Verzorgster bekent 9 moorden Russen schild tegen aanvallen Navo Museum 13/IX in de herkansing 4 WEKEN Officier van justitie Daverschot sluit meerdere zaken niet uit Rotterdammers demonstreren tegen drugs SAUNA, MIDDELBURG PROMOTIEMAAND ZIE PAG. 16 Aanslag op VS-ambassade Moskou Ajax klopt Real Madrid Van Damme wist dat hij heroïne vervoerde VOOR 14,25 D.PZC ;38e jaargang no. 217 ihonderdag 14 september 1995 osse nummers 1,50 Kans op een bui Half tot zwaar bewolkt en kans op een bui. Zivakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. HOTEL WESTDUIN Koudekerke (bij Vlissingen) Tel 01185-2510 - Fax 2776 dat u kiest voor een voor uw (meerdaagse) vergadering, a la carte of fami liediner. Hotel met 90 kamers en alle faciliteiten, 8 ver gaderzalen. binnenzwembad, fitness, sauna, zonne banken, tennisbaan en 150 gratis privéparkeerplaatsen. In het weekend een vriendenprijsje voor de kamers als u bij ons een receptie-diner of buffet organiseert! van onze verslaggevers Ernstjan Rozendaal en Ab van der Sluis Geldschieters bieden twee miljoen aan MIDDELBURG - Staatssecre taris A. Nuis (cultuur) geeft Middelburg een nieuwe kans het Museum 13/IX te bouwen. De bewindsman is bereid één miljoen gulden bij te dragen. Daarnaast biedt de provincie een kwart miljoen. Het Cul tuurfonds van de VSB-bank wil 750.000 gulden schenken. De fractievoorzitters in de ge meenteraad zijn maandag middag in vertrouwen inge licht. Zij hebben tot medio volgende week de tijd gekre gen om te reageren. Naar nu blijkt is burgemeester C. Rutten sinds maart, toen een meerderheid van de raad de bouw wegstemde, achter de schermen bezig geweest voor het museum. In juli al heeft Nuis mondeling één miljoen gulden aangeboden onder de voorwaarde dat anderen het zelfde bedrag op tafel zouden leggen. Gedeputeerde G. de Kok was direct bereid de pro vinciale bijdrage van anderhal ve ton te verhogen tot een kwart miljoen gulden. Het Cul tuurfonds van de VSB-bank werd later benaderd. Burgemeester Rutten en staatssecretaris Nuis hebben geprobeerd deze ontwikkeling- geheim te houden om te voor komen dat de bewindsman, zo als één van de betrokkenen het uitdrukte, 'opnieuw op zijn bek zou gaan'. De burgemeester heeft de fractievoorzitters deze week achter gesloten deuren gevraagd de nieuwe reddings poging niet direct af te blazen, maai- de aanbiedingen ander halve week in beraad te hou den. Pas cjan zal blijken of er voldoende politiek draagvlak is voor het college om met een nieuw voorstel naar de raad te gaan. Afgelopen maandag nodigde Nuis het D66-statenlid J. de Zeeuw, raadslid L. de Kraker en wethouder W. Ovaa uit voor overleg op het ministerie. Hij wilde van De Kraker en Ovaa alle financiële achtergrondge gevens hebben. Het aanbod van de bewindsman staat ove rigens nog niet zwart op wit. Formeel kan hij niets 'hard' toezeggen, omdat de raad de bouw heeft afgeblazen. Dat kan pas als blijkt dat er binnen de raad hernieuwde interesse is. De fractievoorzitters hielden zich woensdag op de vlakte. J. Goetheer (GroenLinks), G. van Malland (WD.) en wethouder Ovaa (D66) bevestigden slechts dat zij vertrouwelijk zijn ingelicht. De overigen wil den helemaal niet ingaan op Nuis' aanbod. zie ook Commentaar pagina 2 en Kunst op pagina 17 ati 1S ELFZIJL (GPD) - De 42-jarige ckenverzorgster M. U. heeft ■kend sinds 1992 negen demen- bewoners van het geriatrisch ■rpleeghuis Vliethoven 'lop elfzij 1 te hebben gedood met 'Sro ai insuline-injectie. Politie en stitie willen in het lopende iderzoek teruggaan tot 1986 en uiten niet uit dat daarbij nog tin of meer zaken aan het licht eden. at maakten politie en justitie iteren bekend, nadat eerder de dag het personeel van iethoven was ingelicht en ook nabestaanden van de betrok- n bewoners op de hoogte wa- i gesteld van de echte dood- orzaak van hun familieleden, ziekenverzorgster werd vo- e week maandag aangehou- n op verdenking van moord dat lijkschouwing uitwees dat en bewoner op 3 augustus was idei lood met een spuit met insu- e. Nader onderzoek door poli tie en Justitie wees in de richting van de vrouw uit Farmsum, die uit hoofde van haar functie op de 'Ceder'-afdeling, voor zowel geestelijk als lichamelijk gehan dicapte bewoners, toegang had tot de medicijnkamer. Later be- De rechter-commissaris heeft kende ze vier bewoners te heb- gisteren op verzoek van U.'s ad- ben gedood en vervolgens zeven, vocaten mr. W. en H. Anker be- iallonvaarders i Wit-Rusland it de lucht eschoten :ij()SKOU (RTR/DPA) - Een he- ;opter van de Witrussische ihtmacht heeft een luchtbal- kapotgeschoten, waardoor twee Amerikaanse ballon- arders te pletter vielen, lgens de autoriteiten vloog de 'Ion in de richting van mili- ire vliegvelden met strate- ch belangrijke objecten, een eerste reactie noemde het nerikaanse ministerie van litenlandse zaken het onac- ptabel dat Wit-Rusland pas een etmaal met de gebeurte- s naai-buiten trad. twee Amerikanen deden mee neen internationale wedstrijd de Gordon Bennett-cup voor te-luchtballonnen die zater- g begon in Zwitserland. Vol- ns Minsk drong de ballon "ag vanuit Polen het lucht- van Wit-Rusland binnen. (tl'luchtverdediging vroeg de (I,aBllonvaarders herhaaldelijk jh te identificeren, maar zij ;g geen antwoord, citeerde Russische persbureau Tass kele officieren. olkestein tegen ieuwe taken EU tONINGEN (GPD) - WD- ctieleider Bolkestein heeft teren in Groningen op een bij lkomst van Nederlandse en uitse parlementariërs gesteld thij weinig ziet in voortvaren- plannen voor de Europese ie. Hij is tegen uitbreiding of t vergroten van de taken van EU. De WD'er heeft ook twij- 5 over een gemeenschappelij- buitenlandse politiek en een meenschappelijk veiligheids- leid. ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Pe per van Rotterdam heeft woensdagmid dag een petitie in ontvangst genomen van enkele duizenden bewoners en win keliers. Zij eisen een einde aan de drug soverlast in het westelijk stadsdeel. De burgemeester wekte een luid boegeroep op onder de menigte door te verklaren dat hun demonstratie gezien moet wor den als „een ondersteuning van het ge meentelijk beleid". De bewonersorganisaties en winkeliers verenigingen willen juist dat de gemeente een ander, strenger beleid toepast. „Maak het drugsprobleem niet beheersbaar, maar los het op", zo luidde een van de pro- testkreten. Peper wees verder op de resultaten die tot nu toe zijn bereikt: „De overlast is dankzij de politie-inzet de afgelopen twee maan den teruggedrongen. Dat kunt u niet ont kennen. Vijfhonderd buitenlandse drug stoeristen zijn dit jaar de grens overge zet." In hun petitie eisen de Rotterdammers sluiting van alle dealpanden, inclusief de panden die volgens de gemeente geen overlast veroorzaken. Verder willen zij dat de tippelzone aan de Keileweg permanent open gaat en niet alleen 's avonds, zoals de gemeente is overeengekomen met de na burige bedrijven. Een derde eis luidt dat er geen nieuwe vooorzieningen voor ver slaafden in Rotterdam-West bijkomen. De demonstratie van bewoners en winke liers begon aan het Heemraadsplein en eindigde zonder problemen in de loop van de middag voor het stadhuis aan de Cool- singel. De actie had de naam „Vicoria", een verwijzing naar de politie-aktie Victor die is gericht tegen de drugsoverlast maar die volgens de demonstranten niet ver ge noeg gaat. foto ANP BRUSSEL/MOSKOU (RTR AFP) - Vijf Russische parle mentsleden zijn woensdag naar voormalig Joegoslavië vertrok ken om solidariteit te betuigen met de Bosnische Serviërs en zich aan te bieden als menselijk schild bij de luchtaanvallen van de Navo. Het is de bedoeling dat na hen nog andere parlementaire dele gaties volgen. De vijf reizen naar Belgrado en zullen vandaar doorgaan naar Pale, de 'hoofd- stad' van de Bosnische Serviërs. Ondertussen is in Bosnië is een nieuwe vluchtelingenstroom op gang gekomen. Naar schatting 50.000 Servische burgers trek ken vooral in de richting van Banja Luka, nadat Kroatische en moslimtroepen grote terrein winst hadden geboekt in het centrale en westelijke deel van de vroegere Joegoslavische re publiek. De Serviërs ontvluch ten steden die aan de belangrij ke weg liggen tussen Bihac in het noordwesten van Bosnië en Zenica. Troepen van de Bosnische Kroa- ten hebben woensdag de steden Jajce, Drvar en Sipovo in het centrum van Bosnië veroverd op de Bosnische Serviërs. De vero vering van andere steden laat waarschijnlijk niet lang op zich wachten. Dat heeft het Kroati sche persbureau HINA gemeld. Daardoor zijn de Servische frontlinies op diverse plaatsen doorbroken. De Navo-raad heeft woensdag ingestemd met de opstelling van een plan voor de uitvoering van en het toezicht op een vredesre geling in het voormalige Joego slavië. Daarin wordt ruimte ge creëerd voor troepen uit ver scheidene landen die geen deel uitmaken van het bondgenoot schap, zoals Rusland en islami tische landen. Het plan wordt in samenwerking met de VN opge steld. De Amerikaanse minister van defensie, William Perry, schat dat voor het toezicht op een vredesregeling 15 tot 18.000 Amerikaanse militairen nodig zullen zijn. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrej Kozy- rev, onderstreepte woensdag dat Rusland met het Westen blijft samenwerken bij het zoe ken naar een vredesregeling in Bosnië ondanks de afwijzing van de Navo-bombardementen op doelen van de Bosnische Ser viërs. Rusland en het Westen zijn partners en de tijd van de Koude Oorlog zal niet terugke ren, aldus Kozyrev. De Amerikaanse bemiddelaar Richard Holbrooke heeft woens dag in Belgrado een nieuwe overlegronde over een vredesre geling in Bosnië op gang ge bracht. Hij prees in de Servische hoofdstad president Alija Izet- ?n B MOSKOU (KTR/AFP/DPA) - Onbekenden hebben woensdag een granaat afgevuurd op de Amerikaanse ambassade in Moskou. Er ontstond slechts geringe schade. De aanslag werd gepleegd vanuit een passe- /an< rende auto en trof het gebouw op de zesde etage, ver klaarden functionarissen van het Witte Huis. Nie mand liep letsel op en de schade bleef beperkt tot en kele gebroken ruiten. De Amerikaanse ambassade wilde geen commentaar ^6|i geven op het incident. Medewerkers van de missie, insti Amerikaanse en Russische personeelsleden, werden •c geëvacueerd. In de omgeving van het gebouw zouden handschoenen en de granaatwerper zijn gevonden. Rond 50 politiemensen legden een kordon rond het grote, in geel en wit uitgevoerde ambassadegebouw. In Rusland heerst een anti-Westerse stemming. Dat komt vooral door de huidige bombardementen op de etnisch verwante (Bosnische) Serviërs door vliegtui gen van de voormalige vijand, de Navo. Russische veiligheidsbeambten omringen het ge bouw na de aanslag. foto AFP sloten tot een gedragsdeskundig onderzoek. Daartoe wordt de verdachte volgens haar raadslie den enkele weken ter observatie opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. De vrouw verblijft sinds deze week in het huis van bewaring in Zwolle. Justitie heeft de regionale in specteur voor de volksgezond heid in het Noorden gevraagd een eigen onderzoek in te stellen naar de periode waarin de geval len zich hebben voorgedaan. Daarbij wordt bekeken of het verpleeghuis zich in zijn werk wijze en organisatie meer had moeten indekken tegen dit soort zaken. Dossiers Verder dan 1986 kan het onder zoek volgens de Groningse hoofdofficier mr. R. Daverschot niet teruggaan, hoewel U. al slot zie pagina 3 kolom 8 Overeenkomst tussen Grieken en Macedoniërs NEW YORK (RTR) - De minis ters van buitenlandse zaken van Griekenland en de voorma lige Joegoslavische republiek Macedonië hebben woensdag in New York een akkoord onderte kend. De overeenkomst moet een einde maken aan vier jaar van spanningen tussen de buur landen. Griekenland zal zijn handelsem bargo tegen Macedonië ophef fen, dat het in februari 1994 in stelde. Macedonië op zijn beurt zal de Vergina-zon van zijn vlag halen. De ondertekeningscere monie stond aanvankelijk voor dinsdag op het programma, maar een ontmoeting tussen de Griekse minister Karolos Pa- poulias en zijn Macedonische ambtgenoot Stevo Crevenkovs- ki bleef uit. De ondertekening onder auspi ciën van de VN vormde de kroon op 29 maanden van bemiddeling door de voormalige Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance. Op majestueuze wijze heeft Ajax de Koninklijkeuit Madrid versla gen. Door zichzelf te blijven in moeilijke tijdendoor op juiste momen ten te laten zien wie er de baas is. Ajax won gisteravond thuis met 1-0 van Real Madrid door een treffer van Mare Overmars. De Amster dammers waren ogenschijnlijk niet geraakt door persoon lijke drama's rond Finidi en Kluivert en niet geschrokken O door de afwezigheid van onder anderen Blind. I Tsjitske is terug naar zee Per helikopter is woensdag de driejarige bruinvis Tsjitske van af het drijvend bassiti op Neeltje Jans overgevlogen naar een plaats in de Noordzee, ten noordivesten van de Wadden. Daar mocht zij, na anderhalf jaar intensieve verzorging door medewerkers van het Dolfina rium in Harderwijk, weer het ruime sop kie- O zen. I O Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21 en 23. gen, vrije wil. Hij zou er niet naar gevraagd hebben. Van Damme was de eerste wes terling die in Singapore wegens drugssmokkel werd opgehan gen. Gratieverzoeken, ook van koningin Beatrix, werden afge wezen. Van Bladel werkt sinds 1978 in Singapore bij de begelei ding van gevangenen en ex-ver slaafden. Hij hoopt dat zijn boek een waarschuwing is en uitein delijk zal leiden tot een drugs vrije wereld. begovic van Bosnië, die het afge lopen weekeinde zei dat de Bos nische moslims de bittere pil van een verdeling van hun land in een Servisch en een moslim- Kroatisch gebied moeten slik ken. Toneelstuk over Abe Lenstra in première HEERENVEEN (GPD) - In de herinnering van veel mensen is Abe Lenstra, sterspeler van Heerenveen en het Nederlands elftal uit de jaren '50 uitge groeid tot een voetballer met schier bovenmenselijke krach ten. In het naar hem genoemde sta dion in Heerenveen ging gister avond het theaterspektakel 'Abe' van het Friese toneelgezel schap Tryater in. Het door Bouke Oldenhof geschreven en door Jos Thie geregisseerde stuk combineert theater met voetbal. Jeugdspelers spelen de wed strijd Heerenveen-Ajax uit 1950 na, waarin de Friezen in het laat ste half uur een achterstand van 1-5 ombogen in een overwinning van 6-5. Acteurs spelen scènes uit het leven van Lenstra. Pro fessionele toneelspelers als Pe ter Tuinman, Maarten Spanjer en Joop Wittermans worden bij gestaan door 160 figuranten. DEN HAAG (GPD) - Johannes van Damme, die in september van het vorig jaar in Singapore werd opgehangen wegens in voer van heroïne, wist heel goed dat hij deze harddrug transporteerde. Officieel heeft de Nederlander, die driejaar eerder op het Singa porese vliegveld werd gearres teerd, altijd volgehouden dat hij niet wist hoe de heroïne in zijn bagage was gekomen. Een door de politie opgemaakte bekente nis zou zijn afgedwongen. Het feit dat Van Damme wist waarmee hij bezig was, blijkt uit een boek van Guus van Bladel dat binnenkort verschijnt. Van Bladel stond Van Damme als maatschappelijk werker bij tot aan zijn dood. Het boek bevat de dagboekaantekeningen van Van Bladel. Op 12 februari 1993 citeert hij Van Damme als volgt: „Toen John (een Nigeriaan die Van Damme naar eigen zeggen per toeval trof. red.) hoorde dat ik. naar Bangkok ging vroeg hij mij vanuit Bangkok een koffer mee te nemen met dubbele wan den waarin heroïne zat. Die kof fer moest naai' Athene. Dit heb ik toegestaan". Van Damme stelt de koffer zelf op een niet nader genoemd adres in Bangkok te hebben op gehaald. „Toen ik zag dat de kof fer leeg was, heb ik er mijn reis tas met kleding ingedaan. Ik ben toen van Bangkok naar Singa pore gereisd. Daar ben ik snel na aankomst, toen ik op de airport liep te winkelen, gearresteerd", zo citeert de schrijver, Van Dam me. Volgens Van Bladel vertelde Van Damme hem dit alles uit ei- Reclameverbod op tabak leidt tot meer rbken DEN HAAG (ANP) - Een verbod op reclame voor tabaksartike len, zoals het kabinet over weegt, leidt juist tot een toe name van de consumptie. De Nederlanders zouden daardoor jaarlijks 576 miljoen sigaretten (3 a 4 procent) meer gaan roken. Dit bleek woensdag uit een on derzoek van het Nederlands Economisch Instituut, uitge voerd in opdracht van de Stich ting Sigaretten Industrie, de Vereniging Nederlandse Kerfta bakindustrie en de Stichting Stuurgroep Reclame. De onderzoekers denken dat de fabrikanten meer op prijs zullen concurreren, als de mogelijk heid vervalt zich door middel van reclame te onderscheiden. Daardoor wordt tabak goedko per en stijgt de consumptie. (eenmalig binnen zes maanden) ïTAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1