Hoek geniepig naar winst in Amsterdam Longontsteking Marcio Santos iKami wijst Ajax de weg in Deventer Feyenoord gaat onderuit tegen Utrecht Hoek-spits Davy Gijsel komt namens Hoek niet aan de bal. Ajacied Dennis van der Berg (links) kan opgelucht adem halen. Geertjan de Smet (rechts) kijkt toe. foto Emiel van Lint van onze verslaggever Mark Caldenhoven AMSTERDAM - De treurige ogen van Frank Rijkaard op het miniscule postertje spreken klare taal. Het Olympisch sta dion is cultuurgoed in Amster dam, vindt hij. Of waren het de drukkers van het foldertje, die de beeltenis van Rijkaard heb ben gestolen van de poster te gen bestrijding van racisme. Ja dus, verduidelijkt de tekst. 'Als de sloophamer wint, verliest de sport.' Het mikt naar nostalgie in het Olympische stadion, maar Hoek heeft er geen neus voor. „Deze verouderde boel heeft ons niet geïmponeerd", zou Hoek-trainer Johan Ballegeer later opmer ken. In de schaduw van de be tonnen kolos in Amsterdam- Zuid ligt de thuishaven van de amateurs Ajax. Nog één seizoen, dan verhuist de complete huis houding van de landskampioen en Europa-cupwinnaar, naar het majestueuze, in aanbouw zijnde complex in de Bijlmer, Amster dam Arena genaamd. Maar of Ajax dan nog een zater dag-eersteklasser rijk is, is sterk de vraag. Hoewel de jeugdige ploeg van Spitz Kohn - met een gemiddelde leeftijd van net bo ven de negentien jaar duidelijk te jong voor de eerste klasse - technisch superieur was aan Hoek, legden de Amsterdam mers het op het fysieke vlak af: 1- 2. In de overwinningskreten van Hoek in kleedkamer 53 van de catacomben van het Olympisch stadion klonk opluchting door. De Zeeuws-Vlamingen waren zich ervan bewust dat de over winning in Amsterdam uit de lucht was komen vallen. Met ge rechtigheid had de zege niets van doen. Op welhaast genie pige wijze ging Hoek met drie punten aan de haal. De ploeg van Johan Ballegeer had zich tij dens de confrontatie met Ajax bijna onderdanig gedragen. Het was dat de Amsterdammers kil- lersinstinct misten, anders was de schade voor de bezoekers ver moedelijk niet te overzien ge weest. Monddood De oorzaak van het weifelach tige optreden van Hoek lag voor al in de off-day van het centrale duo Geert de Poorter en Patrick Naudts, dat op het middenveld vanuit de traditionele ruit ope reerde. Rogier Simons - in Ajax- termen 'op 4' - opereerde, zoals te doen gewoonlijk bij de Am sterdammers, voor zijn verdedi ging. De Poorter, de diepste mid denvelder van Hoek, kwam ou derwets te zwemmen. Ook Ajax' schaduwspits Jerry van Haagen bezorgde Naudté een lastig mid dagje, waardoor Hoek op het middenveld monddood werd ge maakt. Toch stond de ongelukkig acte rende Geert de Poorter aan de basis van de overwinning. In de slotfase, toen beide ploegen zich leken te hebben verzoend met een puntendeling, krulde de Belg de bal uit de zevende hoek schop van de bezoekers voor het doel. Tot verbazing van iedereen- bokste Ajax-sluitpost Dennis van de Wal de bal in zijn eigen doel: 0-1. Enkele minuten later legde De Poorter uit een vrije trap van twintig meter aan. Op nieuw liet Van de Wal zich ver rassen: 0-2. Matchwinner De Poorter was realistisch. „Laten we het over het spel maar niet hebben." Oefenmeester Ballegeer had dankbaar gebruik gemaakt van de diensten van spion Dick Bui telaar, die saillant genoeg vorig seizoen nog de scepter zwaaide in Hoek. De huidige technisch directeur van eerste-divisionist Heracles had een week eerder in Veenendaal bij DOVO-Ajax (3-1) een analyse gemaakt van de Amsterdammers. Buitelaar had Ballegeer ingefluisterd dat Ajax technisch niets mankeerde, maar vooral op het fysieke vlak tekort kwam. Hoewel de Belg de wijze raad van Buitelaar goed in zijn oren had geknoopt, kreeg Hoek geen vat op Ajax. De bezoekers wer den bij vlagen weggetikt. De thuisploeg verzuimde echter het tempo van de balcirculatie hoog te houden. Daardoor kwam de defensie van Hoek - opnieuw on der leiding van Danny Magito - slechts sporadisch in de proble men. „Toch", erkende Ballegeer, „heeft Ajax me in positieve zin verrast. Al vraag ik me af hoe die jonge gasten reageren als ze za terdag weer verliezen." De thuisploeg, net als Kloetinge via de nacompetitie gepromo veerd. trachtte Hoek-doelman Wim Verpoorte vooral van af stand te verontrusten. Twee keer kwam de opnieuw foutloos spelende Terneuzenaar met de schrik vrij bij schoten van Aja cied Simons, die beide de lat raakten. Ballegeer: „Met zulk goed voetbal moet Ajax toch meer kansen kunnen creëren." Daarmee sloeg de Belgische trainer de spijker op de kop. Bleef Hoek defensief gemakke lijk op de been, aanvallend kon het nauwelijks potten breken. Davy Gijsel, nog steeds een paar kilootjes te zwaar, en Benedikt van de Walle waren mede het slachtoffer van de problemen op het middenveld, waai' Hoek de slag verloor. Ballegeer verzucht te: „Er is nog volop werk aan de winkel." Zeker op het gebied van de con centratie. In de blessuretijd ver slikte Magito zich voor zijn eigen doelmond in spits Patrick Schuurmans. De vrije verdedi ger van Hoek plaatste de bal zo maar in de voeten van Omar Ta- hya, die Verpoorte met de bin nenkant van de rechtervoet fraai verschalkte: 1-2. Ajax - Hoek 1-2 (0-0). 79. Van de Wal 0- 1 (eigen doelpunt), 83. De Poorter 0-2, 91 Tahya 1-2. Scheidsrechter: Ri chard Dros (Leusden). Aantal toe schouwers: 300. Gele kaarten: Steur, Tahya. Van de Broek (allen Ajax), Magito, De Poorter en Verpoorte (al len Hoek). van onze verslaggever DEVENTER - Ajax kan op nieuw enige tijd geen beroep doen op Marcio Santos. De Bra ziliaanse verdediger is voorlo pig uitgeschakeld door een longontsteking. Santos, in de voorbereiding ook al geplaagd door een liesblessure, heeft door alle fysieke tegenslagen nog geen enkele bindende wed strijd voor de Amsterdammers gespeeld. Trainer Louis van Gaal had voor het duel tegen Real Madrid al in de gaten dat Santos meer dan een verwaarloosd griepje of een zware verkoudheid onder de le den hadden. Die angstige ver moedens werden donderdag in het ziekenhuis bevestigd- „Hij heeft een longontsteking en die wordt nu behandeld met een pe- niciline-kuur. Ik.heb er geen idee van hoe lang het herstel zal du ren. De doktoren hebben wel ge zegd dat Santos individueel mag trainen als zijn lichaam aangeeft dat hij daartoe in staat is. Maar aan het spelen van wedstrijden hoeft hij voorlopig niet te den ken." De longonsteking van Santos heeft volgens Van Gaal alles te maken met de moeizame gewen ningsperiode van de Braziliaan in Amsterdam. „Hij is overver moeid geraakt en dan ben je fy siek kwetsbaar. Santos heeft zelf ook al aangegeven dat hij min of meer geschrokken is van het ho ge niveau van Ajax. Alles is an ders dan in Italië." foto ANP i onze verslaggever Ronald Woudenberg PIRAEUS - Weer verloren in een finale van Italië. lEven lijkt het verhaal op een herhaling. Weer fru stratie, droefenis en tranen na de 3-2 (13-1515-1011- 1515-12 15-11) nederlaag. De uitkomst van het EK volleybal in het Griekse Piraeus had echter ook veel nieuws in zich, andere reacties, onverwachte wendingen. Vorig jaar was Ron Zwerver nog wanhopig wegge- beend na de ontluistering in de WK-finale, nu her vond hij zich snel, hield de zilveren plak om de nek en ging zelfs champagne in het publiek spuiten. „Ik ben intens tevreden met de prestatie van dit team", klonkt het. Maar hoe uitzinnig was het dan bij winst geweest? „We hebben alles uit de kast ge haald. Meer zat er niet in." De zucht van verlichting kwam uit het winnende kamp. „Dit was de moeilijkste finale die we ooit gespeeld hebben", erkende de Italiaan Lorenzo Bernardi." De berusting overheerste bij de verliezers. Zwer ver: „Soms kan ik er eenvoudigweg niet meer van IV- Ts-Ï maken. Natuurlijk ben ik jaloers op Italië. Je zitje toch te vergapen als zij al hun spelers gemiddeld maar zo'n twee sets hoeven in te zetten. Wij moes ten alles met dezelfde zes doen. Alle energie is ge geven; ik heb nog nooit zo kapot gezeten. We zullen dus in de toekomst nog meer van de inviduele ba sisspelers moeten vragen. Onze basis was beter dan de Italiaanse basis, maar zij hebben echte wis sels. Na meer dan twee uur spelen was het op, ook met mij. Via het blok slaan, langs het blok slaan, nog harder slaan, totdat het het niet meer lukte. Sorry hoor, het begon op het laatst te haperen. Ze hadden ons gewoon door." Vooraf had Zwerver nog zo gehoopt dat Van de Goor als breekijzer zou kunnen fungeren, als blik semafleider voor hem en Olof van der Meulen. Maai- de rossige Brabander kreeg direct extra blok- aandacht en haperde. „In het begin voelde ik me even machteloos. Tot aan de finale had ik nog erg lekker gespeeld en dan sta je daar ineens. 'Wat doe ik hier nog', vroeg ik me zelfs af. Er werd veel van mij verwacht. Ik zou de sleutel naar het succes zijn. Vandaar dat ik toch vrij gespannen naar dit EK toeleefde. Je wilt je namelijk wel bewijzen. Het is uiteindelijk niet gegaan, zoals ik gewild had." De handen werden terecht in eigen boezem gesto ken. Van de Goor eiste meer van zichzelf, Zwerver zei opzichtig 'sorry' en spelverdeler Peter Blangé verdedigde zich met 'wij zijn ook maar mensen'. „Aanvallend lag voor ons aan de buitenkant de ruimte. In bepaalde fases lukte het niet om daar te scoren. Zwerver en Van der Meulen waren de sco rende mensen. Doen zij het even niet, dan heb je een probleem. Tijdens het slot van de vierde set werden plotseling een hoop kansen verprutst. Dat kostte ons de wedstrijd", resumeerde Blangé. In de praktijk kwam het er op neer dat Zwerver en Van der Meulen lang weergaloos acteerden, maar moesten buigen voor hun tegenstrever Andrea Giani, die Zwerver in de vierde set op 12-13 twee keer genadeloos afblokkeerde: 12-15. Na anderhal ve maand clubvolleybal zal Alberda zijn team op 6 november weer bijeenroepen om zich op de World Cup te gaan concentreren. „Ik verwacht dan ver moeide, maai' fitte spelers", vermoedt de bonds coach. Met elf wedstrijden in veertien dagen wordt het een zwaar Olympisch kwalificatietoernooi. De profs moeten hard werken om hun eergevoel nog eens met goud in plaats van zilver te strelen. „Maar deze zilveren medaille is al anders dan alle vorige", vond Zwerver. Deze keer hield hij het blik ook na de ceremonie om de nek. Als eerbetoon aan het nieuwe team, de nieuwe strijdwijze en de kleine schoonmaak in de zomermaanden. „We zijn een hele stap verder", vond Zwerver. „Als we de mid- denaanval nu ook nog in de cruciale wedstrijden kunnen gebruiken, dan is het helemaal voor el kaar." 1\igeriaan scoort twee keer Trustfull wil geen ruzie met Van Hanegem van onze verslaggever Marcel van der Kraan UTRECHT - Het verlies tegen FC Utrecht (1-0) dreigde na af loop in het kamp van Feye noord te worden weggedron gen door een nieuw conflict rond Orlando Trustfull. De media hingen aan de lippen van de neo-international, die volgens Willem van Hanegem onvoldoende inzet had ge toond. De voetballer zelf dacht daar anders over en dat vond iedereen eigenlijk prachtig. Maar Trustfull, door schade en schande wijs geworden in de voorbije jaren, liet zich niet uit zijn tent lokken. De midden velder die dertien minuten na de pauze al werd vervangen door Gaston Taument, was verbaasd dat zijn trainer op de persconferentie na de wed strijd openlijk kritiek op hem had geuit. „Ik wil me niet uitlaten over Van Hanegem. Communice ren via de kranten of de radio wil ik al helemaal niet. Daar voor heb ik te veel respect voor hem. Ik hoop dat hij dat res pect voor mij ook heeft." Feyenoord worstelde na een sterke openingsfase, waarin het drie prima kansen creëer de, meer met zichzelf dan met FC Utrecht. De Rotterdam mers zochten te veel en te snel het hoofd van Henrik Larsson in plaats van de voeten van Regi Blinker, Tomek Iwan of Giovanni van Bronckhorst. Larsson verloor de meeste duels van zijn bewaker David Nascimento en miste steun. Van Hanegem had liever ge zien dat Trustfull dichter op de spitsen had gespeeld. Vol gens de coach lette alleen Pe ter Bosz als verdedigende mid denvelder op en bracht hij gang in de aanvallen van Feyenoord. Kritiek In de rust vermoedde Orlando Trustfull al dat hij in het twee de bedrijf vroegtijdig naai' de kleedkamer zou worden ge zonden. Van Hanegem zette hever Tomek Iwan op de plaats van Trustfull en liet Taument op de rechterflank invallen. De coach van Feye noord later: „Trustfull dacht dat hij hard gewerkt had. Ik vond van niet. Op Iwan had ik ook kritiek, maar die deed ten minste zijn best en won bijna alle duels." De avond voor FC Utrecht- Feyenoord hoorde en zag Feyenoords trainer op de buis de Belgische auteur Hugo Camps als zoveelste lyrisch spreken over zijn pupil. Van Hanegem: „Wat heb je daar nou allemaal aan? Dan doet zo'n malloot uit België er nog een schepje bovenop. Ik moest de Dikke Van Dale erbij pak ken om het allemaal te begrij pen..." In de catacomben van het sta dion in Utrecht ging het er na afloop hectisch aan toe. Ver slaggevers 'van radio, tv en kranten bleven bij Van Hane gem doorvragen over Trust full. Toen iedereen de woorden van de coach had opgetekend, begaf het hele circus zich naar de speler die niet goed wist wat hij met de hele situatie aan moest. Oud zeer Trustfull, met de tas over zijn schouder en op weg naar de bus: „Ik dacht, dat het weer goed was tussen de trainer en mij. Misschien is er toch nog een beetje oud zeer. Maar nog maals, ik wil niet via de pers communiceren." En vervol gens rende iedereen weer op Van Hanegem af, die op zijn beurt aangaf dat Trustfull ge woon bij de les moet blijven en verder. Een definitieve verbanning naar de bank of de tribune is onwaarschijnlijk. Van Hane gem liet min of meer doorsche meren er ook zo over te den ken: „Ik denk niet dat het con sequenties heeft voor Orlan do. Ik laat Larsson toch ook steeds in de basis starten? Die is ook nog niet op zijn best, maar hij werkt hard." De Zweedse aanvaller had Feyenoord en misschien ook Trustfull een hoop ellende kunnen besparen als hij kort voor rust een prima voorzet van de Oranje-international achter doelman Jan-Willem van Ede had gekopt. De bal verdween echter rakelings langs de verkeerde kant van de paal. Vijf minuten voor het laatste fluitsignaal sloeg Hans Visser de Rotterdammers er met een harde klap af. De oud- MW'er liet Ed de Goey met een volley kansloos, FC Utrecht - Feyenoord 1-0 (0-0). 85. Visser 1-0. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 13.000 Gele kaart: Van Gobbel (Feye noord). strijden de laatste plaats in de PTT-telecompetitie bezet. Toch was Louis van Gaal na af loop dik tevreden over het ver toonde spel van zijn ploeg. „We hebben woensdag nog voor de Champions League tegen Real Madrid gespeeld en iedereen weet dat we de afgelopen week de nodige problemen te verwer ken hebben gehad. Daarom vind ik het een compliment waard, dat de spelers vanmiddag zo scherp en geconcentreerd heb ben gevoetbald. We zijn gewoon door gegaan met winnen. Daar heb ik bewondering voor." Bij de Amsterdammers zat Pa trick Kluivert gistermiddag op de bank. In geval van nood zou Van Gaal hem zeker hebben in gezet tegen de Eagles. „Maar de stand gaf daar geen enkele aan leiding toe." De angst dat Klui vert onheus bejegend zou wor den door de Deventer fans, bleek ongegrond. Met geen woord werd er gerept over het dodelijke ongeval waar de spits vorige week zaterdag bij betrokken was. „Dat vond ik heel netjes van de supporters van Go Ahead Eagles", aldus de technisch di recteur van de Amsterdammers. Slecht gevoel Collega Ab Fafié zei een slecht gevoel te hebben overgehouden aan het duel tegen Ajax. „Na het eerste doelpunt van Ajax was het touwtje gebroken bij ons, was de rek emit. Dat neem ik mijn spelers toch kwalijk. Die achterstand had juist het sein moeten zijn om wat meer verbe tenheid in de strijd te gooien. Dat is niet gebeurd en daarom hebben we het Ajax vanmiddag veel te gemakkelijk gemaakt." Go Ahead Eagles-Ajax 0-4 (0-0). 57 Marbus 0-1 (eigen doel), 65. Kanu 0-2, 76. Kanu 0-3 (strafschop), 82. Davids 0-4. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschuwers: 10.000. Gele kaart: Verkuyl, Hulshoff, Michels (Eagles), Nwanko Kanu. Utrechter David Nascimento (rechts) inaakt Aurelio Vidmar het leven zuur. 'an onze verslaggever iert van Dijk IEVENTER - Zijn bewegingen rijn af en toe met het blote oog {el liet te volgen. Als Nwanko Ka- iu zich lekker voelt, is de bal aj( rijn grootste vriend. Zoals gis- ermiddag in de Adelaarshorst 1 egen Go Ahead Eagles, jax-trainer Louis van Gaal U iopperde nog wel dat scheids- echter Blankenstein veel te - weinig optrad tegen het geduw en getrek aan het lange lijf van leNigeriaan. Maar Kanu haalde felf in het veld slechts veronge- Ijkt de schouders op. Hij scoor- le gewoon twee keer en nam laarmee de helft van de Amster- lamse productie in Deventer (oor zijn rekening: 0-4. De mindere goden in het betaal- ~j ie voetbal zijn al heel lang niet neer bij machte om Ajax de voet Iwars te zetten. Slechts de vraag I loeveel tegentreffers ze om de iren krijgen, is relevant. Natuur lijk begon ook Go Ahead Eagles vol goede moed aan het karwei egen de landskampioen. En het "as een mooie opsteker dat de iloeg van Ab Fafié zonder kleer scheuren de rust haalde. Maar at kwam uitsluitend omdat ijax in de eerste helft wel erg lordig met de kansen om sprong. 'at was na de pauze allemaal inders, hoewel de Amsterdam- ners na een goed urn- spelen een igen doelpunt van Eagles-ver- i ediger Cees Marbus nodig had- jen om de score te openen. Hij iep de bal na een half mislukt schot van Nordin Wooter zo naar met de borst in het eigen loei. Het verzet van de Eagles, 'oor zover daar al sprake van I 'as, was daarmee direct gebro- 1 sen. De onnavolgbare Kanu met wee treffers, waarvan ééntje 1 'anaf de penaltystip na een zelf litgelokte strafschop en Edgar j 'avids schoten Ajax vervolgens j 'aar een erg eenvoudige 0-4 verwinning. j (iet groots i Ijax speelde zeker niet groots in [Ie Adelaarshorst. Net als tegen <Real Madrid bleven Edgar Da- j» ids, Jari Litmanen en Ronald - de Boer onder hun gebruikelijke uveau. Ook Nordin Wooter, de I 'crvanger van de naar Nigeria lgereisde Finidi George, had i sen moeilijke middag tegen de geroutineerde Mark Verkuyl. j kt deed er allemaal niks toe. i was gistermiddag vele ma- fen te groot voor het povere Go Mead Eagles, dat nu met -Slechts één punt uit vier wed- I f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11