Een dorp met een grafelijk recht [iet deftig, maar heftig Plaatsnaam Dizzy Spell zoekt eigen stijl Hulst is blij met nieuwe polikliniek Elk blik heeft zijn eigen geschiedenis Poortvliet pop zeeland MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 week 37 collectie Het slot te Poortvliet naar een achttiende-eeuwse tekening-: het kasteel en de plaats waar het heeft gestaan berust op vermoedens. uit: Middeleeuwse kastelen van Zeeland door J. P. van den Broecke Een van die dorpen op het ei land was Poortvliet. Ook hier herken je in de dorpskom een opvallend hoogteverschil. De Langeweg, niet ver van de kerk, maakt een forse stijging. Daar is een hoge dijk, die een patroon zichtbaar maakt dat aan een oude nederzetting in een landschap met geulen en schorren doet denken. De hui dige kerk aan een ring dateert uit de vijftiende eeuw, maar is later herhaaldelijk verbouwd en gedeeltelijk afgebroken. Het is een Gotische kruiskerk met een achtkantige toren op een vierkantige onderbouw die nog veertiende-eeuws is. Van Poortvliet horen we voor het eerst rond 1200. Maar er moet al in de Romeinse tijd be woning zijn geweest. De eerste bedijking van de schorren zal bij Poortvliet in de elfde of twaalfde eeuw hebben plaats gevonden. Hugo van Voorne kreeg in 1199 enige gronden in erfpacht. Kort daarop stichtte hij een kasteel. Het gebouw werd verwoest en herbouwd en weer verwoest. De ligging er van is niet bekend. Misschien heeft het kasteel bij het ge hucht Oud Kerkhof gelegen. Maar onderzoek heeft geen ze kerheid opgeleverd. Misschien heeft ook de oudste kerk daar gestaan. Er is in de bronnen sprake van het oude dorp, een verdwenen Outport. De kerk van Poortvliet was ge wijd aan Sint Pancratius, een heilige martelaar te Rome uit de vierde eeuw. Hij is volgens het verhaal als jongen van veertien onthoofd om zijn ge loof. In de middeleeuwen werd hij in heel West-Europa vereerd onder meer als beschermer van de eed, van kinderen en na tuurlijk als helper tegen allerlei kwalen. In de geschiedenis van Poort Muziek is voor de leden van de Goese formatie Dizzy Spell een uitlaatklep. foto Pieter Honhoff Goese formatie wil publiek laten duizelen door Wendy van Laarhoven De naam van de band Diz zy Spell, 'een aanval van duizeligheid', is niet met zorg gekozen. Martijn Broos (19), zanger/gitarist van de band, sloeg een woordenboek open en vond het wel aardig klin ken. Toch heeft de naam na verloop van tijd betekenis gekregen. „We proberen met onze muziek mensen te laten duizelen", vertelt mede-zan ger/gitarist Marcel Janse (21). Of dit ook echt lukt, moet vrijdag 15 oktober blijken. Dizzy Spell, bestaande uit vier Goese studenten, treedt dan met zijn No Wave-muziek om 22.00 uur op in de Vrijbui ter in Goes. De groep, waar verder zanger /bassist Bram Huissoon (20) en drummer Eric van Noppen (20) nog in zitten, bestaat pas vijfmaanden in deze formatie. Eric is de enige die de oprich ting in '91 heeft meegemaakt. Een prille samenwerking dus. De drummer: „Bandleden gingen vaak weg omdat ze geen tijd meer hadden." Met op de achtergrond klan ken van een demo van de band vertelt Bram wat meer over de muziekstijl van Dizzy Spell. Volgens hem is het geen punk, grunge of metal. „Het is een mengeling van traditio nele rockmuziek, zoals Jimi Hendrix en Led Zeppelin, en van de moderne underground- gitaarmuziek, zoals Therapy? en Radio Head". Van Noppen benadrukt die eigen stijl: „We spiegelen ons nergens aan". Uit de muziek spreekt voorna melijk emotie. De teksten, van de handen van Eric en Marcel, brengen geen speciale boodschap, al zijn ze wel iet wat fatalistisch. „Meestal gaat het over verlangens naar liefde of een andere wereld. Door menselijke tekortko mingen worden deze verlan gens echter nooit werkelijk heid", zegt Huissoon. De pr van de groep loopt nog niet zo voorspoedig. De stu denten hebben ooit demo's naar verschillende cafés ge stuurd. Welgeteld twee optre dens zijn daar uit voortge vloeid, namelijk tijdens Dijk- ro.ck en in de Walk Inn in Vlis- singen. Volgens Bram is dit te wijten aan de slechte kwali teit van de tape. „Het was op genomen in een loods met een bandrecorder. Het geluid was ronduit slecht." Meer publiciteit moet uit komst bieden, alhoewel de 'Dizzy spellers' niet zo ambi tieus zijn als andere begin nende bandjes. Ze staan met beide benen op de grond. De band ziet muziek als een emo tionele uitlaatklep, waar ze veel in kwijt kunnen. 'Het is niet realistisch om alleen maar met muziek bezig te zijn. Er zijn nog meer dingen in het leven', is de gezamelijke mening. Omdat ze nog stude ren, kunnen ze niet alle dagen bezig zijn met repeteren. „Mu ziek is alles voor me, maar de HTS maak ik wel af', zegt Marcel. De anderen knikken instemmend. literatuur als entertainment in 't Beest (ÖES, 't Beest Itival meer dan woorden, Genera- lix met Ronald Giphart, Jerry sens, Diana Ozon, Tom Stobbe- iren2 Cords Genius. [oor Ernst Jan Rozendaal een meisje. „Is dat een sollicita tie?", antwoordt Giphart. Het meisje: „Nou, misschien..." Gi jl en conversatie tijdens een litteraire avond in 't Beest Goes. De schrijver Ronald Gi- liart heeft zojuist twee hilari- the passages voorgelezen die (doende verklaren waarom li- «atuurcriticus T. van Deel romans Ik ook van jou en §/i als 'neuken en nog eens wken' samenvat. Nu beant- foordt hij vragen uit de zaal en vertelt dat hij altijd 's ichts schrijft en wat voor 'ont- illend goed gevoel' hij daar in krijgt. „Uit je boeken maak anders op dat je 's nachts wel Is beters te doen hebt", zegt phart: „Tjee, ik dacht dat dit Goes was." Samen met Diana Ozon en Jerry Goossens las Giphart zaterdag in 't Beest in Goes voor tijdens 'aldGiphart: ...ontzettend goed gevoel... foto Chris van Houts een avond die was gewijd aan de zogenaamde Generatie Nix. Die term wordt zowel gebruikt voor een groep jonge auteurs die al leen over verveling en sex zou schrijven, als voor 'de jeugd van tegenwoordig' die zou bestaan uit geestloze materialisten, egoïstisch, zonder idealen, bur gerlijk en saai. MetNix op het podium en Nix in de zaal werd het in ieder geval geen gewone literaire avond. In 't Beest geen schrijvers op een voetstuk, ondervraagd door le raren Nederlands die zich even Adriaan van Dis mochten wa nen, geen ellenlange voorlees- sessies en geen quasi-intellectu- eel geleuter. Met- korte, spitse voordrachten, geanimeerde vraaggesprekken zonder schroom van enige kant (Jongen tegen Goossens: 'Wat vindt je vriendin van die geobsedeerd heid met sex?'), een muzikaal in termezzo (mooie, breekbare lied jes van 2 Cords Genius ofte wel zangeres Marieke Olij), een ca bareteske presentatie en een zaal vol jongeren, werd het een voorleesavond als een popcon cert. Niet deftig, maar heftig. Heftig is ook de titel van het nieuwe boek waaraan Jerry Goossens werkt en hij las daar uit een 'gezellige zelfmoords cène' voor: 'het uiteinde van de loop voelt koud aan mijn slaap, als een pijpje Grolsch uit de koelkast'. De titel van zijn eerste roman, De lokroep van de mos sel, had presentator Tom Stob belaar nog even aan het twijfe len gebracht. ,,Ik kom uit Zee land, dus ik dacht: 'Hé wat leuk, een streekroman over mossel vissers' Maar née." Waarna hij uit het boek voorleest wat de lo kroep van de mossel dan wel is: 'Neuke!' De toon was gezet. Ozon - wat ouder dan Nix - sprak ondanks provocaties van Giphart en Goossens niet over sex, maar uitte liever wat lichte maatschappijkritiek. Ze begon met een spreuk die ze op een toi let had gelezen: 'Wegens gebrek aan belangstelling is de toe komst afgelast'. Hoogtepunt in haar optreden was een gedicht over vluchten, gebracht in het staccato van een Amerikaanse rap. Het enthousiasme in de zaal be wees dat deze auteurs de taal van de jeugd spreken. Ze brach ten literatuur als entertainment. Jammer alleen dat juist daar door elke diepgang ver te zoeken was. Want over het hoe en het waarom van de Generatie Nix werd niets wezenlijks gezegd. Maar ja, diepgang. Is dat niet ty pisch iets wat hoort bij die an dere literaire avonden? door Lo van Driel en Ad Steketee De lange weg naar het wes ten van het voormalige ei land loopt van Tholen naar Stavenisse en doet achtereen volgens Poortvliet, Scherpe- nisse en Sint-Maartensdijk aan. Het eiland vormt nu één gemeente Tholen met Sint- Maartensdijk als bestuurlijk centrum. Maar vrijwel alle kernen op Tholen hebben een verleden dat er zijn mag en in elke dorp bevindt zich wel een historisch stratenpatroon of een indrukwekkend plein met oude huizen. Oorspronkelijk bestond het ei land Tholen uit vijf oude kern-, landen, gescheiden door water lopen en vlieten: Scherpenisse, Poortvliet, Oudeland of Sint- Maartensdijk, Schakerloo en Stavenisse. Verschillende ke ren gingen delen verloren en moest een bedijking het land voor een nieuwe periode veilg stellen. Zo overstroomde in 1509 het eilandje van Stavenis se. Negentig jaar later werd het weer bedijkt. Na 1200, vooral tussen 1300 en 1500 wordt erg veel land gewonnen. In die pe riode is toen de vorm van het eiland Tholen, zoals we die nu kennen, ontstaan. Van vijf ei landen werd het een eenheid, hoewel nog eeuwen de geulen of de resten van de stroom aan wezig bleven. Omstreeks het midden van de dertiende eeuw is de stad Tho len ontstaan op het eiland Schakerloo. Tholen heeft haar naam en bestaan te danken aan de strategische ligging niet ver van de splitsing van twee ri vieren. De Schelde in noordelij ke richting en de Honte in westelijke richting. In naam van de Hertog van Brabant werd tol geheven. Bij het tol huis kwam een nederzetting, die zich ontwikkelde tot een stad, een belangrijk econo misch en militair centrum. Tholen werd zo belangrijk dat het de andere nederzettingen overvleugelde. vliet speelt de relatie met de Graaf van Holland een belang rijke rol. Zonder tussenkomst van andere heren is aan Poort vliet door de graaf zelf het stadsrecht verleend. Philips van Bourgondië beloofde in de veertiende eeuw dat Poortvliet nimmer van de grafelijkheid vervreemd zou worden. Over deze 'onvervreembare rechten' is in de conflicten met landei genaren en adellijke heren nog heel wat te doen geweest. De naam Poortvliet is door zichtig samengesteld: een com binatie van 'Poort' met de wa ternaam Vliet. Die waternaam komt vooral in het kustgebied voor en betekent waterloop, kreek in getijdengebied. Soms kon Vliet ook de betekenis 'breed water' krijgen. In Zee land en de aangrenzende gebie den is de naam Vliet wijdver breid. Zo kenden we de Zuid- vliet en Haringvliet is eveneens een voorbeeld. Op verschillen de plaatsen kwam de naam Wijtvliet en Versvliet voor. Niet alleen in waternamen, ook in plaatsnamen kon vliet ge bruikt worden: Biervliet er Nieuwvliet, Geervliet en Heen- vliet. Poortvliet kan een nederzet ting geweest zijn bij een vliet, op enige afstand van de Schel de. Poort levert etymologisch weinig problemen op. De basis is het Latijnse portus 'haven'. In het middeleeuwse Latijn kreeg het ook de betekenis 'stad', vandaar werd het in de volkstalen stad, stadspoort, en haven. Een bewoner van een middeleeuwse stad werd poor ter genoemd. Door deze etymologie is niet precies vast te stellen wat de oorspronkelijke betekenis van Poortvliet is: stad of haven aan een vliet. Eeuwenlang ligt Poortvliet niet meer aan het water. Te genwoordig heeft het evenmin steedse allures. Aan de dorps- rand ligt een boerderij. Een agrarisch dorp op Tholen: een polderdorp zonder poort en vliet. door Conny van Gremberghe Men neme 74.016 bakste nen, 244 kubieke meter beton, zo'n 1100 vierkante meter aan dakpannen, tien kilometer computer- en te lefoonkabels, ruim 1500 vierkante meter vloerbe dekking-, een vrachtwagen cement en een berg zand, een kolonne bouwvakkers en technici en veertien maanden later heb je een po likliniek. Het lijkt simpel, maar in Hulst zat aan de verwezenlij king van de polikliniek Li- duina, die vrijdag om 15.00 uur officieel geopend wordt door gedeputeerde G. de Kok (volksgezondheid), een hele rij haken en ogen vast. Onder politieke druk werd het bestuur en de directie van de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen in 1990 gevraagd om voor het met sloop bedreigde Liduina-zie- kenhuis een alternatieve be stemming te zoeken. Die zoektocht kostte tijd, maar leverde weinig op. De sloop van het uit 1960 daterende ziekenhuisgebouw en de nieuwbouw van een nieuwe buitenpolikliniek bleef het beste alternatief Algemeen directeur P. Ra- demacher van de zieken huisgroep Zeeuws-Vlaande- ren is blij dat er toch nieuw bouw werd gepleegd. De ei genlijke bouw, waarvooroud- gedeputeerde W. Don in mei vorig jaar het startsein gaf. verliep volgens Rademacher 'voorspoedig'.. Ondanks een bouwstaking kon de voorzie ning twee maanden eerder opgeleverd worden dan was voorzien. Rademacher: „In door Caroline Moerland Zelf drinkt hij geen cacao, koffie vïndt-ie lekkerder. Toch heeft Jaap de Schipper uit Kapelle genoeg cacao in huis om een paar jaar chocolade melk te drinken. De cacao kan hem echter gestolen worden, want het gaat Jaap alleen om de blikken waar het bruine poeder in zit. Cacaoblikken verzame len is zijn passie. Hij vindt zich zelf geen fanaat. Toch gaat het gezin De Schipper niet op vakantie voordat alle grote beurzen zijn afgestroopt en loopt de Kapellenaar geen an tiekwinkeltje voorbij zonder er binnen te gaan. De verzamelwoede van De Schipper begon toen hij twee ca caoblikjes van het merk Droste in handen kreeg. De blikken doosjes met de welbekende ver pleegsters er op afgebeeld, rie pen allerlei herinneringen aan vroeger op. Volgens Jaap heeft zijn liefde alles te maken met historisch besef „Achter elk blikje zit een stukje geschiede nis. Het zou toch zonde zijn als mensen de cacaoblikken weg gooien." De verzameling van on geveer 150 blikken staat in de gang. In elk cacao-omhulsel zit een briefje waarop Jaap de her komst schrijft. De Kapellenaar laat een exemplaar- zien, „Dit is bijvoorbeeld jarenlang gebruikt in het melkhuisje in Bussum." Dealtjes Het verzamelvirus sloop lang zaam maar zeker in het bloed. De Schipper kreeg de eacao-om- hulsels van vrienden, pikte er af en toe één mee op rommelmark ten en sloot dealtjes met bazen van cafés of bakkertjes. „Soms hebben kleine winkeltjes nog oude blikken van vroeger in de etalage staan." Het verzamelen wordt wel steeds nioeilijker voor Jaap. „Het aanbod put gewoon uit. Vooral op rommelmarkten is bijna niets meer te vinden en in speciaalzaken zijn de cacaoblik ken vaak te duur." Het is ook een redelijk dure hobby. De prijzen van de blikken variëren heel erg. Kleintjes kunnen 200 gulden kosten en voor een groot blik legt de Kapellenaar soms wel 750 gulden neer. Om zijn collec tie uit te breiden, plaatst de Schipper af en toe een adverten tie in een krant. „Meestal krijg ik dan leuke reacties van mensen." Jaap heeft ook het meest gewil de item van de cacaowereld in zijn bezit. Trots toont hij een klein blikje van Droste. De ver pleegster heeft op haar jurk een rood kruisje. „Dat rode kruisje staat op heel weinig blikjes afge beeld. Droste bracht één serie op de marlet, maar stopte daarna meteen met produceren. Het Rode Kruis had namelijk een proces aangespannen tegen het bedrijf omdat de stichting vond dat het rode kruisje op het ver pleegsteruniform niet door de beugel kon", legt De Schipper uit. Ooit heeft De Schipper de kans gehad om een tweede ex emplaar te kopen. „Het blikje heb ik toen niet gekocht omdat ik het te smerig vond. Ik heb er nu nog spijt van." De Schipper heeft weinig con tact met andere cacaobliklief- hebbers. Er is bijna geen uitwis seling. „Verzamelen heeft iets van hebzucht. Je wordt erg egoïstisch omdat het aanbod zo beperkt is." Jaap de Schipper: „Op rommelmarkten is bijna niets meer te vin den..." foto Willem Mieras P. Rademacher juli konden we de eerste pa tiënten in de nieuwe poli hel pen." Polikliniek Liduina beschikt over een breed pakket aan medische specialismen en is uitgerust met nieuwe rönt gen- en laboratoriumappa raten. „Oorspronkelijk was het de bedoeling dat een deel van de oude apparatuur uit het Liduina in de poli een plaatsje zou krijgen, maar daar hebben we van afge zien. De apparaten waren echt op. De enige attributen uit het oude Liduina die een plekje in de poli hebben ge kregen zijn het beeld van de barmhartige Samaritaan en de oude kapelklok." Hoewel bestuur en directie van de ziekenhuisgroep zeer te spreken zijn over de 9,5 miljoen gulden kostende zorgvoorziening blijft er nog een vurige wens over; een af deling dagverpleging met acht bedden. Heeft Gapinge zijn naam ontleend aan een Gaper? Heeft IJzendijke iets met ijs te maken? Wie was de heilige Laurens naar wie dat Walcherse dorp is genoemd? Sommige plaatsnamen hebben een duidelijke betekenis. Andere zijn-lastig of zelfs helemaal niet te verklaren. In deze rubriek PLAATSNAAM nemen Lo van Driel en Ad Steketee de namen van Zeeuwse plaatsen en wateren onder de loep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 25