Bruinvis Tjitske vliegt terug naar zee tv mogelijk in 1996 Regionale Terneuzense plataan moet blijven 5 Burgemeester mag toch naar Polen Bezoekerscentrum Saeftinge mag er van rechter komen Geen rijkserkenning voor opleidingen in Hulst en Vlissingen Anderhalf jaar voor uitlokken overval Rillandse (23) overleden na ongeval op A58 Omroepbijdrag 4 tot 10 gulden omhoog Werk voor 25 mensen zeeuwse almanak Tante zeeland DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever van onze verslaggeefster GOES - De 23-jarige A. E. Wiskerke uit Rilland is woensdag door een verkeersongeval op de A58 om het leven gekomen. De vrouw reed even voor half twee op de noordelijke baan, toen zij ter hoogte van de Vliedberg door onbekende oorzaak in de middenberm be landde. De auto raakte in een slip en kwam in de rechts naast de weg gelegen sloot terecht. Het slachtoffer v/erd daarbij uit de auto geslingerd. De vrouw is met ernstig letsel overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Zij overleed daar enige tijd later. De personenauto is geheel vernield. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De dis cussie rond de reis naar Polen van de Hontenisser burgemees- Ier T. Steenkamp is afgedaan. Een krappe meerderheid van de gemeenteraad besloot woens dag dat de burgemeester Voor het bedrag van 2500 gulden de onthulling van een bevrijdings monument in Warschau mag bijwonen. De fracties Algemeen Belang en Progressief Honte- nisse bleven de reis afwijzen. Het voornemen van Steenkamp om gehoor te geven aan de uit nodiging van de Poolse autori teiten zorgde vorige week voor een emotionele discussie in de commissie financiën. Met name het raadslid M. Ie Roy van Pro gressief Hontenisse moest het door haar kritische standpunt ontgelden. Le Roy kwam woensdag nog even kort terug op die weinig verheven discussie. „Vooral sommige opmerkingen van col lega-raadsleden in de commissie hebben mij heel diep gekwetst", slot zie pagina 17 kolom 1 TERNEUZEN - Het behoud van de negentig jaar oude pla taan in de Terneuzense bin nenstad is een serieuze zaak. Naamgrappen over wethou ders en actievoerders wenst het actiecomité 'Laat staan die plataan' niet te gebruiken. De slogan 'Van Eijk protes teert bij Van Rooijen tegen omhakken plataan' wordt daarom de komende weken niet gebruikt. Mevrouw B. van Eijk is een 72- jarige 'geboren en getogen Ja vaanse' (bewoonster van de Terneuzense wijk Java) die het actiecomité woensdag liet weten samen met een 'een paar vrouwtjes' voor een le vende protesthaag te zorgen als een ploegje gemeentelijke kappers de boom daadwerke lijk wil rooien. Wethouder J. van Rooijen is de eerstverant woordelijke bestuurder voor de uitvoering van de bouw plannen Steenen Beer in het Terneuzense centrum. De plataan staat een door de projectontwikkelaar gewenst, kleinschalig woonwijkje in de weg. Of het bouwplan moet worden aangepast, is niet aan de wethouder, maar wordt door de gemeenteraad in no vember beslist, liet Van Rooij en woensdag nog eens weten. Voor Van Eijk staat vast wat de raad dient te besluiten. Re torisch: „Die boom staat er mijn hele leven al, die kun je toch zomaar niet omhakken?" Voor minstens 269 andere Zeeuws-Vlamingen - door de markt lieten ook mensen uit onder meer Hulst en Ossenisse zich bij de plataan aan de Wal- straat-Havenstraat zien - is dat evenmin een vraag. De le den van actiecomité haalden woensdag 270 bezwaarschrif ten tegen het kappen van de boom binnen. Meer dan veer tig belangstellenden lieten zich verleiden door de aan moediging 'U kunt de boom in!' en bekeken de vordering van de bouwplannen vanuit een provisorisch boomhutje in de kruin van de plataan. Vanuit een provisorische boomhut in de Terneuzense plataan bekeken sympathisanten de bouwvorderingen in het gebied Steenen Beer. foto Charles Strijd Onder grote belangstelling van publiek en pers werd Tjitske uit het drijvend bassin op Neeltje Jans gehaald (links) gehaald en, binnen een strak tijdschema, per busje naar de helikopterstandplaats vervoerd. foto's PieterHonhoff daarna zal de overheid moeten meebetalen. Volgens het onder nemingsplan van Omroep Zee land betekent dat een verhoging van de opslag op het omroep- tientje met maximaal tien gul den. Het ondernemingsplan gaat uit van 4,2 miljoen gulden aan stichtingskosten die als le ning uit de algemene omroep re serve komen. Vervolgens kost de televisie Omroep Zeeland 4,2 miljoen gulden per jaai'. De tech niek vergt een investeringvan 2,5 miljoen gulden, de behuizing van de omroep moet worden uit gebreid, er zijn drie reportage wagens nodig en er moeten 25 gekwalificeerde mensen worden aangetrokken, waarvan 12 re dacteuren. De Kok benadrukte dat de bij drage van de Zeeuwse burger wat hem betreft lager uitvalt dan tien gulden. Hij rekent erop dat in heel Nederland het tientje met slechts vier gulden wordt verhoogd. Uit de pot die dan on- staat moeten alle regionale tele visieomroepen worden gefinan cierd. Als dunbevolkte provincie zou Zeeland dan meer geld per inwoner moeten ontvangen, om regionale televisie te kunnen realiseren. De Kok: „Als de over eenkomst tussen de NOS en de regionale omroepen doorgaat en als alle provincies voor een lan delijke regeling kiezen en soli dair zijn met de dunbevolkte ge bieden, dan zullen gedeputeerde staten de staten op zo kort mo gelijke termijn met een positief voorstel naar de staten gaan." van onze verslaggever MIDDELBURG - Omroep Zee land wil in de loop van volgend jaar met regionale televisie in Zeeland beginnen. De bedoe ling is per dag één uur Zeeuwse televisie te verzorgen op Nederland 1 of Nederland 2, 's avonds tussen zes en zeven. De kosten worden per jaar op 4,3 miljoen gulden geschat. Van de Zeeuwse huishoudens wordt daarvoor op den duur tussen de vier en tien gulden bovenop de huidige omroepbijdrage ge vraagd. De televxsiepoot van Omroep Zeeland biedt de eerste jaren werk aan 25 mensen. Voorzitter N. Ginjaar-Maas van lOmroep Zeeland overhandigde woensdag het ondernemings plan voor regionale televisie in Zeeland aan gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok (mediabe leid). In het plan is beschreven ;hoe de regionale tv eruit gaat ;zien en hoeveel het kost. De regionale omroep krijgt een publiek karakter en wordt via 'een zogenaamd venster op de •buis gebracht. Dat betekent dat ;de omroepen op Nederland 1 of Nederland 2 per provincie een juüf per dag inruimen voor de re- Igionale omroep aldaar. Omroep Zeeland denkt aan de volgende formule: een kwartier NOS-journaal, tien minuten re gionaal journaal en vervolgens cultuur in Zeeland, een regio naal weerbericht, het gesprek van de dag vanuit de studio, een speciale reportage vanuit de provincie en regionale agenda tips. Het programma kan op de kabel 's avonds enige malen wor den herhaald en daarop kunnen ook grote evenementen als ver kiezingsavonden rechtstreeks worden uitgezondën. Snel besluit Voor Nederland wordt het plan in twee fasen gerealiseerd. Ze ven provincies, waaronder Zee land, zijn vanwege de aanwezig heid van een zendmast al in staat te beginnen, de overige vijl volgen binnen twee j aarGinj aai benadrukte dat Omroep Zee land vóór op de trein wilde zitten en dat januari 1997 wat haar be treft de uiterste aanvangsdatum is. Zij drong bij de provincie aan op een snel besluit omtrent de voorgestelde opzet, omdat de omroep na het groene licht van de provincie nog een half jaar voorbereiding nodig heeft. Financieel zijn er nog haken en ogen. De NOS is bereid voor 1996 en 1997 alle kosten voor regiona le televisie op zich te nemen, van onze verslaggever EMMADORP - De bouw van het bezoekerscentrum bij het Ver dronken Land van .Saeftinge mag gewoon doorgaan. De be- stuursrechtbank in Middelburg heeft woensdag het schorsings- verzoek van de bouwvergun ning, dat door bewoners van Emmadorp werd ingediend, af gewezen. In een reactie zei woordvoerster R. Warmenho- ven dat de juridische strijd op een hoger niveau wordt voort gezet. Ze sluit acties niet uit, wanneer de stichting Het Zeeuwse Landschap daadwer kelijk met de bouw van de ac commodatie begint. Stichtingswoord voerder M. Ja- cobusse reageerde opgelucht op de uitspraak van de rechtbank president. „De aanbesteding is gelijk de deur uitgegaan." De be doeling is in oktober met de bouw te beginnen. Het Zeeuwse Landschap heeft zes aannemers uit de provincie verzocht een of ferte uit te brengen. Mr T. Damsteegt liet zich dins dag tijdens de hoorzitting in Middelburg nog uitermate kri tisch uit over het plan en de wij ze waarop de bouwvergunning tot stand was gekomen. Volgens de rechter was het dossier onvol ledig, waardoor tegenstanders geen volledig beeld hebben kun nen vormen voor de inspraak procedure. Waarom Damsteegt de plannenmakers gisteren toch het voordeel van de twijfel gun de, zal pas volgende week blij ken uit zijn schriftelijke motive ring. Warmenhoven denkt dat alleen het dreigende verlies van de ruim 1,1 miljoen gulden subsidie voor het Zeeuws-Vlaamse plan de doorslag kan hebben gege ven. „Want verder was de rech ter duidelijk met ons van me ning dat er grote fouten zijn ge maakt in de planprocedure en dat het convenant tussen de ge meente Hulst en Het Zeeuwse Landschap in feite niets voor stelt. Als het de rechter inder daad te doen is om de subsidie, dan is dat volgens mij een ver keerde afweging. Welk belang hebben de Zeeuws-Vlamingen bij die subsidie Geen Met de komst van het bezoekercentrum wordt één arbeidsplaats ge creëerd en die is al vergeven aan een Belg." De bewoners van Emmadorp zijn niet van plan rich bij de uit spraak neer te leggen. Er loopt nog een beroepschriftprocedure voor dezelfde rechtbank. Daar naast wordt de Raad van State om een oordeel gevraagd. War menhoven maakte duidelijk dat een aantal dorpsgenoten spelen met het idee om de bouw van het bezoekerscentrum ook in de praktijk te vertragen. „Het bouwverkeer kan straks maar via één damgat het betreffende perceel bereiken. Ik kan me zo voorstellen dat boeren uit het dorp op die route zo nu en dan pech krijgen met een tractor of een ander landbouwvoertuig..." Jacobusse denkt niet dat het protest vervelende vormen zal aannemen. De stichting wil. om verdere problemen met de be volking te voorkomen en de on derlinge verhoudingen te her stellen, een extern deskundige inschakelen. „Ons is er alles aan gelegen om weer met de bewo ners 'on speaking terms' te ko men. Gezien soortgelijke erva ringen met bezoekerscentra el ders in het land. zal dat wel luk ken. We gaan natuurlijk geen oorlogje spelen", reageerde hij. Ook over een eventuele nadelige uitspraak van de Staatsraad ligt Jacobusse niet wakker. Hij is er van overtuigd dat de hoogste be stuursrechter in Nederland met de 'kritische beoordeling van ge meente, provincie, het ministe rie van natuurbeheer èn de uit spraak van de Middelburgse rechtbank' in de hand eveneens tot het oordeel komt dat de bouw van het centrum bij Saef tinge een goede zaak is. van onze verslaggever HULST - Het ministerie van Onderwijs weigert enkele op leidingen van het Reynaertcol- lege in Hulst en de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen officieel te erkennen. In Hulst gaat het om twee afdelingen voor individu eel voorbereidend beroepson derwijs, in Vlissingen om het ly ceum. De staatssecretaris constateert dat het 'draagvlak' van de oplei dingen te gering is. Met andere woorden: er zijn niet genoeg leer lingen. De beslissing heeft geen gevolgen voor het onderwijs op beide scholen. De opleidingen blijven bestaan. Voor het Rey- naertcollege betekent de afwij zing wel een financiële tegenval ler. Erkenning van de twee Hul ster ivbo-opleidingen (mechani- satietechniek en bouwtechniek; 12 leerlingen) had de school jaar lijks zo'n 30.000 gulden extra rijksgeld opgeleverd. De school moet dat geld nu uit eigen mid delen blijven bijpassen. Voor de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond brengt de afwijzing geen finan ciële gevolgen met zich mee. Consequentie is wel dat aan de twintig leerlingen die de lyceum vakken in hun pakket hebben opgenomen, geen officieel ly ceum-diploma kan worden uit gereikt. Ze krijgen een 'athe neum-diploma met, latijn'. In de praktijk is dat van evenveel waarde. Overigens is er nog hoop dat via de Raad van State alsnog erkenning van het ly ceum kan worden afgedwongen. van een medewerker DEN HAAG - Wegens het uit lokken van een overval op de buren is een 32-jarige Middel burgse vrouw in hoger beroep door het Haagse Gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van twee jaar waarvan een halfjaar voorwaardelijk. De vrouw moet haar buurman en buur vrouw bovendien elk duizend gulden betalen. Het vonnis is gelijk aan de eis van de advocaat-generaal bij het Gerechtshof, mr M. van der Horst. Eerder kreeg de vrouw door de rechtbafik in Middelbrg een werkstraf van 240 uur opge legd. De officier van justitie ging in hoger beroep omdat hij deze straf te laag vond. De vrouw bracht vorig jaar augustus sa men met haar man een 20-jarige neef 'op het idee om de buren te beroven. In het huis zou veel geld aanwezig rijn omdat de buurvrouw als prostituee vijf klanten per dag zou ontvangen. Bij de overval liep de buurman een snee aan rijn nek op. De echtgenoot van de vrouw werd voor zijn aandeel destijds door de rechtbank tot twee jaar cel en een halfjaar voorwaardelijk ver oordeeld. van onze verslaggever NEELTJE JANS - Tjitske is weer waar ze thuishoort. In een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht werd de bruinvis woensdag van Neel tje Jans naar de Noordzee gebracht, waar ze op zo'n vijftig kilometer ten noordwesten van de Wadden in het water werd losgelaten. Het begelei dende team is behoorlijk gehecht ge raakt aan de bruinvis, aidus Ron Kastelein van het Dolfinarium in Harderwijk. „Maar ze heeft hier een goede tijd gehad." Het lijkt wel of een president wordt uitgewuifd, merkte een toeschouwer op die het afscheidsritueel van een af stand bekeek. Onder grote belang stelling van publiek en pers werd Tjitske uit het drijvend bassin ('floa ting penn') gehaald en per busje naai de helikopterstandplaats vervoerd. Dit alles voltrok zich binnen een strak tijdschema, want Tjitske mocht geen minuut te lang uit het water blijven. Anderhalfjaar werd de bruinvis inten sief verzorgd door een team van het Dolfinarium. Het afscheid liet hen dan ook niet koud; een groepje achtergebleven be geleiders pinkte een traantje weg toen de helikopter opsteeg en in de lucht verdween. De anderhalf uur durende reis in de helikopter vindt Tjitske niet leuk, zei Kastelein voor het vertrek. „Het is een wilde. Van alle bruinvissen die we hebben behandeld bleef Tjitske het minst stilliggen op de weegtafel." Des ondanks was hij vol vertrouwen over de goede afloop van de operatie: „Ze is inmiddels wel gewend aan mechani sche geluiden." Hij heeft nog overwo gen om haar in de Noordzee te blijven volgen via een zendertje. Dit bleek echter een te grote belasting. „Voor een dolfijn is het een soort rugzakje, veel te zwaar." De driejarige bruinvis spoelde in maart 1994 aan op het strand van Ameland. Na een medische behandeling in Har derwijk werd Tjitske afgelopen winter weer gezond verklaard. In plaats van te worden teruggezet, werd ze in april naar Neeltje Jans ge bracht waai' ze in een speciaal bassin alvast kon wennen aan de zee. De dol fijn heeft het prima naai' d'r zin gehad bij Delta Expo, meent Kastelein. „Ze heeft toch een sociaal leven ontwik keld door alle mensen die haar heb ben bezocht." Het bassin op het voormalige werkei- land blijft enkele maanden leeg. De bedoeling is in het voorjaar van 1996 twee andere bruinvissen naar Zeeland te halen: Marco en Roy. Dit duo wordt nu nog te jong bevonden door Kastelein. „Maar volgend jaar kan het wel. Dan zitten ze in de puber tijd." Sinds kort hebben Stijn van vier en zijn zusje Roos van twee een nieuwe oppas, Deze mevrouw, die dagelijks van Wolphaartsdijk naar Mid delburg komt om de kinder tjes in een goede stemming en zo nodig het gareel te hou den, ivil graag met 'tante' aangesproken worden. Alle betrokken partijen von den dat prima. Maar voor Stijn zat er toch een on verklaarbaar kantje aan de J titel. Zijn andere tantes zijn namelijk allemaal familie. Na de geboorte van zijn zusje en later van een neefje, is hem uitgelegd dat familie banden en geboortes iets met elkaar te maken hebben- Hij heeft intussen goed over het vraagstuk nagedacht. En hij heeft een sluitende verklaring gevonden: „Mijn tante Jos is niet geboren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27