Nieuwe pauze luchtacties Navo Doodvonnis voor dienstmeisje Borst betuigt respect voor arts die lijdende baby liet sterven Klanten eisen geld terug van afgelaste reis naar Indonesië 4 WEKEN Serviërs krijgen 72 uur extra om wapens terug te trekken leerma werpt handdoek nog niet in de ring Non-stop rond aarde Scheidende modekoning bedankt moeder Volleyballers weer tweede Hoek klopt Ajax hypotheek VOOR 14,25 238e jaargang no. 220 Maandag 18 september 1995 Losse nummers 1,50 115)r kW 117} Wat meer wind Droog weer met wolkenvelden en af en toe een paar opklaringen. Matige bo ven zee vrij krachtige wind uit oostelij ke richtingen. Middagternperatuur 20 graden. DEN HAAG (GPD) - De Navo en je Verenigde Naties hebben gis- leravond besloten de bombar- 2 ffi genten op Servische doelen 1 opnieuw voor 72 uur op te schorten. Volgens een gezamen- tsp fijke verklaring van Navo-eom- mandant Leighton Smith en VN- pperbevelhebber Janvier krij- cn de Bosnische Serviërs drie lagen extra de tijd om hun zwa- e wapens uit een straal van 20 silometer rond Sarajevo terug c trekken. let eerste ultimatum van de Na- en VN aan de Bosnische Ser viërs liep gisteravond om tien uur af. Hoewel toen nog niet alle zware wapens uit de 20-kilome- ter-zone waren verdwenen, had den de Bosnische Serviërs vol de commandanten hun joede wil getoond. Dit weekein- ie zijn Circa 160 van de naar schatting 300 zware wapens te ruggetrokken, j Ij, De Bosnisch-Servische com- - M Oud-arbiter Leo Horn overleden )EN HAAG (ANP) - Leo Horn is irunloverleden. De in Sittard gebo- éren Horn was een van de be- roemdste voetbalscheidsrech- crs uit de Nederlandse voetbal geschiedenis. Hij floot onder meer op het WK van 1962 in Chili en de legendari- •aak<che wedstrijd op Wembley tus sen Engeland en Hongarije, door iet toenmalige Hongaarse won- Nijs erteam met 6-3 gewonnen. Horn had een grootwinkelbe- rijf in stóffen en was na zijn )opbaan als scheidsrechter ook ictief als columnist. Hij werd 79 zie ook pagina 13 )EN HAAG (GPD) - CBA-fractieleider Enneiis Heerma is niet plan iet hoofd in de schoot te werpen nu uit een onderzoek is gebleken lat 47 procent van de CDA-kiezers een andere politieke leider wil. ,Ikheb nog een missie te vervullen. Mijn positie staat niet ter dis- etcussie. Als ik naar de cijfers kijk is er nog een wereld te winnen", i liet hij afgelopen weekeinde weten in reactie op een Brandpunt-en- e let juête. ikwDe algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, aan- 3i' if staande woensdag en donderdag, worden voor de CD A-leider een akmoesproef. In de fractie is afgesproken dat Heerma bij dit belang- will udeE ijkste debat van het jaar moet scoren met aansprekende en meer a d2 ijffensieve thema's. Ook is gediscussieerd over een andere oi'ganisa- itten tie van de fractie. Sommige kamerleden willen de invloed van de t zid zogeheten 'bijtende honden' in de fractie (zoals De Hoop Scheffer en al tri Hillen) vergroten ten koste van meer bestuurlijk instelde types zoals gaai Wolters. mandant Milosevic zei dat de Bosnische Serviërs de afgelopen dagen aan de meeste verplich tingen hebben voldaan. De Amerikaanse onderhandelaar Richard Holbrooke was bedui dend minder positief: „Er zijn wat wapens weggehaald, er zijn wat tekenen van inschikkelijk heid - maar nog niet op een ni veau waarover ik tevreden ben". Volgens VN-waarnemers had den de Bosnische Serviërs zater dag nog maar 71 zware wapens uit de 20-km-zone teruggtrok- ken. Naarmate de deadline van de VN en Navo naderde, werd zondag evenwel een versnelde terugtrekking gemeld van tanks, pantersvoertuigen en an dere wapens. Lichtere wapens Naast de zware wapens moeten de Bosnische Serviërs nu ook lichtere wapens uit de 20-km-zo ne terugtrekken. Volgens VN- woordvoerder Chris Vernon heb ben de VN de Bosnische Serviërs hiertoe zondagmiddag opdracht gegeven. Als zware wapens wor den mortieren boven 82 milime- ter en artilleriestukken boven 100 milimeter beschouwd. De 82 milimeter-mortier is echter een van de meest gebruikte wapens in het Servische beleg van Sara jevo. Volgens Holbrooke, die dit weekeinde zijn pendeldiploma tie tussen Belgrado, Zagreb en Sarajevo voortzette, zal de hou ding van de Bosnische Serviërs 'beslissen over oorlog en vrede' in Bosnië: „de komende dagen en uren zijn bepalend". Hol brooke keert deze week naar Washington terug om president Clinton te informeren over het vredesproces. Profiterend van de Navo-bom- badementen hebben de Kroaten en moslims grote terreinwinst KENNEDY SPACE CENTER - 's Werelds grootste luchtbal lon wordt zaterdag voor een deel gevuld in het Kennedy Space Center. Henk Brink en zijn bemanning zullen het 61 meter hoge gevaarte gebruiken voor een poging non-stop rond de aardbol te vliegen. foto ANP geboekt op de Bosnische Ser viërs. Zij zouden nu 45 procent van Bosnië in handen hebben, hetgeen in de richting komt van de 51 procent die hun wordt toe bedeeld in het Amerikaanse vre desvoorstel. Gevreesd wordt dat zij nu minder genegen zullen zijn tot onderhandelen. Banja Luka De afgelopen dagen gaven de Bosnische Serviërs acht plaat sen prijs. Zondag werd gemeld dat de Servische steden Kljuc, Sanski Most en Bosanska Kru- pa in het Noordwesten van Bos nië zijn ingenomen. De Kroaten en moslims rukken op naar het Servische bolwerk Banja Luka. Volgens VN-bronnen bestaat het gevaar dat Milosevic alsnog interveniëert als de Kroatische en Bosnische troepen proberen de stad in te nemen. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic gaf gisteren de verliezen van zijn troepen toe. Volgens hem heeft de Navo de Kroaten en moslims met de bombardementen tot hun offen sieven aangemoedigd. Karadzic dreigde de zware wapens rond Sarajevo terug te brengen als het Bosnische regeringsleger Servische districten van de stad aanvalt. Mogelijk zijn de Kroaten en het Bosnische regeringsleger ook aangemoedigd door het feit dat de geduchte Bosnisch-Servische legerleider Ratko Mladic tijde lijk van het toneel is verdwenen. Mladic, die de afgelopen weken herhaaldelijk met Karadzic in AMSTERDAM - Geëmotioneerd bedankt couturier Frank Govers zijn moeder zaterdagavond na zijn laatste grote show. De zieke modekoning werd bij die gelegenheid geridderd. Burgemeester Patijn reikte hem de koninklijke onderscheiding uit. foto ANP pagina 3: Dé avond van Govers Islamitische rechtbank acht Filipijnse schuldig aan moord AL AIN (RTR/AFP/ANP) - Een islamitische rechtbank in de Verenigde Arabische Emiraten heeft het 16-jarige Filipijnse dienstmeisje Sarah Balabagan in tweede instantie de dood straf opgelegd. Het is de tweede keer in korte tijd dat een Fili- pijns dienstmeisje na het ple gen van een moord ter dood is veroordeeld. In maart werd de Tientallen doden door noodweer Latijns-Amerika MEXICO-STAD/MI AMI/TO KYO (DPA/AFP/RTR) - Nood weer heeft in het weekeinde in Latijns-Amerika en Azië tien tallen mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen is Mexi co, waar zeker 40 mensen om kwamen. De orkaan Ismael trok vanaf de Stille Oceaan over het noord westen van Mexico en richtte vooral in de deelstaten Sinaloa en Sonora schade aan. Alleen al in Sinaloa zonken volgens offi ciële cijfers dertien schepen, ter wijl er 16 worden vermist. Rivie ren traden buiten hun oevers en aan de landbouw is grote schade toegebracht. De orkaan Oscar, de krachtigste sinds vijftig jaar in Japan, kostte aan de oostkust aan drie mensen het leven, terwijl zes mensen worden vermist. De orkaan Marilyn richtte aan op de Caribische eilanden St. Thomas en Puerto Rico. Man geeft moord meisje Almere toe ALMERE (ANP) - De 29-jarige man uit Almere die vrijdag werd aangehouden op verden king van de moord op de 12-jari- ge Jennifer van Veen uit Alme- re-Buiten, heeft volgens de poli tie zondag een volledige beken tenis afgelegd. De mah wordt vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Zwolle. 42-jarige Flor Contemplacion in Singapore opgehangen. Balabagan bracht haar werkge ver met 43 messteken om het le ven nadat de 85-jarige Almas Mohammed al-Baloushi haar had verkracht. Volgens de drie rechters wierp aanvullend me disch en gerechtelijk bewijs ech ter nieuw licht op de moord op haar werkgever. De zeven jaar gevangenisstraf die haar in een eerder vonnis was opgelegd, werd daarom omgezet in de doodstraf. De rechtbank kwam tot de con- clüsie dat er geen verband be staat tussen de verkrachting en de moord. Sterker nog, volgens het hof was er geen sprake van verkrachting. „Eén van de doc toren concludeerde dat het maagdenvlies gescheurd was maar het hof gaat er van uit dat ze nog maagd is. Tijdens een la boratorium-onderzoek is geen sperma aangetroffen", aldus rechter Ahmed al-Tatwani. In de eerste uitspraak in juni er kende het hof de verkrachting en gaf Balabagan zelfs een scha devergoeding van 40.000 gulden. Tegelijkertijd kreeg het dienst meisje een boete van 60.000 gul den en zeven jaar gevangenis straf voor het doodsteken van haai' baas. De verdedigers van het dienstmeisje richtten zich op het tegenstrijdige vonnis van de rechtbank. Ze beriepen zich op de islamitische wet die stelt dat een vrouw een verkrachter uit zelfverdediging mag doden. Na intensieve lobby door Fili pijnse diplomaten heropende justitie in de Verenigde Arabi sche Emiraten de zaak-Balaba- gan. Dat maakte het er voor Sa rah echter niet beter op. De ad vocaten van het dienstmeisje gaan in hoger beroep en berei den zich voor op een lange juridi sche strijd. „We blijven op de verkrachting hameren en het feit dat Sarah handelde uit zelf verdediging. We hopen dat er clementie zal zijn gezien haar jonge leeftijd", aldus woordvoer der Danilo Cruz van de Filipijn se ambassade. 'Nieuwe slaven' riet doodvonnis sloeg in Sarah's vaderland in als een bom. De Fi lipijnse president Fidel Ramos zei onmiddellijk zich tegen de uitspraak te zullen verzetten. Hij beseft dat er veel op het spel staat. Bij de ophanging in het voorjaar, belandde zijn regering namelijk in een crisis en moest de minister van buitenlandse za ken aftreden. Het lot van Filipijnse werkne mers in het buitenland staat vol op in de belangstelling van de Filipijnse regering en bevolking na de ophanging in Singapore van het Filipijnse dienstmeisje Flor Contemplacion voor dub bele moord. Haar executie op 17 maart leidde niet alleen tot gro te verontwaardiging onder de Filipijnen maar veroorzaakte ook een diplomatieke crisis tus- ,sen Manilla en Singapore. Tot voor kort trok Manilla zich niet veel aan van het lot van het vier miljoen leden tellende korps van Filipijnse werknemers in het buitenland. Maar de laatste tijd wemelt het van de berichten over de „nieuwe slaven". Vooral uit Saudi-Arabië en de Golfsta ten komen steeds weer berich ten van mishandeling van Fili pijnse dienstmeisjes. In juni nog stierf in Koeweit een 24-jarige werkneemster uit de Filipijnen aan de gevolgen van mishande ling door haar werkgever. DEN HAAG (GPD) - Artsen die het leven beëindigen van on draaglijk lijdende mensen die niet in staat zijn li wil te uiten zijn volgens minister Borst van volksgezondheid „moedige mensen". Uit de proefprocessen die momenteel worden gevoerd zal volgens haar blijken dat ac tieve levensbeëindiging in som mige gevallen „toch de beste op lossing is". Borst ging gisteren voor het Ra dio 1-journaal in op het proces tegen de gynaecoloog Prins uit Purmerend, die in 1993 op ver zoek van de ouders een eind maakte aan het leven van een ernstig gehandicapt pasgeboren kind dat wel levensvatbaar was. maar veel pijn had. In de wetge ving is dergelijk handelen mo menteel nog strafbaar, vandaar dat Prins zich voor de rechter moet verantwoorden. Minister Borst: „Prins wordt door een heleboel mensen vol gens mij eerder als een held dan als een misdadiger gezien. Ik zie dergelijke artsen als moedige mensen die proberen de grenzen zo te verleggen dat ondraaglijk leed vermeden wordt Het doel van geneeskunde is toch primair gericht op het wegne: men van lijden". Volgens de mi nister kunnen de proefprocessen nieuwe richtlijnen opleveren die andere artsen bij hun handelen meer houvast geven. De komende week wil Borst met haar collega Sorgdrager van Justitie nagaan óf het mogelijk is een deel van de proceskosten van Prins te vergoeden. „Zo hoeft hij tenminste niet'de volle mep te dragen", aldus de minis ter. De artsenorganisatie KNMG had Justitie al verzocht een deel van de proceskosten op zich te nemen. botsing kwam, ligt met nierpro blemen in het ziekenhuis. Als gevolg van het Kroatisch- Bosnische offensief ontstond een grote vluchtelingenstroom. Tienduizenden Serviërs zouden naar Banja Luka zijn getrokken. Volgens het Internationale Ro de Kruis zijn in Banja Luka 60.000 vluchtelingen gearri veerd. Veel Serviërs trekken nu echter in oostelijke richting uit Banja Luka weg uit angst voor een aanval.- Weer hebben de Nederlandse volleyballers het.bij een titéltoernooi niet gered. In Athene haalde Oranje opnieuw slechts zilver bij het Europees kampioenschap, na het WK '94 op dezelfde plaats, na het EK van Finland en na de Olympische Spelen van Barcelona. In een van de betere finales ooit struikelde Nederland over delta- liaanse bank. Daarop zat een nagenoeg gelijkioaardig 1 T ■tweede team. Dat maakte het verschil met Oranje. I B Hoek bleef ook op de tioeede speeldag van de amateurvoetbalcom petitie ongeslagen. De Zeeuios-Vlaamse eersteklasser won op een bijveld van het Olympisch Stadion in Amsterdam 1 met 2-1 van Ajax. Sint haalt 2002 De televisie zendt de intocht van Sint Nicolaas in ieder geval uit tot 2002. Maar de fans van de goedheiligman zijn ongerust over de opmars van de kerst man. Daarom besloten zij( zater dag, ruim voor 6 de- cember, tot een tegen- O Sa offensief. «tj wmmÊiÊÊÊÊÊÊiÊmÊÊÊÊÊimÊKÊiÊÊMüÊÊtÊÊtÊKÊÊÊÊÊÊm Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14, 15,16, 17 en 18 ARNHEM (ANP) - De Arnhemse advocaat mr A. Damminga heeft namens zes personen be slag laten leggen op alle bankre keningen van het reisbureau Eurocruises in Maastricht. Het reisbureau heeft betalingen voor een reis naar Indonesië, die in mei werd afgelast, nog niet terugbetaald. De advocaat heeft bij justitie in Utrecht aan gifte gedaan van oplichting en verzocht om een strafrechtelijk onderzoek. De reis was een initiatief van de stichting „Weerzien met Indone sië" en zou plaatshebben van 7 oktober tot 9 december. De nostalgische trip per cruise schip, vooral bedoeld voor oud- Indiëgangers en Nederlands-In diërs, ging niet door wegens ge brek aan belangstelling. Dertig mensen hadden de reissom van 15.000 gulden al geheel of ge deeltelijk betaald. „De meesten hebben al hun spaargeld er in ge stopt en zijn bang dat ze dit nooit meer terugkrijgen", zegt Damminga. De veelal oudere gedupeerden zijn ook boos op de betrokken stichting. Het bestuur besloot de reis eind mei af te gelasten maar lichtte de reizigers daar over pas medio juli in. Intussen bleef Eurocruises betalingshe rinneringen sturen, waarna som migen alsnog het bedrag over maakten. Ook de stichting Weerzien heeft geld voor de bij haar afgesloten reisverzekerin gen nog niet terugbetaald. Ver der blijkt dat Eurocruises niet is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR). terwijl-de stichting Weer zien wel de indruk had gewekt dat de reis door een aangesloten organisatie zou worden uitge voerd. Medewerker J. Frenken van Eu rocruises vindt de actie van Damminga voorbarig. Volgens hem vergt de restitutie veel werk 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep IXm beeft ii 'l ijocti bekeken en tijd, ook omdat Eurocruises de betrokkenen eerst nog een al ternatieve reis heeft aangebo den. Frenken denkt dat door de beslaglegging het alleen maar langer duurt voordat het geld is terugbetaald. Bestuursvoorzit ter H. Klein van de Stichting Weerzien met Indonesië was niet voor commentaar bereik baar. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1