Vrouwenfinale: drama en emotie Moerenhout drijft prijs op in Deltatoer Brenda Schultz mist hoofdprijs Kees Houtepen is concurrentie de baas in tienkamp Steffi Graf verovert titel US Open op haar tandvlees Van een droom naar een nachtmerrie in nauwelijks een week Motors ■liMSt Weill Qf port kan wreed zijn, ff; .«mart 1 O sporters zelf vaak jfwö*.^' If ijche p nog veel wreder. Ruim een iveek geleden hadden ^^j|eratui concurrenten hockey- fa ro: club Goes nog getipt als ■pip/! a dè te kloppen ploeg in de 1 - Jeuken derde klasse. Paul van den Broek, coach en bestuursla (oord! droomde hardop van de tweede klasse. Eindelijk kregen dl ij ve ambities van Goes gestalte, dacht hij. Maar in zeven dage achts belandden de 37-jarige Van den Broek en zijn club in een hel Itend se nachtmerrie. Acht spelers hielden het in één klap voor gt an kri zien, nog voordat de eerste bal was geslagen. Het restantji ;andc dat overbleef na de leegloop, aangevuld met hockeyers vai els be het tweede team, kreeg gisteren een flink pak slaag van Spji kenisse. Met 7-0 droop Goes af. Terug bij af. Van titelprete dent tot degradatiekandidaat. Een heuse crisis bij een hockeyclubje van het kaliber Goed dat doet wat tegenstrijdig aan. „Dat is ook zo. Ja, wij zitté met de gebakken peren, dat mag je wel zeggen. Het is h ellendig allemaal." Wat is er gebeurd „Laat ik bij het begin beginnen. Vorig jaé hebben we het met een jeugdig elftal aardig voor onze kiezè gekregen. Al snel leefde het idee om enkele jongens terug li halen, die Goes vanwege studieredenen en niveauverben ring hadden verlaten. Dat is een heel proces geweest. Erii een flink aantal gesprekken geiveest om hen te overtuigtI dat we hogerop wilden. En, zeiden we: als jullie komen, z" we bereid faciliteiten te creëren. Ja, noem het een onkosid vergoeding. We wilden ook nog een nieuwe trainer aansta len...." Maar? „Vorige week zondag, bij een drieluik in MiddelburÊ zag één van de nieuwelingen, Paul Huybrechtsen, het uil meer zitten. En toen kreeg je een sneeuwbaleffect. Ineens m ren we acht man kwijt. Er waren twijfels. We hebben de aia stelling van een nieuwe trainer in elk geval op de lange bat geschoven. Nee, we hadden hem nog niet. Het belangrijks was dal we voor vandaag een team op de been moesten brei gen. Gelukkig waren enkele spelers van Heren 2 bereid twi wedstrijden te spelen. We zijn het veld ingegaan en hebbt met 7-0 een pak op ons broek gekregen." En nu? ..Vanavond hebben ive het hele verhaal opniei voorgelegd aan spelers van Heren 1 en Heren 2. Wat doen ai hebben we gezegd, Heren 1 opdoeken of Heren 2 Ja, dafl heel ingrijpend. Het heeft vooral financiële consequentiesim is besloten dat Heren 2 ter ziele moest gaan. Natuurlijk hw ben we aan kracht ingeboet, maar ik hoop dat we aan kam ter zullen winnen." De hele affaire vergt voor u een behoorlijke omschakelil „Het is een klap in mijn gezicht geweest. Vooral omdat 11 hele verhaal een initiatief van mij was. Dat is nu mijnfrusti tie ook. IIc voel me in de steek gelaten, zeker. Nee. toch zijn geen schuldigen of onruststokers aan te wijzen. Dat werdi vandaag in het clubhuis ook gevraagd. Ik heb hun argunit ten te respecteren en te accepteren. Weet je xoat het is?) Goes kun je geen ijzer met handen breken. Al was het mijnt te na om ook de handdoek te gooien. Dat heb ik gelijk kt baar gemaakt. Dat strijdvaardige zit in mijn karakter. I zullen ervoor strijden om degradatie te ontlopen." MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 1 0 van onze verslaggever Eric de Bie NEW YORK - Al haar rackets gingen de tribunes in. Nadat Steffi Graf haar vierde U S Open- titel had binnengehaald, be dankte ze zo het Amerikaanse publiek. Op dat moment was er even die gedachte: gaat de 26-ja- rige tennisster uit Briihl, zoals ze al meerdere malen heeft aan gekondigd, nu echt stoppen? Een uur na de finale vol drama en emotie tegen Monica Seles (7- 6, 0-6 en 6-3) laat ze evenwel ie dereen weer opgelucht ademha len. „Ik heb nog wel wat rackets over. Die haal ik binnenkort weer te voorschijn." Gelukkig, want als de slotpartij van het vrouwentoernooi op Flushing Meadow één ding dui delijk maakte, dan was het wel dat de tennissport momenteel niet zonder Steffi Graf en Mo nica Seles kan. Twee wankele psychen, maar hun onderlinge confrontaties zullen nog enige NEW YORK (ANP) - Gigi Fer nandez en Natasha Zvereva vormen het sterkste vrouwen- dubbel van 1995. De twee won nen na Roland Garros ook het dubbelspel in de US Open. Schultz en haar Australische partner Remiae Stubbs verlo ren met 7-5 6-3. Brenda Schultz miste daardoor ook in haar tweede Grand-Slam- finale de hoofdprijs. In 1988 haal de ze de finale van het gemengd- dubbel op Wimbledon. Samen met Michiel Schapers wist ze toen evenmin te winnen. Schultz speelde tijdens veertien dagen US Open veertien wed strijden. Alleen de laatste da gen, na de uitschakeling in de kwartfinales van het enkelspel en de mixed, was het wat rusti ger. Maar de 24-jarige Noordhol landse houdt van haar baan en van de baan. En dus debuteerde ze op haar vrije dag als tennis- commentator bij de vrouwen en kelfinale. Op de US Open debuteerde Schultz ook met Rennae Stubbs. Het Nederlandse lache- kleur geven aan het weinig op windende vrouwencircuit, dat binnenkort mogelijk na twee jaar wel weer een sponsor krijgt. Het Canadese software-huis Co rel heeft een aanbod van enkele miljoenen gedaan. Naast de co- me-back van Seles moet een nieuwe geldschieter de op ster ven na dood zijnde tour weer op haar benen krijgen. „Ik weet ze ker dat Monica en ik de komen de jaren borg staan voor goed tennis", zei Graf. Door het dolle De Duitse was na het binnenha len van haar achttiende Grand- Slamtitel - alle vier de evene menten heeft ze nu minstens vier keer gewonnen - door het dolle heen. Twee weken geleden gaf ze zichzelf nog weinig kans om op 'Super Saturday', een maand nadat haar vader Peter op verdenking van belastingont duiking was gearresteerd, de be ker omhoog te houden. „Ik houd niet van wedden, maar als ik dan bekje had een afspraak met Ga- briëla Sabatini, met wie ze dit jaar twee toernooien won en de halve finales van Wimbledon haalde. De Argentijnse kreeg echter de kans met haar idool Martina Navratilova te dubbe len. „Ik snap dat ze het leuk vindt, maar ik zou het nooit heb ben gedaan. Een afspraak is een afspraak." Schultz liet doorschemeren dat er aan het eind van dit jaar wat haar betreft een einde aan de sa menwerking komt. Voor het Olympische jaar overweegt ze een Nederlandse partner te zoe ken. Dat zou dan Manon Bolle- graf worden. Schultz en Stubbs werden op Flushing Meadow als zesde ge plaatst. In de kwartfinales stuntten ze tegen de titelverde digers Jana Novotna en Arantxa Sanchez-Vicario. Een tweede stunt zat er zondag niet in, maar met 230.000 gulden aan prijzen geld in twee weken en een buidel vol punten voor de ranglijsten, was het toch geen slecht toer nooi. iets op mezelf had moeten zet ten, was het niet meer dan één dollar geweest." De achtervolging door de Duitse fiscus en media en de botsplinter in haar rug, die haar een chroni sche pijn bezorgt, waardoor ze sinds Wimbledon nauwelijks heeft kunnen trainen, vraten voortdurend aan haar mentale gesteldheid. In New York kwam daar ook nog een voetblessure bij. Haar doorzettingsvermogen en wil om te winnen hielpen Graf, eerder dit jaar ook de beste in Parijs en Londen, door de jungle op Flushing Meadow. Pas tijdens de persconferentie na de enerverende eindstrijd tegen Se les knakte er iets bij haar. Op de vraag of ze verwacht binnenkort haar vader te zien, antwoordde ze met tranen. Huilend verliet ze de perszaal. „Deze overwinning is de mooiste van allemaal", had ze daarvoor gezegd. „Het is een droom. Om dit te bereiken heb ik heel veel hindernissen moeten nemen. Er is zoveel gebeurd de laatste we ken", zuchtte Graf, die één dag na de aanhouding van haar va der Duitsland verliet en sinds dien geen contact meer met hem had. Peter Graf, die een straf van maximaal tien jaar cel boven het hoofd hangt, heeft volgens Duit se journalisten zelfs het optre den van zijn dochter niet via de televisie kunnen volgen. De US Open werden in Duitsland uitge zonden door het commerciële DSF en dat is niet te ontvangen in de gevangenis van Mann heim. Hij miste daardoor één van de beste vrouwenfinales van de laatste jaren. Vooral de eerste set was om de vingers bij af te likken en moest via een tiebreak worden beslist. Daarin dacht Se les bij 6-5 een ace te slaan. Ze was al op weg naar haar stoel, toen de bal toch nog uit werd gege ven. Vervolgens verloor ze drie punten op rij en de set. „Ik stond te lang stil bij die service", be kende de 21-jarige Amerikaanse, die daarna echter orde op zaken leek te stellen. Graf kreeg in die fase meer last van haai' voet en liet zich bij een 0-5-achterstand in de tweede set behandelen. Met nieuwe sokken en een pijn stiller voorkwam ze vervolgens dat het sprookje van Seles' ren tree te mooi was om waar te zijn. Overleven Over de come-back van de voor malige Joegoslavische zijn on derhand boekenplanken vol ge schreven. Tweeëneenhalf jaar na de aanslag in Hamburg trad ze, iets groter en dikker, in To ronto weer in de arena. Psy chisch gezien moest ze zich nog in vorm spelen, zei ze. Op de baan was daarvan echter weinig te merken. Eveneens haar wil om te overleven zorgde ervoor dat ze met dezelfde act terug keerde: moordende groundstro- kes, theatraal gekreun en gegie chel waarachter ze haar werke lijke emoties kan verbergen. Als vanouds werden haar tegen standers erdoor geïmponeerd. Met uitzondering dan van Graf, die de stand in de onderlinge ontmoetingen zaterdag op 7-4 in haar voordeel bracht. Desondanks waren de twee we ken in New York voor Seles 'wow', haar favoriete woord op dit ogenblik. „Ik weet nu zeker dat ik de juiste beslissing heb ge nomen om terug te komen. Ik doe weer wat ik het liefste doe. Ik speel tennis en mijn leven gaat weer vooruit. Wat in Hamburg is gebeurd, kan ik niet meer veran deren. Ik probeer het te vergeten en verder te gaan." Gelukkig, want het wachten op de volgende Seles-Graf duurt nu al te lang. Hun twaalfde confron tatie kan echter nog even duren. Seles heeft nog niet besloten wanneer ze haar volgende toer nooi speelt. Ze zegde eerder deze week haar deelname aan het jaarlijkse slotstuk, de WTA- kampioenschappen in novem ber, toe. Steffi Graf neemt op haar beurt voorlopig rust om haar blessures, zowel lichame lijk als geestelijk, te laten helen. Steffi Grat reageerde uitgelalten op de overwinning in de US Open. Ze versloeg Monica Seles in drie sets. foto Reuters Renner uit Achthuizen winnaar van tweedaagse in Zeeland Franse, Johan van Schaik (Zeeuws-Vlaanderen) en Dean Jones na een schitterende ach tervolging aan. Het was vooral Jones, een 21-jarige Australiër uit Newcastle (zo'n honderd ki lometer boven Sydney) die de kar trok. „Die jongen reed fan tastisch", vond winnaar van het jongerenklassement Dennis Raadtgever van Willebrord Wil Vooruit. „Toen hij erbij kwam, keek ik in een lachend gezicht." Bij Vrouwenpolder viel de defi nitieve slag. Op de plaats waar hij vorig jaar zijn sleutelbeen brak in de Ronde van Midden- Zeeland - aan het begin van de Veerse Dam - plaatste Jos Schipper de beslissende demar rage. Met nog zo'n 45 kilometer te gaan konden alleen Koos Moerenhout, Dean Jones, Go- dert de Leeuw en Vital Timmer mans volgen. Franse had duide lijk te veel van zijn krachten ge vergd. Hij finishte uiteindelijk op ruim zeven minuten. Het kwintet bleef tot Vlissingen bij elkaar. Godert de Leeuw won met overmacht de eindsprint en streek vijftien seconden bonifi catie op. Jones werd tweede en Timmermans tot zijn eigen ge noegen derde. De inwoner van Yerseke rekende daarmee af met een slechte periode van een maand. „Ik heb er alles voor ge laten om weer terug te komen", vertelde Timmermans, die ge woon werkweken van veertig uur draait. Jos Schipper, 43 inmiddels, ver raste andermaal vriend en vij and. „Dit is een van mijn laatste wedstrijden op Zeeuwse bo dem", stelde Schipper. „Ik wilde persé goed voor de dag komen." Na de eerste etappe hadden nog dertien coureurs enig uitzicht op de eindoverwinning. Zij stonden op minder dan twee minuten van leider De.Leeuw. Koos Moerenhout profiteerde een dag later van zijn goede eer ste etappe. Hij versloeg Dean Jo nes, die aast op een contractje in Nederland, met dertien secon den verschil en maakte daarmee de tien seconden achterstand die Jones verdiend had in de eer ste etappe meer dan goed. Go dert de Leeuw verprutste zijn kansen door in de race tegen de klok maarliefst 48 seconden te verspelen. Jos Schipper, geen er kend tijdrijder, gaf vijftig en Vi tal Timmermans 79 tellen toe. Anti-climax De afsluitende etappe draaide uit op een anti-climax. Als er geen wind is en geen regen, is er ook geen spanning, zo luidt het credo wanneer het om wedstrij den in het Zeeuwse gaat. Ed ward Farenhout was een keer kansrijk weg met een ploegje, maar hij werd gehinderd door een te kleine fiets. Na veertig ki lometer brak zijn frame, waar door hij zich op een twee maten te kleine tweewieler verder op weg moest begeven. „Misschien had Edward anders iets moois gedaan", stelde Rinus Verboom. „En als het had ge waaid, hadden we zeker meer ondernomen." Verboom moest zich nu tevreden stellen met de eindoverwinning in het ploe- genklassement en de rode trui die Vital Timmermans verdien de als winnaar van het tussen- sprintklassement. De slotetappe werd gewonnen door de Rotterdammer Gerard Smits, die kort voor de finish met een groepje van negen van het peloton wegreed. Francois Franse werd tweede, maar hij had zeker gewonnen als zijn de marrage kort voor de finish niet was beantwoord. „Het was Peter Mol die me terugpakte. Ik ga hem daar straks even voor be danken", sprak Franse cynisch. „Volgend jaar de vijfde Delta Toer", stelde een tevreden Bert van Gils vast. „En het wordt dan weer een wedstrijd over drie da gen." De organisator ondervond dit jaar veel tegenwind, maar be schouwt dat als een eenmalige gebeurtenis. gepresteerd. Zo miste David Depoers (AV'40) zijn aan- vangshoogte van vier meter en meteen de kans op een ho ge klassering. Eddy Weem- hof (Hercules) en Marco van de Wielen (RRA) overschre den 3.20, gevolgd door Kees Houtepen met drie meter. „Daar gaan mijn 6000 pun ten", treurde Houtepen, die normaal gesproken veertig centimeter hoger moet kun nen, op dat moment al. Na een tweede plaats op het speerwerpen sloot hij vervol-! gens de 1500 meter in stijl af met een tijd van 4.28.4. Het bracht hem op een totaal van 5883 punten. Kees Houtepen houdt zijn c.onditie op peil met kracht training. Daarnaast voet balt hij in Kloet.inge 6. „Ik was al jaren van plan om een tienkamp te doen, maar door studie en werk in de weekeinden was het er nog steeds niet van gekomen' zo vertelde hij na afloop. Zijn oud-clubgenoot Ger Zweedijk, die nu voor Rot terdam Atletiek uitkomt, draaide een matige tweede dag. Op de 110 meter horden bleef hij al bij de tweede hor den haken. Bij polsstokhoog stokte Zweedijk met drie foutsprongen op 3 meter 40. Bij het speerwerpen moest Ger Zweedijk zich definitie! gewonnen geven. Hij werd uitgeschakeld door een oude liesblessure. Baanrecord George Valckx (Schelde- sport) sloot de tweedaagse af met een tweede plaats op de 1500 meter. Hij eindigde in de totaalstand met punten op de laatste plaats. A-junior Remi Zevenhuizen (Bataven) verbeterde het baanrecord polshoog met tien centimeter: naai' 4.30. In de eindstand eindigde Ze venhuizen op de derde plaats achter winnaar Mar- tijn Kluytmans (GAC) Marco Suykerbuyk (SPA- DO). Jurgen de Lang (Delta Sport) verspeelde evenals op het nationaal kampioen schap in Zierikzee zijn kan sen op de titel door de aan- vangshoogte bij polshoog te missen. Een derde plaats bi) de jongens B was het hoogsl haalbare. Manuela Leeuwen (Prins Hendrik) bleef na zeven onderdelen haar concurrenten Ingrid Stam (Kronos) en Carian van der Sman (AV'40) mei een totaal van 3710 punten ruim voor. van onze verslaggever Koen de Vries LAMSWAARDE - Of Rinus Ver boom nog iets te melden had met het oog op het komende wielerseizoen Nou nee, eigen lijk niet, dacht de ploegleider van de Zeeuwse Erotic Dis count-formatie. Hoewel, hij wilde aan het eind van de eerste dag van de Deltatoer, waarin zijn team dit weekeinde mee reed, nog wel een babbeltje ma ken met Koos Moerenhout uit Achthuizen. Moerenhout - gastrenner in de equipe van De Hoekse Renner - leek Verboom een welkome aan winst. Of Moerenhout volgend jaar in Verbooms paars/wit zal rijden? Het gesprek kwam er wel, maar het vond plaats aan de vooravond van de overwinning van Moerenhout in diezelfde Deltatoer. De vraag naar de ta lentvolle 21-jarige renner zal toe nemen. En zijn prijs zal stijgen. Meteen na de eerste dag van het voor dit jaar - tweedaagse evene ment, werd al openlijk in de rich ting van Koos Moerenhout ge wezen. De renner van de natio nale selectie was een van de vijf mannen die zaterdag de finish lijn in Vlissingen met ruime voorsprong overschreden. Ieder een wist dat Moerenhout een ^-'irijder pur sang is. Hij heeft immers jarenlang deel uit ge maakt van de nationale jeugdse- lectie in die discipline. Inderdaad pakte Moerenhout op zondagmorgen in Lamswaar- de de zege in de tijdrit, al had hij moeite om de beresterke Mi chael Hayman, uitkomend voor Zeeuws-Vlaanderen, en de Au straliër Dean Jones voor te blij ven. Jones, dè verrassing van de Deltatoer, moest in het alge meen klassement slechts drie se conden toegeven. Maar in de af sluitende rit van Sluiskil naar Lamswaarde, over 141 kilome ter, veranderde hoegenaamd niets meer. De ploeg van Jones kon geen vuist maken en het ge brek aan wind voorkwam dat de koers hard werd. Slachtoffers Dat was zaterdag, in de eerste rit over 154 kilometer tussen Oost- Souburg en Vlissingen, wel an ders. Organisator Bert van Gils zag al na dertig kilometer dat zijn peloton van 71 renners to taal uit elkaar was gewaaid. Door de nauwe Dorpsstraat van Ovezande persten zich vier groe pen en een paar eenlingen. De renners van de eerste twee pelo tonnetjes, achttien en vijftien man sterk, hielden uitzicht op de ■eindzege, de rest van het veld was toen al gezien. Davy Dub beldam, Michel Rommers en Toon Vermeulen waren de voor naamste slachtoffers. De strijd tussen de eerste en tweede groep was meer dan boeiend. Zeventig kilometer lang bedroeg het verschil min der dan een minuut. Pas op de Veerse Dam, met de wind pal te gen, was het gedaan met de ach tervolgers. „We hadden ze mak kelijk kunnen pakken. Bij Hein- kenszand konden we ze als het ware aanraken", vertelde Fran cois Franse, die deel uitmaakte van de tweede groep. „Maar de meesten wilden nog even wach ten. In zo'n grote groep moet je te veel op de kant rijden." In de groep van Franse kozen onder meer Peter Hoondert („het was niks, ik had heel slechte benen"), Michael Hayman, Dennis Mesu en Peter Mol voor een voorlopig rol op het tweede plan. Jos Schipper, Wilfred Geijs (bei den Middelkamp), Vital Tim mermans, Edward Farenhout, Franklin Klaasse en Marco Luy- ten (allen Erotic) vormden, sa men met ondermeer Godert de Leeuw, Dean Jones, Koos Moe renhout, Gerard Smits en René Kroes de ijzersterke kopgroep. Lachend gezicht Slechts drie renners konden de sprong naar de kop nog maken. Vlak voor de ravitaillering op de Veerse Dam klampten Francois Gerard Smits schrijft de derde etappe op zijn naam. Francois Franse (links) is geklopt. van onze medewerker Kees Houtepen. VLISSINGEN - Kees Iloute- pen van AV'56 uit Goes heeft dit weekeinde verrassend de Zeeuwse titel tienkamp veroverd. Met een puntento taal net onder de 6000 bleef hij in Vlissingen de tegen vallende concurentic bijna 400 punten voor. Houtepen maakte een achterstand na de eerste dag goed met een uitstekende tweede helft. De 24-jarige student aan de HEAO startte in zijn eerste tienkamp bij de mannen met een sterke 11.4 op de 100 me ter. Hij werd alleen voorafge gaan door Kevwe Scott van Vitesse met 11.2. Over het verspringen was Houtepen met 5.93 meter minder te spreken, omdat hij ruim een halve meter moest inleveren op Kevwe Schott en Terry Labato. Na het kogelstoten en het hoogspringen schoot Houtepen op de 400 meter uit zijn sloffen. In een sterke race stopten de klokken voor Houtepen op de snelste tijd van 51.2 seconden, goed voor de vierde plaats in het klassement na de eerste dag. Aan de leiding ging toen Jan van Kaam (AV'40), gevolgd door Kevwe Scott en Terry Labato. Polsstok De kloof van een kleine 100 punten op de eerste plaats verkleinde Houtepen de vol gende dag al op de 110 meter horden, om na het discus werpen fier aan de leiding te ga,an van het vijftien-koppi ge veld. Ondanks de lichte rugwind werd er op het on derdeel polsstokhoog matig cidïckist "RJUBJSH! Winnaar Koos Moerenhout, volgend jaar in het paars/wit van Erotic Discount'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18