VERMIST De Kraayert oud en nieuw Nee tegen verdichtingssysteem Bedrijventerrein bij Rilland mag verder ontwikkeld worden Kinderopvang stelt manager aan voor bezuinigingsplan Autorijles zeeland DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 sb 18 Aanvulling basisplan zoet water Tholen en St. Philipsland ruim weggestemd Plaats uw familieberichten in de PZC DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Vervallen school wordt gesloopt Tussen maandag 12 september 17.15 uur en dinsdag 13 september 07.00 uur is aan de Middenweg te Biezelinge één van onze sondeerwagens gestolen. Hij stond geparkeerd nabij Coroos conserven. Het betreft een gele wagen met zwarte strepen en belettering. Het kenteken is VG-96-BV. Opvallend aan de wagen zijn verder de rupsen tussen de voor- en achterwielen. Wij verzoeken een ieder die de wagen na maandag 12 september 17.15 uur nog gezien heeft, hetzij op de parkeerplaats hetzij elders, contact op te nemen met de politie te Kruiningen, telefoon 01130-81010. VAN DER STRAATEN B.V. AANNEMINGMAATSCHAPPIJ Werfdijk 6 - 4417 AN Hansweert Postbus 5- 4417 ZG Hansweert Tel. (0113) 38 25 10* - Telefax (0113) 38 34 04 HEIWERKEN - BETON- EN STAALCONSTRUCTIES REMMINGSWERKEN, SONDERINGEN EN GRONDONDERZOEK Neem een vertrouwd adres Autorijschool J. Reyns Albardastraat 26, 4463 VZ Goes Tel. 01100-15386 Ook voor kompaktopleidingen Lesprijs vanaf 42,- meisjes badpakken v.a. 19,90 dames badpakken v.a. 25,00 UITVERKOOP alleen in onze zaak in Goes <lokstraat 21 Goes Bij SIMON in de VERBOUWINGSUITVERKOOP BADKLEDING HALVE PRIJS GBONOGNDEBZOER Ï.O. STRAATEN HANSWEERT Links het verouderde complex, rechts De Kraayert nieuwe stijl - met veel ruimere kamers en een eigen doucheruimte voor elke bewoner. van onze verslaggeefster LEWEDORP - De bewoners van verzorgingstehuis De Kraayert in Lewedorp kunnen eind oktober verhuizen naar de nieuwbouw. Een schoon maakbedrijf is deze week be gonnen met het reinigen van de eerste kamers die nu hele maal zijn afgebouwd. Mede- werkers van De Kraayert en familieleden van de bewoners zijn intussen druk bezig met de voorbereiding van de ver huizing op 23 en 24 oktober. Directeur L. A. Rentmeester verwacht dat de nieuwbouw begin maart volledig voltooid zal zijn. Nu staan er al twee vleugels waar de 60 bewoners eind oktober in zullen trekken. Zodra de verhuizing achter de rug is, gaat het oude gebouw in fases tegen de vlakte. Het eer ste gedeelte van de sloop is no dig om een verbinding tussen de twee vleugels te kunnen neerzetten. Het bouwtraject is ingewik keld, maai- biedt volgens Rent meester ook voordelen. „De be woners Rebben hun nieuwe on derkomen zien groeien. Sinds twee weken kunnen ze het ook foto Willem Mieras aan de binnenkant bekijken en ze zijn heel enthousiast." De ruimtes in De Kraayert nieuwe stijl zijn twee keer zo groot als de kamers in de oudbouw. Ook beschikken alle bewoners straks over een eigen douche ruimte. In het uit 1965 dateren de gedeelte van De Kraayert moeten de ouderen zich nog wassen bij het aanrecht. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Er komt geen verdichtingssysteem zoet water op Tholen en Sint- Phïlïpsland. 'De streek' heeft 'nee* gezegd tegen de komst van dat systeem. Dit bleek woens dag nadat de stemmen van een door landbouwmaatschappij ZMO gehouden meningspeiling waren geteld. Tweederde van zowel de persoonlijke stemmen als van de 'oppervlakte' is te gen. Afgesproken was dat het plan pas door zou gaan indien meer dan de helft van de 'oppervlakte' en meer dan de helft van de per soonlijke stemmen ja tegen de verdichting zou zeggen. „Vrese lijk zonde", reageert secretaris J. D. de Korte van het water schap Tholen op de uitslag. Waarom het plan is verworpen is hem niet echt duidelijk. Wel wijst hij op de torenhoge kosten stijgingen die uitvoering van het 'basisplan' zoet water heeft la ten zien. In de loop der jaren werd de oorspronkelijke begro ting voor dat plan met 12,4 mil joen gulden overschreden. Wel licht heeft dit de landbouwers sceptisch gemaakt over de kos ten voor het verdichtinssys- teem, dat naadloos op de basis voorziening had moeten aan sluiten. E. Hage, voorzitter van de ZMO, zegt geen goede redenen te kun nen bedenken voor de afwijzing door de streek. Zo werd eerder verwacht dat vooral de grote boeren tegen zouden zijn en de kleine voor. Die laatsten kunnen gemakkelijk overschakelen op arbeidsintensieve teelt, waar voor het verfijningssysteem is bedoeld. Uit de stemming blijkt echter dat tweederde van de per soonlijke stemmen tegen was. „Dus daar moeten heel veel klei nere boeren bij zitten", rede neert Hage. Ook een sceptische houding van de boeren als gevolg van het mil joenen-gat in de begroting van het basisplan ziet hij niet als re den. „Het waterschap heeft kei hard gewerkt om het wantrou wen weg te nemen." Zo werd en kele weken geleden een rapport gepresenteerd waaruit precies bleek wat het ruim tien miljoen gulden kostende verdichtings systeem de boeren zou kosten: zestig gulden per hectare, met vijftig procent rijkssubsidie. Ook repte het rapport over fors hogere opbrengsten (honderden tot duizenden guldens per hec tare per jaar) voor de landbou wers indien het systeem er zou komen. Het zag er overigens al lang voor die rendementsberekeningen naar uit dat een stemming span nend zou worden. Sommige agrariërs verklaarden desge-' vraagd in januari '94 al in de PZC dat het gros van de grote boeren in ieder geval tegen zou stem men. Die zouden gewoon niet op het dure systeem zitten te wach ten. Het verdichtingssysteem had, als gezegd, naadloos op de basis voorziening moeten aansluiten. Het is volgens De Korte en Hage niet zo dat de basisvoorziening nu nutteloos is. „Die regelt het peilbeheer. Dat is heel belang rijk", zegt Hage. Wel zou de ba sisvoorziening, zonder er reke ning mee te houden dat de verfij ning daarop aangesloten zou moeten worden, 'iets goedkoper' zijn geweest, weet hoofd techni sche dienst van het waterschap ing J. A. Dees te melden. Hoe veel goedkoper zegt hij echter niet te weten. 'Technisch gezien' noemt hij het jammer dat de ver dichting er niet komt. „Maar wanneer er geen behoefte aan is, is aanleg van zo'n systeem zin loos." van onze verslaggever RILLAND - De gemeente Rei- merswaal kan na lang opont houd de ontwikkeling voortzet ten van bedrijventerrein De Poort bij Rilland. De defini tieve goedkeuring van het be stemmingsplan is een feit nu de Kroon woensdag uitspraak heeft gedaan in de procedures rondom De Poort. Bezwaren van omwonenden tegen de ont wikkeling van het bedrijven terrein zijn afgewezen. De ge meente zelf is gedeeltelijk in he gelijk gesteld in een gesehil me de provincie over de invulling van het terrein. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal toonde zich woensdagmiddag verheugd over de uitspraak. „We kunnen nu de bouwvergunningen gaan verlenen." Naar wettelijk voor- schift mochten aanvragen niet in behandeling worden geno men in afwachting van het be sluit van de kroon. Reimerswaal begon reeds vijf jaar terug met de plannen voor De Poort. De gemeente had voor De Poort een primair lokale functie met regionale uitstraling in gedachten. De provincie ech ter was bang voor ongewenst grootschalige ontwikkelingen. Het dagelijks provinciebestuur zette een rem op de plannf door onder meer beperkingen; stellen aan het soort bedrijf dat zich mocht vestigen. Garage De gemeente ging daartegen i beroep bij de kroon en heeft i gedeeltelijk gelijk „Enkele van de lijst geschrap! ondernemingen zoals een gaj gebedrijf mogen nu toch", aid Verbree. „Maar we haddi graag nog wat meer ruimte kregen." De gemeente magot uitgaan van een omvang perk vel van 5000 vierkante meter plaats van 2500 vierkante meti zoais'de provincie wilde. De bezwaren van de omwong den J. van Gorsel en J. J. Gorsel zijn ongegrond klaard. J. van Gorsel verzet zich tegen de komst van een be zinepomp. J. J. van Gorsel we het totale bestemmingsplan onder meer omdat het bedt venterrein niet zou passen Rilland. Overigens lijkt de oi cussie over de status van Poort achterhaald nu het dag lijks provinciebestuur onlais voor een groot deel tegemoet; gekomen aan de wensen vi Reimerswaal. Als het aan gslj krijgt het bedrijventerrein et regionaal karakter gericht op( Zoom-as. 1 KAPELLE - Stichting Kinder opvang De Bevelanden (SKB) betrekt het samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschel- deregio te weinig bij haar toe komstplannen. Het samenwer kingsverband, in dit geval van alleen de Bevelandse gemeen ten, wil op korte termijn een ge sprek met het bestuur van de in geldnood verkerende SKB. In middels heeft de stichting het samenwerkingsverband, dat het kinderopvangfonds voor de regio beheert, een voorschot van 25 mille gevraagd. Dat is echter onvoldoende om aan alle verplichtingen zoals salarisbe talingen te voldoen. SKB zal vermoedelijk een lening afslui ten om uit de rode cijfers te blij ven. Het samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere- gio, dat woensdag in Kapelle vergaderde, wacht nog steeds op de begroting 1996 van de kinde- ropvangstichting. SKB verkeert in acute geldnood. Over dit jaar wordt een tekort verwacht van 3,3 ton. Om volgend jaar niet te gen dezelfde financiële proble men op te lopen, werkt de stich ting momenteel een pakket be zuinigingsmaatregelen uit. Daartoe is een interim-manager aangetrokken, die een aantal uitgangspunten op papier heeft gezet. De gedachten gaan uit naar inkrimping van het eigen ambtelijke apparaat, extra inzet voor een hogere bezetting van de verschillende dagverblijven en (mogelijke) sluiting van depen dances. Op aandrang van voorzitter A. C. van Overbeeke (wethouder van Kapelle besloot het samen werkingsverband woensdag zich niet uit te laten over de ge opperde besparingsmaatrege len, omdat ze 'eenzijdig vanuit het SKB-bestuur zijn geformu leerd'. Dat werd te Kapelle als weinig elegant beoordeeld, want de uitbouw van kinderopvang op de Bevelanden is altijd in nauwe samenspraak met het sa menwerkingsverband gebeurd. „Wij willen graag die co-produk- tie voorzetten", sprak Van Over beeke. Het samenwerkingsverband wil daarom volgende week om de ta fel met het bestuur van SKB. Uit dat onderhoud moet vooral blij ken hoe de stichting het begro tingsjaar 1996 zonder financieel letsei denkt door te komen. Ove rigens moet tegelijkertijd wor den afgerekend met het tekort over '95. De stichting dacht het gat te dichten door van de ge meente Kapelle 3.6 ton terug te vragen. Dat door het rijk be schikbaar gestelde stimule ringsgeld heeft de gemeente ge stoken in de bouw van een dag verblijf voor buitenschoolse op vang. Als Kapelle de 3,6 ton doorsluist naar het kinderop vangfonds, gaat SKB een nor male huurprijs betalen voor het pand. Momenteel wordt slechts een symbolische huursom gere kend. Weigering De raad Kapelle weigerde eind augustus over de brug te komen. Na een uitgebreid debat, waarin een raadsmeerderheid zich te gen terugbetaling uitsprak, werd besloten de kwestie door te schuiven naar de septemberver- gadering. De raadsmeerderheid eist wel dat de begroting 1996 van de stichting kinderopvang dan op tafel ligt. Overigens heeft de stichting het samenwerkings verband per brief verzocht om pressie uit te oefenen op de ge meente Kapelle. SKB ziet het niet doorsluizen van de 3,6 ton als de bron van de acute geld nood. Achterliggende oorzaak van de financiële perikelen is de enorme groei van de kinderop vang op de Bevelanden; dankzij dikke premies van het rijk steeg het aantal kindplaatsen in één jaar van 100 naar 248,3 kind plaatsen. Lang niet alle plaatsen zijn momenteel bezet. Middenschouwen wil herinrichting Looperskapelle van onze verslaggever LOOPERSKAPELLE - Het col lege van Middenschouwen wil een deel van Looperskapelle herinrichten. Het gaat om de omgeving van het bushokje aan de Kapelleweg. Door de berm te verharden met klinkers moet het geheel een verzorgder aan blik krijgen. Ook worden zes parkeerplaatsen aangelegd en zullen fietsenstandaards en een bankje worden geplaatst. De raad beslist over het plan in de vergadering van donderdag 21 september. Verder komt de verlichting van de Boutlaan in Scharendijke aan de orde. Hiermee is 69.000 gulden gemoeid. De verlichting ter hoogte van recreatiepark Zeeland Village komt voor reke ning van de exploitant, Room pot Beheer bv. zo melden b en w. De vergadering begint 19.30 uur in het gemeentehuis in Scharen dijke. De sloop van het vervallen schoolgebouw aan de Caustraat in Zierikzee maakt de weg vrij voor nieuwbouw. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Buurtbewoners kunnen opge lucht ademhalen want het vervallen school gebouw aan de Caustraat in Zierikzee gaat te gen de vlakte. „Het was al geruime tijd een doorn in het oog", weet makelaar A. Sinke, die op het perceel acht herenhuizen wil laten bou wen. Vanaf 1986 is het pand al niet meer in ge bruik als school. De laatste jaren werd het ge huurd door een judoclub. Het gebouw - waarvan de officiële naam De Kluut luidt - werd in 1965 geopend als nieuw onderkomen van de reeds in Zierikzee geves tigde lagere land- en tuinbouwschool van de ZLM. Dezeinstelling was voorheen - sinds 1954 - luttele meters verderop gevestigd, aan de Grachtweg. In 1986 werd het pand te koop aan geboden. Vervolgens deed het tot 1973 dienst als schoolgebouw. Na een periode van leeg stand werd het betrokken door de judoschool. Sinke is enthousiast over de locatie aan de Caustraat. Het gebeurt niet vaak in Zierikzee dat op een plek zo dicht bij het centrum nieuw bouw kan worden gepleegd, verklaart hij. Het project is dan ook een succes; vier huizen zijn al verkocht en op drie rust een optie. Volgens Sin ke komen de kopers voornamelijk uit Zierik zee. Het worden twee-onder-één-kap woningen met 'uitermate veel inhoud', meent de make laar. „Zulke grote nieuwbouwhuizen worden weinig meer gebouwd in Nederland." Hij ver wacht dat de bouw half oktober of begin no vember van start gaat. Antieke pendule weg uit winkel TERNEUZEN - Een antieke vergulde Franse pendule werd dinsdagmiddag gestolen uit een winel aan de Oude Kerkstraat in Hulst. De 54-jarige Sluise winkelier is hierdoor gedu peerd voor 4500 gulden. Uit een winkel aan de Nieuwe Kerkstraat in Sluiskil werd woensdagmorgen een geldbe drag gestolen. De 44-jarige eige naresse van de winkel uit Philip pine mist enkele duizenden gul dens. Een 22-jarige Zaamslagse be heerder ontdekte dinsdag dat er was ingebroken in een clubge bouw aan de Zuidlandstraat in Terneuzen. Er werden vier krat ten bier weggenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26