Ajax heeft geen kind aan Sparta Droomstart voor debutant Kloetinge Kluivert betrokken bij dodelijk ongeval Feyenoord rekent op geldboete KNVB Sampras draagt zege op aan zijn trainer 2 Rotterdammers beperken schade in De Meer Ajax: vijftien man voor duel Real Madrid van onze verslaggever Ype Minkema AMSTERDAM - Ajax-Sparta was vorig seizoen liefst 8-0 geworden. Sparta is dit jaar een echte degradatiekandidaat en Ajax is ook dit sei zoen niet van plan ook maar het kleinste prijsje weg te geven. Dat kon nog wat worden in De Meer. Ajax won redelijk ruim en was tevreden, Sparta verloor maar had het nog binnen de perken ge houden. Ajax - Sparta werd 4-0. De wèdstrijd eindigde al na vijf minuten, de teller stopte reeds bij vier goals. Ajax - Sparta kwam I nooit in de buurt van een sensatie en bleef ver uit i de buurt van een grote score. De wedstrijd was I daarom niets bijzonders. I Louis van Gaal en Henk ten Cate hielden het ook ■bij een mild praatje. De oefenmeesters waren te- Ivreden. De winnende trainer omdat Ajax anders J dan Ferencvaros of Real Madrid vlak voor de I Champione League gewoon had gewonnen. En de 1 verliezende trainer omdat het kwetsbare Sparta I niet buitensporig was beschadigd. Eén minpuntje I had Van Gaal gezien. Sparta was de eerste ploeg I dit seizoen geweest die tegen Aj ax puur had verde- ;d. Ronald de Boer snapte daar ook niets van. 1 „Dat gaatje komt er toch wel en dan kan zo'n ploeg natuurlijk nooit meer omschakelen." k. Maar, keek trainer Ten Cate vooruit, Sparta speelt de komende weken tegen NEC en Utrecht. „We wil den geen al te grote afstraffing." Het ging om het zelfvertrouwen. Het gespartel in De Meer kan nooit goed zijn geweest voor dat vertrouwen in eigen kunnen. Sparta was de middenlijn niet over ge weest. Doelman Van der Sar had niet één bal hoe ven stoppen. Sparta was tevreden. Tevreden dat de ploeg helemaal niets kon. Vreemd. Ajax des temeer. Bal aannemen, rondspelen, voor zetten, inkoppen of schieten. Alles mocht en alles kon. In de vijfde minuut keek niemand dan ook op van de goal van Kanu. De Nigeriaan was na de strakke pass van Frank de Boer op zijn manier aan het rommelen. Omdat Overmars niet kon profite ren, maakte de centrum-aanvaller het zelf maar af. In de 23e minuut keek Sparta niet naar Kanu om. Bij de eerste paal koppen de langste Ajacieden de bal immers altijd door. Kanu is grillig, eigenzinnig en daarom onvoorspelbaar. Hij kopte de bal ge woon linea recta tegen de touwen. In de 39e minuut mocht Overmars hardlopen, de hoek berekenen en doeltreffend uithalen. Daarna gebeurde er lange tijd niets. Pal voor tijd maakte Reuser, invaller, zijn derde doelpunt in drie duels. Het was de mooi ste tot dusverre. Ajax - Sparta 4-0 (3-0). 6. Kanu 1-0,23. Kanu 2-0,40. Over mars 3-0, 89. Reuser 4-0. Scheidsrechter: Uilenberg Toe schouwers: 19.023. Gele kaart: Smith (Sparta). Kanu zet de complete defensie van Sparta voor schut, voordat hij Ajax op 1-0 zet. Ivan onze verslaggever AMSTERDAM - Met een speler te weinig naar de Champions J League. Dat is volgens Louis I van Gaal nog nooit vertoond. 1 Uitgerekend zijn ploeg, Ajax, 2 beeft woensdag de primeur van 'dit staaltje armoede tegen Real Madrid. Ajax, van 's werelds jeugdopleiding, van de oneindige rij toppers, heeft even geen talenten meer. Het I leek alsof Van Gaal er zelf een I beetje verlegen van werd. I De technisch directeur van Ajax I pakte dit weekeinde zijn beken- I de boekje en begon te strepen Ivoor hét duel van woensdag. Si- |Jooy geblesseerd, Blind en Schol ten geschorst. Van zijn vijf Buitenlanders - Demtsjenko, Kanu, Finidi, Litmanen en San- - mag hij er Europees maar drie op de lijst van zestien plaat- sen. Van de twintig namen ble- j.ven er dus maar vijftien staan. ['Normaal geen probleem. In der gelijke gevallen keek de TD even U °Pzij, naar Gerard van der Lem, 1 en daar ging de zak met talenten wpen. Hoe veel wilde hij er heb- I ben? Van Gaal: „Ik heb op het l'inoment niets lopen in het twee- e. Geen speler die me kan beko- ;n." et harde oordeel moet volgens Van Gaal niet zozeer worden ge zien als het faillissement van de jeugdopleiding. Het moet, zegt technisch directeur, vooral een signaal zijn. „Omdat ik op moment niet tevreden ben j,j3°ver het tweede. Die spelen de 'iffiaatste weken zo slecht. Ik neem *-*igeen spelers mee die ik niet wil Hpetten." Maar als Patrick Klui- JSffvert zich, zoals wordt verwacht, liet in staat voelt om zijn werk f te hervatten, dan gaat Ajax met delijifvdértien spelers - elf in de basis, tfién reservekeeper en twee wis- ■"•ls - het gevecht aan met Real adrid? Van Gaal: „In dat geval zal ik er wel eentje uit het tweede Vanifmoeten halen." Da!fV°or de eerste wedstrijd van de J&eUwe Champions League, ijs.^woensdag tegen Real Madrid, neemt Louis van Gaal vier van kde vijf buitenlanders mee. Al- Pleen Andrej Demtsjenko mag in De Meer achterblijven. Kanu, i Finidi, Litmanen en Santos strij den dan om drie plaatsen. Van kaal wilde gisteren na het duel tegen Sparta, waarbij alle vier in B actie kwamen, niet zeggen wie jou afvallen. Hij hielp wel een "andje. „Als Kluivert niet speelt, is Kanu zijn logische ver vanger", zei de directeur. Kanu speelt dus. „En Finidi is voor mij een zekerheid." Dus gaat het tussen Litmanen en Santos, de wee zorgenkinderen van Van .aal. Beiden zijn niet fit en niet in vorm. Eersteklasser rekent verrassend af met titelkandidaat GVW van onze verslaggever Mark Caldenhoven KLOETINGE - Een luxe tou ringcar, de professionele in spectie van het hoofdveld en een presentatiegids die veel weg heeft van een glossy ma gazine: het kon niet op bij GVW. Als een heuse titelkan didaat presenteerden de Vee- nendalers zich in Kloetinge. Enkele uren later verdween de ervaren eersteklasser - met 522 duels in de bagage naar Kloetinge afgereisd - als een dief in de nacht. Nieuwkomer Kloetinge had lak aan reputa ties en luisterde zijn debuut op het hoogste niveau op met een klinkende overwinning: 2- Kloetinge inhaleerde het klin kende succes met volle teugen. De ene schouderklop was har der dan de andere. De trotse debutant liep, voor eventjes al thans, met het hoofd in de wol ken. En terecht. „Een droom start", orakelde trainer Paul Telussa. „Fantastisch", glom voorzitter Leen Kraak van ooi- tot oor. „Mooi, hè", zei elftallei der Ad Anthonisse. „De eerste drie punten zijn binnen", bena drukte verdediger John Kole nog maar eens. Ondanks de opzienbarende opening in het mekka van het zaterdagvoetbal, waren de meesten bij Kloetinge razend snel terug in de realiteit. Paul Telussa voorop. Hij wenste nauwelijks conclusies te ver binden aan de succesvolle pre mière, Daarvoor was er vooral in defensief opzicht te veel fout gegaan. „We hebben één finale gehad, nog 25 te gaan." Want het enige wat telt aan het einde van het seizoen, is een plaatsje net boven de beruchte rode streep. De beentjes dienen in Kloetinge te allen tijde op de grond te blijven, benadrukte Paul Telussa. Voortekenen De voortekenen wezen aller minst in de richting van een sensatie. Niet ten onrechte ver wachtte Kloetinge een uiterst zwaai- middagje. In de alles be halve vlekkeloze voorberei ding volgde de ene blessure na de andere zich op, waardoor het trio Jason Pattiasina, Jo- han de Goederen en Shariq Bhageloe zich al bij Telussa had afgemeld. De keuzeheer van Kloetinge kreeg zodoende op het Wesse- lopark maar moeizaam een volwaardig elftal op de been. Telussa moest noodgedwon- Paul Schipper van Kloetinge, die zaterdag twee keer scoorde, ontwijkt een sliding van Theo van der Werf. foto Willem Mieras gen een beroep doen op aan valler Ronald Zuijdwegt - die twee dagen met flinke koorts op bed had gelegen - en John Kole. De verdediger kampt met een nog onduidelijke kwaal in de linkerborst, waar door hij nauwelijks lucht krijgt. Kole. die het tegen GVW na 45 loodzware minu ten voor gezien hield, laat zich vandaag door een arts onder zoeken. Paul Telussa verwachtte een pittig middagje en kreeg in het eerste half uur gelijk. Kloetin ge werd door de vlot combine rende Veenendalers aan alle kanten voorbij gelopen. Dat het slechts bij één treffer bleef, was te wijten aan nonchalance bij de bezoekers. Dat Kloetin- ge-verdediger Rien de Bruine GVW een handje hielp, wekte daarom geen enkele verbazing. De rechterverdediger klopte zijn eigen doelman Peter Noordijke bij een poging een voorzet van GVW'er Jan van Rabenswaay te verijdelen: 0-1. Vlak naast de dug-out hield Telussa zijn hart vast. „Ik dacht even: als ons nu maar een afgang bespaard blijft." Ketting Als een donderslag bij heldere hemel herpakte Kloetinge zich. Alex Lourens, tot dan toe aan de ketting bij Edwin Kam- pert, stuurde zijn directe bewa ker in de 34e minuut met een onnavolgbare shuffle het bos in, passeerde libero Theo van der Werf en legde de bal panklaar voor Paul Schipper. De spits van Kloetinge miste in kansrijke positie. Vreemd genoeg bracht de prachtkans de ommekeer in de wedstrijd. Tot dan hadden de aanvallers van Kloetinge lou ter balverlies geleden. Maar het goede voorbeeld van Lou rens deed goed volgen. Binnen honderd tellen na de opleving van de rechterspits had de zieke Zuijdwegt op de linker flank een identieke actie in huis. Schipper schatte de voor- zetnuwelopjuiste waarde in: 1- 1. Gezien de onwennige situatie waarin Kloetinge verkeerde, leek een puntendeling het hoogst haalbare. Maar Paul Telussa had in de pauze een troefkaart op zak. Waai- velen een defensief ingestelde speler verwachtten, kwam de Sou burger met een spits: Mark de Groote. Hij kwam Kole ver vangen. Daardoor liet Schip per zich terugzakken tot vlak achter de drie aanvallers, op de positie van Jacco Honingh. De middenvelder, die min of meer als noodverband de rol van spelverdeler was toebedeeld, schoof door naar links en Pie- ter van der Neut werd linker verdediger. De tactische omzettingen wer den GVW kort na rust te veel. Geen moment maakten de Utrechters de hoog gespannen verwachtingen waar. In twin tig minuten kantelde de partij in het voordeel van Kloetinge. De ploeg van Frans Adelaar had de handen vol aan de ne gentienjarige De Groote, die ogenschijnlijk geen enkel pro bleem heeft met de overgang van het bescheiden SSV'65. Kloetinge voer wel bij de in greep van Telussa. Met als hoogtepunt de puntgave kop bal van Schipper. Niet voor het eerst ontpopte de 32-jarige rou tinier zich als goudhaantje, door in de 61e minuut een vrije trap van Lourens te verzilve ren. In het restant zwoegde Kloe tinge dat het een lust was. De thuisploeg smeet met zijn krachten, maar bleef keurig op de been. Mede met dank aan Frans Adelaar, die domweg zijn huiswerk niet had gedaan. De voormalige linkspoot van FC Utrecht, gepokt en gema zeld in het betaalde voetbal, had het niet nodig gevonden om inlichtingen in te winnen over dat debutantje uit Zee land. Prompt kreeg titelkandi daat GVW een gepeperde re kening gepresenteerd. Kloetinge - GVW 2-1 (1-0). 19 De Bruine 0-1 (eigen doel), 36. Schipper 1-1. 61. Schipper 2-1. Scheidsrech ter: M. Vroegop (Stavenisse). Aan tal toeschouwers: 500. Gele kaar ten: De Groote (Kloetinge) en Van de Haar (GVW). sport MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever AMSTERDAM - In één klap is het leven van Patrick Kluivert veranderd in een nachtmerrie. De negentienjarige Ajacied scoorde in mei de winnende treffer in de Europacup 1-fi- nale, stal de show bij de huldi ging. Van die aanstekelijke jongensachtige lach is weinig meer over. Kluivert raakte za terdagavond betrokken bij een ongeluk waarbij één dode en een zwaargewonde vielen. „Een tragedie voor de nabe staanden, een tragedie ook voor Kluivert, vervelend voor Ajax", vatte voorzitter Michael van Praag gisteren samen. Vandaag moet Kluivert zich opnieuw melden voor verhoor. Dat gebeurde na het ongeluk voor de eerste keer. De kans dat de spits zich daarna in het trainingskamp in Egmond bij de ploeg zal voegen, wordt ook daarom klein geacht. Kluivert zat zaterdagavond aan het stuur van de auto, die in Amsterdam-Noord een an dere wagen in de flank raakte. De bestuurder van die laatste auto kwam om, zijn echtgenote raakte levensgevaarlijk ge wond. De vrouw is inmiddels buiten levensgevaar. Het onge luk gebeurde omstreeks half acht op de Werengouw in Am sterdam-Noord. Kluivert zou in de auto van een vriend ach ter het stuur hebben gezeten. Een bestuurder van een ander voertuig reed uit parkeerstand weg, bedacht zich en wilde midden op de weg keren. Klui vert reed in volle vaart op de auto in. De international man keerde zelf niets. „Tenminste, lichamelijk", zei technisch di recteur Louis van Gaal. „Geestelijk is natuurlijk een heel ander verhaal." Kluivert was gisteren ook niet in De Meer. „Dat gebeurde op zijn verzoek", wist Van Gaal. „Ik vind dat heel normaal." Het fatale ongeval heeft ieder een bij Ajax geraakt. „Ik heb het er zelf ook moeilijk mee", zei de trainer. „De hele groep is aangeslagen." Voorzitter Mi chael van Praag reageerde vooral op de 'wildste geruch ten', die direct na het ongeluk de ronde deden. Die varieerden van drankgebruik tot en met veel te hard rijden. Van Praag: „Maar Patrick drinkt helemaal niet en of hij te hard heeft gere den staat ook nog lang niet vast." Volgens politiewoord voerder Klaas Wilting klopt dat laatste, al voegt hij er aan toe dat Kluivert in ieder geval 'stevig heeft gereden'. Gisteren, een dag na het onge luk, heeft directeur Maarten Oldenhof kort telefonisch con tact gehad met de spits. „Hij wilde bij zijn familie op adem komen", legde Van Praag uit. Vandaag zal technisch direc teur Van Gaal bellen. „Het is tevoren nooit te zeggen hoe lang het duurt voordat je iets dergelijks hebt verwerkt", zei de voorzitter. Ook weet de club dus niet wanneer Kluivert zich weer Ajacied voelt. „En de een wil het verwerken door zich op zijn werk te storten, de ander niet. We wachten af. Meer kun nen we op dit moment niet doen." Blunder bij wissel in De Kuip van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Feyenoord re kent erop dat het met een geld boete als strafmaatregel van de tuchtcommissie kan ontsnap pen bij zijn blunder met de drie buitenlanders in de wedstrijd tegen Volendam (5-1). Volgens Jorien van den Herik staat ner gens in de reglementen dat een club zijn overwinning kwij traakt als er een aantal minuten meer dan twee buitenlanders in het veld hebben gestaan. Feyenoord ging gistermiddag in de eigen Kuip ernstig in de fout door bij de stand van 4-1 Regi Blinker naar de kant te halen en Aurelio Vidmar in het veld te brengen, tewijl op dat moment Henri k Larsson en Tomek Iwan al deel uitmaakten van het ba sisteam. Binnen enkele seconden had het publiek de 'zeperd' al door en maakte met luid. sarcastisch ge zang in de richting van de bank duidelijk dat Feyenoord zijn op dat moment al bijna zekere over winning in gevaar bracht. Gas ton Taument, die zich al had warm gelopen, werd als de blik sem aangewezen als vervanger van Iwan. Maar doordat de bal niet zo gauw buiten de lijnen ver dween, duurde het alles bij el kaar vier minuten voordat de fout hersteld kon worden. Van den Herik, die de hele zaak na afloop opvallend luchtig op nam en misschien wel bewust probeerde de dingen niet erger te maken dan ze al waren: „De KNVB kennende zal er wel weer een geldboete uitrollen. Ik ben er heilig van overtuigd dat we onze punten niet kwijtraken. In die paar minuten is er niet ge scoord en zijn er geen schokken de dingen gebeurd." Expert Feyenoords voorzitter raad pleegde nog tijdens de wedstrijd de man die alle regeltjes en wet ten van de KNVB kent: Jan Huijbregts, tegenwoordig be stuurslid bij Feyenoord. Van den Herik: „Onze expert zegt dat er in de reglementen wel staat dat je niet met meer dan twee buitenlanders mag spelen, maar er staat niet in diezelfde reglementen wat voor straf er volgt als je die regel overtreedt." Een paar jaar geleden over-1 kwam Wim Jansen hetzelfde, toen hij de Engelse spits Mark Farrington in het veld bracht te gen" Willem H. Stanislav Griga en loan Sabau waren toen de an dere twee buitenlanders die al meespeelden. Strafmaatregelen tegen Feyenoord bleven toen uit omdat Feyenoord de wedstrijd toch al had verloren (0-1). Toch besefte de trainer van de Rotterdammers dat hij als hoofdcoach verantwoordelijk was voor de 'blooper', die een duidelijke domper op de feest vreugde bij het doelpuntenfesti- val betekende. Van Hanegem: „Ik ben de hoofdcoach. Ik zit er voor dat soort dingen dus ben ik inderdaad verantwoordelijk..." Volendam-trainer Bert Jacobs was zo slim om zich gisteravond nog niet uit te laten over een eventueel protest van zijn club tegen de actie van Feyenoord. Jacobs: „Eh, als ik nou zou we ten dat we die wedstrijd kunnen overspelen is het misschien aar dig om te protesteren. Aan het eind van de competitie nog een keer tegen Feyenoord, zou leuk zijn. Dan heb ik misschien ook een beter elftal..." Volendam werd in de Kuip aan alle kanten voorbij gelopen. Het kwam via Elroy Kromheer heel vroeg in de wedstrijd nog wel even op voorsprong, maar de zelfde Volendamse verdediger bracht de stand weer in even wicht door na een kwartier in ei gen doel te schieten. Daarvoor had Ronald Koeman al een pe nalty gemist. De libero maakte zijn fout heel snel goed door met een gewel dige vrije trap de stand op 2-1 te brengen. Via Giovanni van Bronckhorst, Orlando Trustfull en de Australiër Aurelio Vidmar bracht Feyenoord de zege op 5-1 Feyenoord - Volendam 5-1 (3-1). 3. Kromheer 0-1. 15. Kromheer 1-1 (e.d.), 34. Koeman 2-1, 45. Van Bronckhorst 3-1, 64. Trustfull 4-1, 65. Vidmar 5-1 (strafschop). Scheids rechter: Van Egmond. Aantal toe schouwers: 30.160. Rode kaart: 67. Wilson (Volendam) 2x geel, Gele kaart: Obdam, Vukov. Kromheer, Ferrler (Volendam). Bijzonderheden: Doelman Zoetebier stopt in de tiende minuut strafschop van Koeman. Feyenoord speelt vijf minuten met één buitenlandse voet baller te veel. van onze verslaggever Eric de Bie NEW YORK - Op de tennisran- king die vandaag verschijnt, staat André Agassi nog steeds bovenaan. Maar voor iedereen is momenteel wel duidelijk dat Pete Sampras momenteel de beste speler van de wereld is. De 24-jarige Amerikaan toonde zich gisteren voor de derde keer de sterkste tijdens het open kampioenschap van zijn land. Op Flushing Meadow pakte hij in een rechtstreeks duel met ti telverdediger Agassi de kroon over: 6-4, 6-3, 4-6 en 7-5. Zelfs de verliezer, die dit jaar nog altijd de beste cijfers heeft en bij voorbeeld drie toernooien meer op zijn naam staan, had er vrede mee dat Sampras als de werke lijke nummer één wordt gezien. „Door hier in New York te win nen, heeft Pete een beter jaar dan ik gekend", aldus Agassi, die het jaar goed begon door het Grand Slam-toernooi van Mel bourne op zijn naam te schrij ven. Daar stond hij in de finale ook tegenover Sampras, maar de pu pil van Tim Gullikson was toen met zijn gedachten meer bij zijn aan kanker lijdende coach. „De ze zege is voor jou Timmy", sta melde Sampras vlak nadat hij de partij met een ace had uitge maakt. „Ik kom snel naar je toe." Op Wimbledon liet Sampras weer nadrukkelijk zijn gezicht zien en was hij er voor de derde keer op rij de sterkste. Aan de Londense Church Road kwam het echter niet tot nieuw duel tussen de twee tennissers, die sinds begin dit jaar een interes sant gevecht om de toppositie voeren. Agassi sneuvelde daar namelijk in de halve finales te gen Boris Becker, de speler op wie hij zaterdag wraak nam. De Duitser zag de eerste twee sets via tiebreaks uit zijn handen glij den, maakte zich daarna even kwaad, maar kwam op het eind adem te kort: 6-7 (4-7), 6-7 (2-7), 6- 4 en 4-6. Sampras bereikte zijn negende Grand-Slamfinale ten koste van Jim Courier: 7-5.4-6, 6- 4, 7-5. Klassieke botsing Daarmee kreeg de US Open na Steffi Graf-Monica Seles ook bij de mannen de droomfinale. Sampras-Agassi is de klassieke botsing tussen twee typen ten nissers. Het verschil is mis schien wel het best tot uiting ge bracht door hun gezamenlijke Pete Sampras. sponsor, die voor beide spelers met afzonderlijke kledinglijnen bewust een imago creëert. Agas si moet met z'n grote broeken en gekleurde shirts de jeugd aan spreken. terwijl Sampras de per fecte ambassadeur voor de meer klassieke tenniskleren is. Hoewel beide spelers soms moeite hebben met het beeld dat van hen in de campagnes wordt geschetst, komt het wel overeen met hetgeen ze op de baan vertonen. Agassi speelt wild en snel. Hij gebruikt zijn handen en zijn ogen om zich voor te bereiden op de hem tege moet komende ballen, terwijl de meeste spelers hun voeten ge bruiken. Zoals Sampras die als een panter over de bal sluipt en bij wie alles vanzelf lijkt te gaan. Dat was gisteren zeker niet het geval. De zeventiende ontmoe ting tussen de twee rivalen be gon spannend en op een hoog ni veau. Tot 5-4 voor Sampras ging de strijd gelijk op, maar 'Pistol Pete' maakte toen duidelijk geen zin in een tiebreak te heb ben. Na een fantastische rally van 22 slagen benutte hij zijn tweede setpunt. Daarna leek de finale voor Sam pras een makkie te worden. Agassi zakte langzaam weg en verloor ook de tweede rondgang. De 'Las Vegas Kid' rechtte ech ter nog even zijn rug en bracht de spanning terug. Agassi bleek echter niet bij machte een beslis sende set af te dwingen. Bij 5-5 brak Sampras de service van zijn opponent en gaf vervolgens geen punt meer weg. Met een ace, zijn 24e van de partij en de 141e van het toernooi, beëindig de hij de wedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11