Jalabert heerst nu als Indurain Met Horn is kleurrijk man heengegaan Indurain jaagt op werelduurrecord Positie Trumbic bij Oranje onhoudbaar Twee kampioenen na GP van Brazilië Fransman legt peloton in de Vuelta zijn wil op ümaiyo mannen e snel af sport op tv BARCELONA (ANP) - Wie kan L Laurent Jalabert stoppen? Vooralsnog niemand. In deze Ronde van Spanje hoogstwaar schijnlijk geen mens. De Frans man verdeelt en heerst. Legt het sterk uitdunnende peloton in de n Vuelta zijn wil op. Zondag be- baalde de gele-truidrager op de Montjuich in Barcelona zijn vierde etappezege. Zijn voor- li Ferry weigert EK-fans ïigen ploeg 4 an Moorsel Dbf ROTTERDAM (GPD) - Leon- lien van Moorsel zal komend Ob seizoen met een eigen wieler- iri ploeg op de weg verschijnen. De j {meervoudig wereldkampioene, tegenwoordig in Rotterdam miLoont, zal dat doen met een op 6 Rotterdam gerichte regionale Vi prouwenploeg. ploegleider zal Frank van Goes van Ahoy' fungeren, Zijlaard, met wie Van Vhloorsel volgende maand gaat vo rouwen, wordt manager van de ;di iloeg. Het duo Zijlaard-Van iloorsel zal komende winter ook liverse trainingskampen in de 'ortugese Algarve organiseren. sprong op de Spanjaard Olano steeg naar vijf minuten en 56 se conden. Vorige week vrijdag na aan komst van de rit in Murcia, spe culeerde Abraham Olano, twee de op ruime afstand, nog voor zichtig op een inzinking van de man die in de Vuelta heerst als Indurain in de Tour. „Ik heb slechts één kansje nodig om te winnen als Jalabert instort", sprak de Spanjaard tegen beter weten in. Het lijkt ijdele hoop. Het heeft er alle schijn van dat 'JaJa' met de dag sterker wordt en dat een in zinking komende week in de Py- reneëen onwaarschijnlijk is. Zondag demonstreerde de 26-ja- rige kopman van ONCE op nieuw zijn superioriteit in de vijf tiende etappe. Een veredeld, maai- zwaar criterium rond Bar celona over 154 kilometer met de Montjuich als scherprechter en aankomst. Vijftien keer diende het peloton de bult te beklim men. In de laatste klim sloeg Jalabert weer eens toe. Na eerst een aan tal uitbraakpogingen persoon lijk verijdeld te hebben. Net zo als vorige week op de Sierra Ne vada hadden de rivalen geen antwoord op de versnelling van Jalabert, die dit keer niemand - zoals vorige week donderdag de Duitser Bert Dietz - uit mededo gen voorrang behoefde te verle nen. Zijn sterke ploegmakkers (Mauri, Bruyneel, Zulle en Ste phens) hielden de concurrentie in bedwang. Onbedreigd reed Jalabert naar de vierde dagzege en zijn 24e overwinning van het seizoen. Als tweede finishte de' Spanjaard Jesus Montoya, als derde de Italiaan Michele Bar- toli. Zaterdag was de veertiende etappe gewonnen door de Duit ser Marcel Wüst. Het was diens tweede rïtzege en het leverde VAIL (ANP) - Een week na dé wereldkampioenschap pen öp de weg wil Miguel In durain in Bogota een aanval doen op het werelduurre cord van Tony Rominger. Op 14 of 15 oktober wil de 55,192 kilometer die de Zwitser verleden jaar in Bordeaux reed, overschrij den. De viervoudig Tourwinnaar bereidt zich sinds een week in Colorado Springs voor op de wereldtitelstrijd tijdrij den. Of de poging definitief doorgaat, beslist Indurain na de mondiale titelstrijd. De data heeft hij echter al ge prikt. -Rominger heeff; inmiddels al laten weten weinig waarde te hechten aan een nieuw re cord. Hij meent dat sprake is van een unfaire strijd, omdat Indurain op 2600 meter hoogte op de wielerbaan van Bogota in het voordeel is. Koppeltijdrit Diezelfde Rominger heeft gisteren met de Italiaan An- drea Chiurato, verleden jaar tweede bij de wereldtitel strijd tijdrijden achter Chris Boardman, in de Duitse plaats Bühl de koppeltijdrit 'Telekom Grand Prix' ge wonnen. Het tweetal legde de 82,4 kilometer af in 1.39.39. Als tweede eindigde het Duitse duo Ludwig/Al- dag op 0.38. De Italiaan Chiappucci finishte niet de Zwitser Zberg op de derde plaats met 0.47 achterstand. Het was de derde keer dat Rominger zegevierde. zijn ploegmakkers van Castell- blanch, onder wie de Nederlan der Tom Cordes, een gratis vakantie op naar Brazilië, ge schonken door co-sponsor MX- Onda. Jeroen Blijlevens bereik te zaterdag Valencia niet. De sprinter uit de TVM-ploeg, die dinsdag de tiende rit in Sevilla had gewonnen, stapte af. „Ik werd bij het begin van de eer ste beklimming gelost. In de haast om in contact te komen met het peloton kwam ik ten val. Kijk maar", toonde hij schaaf wonden op armen en benen en een gekneusde linker dij. „Het ging niet meer. Ik had de Vuelta willen uitrijden. Vooral om mijn klimmen te verbeteren. Ik heb het idee dat bergen nog niet aan mij besteed zijn. Ik had graag Madrid willen bereiken. Vooral omdat de aankomst daar op mijn lijf geschreven is." Jalabert haalde op de Montjuich in Barcelona zijn vierde etappezege. Gratis vakantie voor Tom Cordes BARCELONA (ANP) - Tom Cordes kan gratis op vakantie naar Brazi lië. De trip heeft de Ne derlandse wielrenner te danken aan zijn ploeg- makker Marcel Wüst. De Duitser bezorgde de Spaanse ploeg Castell- blanch zaterdag de tweede dagprijs in de Ronde van Spanje en een reis naar Brazilië. Dat was de belofte die co- sponsor mx Onda voor de Vuelta deed. De geld schieter zou de hele ploeg belonen met een reis naar Brazilië als zij twee overwinningen zou behalen. Cordes is sinds de Ronde van Burgos in dienst van de Spaanse ploeg nadat hij door het Belgische formatie Asfra was ont slagen. Wüst kwam op straat te staan omdat Le Groupement wegens fi nanciële problemen stopte. De Duitser heeft inmiddels een contract gekregen. Cordes nog niet. iAANDAM (ANP) - Het winnen an de Dam tot Dam loop is in- iddels voor Hellen Kimaiyo lutine. De overwinning van de enyaanse leverde haar gi ste in een briljant ter waarde van O.OOO gulden op. Niet omdat het vierde opeenvolgende zege fas, maar omdat de Afrikaanse mannen te snel af was. e organisatoren hadden uitge- kend dat de afgelopen jaren it verschil in tijd tussen de eer eman en eerste vrouw over de en Engelse mijl van Amster- amnaar Zaandam gemiddeld 6 linuten en 38 seconden had be- agen. De vrouwen kregen die jd als voorgift. De eerste vrouw 'man aan de finish zou de kost- are briljant als beloning krij- e edelsteen, een nieuw element de drukst bezochte wegwed- rijd (bijna 16.670 deelnemers) Nederland, ging naar Ki- iyo. In de jacht om de vrou- 0 en in te halen kwam Paul Ter- °'E it na de ruim zestien kilometer 'NE recies 39 seconden te kort. De ereldkampioen veldloop werd agd door landgenoot homas Osano, die evenals in )94 als tweede eindigde. Ki- laiyo finishte na 51.49, Tergat ad 45.50 nodig. PK 100 kilometer e Braziliaan Valmir Nunes en 'Amerikaanse Ann Trason wa in de snelsten in het officieuze ■wereldkampioenschap 100 kilo- leter hardlopen in en om Win- °ps ihoten. Nunes, die na ruim der- otl! g kilometer op kop was geko- en en lange tijd gezelschap id van de Rus Alexej Volgin, •k op weg naar verbetering in het officieuze wereldrecord, it de Belg Jean-Paul Praet im twee jaar geleden in Win keten met 6.16.41 vestigde. Hij ishfïagde niet. Met 6.18.09 liep hij ,'tel de beste tijd van het jaar. ld* nn Trason, een 35-jarige Ame- ;aanse uit Kensington in Cali- mië, noteerde 7.00.47. Zij ver- iterde daarmee het op haal lam staande wereldrecord met ina negen minuten. Slechts mu gentien van de ruim 300 man- in bleven haar voor. writ van Rotterdam werd de rste kampioen van Nederland •'de 100 kilometer. Van Rotter- v to, een 40-jarige bankemployé i, Gouda, liep zijn tweede 100 ;c lometer. Hij liep de tweede Ift van de wedstrijd, ondanks toeslaande vermoeienissen, jze echts twee minuten langzamer m de eerste. van onze verslaggever Henri van der Steen AMSTERDAM - Eën jaar voor het WK '66 maakte Leo Horn een foutje. Recht door zee schreef hij FIFA-voorzitter Stanley Rous een brief met de vraag of meneer Rous voor het komende wereldkampioen schap wel wilde zorgen voor wat meer zakgeld voor de scheidsrechters en in elk ge val voor een deugdelijke ho telkamer. Rous werd boos over de brief, Horn werd voor het WK domweg gepasseerd. Wat iedereen vond, bracht Leo Hom altijd naar buiten. Bij het WK van '62 in Chüi had de scheidsrechter een hotelkamer moeten delen met twee colle ga's, voor welk genoegen hij bedankte. Horn huurde uit ei gen zak een eigen kamer. Te recht vond hij dat de FIFA in '66 haar zaken wat beter moest regelen. Het was zo ongeveer Horns laatste conflict als arbiter, in '66 stopte hij. Noodgedwon gen, want 50 jaar oud. Daarna zou hij het voetbal niet met rust laten. Duizend wekenlang schreef hij zijn even spitse als harde column voor Televizier, ontelbaar waren de interviews waarin hij de bobo's in voetbal land zonder pardon onder het gras kapittelde. Leo Horn, op 79-jarige leeftijd overleden, was met afstand Neerlands grootste arbiter al ler tijden. De in Sittard gebo ren Amsterdammer floot 133 internationale wedstrijden, hij vlagde bij de WK-finale van '62, hij floot klassieke topwedstrij den als Engeland-Hongarije (1953, 3-6, eerste nederlaag En geland op eigen bodem) en Eu ropa Cup-finales als Real Ma- drid-Fiorentina (1957) en Ben- fica-Real Madrid (1962) en ui teraard alle Nederlandse top wedstrijden. Groot was zijn internationale roem, geheel eigen was zijn stijl. PSV-Go Ahead bezorgde hem ooit de inval een corner zelf te nemen, toen het naar zijn mening allemaal wat te traag ging. Horn kwam ermee weg: Horn was Hom. Eigenzinnig Ooit was Horn even iemand anders. In de oorlog weigerde de even eigenzinnige als trotse jood een ster te dragen. Hij ging in het verzet en maakte deel uit van een speciale bri gade die ondermeer verant woordelijk was voor de be faamde overval op de Amster- damsche Rijtuigmaatschap pij. In die jaren heette hij ir. Va krijgen van tenminste 15 mille per jaar. Met deze rechten zou den een aantal plichten moe ten corresponderen.' Hom dacht aan een professionele training, maai- ook aan psycho- medische begeleiding. Enig 'wettelijk' gezag kreeg hij nooit. Horn - in het dagelijkse leven textielmagnaat in de Jo- denbreestraat met een uit veertien verstigingen be staand bedrijf - flirtte wel met de door hem gehate KNVB, maai- werd nooit opgenomen in de bond. In bijtende commen taren zette hij zich jarenlang af tegen de corruptie en het hie- lenlikken. Slechts een enkele scheidsrechter werd in zijn ti rades gespaard. John Blankenstein vond hij „wel een leuk mannetje voor de toekomst", van types als Jan Keizer en Charles Corver maakte hij gehakt. „Alleen zo'n Derks. Typisch. In Neder land alles bereikt, al kreeg-ie Ajax-Feyenoord ook pas in zijn laatste jaren; maar internatio naal kwam hij nergens. Hij was publiciteitsgeil en is door Zeist vermoord. In Holland heeft men liever te maken met Cees de Bruin en Jacques d'Ancona. Hom en Derks moeten ze niet." Faalangst ring of dr. Van Dongen, zoals het uitkwam. Hij was toen overigens al scheidsrechter. Hom begon zijn loopbaan als arbiter op z'n zeventiende, voornamelijk om dat hij als voetballer niet wilde deugen. Hom meldde zich wel als zodanig bij Ajax, maai- trai ner Reynolds keurde hem af. Niet goed genoeg. Als scheidsrechter bleek hij wel goed genoeg. Als jachtrui- ter trouwens ook. Ooit schoot hij evenwel een kat dood, wat hem op veel negatieve publici teit kwam te staan. Een plant soenarbeider die sarrend 'kat tenmepper' naar hem schreeuwde, werd door Hom subiet van repliek gediend. In Zwolle moest hij zich vervol gens voor 'enkelvoudige mis handeling' bij de rechtbank gaan verantwoorden. foto ANP Zijn imago noch populariteit werd erdoor geschaad. Horn was niet alleen de onbetwiste nummer 1 van Nederland, hij dorst het ook aan zich weer baar en kritisch op te stellen. In het weekblad Goal kwam hij al in 1969 met vooruitstreven de plannen de arbitrage betref fende. 'Vanaf heden zouden de arbiters in het profvoetbal moeten worden betaald. Zij zouden een contract moeten Tussen oneindig veel scheld partijen door kon Leo Hom ook praten over de arbitrage met het woord van de absolute kenner. Hij praatte over de voortdurende faalangst bij scheidsrechters, over de mix ture van vriendelijkheid en ge zag die een arbiter moet uit stralen, 'Aan de ene kant moet hij respect afdwingen, aan de andere kant moet hij gevoel kunnen opbrengen voor irrita ties.' Zonder twijfel was hij buiten gewoon ijdel, zelf vond hij dat wel logisch. „Wij zijn toch ego trippers, zelfingenomen. Het gaat toch om een onbegrensd zelfvertrouwen, dat is het aller belangrijkste. Als je dat niet naar buiten toont, dan is het binnen ook niet aanwezig", al dus de oud-arbiter in Sport In ternational, april 1983. Leo Hom blijft in de herinne ring van de voetballerij. Hij was een monument als arbiter en een even groot als kleurrijk persoonlijkheid. Nooit kwam hij in het nieuws zoals werd verwacht, met de onthulling dat men had geprobeerd hem om te kopen. Hom: „Scheids rechters worden niet omge kocht, absoluut niet. Ze wor den wel ingepakt, maar daar steekt mijns inziens geen kwaad achter." LONDEN tRTR) - De directie van de Britse maatschappij North Sea Ferries heeft besloten voetbalsupporters die de Eu ropese titelstrijd van volgend jaar in Engeland willen bijwonen op haar boten te weigeren. Dat is zaterdag bekendgemaakt. North Sea Ferries onderhoudt veerdiensten tussen Hull in het noorden van Engeland, Zeebrugge in België en Rotterdam. De directie van de maatschappij heeft tot de maatregel besloten uit vrees voor overlast van gezinnen die in de zomermaanden op vakantie gaan. „Onze politiek was de laatste vijfjaar al om groepen voetbalsupporters de toegang te ontzeggen", ver klaarde Tony Farrell. verkoopmanager van North Sea Ferries. Rookverbod in Atlanta ATLANTA (SID) - De Olympische Spelen van Atlanta blijven rookvrij. Het organisatiecomité (ACOG) heeft aangekondigd volgend jaar de sigaret, sigaar en pijp uit te bannen. Zowel in de sportaccommodaties als ruimten die gebruikt worden ten be hoeve van de Olympische Spelen. Ook rust een verbod op het maken van reclame voor tabaksprodukten. Als argument voert het ACOG aan dat met deze maatregel tegemoet wordt gekomen aan het olympisch ideaal voor een schoon milieu en de gezondheid van de mens. „We willen de bezoekers in een rookvrije omgeving laten genieten van de tal van sportevene menten", verklaarde Morris Dillard, directeur van het organi satiecomité. Zweed bondscoach Denemarken KOPENHAGEN (DPA) - Bo Johansson wordt de nieuwe bondscoach van het Deense nationale voetbalelftal. De Zweed volgt Richard Möller Nielsen op. die uiterlijk volgend jaar op 1 juli stopt. Dit heeft de Deense voetbalbond (DBU) zaterdag be kend gemaakt. Möller Nielsen is sinds 1990 bondscoach. Hij kwam in de plaats van de Duitser Sepp Piontek. In 1992 werd de vaak niet serieus genomen Möller Nielsen met de Deense ploeg Europees kampioen in Zweden. Hoewel hij definitief nog geen ja heeft gezegd, ligt het voor de hand dat Möller Nielsen volgend jaar Denemarken ook nog coacht tijdens het EK in Engeland. Spoor van vernielingen in Almelo ALMELO (ANP) - Een groep van ruim 100 jongeren uit Almelo en omgeving heeft zaterdagavond na het duel Heracles-FC Den Haag op grote schaal vernielingen aangericht. Bij 22 win kels gooiden zij de ruiten in. Ook wierpen zij stenen naar de politie. Uit een winkel namen de jongeren messen weg. Alleen al de schade door het vernielen van ruiten bedraagt 50.000 gul den. De ongeregeldheden ontstonden toen de meeste suppor ters van Den Haag de stad al hadden verlaten. Ruim 200 jonge lui uit de regio Almelo zochten de confrontatie met de politie. Toen die tot actie wilde overgaan, trokken ruim 100 raddraai ers naar het centrum. Daar lieten ze binnen een half uur een spoor van vernielingen achter. De politie verrichtte zeven ar restaties. Paard van Cruijff present op WK LANAKEN - Johan Cruijff is niet alleen in het voetbal actief. Ook in de paardesport doet de trainer van Barcelona van zich spreken. Bij het wereldkampioenschap voor zevenjarige paar den op stoeterij Zangersheide in Lanaken was zelfs pupil van Cruijff present. Bij binnenkomst van de Spanjaard Marino Me- nendez in het zadel van Absolon Z werd het publiek door spea ker Leon de Vos hiervan op de hoogte gebracht. De Vos: „Het paard dat deze ruiter berijdt, is van de voetbalgod Johan Cruijff." De hengst blijkt in ieder geval een goede keuze. On danks het bijzonder zware parkoers stuurde Menendez de Ala- din Z-zoon moeiteloos foutloos rond. Sandy den Exter kwam met Haedline het kampioenschap voor de zesjarigen op Zan- gerheide niet door de voorselectie.. De amazone uit Kortgene stootte met de ruin in het eerste parkoers twee en in de tweede omloop drie balken uit de lepels. ATLANTA (ANP) - De Amerika nen noemen het olympisch zwembad in Atlanta de 'no-ex- cuse-pool'. Voor falen bestaan geen excuses* Voor niemand, niet voor de waterpolo'ers, niet voor bondscoach Ivo Trumbic. De Fina World Cup IX had voor het nationale zevental een bizar, doch ideaal verloop. Na drie ne derlagen had één overwinning, zaterdag tegen Kroatië, vol staan voor een olympisch start bewijs. Het had Oranje bij de eerste zes doen eindigen in het Georgia Tech Aquatic Center in Atlanta, de plaatsen die in het veld van de beste acht van het WK 1994 van Rome garant ston den voor olympische kwalifica tie. Die overwinning kwam er niet. De ploeg snuffelde er niet eens aan. Oranje kon tegen Kroatië nooit overweg met de druk en was volstrekt kansloos: 7-9. Be vrijd van alle remmingen dartel de de ploeg een dag later tegen Griekenland als een dolfijn door het water: 13-8. Door de enige overwinning belandde Oranje op de zevende plaats in de World Cup. De gemiste kwalificatie maakte de positie van coach Trumbic onhoudbaar. De 1 60-jarige Kroaat kwam in het verleden te vaak in aanvaring met zijn selec tie. Vijf, zes spelers verklaarden hun loopbaan als international te beëindigden bij handhaving van de polo-professor. „Wij heb ben veel respect voor Ivo", ver woordde een speler de algemene opvatting. „Hij is een van de bes te trainers, misschien wel de bes te, van de wereld. Maar het effect is uitgewerkt." Hans Aalbers rond die evaluatie binnen twee weken af. De voor zitter van de waterpolocommis- sie toonde zich in Atlanta ge schokt. „Elke ploeg is het pro- dukt van de coach en in deze ploeg zat geen greintje spel vreugde. Er werd niet gelachen, niet gedold, de jongens liepen rond met strakke gezichten. Het. tactische concept van Trumbic heeft gefaald. Het is een hard oordeel, maar ik kan er niet om heen." In een buitengewoon tumul tueuze finale hebben de Hon gaarse waterpoloërs gisteren in Atlanta de negende World Cup veroverd. Hongarije 'versloeg olympisch-, wereld- en Europees kampioen Italië met 11-10. RIO DE JANEIRO (SID/RTR) - De Grote Prijs van Brazilië voor motorcoureurs heeft twee wereldkampioenen opgeleverd. In de 125ce-klasse stelde de Ja panse debutant Haruehika Aoki de titel vroegtijdig veilig. De Italiaan Max Biaggi prolon geerde zijn kampioenschap bij de kwartliters. In de 500ce-klas- se kwam titelverdediger Mi chael Doohan uit Australië een stapje dichter bij de mondiale trofee. De laatste wegraces zijn in Buenos Aires (24 september) en in Barcelona (8 oktober). Voor 50.000 toeschouwers profi teerde de pas 19-jarige Aoki in Rio de Janeiro van een valparij van zijn landgenoot, en titelver dediger Kazuto Sakata. De der de plaats van de Honda-coureur uit het team van de Nederlander Hans Spaan', bleek daardoor vol doende voor een beslissende voorsprong in het klassement. De Japanner Masaki Tokudome pakte zijn eerste seizoehzege. Biaggi kon zijn tweede wereldti tel niet met een triomf vieren. De Aprilia-rijder moest zijn landge noot Doriano Romboni op een Honda voorrang verlenen. Zijn naaste belager Tetsuya Harada uit Japan eindigde als vijfde, waarmee hij zijn laatste kans op de eerste plaats verspeelde. „Max Max" miste tot dusver in elf races alleen tijdens de Grand Prix van Japan, waar hij op de negende plaats uitkwam, het erepodium. Hij is daarom de wa re kampioen. In de 500cc-klasse moet Doohan nog even geduld hebben. Met zijn tweede plaats, achter de su perieure Italiaan Luca Cada- lora, mocht „Quick Mick" echter meer dan tevreden zijn. Hij bouwde in het WK-klassement zijn voorsprong op zijn landge noot Daryl Beattie uit tot 26 punten. Zijn rivaal moest in Rio genoegen nemen met de vierde' plaats. Maandag: 08.30-01.30 EURO: Diversetakken van sport. 09.29-11.05 Ned 3: Studio Sport. 14.07-14.52 Ned 3: Studio Sport. 16.55-17.08 Did 2: Sport heute. 18.30-19.00 BBC 2: The Great North Run. 18.43-18.51 Ned 2: Sportjournaal. 18.45-19.10 RTL-: Sport aktuell. 19.25-21.45 Did 2: Sport extra; beker voetbal live. Fortuna Düsseldorf- Bayern München. 19.30-20.00 BRT 1: Sportjournaal. 20.55-21.35 Ned 2: Studio Sport, Te rugblik op het weekeinde. 22.16-22.34 Ned 3: Sportjournaal. 23.30-00.05 RTL4: Late sportnieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13