Monumentendag met extraatjes PZC zeeland Brand verwoest boerenschuur Oprichting ethische adviesraad voor gehandicapten nabij Muziek, theater en veel rondleidingen tijdens nationaal cultuurevenement Derk Thijs werd tweede in race voor ligfietsen Stiekem gedrag van waterschap valt bij Ombudsman verkeerd Bedrijven rond dorpen moeten meer de ruimte krijgen, vinden KvK's Impuls: JAIB hoort niet onder vlag van maatschappelijk werk zeeuwse almanak Udel n onze verslaggevers IZIERIKZEE - Muziek, theater L vooral veel rondleidingen. [Dat waren zaterdag enkele in grediënten van de Open Monu mentendag. Bedoeling van het landelijke evenement is monu menten open te stellen voor het publiek. Maar op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland waren veel extra activi- leiten op touw gezet. „Vooral veel geleerd vandaag", conclu deerde een Brabantse bezoeker in Zierikzee. Het wouw en kinderen had hij 'een uitputtende dag beleefd. In de Trouwzaal van het Zierik- zeese stadhuis had het gezin de film 'Elf eeuwen Zierikzee' uit 1949 bekeken. Ook was een be zoek gebracht aan een markt met oude Zeeuwse ambachten op de Vismarkt. 'Geinig' vond de Brabander de demonstraties garnalen pellen, houtsnijden en babbelaars bakken. „Je ziet op zq'ii dag dingen die je anders pooit ziet", concludeerde hij. Op aandringen van de rest van het gezin had hij alleen het archeolo gisch spreekuur in het stadhuis [aten schieten. In Zierikzee waren achttien mo numenten te bezichtigen. Hier bij was ook de onlangs gerestau reerde Willibrorduskerk. Er wer den verschillende rondleidingen gehouden. Ook liepen suppoos ten rond in Schouwse kleder dracht. Op diverse locaties trad de muziek- en theatergroep 'Gheselscap Goet ende Fijn' op. Dit professionele ensemble oogstte veel applaus met zijn nauwkeurige weergave van oude Nederlandse muziek en volksgebruiken. De in histori sche kledij gestoken leden be speelden authentieke instru menten. Panorama 'Panorama' was het thema van de Monumentendag in Goes. Dit jaar werd extra aandacht be steed aan locaties die een mooi uitzicht bieden op de stad. Het hoogste uitzicht (80 meter) kon worden verkregen vanaf de Goese tv-toren. Zo'n 168 uitver korenen, winnaars van een PTT- rebus, genoten deze eer. Het dakterras van het stadskantoor is lang zo hoog niet. Toch was het voor de gelegenheid openge steld voor publiek, evenals de zesde verdieping van het land bouwcentrum aan de Westsin gel. Muzikale omlijsting in Goes kwam onder meer van het fraai gerestaureerde draaiorgel Nep- tunus dat 's ochtends voor het stadhuis te bewonderen was. Een eindje verderop, in de Maria Magdalenakerk, gaf het blok fluitensemble van de Zeeuwse Muziekschool een concert. Een twintigtal toeschouwers was rond het ensemble op de grond gaan zitten -fluisterend gaven ze hun oordeel. jan onze verslaggever van onze verslaggeefster AMSTERDAM - De Iigfiet- ser Derk Thijs uit Middel burg is zondag als tweede geëindigd in de fietstocht Parijs-Amsterdam. Wel verbeterde de Middel burger zijn record. Dit jaar reed hij de tocht in 15 uur en 30 minuten. Dit was exact 29 minuten langzamer dan Ym- te Sybrandi die dit jaar als eerste de finish passeerde. Thijs won vorig jaar de tocht met 18 uur en 34 minuten. Een record dat hij zondag wilde breken. De weersom standigheden waren dit weekeinde in- ieder geval gunstig. De fietsers hadden geen regen onderweg. Thijs en Sybrandi waren bijna de hele wedstrijd koplopers. Veertig kilometer voor de fi nish ging Sybrandi er van door. Thijs moest zijn rivaal laten gaan omdat zijn 'accu' leeg was. DEN HAAG - Een waterschap niet achter de rug van zijn belastingplichtigen om infor matie inwinnen over hun finan ciële positie. De Nationale Om budsman komt tot een uit spraak van deze strekking in een klacht van een Goesenaar tegen het waterschap Noord- en !j Zuid-Beveland. Een medewer ker van het schap had zonder toestemming van de Goesenaar diens advocate om informatie f gevraagd. Jet waterschap verdedigde zich met het argument dat de bena- deringvan de advocate als zaak- teeming moest worden ge- pen. De Nationale Ombudsman telt echter dat het initiatief van zaakwaarneming moet liggen el bi| degene die besluit zich in te lU aten met het belang van ie- ei mand anders. Daar was in dit ge val geen sprake van, omdat het aitiatief lag bij de medewerker an het waterschap. Dat de ad- ïocate de gevraagde financiële nformatie heeft verstrekt, doet Heffing van onze verslaggever MIDDELBURG - De om vang van bedrijfsterreinen bij dorpen dient niet strikt te worden begrensd tot 5 hectare. De federatie van kamers van koophandel in Zeeland acht een bepaling met deze strekking in het nieuwe streekplan te beper kend. Het samenwerkings verband van de kamers van koophandel noemt in een brief aan het dagelijks pro vinciebestuur geen andere oppervlakte, maar spreekt van 'voldoende ontwikke lingsruimte'. Bij wijze van voorbeeld ves tigt de federatie de aandacht °P de situatie in Bruinisse. Daar hebben zich onlangs enkele bedrijven gevestigd. De voorlopige uitkomsten van een onderzoek naai' de economische mogelijkheden van Schouwen-Duiveland wijzen op kansen voor Brui nisse als vestigingsplaats. De federatie van kamers van koophandel vindt ook dat de komende tien jaar een denk proces moet beginnen over de beschikbaarheid van zee haventerreinen op de wat langere termijn. Ontwikker lingen als de samenwerking .tussen de havens van Vlis- singen en Rotterdam en de mogelijke aanleg van de Westerschelde-tunnel kun nen de voorraad zeehaven terreinen in een sneller tem po uitputten dan eerder was voorzien. Verder willen de kamers van koophandel de vestiging van kantoorgebouwen niet be perken tot de stationsgebie den in Goes en Middelburg. Daarvoor geschikte locaties in Vlissingen en Terneuzen dienen ook in aanmerking te komen. Op Walcheren maakten veel mensen gebruik van de bussen die reden tussen Vlissingen, Fort Rammekens bij Ritthem en de centra van Vlissingen en Middelburg. In het fort werden bezoekers op taart getrakteerd door leden van het kunstenaars collectief 'Peyete Circle' die sinds donderdag illegaal in de monumentale vesting bivakke ren. Ook waren er verschillende optredens van muzikanten, waaronder een percussieduel. Dit alles ter gelegenheid van de opening van het kunstproject Het Paard van Troje, Het echtpaar Roelse uit Vlissin gen was met de speciale monu mentenbus naar de hoofdstad gekomen. In het stadsgewest reed tijdelijk een oldtimer-tou ringcar uit 1953. Voor het an tieke tarief van twee kwartjes werden bezoekers van en naar het Bellamypark in Vlissingen en de Markt in Middelburg ge bracht. „Anders waren we met de fiets gekomen of met de ge wone bus. Maar zo reis je ten minste in stijl op Monumenten dag", vond het koppel. De bus tocht werd door veel gezinnen als een echt uitje beschouwd. Paul van Iwaarden uit Domburg kocht voor zijn twee zoontjes een enkele reis van Middelburg naar Vlissingen: „Puur om de reis. Zo'n bus is toch leuk voor die gasten." De Open Monumentendag trok dit jaar landelijk ruim 700.000 bezoekers, evenveel als vorig jaar. Er deden 425 gemeenten mee. Het aanhoudende succes van de monumentendag is vol gens de organiserende stichting een belangrijk signaal voor de overheid. Duizenden monumen ten verkeren volgens een woord voerster in een slechte staat. De Stichting Open Monumenten dag is daarom blij met de opmer king van staatssecretaris Nuis (cultuur) dat hij hoopt dat het kabinet nog dit jaar substantieel extra geld uittrekt voor onder houd en herstel van monumen ten. Een klokkengieterij uit Asten had tijdens de Open Monumentendag op de Goese Grote Markt een mobiel klokkenspel neergezet. De live muziek van een jazzband gaf de klanken van het carillon extra kleur. foto Willem Mieras [hier naar de mening van de Na tionale Ombudsman niets aan af. Te meer ook omdat de Goese naar het waterschap had laten weten dat hij zelf kon worden be naderd voor meer informatie, had de medewerker van het schap zich daartoe moeten be perken. Volgens de Nationale Ombudsman is hier dan ook sprake van een 'onbehoorlijke gedraging' van het waterschap. De Goesenaar' voerde al ver scheidene jaren een briefwisse ling met het waterschap over de betaling van de zuiveringshef fing. Er werden betalingsregelin gen getroffen, maar die kwam hij niet volledig na. Hij vroeg begin dit jaar om (gedeeltelijke) kwijt schelding van de zuiveringshef fing en de ingezetenenhefïïng 1994. Dergelijke verzoeken moe ten binnen vijf maanden na dag tekening van de aanslag worden gedaan. De Goesenaar- was te laat en het waterschap wees zijn vraag af. Terecht, oordeelt de Ombudsman. De klacht hier over acht hij ongegrond. van onze verslaggever HEINKENSZAND - Een naast een woning gelegen boerenschuur aan de Heinkenszandseweg in Heinkenszand is zaterdagmiddag rond drie uur volledig in de as gelegd. De twee kinderen van de eigenaar hebben het vuur waarschijnlijk aangestoken. Zij waren met een aansteker aan het spelen in de schuur, waarbij hooi in brand zou zijn gevlogen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De woning bleef gespaard, hoewel aanzienlijke rook- en waterschade ontstond. De schuur is bijna een eeuw geleden gebouwd, maar werd al eens gerestaureerd. Drie brandweerkorpsen- die van Heinkenszand, Ovezande en Nieuwdorp - zijn tot ongeveer acht uur 's avonds aan het blussen geweest. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De stichting VMC-Zeeland werkt aan de op richting van een commissie ethiek voor de Zeeuwse gehan dicaptenzorg. Deze commissie moet zich buigen over indivi duele gevallen, het te voeren be leid en over aanvragen voor we tenschappelijk onderzoek en experimenten. Voorgesteld wordt de commissie een louter adviserende taak te geven. De commissie zal zowel gevraagd als ongevraagd advies uitbren gen. De behoefte aan een klankbord werd uitgesproken door het Di- recteurenoverleg Gehandicap tenzorg Zeeland. In eerste in stantie werd gepleit voor de op richting van een adviesorgaan voor de verstandelijk-gehandi- captenzorg. De werkgroep die de oprichting van de commissie ethiek voorbereidt, kwam ech ter al snel tot de conclusie dat de ethische problemen die zich voordoen bij verstandelijk ge handicapten, zich ook manifes teren in de zorg voor lichamelijk gehandicapten. Werkers in de gezondheidszorg, maar ook ouders en familieleden van gehandicapten worden re gelmatig geconfronteerd met vragen van ethische aard, stelt de werkgroep in haai' concept voorstel. In de gezondheidszorg moeten vrijwel dagelijks afwe gingen gemaakt worden tussen goed en verantwoord handelen en de morele consequenties daarvan. „Waar beperking van het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt in het geding is, is sprake van ethische proble men", schrijft de werkgroep. Anticiperen Als gevolg van de snelle ontwik kelingen in wetenschap en tech niek en van maatschappelijke veranderingen is de behoefte aan een commissie ethiek groter geworden. Naast het ondersteu nen van ouders en hulpverleners wordt van de leden verwacht dat zij uit eigen beweging anticipe ren op ontwikkelingen in de sa MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 Brand beschadigt sleepboot TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen moest zaterdag ochtend uitrukken om een brand op een sleepboot in het Noor delijk Kanaaldok te beteugelen. Schippers van in de buurt van sleper Doortje gelegen schepen alarmeerden de brandweer toen zij in de vroege ochtenduren rook uit het vaartuig zagen komen. Aan de sleper, eigendom van het Axelse bedrijf Puma, was de afgelopen weken hard gewerkt om het schip in de vaart te krijgen. Brandweercommandant J. Bruggeman vermoedt dat de brand door die werkzaamheden in de machinekamer is ontstaan. „Onder de beplating in de machinekamer gaat een hoeveelheid olieachtige stof schuil, die naar alle waarschijn lijkheid is gaan smeulen", zei de commandant. De brand schade aan het vaartuig viel mee. de roetschade daarentegen was groot. Verdwaalde fietsers namen A58 KAPELLE - De politie heeft zaterdagavond twee fietsers van de A58 afgehaald. De twee jongens, afkomstig uit Kapelle, keerden terug van een schuurfeest en verklaarden de weg te zijn kwijtgeraakt. De agenten hebben het duo de goede rich ting gewezen maar niet zonder ieder een boete van honderd gulden mee te geven voor fietsen op de snelweg. Onbekende lost schot in eethuis MIDDELBURG - Een nog onbekende man heeft zaterdagoch tend vroeg een kogel afgevuurd in Grillroom Pyramide aan de Vlasmarkt in Middelburg. Er is vermoedelijk geschoten vanuit het herentoilet. Getuigen zagen omstreeks kwart over zes de verdachte, een man met zwart krullend haar, het toilet uitren nen. Buiten stapte hij in een blauwe BMW. De politie is nog op zoek naar de man, die ongeveer 1.85 meter lang is, een fors postuur heeft en tussen de 25 en 30 jaar oud is. Hij was gekleed in een blauwzwart Australian-trainingspak' waar hij een zwart, lederen jack overheen droeg. De politie heeft de afgevuurde kogel aangetroffen in een stoel. Over de toedracht was zondagavond nog niets bekend. De politie stelt een onderzoek in. Kettingbotsing bij De Val ZIERIKZEE - Geen gewonden maar vier wagens met schade. Dit was zaterdag de balans na een kettingbotsing op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Een 34-jarige automobilist uit Schaerbeek die uit de richting van Colijnsplaat kwam. wilde afslaan naar het restaurant bij de Zeelandbrug. De wagen die achter hem reed, bestuurd door 43-jarige man uit Keulen, had dit te laat in de gaten en botste tegen de auto voor hem. De twee daarop volgende wagens konden een aanrijding niet meer voorkomen. Gewonde bij steekpartij Terneuzen TERNEUZEN - Een 40-jarige Terneuzenaar raakte zondag ochtend in alle vroegte gewond bij een steekpartij in de Ter- neuzense binnenstad. De man had het aan de stok gekregen met drie mannen. Tijdens de vechtpartij stak één van die drie de Terneuzenaar met een stuk glas in de rug. Nadat een dokter de vijf centimeter lange vleeswond had behandeld kon de man huiswaarts keren. Naar het trio wordt door de politie nog ge zocht. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het plan om de Jongeren Advies en Informa tie Bureaus (JAIB's) oner te brengen bij het Algemeen Maat schappelijk Werk is onverstan dig. Het miskent de behoefte van jeugdigen aan onafhanke lijke 'kwalitatief hoogwaardi ge' informatie. Dat schrijft Im puls Zeeland in een reactie op het voorontwerp Plan Jeugd hulpverlening Zeeland. Volgens Impuls, een provinciale organisatie die sociaal-culturele jeugdactiviteiten ondersteunt, worden de JAIB's (ook wel jeug- dinfowinkels genoemd) te veel in de sfeer van de hulpverlening ge trokken. Het maatschappelijk werk zou een te hoge drempel hebben en te snel geneigd zijn achter een simpele vraag om in formatie een probleem te veron derstellen. Impuls heeft geen hoge ver wachtingen van het Plan Jeugd hulpverlening. De organisatie mist een gezaghebbende centra le regie. Te veel wordt overgela ten aan vrijblijvend overleg van de instellingen voor jeugdzorg. „Dit biedt voor de hulpvragende jeugdigen in Zeeland geen objec tieve waarborg voor een adequa te hulpverlening." Impuls Zeeland is blij dat het een belangrijke rol krijgt toebe deeld bij het voorkomen dat jeugdigen de vernieling in draai en. Maar de organisatie, waarop de afgelopen jaren nogal is be zuinigd, mist daarvoor de cen ten. Ze vraagt jaarlijks 62,000 gulden subsidie om een part-ti me preventiemedewerker aan te stellen. Blue Spirit wint voorronde MIDDELBURG - Blue Spirit Drum en Bugle Corps uit Mid delburg heeft zaterdag in het Nooi'dhollandse Krommenie de voorlaatste voorronde van de nationale drum bugle-kam- pioenschappen op zijn naam weten te schrijven. Met een sco re vn 52 punten bleef het corps de concurrentie in de A-Class met bijna vier punten voor. Blue Spirit is hiermee nog onge slagen in de landelijke competi tie dit jaar. Behalve de eerste plaats sleepte Blue Spirit ook de meeste pun ten binnen voor vier van de vijf jury-onderdelen (blaasgroep, slagwerk, showdansgroep en to tale indruk). Zaterdag neemt Blue Spirit deel aan een muziekfestival in Alme- re, waar zij zullen proberen om de vorig jaar veroverde wisselbe ker wederom te bemachtigen. Het festival is tevens de laatste krachtmeting tussen de corp sen, voor op zaterdag 30 septem ber, tijdens de nationale kam pioenschappen in het stadion van FC Utrecht, wordt beoor deeld wie zich Nederlands A- Class kampioen 1995 mag noe men. Scores A-Class Drum Corps Hol land in Krommenie: 1. Blue Spirit Middelburg 54,0 punten: 2, West Coast Sound Haarlem 48,1 (0,2 penalty); 3. Premier Krommenie 44,5; 4, Con Fuoco Leiden 37,2; 5. Joint Ad- venture Amsterdam 31.1. menleving en de gehandicapten zorg. Daarnaast zou de commis sie ook kunnen worden ingezet voor educatieve doeleinden. Ge dacht wordt aan de organisatie van discussie-bijeenkomsten. Om de commissie werkbaar te houden, wordt een beperkt le dental voorgesteld- Om te voor komen dat de leden niet vrijelijk hun mening kunnen geven, heb ben zij zitting op persoonlijke ti tel en niet vanuit hun functie. De werkgroep stelt voor in ieder ge val een ethicus, jurist, gedrags wetenschapper, verpleegkun- dige/groepsbegeleider, medicus, ouder/voogd en/of een lichame lijk gehandicapte aan te trek ken. Het concept-plan voor de op richting van de commissie ethiek is onlangs naar de leden van de commissie Verstandelijk Gehandicapten van de Stich ting VMC gestuurd, Zij hebben tot 23 september de tijd om op het stuk te reageren. Oma, die onla?igs 75 jaar werdsukkelt al geruime tijd met een arm. Haar behande lend arts raadde haar aan een ingrijpende operatie te laten uitvoeren. Daartoe moest zij zeker een week naar het ziekenhuis. Enige ijdelheid is oma niet vreemd, dus zij schafte zich snel een aantal fraaie nacht japonnetjes aan en zette haar haar netjes in de krul. Zo zou ze keurig voor de dag komen. Het verplegend personeel en de andere paMënteh op de zaal plaagden haar er een beetje met die ijdelheid, maar daar trok ze zich niets van aan. De operatie zou 's morgens worden uitgevoerd en de verpleegster deed de laatste voorbereidingen. Omadie al e?iige tijd eerder een injec tie had gehad, ivas al half on der zeil, toen de verpleegster snel wegliep en in het voor bijgaan meldde dat 'ze even een bakje voor oma's tanden ging halen'. Slaperig vroeg oma ivat er dan met dat bakje moest ge beuren. „Nou, u kunt uw landen na tuurlijk niet inhouden tij dens de operatie. We halen ze er gewoon even uit. En heus, niemand ziet het, daar letten ze niet op als ze u opereren." Oma schoot onmiddellijk overeind: „Mensdie kunnen er helemaal niet uit. Die zijn van mezelf en moeten er in blijven! En dat is géén kwes tie van ijdelheid hoor!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5