NAVO vuurt kruisraketten af Toeristen proberen massaal St. Maarten te ontvluchten EU-ministers bepleiten Marshall-plan Bosnië kleintjes Joodse kolonisten gooien stenen naar schoolkinderen 4 WEKEN C Lange afstandswapen voor het eerst gebruikt tegen Servische doelen Scheve Toren Pisa verzakt 2,5 millimeter in één nacht Chirac rechtvaardigt proeven met onzekerheid in Rusland Kloetinge verrast met zege 11 en 15 VOOR 14,25 JA, ik wil: 19 Af en toe zon Geleidelijk breekt de bewolking en komt de zon er af en toe door. Vanoch- tendvroeg nog lichte regen, later kans op een buitje. Temperatuur 19 graden. 238e jaargang no. 214 Maandag 11 september 1995 Losse nummers 1,50 SARAJEVO (ANP/AFP/RTRI DPA) - De Amerikaanse marine heeft zondagavond doelen van de Bosnische Serviërs in het noordwesten van Bosnië be stookt met 13 Tomahawk-raket ten. De kruisraketten werden afgevuurd van het vliegdek- schip Normandy in de Adriati- sche zee. Ze troffen onder meer de stad Banja Luka. !Het was de eerste keer dat de Kleuter (3) rijdt auto van pa de Schelde in van onze verslaggever BIEZELINGE - Een der tigjarige vader en zijn driejarig zoontje kwa men zaterdagmiddag met de schrik èn een nat pak vrij nadat ze met de auto van de zeedijk bij Biezelinge in de Wester- schelde waren gerold. Het duo uit Kapelle ge noot op de dijk van het uitzicht. Zoonlief kreeg hier blijkbaar opeens ge noeg van, want hij zette de wagen in de versnel ling waardoor de auto van het talud afreed, zo de Westerschelde in. Het water stond op dat mo ment al ruim tegen de dijk. De vader slaagde er in zichzelf en zijn zoontje uit de auto te wrikken, die later uit het water kon worden getakeld. ■van Bruggen Adviesgroep Don bcejl 'l ijoal bekeken. NAVO de Tomahawk-raketten afvuurt sinds de acties tegen de Bosnische Serviers 10 dagen ge leden begonnen. De raketten zijn ingezet omdat ze zeer accu raat zijn en omdat ze onafhanke lijk van het weer ingezet kunnen worden. De marine kwam in actie op ver zoek van de NAVO en met in stemming van de VN-vredes- macht. Eerder op de dag had de NAVO al gedreigd de lange-af- standsraketten te gebruiken om de Servische luchtverdediging, die als een groot gevaar wordt beschouwd, te verzwakken of uit te schakelen. De NAVO zette de luchtaanval len op militaire doelen van de Bosnische Serviërs dit weekein de voort, ondanks meldingen van slachtoffers onder de bur gerbevolking en ondanks hef tige kritiek van het Russische parlement. De Franse president Jacques Chrac zei zondagavond in een te levisie-interview dat de NAVO- aanvallen op Bosnisch-Servi- sche doelen enkele uren worden onderbroken, maar wanneer is onbekend. Chirac had zelf om het stopzetten van de aanvallen gevraagd om een gesprek te kunnen regelen tussen de bevel hebber van de Bosnische Ser viërs, Ratko Mladic, en VN-com- mandant generaal Bernard Jan vier. Dit onderhoud, dat volgens on bevestigde bronnen zondag avond begon, dient volgens Chi rac om te kijken hoe precies de Bosnische Serviërs hun zware wapens uit een gebied met een straal van 20 kilometer rond Sa rajevo kunnen terugtrekken. Die terugtrekking is de belang rijkste eis van de Verenigde Na ties aan het adres van de Bosni sche Serviërs. De NAVO poogt met aanhoudende bombarde menten de terugtrekking af te dwingen. De Bosnische Serviërs zeggen al hun zware wapens tot 20 kilome ter van Sarajevo te hebben te ruggetrokken. Maar volgens de VN zijn er geen bewegingen ge weest die hier op wijzen, aldus de woordvoerder. „De waarnemers dienen werkelijk een verplaat sing van de wapens buiten de 20- kilometer-zone te zien", zei hij. Ziekenhuis Er is een groot aantal burgers omgekomen en de materiële schade is reusachtig, aldus een verklaring die de Bosnisch-Ser- vische generale staf zondag in Belgrado uitgaf. Woonwijken zo wel als industriegebieden zou den zijn getroffen in de voorste den van Sarajevo, Hadzici en Vo- gosca. Nadere bijzonderheden over het aantal slachtoffers wer den niet gegeven. Volgens het Bosnisch-Servische opperbevel PISA (RTR/DPA) - De scheve to ren van Pisa is pas geleden in één nacht 2,5 millimeter sche ver gezakt. In Italië is met grote verontrusting op het bericht ge reageerd. „We hopen niet dat uitgerekend iin de eeuw van wetenschap en techniek de beroemdste toren jvan de wereld instort", zegt bur- jgemeester Piero Floriani van Pi sa. „We moeten met het ergste rekening houden", meent de kunsthistoricus Emilio Tolaini. Michele Jamiolkowski, voorzit ter van een groep internationale experts die betrokken is bij het stabiliseren van de toren, meent echter dat er geen reden tot pa niek is. De toren is stabiel, zei hij. 3e plotselinge beweging van de beroemde toren lijkt volgens de Italiaanse zondagskranten ja ren van herstelwerkzaamheden ongedaan te maken. Werkzaam heden om de structuur van de toren te stabiliseren en te verste vigen zijn na de plotselinge ver dere verzakking van het be roemde kunstwerk vrijdag abrupt gestopt. De toren van Pisa, die al 822 jaar oud is, is sinds januari 1990 voor het publiek gesloten. Volgens experts is de verzakking te wij ten aan de ondergrond van spe cie, die in de vorige eeuw werd aangebracht en die in de jaren dertig op amateuristische wijze is aangevuld met cement en sta len buizen. In de archieven is daarover niets terug te vinden. .■Niemand was van het bestaan van het fundament van specie cn buizen op de hoogte", aldus Jamiolkowski. Eind dit jaar moeten tien stalen koorden voor de veiligheid van het 58 meter hoge bouwwerk worden verankerd. Daarvoor rioest in april het fundament van de toren op kunstmatige wijze worden bevroren. Experts onderzoeken nu nieuwe metho des om het kunstwerk van de on dergang te redden. Jarenlang was de gemiddelde verzakking van de toren van Pi- zo'n 1,2 millimeter per jaar. van Philipsburg doet de was in.de woonkamer zonder muren en dak van haar verwoest huis. foto Reuters werden zaterdag bij de bombar dementen „uitsluitend" civiele doelen zoals woonhuizen en bruggen in de Servische delen van Sarajevo aangevallen. De Verenigde Naties boden za terdag hun verontschuldigingen aan, omdat bij een beschieting door de snelle-interventiemacht in Bosnië een ziekenhuis in Ser visch Bosnië zou zijn getroffen. De Bosnische Serviërs meldden dat vrijdag in Blazuj, ten westen van Sarajevo; tien doden en 22 gewonden zijn gevallen toen een ziekenhuis werd geraakt door granaten, die waren afgevuurd door de interventiemacht van de VN. De VN stuurden een onder zoekscommissie naar het zie kenhuis, maai- die strandde zon dagmiddag in de Servische bu reaucratie en werd niet toegela- Sampras wint derde titel in New York NEW YORK (ANP) - Pete Sam pras heeft gisteravond voor de derde keer in zijn loopbaan de US Open gewonnen. De 24-jari- ge speler uit Tampa (Florida), als tweede geplaatst, versloeg in New York in de finale de nummer één van de wereld An- dré Agassi (25) met 6-4, 6-3, 4-6 en 7-5. Sampras maakt de partij op het eerste matchpoint, na twee uur en 27 minuten, uit met een ace. Sampras bracht het toernooi in 1990 en 1993 ook al op zijn naam. In 1992 was Sampras verliezend finalist. Hij heeft nu zeven Grand Slam-titels verzameld. zie ook pagina 11 door onze verslaggever Carel van der Velden ST. MAARTEN - Duizenden toeristen hebben het afgelopen weekeinde het door de orkaan Luis grotendeels verwoeste ei land St. Maarten verlaten. Zaterdag al dromden de toeristen samen op Juliana Airport, maar slechts enkele honderden slaagden erin met de eerste verkeers vliegtuigen die er landden (van Ameri can Airlines en Air-France) te vertrek ken. Na een paar uur dringen in de bran dende zon moesten de meesten weer uit geput en dorstig naar hun hotel terugke ren. En dat betekende een hernieuwde kennismaking met het stinkende toilet, de klamme hitte en een zwembad vol rot tend water. Onder hen waren tweeduizend Amerika nen, een aantal Nederlanders, Brazilia nen, Canadezen en Fransen. De op luxe ingestelde Amerikanen hadden zich wel wat anders voorgesteld van hun bezoek aan het eiland. Als zwervers scharrelden ze na terugkeer van het vliegveld in de hoofdstad Philipsburg wat brood, bis cuitjes en water bij elkaar uit een van de schaarse winkels die de deuren had ge opend. Tegen zessen gingen ze terug naar hun hotel. Vanaf het vallen van de avond geldt een uitgaansverbod op zowel het Franse als het Nederlandse deel van St. Maarten. Toeristen die woedend waren omdat ze niet weg konden komen, blokkeerden za terdagmiddag enige tijd de landingsbaan van het vliegveld, waardoor de luchtbrug die vanuit Curaqao was opgezet om de slachtoffers van de orkaan hulp te bieden, werd gestremd. Inmiddels hebben naar schatting vijfduizend toeristen het eiland verlaten. Rouw Op alle eilanden van de Antillen was het gisteren een dag van nationale rouw. Er werden kerkdiensten gehouden voor de slachtoffers van de orkaan. Volgens offi ciële cijfers zijn dat er negen, maar de or kaan heeft vooral toegeslagen onder de vijftienduizend illegale buitenlanders in de krottenwijken en die staan nergens ge registreerd. Gevreesd wordt dat het juiste aantal doden nooit zal zijn te achterhalen. Voor St. Maarten is het toeristensprookje voorlopig uit. De meeste hotels zijn welis waar relatief licht beschadigd en binnen afzienbare tijd zullen de airconditioning- en het zwembad wel weer voor verkoeling zorgen, maar daarmee heeft St. Maarten zijn attracties nog niet terug. Ondanks de verwoesting van de winstge vende toeristenindustrie is politiek leider D. Richardson niet terneergeslagen. Hij denkt dat het eiland snel uit de ellende kan opkrabbelen. „De schade is herstel baar. In november begint het toeristensei zoen. Het is belangrijk dat de schade aan de hotels dan is hersteld. Wij zijn down, maar niet out. Van alle kanten wordt hulp aangeboden. Als we 't goed managen, is het grootste leed hopelijk snel geleden". Voorlopig gaat de toeristenstroom voor St. Maarten de verkeerde kant op. Voor de toekomst van het eiland is het echter van levensbelang dat ze ooit terugkeren. Bijna alle bewoners leefden tot vorige week van de dollars die de Amerikanen op het ei land uitgaven. St. Maarten verwelkomde vóór de grootste ramp in haar geschiede nis jaarlijks ongeveer één miljoen toeris ten. zie ook pagina 4 PARIJS (AFP) - De Franse president Jacques Chirac heeft zondag zijn besluit om de kernproeven te hervat ten gerechtvaardigd door te verwijzen naar de politieke onzekerheid in Oost-Eu ropa, met name in Rusland. Er zijn volgens Chirac in de voormalige Sovjetunie „dui zenden en duizenden atoom wapens, terwijl men van daag in grote onzekerheid verkeert over de ontwikke lingen in die landen", zo zei de president in een televisie- interview. „Wie weet welke extremist vandaag of morgen de macht grijpt in Rusland en over een aanzienlijke nu cleaire macht beschikt", zei Chirac. De Franse minister van buitenlandse zaken. Hervé de Charette, zei zon dag in een Spaanse krant, dat Frankrijk niemand zal raadplegen voor wat betreft zijn eigen veiligheid. Frankrijk is wel bereid met zijn Europese partners te praten over de mogelijkheid dat zijn nucleaire afschrik kingsmacht dient voor de gemeenschappelijke veilig heid, aldus de minister. zie ook pagina 4 SANTANDER (ANP) - De Euro pese Unie moet een Marshall plan voor ex-Joegoslavië lance ren om het land weer op te bou wen zodra de oorlog ten einde is. Dat hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken afgelo pen weekend onderling bepaald tijdens een bijeenkomst in het Spaanse Santander. Hun informele ontmoeting werd overschaduwd door de openlijke kritiek die veel lidstaten hebben op de hervatting van de Franse kernproeven. Hoewel negen van de vijftien landen zeiden tegen de nucleaire proeven te zijn, werd de zaak echter niet op de spits gedreven. De Europese ministers richtten zich vooral op de oorlog in Bos nië. De Verenigde Staten spelen momenteel de belangrijkste rol in de pogingen tot vrede te ko men. Maar de EU moet zich nu weer actief mengen in de onder handelingen, aldus de ministers. Zeker nu er uitzicht bestaat op een vredesakkoord. Volgens minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) zal Europa de leidende rol moeten spelen bij de wederopbouw van ex-Joego slavië. De Marshall-hulp, naar het model van de Amerikaanse steun aan Europa na de Tweede Wereldoorlog, moet ook ter be schikking komen van de Bosni sche Serviërs. Om hoeveel geld het gaat is nog onduidelijk. De Verenigde Staten gaan voorlo pig uit van vier miljard dollar in driejaar. IRT-commissie te lief bij verhoor De parlementaire enquêtecom missie die de opsporingsmetho den van politie en justitie moet onderzoeken, ligt na twee dagen van openbare verhoren onder vuur. Critici vinden de commis sie 'te liefomdat zij getuigen niet voldoende door zaagt over de onder- O werpen. w Kloetinge debuteerde met een knappe overwinning in de eerste klas se van het zaterdagvoetbal. Titelkandidaat GVVV werd op het Wes- selopark met 2-1 geklopt. Ook Hoek startte voortvarend door kam pioen Kozakken Boys met 2-0 te verslaan. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. Onderzoek: mafia voor het eerst in de rode cijfers ROME (RTR) - De Italiaanse mafia lijdt een verlies van 40 miljoen gulden per maand op zijn uitgebreide zakelijke be langen en zal waarschijnlijk voor het eerst het jaar in de rode cijfers afsluiten. Dit meldde het Italiaanse financiële blad II Mondo zaterdag. De krarit, die een eigen onder zoek instelde, zei dat de Cosa Nostra zwaar is getroffen door dat de winst op de drugshandel met 50 procent is afgenomen. Omzet De op 27,5 triljoen lire (28 miljard gulden) geschatte omzet van de mafia neemt verder af doordat steeds meer mafia-eigendom- men in beslag worden genomen, de kosten van advocaten voor de rond 4000 gedetineerde leden de pan uitrijzen en er minder over heidsopdrachten naai- bedrijven van de mafia gaan. Verliezen De Italiaanse autoriteiten heb ben dit jaar al 3,8 miljard gulden van de mafia in beslag genomen, waardoor de totale verliezen tot 40 miljoen per maand zijn opge lopen. „De firma Cosa Nostra zal ge dwongen zijn een grote herstruc tureringsoperatie uit te voeren", concludeerde het blad zonder uit te weiden. Duidelijk is dat de EU dat niet alleen kan betalen, vinden de ministers. Ook van de Verenigde Staten, Japan en de internatio nale moslimgemeenschap wordt een bijdrage verlangd, aldus Van Mierlo. „Het is een groots kwarwei, waar ongelooflijk veel geld voor nodig is." De ministers toonden zich giste ren ongerust over de harde op stelling van de Russische Doema (Lagerhuis) betreffende de Balkan-oorlog. De roep om het aftreden van de Russische minister van buitenlandse za ken werd algemeen betreurd, al dus Van Mierlo. „Dat zou een groot verlies zijn, omdat Kozy- rev juist streeft naai- een hech tere band met het Westen. zie ook pagina 4 HEBRON (RTR) - Enkele jood se kolonisten zijn zondag een Palestijnse meisjesschool in Hebron op de Westelijke Jor- daanoever binnengevallen. Zij sloegen de hoofdonderwijzeres en vielen leerlingen aan. Zij verwondden tien kinderen die uit protest tegen hun optreden naar het gemeentehuis trokken. Dit hebben ooggetuigen ver klaard. Het Israëlische leger onderzoekt de aantijgingen. Palestijnse getuigen zeiden dat drie kolonisten de school in het centrum van de stad binnen drongen, de hoofdonderwijzeres en leerlingen aanvielen en deu ren en ramen ingooiden. Daarop liepen de schoolmeisjes, in de leeftijd van zes tot elf jaar, in optocht naar het stadhuis. Kolonisten schopten de kinde ren en gooiden stenen naar hen, Tien meisjes moesten met ver wondingen naar een ziekenhuis worden gebracht, aldus de oog getuigen. In Hebron, vaak het toneel van Arabisch-Israëlische botsingen, wonen 100.000 Palestijnen en 400 kolonisten. Een regeling voor de stad is een van de groot ste obstakels in de onderhande lingen tussen Israël en de PLO over uitbreiding van het Pale stijnse zelfbestuur dat momen teel geldt in de Gazastrook en Jericho. Een groep gewapende mannen in Israëlische militaire unifor men vermoordde vrijdag een 25- jarige Palestijn in Halhoul bij Hebron. De Israëlische politie Vliegramp in Colombia BOGOTA (AP) - Een tweemoto- rig vliegtuig van de Colom biaanse luchtvaartmaatschap pij Satena is zaterdag in de dichte mist neergestort in de jungle in het zuiden van Colom bia. Twintig van de 21 inzitten den kwamen om het leven. De enige overlevende, een van de 17 passagiers, verkeerde zon dag nog in levensgevaar. Het toestel was op weg van Villavi- cencio naar het 130 kilometer zuidelijker gelegen La Maca- rena. Het vliegtuig stortte neer enkele kilometers voor de plaats van bestemming. De oorzaak van het ongeluk was niet direct bekend. richt zijn onderzoek op uiterst- rechtse groepjes zoals Eyal (af korting van Joodse nationale or ganisatie) en „de Vuist van Da vid", die banden heeft met de verboden racistische Kach-be- weging. (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 HMMBa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1