EU-top is mild over kernproeven Mariniers waken bij vuilnis St. Maarten PZC u Doema eist afstand van NAVO en ontslag minister Kozyrev L Oi buitenland het weer in zeeland Franse commando's enteren derde schip Greenpeace bij Mururoa Viëtnamees wint Gouden Leeuw Groot tekort aan water en in europa snelheidscontrole Wc i u niet vast ais u nlening afsluit. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 Vandaag SANTANDER (ANP/AFP/RTR/ DPA) - De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Euro pese Unie hebben zich gisteren in het Spaanse Santander ge matigd opgesteld in hun kritiek op de Franse kernproeven. Hoe wel negen van de vijftien lidsta ten zich duidelijk uitspraken te gen de proeven, wilden zij de zaak niet op de spits drijven. Volgens minister Van Mierlo toonde een grote meerderheid zich tegen de proeven, maar liep de discussie niet uit de hand. „De toonhoogte van het gesprek was in orde, hoewel de kritiek er niet minder om was. Als je niet oppast, dan ontwikkelt de dis cussie zich tot een zweer in de Europese solidariteit. Daar schrikt iedereen voor terug'', al dus Van Mierlo.. Hoewel Nederland ook is gekant tegen de proeven, toonde Van Mierlo gisteren toch begrip voor het Franse standpunt. „De Fransen zijn nou eenmaal een kernmacht. Ze willen hun ken nis op peil houden. De Franse minister De Charette benadruk te dat niemand de toekomst kan overzien. Als Europa over twin tig jaar om de een of andere, re den zonder de nucleaire bescher ming van de VS komt te zitten, dan liggen we er slecht bij, zo is zijn redenering. Je kunt niet zeg gen dat dat onzin is." Franse commando's hebben za terdag het schip La Ribaude van Greenpeace opgebracht toen dit de verboden twaalf-mijlszone rond Mururoa binnenvoer. Het Greenpeace-jacht, met twintig opvarenden, protesteerde tegen de hervatting door Frankrijk van ondergrondse kernproeven op het atol Mururoa. Aan boord bevonden zich acht parlements leden uit Australië, Japan, Ita lië, Zweden en Luxemburg. Eerder deze maand enterden Franse commando's al twee an dere schepen van Greenpeace: de Greenpeace en de Rainbow Warrior II. Beide schepen wer den opgebracht naar het atol Hoa. De milieuorganisatie heeft thans nog twee andere schepen in de buurt van Mururoa varen, het jacht Vega en de schoener Manutea. Frankrijk zal vandaag deelne men aan de zitting van het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag die is gewijd aan de klacht van Nieuw-Zeeland tegen de hervatting van de Franse kern proeven in de Stille Zuidzee. Gerechtshof Dat heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken zaterdag aan gekondigd. „Het spreekt voor zich dat onze aanwezigheid niet betekent dat we de bevoegdheid van het Hof aanvaarden", aldus de woordvoerder. Volgens Parijs is het Hof, het hoogste juridische orgaan van de Verenigde Naties, niet bevoegd om over de klacht te oordelen, omdat het om een kwestie van nationale verdedi ging gaat. Tahiti Een rechtbank in Papeete sprak dit weekeinde de eerste vonnis sen uit ha de rellen die op Tahiti uitbraken na de Franse kern proef. De rechter veroordeelde dertien jongeren wegens plunde ring tot gevangenisstraffen van vier maanden. Het openbaar mi nisterie had zes maanden geëist. De Franse politie arresteerde tij dens de onlusten in totaal 59 mensen. De schade die tijdens de onlusten is aangericht, loopt in de tientallen miljoenen en 110 mensen raakten dakloos. MOSKOU (AP) - Het Russische parlement heeft zaterdag het af treden geëist van minister van buitenlandse zaken Andrej Ko zyrev, vanwege de „volslagen machteloosheid" van de Russi sche diplomatie op de Balkan. In de niet-bindende motie die de Staatsdoema, de Russische Tweede Kamer, aannam werd er tevens op aangedrongen dat Rusland zijn deelname aan het „Partnerschap voor Vrede" van de NAVO zou opschorten uit protest tegen de westerse bom- Chirac signaleert verband tussen aanslagen en fundamentalisten PARIJS (AFP/DPA/RTR) - De Franse president Jacques Chi rac heeft gisteren in een televi sie-interview gezegd dat er een samenhang bestaat tussen „de ontwikkeling van het islami tisch fundamentalisme" en de recente aanslagen in Parijs en Lyon. Hij zei echter ook dat de regering nog weinig weet over de daders en hun motieven. De gewelddadige ontwikkelin gen in Algerije kunnen volgens de Franse president niet worden los gezien van de aanslagen in Frankrijk. Chirac zei dat Parijs de in Algerije bloedig omstreden regering niet steunt en de funda mentalistische oppositie ook niet. bardementen op de Bosnische Serviërs. De vergadering was op tumul tueuze wijze begonnen met een ordinaire vechtpartij waarin de ultranationalist Vladimir Zjiri- novski een hoofdrol speelde. Op diens bevel rukte een andere ra dicale afgevaardigde een zware zilveren crucifix van de hals van parlementariër Chleb Jakoenin, oud-dissident en voormalig Rus- sisch-orthodox priester. Toen de vrouwelijke afgevaardigde Jev- genija Tisjkovskaja Jakoenin te hulp kwam en Zjirinovski in de buik stompte werd zij door de laatste bij de keel gegrepen en tegen het hoofd geslagen. Jakoenin is het mikpunt van de rechtervleugel in de Doema. met name degenen die banden on derhouden met extreem-rechts in de Russiseh-orthodoxe kerk. Jakoenin heeft de kerk antise mitisme aangewreven en colla boratie met de KGB. De Balkan is in de aanloop tot de parlements- en presidentsver kiezingen een belangrijk cam pagne-onderwerp geworden. Presidentskandidaat Aleksan- der Lebed, een gepensioneerde generaal, zei dat de Bosnische crisis „het ware gezicht van de NAVO" had onthuld, dat hij om schreef als „een speer die op Ruslands voorhoofd gericht is". Rusland heeft geen vrienden of bondgenoten meer, zei Lebed, en „alleen ons atoomschild be schermt ons tegen westerse agressie". door Pieter van Lierop VENETIE - De Gouden Leeuw van het 52e Filmfestival van Venetië is gewonnen door de film Cyclo, van de sinds twintig jaar in Frankrijk woonachtige Viëtnamees Tran Anh Hung. De regisseur die twee jaar gele den naam maakte met het ingetogen De Geur van Groene Papaya, wist dit keer te imponeren met een onrustbarend portret van moreel verval en stijgende criminali teit in de Viëtnamese hoofdstad. De Speciale Jury Prijs werd uitgereikt aan zowel Joao Monteiro voor A Comédia de Deus als Giuseppe Tornatore voor L'Uomo Delle Stelle. De Coppa Volpi voor de beste actrice moest worden gedeeld door Isabelle Huppert en Sandrine Bonnaire, de twee hoofdrolspelers uit Claude Chabrols psychothriller La Cere monie. De Duitse acteur George Götz won een Coppa Volpi voor zijn hoofdrol in Der Totmacher, van Romuald Karmakar. Voor de beste vrouwelijke bijrol werd Isabel la Ferrari bekroond die meespeelt in Ettore Scola's Romanzo di Un Giovane Povero. Voor de beste mannelijke bijrol werd Ian Hart onderscheiden, acteur in Nothing Per sonal. van de Ier Thaddeus O'Sullivan. De Nederlandse film De Vliegende Hollander bleef onbekroond. Het historisch epos van Jos Stelling is volgens een opinie-peiling on der de Italiaanse critici de slechtste van alle deelnemende films geweest. De Viëtnamese regisseur Tran Ahn Hung met zijn Gouden Leeuw. foto Reuters Nieuw voor ondernemers: de VSB Flex. Lening- Een zeer flexibele zakenlening met een lage, variabele rente. Waarbij u, wanneer het u het beste uitkomt, eenmalig en kosteloos kunt overstappen naar een rente vaste periode van 1, 3, 5 of 10 jaar. Geïnteresseerd? Bel dan voor de brochure of een afspraak gratis met VSB Telebank: 06-0331Door de week van 9 00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. VSB Flex Lening. Lage, variabele rente die u vastlegt als 't u uitkomt. VSB*BANK De zakenbank die harder r u loopt. door Carel van der Velden ST. MAARTEN - Nederlandse mariniers bewaken sinds afge lopen weekeinde de vuilnisbelt op St. Maarten, die is gelegen bij de hoofdstad Philipsburg. De mariniers zijn daar gepos teerd om de bevolking van het eiland tegen zichzelf te bescher men. De autoriteiten vrezen dat met name bewoners uit krotten wijken die door de orkaan met de grond gelijk zijn gemaakt, tussen het afval op zoek gaan naar rottend vlees. Bij con sumptie van dit voedsel loopt de volksgezondheid gevaar en is het gevaar van epidemieën le vensgroot aanwezig. Ook de verzorging van schoon drinkwater is prioriteit nummer één van de hulptroepen op het nog steeds in staat van chaos verkerende eiland. Gevreesd wordt'dat er bij de ramp meer doden zijn gevallen dan het tot nu toe officieel opgegeven aan tal van negen. De orkaan heeft namelijk vooral toegeslagen on der de vijftienduizend illegale buitenlanders in de krottenwij ken, die nergens staan geregi streerd. Brandweerlieden uit Curacao, Aruba en Rotterdam waren gis teren en zaterdag met hun jeeps druk in de weer met het versprei den van flessen water. Vijf dagen na de verwoestende orkaan werd het schone water dankbaar in ontvangst genomen. In de wijk St. Peters werden de brand weerlieden bij het uitdelen bijna onder de voet gelopen. Zaterdag verspreidden ze vijftienduizend flessen mineraalwater onder vijftigduizend eilandbewoners. „Er is een enorm tekort aan wa ter", vertelde een brandweer man, bij wie de vermoeidheid za terdagavond na een dag hard werken op het gezicht stond ge tekend. Een marinehelikopter vloog zaterdag de gehele och tend heen en weer tussen het marineschip Van Amstel en de wal om gezuiverd water bij de dorstigen te krijgen, maar de be hoefte was groter dan het aan bod. Na enkele dagen van voorberei dingen is de hulp zaterdag rede lijk op gang gekomen. Vanuit' Nederland zijn inmiddels in to taal zo'n driehonderd mensen van de Koninklijke Landmacht, marinemensen, mariniers en brandweerlieden bij de hulpac tie betrokken. Formeel heeft ge zaghebber Richardson van St. Maarten de leiding over de hulpactie, maar in de praktijk trekken de Nederlanders veelal hun eigen plan. Op het eiland is veel kritiek over de wijze waarop de lokale autori teiten de zaak aanpakken. „We hadden vorige week twintigdui zend kilo kaas in voorraad lig gen", vertelde manager Bard Dolmans van handelshuis Hage- meyer zaterdagmiddag. „Don derdag hebben we de kaas voor verspreiding ter beschikking ge steld aan de lokale autoriteiten. Ze zeiden dat ze zouden bekij ken hoe ze de distributie zouden regelen. De rest van de dag ge beurde er niets en gisteren ook niet. Vanochtend kregen we te horen dat we de kaas zelf maar moesten uitdelen". Dolmans leende vervolgens een tractor en trok met een collega het eiland over. „Met name in de wijk Circum Garden was de cha os compleet", vertelt de gelegen heidshulpverlener. „We werden zo'n beetje omsingeld. De men sen waren blij, maar hadden vooral behoefte aan water. Nu verspreiden we vanuit scholen, dat gaat iets beter". De door de orkaan aan de bedel- staf geraakte Nederlander Peter Hill is feller in zijn kritiek. „Dat er een orkaan zou komen, was al vier dagen van tevoren bekend. Toen het ergste voorbij was, wil de ik hulp halen voor gewonden. De post van het Rode Kruis bleek dicht te zijn. Er was hele maal niks voorbereid". Hill, wiens jacht Sorrento in de vliegende storm te pletter sloeg na te zijn geramd door een ander sc.hip, zegt zich gediscrimineerd te voelen: „Als Nederlander kun je het hier schudden. Het be stuur van St. Maarten werd een paar jaar geleden onder curatele gesteld. Sindsdien hebben ze een hekel aan ons..." Hill doelt op de in 1992 door Den Haag getroffen maatregelen te gen het toenmalige bestuur. In een onderzoeksrapport werd destijds de conclusie getrokken dat er sprake was van bestuurlij ke incompetentie. Corruptie, fi nancieel wanbeheer en vriend jespolitiek werden als de groot ste problemen op Sint Maarten genoemd. De huidige politiek leider van St. Maarten Richardson wees zaterdag kritiek op de hulpactie van de hand. Voor hem is het vanzelfsprekend dat iedereen hulp krijgt. „Het is logisch dat iederen zijn eigen probleem als het grootste ervaart. Maar we kunnen niet alles in één keer. We moeten prioriteiten stellen. Eerst moest de openbare orde worden hersteld en nu zijn we bezig met de distributie van wa ter en voedsel. Ondertussen is al een begin gemaakt met het her stelprogramma". De door Luis veroorzaakte cha os is inmiddels redelijk in kaart gebracht. Slechts twintig pro cent van de gebouwen op St. Maarten is ongeschonden uit de orkaan gekomen. De rest heeft schade, variërend van een weg gewaaid dak van een stevig pu bliek gebouw tot compleet met de grond gelijkgemaakte krot tenwijken. De Nederlandse Genie heeft een tentenkamp ingericht voor tweeduizend daklozen. De lo kale autoriteiten hebben om meer gevraagd, maar de defen siestaf wil eerst afwachten hoe groot de belangstelling is. Met name illegalen, afkomstig uit Haïti en de Dominicaanse Repu bliek, slapen deze dagen nood gedwongen op straat. De vraag is of zij zich bij het tentenkamp zullen melden. Velen vrezen re gistratie en uitwijzing. „We hebben nog maar voorraad voor een dag of drie en in de win kels is bijna niks meer te krij gen". De noodkreet op St. Maar ten klinkt niet uit de mond van een arme drommel uit een van de vele platgewaaide krotten wijken. Het zijn Nederlanders in goeden doen, woonachtig in de prijzige Guanobay. De orkaan Luis heeft geen onderscheid ge maakt tussen rangen en stan den. Guanobay is een wijk waar de rijkere eilandbewoners zich nog vorige week met hun koele cock tails, airconditioning en uitzicht op de schitterende baai een tro pisch paradijs waanden. Ook be windsvoerder Richardson heeft er een vier keer modaal optrekje. Tot de orkaan afgelopen dins dag toesloeg. „Ons dak knalde van het huis alsof er een bom op af ging", zegt de ternauwernood van de schrik bekomen Monique. De lerares in het middelbaar onderwijs ver liet onlangs Nederland om een nieuw bestaan op te bouwen op St. Maarten. Na zes weken is haar droom wreed verstoord. Hoe het na de ramp verder met haai- moet, weet ze niet. „De school waar ik werk is zwaar be schadigd en niet meer te gebrui ken. Hetzelfde geldt voor ons huis". Een lagedrukgebied trekt van daag ten westen van Zeeland naar het noorden. Een bijbeho rend warmtefront is ons van nacht gepasseerd. Het koufront passeert ons vanochtend. Er achter stroomt onstabiele lucht over de regio. De dag begint ook met veel beioolking en in de vroege uurtjes kan hieruit nog regen vallen. Na de koufront- passage klaart het op en komt de zon weer tevoorschijn. Er is dan een wissètende bewolking en in de tweede helft van de mid dag valt er een enkele bui. Het kwik loopt op naar 19 graden, vannacht in opklaringen daalt de temperatuur plaatselijk on der de 10 graden, aan zee blijft het enkele graden hoger. De wind vanochtend vroeg zuide lijk draait naar het westen, van nacht naar. het zuidwesten en is boven land eerst matig tot vrij krachtig 3-5 Beaufort maar ivordt spoedig matig 3-4 Beau fort. Nautisch bericht Wind: zuidoost, ruimend west la ter krimpend zuidwest, aanvan kelijk 5-6, afnemend naar 4-5 Beaufort; zicht: matig, later goed; temperatuur kustwater: 17 graden; afwijking toaterstan- den: geen afwijkingen van bete kenis; max. golfhoogte ?nonding Scheldes: ruim een meter bij hoog water. ZON EN MAAN 12 september Zon op 07.09 onder 20.02 Maan op 21.18 onder 10.59 Vooruitzichten Voor morgen (dinsdag): Een la gedrukgebied met het centrum boven Schotland zorgt bij ons voor een zuidwestelijke stro ming, hierin passeert tegen de avond een buienlijn. In de och- tend een wisselende bewolking in de middag meer bewolking en tegen de avond buiige neerslag Maar ook in de ochtend kan ei een bui vallen. De. temperatuur overdag omstreeks 18 graden. De zuidwestelijke wind is matig 3-4 Beaufort, later zuidelijk. Voor woensdag tot en met vrij. dag: De lagedrukgebieden blij ven het weer bepalen. Overioe- gend veel bewolkiing en perio den met neerslag. Temperatu ren overdag naar vrijdag toe da lend naar 16 graden. Nachtmi nima rond 10 graden. De wini zuidzuidwest matig, later vrij krachtig tot krachtig. Hoog water uur cm uur co Maandag, 11 september r Vlissingen 03.56 262 16.15 23 Terneuzen 04.16 285 16.33 Bath 05.18 336 17.36 33 Roompot-buiten 03.50 201 16.10 1! Zierikzee 05.55 182 18.05 11! Yerseke 06.05 191 18.20 lij Philipsdam-West 06.20 200 18.40 li) Dinsdag, 12 september Vlissingen 04.36 256 16.55 Terneuzen 04.55 282 17,13 Bath 05.57 331 18.16 Roompot-buiten 04.35 196 16.50 1Ü Zierikzee 06.30 179 18.40 13 Yerseke 06.45 186 18.55 IS! Philipsdam-West 07.00 193 19.15 lij Laag water uur cm Maandag, 11 september Vlissingen 10.15 187 Terneuzen 10.47 200 Bath 11.55 221 Roompot-buiten 10.05 122 Zierikzee 11,30 117 Yerseke 11.30 123 Philipsdam-West 11.35 126 Dinsdag, 12 september Vlissingen 10.55 183 Terneuzen 11.26 196 Bath 00.26 253 Roompot-buiten 10.50 121 Zierikzee 00.10 149 Yerseke 00.10 155 Philipsdam-West 00.05 158 23.25 f 23.56 3 12.31 S 23.15 13 12.10 lü 12.10 12.15 LI Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Zweden: Wolkenvelden en vrij wel overal droog. In het zuiden overwegend bewolkt en enige tijd regen. In de loop van dins dag droog en af en toe zon. Mid- dagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Denemarken: van het zuiden uit enige tijd regen. Dinsdag af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In noord-Schotland be wolkt en af en toe regen. Elders wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, in oost- Engeland iets minder buiig. Middagtemperatuur rond 16 graden.In de omgeving van Lon den iets hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. In het westen wisselend bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur rond 20 graden, aan de Nor- mandische en Bretonse kust rond 16 graden. Portugal: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In het noor den mogelijk enkele wolkenvel den en dinsdag een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 graden in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur 25 graden. Spanje: In het noorden veel be wolking en enkele regen- of on weersbuien. In het zuiden en zuidoosten perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperaturen van 20 graden in het noordwesten tot 30 in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Wolken velden en af en toe zon. een kleine kans op een bui. Middag temperatuur 28 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 27 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtempe ratuur aan zee rond 34 graden, in het zuiden nog wat hoger. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. In Les Landes ook af en toe zon en kans op een enkele bui. In de Provence en aan de Cote dAzur droog en vrij zonnig. Middag temperatuur 21 graden. In lïi zuidoosten 26 graden. Mallorca en Ibiza: perioden ml zon en droog. Dinsdag ook kenvelden en een kleine kanse een bui. Middagtemperatum circa 29 graden. Italië: Droog en veel zon. Ink; noorden meer bewolking en het noordwesten kans op ea enkele bui. Middagtemperate meest tussen 24 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Period® met zon en droog. Dinsdag oei enkele wolkenvelden. Middaj temperatuur 27 graden. Malta: Zonnig en droog. Mas mumtemperatuur 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnl; Middagtemperatuur op de eilai den 28 graden, op het vastelari enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Droog t veel zon. Middagtemperatuur; graden. Duitsland: overwegend bewolk en enige tijd regen, mogelijk ooi (jgring onweer. Aan het eind van vat TOarnf het westen uit opklaringei). aen D feit ei aakw: 'ij deg aten mand; al gei Dinsdag af en toe zon en eei kleine kans op een bui. In lie zuiden meer bewolking en af el toe regen. Middagtemperatuu rond 20 graden, in het zuiden ei oosten 24 graden. Zwitserland: Half tot zwaarbe njtjatj wolkt en af en toe regen, moge he üjk ook onweer. Middagterape rocate ratuur 21 graden. Polen: Perioden met zon en droog, maar in het westen vooral dinsdag meer bewolking kans op regen. Middagtempers tuur van 20 graden in het noor den tot 24 in het zuiden. Weerrapporten 10 september 20 uur Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Wenen Zürich Bangkok Tunis halfbew. - onbewolkt half bew. halfbew. onbewolkt regen zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. regen regen licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. regen regen licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew. licht bew. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrolesa- A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A2 - ter hoogte van Boxtel wegwerkzaamheden A50 - tussen Zwolle en Apeldoorn van o ZIER en vt mat v ,gredi< menti flande menti ipubli' Bevel velan leiten veel deerd in Zie Met v ;een u: de Ti zoek met c op de zo'n c nooit aandr gezin 1 gisch ■laten in Zie mime: bljwa teerde den vi gehou ten r< drach üiële p budsm spraal een kl legen I Zuid-I ker va loestei diens gevrae Het m net he Inform ec( Door orkaan Luis verwoeste vakantiehuisjes op het Franse deel van het eiland St. Maarten, foto Reuters Rente vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4