Willy, het mannetje van de radio Referendum bij waterschapsfusie PZC Vlissinger hoort 2 jaar eisen voor overval Souburg Overpeinzingen van een oud-dijkgraaf: we leren het nooit Nieuwe gemeente: in '98 geen verkiezingen zeeland 11 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever Wout Bareman SAS VAN GENT - Al sinds mensen heugenis maakt hij deel uit van het lokale 'circus'. Dat vaste gezelschap dat malkander bijna dagelijks treft bij de een of andere plichtpleging. Het ene moment drukt men elkaar de hand bij de officiële ingebruikname van een nieuwe brandweerwagen, een dag later knikt men elkaar vrien delijk toe bij de uitreiking van een zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nassau om 's avonds geza menlijk aanwezig te zijn bij de pre sentatie van de nieuwe Prins Carna val. Willy de Groff (63) is steevast in het kielzog van de plaatselijke nota belen, van de bestuurders van de meest uiteenlopende instanties en clubs èn van actievoerende gemeen tenaren te vinden. Met de onafschei delijke sehoudertas-met-recorder, de microfoon en het notitieblok als be langrijkste instrumenten. Willy is 'van de radio'. Iedereen weet dat. Om Willy de Groff kun je, als je in Sas van Gent en omgeving woont, niet heen. Met zijn rijzige gestalte is hij im mer prominent aanwezig bij welke ge legenheid dan ook. En... Willy weet veel, héél veel. Over gemeentepolitiek hoef je hem bijvoorbeeld niets te ver tellen. Logisch, want de plaatselijke politieke beslommeringen kreeg hij van kindsbeen af ingefluisterd door zijn politiek zeer actieve vader, jaren lang raadslid en wethouder. Net als z'n vader stond Willy bekend als 'een lastige'. „Je wordt met het ouder wor den natuurlijk wel wat milder, maar het bestrijden van onrecht raak je na tuurlijk nooit meer kwijt. Mijn be richtgeving over tal van 'duistere' - nou ja, laat ik zeggen 'wat onduidelij ke' zaken - werd me zeker niet altijd in dank afgenomen. En dat leidde dan weieens tot pesterijtjes. Mocht ik tij dens de raadsvergadering niet meer aan de officiële perstafel zitten, maar werd er een tafeltje apart voor me neergezet. Op de grote perstafel ston den bordjes met 'PZC' en 'De Stem' erop. Ik heb toen thuis zelf bordjes ge maakt en die lekker provocerend op mijn tafeltje gezet. Een hele rij, want ik was in die dagen medewerker van het Algemeen Dagblad, Het Vrije Volk, de VARA, de KRO en deed ook weieens wat voor de VPRO... Ha, ha... bij de volgende vergadering zat ik mooi weer aan de gewone perstafel! Ach jongen, ik wist alles. Soms zat ik die raadsleden gewoon uit te lachen omdat ik wist dat het anders in elkaar stak. En dat vonden ze natuurlijk niet leuk..." Willy de Groff is sinds jaar en dag 'het mannetje van de radio'. Wekelijks pre senteert hij een uur lang 'Sas van Gent Centraal', een actualiteitenpro gramma dat hij in z'n eentje samen stelt en presenteert. Het wordt 's zondagsmorgens uitgezonden via de Regionale Omroep Zelzate, een heuse vrije zender met een bereik van Terneuzen tot Gent en van Eeklo tot Sint Niklaas. Zondag gaat de 634ste aflevering de lucht in. Hij rolde er automatisch in. Was van jongsaf actief in het rooie nest: Vrije Volk, VARA, Vakbeweging. PvdA. Toen hij in '57 bij radiobaas Jan de Troye aanklopte en hem wees op de verkiezing van de eerste Prins Carna val van Sas van Gent, stuurde 'Hilver sum' prompt coryfee Henk van Sti- priaan naar Sas. Die kreeg zes minu ten in. een uitzending van Dingen van de Dag. Samen met Var a-radiomaker Bert Garthof maakte hij drie streek- programma's over Zeeuws-Vlaande- ren. En toen... werd Willy weerman. Tientallen jaren werd op de vroege zondagochtend vanuit de studio over geschakeld naar 'de schipper van Sas van Gent' (Willy dus), die naar de sta pelwolken in de lucht keek en onweer voorspelde. Hij wist zich in het goede gezelschap van 'de molenaar uit het midden des lands', 'de waterweerkij- ker aan de Noordzee' en 'de jager uit Loosdrecht'. Na de VARA kwam de BRT en daarna Zelzate Regionale Omroep (ZRO). De vrije zender werkt met enkele tien tallen vrijwilligers. Willy de Groff is er één van. Z'n programma 'Sas van Gent Centraal' maakt hij overigens helemaal alleen. Hij zoekt de onder werpen zelf bij elkaar (een stuk of elf per uitzending), maakt z'n reportages zelf en monteert de hele zaak in z'n ei gen studio, ingericht in een slaapka mer van z'n woning. Luisterdichtheid „De luisterdichtheid van de ZRO loopt in de tienduizenden. We staan erg dicht bij de luisteraars. Daar is het programma 'U zoekt en ZRO vindt' een mooi voorbeeld van. Kleine jon getjes, die een fietsje willen, jonge ko nijnen en kanaries in de aanbieding, de zotste dingen. Die man, die in scheiding lag en z'n hele inboedel te koop aanbood bijvoorbeeld. Z'n vrouw hoorde het op de radio en belde ons woedend op om haar man in die zelfde uitzending de les te lezen. Ac tualiteiten? Dat loopt als een trein. Alles gaat de ether in. Ons motto is niet voor niets: We zeggen nooit nee!" In 'Sas van Gent Centraal' zitten be halve actualiteiten en aankondigin gen van evenementen ook vaste on derwerpen: de bespreking van nieuwe video's èn het wekelijkse gesprek met burgemeester J. van Rest van Sas van Gent. „Ze geeft uitleg over allerlei ge meentelijke zaken, verstrekt achter grondinformatie... Ik vind dat ze dat over het algemeen goed doet. In het begin had ze wel de neiging al te uit voerig op zaken in te gaan. Dat heeft ze nu een beetje afgeleerd. Over open heid van haar kant heb ik niks te kla gen. Wat dat betreft vind ik dat de Zeeuwse journalistiek haar ten on rechte de Prix de Citron heeft toege kend. Zo negatief is het allemaal niet. Ik heb trouwens de indruk dat er hier journalisten rondlopen, die met de duidelijke boodschap op pad zijn ge stuurd haar het leven zuur te maken." Fout Het Sasse mannetje van de radio weet zo langzamerhand wel hoe je radio moet maken. De aanpak van 'colle ga's' van lokale omroepen in de regio en zelfs van Omroep Zeeland irriteert hem regelmatig. „Voor een actualitei tenprogramma moet je een rustige sfeer creëren, met rustige instrumen tale muziek, die je op een bepaald mo ment probleemloos kunt wegdraaien. Bij die lokale zenders zitten mensen berichten voor te lezen met de ge jaagdheid van een disc-jockey. Fout! Trouwens, ook Omroep Zeeland valt me tegen. Je merkt dagelijks dat die programma's worden gemaakt door ex-krantejournalisten, niet door ra diomensen." Nee, geef De Groff dan maai- het 'lekker vrijbuiteren' bij ZRO. Waar hij met trots z'n primeurs ('bijvoorbeeld over dat monument voor de gevallenen in Indië, dat ze in Terneuzen willen oprichten') kan pre senteren en waar ruimte is voor z'n stekeligheden. „Ach, radio is een machtig middel. Als je wilt kun je be stuurders maken en breken. Een leuk voorbeeld? Ja, eentje van jaren gele den. Was Sas van Gent net een jume- lage aangegaan met het Noordfranse Belle en besloot het hoofd van een van de scholen in Sas om de Franse les af te schaffen... Daar kun je dan iets leuks mee." van onze verslaggever NIEUWDORP - Rijksoverheid en waterschappen leren het nooit. De Deltadijken zijn op orde, maar de primaire water keringen worden niet opti maal onderhouden. Scheidend dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland ir P. J. Gruijters uit die waar schuwing in zijn afscheids- boekje Overpeinzingen van een oud-dijkgraaf. Gruijters herinnert in zijn don derdag gepresenteerde Over peinzingen aan de watersnood ramp van 1953. De dijken wa ren toen jaren verwaarloosd. Het Deltaplan is vervolgens voortvarend ter hard genomen. 'Maar', stelt Gruijters, 'in som mige opzichten zijn mensen hardleers. Nadat de rampsitua tie voorbij is, gaat de bereid heid om voldoende middelen beschikbaar te stellen weer langzaam over en is het wach ten op de volgende catastrofe'. De bijna-ramp met het hoge water in het rivierengebied ziet de oud-dijkgraaf van de Beve- landen als het bewijs voor zijn stelling. Maar dat is niet het enige. Hij schrijft: 'Het water schap Noord- en Zuid-Beve land heeft al jaren hetzelfde be drag op de begroting voor on derhoud hoofd-waterkeringen. Daarvan kunnen net de werken worden gedaan die ur gent zijn, maar nü wenselijke onderhoudswerken zijn door geschoven naar andere jaren'. Zijn conclusie luidt kortweg: 'We leren het nooit en dat be treur ik. Er moet meer geld be schikbaar komen voor het on derhoud van primaire waterke ringen bij ons waterschap en meer geld voor onderhoud van de vooroever bij het Rijk.' Het laatste betreft zandopspuitin- gen, zoals die jaarlijks ook op de Zeeuwse zandkust plaats vinden. De hoofd-waterkeringen moe ten niet alleen in orde zijn, ook de dijkbewaking blijft volgens Gruijters permanent de aan dacht verdienen. Vandaar dat hij op de Bevelanden altijd een dijkleger in stand heeft gehou den, nu het enige van Zeeland. In zijn Overpeinzingen geeft Gruijters aan het 'zeer te be treuren dat we in Zeeland zo weinig oefenen om de gevolgen van een dijkdoorbraak op te vangen. De zee slaapt nooit, eens gebeurt het en zo als altijd in onze geschiedenis, onver wacht'. Waterschapsbestuurders moe ten naar de mening van Gryij- ters blijven oefenen. Zij moeien de juiste maatregelen nemen in geval van nood. 'Veel tijd om te denken is er dan niet', aldus de oud-dijkgraaf. 'Ik kan me niet voorstellen dat bestuurders en ambtenaren die nooit hebben geoefend, dan goed leiding- kunnen geven'. Oefeningen moeten zich volgens hem niet beperken tot dijkdoorbraken, maar moeten worden uitge breid tot situaties waarin ern stige vervuiling van oppervlak tewater dreigt of is gebeurd. Ook dat is een taak van het wa terschap. De zojuist tot Officier benoemde oud-dijkgraaf ir P. J. Gruijters (r), zijn echtgenote en zijn broer Hans, burgemeester van Lelystad, luisteren naar een toespraak tijdens de afscheidbijeenkomst in Nieuwdorp. foto Willem Mieras Vertrekkend dijkgraaf Gruijters prikkeltnazaten van onze verslaggever NIEUWDORP - De donderdag tot officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemde oud dijkgraaf ir P. J. Gruijters heeft zijn 'nazaten' nog eens stevig geprikkeld. Bij een vol gende fusie in waterschaps- land moeten kiezers nadruk kelijker betrokken worden, luidde op zijn afscheidsbijeen komst in Nieuwdorp zijn stel ling. Gruijters dacht aan een refe rendum, een volksraadpleging, zoals gebruikelijk lijkt te wor den bij bestuurlijke vernieu wingen. De vorming van stads provincies rond Amsterdam en Rotterdam is daarmee afge schoten. „Met een meerder heid", gaf de scheidend dijk graaf aan, „die doet denken aan verkiezingsuitslagen uit de communistische landen van weleer. Dat moet bestuurders toch te denken geven, ook over fusies." Vanwege de fusie van de vier waterschappen boven de Wes- terschelde treedt Gruijters (61) vervroegd terug als dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. Sinds 1988 heeft hij die functie vervuld. Hij was tevens voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond. Hij is ook maatschappelijk be hoorlijk actief geweest. En nog steeds, onder anderen als CDA- voorzitter Goes en voorzitter Oosterschelde-ziekenhuizen. Loyaal heeft Gruijters meege werkt aan de fusie tot het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Zijn afscheid viel hem makke lijker door zijn recente benoe ming tot waarnemend burge meester van het Noordbra bantse Zundert. Hij was voor zijn komst naar de Bevelanden (na marine-officier en leiding gevend ingenieur) al burge meester geweest, van Hooge en Lage Zwaluwe. Vanuit die gemeentelijke erva ring heeft de dijkgraaf Gruij ters zich altijd ingezet voor een grotere betrokkenheid van burgers bij de Zeeuwse water schappen. Hij heeft bijgedra gen aan het succes van de wa terschapsverkiezingen van vo rig jaar. In het verlengde daar van lag zijn pleidooi voor een referendum bij een water schapsfusie. ..Want", zei hij enigszins tartend, „de fusie van de vier waterschappen boven de Westerschelde is een succes story, maar het is toch vooral een zaak geweest van bestuur ders en ambtenaren." jjn onze verslaggever LISSINGEN De Walcherse 'attelandscolleges van burge- 'eester en wethouders willen d kabinet vragen om in 1998 een raadsverkiezingen te hou- en voor de nieuwe heringe- eelde gemeente. De vijf ge beenten verliezen met ingang van 1 januari 1997 hun zelfstan digheid. Voor de nieuwe plattelandsge meente zullen in november 1996 verkiezingen gehouden moeten worden. De daaropvolgende 'normale' verkiezingen vinden plaats in het voorjaar van 1998. Dit houdt in dat de nieuwe raad een zittingsperiode van slechts één jaar en vier maanden heeft. Het bestuurlijk overleg vindt dat niet zinvol. Zo'n korte pe riode is volgens de Walcherse burgemeesters en wethouders slecht voor de voortgang van het besturen van een gemeente. Als de verkiezingen van 1998 overge slagen worden kan de nieuwe Twee jaar voor poging doodslag MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 31-ja- rige Terneuzenaar conform de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf voor poging tot doodslag, wapen- en drugsbezit. Hij stak in mei in Terneuzen tijdens een vechtpartij een man met een mes in de linkerzij en -bovenarm. In de zomer van 1994 werd hij betrapt op het bezit van heroïne en cocaïne en wapens. Autodief krijgt jaar gevangenis MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 27-ja- rige Krabbendijkenaar veroordeeld tot een jaar gevangenis straf voor een grote reeks autodiefstallen en -kraken. Dat is drie maanden meer dan de officier twee weken geleden bij de behandeling van zijn zaak had geëist. Voorts moet hij ruim tweeduizend gulden schade aan diverse gedupeerden betalen. De man is al ruim tien jaar op het dieven pad. Zijn 19-jarige maat uit Terneuzen kreeg conform de eis 140 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijk opge legd, Het tweetal opereerde in heel Nederland, waar ze 'een spoor van vernielingen' hadden achtergelaten. Zeelandbrug twee keer gestremd VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 2 op dinsdag 3 oktober en in de nacht van maandag 9 op dinsdag 10 oktober afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. De strem ming - die steeds duurt van 23.30 tot 00.30 uur - houdt verband met de vernieuwing van drie zogenoemde dwarskrachtdeu- vels. De deuvels bevinden zich tussen de voegen van de betone lementen van de weg. Het gemotoriseerde verkeer wordt via verwijzingsborden op toeleidende wegen en bij de Zeelandbrug zelf geattendeerd op de alternatieve route via de stormvloedkering. Cantorij naar Luxemburg en Trier HULST - De Koorstichting Cantorij der Basiliek uit Hulst reist zaterdag af voor optredens in Luxemburg en Duitsland, De 34 koorleden uit de Reynaertstad geven zaterdagavond een uitvoering in de kathedraal Notre-Dame van de Luxemburgse hoofdstad. De volgende ochtend zet de Cantorij de hoogmis in de Dom in Trier extra luister bij. Het programma in de oudste bisschopsstad van West-Europa bestaat volledig uit een a-ca- pella repertoire. Het koor staat onder leiding van dirigent An ton de Kort. De Cantorij der Basiliek maakte twee jaar geleden ook al een succesvolle concertreis naar het buitenland. Hoogtepunt was toen het optreden in de Notre-Dame van Parijs. Het koor ge niet in de Benelux. Duitsland en Frankrijk grote bekendheid. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg drie jaar gevange nisstraf, waarvan een jaar voor waardelijk, geëist tegen een 18- jarige Vlissinger die betrokken was bij de overval op het post kantoor in Oost-Souburg op 2 juni. In de proeftijd van het voor waardelijk deel van de straf moet hij zich als het aan de offi cier ligt onder toezicht van de reclassering stellen. De zaak tegen zijn drie jaar ou dere maat uit Middelburg, die bij de overval het vuurwapen hanteerde, is voorlopig uitge steld omdat hij zich nog aan een onderzoek naar zijn persoonlijk heid moet onderwerpen. Daar zal nog zo'n drie maanden mee gemoeid zijn. Bovendien bekende deze man vorige week de overval op de fa milie van Jan Raas, vorig jaar in 's Heerenhoek. Hij zal dit najaar voor beide mis drijven tegelijk terecht moeten staan. De man is al voor diverse overvallen veroordeeld. Zijn eerste pleegde hij op 17-ja- rige leeftijd. Hij zat enige jaren in jeugd-tbs en de behandeling werd een succes genoemd. De Vlissinger had nog nooit zoiets bij de hand gehad en had nog een schoon strafblad. Hij was op het idee van de overval gekomen en vroeg de Middel burger hoe hij dat moest aan pakken. Zijn 'adviseur' maakte hem dui delijk dat je zoiets niet alleen moest doen en stelde onmiddel lijk voor om met hem mee te gaan. Hij zorgde voor een pistool en de Vlissinger bracht bivak mutsen mee. In het middaguur stapten zij het kantoor binnen. De Middelbur ger pakte een vrouw beet en zet te haar een - overigens ongela den - pistool tegen het hoofd en riep luidkeels om geld. Zijn maat nam het geld bij het loket in ontvangst en stopte het in zijn rugzak, in totaal ruim 23.000 gulden. Het tweetal ontsnapte per fiets door de Lekstraat. De officier wees erop dat er wel iswaar geen geladen wapen was gebruikt, maar dat het slachtof fer daar geen boodschap aan heeft. „Slachtoffers van een ge wapende overval kunnen daar nog heel lang vervelende psychi sche gevolgen van ondervin den". benadrukte hij nog maar eens. Het Oostsouburgse postkantoor is al meermalen het doelwit ge weest van een overval. De Postbank eist het volledige bedrag van de overvallers terug. Als zij daaraan niet voldoen kunnen zij geruime tijd vastge houden worden bij wijze van dwangmiddel. Die vrijheidsbe roving staat los van de gevange nisstraffen die in hun zaken on getwijfeld zullen worden opge legd. De rechtbank doet in de zaak van de Vlissinger 28 september uitspraak. Keurpierk Aardappelen uit Zeeland Uiterlijk zegt vaak niet veel over inhoud. Bij aardappelen ligt dat anders. Rimpels, pitten of verkleuringen hebben al snel smaakverlies tot gevolg. Om over uitlopers maar te zwijgen. Nu zijn er aardappelen van superieure kwaliteit. Karakterisciek van smaak dankzij de gulle Zeeuwse aarde. Milieuvriendelijke teelt en buitengewone aandacht bij oogst en behandeling zorgen er voor dat de mooiste aardappelen ook de lekkerste zijn. Vraag er naar bij uw groentespeciaalzaak! U herkent ze aan het Zeeuws Keurmerk op de jute verpakking. raad een zittingsperiode krijgen van vijfjaar en vier maanden. Drs H. Eversdijk, onafhankelijk voorzitter van het bestuurlijk overleg, zal contact opnemen met andere Zeeuwse herinde lingsgemeenten. Denken die er ook zo over, dan legt de Zeeuwse senator de kwestie voor aan het kabinet of de Tweede Kamer. Ket/, De Stichting KCM is een onafhankelijk organisatie. Het Zeeuws Keurmerk kent zij toe aan land- en tuinbouwprodukten die -van ploeg tot kassa- voldoen aan de hoogste kwaliteiis- en milieunormen. Het Zeeuws Keurmerk is een garantie voor kwaliteit uit Zeeland. Informatie 01100 - 47700 foto Charles Strijd Willy de Groff in zijn huisstudio: „Radio is een machtig middel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 39