parochie Hoofdplaat vierde zondag het 200-jarig jubileum met een feestelijke heilige mis en een re ceptie. Tevens konden de bezoe kers in de doopkapel een kleine tentoonstelling over de geschie denis van de kerk bezichtigen en de felicitaties overbrengen aan Francois Buijsse, die een kwart eeuw pastoor is in Hoofd plaat. De expositie kan ook op 23 en 30 september en 7 oktober van twee tot vijf uur 's middags beke ken worden. Op de tentoonstel ling wordt aan de hand van kranteknipsels, foto's en ander informatiemateriaal een over zicht gegeven van de geschiede nis van de parochie Hoofdplaat. Zo hangen er bijvoorbeeld foto's uit 1945 van een beschadigde kerk. Verder is er onder meer een overzicht van de roepingen van zowel broeders als zusters te zien en een ingelijst wapen van Hoofdplaat. Pastoor Buijsse genoot tijdens de receptie zichtbaar van het weerzien met oude bekenden. „Er zijn niet anders dan familie, bekenden en vrienden", aldus Buijsse. „Een voormalig onder wijzer is zelfs speciaal uit Haar lem gekomen." Buijsse had er niet om gevraagd, maar toch kreeg hij op de recep tie een aantal cadeautjes. Me vrouw R. M. Verstraeten-Scher- beijn had twee tekeningen van de kerk en de pastoor gemaakt en bood deze aan de jubilaris aan. van onze verslaggever BRESKENS - De Breskense Korfbal Club (BKC) maakte za terdag van de opening van het nieuwe clubgebouw een specta culaire happening. Tot grote verrassing van de meeste aan wezigen landden omstreeks kwart voor vier 's middags en kele parachutisten op het sport park Baersande met de sleutels van het nieuwe clubhuis, dat door vrijwilligers is gebouwd. Het voormalige onderkomen was hoognodig aan vervanging toe en daarom ging een vrijwilli ge bouwploeg in september vo rig jaar aan de slag. „We werkten met een trouwe ploeg van circa tien mensen vooral in de week einden en in de avonden. Daar bij kregen we de nodige onder steuning van het thuisfront", zegt bouwleider Willy Faro. „Over het eindresultaat zijn we zeer tevreden. We hebben met opzet gekozen voor een cluhuis in frisse, lichte kleuren van deze tijd." Financiering Het bestuur van BKC had voor de bouw van het nieuwe club huis een begroting opgesteld van vijftigduizend gulden. Voor zitter Rein Leentfaar geeft aan dat het overgrote deel van dat bedrag al bijeen is gebracht door het ophalen van oud papier, de verkoop van wafels, een spon sorloop en diverse andere activi teiten. Bovendien ontving BKC vele giften van bedrijven en par ticulieren. Leentfaar: „Als we nog één actie houden en oud pa pier blijven ophalen, zijn we er aan het eind van het jaar finan cieel wel uit." De festiviteiten rond de opening van het nieuwe clubhuis begon nen 's morgens al om 10.00 uur met activiteiten voor de jeugd. Aan het begin van de middag werd een gekostumeerde korf balwedstrijd gehouden. De pa rachutisten landden kort voor voor vieren met de sleutels op het sportpark. De sleutels wer den in twee met papier dichtge maakte korven gelegd. Daarna mochten de twee oudste cluble den, Cor en Bram Vergouwe en de twee jongste leden, Myrthe Faro en Benjamin Moll,, de sleu tels uit de korven schieten. Tijdens de festiviteiten werd ook stilgestaan bij het 65-jarige jubi leum van de korfbalvereniging. Niek Manneke, Sonja Faro. Jan Roest, Jaap Flikweert en Jenny van Haneghem ontvingen een speldje en een diploma, omdat ze 25 jaar of langer lid zijn van BKC. Enthousiast zingt een bezoekster van het jubileumfeest mee met Piet Brakman. foto Peter Nicolai van onze verslaggever SLUISKIL - Bij de liedjes van Piet Brakman en Mini van der Meulen luisterden de circa 175 deelnemers aan dachtig en rfls ze de nummers kenden werden die uitbundig meegezongen. Ook de geza menlijke maaltijd viel bij de geestelijk gehandicapten goed in de smaak, zodat het jubileumfeest van de Instuif Oos t-Zeeu ws-Vlaanderen met recht een succes ge noemd kan worden. De Instuif Oost-Zeeuws- Vlaanderen verzorgt elke maand enkele uren van ont spanning voor geestelijk ge handicapten en viert dit jaar- het dertigjarige jubileum. De jubilarissen hadden voor hun feestmaaltijd in het Meulen- gat in Sluiskil de deelnemers van de Instuif West-Zeeuws- Vlaanderen uitgenodigd en samen maakten ze er een ge zellige dag van. Veel deelnemers zagen oude bekenden van school en ande re gelegenheden terug en haalden gezamenlijk herinne ringen op. „Toen ik de West- Zeeuws-Vlaamse deelnemers naar huis bracht waren ze nog helemaal opgetogen", zegt Annie Buysse van de Instuif West-Zeeuws-Vlaanderen. „Maai- ze zeiden ook dat ze on ze maandelijke bijeenkom sten in Oostburg niet willen missen. Die zijn immers klein schaliger. En je kan dan ook activiteiten doen die met een te grote groep vrijwel onmo gelijk zijn. Denk bijvoorbeeld maar aan handwerken." Buysse geeft aan dat de maandelijke bijeenkomsten goed lopen, maar dat men zo wel in Oost- als West-Zeeuws- Vlaanderen nieuwe begelei ders kan gebruiken. Vrijwilli gers voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen kunnen zich mel den bij T. Seghers in Hulst en begeleiders voor West- Zeeuws-Vlaanderen kunnen contact opnemen met- A. Buysse of A. de Smet in IJzen- dijke. Drumbands spelen voor jarige fanfare Lamswaarde van een medewerker LAMSWAARDE - Met een mu zikaal festijn voor drumbands heeft de fanfare Vrijheid Een dracht zondag in Lamswaarde cachet gegeven aan de viering ZUIDZANDE Vergadering D en T - De Oostburgse raadsfractie Dorps belangen en Toerisme houdt vandaag (maandag) een openba re fractievergadering in hotel De Rode Leeuw te Zuidzande. De vergadering begint om 20.00 uur. van het honderdjarig bestaan. Na eerdere optredens van een Tsjechische blaaskapel en de koninklijke Luchtmacht Kapel werd nu de aandacht gericht op de slagwerkers. Naast de jubilerende vereniging maakten muzikanten van Een dracht Maakt Macht uit Koe wacht en showband Kloortje uit Kloosterzande een rondgang. Vervolgens gaven de slagwer kers een show op het pleintje na bij de kerk. Het werk van de roffelaars kreeg de waardering van het publiek. Later dit jaar heeft Vrijheid Een dracht nog een solistenconcours en afsluitend concert op het pro- College van onze verslaggever AARDENBURG - Met achttien vertegenwoordigers onder de vierentwintig deelnemers wa ren de herderachtigen zondag ver in de meerderheid op het Belgische kampioenschap ge drag en gehoorzaamheid voor gezelschapshonden in Aarden burg. De eerste prijzen gingen echter naar andere rassen. De Labrador Blits en begeleider L. Hanssens uit Sijssele werden kampioen in de categorie voor minder ervaren honden. De eer ste prijs in de zwaarste catego rie was voor de kruising Dusty en haar baas P. Verhelst uit Hamme. De Hondenclub Aardenburg (HCA) viert dit jaar het tienjari ge jubileum en mocht daarom voor het eerst in de geschiedenis het kampioenschap van het Bel gische Verbond van Honden vrienden (VVH) organiseren. De HCA is het enige Zeeuws-Vlaam- se lid van de WH en had zich vooral uit geografische overwe gingen bij de Belgische bond aangesloten. Categorie 2 De wedstrijden voor de honden en trainers uit de categorie 2, die het basisprogramma moesten uitvoeren, begonnen om 10.00 uur op het terrein van de HCA. De meeste honden gingen met overduidelijk plezier het plein op om samen met de baas of ba zin de oefeningen te doen. Het volgen van de begeleider ging de meeste honden uit die tweede categorie goed af en ook het op bevel staan, liggen en zitten de den veel dieren prima. Verder werden de honden getest op hun sociale gedrag. Zo moes ten ze zich onder meer laten aan halen door een vreemde en was het de bedoeling dat de begelei der het gebit van de hond zonder problemen aan de ringmeesj kon tonen. Het weigeren van; kaas leverde een ^aantal deels mers uit categorie 2 strafpun! op en dat was niet zo verwon! lijk. Het vlees dat de dieren hun neus kregen rook heerfi Elk duo kreeg aan het einde» de proef een applaus van bezoekers die waren tos stroomd. Die vermaakten i niet alleen met de hondendn suur. Ook het springkussen,! tentoonstelling van de kleine renvereniging en de andere at viteiten vielen goed in de smal Categorie 1 De wedstrijden voor de hond uit de categorie 1 hebben een: gere moeilijkheidsgraad enl gonnen om drie uur 's midd: In deze eredivisie deden voorzitter Huib Rijk en zijn l; chelse herder Rocky voor detj de keer een gooi naar de tit Het duo bleef echter steken derde plaats. Rocky deed; perfect, maar zijn baas vergat een cruciaal moment een Ijs te geven. „Waarschijnlijk is ai organisatorische rompsloi toch van invloed op de com tratie geweest", oppert Hf huls; van H van d legen schant nioet geen tiek. 2 Het za haddei Imoetei 0-2. Va [we ee conclu Binnei het de 7- Ternei oprij, vers d als des jonge i nederl geen le geen e Hetko een ni< Virtus voetigi woordvoerder Erwin de Poon ff8Slpr „Toch is het voor de club: prachtige dag geweest. Met: veel bezoekers, goed weer spannende wedstrijden. Wei len het Belgisch kampioensc! graag nog een keer organist? maar dan pas over enkele jar, In de voorbereiding van des: strijden gaat immers een hi boel tijd zitten. Uitslagen: Categorie 1: 1 P. Verlig VO met de kruising Dusty: 721 punt: - - M. Schauteet met de Golden ik ver Rocky, 678 punten; 3 H Rijk: de Mechelse herder Rocky, 673 f ten. Categorie 2:1L Hanssens Labrador Blits: 783 punten; 2 P,i de Moortele met de Mechelse Jingo: 767 punten; 3 R. Demeyer: de Mechelse Raika, 759 punten, van een medewerker TERNEUZEN - Het 'dagje vis sen' was op 1 juli van dit jaar bij een 51-jarige inwoner uit Oost burg volledig uit de hand gelo pen. De man had duidelijk te diep in het glaasje gekeken, maar was toch met zijn auto naar huis gereden. De Oostburg se politie had al gauw in de ga ten dat er alcohol in het spel was. De verbalisanten zagen dat de verdachte, na het stop pen op een rijstrook langs de kant van de weg in zijn woon plaats, bij het openen van zijn portier letterlijk uit de auto viel. De blaastest wees uit dat de Oostburger 905 microgram alco hol (ruim vier keer zoveel dan toegestaan) in zijn bloed had. Politierechter rnr H. van Breda hield in zijn uitspraak rekening met zijn financiële omstandig heden en met het feit dat het de eerste keer was dat de verdachte met justitie in aanraking was ge komen. Hij vonniste de man tot het betalen van een boete van 1000 gulden en een rij-ontzeg- ging van negen maanden, waar van zes maanden voorwaarde lijk, mits de alcohol-verkeers- cursus wordt gevolgd. gistere vendie gemak bleef H doorge bet mi Bic geenn - V: bouwd detege yeel be Jeu; oefe bres: van he peelt egen: 'toi man verkeerde nog in zijn pn tijd van een veroordeling var bruari vorig j aai-, waarbij hij! een alcoholverkeerscursus gevolgd. Officier van justitie mr J.A Groen stelde vast dat de dachte daarvan blijkbaar had geleerd. De officier eiste onvoorwaardelijke rij-oni' ging van zes maanden en geldboete van 1500 gulden e tenuitvoerlegging van maand voorwaardelijke rij! zegging. De politierechter wi ^XEL niet zo ver gaan en veroords de man tot 1250 gulden boeit een voorwaardelijke rij-ont! ™en n ging van zes maanden, met' Sluisk: proeftijd van twee jaar. Hij sloot verder tot verlenging' de proeftijd met een jaar vossen As eerdere veroordeling van 5ende 1 maand voorwaardelijke rij: 'oef^ zegging. wnder Stom Vier of vijf glazen wijn zou eei jarige ioor tr Herhaling gramma staan. Dit laatste ge beurt in samenwerking met de fanfare Sint Jan uit Sint Jan steen, die eveneens dit jaar het eeuwfeest viert. Oosterschelde GOES - Aan het Oosterschelde College te Goes slaagde Sharon Obasohan-Kloos uit Goes voor het examen Semi-residentieel Werk. Een 64-jarige man uit Walsoor den werd binnen een korte tijd voor de tweede keer gepakt voor het rijden onder invloed van al cohol. „Het was zo tropisch warm, dat ik hier en daar wat heb gedronken", vertelde hij op de zitting. Daarna was hij naar het dorpscafé gegaan om nog en kele glazen bier te nuttigen. De politie nam de verdachte, toen hij uit het café kwam, mee naar het bureau om hem een blaas test af te nemen. De blaastest wees 570 microgram aan. De Video en cd's uit huis gestolen VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen zijn het afgelopen weekeinde veertig cd's, met een totale waarde van vierduizend gulden, en een vi deorecorder gestolen. De inbre kers) kwam(en) binnen door een deur open te breken. Drankrijders aangehouden MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Mid delburgse automobilisten aan gehouden op verdenking van rij den onder invloed. In de Koe poortstraat werd een 30-jarige Middelburger staande gehou den. Hij bleek twee maal zo veel gedronken te hebben als toege staan. De man kreeg een dag vaarding. Om 4.30 uur hield de politie een 40-jarige Middelbur ger aan. Hij kreeg een transactie aangeboden. vrouw uit Terne» 'c 'slechts' gedronken heb'; Mven toen ze op 6 juli van dit jaar: ^gen de auto richting De Braata reed en vervolgens werd aa: lf houden. Dit geloofde de offi c niet. „Bij uw percentage van 11e'en- microgram moet dit het dub! °PAxf zijn geweest. U zult in het meeste volg op uw alcoholgebruikn ten letten." De Terneuzense toe stom te zijn geweest. Ze haar rijbewijs niet kunnen! sen vanwege haar werk. Ze tevens bang dat bij een mop ke veroordeling tot rij-oni ging haai- collega's er achter: den komen. Mr Groen wilde rekening! den met de omstandighede: eiste, in tegenstelling tot de IERNI delijke richtlijnen, een v ach na waardelijke rij-ontzegging long A zes maanden en een boete lelkanc 1750 gulden. De_vrouw moei Se van wel de AVC-cu'rsus volgen kenen, politierechter vond. de eh SD0-b »an o fiinsw mild. Hij verhoogde de boeit 2250 gulden ter compensatie de voorwaardelijke rij-ont échter ging- Stefan en 0-1 ietwee ekere wee d )-3. lerholi terker wi hal OOl'spi an He TERNEUZEN - Een inwooD H bo van Terneuzen moest zateri 'emet middag met onbekend Ie erstan worden opgenomen in zie! prong, huis De Honte in haar tft plaats, nadat ze als passaf van een scooter door een pe nenauto werd geraakt op kruising Bernard Zweersll Bachlaan. Ic stuit Het ongeluk ontstond doe: nen te es uit. 'ermei Bijrijdster scooter door auto geraakt van onze verslaggever erweg oor e< Hulstei te rust 'Og VO( ioeipui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24