Reality-tv op Poortvlietsedijk Booster geeft bewoners tehuis vrijheid terug Provincie betaalt milieuproject voor zorginstellingen Canadese kinderen volgen spoor van hun grootouders Familie- o earïjïsfeest? PZC zeeland DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 1 5 Drie steun vragende bedrijven vangen bot In De Parel natuurlijk! loop en een wijze les. 'Houdt u aan de verkeersregels'. Ingrediënten waar veel mensen van smullen. Eerst de spanning en de vrees voor het ergste en dan de geruststelling van de goede afloop. Ingrediënten daarom voor de nieuwste rage op tv-gebied: 'reality- tv'. Maak een reconstructie, zendt het uit, en de kijkcijfers zullen er niet om liegen. Niet duur, want relatief snel ge maakt, en echte acteurs zijn niet no dig. Ambulancediensten, politie, brandweermannen, hulpverleners en ooggetuigen spelen alles gewoon na. Tuurlijk zijn er ook wel eens die weige ren, dat kan altijd, maai- verder is het toch voor het goede doel, redeneren de tv-makers. Het is een waarschu wing. Sensatie? 'Nee, óns 'reality-tv- program' niet, hoor'. Volgend jaar op 2 april is het te zien, bij de KRO: de reconstructie van het geval Peter Lock- Compleet met inter views met zijn fysiotherapeut en dok toren. En, uiteraard, met een naboot sing van het ongeval. De televisieploeg legt vast hoe het heftig bloedende slachtoffer door hulpverleners uit de auto wordt gehaald. Het is woensdag 13 september 1995, 10.00 uur. Een deel van de provinciale weg net buiten Poortvliet is afgezet. Politie, de Thoolse brandweer en am bulancedienst en een handjevol be langstellenden kijken toe hoe de me dewerkers van Praal Media Produc tions bv zich klaarmaken voor de op names. Het wrak ligt langs de kant van de weg, het namaak-slachtoffer zit er fel bebloed in. Het is muisstil wanneer de eerste scè ne begint. Vanaf de Poortvlietsedijk komt R. Kaat (de echte ooggetuige van drie jaar geleden) uit Poortvliet aanfietsen. Hij krijgt het wrak in het oog, smijt zijn fiets op de grond en rent naar het slachtoffer, met geluids- en beeldman in zijn kielzog. Even verder op praat een toeschouwer met een vrouwelijk lid van de tv-crew. „Wat zit er nou eigenlijk achter, achter die pro gramma's?", vraagt hij haar. Zij: „Hoe bedoelt u?". Hij: „De filosofie." Zij weer: „Oh, nou, het moet leerzaam zijn. 'Je moet geen 140 rijden', zeggen we er bijvoorbeeld bij." Later blijkt 'zij' stage te lopen bij het produktieteam. Ze studeert tv-weten- schappen in Amsterdam. Of ze, vanuit tv-wetenschappelijke hoek, iets over dit soort 'reality-programma's kan zeggen? „Tja...", reageert ze peinzend, „die vraag overvalt me wel een beetje hoor. Nou, 't is natuurlijk opmerkelijk dat er zoveel mensen naar kijken. En dat mensen voor de camera's vaak zo makkelijk over hun problemen pra- tén, terwijl dat in het echte leven veel minder gebeurt." Ondertussen komt de 'ooggetuige' voor de tweede keer van de dijk fiet sen. Hij moet wat meer toneelspelen, heeft de opname-leider hem verteld. Iets overtuigender kwakt hij nu zijn fiets op de grond, iets harder rent hij naai- de auto. Het wordt al beter. Een minuut of twintig later volgt de ambu lance-scène. Die moet aan komen rij den, het personeel moet eruit sprin gen, de mouw van het slachtoffer openknippen en een infuus toedienen. Ook dat staat er in een half uurtje op. Of nee, toch niet helemaal. „Hou 't in fuus nog 's even omhoog", krijgt oog getuige Kaat te horen. Hij doet het, de camera loopt even en dan kunnen de volgende onderdelen beginnen. De brandweer, die Peter uit zijn benarde positie komt redden, en het trauma team. De opname van de brandweer actie wordt subtiel verstoord door een groepje fietsende kinderen met een foto Willem Mieras paar volwassenen. „Dit is niet echt hoor jongens", roept een man de kin deren toe. „Het zijn maar tv-opna- men." Ooggetuige Kaat geniet zichtbaar van de reconstructie. Vrijwel constant loopt hij te grijnzen. Hij heeft er geen seconde over getwijfeld om aan het programma mee te werken. Maar om, in het kader van de 'reality', nou te zeggen dat alles van het echte onge luk weer 'terugkomt', dat gaat te ver. „Nee, zo is het niet. Toen zag ik bij voorbeeld het ongeluk gebeuren en schrok ik me kapot. Dat is nu natuur lijk niet. En toen stopten er heel veel automobilisten om te kijken. En ik mis de andere redder. Ik was niet de enige. Maar die ander wilde op het laatste moment niet meer meedoen, geloof ik." van onze verslaggeefster HULST - Bijna ifedere dag ging de nu 88-jarige A. van Helsland uit Hulst op de fiets van verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve naar zijn zoon in de Korte Bellings- traat. Zijn duiven hadden verzorging nodig en moesten op wedstrijddagen worden binnengeroepen. Totdat hij vorig jaar een hartaanval kreeg. Toen was het gedaan met het fietsen en moest hij ook zijn duiven missen. Het binnenzitten beviel hem niet. Viel er niets op te verzinnen? De oplossing kwam in de vorm van een booster. Van Helsland rijdt inmiddels trots rond op dit elektrische scootertje. En de duiven? Die krijgen weer alle aandacht (lie ze nodig hebben. Het verzorgingstehuis in Hulst had sinds januari al een booster, maar beschikt sinds deze week over twee nieuwe boosters. De gemeente Hulst stelde de voertuigen a tien duizend gulden ter beschik king uit de Wet Voorzieningen Gehandicapten. „Dit bete kent voor de bewoners van De Blaauwe Hoeve een aanzien lijke uitbreiding van de moge lijkheid hun mobiliteit en daarmee hun zelfstandigheid te behouden", vertelt ergo therapeute G. Tourlamain, die het booster-project samen met haar collega K. Cant heeft ontwikkeld. „Nu er in to taal drie boosters tot hun be schikking staan, kunnen ze het voertuig gerust een hele dag mee op pad nemen. Ze hoeven alleen maar te reser veren bij de receptie." Net als Van Helsland, maken ook de 84-jarige mevrouw E. Schelfhout-de Kort en dë 80- jarige mevrouw A. Grand- saerd na het behalen van het speciale rijvaardigheidsbe wijs heel wat kilometers op de booster. Een uitkomst, vin den ze alledrie. Mevrouw Grandsaerd komt voor het eerst sinds vijfjaar weer bui ten. „Wat een vrijheid!", ver zucht ze. Samen met haar, man, die dan naast haar fietst, toert ze naar de kapper, de kinderen en kleinkinderen, het postkantoor of de super markt. „Kan-ie niet wat har der?", vraagt ze aan Tourla main als ze de booster - die tot vijftien kilometer per uur gaat - dèmonstreert. „Heerlijk", klinkt het ook uit de mond van mevrouw Schelf hout. Zo maar wat rijden door de natuur of op bezoek bij dochter en zoon, zonder dat deze hun moeder eerst met de auto moeten ophalen. Ze kan het alle bewoners die aan hun kamer zijn gekluisterd aanra den. „Het is helemaal niet eng of moeilijk", oordeelt ze. Maar ze erkent dat dat in het begin wel anders was. Vandaar dat iedereen die een booster wil berijden, bij de er gotherapeuten van het ver- zorglngs- en verpleegtehuis een rijvaardigheidsbewijs moet behalen. Gemiddeld tien tot vijftien lessen zijn no dig om het apparaat volledig onder de knie te krijgen, weet Tourlamain. Omdat er ook ouderen zijn die de booster al leen nodig hebben om een luchtje te kunnen scheppen, bieden de ergotherapeuten ook het 'klein rijbewijs' aan. Dit papiertje geldt alleen voor gebruik van de booster in en om De Blaauwe Hoeve. Tot nu toe hebben negen bewo ners het 'groot' rijbewijs op zak. Twee zijn nog aan het les sen. Mevrouw Grandsaerd voelt zich een stuk beter sinds ze mobiel is. Dat komt welis waar niet alleen door de boos ter, verklaart ze, maar ook door haar pacemaker. „Ik ben flink wat kilootjes aangeko men, sinds ik weer buiten kom", lacht ze. Brokken hebben de drie boos- termobilisten nog niet ge maakt en ze zijn 'gelukkig' ook nog niet met panne langs de kant van de weg komen te staan. Dan geldt een speciaal rampenplan: sleutel uit het contact en terugliften. De heer Van Helsland: „Als je op past voor de kuilen in de weg, gebeurt er niet gauw wat." Meneer Van Helsland, mevrouw Grandsaert (1) en mevrouw Schelfhout (r) maken heel wat kilo meters op deboosters. foto Charles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - „Nederland was zo dankbaar en wij nuan ceerden dat enorm. Voor ons was het gewoon de bevrijding van zeventienduizend vierkan te kilometer moeras." Dat zegt L. Marselje, assistent-manager communicatie van The Mu seum of the Regiments in het Canadese Calgary. Hij verge zelt zes Canadese kinderen tij dens een bezoek aan ons land. De jonge Canadezen hebben een door het museum georganiseer de wedstrijd gewonnen. De af gelopen twee dagen waren ze in Zeeland. „Kinderen hebben de toekomst. Er valt hun nog veel te leren. Daarom willen we ieder jaar een reis naar Nederland organise ren, want van Nederlanders kun nen wij veel over vrede te weten komen." Met een rondleiding langs de Sloedam bij Arnemui- den, Westkapelle en Vlissingen en een bezoek aan het Zeeuws Documentatiecentrum in Mid delburg sloten de zes Canadese kinderen en hun begeleiders woensdagmiddag hun bezoek aan Zeeland- af. Vooral het oor logsverleden van hun grootou ders stond centraal in deze 'Heavy Medal Tour'. Volgens Marselje is daar in het verleden door de Canadese overheid wei nig aandacht aan besteed. De dankbaarheid van de Neder landers verbaast de Canadezen nu nog. „Daarom willen wij onze kinderen daarvan laten proe ven. Vrede is zo belangrijk en Ne derland is hèt voorbeeld van een land dat weet hoe het vrede moet behouden", aldus Marsel je. Van de film die van het be zoek aan Nederland gemaakt is, wordt een documentaire gemon teerd. Daarmee wil de organisa tie de Canadese bevolking be wust maken van de daden van hun grootouders en de gevolgen daarvan voor de situatie waarin zij nu leeft. D-day De twee meisjes en vier jongens waren dinsdag nog moe van de jet-lag. Ze logeerden bij leerlin gen van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren. Op school woonden ze een les ge schiedenis en Engels bij. Trevor (17): „Tijdens de eerste les zagen we een film over D-day en over de bevrijding van Walcheren. Dat is toch belangrijk om te we ten. omdat het een deel van je geschiedenis is. In de Engelse les moesten we voornamelijk ant woord geven op alle vragen die op ons afgevuurd werden." Dinsdagavond werd een rijstta fel aangeboden in de Generaal Berghuyskazerne in Middel burg. De Canadezen lieten het zich smaken, alhoewel ze zicht baar vermoeid waren na de in spannende dag. Na het eten be dankte de Canadese historicus TERNEUZEN - De vrijwillige brandweer van Terneuzen blus te woensdagochtend een brand aan boord van het binnen vaartschip Nooit Volmaakt, dat lag afgemeerd bij Marine Ser vice in de Oostelijke Kanaalarm aan de Beneluxweg. Omstreeks half twaalf brak brand uit in het woongedeelte in het vooronder. De gealarmeerde brandweer was snel ter plaat se met twee bluswagens. Elf brandweerlieden bestreden het vuur. Ze konden niet verhinderen dat het vooronder volledig uitbrandde maai- voorkwamen wel dat het vuur zich verder uit breidde. Volgens brandweercommandant J. Bruggeman is de brand zo goed als zeker veroorzaakt door vonken, die bij het dichtlassen van de vensters in het vooronder terechtkwamen. De schipper, afkomstig uit Wijk en Aalburg, is verzekerd. Diefstal vrachtwagen in Biezelinge BIEZELINGE - Een gele vrachtauto van het merk Mercedes is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen aan de Midden weg in Biezelinge. Het voertuig, eigendom van een aanne mingsmaatschappij uit Hansweert, draagt het kenteken VG- 96-BV, heeft een gesloten bak en rupsbanden tussen de vooras en de eerste achteras. De rupsbanden kunnen via een hydrau lisch systeem naai- beneden worden gezet. De politie kon niet zeggen hoeveel de truck waard is. van onze verslaggever GOES - Vijftien Zeeuwse zorg instellingen mogen op kosten van de provincie meedoen aan een nieuw milieuproject. Gede puteerde L. Coppoolse maakte dat woensdag bekend tijdens een milieumanifestatie in Goes. De deelnemers aan het project gaan zoeken naar verbeterin gen in de bedrijfsvoering die het milieu ten goede komen. De kosten bedragen ten minste vijftig mille. De instellingen zelf moeten 1500 tot 4500 gulden bijdragen. Coppoolse sprak tijdens de pre sentatie van de resultaten van een pilotproject milieuzorg dat de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) uitvoerde in het Goese verpleeghuis Ter Valcke en zorgcentrum Ten An ker in Tholen. Eén van de resul taten van dat project is dat meer dan vijftien afvalstromen zijn onderscheiden. De hoeveelheid ingezameld papier en glasafval verzesvoudigde en milieuge vaarlijk afval wordt nu veilig in gezameld en afgevoerd. Milieu contactpersonen spelen bij de uitvoering een grote rol. Het is hun taak om alles naar behoren te laten verlopen. Ook dit pro ject kreeg financiële steun van de provincie. Bedoeling is dat andere SVRZ-instellingen nu eveneens beginnen met de ont wikkeling en invoering van een zogeheten milieuzorgsysteem. Gedeputeerde Coppoolse prees de inzet van de SVRZ: „Het ini tiatief stellen wij zeer op prijs. De resultaten zijn zodanig dat het zeer aantrekkelijk is om nog een soortgelijk project uit te voe ren, maai- dan bij meer instellin gen tegelijk." Het nieuwe pro ject dat Coppoolse aankondigde biedt vijftien instellingen de kans een training te volgen die aandacht schenkt aan verschil lende onderdelen van de be drijfsvoering en de gevolgen daarvan voor het milieu. Vooraf gaand aan de traning dienen de instellingen zelf de nodige infor matie te verzamelen over de be staande gang van zaken. De jonge Canadezen bekijken in het documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg boeken en kranten om meer te weten te komen over het oorlogsverleden van hun grootouders. foto Dirkjan Gjeltema dr D. Bercuson de organisatie en de gastgezinnen en bood hen en kele presentjes aan. 's Avonds mochten de kinderen doen wat ze wilden. Mesalje wil het bezoek volgende keer anders aanpakken, maar - zegt hij - dat hangt af van de sponsors. Hij had het beter ge vonden als de kinderen langer in Middelburg waren gebleven. „Hier in Zeeland hebben wij de grootste slagen geleverd en dat verdient meer aandacht." Woensdag vertrok het gezel schap naar Doetinchem en Gro ningen. Maandag 18 september vertrekken ze weer richting Ca nada. van onze verslaggever MIDDELBURG - Nog drie Zeeuws-Vlaamse bedrijven hebben na Neckermann ge probeerd subsidie bij de provincie los te peuteren, onder het dreigement dat zij anders naar België zouden vertrekken. De drie hebben niets gekregen, aldus gede puteerde D. J. P. Bruinooge woensdag in de statencom missie economie, want de kans op vertrek was niet reëel. De dreiging dat postorder bedrijf Neckermann BV uit Hulst naar het Belgische Maldegem zou verkassen, was wèl reeel. De Vlaamse overheid was bereid miljoe nen guldens aan Necker mann te verstrekken als in vesteringsbijdrage. „Wij moesten snel beslissen", al dus Bruinooge, „Anders was Neckermann uit Hulst weg gegaan." WD-statenlid J. Huisman geloofde dat niet zo erg. Hij had het over 'paniekvoet bal'. Bruinooge sprak dat te gen, evenals de kritiek dat er niets meer te kiezen valt voor provinciale staten. De subsidie is immers al 'verge ven'. „Onder voorbehoud van goedkeuring door pro vinciale staten", voegde de gedeputeerde toe. Die goed keuring komt er staten- breed, bleek woensdag in de statencommissie economie. Hèt vrijetijdscentrum van Domburg biedt u onder één dak: een heerlijk zwemparadijs, bowling- en squashbanen, restaurant, bar, kuur- en beautycentrum, saunalandschap, fitness en theater. Bel voor meer informatie: (per 10 oktober 1995: 01188 - 3230 0118-583230) IJ t Joggende agent betrapt vervuiler RITTHEM - Een politieman die in zijn vrije tijd aan het hardlo pen was op de Bosschaartsweg bij Ritthem, heeft dinsdag avond een 48-jarige Middelburger betrapt die illegaal rommel en lege flessen dumpte. De man kreeg een proces-verbaal. De politieman liep over de Bosschaartsweg toen hij de Middel burger met zijn auto en een aanhangwagentje stil zag staan in de berm. Toen de agent de man was gepasseerd, hoorde hij glasgerinkel. Hoewel de politieman niet in functie was, sprak hij de Middelburger toch aan op zijn gedrag. Fietser (12) van de weg gereden VLISSINGEN - Een 12-jarige jongen uit Vlissingen is woens dagochtend om 8.20 uur op de Groeneweg tussen Koudekerke en Middelburg van de weg gereden door een onbekende brom fietser, die vervolgens doorreed. Het fietsertje liep daarbij di verse botbreuken in zijn hand op. De jongen fietste op de Groeneweg naar Middelburg toen de bromfiets, die in tegenovergestelde richting reed. hem bewust van de weg reed. Een tot nu toe onbekende fietser, die achter de knaap reed, heeft hem overeind geholpen. De politie Walcheren is op zoek naar de doorgereden bromfiet ser en de fietser die het. jongetje heeft geholpen. De Middelbur ger heeft in de consternatie slechts een vaag signalement door gegeven. De bromfietser reed op een roze brommer met op verf spatten lijkende stickers. Getuigen kunnen zich melden bij de politie in Middelburg. Verdachten inbraak aangehouden VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft in de nacht van maandag op dinsdag op de N255 ter hoogte van Kortgene twee mannen aangehouden. Zij worden ervan verdacht kort daar voor te hebben ingebroken in een bejaardentehuis in Wissen- kerke. Daarbij werden ze betrapt door een nachtzuster. De twee sloegen daarop op de vlucht. Het duo, een 20-jarige man uit Woerden en een 23-jarige uit Driebruggen, is in verzekering gesteld. De twee worden verder verhoord. Brand op binnenschip Terneuzen van onze verslaggever Marco van Barneveld POORTVLIET - Zaterdag 8 novem ber 1992. Rij-instructeur Peter Lock uit Bergen op Zoom (toen 22) rijdt op de Poortvlietsedijk bij Scherpenisse. Hij krijgt een pijlsnel rijdende ambu lance in het oog. 'Wedstrijdje doen', denkt Peter. Hij drukt het gaspedaal diep in. Op de provinciale weg, vlak voor Poortvliet, staat zijn teller op 140. Dan gebeurt het: een scherpe bocht nadert, hij gaat er vol in, ver liest de macht over het stuur en komt na een draai van 180 graden tegen een brugleuning tot stilstand, waarvan een spijl zich tien centimeter naast hem van voor naar achter door de auto boort. Einde wedstrijd. Peter breekt een arm en een been. Verloren. Het had erger kunnen zijn. Veel erger. Denk alleen al aan de spijl. En, nog een geluk: de Thoolse ambulance dienst is razendsnel ter plekke. Ach teraf heeft Peter spijt. „Het was mijn eigen stomme schuld. Veel te hard ge reden", zegt hij. Vrije vertaling van het gebeurde: een persoonlijk drama vermengd met kloeke hulpverleners, een goede af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15