t PZC'krullebalc Huren wordt onbetaalbaar Brand Axel eist twee mensenlevens r 4 WEKEN Gimbrére Prins vindt eerbetoon als grafrede klinken fi^v Navo sluit nieuwe raketaanval niet uit 20september Verhogingen vormen grootste bestanddeel inflatie MODESHOW VOOR 14,25 lsl» 138e Jaargang no. 215 )insdag 12 september 1995 nummers 1,50 t,\Vecr vragen ie|i)ver rol van Dutchbat e p )EN HAAG (GPD) - De Tweede eg (amer wil opheldering van mi- sp uister Voorhoeve van Defensie igp iver een akkoord dat na de val /an Srebrenica tussen de VN en e Bosnisch-Servische legerlei- |er Mladic is gesloten. imdat Voorhoeve in het buiten and is, zal minister-president Cok vanmiddag' tijdens het we kelijkse vragenuurtje worden jevraagd waarom deze informa- ieniet aan de Tweede Kamer is iv'.r Enkele buien Wolkenvelden, vanochtend ook zon. Vanmiddag kans op een bui, tot matig afnemende en naar zuid draaiende loind. Temperatuur omstreeks 18 gra den. w Vandaag zo uit de krant te halen DEN HAAG (GPD) - De huur verhogingen van dit jaar zijn voor zestig procent verant woordelijk voor de inflatie. Dat heeft de Nederlandse Woon bond berekend. Volgens de bond stegen de huren dit jaar gemiddeld met 4,74 procent, ter wijl de inflatie daalde tot bene den de 2 procent. De bond waarschuwt dat het wo nen te duur wordt en dat steeds meer mensen problemen krijgen om de huur te betalen. Dat geldt vooral voor de lagere inkomens. De Woonbond is er teleurgesteld over dat de huren over de hele linie nog steeds flink stijgen. De organisatie had verwacht dat de woningbouwcorporaties de ver hogingen meer zouden doseren. Aan de ene kant de huren verho gen met het maximum toege stane percentage, maar aan de andere kant het stabiel houden van huren van huizen die al duur genoeg zijn. „Niet eenmaal wordt melding gemaakt van huurverlaging", stelt de bond vast. Absoluut gezien zijn de huren de laatste jaren minder gestegen dan in de periode van 1989 tot 1993, toen de prijzen telkens met 5,5 procent omhoog gingen. De bond wijst er echter op dat de in flatie nu een stuk lager is. Ge middeld moeten de huren 3,5 procent stijgen, maar de ver huurders zijn vrij om voor het ene huizenblok de huren met 6 procent op te trekken en de hu ren voor een ander blok zelfs te n het op 19 juli gehouden ge- prek - twee dagen voordat )utchbat Potocari mocht veria- en - legde VN-generaal Rupert Smith zich bij de door Mladic ge- egisseerde evacuatie van Sre- renica neer. Dit werd ook vast- elegd in een overeenkomst. )aarvan is Voorhoeve volgens ajn woordvoerder mondeling loor het crisiscentrum van het ninisterie van Defensie op de ïoogte gesteld. frankrijk wilde Greenpeace met virus bestrijden 'ARIJS (RTR) - Agenten van de franse geheime dienst waren ien jaar geleden van plan anti- ïucleaire activisten van Green- ieaee in de haven van Curasao net een virus te injecteren om ien de reis naar de Stille Oce- lan onmogelijk te maken. Iet actieschip Greenpeace deed n september 1985 de haven van luracao op de Nederlandse An- illen aan. Franse agenten had- len de plaatselijke autoriteiten o ver gekregen dat ze de beman- ling onder het mom van nieuwe ezondheidsmaatregelen tot ïentingen zouden verplichten. Pei1 Iet virus zou ernstige diarree en ele koorts veroorzaken. zie ook pagina 5 ran zou vonnis (ushdie niet meer erj villen voltrekken stai anc-ONDEN (RTR/AFP) - Iran stai leeft de Europese Unie monde- lekiing verzekerd dat het niet lan- ;er het doodvonnis voor de Brit mei e schrijver Salman Rushdie wil et i oltrekken. Maar Teheran wei- sliiii jerde die verklaring zwart op wit e geven. Dat verklaarde het in- emationale comité dat zich in- et voor de bedreigde auteur in •onden. Het comité baseert zich ip een geheime ontmoeting van !U-ambassadeurs in Madrid j. ijmet een delegatie uit Iran. ilipf verminderen. „De prijscompen satie houdt de verhoging niet bij". De inflatie loopt terug sinds oktober vorig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelde al eerder vast dat de inflatie in juli 1,8 procent was op jaarbasis, een maand eerder was dat nog 2,1 procent. Teleurstelling De Woonbond is er teleurgesteld over dat de verhuurders - wo ningbouwcorporaties, beleg gingsinstellingen en kleine par ticuliere verhuurders - blijven kiezen voor een flinke stijging van de huren. De bond verwijt de corporaties ook de goedkope huizen steeds duurder te maken terwijl zij zich tot taak hebben gesteld ook de mensen met een smalle beurs te huisvesten. Particuliere verhuurders „halen eruit wat erin zit", aldus de bond, die vaststelt dat de ver houding tussen prijs en kwali teit steeds verder onder druk komt te staan en ongunstiger is dan in de sociale sector. Vooral de particuliere verhuurder vraagt veel geld voor huizen die dat niet waard zijn. ,,De kwali teit rechtvaardigt die huren niet", aldus woordvoerster G. van Asseldonk. Punten Om prijs en kwaliteit onderling te kunnen vergelijken, bereken de de Woonbond het bedrag dat de huurder kwijt is per kwali teitsprint. Bij de kleine particu liere verhuurder is dat 6,36, bij de institutionele belegger 5,86 en bij de corporaties 4.50. Ge middeld is de prijs 4,90. Volgens de bond is de koopsec tor vooral voor de duurdere huurhuizen concurrerend. „We waarschuwen de coöperaties die duurdere huizen willen bouwen ei-voor dat de duurdere huurwo ningen soms ook leegstaan". Advertentie De prins krijgt een kappa omgeknoopt door een medewerkster van Nijenrode. Links professor Naert. LOENEN (ANP) - ,,'t Klonk een beetje als een grafrede, want dan zeg je ook zoiets." Prins Bernhard vond de lof die hem maandagmiddag bij de uitreiking van het eredoctoraat van universiteit Nijen rode werd toegezwaaid te uitbundig. Sommige dingen die over hem werden ge zegd zijn zelfs niet correct, zei hij. Zo vindt de prins dat hij te vaak de eer krijgt voor dingen die hij niet alleen heeft gedaan of die de ideeën van anderen waren. De lof rede die prof. Naert van Nijenrode in een kerk in Loenen uitsprak leek inderdaad op een soort heiligverklaring. De prins liet het gelaten over zich heen ko men. Hij kreeg het eredoctoraat van Nij enrode, dat hij zelf mee hielp oprichten, voor „zijn enorme verdiensten ten dienste van Nederland, het bedrijfslesen en de maatschappij en voor de voorbeeldfunc tie die hij heeft vervuld voor vele genera ties van leidinggevenden en die hij ook blijvend zal vervullen voor de vele toe komstige generaties van managers en lei ders". Zijn leiderschap „behoort tot de krachtig ste uit de geschiedenis van Nederland". De prins is altijd op zoek naar nieuwe uit dagingen, heeft visie, is een doortastende ondernemener, is non-conformistisch en onconventioneel", aldus Naert die daar nog een serie lofuitingen aan toe voegde. De prins nam 's morgens in Hilversum het eerste exemplaar in ontvangst van het boek De inspecteur-generaal (een functie welke de prins van 1945 tot 1976 vervulde). bij die gelegenheid stak minister Voor hoeve van defensie de loftrompet over Bernhard. foto ANP r SCHELFHORST KEUKENS LOSKADE 45. MIDDELBURG TELEFOON 0118 629101 Moeder en tienjarig kind in woning omgekomen van onze verslaggeefster AXEL - De 34-jarige Turkse Safiye Ki- lic en haar tienjarige zoontje Mehmet zijn maandagochtend omgekomen bij een uitslaande brand in een woning aan de Bankertstraat in Axel. Twee kinderen van veertien en zestien jaar wisten aan het vuur te ontsnappen door aan de achterzijde uit een raam te •ringen. De vader was op het moment van de brand niet thuis. De oorzaak is nog niet bekend, maar de politie sluit brandstichting nadrukkelijk uit. Het buis is volledig uitgebrand. De plaat selijke Turkse gemeenschap reageerde geschokt op de tragische gebeurtenis. Toen de brand even voor vier uur 's norgens werd gemeld, hadden de vlam den al zo ver om zich heen gegrepen dat niemand de woning aan de Bankert straat 6 meer binnen kon. Het bleek Dj niet mogelijk om het huis tot op minder dan vijftien meter te naderen. De red dingswerkzaamheden door de brand en* weer in Axel en een technisch team uit ÏTerneuzen werden bemoeilijkt door de enorme hitte. Daar kwam bij dat instor tingsgevaar dreigde. De twee oudste kinderen, een meisje yan veertien en een jongen van zestien .ps jaar, slaagden er in aan de achterzijde van de woning uit een slaapkamer op de fierste verdieping te springen. Zij zijn ondergebracht bij familie van het gezin elders in Axel. Voor de vrouw en het jongste kind, die in een kamer aan de Voorzijde sliepen, was het niet meer mo gelijk om aan het snel om zich heen grij pende vuur te ontkomen. Hun licha men werden maandagmorgen rond half elf met een hoogwerker geborgen. Wanhopig Aanvankelijk was niet duidelijk hoe veel mensen precies in de woning aan wezig waren. Omwonenden spraken [Weliswaar over meer dan tien bewoners, ttaar aannemelijker was dat het om een [gezin ging, bestaande uit vijf personen. De man was nog niet terecht. Om zeven uur kwam de man thuis van de nacht dienst in Terneuzen. Geconfronteerd met het drama dat zich in zijn woning had afgespeeld, probeerde hij wanho pig zijn woning te betreden. De politie moest hem van zijn pogingen weerhou den. Redding van de nog in de woning aanwezige slachtoffers was uitgesloten, verklaarde politiewoordvoerder W. Eg- germont. De brand, vermoedelijk ontstaan op de benedenverdieping, kon zich zo snel uitbreiden doordat het binnenwerk van hout was. Bovendien bevatte de wo ning veel brandgevaarlijke spullen. Doordat een ruit kapot sprong, bereik ten de vlammen nog sneller de boven verdieping. De schade is dusdanig groot - hoeveel deze bedraagt, kon Eg- germont niet zeggen - dat het pand waarschijnlijk moet worden gesloopt. Voorlopig is de woning gestut. Ook de woning op nummer acht liep brand- en waterschade op. De 84-jarige alleenstaande bewoonster, gewaar schuwd door een buurman, wist zich in veiligheid te brengen. Gezien de recente aanslagen op Turken in Duitsland, was het onderzoek van de technische recherche in eerste instan tie gericht op het vinden van sporen die wijzen op brandstichting. „Maar we kunnen nu al met zekerheid zeggen dat het geen aanslag of misdrijf is geweest. Er is geen enkel spoor van molotov cocktails of iets dergelijks gevonden", aldus Eggermont. Het vuur is ook niet veroorzaakt door een vlam in de pan. Ook een breuk in het gascircuit is min der waarschijnlijk. De politie denkt eer der aan een technisch mankement, mo gelijk kortsluiting in de meterkast. „De oorzaak moet in ieder geval in de nabij heid van de woonkamer worden ge zocht." Brandweercommandant C. de Pooter bevestigde dit. „De melding kwam he laas te laat. Driekwart van de woning- stond al in brand." Verslagenheid Leden van de Turkse gemeenschap in Axel, onder wie familie van de omgekomenen, kijken bij de uitgebrande woning verslagen toe tijdens het bergen van de slachtoffers. foto Charles Strijd Frankrijk zet meer soldaten in Franse soldaten in gevechtsuit rusting, met pistoolmitrailleur, springen bij de Eiffeltoren uit een legertruck. Soldaten bewa- ken vanaf gisteren vitale punten in Frankrijk na zes bomaanslagen in an- fT derhalve maand. v Meer teelt van hennep In Zeeuws-V laanderen neemt het kloeken en verbouwen van nederwiet een hoge vlucht. De politie stuit er steeds vaker op hennepvelden en kwekerijen op zolderkamertjes, vertelde poli tiechef E. Kint gisteren tijdens een werkbezoek van de Tweede-Kamer- Q fractie van het CDA. *3 Stemming bij Ajax somber Onder drukkende omstandighe den bereidt Ajax zich voor op het Europa Cup-duel met Real Ma drid. Praten over de sport valt niet mee, zeker niet nadat Klui- vert betrokken was bij een onge val met dodelijke afloop en de broer van Finidi (foto) zondag fataal werd getroffen door een verdivaalde kogel. De aangesla gen Van Gaal had echter geen andere keus dan over te gaan tot de orde van de dag. „Want het leven gaat C door." 8 Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. De verslagenheid is groot onder leden van de hechte Turkse gemeenschap in Axel. Een woordvoerder die namens de imam spreekt, reageerde ontdaan, „Er zijn geen woorden voor." Hij kende het gezin - dat familie van hem is - goed en noemt de vrouw een bescheiden, stille, aan huis gebonden vrouw. Haar li chaam en dat van het tienjarig zoontje zullen vandaag, dinsdag, nadat ze tra ditioneel door de imam zijn gewassen, worden overgevlogen naar Turkije. Daar worden de slachtoffers begraven. De ouders van de man zijn op dit mo ment op vakantie in Turkije. Slachtofferhulp heeft zich over de vader en de twee achtergebleven kinderen ontfermd. SARAJEVO/BRUSSEL (RTR/ AFP/DPA/ANP) - De Navo gaat door met de luchtaanvallen op de Bosnische Serviërs en de verdragsorganisatie sluit niet uit dat daarbij opnieuw kruis raketten worden ingezet. De VS overwegen zelfs het gebruik van Stealth-bommenwerpers. De Bosnische Serviërs en Rus land veroordeelden maandag de aanvallen met de kruisraketten. „Barbaars en zonder enige aan leiding", schreef Radovan Ka radzic, politiek leider van de' Bosnische Serviërs in een open brief aan de Verenigde Staten, Rusland en Groot-Britannië. „De Navo heeft de oorlog aan de Serviërs verklaard", aldus Ka radzic, die zei dat de aanvallen het vredesproces in Bosnië in ge vaar brengen. Rusland heeft ge vraagd om een nieuwe bijeen komst van de Veiligheidsraad. Optimisme op vrede kreeg maandagavond in Sarajevo een nieuwe deuk door een aanval op een bus: acht gewonden, van wie drie ernstig. Het afschieten van dertien To mahawk lange-afstandsraket- ten zondagavond vanaf een Amerikaans vliegdekschip in de Adriatische Zee heeft volgens de Navo geen einde gemaakt aan de dreiging van de Servische luchtverdediging'. De aanval kwam na de weigering van de Bosnisch-Servische generaal Mladic om de zware wapens rond de Bosnische hoofdstad Sarajevo terug te trekken. Navo-kapitein Trevor Murray, WOENSDAG 10.00 - 16.00 UUR TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK. die leiding geeft aan de operatie met de kruisraketten, zei maan dag dat weliswaar belangrijke schade was aangericht aan het Servische luchtafweergeschut, maai' dat de dreiging ervan nog steeds bestaat. Murray herhaal de dat met de inzet van de kruis raketten geen nieuwe fase is in gegaan in de bombardementen van Servische doelen. Nieuwe acties waarbij de Tomahawks worden ingezet, zijn niet uit te sluiten, zei hij. iAdvertentieI (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01180 -12036 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1