Staking dreigt in vakonderwijs Zeeuwen schitteren in musical PZC Herbert Huncke niet naar Goes Thuiszorgwinkel Zeeland geopend Beachpop verhuist naar hoogseizoen Bedrijventerreinen mogen van gs groter zijn dan vijf hectare Dit vraagt om het betere lobbywerk zeeland 17 Docenten in Middelburg en Terneuzen lijken tot actie bereid kunst GOA JAMBELLE GRANDIOZE UITVERKOOP Met KORTINGEN tot wel 50% DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 n onze verslaggevers MIDDELBURG - Het beroeps onderwijs en de volwassenene ducatie dreigen plat te gaan. Ongeveer tweehonderd leer krachten, die woensdag in Mid delburg en Terneuzen demon stratieve kantinebïjeenkom- sten hielden, wekten sterk de indruk dat het hen ernst is. Ze voelen zich gedegradeerd tot 'wegwerpdocent'. Het ministe rie heeft de verantwoordelijk heid voor de arbeidsvoorwaar den in het beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie (BVE) overgeheveld naar de schoolbe sturen. Die maken daar nu 'mis bruik' van. Ze weigeren met de onderwijsbonden te praten Burgemeester mag naar polen slot van pagina 13 verwees ze expliciet naar uitla- ;n van de wethouders B. Paüwels en L. Mangnus. „Het verwijt dat ik niet aan eerbetoon van onze bevrijders zou willen doen, heb ik als zéér, zéér grie vend ervaren. Voor hen die het niet weten, ik kom uit een militair geslacht. Dus het vero nachtzamen van eerbetoon aan onze bevrijders zou nooit in mijn hoofd opkomen." Steunbetuiging ;De publicatie in de regionale kranten van de discussie in de commissievergadering bracht een stroom van sympathiebetui gingen op gang aan het adres van Le Roy, zo zei ze gister avond. „Zoveel zelfs dat ik de burgemeester maar één ding kan aanraden: blijf toch lekker thuis." Ook fractievoorzitter A. Roctus van Algemeen Belang bleef van mening dat Steenkamp er ver standiger aan zou doen de 2500 gulden voor de tweedaagse reis niet aan de gemeentelijke finan cien te onttrekken. „Wij zijn niet eens door de Polen bevrijd. Axel wel. Laat uw collega De Graaf dan gaan. Dat is veel logischer." Waarop wethouder Pauwels Steenkamp aan z'n mouw trok en schertsend hardop in het oor Duisterde: „Wij zijn door de Ca nadezen bevrijd. Dan gaat u toch naar Canada!" over een landelijke regeling. In plaats daarvan willen ze dat el ke school afzonderlijk ruimte krijgt om aan arbeidsvoor waarden te tornen. Argument: er is te weinig geld om oude re gelingen overeind te houden. De bonden zien aankomen dat docenten straks verplicht wor den onverantwoord veel lesuren te maken, dat die er bij reorgani saties in salaris op achteruit kunnen gaan, en dat steeds va ker met uitzendkrachten of tij delijke contracten zal worden gewerkt. Tijdens de bijeenkomst in Mid delburg erkenden de twee aan wezige onderhandelaars van de bonden, Nel Flinzner (Abop) en Paul Hassing (Ccoop), dat de schoolbesturen 'geen vetpot hebben'. „Maar ze moeten hun problemen met de bekostiging niet afwentelen op het perso neel. Ze moeten daar met de mi nister over praten, of zorgvuldi ger omgaan met het beschik bare budget." Het is voor de onderwijskrach ten even wennen dat ze nu, net als werknemers in het bedrijfsle ven, de barricaden op moeten, willen ze hun zin krijgen, en dat ze hun pijlen niet moeten rich ten op het ministerie, maar op hun eigen besturen. Maar de do centen wekten gisteren tijdens de demonstratieve bijeenkom sten allerminst de indruk dat ze over zich heen laten lopen. Marsroute V akbonds vertegenwoordigers zetten vastberaden de mars route uit: als de besturen niet snel toegeven volgen werkon derbrekingen; en als dat geen re sultaat heeft wordt er gestaakt. De organisatiegraad, en daar mee ook de actiebereidheid, is in Zeeland het hoogst op het Zee landcollege in Middelburg, en in het Regionaal Onderwijs Cen trum in Terneuzen. Daar wordt dan ook geprobeerd zo veel mo gelijk docenten voor een even tuele staking te winnen. Zowel op het Zeelandcollege in Middelburg, waar 130 docenten aanwezig waren, als bij het Re gionaal Onderwijs Centrum in Terneuzen, waar een veertigtal docenten vergaderde, nam de voorzitter van de medezeggen schapsraad, Nico van Munster, het initiatief tot het oprichten van een comité, dat acties gaat voorbereiden. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De organisa tie van Beachpop wil vol gend jaar weer een stapje vooruit zetten. Na 'de 'be houdende programmering' van dit jaar wordt het pop festival in 1996 afgesloten door een bekende buiten landse band. Ook de datum is veranderd: de vierde edi tie vindt zaterdag 20 juli plaats, midden in het hoog seizoen. „We hopen hiermee zoveel mogelijk badgasten te trekken", verklaart orga nisator Marco Verseput die uitgaat van tienduizend be zoekers. Omdat het bezoekersaantal vorig jaar tegenviel, zag de organisatie zich genood zaakt het festival dit jaar be scheidener op te zetten: er speelden op 1 juli alleen Ne derlandse bands. Toch was Beachpop - voor de eerste keer aan het strand tussen Scharendijke en Renesse- een succes. Zo'n 2500 men sen passeerden de kassa's waardoor de organisatie uit de kosten kwam. Er kan zelfs een donatie van tussen de vijf- en zevenduizend gulden worden gemaakt aan het AIDS-fonds. Dit is één van de doelen van Bemoedigd door dit resul taat, wil Verseput de zaken in 1996 weer wat groter aan pakken. Zo zal het hoofdprogramma bestaan uit zes binnen- en buitenlandse bands. Het moeten groepen zijn die al bekend zijn bij de bezoe kers. Herkenbaarheid en po pulariteit zijn de criteria. „We mikken op een breed publiek." Namen van bands kan hij nog' niet geven, daar is het te vroeg voor. Om verzekerd te zijn van meer belangstelling, wordt het festival verschoven van het voor- naar het hoogsei zoen. De lokatie blijft ongewijzigd. Het strand aan de Rampweg tussen Scharendijke en Re- nesse is prima bevallen, vindt Verseput. De bedoeling is dat een lan delijke radio- of televisiezen der volgend jaar verslag gaat doen van Beachpop. Hier door zou het festival in heel Nederland bekendheid kun nen krijgen. Bij de eerste uitvoering zou Veronica aanvankelijk aan wezig zijn maar dit vond op het laatste moment geen doorgang, licht Verseput toe. In elk geval wordt volgend jaar weer een landelijke pu bliciteitscampagne opge start voor Beachpop. van onze verslaggever GOES - Twee prominente gas ten hebben afgezegd voor de avond over de Beat Generation die vrijdag in het kader van het festival 'Meer dan woorden' in 't Beest in Goes wordt gehouden. Ge tachtigjarige schrijver Her- bert Huncke, uitvinder van de 'erin 'beat', heeft vanwege zijn Nethadonverslaving geen toe slemming gekregen om de Ver enigde Staten te verlaten. Ook gitarist Lee Ranaldo van de Popgroep Sonic Youth laat het afweten. Zijn groep stond de afgelopen Maanden in het voorprogramma van R.E.M en het tourschema daarvan is een paar keer flink door elkaar gehusseld, zodat Ra naldo nu andere verplichtingen heeft. De organisatie is er wel in ge slaagd een vervanger te vinden. Dat is de 27-jarige dichter Frank Messina. Hij speelt een belangrijke rol in de beweging van hedendaagse Amerikaanse voordrachtskun stenaars die hun inspiratie put ten uit de traditie van de Beat Generation. Messina bracht de cd Motions uit en de bundel Human Condi tions. Hij treedt vaak op met zijn band Spoken Motion, maar die komt niet mee naar Goes. Behalve Messina komt vrijdag aanstaande ook, zoals gepland, de schrijver Ron Whitehead naar 't Beest. Aanvang: 20.30 uur. Mevrouw Verbree was voorzitter van het Thuiszorgcentrum mr. B. J. van Putten behulpzaam bij het beproeven van een rolstoel. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Met een kort, maar krachtig optreden van de Vlissingse ar tiest Lex Maes is woensdagmiddag het Thuiszorgcentrum Zeeland in Vlissingen officieel geopend. Het éénmansorkest Maes liep door een papieren gordijn dat voor de ingang was gespannen. Sinds juli kunnen mensen bij de winkel in het voor malige dienstencentrum Bachten Kom- me aan de Badhuisstraat terecht voor woningaanpassingen en de uitleen, huur of aanschaf van een rolstoel of andere (medische) hulpmiddelen. Mr. B. J. van Putten, voorzitter van het bestuur van het Thuiszorgcentrum, die het openingswoord sprak, vergeleek de openingshandeling met het werk van het Thuiszorgcentrum. „Het scheuren van het papieren gordijn zal hopelijk de asso ciatie krijgen met de informele, niet over matig door paperassen belemmerde toe gankelijkheid van de hier aanwezige voor zieningen." Het Thuiszorgcentrum Zeeland is een nieuw initiatief van Thuiszorg Walcheren. De basis van het centrum vormt de ver strekking van rolstoelen, die in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG) door gemeenten beschikbaar worden gesteld. In het centrum is ook het centrale maga zijn van Thuiszorg Walcheren onderge bracht. De grotere verpleeg- en verzor gingsartikelen als bedden en rolstoelen worden door een eigen bezorgdienst thuis gebracht. Ook de bonnen voor het collec tieve gehandicapten- en ouderenvervoer van de Walcherse gemeenten worden hier verkocht. Vandaag (donderdag) en morgen houdt het thuiszorgcentrum open huis. Tussen 10.00 en 16.30 uur worden doorlopend de monstraties gegeven. van onze verslaggever ANTWERPEN - Iedereen kent de film, maar in Nederland heeft vrijwel niemand The sound of music ooit op de planken ge zien. Begin jaren zestig flopte de musical, omdat uitgerekend Johan Heesters, een ac teur die tijdens de oorlog voor de Cultuur kamer werkte, de rol speelde van een Oos tenrijks officier die weigert voor de Duit sers te vechten. Voor het publiek reden om de voorstelling te boycotten. Dankzij het Koninklijk Ballet van Vlaanderen krijgt de musical nu een herkansing. Zaterdag gaat The sound of music in Antwerpen in pre mière, met de Zeeuwen Piet Korteknie en Rob van der Meule in prominente rollen. Korteknie, woonachtig in Kats, en Oost- Souburger Van der Meule kennen elkaar van de megaproduktie The phantom of the opera van Joop van den Ende. waaraan de eerste twee jaar en de tweede een jaar mee werkte. Beiden volgden ze een klassieke zangopleiding aan een conservatorium, maar via audities kwamen ze in de musical wereld terecht. „Onze specialisatie is zang, we hebben een bepaalde technische basis, en dat hoor je", verklaart Van der Meule. „Dat geldt bijvoor beeld ook voor Ernst Daniël Smid, die in The sound of music kapitein Von Trapp speelt. 'Mijn hemel, wat mooi', denk ik elke keer weer als hij zijn mond opendoet." „In de klassieke hoek wordt een beetje neer buigend over de musical gedacht", vult Kor teknie aan. „Ook tegenover de operette, met name in Nederland. In Duitsland staan de musical en de operette naast de opera, maar in Amsterdam is het ondenkbaar dat ze in het muziektheater My fair lady zouden pro grammeren. Dat is toch een vorm van cul tuursnobisme." Voor de twee Zeeuwen is in een musical meer eer te behalen dan in een opera. „Onze stemmen zijn te klein voor een solopartij in Wagner of Verdi", zegt Van der Meule. „In een operakoor kom ik tussen dertig bassen te staan. In een musical is de bezetting klei ner en draag je dus een grotere verantwoor ding voor je partij. In The sound of music hebben Piet en ik aardig wat solopartijen." Ontsnapping Het verhaal van de musical is bekend. The sound of music speelt zich af in Oostenrijk aan de vooravond van de Tweede Wereld oorlog. De adellijke kapitein Von Trapp is een rijke weduwnaar die verliefd wordt op Maria Rainer, de gouvernante van zijn zeven kinderen. Duitsland staat op het punt Oos tenrijk binnen te marcheren. Mede door hun muzikale vindingrijkheid slagen de kapi tein, Maria en de zeven kinderen erin aan de nazi's te ontsnappen. Van der Meule speelt Herr Zeiler, de 'kwaaie pier' zoals hij zelf zegt, die in het stuk sym bool staat voor het nazisme. De kinderen die in het stuk meespelen prikken en pesten hem geregeld achter de coulissen. „Ik sta op het toneel alleen maar te tieren en kwaad te wezen. Ik kom nu een beetje met die kinde ren in contact en een van hen vroeg me: 'Heb je wel eens eerder in een musical gespeeld Wasje toen ook zo boos Zij vereenzelvigen van onze verslaggever MIDDELBURG - Lokale bedrij venterreinen mogen best groter worden dan vijf hectare. Gede puteerde J. G. van Zwieten van ruimtelijke ordening wil de meetlat terzijde leggen, maar gemeenten moeten dan wel in regio-verband met een duidelij ke visie op de ontwikkeling van bedrijventerreinen komen. Vanuit de Kamers van Koop handel is veel kritiek gekomen op de vijf hectare-grens die de provincie aan lokale terreinen wilde stellen. Zo'n grens is te ri gide. Plaatselijke ondernemers kunnen erdoor in de problemen komen, als zij moeten uitbrei den. Van Zwieten nam woensdag in de statencommissie economie het idee weg. dat de vijf hectare- grens heilig is. „Die vijf hectare is een algemeen uitgangspunt. Laten gemeenten zelf met argu menten komen, dat het anders moet in bijvoorbeeld Bruinisse. Zij moeten klutsen per regio. Dat is veel belangrijker dan har de grenzen." Ook bij de uitbreiding van een bestaand bedrijf wil de gedepu teerde niet al te moeilijk doen. „Neem Budelpack in Poortvliet. Als dat bovenlokale bedrijf wil uitbreiden, zullen we heus niet eisen dat het verhuist naar Tho- len of Sint-Maartensdijk. Zo zit de wereld natuurlijk niet in el kaar." Op aangeven van PvdA-staten- lid D. Eveleens gaf Van Zwieten toe met een 'probleem' te zitten als gemeenten regionaal niet willen samenwerken, zoals op de Bevelanden. „We zullen die ge meenten steviger de duim schroeven aandraaien. We zul len die op vierkante meter gaan beoordelen." me met mijn rol. Op toneel ben ik een verve lende knaap, dus dan zal ik dat daarbuiten ook welzijn." Korteknie heeft een kleine rol, die van baron Eiberfeit, maar dat is omdat hij tegelijker tijd vervanger is van Max, de tweede manne lijke hoofdrol. „Ik moet die rol helemaal in studeren, maar weet nu nog niet hoe vaak en wanneer ik hem moet spelen." In totaal heeft hij vier rollen ingestudeerd, omdat hij voor nog twee personages als vervanger fun geert. Met hun werk voor The sound of music zijn Korteknie en Van der Meule ten minste een jaar onderdak. Tot en met maart tourt de voorstelling door België en Nederland en waarschijnlijk volgen daarna nog nieuwe voorsteliingen. Van der Meule: „Met Evita van Van den Ende is dit de bestverkochte reizende voorstelling van het komende sei zoen." Luc en Joris Lutz tekenden voor een geheel nieuwe vertaling van The sound of music en volgens Korteknie en Van der Meule is een familievoorstelling ontstaan die alles heeft. Van der Meule: „Het is een feest der herken ning, een musical met een lach en een traan. En heel subtiel zit ook de problematiek van het opkomend fascisme erin verweven, iets wat nog steeds actueel is. Het is natuurlijk entertainment, maar het is mooi dat het ook die lading heeft." The sound of music, vanaf zaterdag 16 september (19.30 uurin de Stadsschouioburg in Antwerpen, daarna onder meer in Bergen op Zoom, Den Bosch, Rotterdam, Gent, Roosendaal, Brugge, Et- len-Leur en Breda. Advertentie BEENMODESPECIAALZAAK LANGE VORSTSTRAAT 51 GOES TEL.: 01100-28763 De vernieuwingen van deze tijd zijn ook van toepassing op onze winkel. Daarvoor moeten wij ruimte creëren en in dat kader organiseren wij dit najaar een DONDERDAG 14 SEPTEMBER VANAF 09.00 UUR Het aanbod is niet mis. Er is een enorm aanbod in panties, damessok ken, herensokken, maillots van topmerken als - Oroblu - Kunert - Hudson - Falke - Bennie Doon - DD - Wolford - Le Bourget. Met vriendelijke groet, GOA JAMBELLE, LANGE VORSTSTRAAT 51, GOES van onze verslaggevers Ernst Jan Rozendaal en Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burge meester Chris Rutten legt zich er niet bij neer. Heeft de Middelburgse raad daar potjedrie besloten de plan nen voor Museum 13/IX, dat prachtige ontwerp van Aldo van Eyck, alsnog af te bla zen, terwijl het na zeven jaar politiek gehannes ein delijk in kannen en kruiken was. Prompt roept heel kunstminnend Nederland ach en wee, de beroemdste architect van Nederland is geschoffeerd, staatssecreta ris Nuis, die zijn nek had uit gestoken, zwaar beledigd, de provincie op de tenen ge trapt... Nee, hier heeft cul tuurstad Middelburg een modderfiguur geslagen. Dit kan hij als eerste burger niet over zijn kant laten gaan. Dit vraagt om het be tere lobbywerk. Gelukkig komt Nuis gere geld in Zeeland. Bij dat con cert van het Zeeuws Orkest in Veere begin juli, daar moe ten Aad en hij, als paarse po litici onder elkaar, er nog maar eens over babbelen. 'Als ik nu twee miljoen bij el kaar weet te krijgen, van ex terne geldschieters, dan moet ik de fractievoorzitters van de raad toch wel op an dere gedachten weten te brengen', filosofeert Rutten. Grinnikend: 'Dat is een offer dat ze niet kunnen afslaan, zoals Marlon Brando zo mooi zegt in The Godfather.' Geen blauwtje De staatssecretaris ziet wel wat in het plan. Maai-, bromt hij tegen Rutten, ik heb geen zin nog eens blauwtje te lo pen in Middelburg. Hij zegt een miljoen toe. op voor waarde dat anderen daar nog een miljoen bij leggen. En niks op schrift, burge meester en wethouders van Middelburg moeten eerst maar met een nieuw raads voorstel komen. Als ze Nuis dan nog eens bellen en om een miljoen vragen, zegt hij definitief ja. Wat hij nog wel wil doen is eventjes de Zeeuwse gede puteerde Gert de Kok bel len. 'Wie weet heb je dan meteen je tweede miljoen binnen', montert hij Rutten verder op. De Kok aarzelt. 'Aad. jongen. Die kwestie ligt hier zo gevoelig. In pro vinciale staten zitten ook zuunige Zeeuwen, daar zijn ze heus niet enthousiaster dan in de Middelburgse raad.' Denk mee Spelbreker wil De Kok ook niet zijn. Het is net vakantie en hij kan niet overleggen met de andere gedeputeer den, maar hij belooft zijn best te doen voor een kwart miljoen. Mits het totaal ooit op twee miljoen komt na tuurlijk. Tijdens de eerste vergadering van gedepu teerde staten na het zomer reces, krijgt hij de steun van zijns collega's. Denk maar mee, zeggen ze, maai- wees alsjeblieft voorzichtig hè. 'Ik ben er bijna', denkt Rut ten. Op de borrel bij Wim van Gelder, commissaris van de koningin, valt de puzzel in el kaar. Ineens weten ze waar ze het ontbrekende geld bij elkaar kunnen halen. Het cultuurfonds van de VSB! Die houden van moderne kunst, die verkochten toch ook de de kaartjes voor de Mondriaantentoonstelling? Lamme tong Het kost ze een lamme tong, de VSB-directeuren kijken bedenkelijk, maar uiteinde lijk knikken die voorzichtig. 'Wel een fors bedrag maar ook heel mooi natuurlijk, ons logo straks op dat prachtmuseum.' Nu de raad nog. Daarin be hoort D66, nota bene de par tij van Nuis, tot de grootste tegenstanders van het mu seum. De staatssecretaris belt naar gemeenteraadslid Leo de Kraker, 'Kom eens praten'. De Kraker zegt nee. Een paar weken later rinkelt opnieuw zijn telefoon. Weer Nuis. 'Ik stuur een auto om jou en je partijgenoten Ovaa en De Zeeuw op te halen. Zal ik jullie eens het belang van cultuur uitleggen.' En zo verschijnt afgelopen maandag een blauwe limou sine met chauffeur in de Mid delburgse Lange Noord straat. De prominente Zeeuwse D66-ers stappen in en zoeven naar Den Haag. Achter de vitrage verkneu kelen zich de gemeentebo des. 'Kom eens kijken, D66 gaat op bezoek bij Nuis. Als dat niet het begin is van een nieuw hoofdstuk over Mu seum 13/IX!' Scène uit The sound of music, vlnr: Piet Korteknie, Daisy Thys, Lara van der Haege en Rob van der Meule. foto Paul de Backer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 29