Recreatie Westhoek zoekt grond Poëzie altijd en overal SStsE Antoniusziekenhuis niet bedreigd Grijze wolken boven Operetteclub Zes weken oude band PER met cd slaat aan bij publiek zeeland 15 Opvang toeristen vergt op termijn 80 hectare extra kunst ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever MIDDELBURG - De recreatie sector in de Schouwse West- wek heeft voor de komende ien tot twintig" jaar rond tacli- ig hectare grond nodig om dag- esmensen en verblijfsrecrean- en een kwalitatief beter pro- lukt te kunnen aanbieden. Deze wens is neergelegd in het rap- [port De Schouwenaar. Die toe komstvisie is het resultaat van een samenwerking van belan gengroepen als de vereniging recreatie-ondernemers Re- cron, de vereniging van fruit- gaardbedrijven Pomona, de vereniging van kampeerboeren Vekabo en de vereniging van camping- en bungalowbedrij- ven Schouwen-Duiveland. Re- cron-consulent D. J. Verstand reikte gedeputeerde J. G. van Zwieten vrijdag het rapport aan. Zonder kwaliteitsverbetering aet het er maar somber uit voor Schouwen-West. Blijft de situa tie bij het oude, dan zal men zich moeten schrap zetten voor een daling van 20 procent aan over nachtingen in de kampeersec- tor. Thans zijn het er 2,1 miljoen op jaarbasis. Voorts wordt daar mee het voortbestaan van onge veer 150 arbeidsplaatsen onze ker. De kampeersector in Schou- wen-West levert thans 660 direc te arbeidsplaatsen op. Het be drag aan bestedingen komt jaar lijks op rond zeventig miljoen gulden. De vraag naai- meer ruimte voor recreatie wordt voor een deel be paald door de noodzaak van ver groting van kampeerplaatsen. Verder is daar het streven van de overheid om ter bevordering van de natuurontwikkeling te ko men tot sanering en verplaat sing van een aantal recreatiebe- drijven. Er bestaat bij de onder nemers een grote bereidheid om nader invulling te geven aan die plannen. Zij zien de noodzaak in dat behoud, maar liefst nog ver sterking van de natuur- en land schapswaarden, ertoe leidt dat toeristen blijven komen. Om die plannen te kunnen realiseren moet voor ruim dertig hectare ruimte worden gevonden. De kosten van deze operatie komen op 25 miljoen gulden. Voorzieningen Voor algemene voorzieningen - zoals de aanleg van fietspaden, een speeltuin en een openbare golfbaan - is 25 ha nodig. Voor de compensatie van de daling van het aantal personen per stand plaats is totaal bijna 49 hectare nodig. Volgens het rapport moet wor den gestreefd naar een grote ver-' scheidenheid in het aanbod van verblijfsaccommodaties. Dat varieert van de aanleg van een naturistenstrand tot de plaat sing van strandhuisjes zoals ze ook op het Walcherse strand bij Dishoek zijn te vinden. Ook wordt het zinvol geacht het aan tal trekkershutten uit te brei den. Gedeputeerde Van Zwieten had kennelijk al stiekem in het con cept van het rapport zitten neu zen. Hij maakte gewag van een hoog haalbaarheidsgehalte en prees de gebiedsgerichte aan pak. „De sleutel tot succes." Het is geen rapport voor in de la de. „We moeten daar morgen mee beginnen", vond consulent Verstand. Hij pleitte voor de in zet van een 'procesversneller' in de vorm van een projectgroep. „Het enthousiasme van nu moet meteen opgepakt worden." Bijeenkomst vernieuwing platteland GOES-Het Instituut voor Land- Tuinbouw Kadervorming Zuid-West-Nederland belegt dinsdag 3 oktober een bijeen komst over plattelandsvernieu wing. Inleidingen worden verzorgd door ir J. Th. J. Beeren, senior adviseur Heidemij Advies en A. H. J. M. Kerstens, directeur van de Groente en Fuitveiling Holland-Zeeland. Daarna is er ;en open discussie. De bijeen- ;omst begint om half acht in Ho- iel Terminus in Goes. foegoslaaf had ïog 87 dagen jgevangenis staan TERNEUZEN - De politie heeft vrijdagmiddag in de Terneuzen- Crocusstraat tijdens een rou tine-controle een 39-jarige Joe goslaaf aangehouden, die bij na der onderzoek nog een gevange nisstraf van 87 dagen had uit slaan. De verdachte werd in eer ste instantie in de kraag gegre pen omdat hij stond geregi- jjreerd als ongewenst serklaarde vreemdeling. Gedeputeerde De Kok bij opening polikliniek Hulst: van onze verslaggever HULST - I-let Antoniuszieken huis in Oostburg heeft volgens gedeputeerde drs G. de Kok ze ker bestaansrecht. Zowel de directie van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen als OZ-Zorgverzekeringen en het provinciebestuur hechten aan de instandhouding van de 24-uurszorg op de lokatie Oostburg. De Kok luchtte vrij dag ter gelegenheid van de of ficiële opening van de nieuwe polikliniek in Hulst zijn hart over de pessimistische gelui den die de laatste tijd de ronde doen over het Oostburgse zie kenhuis. Een raadslid uit de West- Zeeuws-Vlaamse gemeente is een publiciteitscampagne be gonnen om aan te tonen dat de functie van het Antoniuszie kenhuis zou worden uitgehold. De gedeputeerde sprak die vi sie vrijdag in Hulst resoluut te gen. „Ik heb op grond van bevindin gen en op basis van hetgeen ik gehoord heb uit het verleden niet de indruk dat er in Oost burg nu echt veel is veranderd ten opzichte van enkele jaren geleden. Op een bepaald mo ment zul je een keuze moeten maken waar een behandeling het best en het efficiëntst kan worden uitgevoerd. Die keuze mag dan alléén gestoeld zijn op kwaliteitsoverwegingen. Dat wil zeggen: het belang van de patiënt moet van doorslagge vende invloed zijn. Waar het om moet gaan is dat in begin sel in Oostburg de gangbare functies blijvend worden uit geoefend. Dat patiënten dan voor bepaalde verrichtingen toch naar Terneuzen moeten, zul je blijven houden." Voor de 'negativisten' had de gedeputeerde een duidelijke waarschuwing in petto: „Voor kom dat men in West-Zeeuws- Vlaanderen het eigen zieken huis kapot praat. Het effect van sommige acties is omge keerd evenredig aan hetgeen er mee wordt beoogd." In dat verband stipte De Kok onder meer de verhevigde con currentiestrijd aan tussen de Enkele genodigden bekijken röntgenfoto's in Hulst. foto Peter Nicolai zorgverzekeraars in de grens regio, met de Belgische ge zondheidszorg als wervingsin strument. Verliest de West- Zeeuws-Vlaming het vertrou wen in het eigen ziekenhuis en kiest men in toenemende mate voor een Vlaams hospitaal, dan zal dat volgens de gedepu teerde mogelijk leiden tot 'her overweging van gemaakte be leidskeuzes'. Oftwel minder (rijks)geld en dus sluiting van het Antoniusziekenhuis. In Hulst was er gisteren geen reden tot pessimisme. De ope ning van de nieuwe polikliniek (die de oude afdeling in het in middels gedeeltelijk gesloopte voormalige Liduina-zieken- huis vervangt) wordt door alle instanties gezien als een be langrijke verbetering van de basiszorg in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Met de nieuwbouw is een in vestering van 9,5 miljoen gul den gemoeid. De realisatie be tekent de definitieve afronding van het fusieproces van de vier oude ziekenhuizen in de grens regio. De opening van de po likliniek symboliseerde wij- dag tevens de eenwording van de ziekenhuisgroep. Die sa mensmelting klinkt door, al dus directeur algemene zaken P. Rademacher, in de nieuwe naam: Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. De 'lokatie Lu- duina' houdt vandaag (zater dag) van 10 tot 15 urn- open huis. Lokale omroepen werken samen KOUDEKERKE - De lokale omroepen Radio Actief (Valke- nisse, Mariekerke en Westkapelle) en Radio Goes gaan samen werken. Een eerste aanzet daartoe is al gegeven op het gebied van de reclame. Adverteerders hebben nu de mogelijkheid om op beide sta tions te adverteren. Verder gaan de nieuwsredacties items en programma-onderdelen uitwisselen die voor beide uitzendge bieden van belang zijn. De besturen van Radio Actief en Radio Goes benadrukken dat ze - in tegenstelling tot Middelburg en Vlissingen, waar de om roepen willen fuseren - zelfstandig blijven opereren. Reden voor de samenwerking is dat beide omroepen menen dat ze elkaar goed kunnen aanvullen, omdat hun uitzendgebieden in de praktijk aan elkaar grenzen. Amice-brief over Staatsbosbeheer MIDDELBURG - Burgemeester mr C. G. J. Rutten van Mid delburg wil dat het regiokantoor Zuid-West van Staatsbosbe heer in zijn gemeente wordt gevestigd. Hij schrijft dit in een 'amice-brief aan minister J. van Aartsen, die overweegt het aantal regionale kantoren terug te brengen tot acht. Momen teel heeft Staatsbosbeheer nog veeriten kantoren. Rutten vreest dat de reorganisatie leidt tot een vertrek van twintig arbeidsplaatsen in Middelburg. Het kantoor Zuid-West zou dan in Noord-Brabant komen. In zijn brief wijst de burgemeester op de uittocht van over heidsinstellingen, die nooit is gecompenseerd. Vestiging van een regiokantoor in Middelburg zou vijftien arbeidsplaatsen opleveren. Discussie over Prins van Oranje GOES - Groen Links Goes houdt maandag 18 september een discussie-avond over de Prins van Oranje en het schouwburg beleid in Goes. Onder leiding van P. Joosse van Omroep Zee land praten vier forumleden over het onderwerp. Het gaat om voorzitter P. Favier van de Culturele Raad Goes, I. van Meurs van de Stichting Centrum West, voorzitter J. van Mourik van 't Beest en architect L. van Oeveren. Aanleiding voor de discussie is het recente besluit van het Goese college van burgemeester en wethouders om de Prins van Oranje te sluiten. Voordat de gemeenteraad komend na jaar definitief over de Prins van Oranje beslist, wil Groen Links de discussie over het schouwburgbeleid aanwakkeren. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat niet alleen 'deskundigen' maar ook andere betrokken die avond hun mening laten horen. Aangehouden duo bekent inbraken VLISSINGEN - De twee mannen, die in de nacht van maandag op dinsdag werden aangehouden ter hoogte van Kortgene, hebben twee inbraken en twee pogingen tot diefstal bekend. Het duo, een 20-jarige man uit Woerden en een 23-jarige man uit Driebruggen, wordt maandag voorgeleid aan de officier van justitie. De twee werden maandagavond gesnapt tijdens een inbraak poging in het bejaardenhuis van Wissenkerke. De mannen be kenden tegenover de politie verantwoordelijk te zijn voor po gingen tot inbraak in het WV-kantoor te Wissenkerke en in het bejaardenhuis. Verder gaven zij toe te hebben ingebroken in het dorpshuis te Colijnsplaat en in een café in Serooskerke (W). Uit het dorpshuis verdwenen slechts enkele guldens. Uit het café namen zij niets mee. Beperkt treinverkeer Dordrecht VLISSINGEN - Tussen Dordrecht en Roosendaal en tussen Dordrecht en Breda is morgen, zondag, in verband met werk zaamheden slechts beperkt treinverkeer mogelijk. Intercity's, zoals van Vlissingen naar Amsterdam over Roosen daal, blijven gewoon volgens het spoorboekje rijden. Op zon dag gaan die overigens pas aan het einde van de middag. Stoptreinen vanuit Roosendaal en Breda naar Dordrecht vice versa worden tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe vervangen door bussen. Reizigers moeten rekening houden met een ver traging van vijftien tot dertig minuten. De Walcherse band P.E.R. foto Xandervan Manen van onze verslaggever MIDDELBURG - Zes weken tud is de Walcherse band P.E.R. :n nu al is de eerste cd klaar. Het album heet Live en wordt morgen (zondag) gepresenteerd n het Schuttershoftheater in Middelburg. Zanger Olof Sinke leschrijft de muziek als 'frisse dynamiek-volle rock met ge voelige tweestemmige melodie- ijnen'. De dertien nummers, waarvan twaalf zelf geschre ven, gaan over emotie en gevoe- ens. Vandaar ook de zin in het voorwoord op de hoes: 'Special hanks to all women who pas sed our path.' 3e presentatie gaat gepaard het een optreden van P.E.R en )eg:nt om 17.00 uur. üet begon allemaal zes jaar gele den. Olof Sinke en Matthijs Ap- (nu 25 en 22 jaar) zaten sa- mén op een zolderkamertje in Souburg. Met een akoestische 5«aar maakten zij liedjes. Sin- I: „In die tijd experimenteer den we veel met onze muziek, we deden er verder niets Onze teksten gingen toen al over dingen om ons heen en de levoelens daarover." In 1993 kwam Tonny Hooftman tweede zanger bij de band, de toen nog geen naam had. ïassist Pieter Kopmels sloot zicfi rond Kerst 1994 aan. Sinke: •Daarna heeft het heel lang ge tuurd voordat we een drummer todden. De ene was te wild, de pder kon geen ritme houden, 'ussentijds hebben we wel een antal songs uitgewerkt." Na ijn verhuizing naar Domburg ïerde Sinke gitarist John-Peter Moens kennen. Een 16-jarig ta lent, volgens de zanger. Via hem tad de band al snel een drum her: Angelo Noziglia. Alleen de naam moest nog ko men. Die was snel gevonden. Kopmels: „Alle nummers die we hadden berustten op emoties en gevoelens en die zetten we op een rij. Zodoende is 'Project Emotions in a Row' ontstaan." Bekendheid P.E.R. trad in augustus dit jaar op ter afsluiting van een surf- wedstrijd in bar-dancing Tram- zicht in Domburg. Dankzij op tredens in de voorbereiding naar dat concertje genoot de band al enige bekendheid. Met een cd in gedachten zorgde de groep voor goede geluidstechnici en zo werd haar debuutalbum in één keer live opgenomen. Van de 300 geperste exemplaren zijn er al honderdvijftig voorverkocht. De nummers van P.E.R. komen voornamelijk van Tonny Hooft man en Olof Sinke. „Mijn mooi ste nummer is 'Today's Chaos'. Mensen lopen tegenwoordig over alles te klagen. Ze moeten eigenlijk eerst maar eens naai' zichzelf kijken", aldus de zanger, die de taak van bandleider op zich lijkt te hebben genomen. Slechts één song is gecovered. 'If I had a rocketlauncher' van Da vid Cochburn, zegt Sinke, is een nummer dat inhoudelijk goed bij hun songs past. Het optreden tijdens de presen tatie van hun cd is voor de leden van P.E.R. voorlopig ook het laatste. Sinke en Hooftman gaan samen op vakantie en Kop mels moet vanwege stage naar Californië. Bovendien gaat gita rist Matthijs Apner vier maan den naai- Indonesië. Volgens Sinke is het tot nu toe een soort grap geweest. Hij had niet ge dacht dat het zo zou lopen. „In april willen we met het serieuze werk beginnen." Hij is niet bang dat de band tussentijds uit el kaar valt. „We zijn immers ook in zes weken een hechte band ge worden." GOES, 't Beest Festival Meer dan woorden, de Beat Generation met Ron Whitehead en Frank Messina. door Ernst Jan Rozendaal Het zal je gebeuren. Je bent een Amerikaans dichter en ontvangt een uitnodiging uit Nederland om poëzie voor te dragen tijdens een avond ge wijd aan de Beat Generation. Speciaal voor die avond vliegje over. Je betreedt de zaal en wat zie je Er zitten precies acht personen. Het overkwam Frank Messina en Ron Whitehead vrij dagavond in 't Beest in Goes. De dichters lieten zich er niet door uit het veld slaan. Ze verzorg den een kort, maar intens optre den. Misschien kwam het omdat de logica van de avond op het eer ste gezicht ver te zoeken was. De Beat Generation is de Ameri kaanse literaire beweging uit de jaren vijftig. Zonder moreel oor deel en onverbloemd schreven de Beats over seks, drugs en jazz - de rock 'n' roll moest nog wor den uitgevonden - en met hun anti-burgelij ke opstelling en hang naar vrijheid bleken ze la ter wegbereiders van de tijd waarvan men nu zegt dat alles kon: de jaren zestig. Waarom anno 1995 in 't Beest een avond over zo'n ver literair verleden uit zo'n ver land Die vraag is te simpel. Het Crossing- Border Festival dat dit weekend in Den Haag uitverkochte zalen trekt, bewijst dat de - Engelse - traditie van het gesproken woord, die rechtstreeks afstamt van de Beats, springlevend is. Bovendien was in het program ma van het festival Meer dan woorden een pendant inge bouwd in de vorm van een dag, vorige week, over de Generatie Nix; literatuur van en voor jon geren van deze tijd, ook met the ma's als seks, drugs, popmuziek en gebrek aan idealen. Bewust waren in de avond over de Beat Generation lijnen met het heden ingebouwd. Behalve de bejaarde Herbert Huncke, beat-auteur van het eerste uur, stonden Ron Whitehead en Lee Frank Messina. Ranaldo op het programma, de eerste een navolger van de Beats, de tweede een alterna tieve popmuzikant die zich aan hen schatplichtig weet. Huncke en Ranaldo zegden af en moge lijk was dat de verklaring voor de geringe opkomst. Toch hadden ook Whitehead en de op het laatste moment opge trommelde Messina genoeg te bieden. 1 want to hear poetry, het gedicht waarmee Messina de avond opende, was een pleidooi voor poëzie altijd en overal, op straat, in de auto en in het res taurant. Messina's manier van voorlezen was hypnotiserend, vol herhalingen, de ene keer ge dragen, dan weer fluisterend. Zijn gedichten handelden over poëzie, liefde die ook haat is en de dood van een vriend. „Ge woonlijk draag ik mijn gedich ten voor met-een band", vertelde hij. „Maar het maakt niet uit, ik hoor de muziek hier ook overal om me heen." Whitehead las minder poëtisch. Hij bracht zijn prozagedichten in de vierde versnelling, zijn zin nen knalden als kogels uit een machinegeweer. Als contrast zong hij af en toe liedjes die le ken op een psalm of slaapliedje. Voortdurend was invloed van de Beats voelbaar, het sterkst in zijn tekst I ivill not bow down. Daarin protesteerde hij tegen het Amerika van regering, reli gie, morele regels, CIA en FBI, om in plaats daarvan hartstoch telijk te pleiten voor een land waar de Amerikaanse droom niet hoeft uit te komen. Voor een Amerika van de beat. van onze verslaggever SLUIS - Felle kleuren die van het doek afspatten, zetten de be zoeker van de tentoonstelling in de Sluisse raadskelder even op het verkeerde been. De kleuren zorgen voor warmte en vrolijk heid, een aangename sfeer in de krochten van het enige Neder landse belfort. Nadere beschou wing van de schilderijen van de Koerdische kunstschilder Ka- kayi (36) leert echter dat hij meestal geen vrolijke taferelen penseelt. Een kleurige boom met een wat warrig uitziend figuur heet De portatie. Bij aarde, vuur, lucht en water vliegt een geblakerde duif door de lucht. Het vredesge- voel van de kunstenaar- ernstig aangetast. Enkele doeken die speciaal in de voormalige kerker en de hal van de raadskelder zijn geplaatst, verklaren de motie ven van de kunstenaar-. In het voormalige gevangenon derkomen bevinden zich vier portretten van dode vrouwen, in de hal hangt het beklemmend ste schilderij: lijken na de Iraak- se aanval op het Koerdische stadje Halabja. Door een bom van onze verslaggeefster GOES - Voorzitter Eddie Bo- gaert van de Goese Operette Vereniging (GOV) ziet in de toe komst grijze wolken opdoemen voor zijn club. „Ik was deze week onaangenaam verrast door het bericht dat het dage lijks gemeentebestuur van Goes de Prins van Oranje wil sluiten", zei hij vrijdag tijdens een receptie vanwege het vijf tigjarig bestaan van de vereni ging. De GOV treedt al jaren op in het Goese zalencomplex. Bogaert maakte dankbaar ge bruik van de aanwezigheid van de Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag en wethouder S. J. Heijning (WD, cultuur) om zijn ongenoegen over het collegebe- sluit kenbaar te maken. Hij zei te hopen dat de beslissing van het dagelijks gemeentebestuur een storm van reacties zal losmaken. „Wanneer het echt hard gaat waaien, heb je kans dat die grijze wolken overdrijven." Van der Zaag was naar de recep tie gekomen om het eerste ex emplaar van het jubileumboekje 'Een genotvolle avond' in ont vangst te nemen. De burgemees ter paste zijn toespraakje aan om op de uitspraken van Bo gaert te kunnen inspelen. „Het college meent dat we op deze wijze niet met de exploitatie van de Prins moeten doorgaan. Maar we zullen alle belangen wegen. En ik raad u dringend aan ook uw stem te laten horen. Ik hoop dat we het honderdjarig bestaan in een prachtige Goese accom modatie kunnen vieren." De GOV kreeg vrijdag ook een plaquette en een oorkonde uit gereikt van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. Verder kre gen vijf leden van de vereniging een onderscheiding van de Bond Opera- en Operette Gezelschap pen Nederland (BOOG): Jannie Roosse-den Butter, Jan Roosse, Anton Burgs, Rien de Koning en voorzitter Eddie Bogaert. De GOV had verder zo veel moge lijk oud-leden uitgenodigd voor de receptie en een aansluitende feestavond. Vrijdag 20 oktober is de première van de operette La Belle Hélène van Jacques Offen bach in de Prins van Oranje. Een hartelijke sfeer kenmerkte de receptie van het jubilerende GOV. foto Willem Mieras bardement met gifgasgranaten op 17 maart 1988 kwamen vijf duizend mensen om. Hirosjima in het klein, maar de wereld weet het niet. Om de wereld iets be wuster te maken, en omdat hij niet anders kan, schildert Ka- kayi ook nu hij al zeven jaar in België woont nog steeds over de onderdrukking van zijn volk. Droefheid Ook in zijn 'gewone' schilderijen en tekeningen overheerst vaak de droefheid. Lachende gezich ten zijn niet te zien. Bij 'De Kus' staan de hoofden van de twee ge liefden horizontaal op de romp. „Niet om Picasso-achtige effec ten te realiseren, maar om uit te drukken dat de hoofden zijn af gehakt. Het hoofd hoort bij het land waarvan ze zijn afgesneden. De ware liefde is niet geheel te bereiken als zij niet in vrijheid in eigen land genoten kan wor den", doceert Raadskelder-'con- servatrice' Oona Glaser. Glaser kan het een beetje weten, zij zag vorige week zaterdag vele Koerden die de vernissage be zochten. „Ze willen allemaal te rug", begreep ze uit melancho lieke blikken en droevige verha len. De jonge kunstenaar Sader (32) (of Sadr zoals hij zijn werken ondertekent) wil niet terug. Hij woont namelijk nog in Irak. Hij vetrouwt zijn droefheid niet via grafische technieken aan het doek toe. De machthebbers kon den dat wel eens minder appre ciëren. Droomwereld Saders werken laten een grote droomwereld zien, denkt zijn vriend Kakayi. Een droomwe reld die wordt bevolkt door die ren, Egyptische symbolen en stripachtige figuren. Volgens Kakayi schildert Sadr 'bewust naïef. Dat de \Verken van beide Koer dische kunstenaars in de smaak vallen, is voor Glaser overduide lijk. In vijf dagen zijn vijftien van de 68 geëxposeerde werken ver kocht. Nog nooit vertoond in Sluis en het beste bewijs dat de doeken (of het nu etsen, tekenin gen, olieverf-schilderijen oi gouaches zijn) de mensen raken. Glaser: „Koop wordt ook wel erg aantrekkelijk gemaakt door de belachelijk lage prijzen. Vooral de werken van Sadr gaan, vind ik. veel te goedkoop weg, Maar Kakayi wil alles uitverkopen, omdat elke gulden voor Sadi van levensbelang is." De exposi tie in Sluis duurt tot en met 8 ok tober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15