Een rubriek vol (leed-)vermaak Underground-muziek trekt een select publiek PZC Zomermarkt met Waalse produkten in Sint-Jansteen Padvinders zeilen om bekers Intiem portret van een veelzijdig man zeeland recept Simply Delicious agenda kunst MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 van een medewerker SINT-JANSTEEN - In het kader van het 100-jarig; bestaan heeft de plaatselijke fanfare Sint Jan zaterdag een ouderwetse zo mermarkt gehouden. Dit festijn werd mede mogelijk gemaakt door het feestcomité uit de Waalse plaats Vresse sur Se- mois. De Steense muziekvereni ging brengt geregeld een muzi- kaalbezoek aan dit 160 inwo ners tellende Waalse dorpje. De delegatie uit Vresse bemande op het Martje van Wartje kraampjes met streekeigen pro dukten. De talrijke bezoekers konden kennis nemen van tabakspro- dukten, wijn, honing en hesp uit Wallonië. Doormiddel van schil derijtjes en folders werd ook de pittoreske omgeving afgeschil derd. Daarnaast hadden de gas ten een houten replica van de eerste trein (1835) op de lijn Me- chelen-Brussel meegebracht. Belangstellenden maakten met deze locomotief met open wagon een rit in de omgeving. Tevens werd met de trein een bezoek ge bracht aan een vlasbedrijf in Sint-Jansteen. Op het marktterrein verzorgden hoornblazers diverse optredens. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen wer den verder nog kaasprodukten en streekbieren gepresenteerd. De jubilerende fanfare vermaak te het publiek met een wijkcon- cert. (4-6 personen) Dit dessert ziet er misschien een beetje rommelig uit en het is zo simpel te bereiden dat het lijkt alsof het recept mis schien niet klopt, maar wie een lepel van dit toetje eenmaal in zijn mond heeft gestopt... Vergeet bij het maken van kara mel nooit dat de gesmolten sui ker zéér heet is en pas op met eventuele spatten; de suiker brandt direct in. Ingrediënten: ca. 500 gram gemengd fruit zo als perziken, frambozen en/of aardbeien en bramen 250 gram kwark 2,5 dl slagroom 2 eetl. witte basterdsuiker; voor de karamel: 175 gram suiker. Bereiding: Maak. het fruit schoon en snijd de perziken (of bijvoorbeeld nec tarines) in dunne partjes Roer de kwark glad met 1 eetle pel basterdsuiker en klop de slagroom stijf met de andere le pel basterdsuiker. Spatel slagroom en kwark door elkaar. Verdeel ongeveer 314 van de ver schillende vruchten over de bo dem van een ondiepe serveer- schaal of over 4-6 1-persoons schaaltjes. Houd de rest van de vruchten achter voor de garne ring. Schep het kwark-roommengsel over de vruchten. Het oppervlak hoeft niet glad te zijn. maar mag zelfs een beetje 'hobbelig' zijn. Verdeel hierover de achterge houden vruchten. Janny van der lee Maak op niet te lage warmte bron de karamel. Smelt hiervoor de suiker in een pan met stevige bodem tot deze lichtbruin (tof- fee-achtig) begint te kleuren. Maak eventueel voorzichtig ronddraaiende bewegingen met de pan. Schenk nog voordat de karamel donker kleurt en begint te roken, de vloeibare suiker in een dun straaltje zigzaggend over de roomkwark met vruch ten. De karamel zal zich onregel matig over het oppervlak verde len en stollen. Serveer het dessert bij voorkeur niet te lang na de bereiding. Ter Valcke Goes viert jubileum GOES - Omdat verpleegtehuis Ter Valcke in Goes dertig jaar bestaat, wordt zaterdag 30 sep tember een feestmiddag gehou den. Op het programma staan onder meer een loterij, een rom melmarkt en diverse spelletjes. Ook voor kinderen worden acti viteiten op poten gezet. De op brengst van de middag, die van 14.00 tot 17.00 uur duurt, komt ten goede aan een interne kabel krant voor het verpleegtehuis. Drankrijder aangehouden SINT MAARTENSDIJK - Een 24-jarige automobilist uit Tho- len moest zaterdagochtend vroeg na een controle in Sint Maartensdijk zijn rijbewijs inle veren. Zijn alcoholpercentage bleek te hoog. Ook werd proces verbaal opgemaakt. Evenementen DOMBURG - Centrum, 13-21 uur; Toeristenmarkt; Badhotel, 19.30 uur; Brassband Apollo. Film BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Braveheart en Batman Fo rever; Cinemactueel, 20 uur: Under Siege 2 en Congo; Cinema Paradiso, 20 uur: The sound of music; GOES Grand, 20 uur; Roma citta aperta; HULST - De Koning van Enge land, 20 uur; Under Siege 2, Bra veheart, Crimson Tide. Congo en While you were sleeping; MIDDELBURG - Cinema. 20 uur: E.T.: VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: While you were sleeping, French Kiss, Congo en Brave- heart. Tentoonstellingen AARDENBURG Gemeente Museum, 13-17.30 uur: "Bij de beesten af (t/m 30/9); BROUWERSHAVEN - Stad huis, 9-17 uur: Do van Rijn, schil derijen en tekeningen (t/m 22/9); Sint Nicolaaskerk, 13.30-16.30 uur: Jean du Neele, aquarellen en acrylschilderijen (t/m 30/9); GOES - Grote Kerk, 10-17 uur: Olieverven en grafische werken van Safian Ashot (t/m 30/9); Stadskantoor, 9-17 uur: Nico van Welzenes, schilderijen (t/m 27/10); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: Ama teurfotografen met dia klank beeld serie over het Zwaakse Weel (t/m 21/9); HULST Galerie Rattenfan- ger, 14-17 uur: Annika Molhoek, tekeningen (t/m 7/10); Stadhuis, 9-12 en 13-16.30 uur: Marleen Wouters, beelden en In ge de Beider, houtsneden (t/m 14/9); KAPELLE Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Agnes van den Berge (poppen) en Alies Aler (pasteltekeningen) t/m 29/9; ST. MAARTENSDIJK - Ge meentehuis, 9-12 en 13.30-15 uur: Beelden van Tholen en St. Phi- lipsland (t/m 29/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Bi bliotheek, 17.30-21 uur: 'Kijk hoe de stilte verdween', expositie over het verleden van de biblio theek (t/m 30/9); 'Door het oog van...', fototentoonstelling door C. Kotvis (t/m 30/9); Tentoon stelling 50 jaar ZVU (t/m 30/9); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur; Prenten uit 1932 van Baron van Lamsweerde (t/m 22/10) en schil derijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 22/10); Walde Bien, sculpturen (t/m 1/10); Wandelkerk, 9-17 uur: Len Mun- nik. tekeningen en cartoons (t/m 13/9); Ramschip Schorpioen. 10-17 uur: Scheepjes in flessen (t/m 29/9); OOST-SOUBURG - Biblio theek, 13.30-17.30 uur: Rinus Grootjans, schilderijen (t/m 23/ 9); OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum, 13.30-17 uur: 'Enge beestjes', natuurfoto's van Ciska Lepelaars (t/m 1/10). 'Gro te Griezels' werk van kunste naar Hans Jahne (t/m 1/10): Studiecentrum Oranjezon, 10-16 uur; Gouaches van Sophie Vis ser Demmink (t/m sept.): SLUIS - Raadskelder, 13-17 uur: Kakayi Koerdistan, Mixed media op papier en Sader Koer distan, schilderijen (t/m 8/101: TERNEUZEN - Stadhuis, 9-12 en 13-16 uur: Sager Al-Qatil, 'from ghetto to ghetto' (t/m 13/ 10); VEERE De Schotse Huizen, 13-17 uur: Henri Cassiers 1858- 1944, schilderijen (t/m 21/9); Grote Kerk, 10-17 uur: Juan Ri- polles, schilderijen, sculpturen en etsen (t/m 5/10); Stadhuis/De Vierschaar, 12-17 uur: 'Hendrik Willem van Loon (1886-1944) en de oorlogsjaren' (t/m 30/9): VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: 'Schipper mag ik overvaren, van veerboot tot tunnel' (t/m 1/10); WOUW - Museum Ter Zijde, 10-17 urn-: 'Sarong van sutra, ka- baya van kant' zijde en kant uit Indonesië (t/m 30/10); ApaMana. Promising painters of Indonesia today (t/m 30/10); ZIERIKZEE - Stadhuismu seum, 10-17 uur: Sitse kleding rond 1800 (t/m 31/10); Bibliotheek De Stolpe, 14-17 en 18.30-20 uur: Lejon Vriens, strips (t/m 29/9). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: lel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachteu: tel, 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-69869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel, 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Een optreden van 'Ein Experiment' tijdens het Undergroundmuziek-festival in Terneu*en. foto Charles Strijd van een medewerker TERNEUZEN - Een handjevol muziekliefhebbers vonden el kaar vrijdagavond en zaterdag in het Terneuzense jongeren centrum Kalashnikov. Daar traden bands op die op andere podia haast niet meer zijn te vinden. Vandaar dat het gebeu ren een select groepje mensen trok. Organisator Leo van de Velde van de stichting Hamandad toonde zich zaterdagavond re delijk tevreden. Minder enthou siast was hij over de locatie, het jongerencentrum, dat volgens hem niet de juiste sfeer uit straalt. Het publiek had daar duidelijk minder moeite mee. Hangend op de aanwezige stoelen en af en toe swingend op de vernieuwende muziek vermaakten de aanwezi gen zich prima. Het festival in Terneuzen trok ook enkele Bel gen. „Ik hou van de muziek die hier wordt gespeeld. Bij ons in België zjn er weliswaar dergelij ke bands, maai" niet veel. Het is een beetje uitgestorven. Ik vind het leuk om samen met mijn vriendin de festivals te bezoe ken", zei Frank Verbroecke. Vrijdagavond werd al begonnen met optredens van Inox Kapel, In Sensorium, Amylove en Thierry Gal ai. Zaterdagmiddag werd het festi val om drie uur voortgezet met shows van Konstruktivists, Un pleasant Surprise, Cor Got Friends en M. Nomized. Omdat het programma zaterdag lang was, bleek de fut er bij sommige festivalbezoekers uit te zijn. Sommige vermaakten zich lie ver op de gang met een flesje bier. Ook was er een 'pink room'. De bezoekers konden daar op rustgevende klanken tot rust komen. Het festival voor underground- muziek, mail art en andere kunstvormen werd voor de ze vende keer in Zeeuws-Vlaande- ren gehouden. Alle acts die te horen en te zien waren hadden een geheel eigen stijl en zijn niet verplicht vanwege een platen contract om precies te spelen wat de koper van cd's eist. Een gevolg is dat de groepen uitslui tend spelen wat de muzikanten leuk vinden. Het aantal speello- caties is beperkt, maar toch we ten de bands steeds weer een ge heel eigen publiek te trekken. Man (58) viel minderjarigen lastig op strand VROUWENPOLDER - De poli tie heeft zaterdagmiddag een 58-jarige man uit Diepenbeek (B) aangehouden voor onzede lijk gedrag in het openbaar ten overstaan van minderjarigen op het strand van Vrouwenpolder. NaaY aanleiding van meldingen van getuigen kon de politie de man aanhouden. Na het betalen van een transactie van vijfhon derd gulden mocht hij weer gaan. Boete voor rammen auto RENESSE - Een 67-jarige auto mobilist uit Nieuw Lekkerland kreeg zaterdagavond een boete van 600 gulden omdat hij een au to van een 38-jarige Dortmunder had geramd op de Stoofweg in Renesse. De man uit Nieuw Lek kerland - die alcohol had ge dronken - was achteruit tegen de geparkeerde auto van de Duitser aangereden. van een medewerkster YERSEKE - Vierenveertig padvindersvlet- ten zijn zaterdagmiddag" om 14.30 uur gestart vanuit de Prins Willem Alexanderhaven in Yerseke voor een traditionele zeilwedstrijd. Deze race om 'De Oosterschelde beker de Yer- seksche Courant' voor Zeeverkennersgroepen in de admiraliteit 'Zeeuwse Stromen' werd voor de 27ste maal gezeild en georganiseerd door de scouts ridder Boudewijngroep uit Yerseke. De start moest een half uur worden uitgesteld omdat de vletten uit Tholen en Bergen op Zoom verlaat waren. Eenmaal gestart werden de ronden snel gezeild met een wind, kracht 4-5 Beaufort, uit het zuidwesten. De aanwakke rende wind tijdens de wedstrijd was de oorzaak dat enkele vletten met materiaalpech door de politie te water dé haven moesten worden inge- sleept. Wegens de late start werd het geheel met een ronde ingekort en zo kwam de laatste vlet om half vijf over de finish. De prijsuitrei king door wethouder J. W. P. Cornelissen van Reimerswaal volgde om half zes in het clubge bouw Het Waterschip. De Oosterscheldebeker voor de zeeverkennersgroepen ging naar de Sint Annabaai van de Frans Naereboutgroep uit Goes, de tweede prijs ging naar Potvis Ka- rel Doormangroep uit Bergen op Zoom en de derde naar Wulp Zandkreekgroep Kamper land. De strijd om de Admiraliteitsbeker van de wilde vaart heeft als uitslag: 1. Plevier Zand kreekgroep Kamperland; 2. Waaigat Frans Naereboutgroep Goes; 3. Noorderkroon Hee- netrechtgroep Tholen. van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Op de adver tentiepagina in deze krant kijkt een dame vanaf een foto de lezer glimlachend aan. 'Ik ga voor Edah', meldt zij blij. Een kolom daarnaast blikt een meneer schichtig in de lens. 'Ik ga voor de bijl' lijkt hij te zeg gen. Maar hij prijkt dan ook in de advertentierubriek 'Goede morgen'. Verguisd en gepre zen. Roepen, dat het een ramp zou wezen om daar in te staan, maar wel samen met complot genoten gniffelend uitkijken naar het moment, dat eén col lega, bekende of huisgenoot te grazen kan worden genomen. Die rubriek dus. Sinds de oprichting heeft de le zer de meest merkwaardige koosnaampjes zien passeren. En de kreupelste versjes. De mededelingen in de rubriek Goedemorgen hebben vooral van doen met jarigen, trouw lustigen, jubilarissen en ge slaagde kandidaten. De tek sten worden soms gekenmerkt door een hoog aandoenlijk heidsgehalte. 'Liefde is 27 jaar met een werkpaard getrouwd zijn en nog altijd kunnen zeg gen: Leo, ik hou van jou!' Een in Zuid-Afrika gedomicileerde vader feliciteert zijn dochter met het gegeven dat zij zich doctorandus mag noemen. Hij excuseert zich de viering van dit feit niet te kunnen meema ken. 'Maar hier in de verre zit er een trots te zijn'. Zekere Au drey fluistert zekere Ronnie mooie buitenlandse woorden in: 'May we have many years to look forward to'. Kortom: 'All you need' in druk gebracht. Bij de bok Een aparte plaats wordt inge nomen door familieleden, vrienden en collega's die elkaar bij de bok willen doen. Teksten gaan vergezeld van op onver wachte momenten genomen en voor plaatsing in de krant schielijk achterovergedrukte kiekjes. Daar zie je dan het ju bilerende hoofd van de afdeling boekhouding, wiens conterfeit- sel is vastgelegd op het mo ment dat hij juist in z'n eigen tuin met open mond een tukje lag te doen. Zeer gewild zijn ook afbeeldingen van personen die op een uit de hand gelopen feestje op de gevoelige plaat- zijn vastgelegd. Is het vreemd, dat jarigen of jubilarissen op rondgescharreld is weggelo pen. Over de huidige verblijf plaats tast men volledig in het duister. Een ongeluk wordt ge vreesd. Een gezin in Arnemui- den roept personen op die in formatie kunnen verstrekken over een vermiste huisgenoot, een Duitse Herder. 'Dood ol'le- vend'. Op de Noordweg in Mid delburg wordt hevig uitgeke ken naar een zwart/witte kat, voorzien van een roze vlooien- bandje. 'Heeft medicijnen no dig' klinkt ernstig door in de annonce. Pukkie In 's Heer Arendskerke treurt een stel over de leegte die Puk kie achterliet. De gecastreerde rode kater had het ten tijde van de heersende hitte even niet meer. Pukkie voelde zich ellen dig. kreeg vervelende bijver schijnselen als diarree. Het was zelfs zo erg, dat de dierenarts besloot het beest in observatie te nemen. Dat heeft Pukkie zich niet lang laten welgeval len. Tijdens een moment van onoplettendheid nam de kater de benen. Tot twee keer toe verscheen een mededeling in de rubriek 'Goedemorgen'. Met daarbij een opvallend signalements trekje: Pukkie houdt het linker achterpootje stijf naar voren als hij zit of ligt. De oproepen leverden weinig houvast op. Er waren wel hoopgevende tele foontjes van personen die meenden het dier in Heinkens- zand te hebben gezien. Ande ren belden op, konden niets doen, maar wilden toch graag hun meeleven betuigen. Dat maakt het verdriet om de afwezigheid van Pukkie er niet minder om. Dagelijks en soms ook 's nachts loopt de bazin op straat naar het dier uit te kij ken. Er zijn in het dorp ook al folders rondgedeeld met een opsporingsverzoek. „Pukkie was ons alles. Wij heb ben geen kinderen. Dus zo doende", legt de getroffen vrouw uit. Ze hoopt dat de ka ter snel wordt gevonden „Het is voor ons zo geen leven meer." Misschien dat die ene medede ling in de 'noodoproep' extra helpt bij de opsporing: de vin der wacht 'een hoge tot zeer ho ge' beloning. Na enig aandrin gen wil mevrouw wel kwijt wat daar voor staat. „Zeker dui zend gulden", verklaart zij na der. Goedemorgen! behoorden dezer dagen een Domburgse mevrouw en haar 24-jarige zoon. Trotse bezitters van een bordeauxkleurige Eend. Dat waren ze tenminste tot het vorige weekeinde. Toen maakte de zoon een ritje naar Middelburg teneinde zich daar enige tijd in het uitgaansleven op te houden. Bij terugkeer op de parkeerplaats trof hij een leeg vak aan. 's Anderendaags verschafte de politie duidelijk heid: de wagen was verfom faaid aangetroffen in de Wal- cherse dreven ter hoogte van Grijpskerke. Men had op het dakje gedanst, de zijkant bleek ingetrapt en de lampen hingen er triest bij. De politie ontferm de zich over de toch al losge wrikte achterklep om na te gaan of er vingerafdrukken wa ren achtergelaten. Bij nadere foto Willem Mieras beschouwing van het verkreu kelde vehikel ontdekten de rechtmatige eigenaren een aan het dashboard gehecht dotje kauwgom. Maar om daar een DNA onderzoek op los te laten vond de politie wat ver gaan. „Ik hoop dat de daders worden gepakt", zegt de mevrouw van het wrak. „Er zijn natuurlijk er ger dingen in de wereld. Maar wat bezielt iemand om zoiets te doen." Gedupeerden zijn er ook onder de houders van huisdieren. In de kolommen van 'Goedemor gen' is sprake van een opval lend hoog aantal verzoeken om informatie over weggevlogen of weggelopen troetelbeesten. Een Souburgse familie doet kond dat de schildpad na acht tien jaar in de tuin te hebben Bromfietser aangehouden na brokkenrit POORTVLIET - Tegen een 17- jarige bromfietser uit Poortvliet is in de nacht van vrijdag op za terdag proces-verbaal opge maakt omdat hij was doorgere den na het rammen van een boom en een auto op het Kerk plein in Poortvliet. De jongen, die teveel had gedronken, kon door aanwijzingen van getuigen worden opgespoord. De brom fietser hield enkele schrammen op zijn hoofd over aan zijn avon tuur. Jolanda de Kok uit 's Heer Arendskerkse mist Pukkie zeer. GOES, 't Beest festival Meer dan woorden, Een soi- ne van Eric de Kuyper. door Ernst Jan Rozendaal De naam zegt het al, 'Meer dan woorden' houdt het niet bij literatuur alleen. Het festival richt zich op de combi natie van het geschreven woord met toneel, film en muziek. Een avond rond Eric de Kuyper past uitstekend binnen die opzet. De Vlaming is immers niet alleen auteur van een aan- prachtige autobiografische boeken, hij is ook filmregisseur, docent en theatermaker. Net als in zijn boeken, wist hij zondag- I in 't Beest in Goes een in- liem portret van zichzelf te schilderen, nu alleen compleet met muziek, dans en filmbeel den. (Ik heb een hekel aan literaire avonden", begon De Kuyper. ■•Het eerste deel leest de auteur voor, en ik lees niet graag voor bit mijn eigen werk, het tweede deel worden er vragen gesteld door iemand die de boeken niet ;n heeft en ten slotte, vijf minuten voor tijd, mag het pu bliek ook nog gauw wat vragen, ft heb dit dan ook maar een soi- me genoemd." een soiree volgens Eric de Kuyper, dat betekende een spreekbeurtachtigevertelling over zichzelf, stukjes voorlezen, favoriete muziek - onder meer van Satie en Poulenc - ver tolkt door het Duo Satiere (Ka rin ten Cate en Dorothee Crijns), fragmenten uit films van hem zelf en anderen en vragen wan neer het publiek daar behoefte aan had. Gewonde bij botsing Renesse KENESSE - Bij een aanrijding op de Kooijmansweg in Renesse 'szaterdagmiddag een 29-jarige Zwollenaar gewond geraakt. Ket slachtoffer reed mee met ten 49-jarige inwoner uit Hat- tem, automobilist verleende op de kruising met de Lagezoom Seen voorrang aan een van 'echts komende wagen die werd bestuurd door een 41-jarige man ulb Ellemeet. De Zwollenaar *erd met gekneusde borstkas en voet overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis mZierikzee. Beide auto's waren Seheel vernield. hun feestdag 's morgens met het klamme zweet in de han den de krant doorbladeren om te kijken of ze nog zijn geslacht offerd? Er zijn er wel bij, die daags te voren een verzoek bij de krant deponeren om door anderen aangedragen, voor de bekende rubriek bestemde annonces over hun persoon terzijde te leggen. Aan deze dringende wens kan niet worden voldaan. Toch zijn de meeste reacties erg sportief, meldt verantwoor delijk hoofd S. Henneman van de advertentie-afdeling van dit blad. Achteraf kunnen de men sen er wel om lachen. Henne man waakt ervoor dat er in de annonces geen onheuse taal wordt uitgeslagen. Aangele verde foto's waarop geheel ont klede personen staan laat hij keurig inkorten tot alleen het gezicht overblijft. En ook na dere toevoegingen bij een foto als 'deze boerenhufter wordt vandaag vijftig jaar' houdt Henneman zorgvuldig uit de krant. De rubriek 'Goedemorgen' blijkt voorts een waar toe vluchtsoord te zijn geworden voor gedupeerden in de breed ste zin van het woord. Daartoe De Kuyper wordt in vele opzich ten gekweld door tweeslachtig heid, gaf hij aan. Als Brusselaar was hij niet Franstalig en niet Nederlandstalig, maar iets daar tussenin en dat is hij zijn hele le ven gebleven. Hij las fragmenten voor uit zijn boek Bruxelles, he re I come, hoe hij tevergeefs de Vlaamse dictie moest leren, en zich met plezier de Franse eigen maakte. Dat die minutieuze her inneringen met Vlaamse tong val werden voorgelezen door de gene over wie ze gaan, veroor zaakte voortdurend een gevoel dat het midden hield tussen irri tatie en bewondering. Telkens was er de gedachte: die man heeft het maar over zichzelf. Ge lukkig won de bewondering. De avond had in alle opzichten het karakter van zijn boeken. De Kuyper had geen haast, stond uitvoerig stil bij details, bewan delde talloze zijpaden en creëer de met zijn dure sigaar en mu ziek uit het begin van deze eeuw een sfeer van weemoed, rust en een vleugje decadentie. Bijna ongemerkt liet hij zien hoe klei ne. vanzelfsprekende dingen uit het leven van een jongen later de fascinatie van een kunstenaar bepalen. Het plezier in taal, de wandelingen door Brussel die een direct verband houden met De Kuypers interesse voor dans en de muziek die hem aanzette films te gaan maken. „Waarom al die genres?", vroeg hij zich af. „Omdat er steeds iets ontbreekt. In het Nederlands kan ik niet wat ik in het Frans kan en andersom, in woorden kan ik de muziek niet weerge ven, dus dan maai" de film, maar als regisseur ben je net een cir cusbaas, en dan mis ik de rust, het genot om aan de tafel te zit ten, de eenzaamheid van het schrijven. Zo pendel ik van het een naar het ander. Wat ik hier heb, heb ikdaar niet en wat ik daar heb, ben ik hier verloren." Muziek, film, dans en literatuur; tijdens zijn zondagavondsoiree had De Kuyper ze even allemaal tegelijk. Eric de Kuyper

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27