Nederland geeft nog weinig weg Schumacher en Hill weer in aanvaring Honger Jalabert niet te stillen De hogere algebra van Joop Alberda Ook Letland en Oekraïne van de Griekse vloer geveegd Mannen van EMM winnen eigen toernooi ATHENE (ANP) - Drie wedstrij den goed gespeeld, een zwakke set maar toch niet afgestaan en [jij elkaar slechts 49 punten te gen. Ziedaar de flitsende start van de Nederlandse volleybal- ploeg bij het Europees kam pioenschap in Athene. Na Joe goslavië, toen de derde set een lichte dip kende, kreeg Letland geen schijn van kans en mocht Oekraïne alleen heel laat op de avond even hopen op setwinst, [lot grote voldoening van bonds coach Joop Alberda was zijn Oranje, zeker zaterdag, gretig van begin tot eind. Als het team, hel dat de afgelopen jaren bij de gro- (4 te toernooien steeds tweede werd, zo blijft spelen, dan mogen do? de geroutineerde steunpilaren Peter Blangé en Ron Zwerver zich van de Groninger best de !n werkelijke leiders voelen. Graag want als Nederland zo doorgaat is het een serieuzer ge gadigde voor goud dan ooit. Dan maakt het, zoals aanvoerder Blangé zei, ook niet meer uit welke namen er bij de tegenstan der op de rug staan. drac tl LONDEN (ANP) - Eline Coene en Erica van den Heuvel hebben zaterdag het dubbelspel gewon nen van de 'Prince Wimblen In ternational' in Londen. Het Ne derlandse badmintonkoppel versloeg in de finale het Engelse paar Muggeridge/Beck met 8-15 15-12 15-12. 'Met de kwartfinaleplaats tijdens !de Canadese Open vorige [maand had het duo al voldaan aan de kwalificatie-eis voor de (Olympische Spelen. Vorige He. week in Duitsland bevestigde ihet tweetal de vorm door als ;t -tweede in het toernooi om de 't Hamburg Cup te eindigen. Het pas de derde wedstrijd van Coene en Van den Heuvel, nadat om uiteenlopende redenen een tijd niet samen hadden ge- seld. Verwacht wordt dat ze op de wereldranglijst gestegen zijn naar ongeveer de veertigste dslt d to Het basiszestal (Blangé, Zwer ver, Olof van der Meulen, Bas van de Goor, Henk-Jan Held en Guido Görtzen) mag tot dusver dan een hoog niveau hebben ge haald, het wil nog niet zeggen dat de wedstrijden ook boeiden. Ze waren vooral voer voor fijn proevers. Zo groot was het klas- severschil. „Nederland speelde fantastisch", sprak cle Letse aanvoerder Valts Mihelsons vol bewondering in keurig Engels. „Ik hoop oprecht dat ze nu eens eerste worden." Zijn teamgenoten en hijten kos te van Portugal, Kroatië en Fin land doorgedrongen tot de eind ronde van het EK, vierden elk succesje - hoe klein ook - tegen de oppermachtige opponent als een overwinning. „Ik kan me voorstellen dat ze onder de in druk waren van ons", glom Al berda ingehouden. „We hebben Letland het grootst mogelijke compliment gemaakt door de wijze waarop we speelden. We hebben de ploeg namelijk se rieus genomen, van het eerste tot het laatste punt." De stabiliteit, de gretigheid en het plezier op het veld waren voor de nagenoeg lege tribunes van de imposante Vrede en Vriendschap-hal in Piraeus in derdaad opmerkelijk. Toch de den ook de onderhuidse steke ligheden zich weer voelen, de wrevel uit een kennelijk nog steeds niet verwerkt verleden. Zwervers commentaar' beperkte zich tot een afgebeten „kijk naar de cijfers, die spreken voor zich." Van der Meulen, door zijn vrije rol en verwoestende slagkracht opnieuw smaakmaker, zat nog niet lekker in zijn vel. Hij wil meer doen, het liefst alle ballen slaan, blijven hakken. Dat nu past niet in het strijdplan van Alberda met vijf aanvallers in een evenwichtige balans. Dat maakt de voorspelbaarheid im mers gering als het er bij voor beeld in de halve finale echt op aan komt. De taak van Zwerver en Gört zen, beiden gezegend met een meer dan modale smash, is in eerste instantie de verwerking van de vijandelijke opslag. Doen ze dat goed, zoals tegen Letland, dan hoeven ze niet eens meer of fensief te denken. Dan kan Zwer ver zijn haast traditionele prijs als beste aanvaller onmiddellijk vergeten, want dan kiest spel verdeler Blangé automatisch voor de snelle variant door het midden. Met Van de Goor, abso luut niet te verdedigen, en Held in de onopvallende, want niet zo spectaculaire, maar uiterst ef fectieve hoofdrol. Doen de pas sers hun werk iets minder, dan ruimt Van der Meulen bij voor keur het puin op. Dat was tot nu toe minder vaak dan hem lief is. Ook tegen Oekraïne, toch ge staald in de Sovjet-school, werd de Fries door Blangé niet vaker in stelling gebracht dan zijn col- Winst Coene en Van den Heuvel op Wimbledon De Belg Pedro Vanneste, die in de Nederlandse competitie voor ■eg landskampioen Chip-Market/ BCN speelt, verloor de finale in ïhet enkelspel van de Engelsman iPeter Knowles met 12-15 5-15. Brecht Rodenburg (4) en Martin van der Horst mochten zaterdag, dankzij de zwakke tegenstand van Letland, ook even sfeerproe- ven. foto ANP lega s. ue veraenng was redelijk eerlijk en de Oekraïners begre pen er niets van. Het duurde ze ker een half uur voordat er af en toe iets aan het net oprees dat op een blok leek. Van de Goor. Held en Zwerver met name en ook Van der Meulen konden zich uit leven. Voor Görtzen gold dat echter minder. Die maakte na een set al plaats voor Brecht Rodenburg, zaterdagavond in de slotfase ook al even ingevallen, evenals Richard Schuil (voor Van der Meulen) en Martin van der Horst (voor Held). Door de matige te genstand, het late uur en de ze kerheid van winst was concen tratieverlies de gevaarlijkste vij and. De haast logische verslap ping kwam bij 14-1 in de tweede set. De Oekraïners putten daar zoveel moed uit dat de derde set veel te lang geüjk opging. Het ir riteerde wat, maar meer ook niet. „De servicedruk viel weg", licht te Alberda toe. „Daardoor was de Oekraïnse side-out ineens goed. We hadden banden van ze gezien met heel goed volleybal. Toch ben ik hier wel blij mee Het was een mooie oefening in kalm.blijven en de oplossing vin den. Nu morgen kijken wat Duitsland brengt." Becker wil geld terug van fiscus BONN (DPA/SID) - Net als Stef fi Graf ligt Boris Becker over hoop met de Duitse belasting dienst. Is de vader van de win nares van de US Open in hechte nis genomen wegens een forse schuld, Becker eist volgens het weekblad Der Spiegel een be drag van circa 4,5 miljoen gul den terug. In tegenstelling tot Graf ont vluchtte Becker al in 1985 het ongunstige belastingklimaat in zijn vaderland. Hij stond als werknemer te boek bij de firma Tivi in Amsterdam op aanraden van zijn toenmalige manager Ion Tiriac en diens partner Guil- lermo Vilas. Tivi op haar beurt werkte met een licentie van een firma op de Nederlandse Antil len, waardoor Becker - volko men legaal - slechts 7,5 procent belasting behoefde te betalen. Er werd echter ook nog een an dere heffing ingehouden die Bec ker nu wil proberen terug te vor deren. Brit Johnny Herbert profiteert andermaal MONZA (DPA/RTR/SID) - Van Johnny Herbert mogen Michael Schumacher en Damon Hill va ker op elkaar botsen. De Brit uit de renstal van Benetton heeft namelijk de gave daarvan opti maal te profiteren. Eerder in het seizoen won hij de Grote Prijs van Engeland op het cir cuit van Silverstone nadat Schumacher en Hill elkaar wa- d 2' ren aangevlogen. [Gisteren herhaalde Herbert zijn prestatie tijdens de Grote Prijs [van Italië. Opnieuw ging daar een incident tussen de wereld kampioen en zijn directe concur rent aan vooraf. In de 24e ronde tikte Hill met zijn Williams-Renault de achter- vleugel van de bolide van de voor hem rijdende Schumacher Beide wagens schoven van de baan en kwamen in de grint- tot stilstand. De Duitser Was woedend en leek zijn aartsri vaal te lijf te gaan, maar bedacht ach. Er hangt hem immers nog een voorwaardelijke straf boven het hoofd. Twee weken geleden werd Schu macher tijdens de Grote Prijs van België in Spa schuldig be vonden aan het hinderen van Hill. Monza was na Silverstone, Spa en vorig jaar Adelaide de vierde keer dat de kemphanen elkaar dwars zaten. Schuma cher liet het er dit keer niet bij zitten en diende na afloop een protest in. Volgens de leiding van Benetton heeft Hill de botsing bewust ver oorzaakt. Tot die conclusie kwam ook de baancommissie. Hill kreeg een voorwaardelijke schorsing van één race opge legd. Volgens de Brit had de Ja panner Inoue hem zwaar gehin derd. „Die jongen zou geen rijbe wijs mogen hebben", meende Hill. „Het is belachelijk: hij ver anderde twee keer van lijn toen ik hem wilde passeren." De 150.000 chauvinistische toe schouwers hoopten op een zege voor Ferrari. Even leek hun van onze medewerker MIDDELBURG - Handbal- trainer Rob de Vos heeft zo zijn prioriteiten. Groepsge richt werken en sleutelen aan een hechte defensie staan hoog- in het vaandel van de 42-jarige Middelbur ger. Of deze werkwijze na/ir succes leidt moet nog wór den afgewacht, voorlopig kent zijn ploeg EMM een goede seizoenstart. Giste ren wérd in eigen huis het zelfvertrouwen opgevijzeld door het eigen toernooi te winnen. De vrouwen van EMM kwa men minder sterk uit dé startblokken. Onnodig ver lies tegen Were Di (10-11) zorgde uiteindelijk voor de laatste plaats in het toer nooi. De eindzege ging naar eerste-divisïonist Nea. BÜ de mannen van EMM gaat het momenteel van leien dakje. Een sterk optre den tegen eerste-divisionist' wlR, een week geleden, was de ouverture. „Het klikte meteen", zei Rob de Vos na afloop van het toernooi. „Wat ik voor ogen heb, lijkt redelijk snel te lukken." De weg naar de finale was voor EMM. niet. al te lastig. Hermes (20-10) en Were Di (.27-10) werden simpel opzij gezét. PSV zorgde tegen EMM voor het enig minpun- tje tijdens het tweedaagse evenement. Dé trainer van de Èindho venaren haalde zijn ploeg bij een 9-11-ach terstand uit het veld, omdat hij het herhaaldelijk oneens was met de leiding. Een finaleplaats voor de vrouwen zat er dit jaar niet in. Het naai' de eerste divisie gepromoveerde Nea en Kwiek Sport waren met res pectievelijk 9-7 en 20-12 te sterk. Trainer John Jansen: „Die vierde plaats zegt me totaal niets. Ik kan daar echt niet van wakker liggen, Voor ons komt dit toernooi ge woon te vroeg." Eindstand Mannen: 1. EMM, 2. WeréDi, 3. PSV, 4. Hermes. Vrouwen 1. Nea, 2. Kwiek Sport, 3. Were Di, 4. EMM. wens in vervulling te gaan toen Berger en Alesi de nummers één en twee in de race waren. In de veertiende ronde kwam de Oos tenrijker, die zijn laatste race op het thuiscircuit van Ferrari reed, aan de leiding. Koploper Coulthard, die verras send van pole-position weg- mocht, maakte een stuurfout en viel uit. Hij reed toen al in zijn reservewagen, want tijdens de opwarmronde had de Schot zijn eerste keus vernield. Gelukkig voor hem botsten de Italianen Montermini en Papis, de Frans man Bouillon en de Braziliaan Diniz al in de eerste ronde op el kaar, waarna een herstart volg de. Met Coulthard op de eerste startplaats. Maar na veertien ronden kwam dus ook voor hem het einde. Ber ger hield de koppositie niet lang vast. Na 33 ronden moest hij de leiding afstaan aan ploeggenoot Alesi, die vervolgens in de 46e ronde de pits moest opzoeken. Daardoor lag de weg open voor Herbert zijn tweede seizoens zege te behalen. De Fin Hakki- nen van het McLaren-team ein digde als tweede en de Duitser Frentzen van Sauber als derde. „Voor mij is de overwinning een leuk cadeautje", grijnsde Her- bert aan de eindstreep. „Ik had me eigenlijk al neergelegd bij de tweede plaats achter Alesi." Door zijn zege klom Herbert naar de derde plaats in de alge mene rangschikking met 38 pun ten. Schumacher behoudt de lei ding met 66 punten, gevolgd door Hill met 51 punten. Laurent Jalabert overschrijdt de finish in Avila met een ruime voorsprong. SAL AM ANC A/A VILA (ANf) - De honger van Laurent Jalabert is niet te stillen. De Franse wiel renner behaalde gisteren in de achtste etappe van de Ronde van Spanje de 23e overwinning van het seizoen. Voor de helft van het parkoers in de Vuelta is afgelegd, lijkt hij de eindzege al op zak te hebben. Bij zijn derde ritzege in Spanje noteerde Jalabert 3 minuten en 15 seconden winst. In het alge meen klassement groeide de voordelige marge naar 5.03. Za terdag waren er 23 seconden van zijn voordeel afgeknabbeld dooi de Spanjaard Abraham Olano. De winnaar van de proloog pak te in Salamanca ook de eerste grote tijdrit, maar kreeg daags daarna over 220 kilometer tus sen Salamanca en Avila zwaar klop. De strijd om de gele trui leek za terdag enorm spannend te wor den, een dag later wilde Jalabert daar niet meer van weten. In de klim van de Serranillos reed hij weg van het peloton, liet later ook zijn medevluchter Pistore achter en pakte minuten voor sprong. Weliswaar staan er nog twee zware bergetappes op het pro gramma, maai' Jalabert is In te goeden doen om de eindzege nog te laten glippen. Met 5.03 voor sprong kan hij de rest van de Vuelta defensief rijden. De sprin ter is uitgegroeid naar een all- rounder en sterk solorijder. Zijn zegedrang begint veel weg te krijgen van Merckxiaans kanni balisme. Door zijn eerste zege in een drie weekse ronde kan Jalabert op rukken naar de eerste plaats op de wereldranglijst boven Ro- minger en Indurain. Hij heeft in tussen afgezien van de wegwed strijd om de wereldtitel in Co lombia. Jalabert begon zijn op mars al in het voorjaar met over winningen in Parijs-Nice, Mi- laan-Sanremo, Waalse Pijl en het Criterium International. In Scheidsrechter Luinge bekogeld ROME (RTR) - Scheidsrechter Roelof Luinge moest zaterdag onder politiebegeleiding van het veld tijdens het wereldkam pioenschap voetbal voor militairen. De bescherming was noodzakelijk nadat het organiserende land Italië met 2-1 had verloren van 'voetbaldwerg' Cyprus. Italië had een aantal spe lers van clubs uit de Serie A opgesteld. Luinge stuurde in die wedstrijd vier Italianen met de rode kaart naai' de kleedkamer. De toeschouwers gooiden na afloop stenen en volle flessen in de richting van de Groningse leidsman. Motorcoureur in coma ASSEN (ANP) - De Japanse motorcoureur Yasutumo Nagai is gisteren op het circuit van Assen levensgevaarlijk gewond ge raakt bij een valpartij tijdens de tiende race voor het wereld kampioenschap superbike. Hij gleed in de slotfase van de twee de manche onderuit in het gras naast de baan, vlak voor de Strubbenbocht. Nagai kreeg daarbij de motor hard tegen het hoofd. Hij moest in coma naai' het ziekenhuis worden gebracht. Daaruit was hij zondagavond nog niet ontwaakt. Zijn toestand werd als zeer ernstig omschreven. Operatief ingrijpen was nog niet mogelijk. Osinga toch wereldkampioen ROME (ANP) - Als burger reikte schermster Pernette Osinga ooit tot de derde plaats tijdens een wereldbekerwedstrijd in Havana. Als militair haalde ze zaterdag bij het wereldkam pioenschap militairen de wereldtitel op degen. De Voorburgse. die vlak voor het WK in militair werd, won 32 van haar 36 partij en. De Nederlandse équipe eindigde op de vijfde plaats in het landenklassement. Naast Osinga bestond die uit Ingrid van den Heuvel en Kamla Johannesma. Beste wereldprestatie Mutola MONTE CARLO (AFP) - Maria Mutola uit Mozambique heeft zaterdag in Monte Carlo tijdens de Grand-Prixfinale de 800 me ter gewonnen in de beste wereldseizoe.nprestatie: 1.55,72. Maar liefst zeven van de acht loopsters finishten beneden de grens van twee minuten. De Britse Kelly Holmes (1.56,21) en de Fran- caise Patricia Djate (1.56,53) eindigden als tweede en derde. De Surinaamse Letitia Vriesde deelde de vierde plaats met de Cu baanse wereldkampioene Ana Fidelia Quirot 1.57,16). Mutola en de Keniaan Moses Kiptanui werden de algemene winnaars van het Grand-Prix-circuit van het seizoen 1995. Kiptanui won de 3000 meter steeple. Beiden kregen een premie van 100.000 dollar boven de 30.000 gulden voor de eerste plaats in het eind klassement van hun specialiteit. Schorsing Delvecchio vernietigd ROME (ANP) - De commissie van beroep van de Italiaanse voetbalbond heeft de schorsing van Marco Delvecchio nietig verklaard. De' speler van Inter was in beroep gegaan tegen zijn uitsluiting voor een wedstrijd. De eenmalige international had die straf gekregen omdat hij twee weken geleden in het duel met Vincenza een strafschop had proberen te versieren. de Tour de France won hij de groene trui en eindigde hij als vierde in het eindklassement. In de Vuelta won hij inmiddels drie etappes. De Nederlanders deden in het weekeinde met een tijdrit en een bergetappe niet van zich spre ken. Hun enige verdienste was dat ze alle tien in de strijd ble ven. Ook sprinter Jeroen Blijle- vens, die zich gesteund door Tristan Hoffman over de hellin gen sjorde. „Tot in Madrid", liet hij weten nog een keer te willen sprinten voor de dagoverwin ning. „Het weer is slecht, maar ik rijd goed. Er komen nog een paar dagen voor mij. Ik wil zo lang mogelijk in koers blijven." PIRAEUS (GPD) - Louis van Gaal puzzelt bij Ajax met elf nummers. Door alle veldpo- sities en taken in het ge roemde Ajax-systeem te koppelen aan een nummer heeft het orakel uit Aven- horn met zijn opschrijf boekje in de hand het voet balspel tot een studie verhe ven. De volleybalsport heeft Joop Alberda, de sluwe, theoreticus uit Haren. Hij goochelt met een veelvoud aan cijfers, nummers, codes en statistieken. Ron Zwer ver (rugnummer 8) start op positie 2, slaat een 51, springt 93 centimeter hoog, serveert meestal op 11 en plaatst z'n blok in richting 1. Van Gaal zou er van duize len. Het is niet vreemd dat bondscoach Joop Alberda nogal eens met dikke wallen onder de ogen aan de ont bijttafel verschijnt. Ook bij het analyseren van tegen standers worden alle gege vens in cijfers weergegeven en strategieën in codes ver pakt. En Alberda heeft dat- tijdrovende videowerk tot een kunst verheven. Voor de leek lijkt het op hogere alge bra. voor de volleyballer is het gesneden koek. Nog het minst staat Alberda stil bij de eindresultaten, zoals van afgelopen weekend op het EK in Griekenland tegen Letland en Oekraïne: twee keer 3-0 en slechts 33 punten tegen. Net als Van Gaal bij Ajax laat ook Alberda z'n spelers op een genummerde positie starten, maar daarmee houdt elke vergelijking tus sen beide teamsporten ook op. Simpelweg omdat vol leyballers nu eenmaal na el ke side-out (teruggehaalde serve) moeten doordraaien. Aanvalspatronen Als spelverdeler Peter Blan gé de bal na een geslaagde pass in de vingers krijgt, kan hij een keuze gaan maken uit een stortvloed aan aanval spatronen. De netzöne van negen meter kan hij denk beeldig in partjes van een meter hakken. Voor hem le vert dat de coderingen één (vlak voor hem) tot en met vijf (aan de buitenkant) op, terwijl achter hem nog de zo nes A. B en C liggen. Zijn set up kan Blangé variëren in drie tempo's: supersnel (1), redelijk snel (2) en ruim (3). Een normale bal op links voor Zwerver krijgt zo de co dering 52 (5 voor linksbuiten en 2 voor het tempo). Achter de driemeterlijn zijn de aan- valsopties simpeler: slechts A (links), B (midden, 'the pi pe' genoemd) en C (rechts). De laatste wordt continu door Olof van der Meulen ge- smasht. Om van zulke aanvalscodes geen rijstebrij te maken, zor gen de middenaanvallers Bas van de Goor en Henk- Jan Held voor orde. In negen van de tien gevallen mogen zij het eerst bij Blangé een verzoek indienen voor hun aanvalsslag. Van de Goor: „Ik zoek de gaten in het blok van de tegenpartij op of ik of fer me op door een set-up richting het sterkste blok te vragen." Gelijk aan de aanvalscode- ring is ook de richting van de serve en de plaatsing van het blok gekoppeld aan codes. Vanaf de kant kan Alberda daar met kreten of een opge stoken bordje invloed op uit oefenen. Observaties de computer speelt een steeds voornamere rol in het moderne volleybal Alle technische gegevens van een wedstrijd worden ingevoerd, wat een individuele beoorde ling per speler kan opleve ren. Percentages in aanval, pass. serve en blok komen tijdens het EK in Grieken land per set uit de printers rollen. Het zijn de koele cij fers. die geen rekening hou den met een fatale fout op 14- 13 of nuttige acties als een remmend blok of een rally verdediging. Vandaar dat coaches naast hun cijferma teriaal vooral ook op hun ei gen observaties dienen af te gaan. Als na drie EK-duels uit de cijfers blijkt dat Olof van der Meulen, in tegenstelling tot eerdere vermoedens van Ron Zwerver, wel een con stant niveau kan neerzetten op de onderdelen aanval en serve, dan lacht de Fries daar om. „Want cijfers zeg gen me niets. Het staat mis schien wel leuk, maar het gaat me veel meer op het ge voel in het veld. En dat zegt mij dat het nog beter kan", vindt de nummer 11. Dat Ron Zwerver in sprong tot 347 centimeter reikt is zinvol, maar mooier is als hij op 16-15 met een toevalstref fer het duel tegen Oekraïne afsluit. Bas van de Goor kan met ruim 9 procent het laag ste vetpercentage van de ba siszes hebben, maar hij moet voldoende energie hebben voor het beulswerk op mid en is niet voor niets de meest scorende Nederlander tot nu toe. Dat wisselspelverdeler Misha Latuhihin Neder lands vetste speler is staat vast, dat Olof van der Meu len de meest rokende inter national is ook. Maar dat soort dingen beïnvloeden de uitslag niet direct. Rondje gebak Voor de statistieken is het tevens aardig om te weten dat de gemiddelde Neder landse basisspeler bijna 94 kg weegt, 26,5 jaar oud is. ruim 202 centimeter lang is en 238 interlands heeft afge werkt. Als het minst ervaren jonkie Reinder Nummerdor (tevens de kleinste en licht ste) een keer mag invallen om een bal te verdedigen, dan tellen niet de cijfers doch de mentale bagage. Fout serveren op 14, zoals Van de Goor en Zwerver gis teravond deden, kan de Eu ropese titel kosten, maar binnen de nationale ploeg is de straf slechts een rondje gebak. De taart moet ook be taald worden als iemand on der het net door serveert, te laat komt of -in het uiterste geval-jarig is, wat Nummer dor gisteren overkwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13