Verpaupering bedreigt toerisme Laatste M-fregat overgedragen GEBOORTE FEEST I Ernstig gewonde bij botsing met loc Stichting Rotterdam door het ZCAD van oplichting beticht Babymeubel paradijs Breda Investeringen in kwaliteit blijven uit door hoge gemeentelijke heffingen WIE UITGEREKEND IS, KOMT NAAR HET VAN HET NIEUWE BABY- TIENERWARENHUIS or>'j zeeuwse almanak Op Reis mms van onze verslaggeefster D ■t" d. SINT-MAARTENSDIJK - Ne derlandse recreatiebedrijven dreigen ten onder te gaan aan toenemende gemeentelijke hef fingen. Uit een onderzoek van de Reeron blijkt dat de verpau pering in veel bedrijven al heeft toegeslagen omdat niet meer in kwaliteitsverbetering kan wor den geïnvesteerd. Heffingen en belastingen van gemeenten aan ,recreanten en recreatiebedrij- |ven zijn de afgelopen jaren ichrikbarend gestegen, zonder !dat daar een kwaliteitsverbete ring tegenover heeft gestaan. H. Zwikker, voorzitter van Re eron Zeeland, kijkt niet op van de resultaten van het rapport. i„je moetje ogen wel heel erg in [je zak hebben, wil je de signalen [niet zien. Hier in Zeeland is het iechtniet anders. Het recreatieve iprodukt gaat ook hier achteruit, i Je hoort de mensen toch klagen over vuile stranden, overvolle icampings, slechte parkeervoor zieningen en niet te vergeten de [opvatting dat Zeeland vol is is heel vreemd als je be denkt dat de toerist steeds meer <eld in het laatje brengt. Van [dat geld worden kennelijk geen ïvesteringen gedaan die de toe- ist, of zeg maar gerust het re creatieve produkt Zeeland, ten [goede komen." Gaten Zwikker heeft sterk de indruk dat gemeenten toeristenbelas ting en de opbrengst van milieu vergunningen gebruiken om ga ten die elders in de begroting- vallen te dichten. „Gaten zijn er genoeg, maai- er dreigt nu een te vallen op de plaats waar [eenbelangrijke bron van inkom sten hoort te zitten. lEecreatieondernemers moeten al die stijgende heffingen, zoals rioolrecht en reinigingsrecht, in ['hun prijzen doorberekenen. De verdiensten worden zo margi- dat er geen geld meer over- voor investeringen in kwa liteitsverbetering. Al het geld Vrijspraak na veroorzaken van dodelijk ongeluk van onze verslaggeefster se ■da ■ini ■ris ZUTPHEN - Een 22-jarige in wonervan Nisse'is dinsdag door de rechtbank in Zutphen vrijge sproken van dood door schuld. Hij veroorzaakte op 26 augustus 1994 een ongeluk in Harfsen waarbij een 20-jarige vriend om het leven kwam. Een andere ka meraad raakte zwaar gewond. Wel is hij schuldig verklaard zonder straf. De inwoner van Nisse raakte als bestuurder van een personenau to bij de zogenoemde chicane (een snelheidsremmende S- bocht) de macht over het stuur kwijt. Volgens de politie zou hij kilometer per uur hebben ge reden in plaats van de maxi mum snelheid van 50 kilometer per uur. advocaat van de Nissenaar, hr Olie, achtte het een duidelij ke zaak dat de chicane als onvei lig moet worden beschouwd. ;Voor een vreemde is het niet ge makkelijk te zien dat er een vrij smalle S-bocht is aangebracht. Bovendien staan de verkeers borden dicht op elkaar en zijn ze slecht zichtbaar door de boom takken", aldus de raadsman. Vrouw (56) na botsing overleden OUWERKERK - De 56-jarige mevrouw H. M. Rogers uit Nieu- werkerk is donderdagochtend overleden aan de gevolgen van een aanrijding op rijksweg N59 ter hoogte van Ouwerkerk. Het slachtoffer stak op haar brom mer de weg over en werd aange reden door een 36-jarige motor rijder uit Oosterland. Deze reed op de rijksweg in de richting van Zierikzee. Waar schijnlijk werd hij te laat opge merkt door de vrouw, aldus een politiewoordvoerder. Beide be stuurders werden naai- het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis in Zierikzee overgebracht. Me vrouw Rogers overleed kort ha aankomst aan haar verwondin gen. Autokraker was getuige te snel af TERNEUZEN - Een bewoner van de Alvarzlaan in Terneuzen heeft donderdag bij de politie aangifte gedaan van inbraak in zijn auto. Uit het voertuig ver dween een autoradio. Een getui ge had de dief uit de gekraakte auto zien komen en was hem na gelopen. De dief zette het echter een lopen en kon niet meer achterhaald worden. Wel werd de radio in de buurt teruggevon den. dat op een andere manier bij de recreant wordt weggehaald - toeristenbelasting, parkeergeld- komt maar zelden ten goede aan voorzieningen waarvan de re creanten gebruik maken. Op den duur staat de kwaliteit niet meer in verhouding tot de prijs." Zwikker noemt als voorbeeld de subsidie voor de Thoolse VW. „Die moet uit de toeristenbelas ting komen, maar uit onderzoek is gebleken dat meer dan zestig procent van de vragen bij de VW van de Thoolse bevolking komjt. De VW neemt hier taken waar die de gemeente en de pro vincie zouden moeten verrich ten. Zo betaalt de recreant voor de autochtonen en, geloof me, dat doet hij op nog meer manie ren." De voorzitter van de Zeeuwse Recron is het eens met de con clusies van het onderzoek: ge meenten zijn hard bezig de kip met de gouden eieren te slach ten. „Want als de verhouding tussen kwaliteit en prijs zo scheef blijft, of nog verder uiteen gaat lopen, dan blijven de men sen vanzelf weg. Dan weten ze wel ergens anders een plekje te vinden waar ze voor minder geld meer kwaliteit krijgen. Geld dat uit de zakken van toeristen komt zou moeten worden be stemd voor recreatieve voorzie ningen en voor andere gemeen telijke heffingen moet een eerlij ke verdeelsleutel gelden. Dat is een simpele oplossing, maar wel eentje die werkt", aldus Zwik ker. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklij ke Schelde Groep bv in Vlis- singen hééft donderdag het achtsteen tevens laatste - M- fregat overgedragen aan de Koninklijke Marine. De over dracht van de 'Van Speijk' ge beurde tijdens een plechtig heid op de scheepswerf. De Schelde Groep heeft meer dan tien jaar gebouwd aan de sche pen, die voor diverse doelein den inzetbaar zijn. Met de or der was een bedrag gemoeid van ruim 3,5 miljard gulden. Drs B. P. Hiddinga, voorzitter van dé raad van bestuur van de. Koninklijke Schelde Groep, zei in zijn toespraakje met enige weemoed afscheid te ne men van het laatste schip uit de serie. „Partir c'est mourir un peu, zoals de Fransen tref fend zeggen. Maar wij weten dat het echte leven voor de M- fregatten nog maar net begon nen is." Hij ondertekende na mens de Schelde Groep het protocol van overdracht, waar- ha: het afscheid voor de scheepswerf een feit was. De directeur materieel van dé Koninklijke Marine, schout- bij-nacht ir J. G. Nanninga, be toogde dat de acht multifunc tionele M-fregatten de rugge- graat vormen van de marine vloot. De komende maanden worden nog de laatste techni sche puntjes op de i gezet. Met ingang van volgend jaar zijn de fregatten volledig operatio neel. De recente proeftocht van de Van Spëijk verliep pro bleemloos. Nanninga zei dat tijdens dat proefprogramma nauwelijks onvolkomenheden aan het licht zijn gekomen. Samenwerking Het M-fregattenprojeet is een Nederlandse aangelegenheid geweest, onderstreepte Nan ninga. Alleen voor bepaalde werkzaamheden was sprake van internationale samenwer king. Nieuwe scheepsprojec- ten. zoals het amfibisch trans portvaartuig en het luchtver- dedigings- en commandofre gat, zijn allemaal voorbeelden van internationale samenwer king met Spanje en Duitsland. Nanninga zei ervan overtuigd te zijn dat internationale sa menwerking noodzakelijk is en verder geïntensiveerd zal wor den, ondanks verschillen in cultuur en nationaal belang. Hiddinga zag in samenwerking met andere landen vooral een manier om kennis uit te wisse len, waardoor de kosten be perkt kunnen worden. Kennis Het behoud van kennis op het gebied van de fregattenbouw is in Nederland voor de naaste toekomst zeker gesteld, aldus Nanninga. In juni werd name lijk het contract getekend voor de bouw van twee luchtverde- digings- en commandofregat ten. „Dit betekent dat de Ne derlandse marinebouw weer stevig aan de slag moet om ook dit project te verwezenlijken." Hij bood de Schelde Groep na mens de marine steun aan om naar exportmogelijkheden te zoeken voor de fregatten. Tijdens de overdracht werd ing C. Braanker, technisch coördi nator scheepsbouw bij de ma rine in Den Haag, tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau be noemd. Plaatsvervangend be velhebber der zeestrijdkrach ten schout-bij-nacht C. van Duyvendijk speldde hem de versierselen op die behoren bij de koninklijke onderschei ding. foto's Lex de Meester van onze verslaggever NIEUWDORP - Een 44-jarige vrachtwagenchauffeur uit 's- Heerenhoek is donderdagmid dag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding met een locomo tief op het goederenspoor nabij Nieuwdorp. De man is overge bracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. De vrachtwagen reed om 13.30 uur over de Polderweg nabij de nieuwe haven aan de Frankrijk- weg. Ter hoogte van de rotonde, waar de weg het spoor kruist, botste het voertuig op de loc, on danks het feit dat de machinist enkele malen had getoeterd. Van de vrachtwagen bleef wei nig over. foto Ruben Oreel van de Rotterdamse instelling zelfs 'naar oplichterij'. Woordvoerder H. Maat van de stichting Drugsinformatie Preventie voor Jongeren rea geerde donderdag verwonderd op de beschuldingen van het ZCAD. Hij kondigde aan dat zijn bestuur zich hoogstwaarschijn lijk zal beraden op stappen te gen het ZCAD. Maat kon gisteren niet aange ven hoeveel geld er jaarlijks bin nen zijn stichting omgaat. „Dat kan ik niet zo uit mijn mouw schudden. Maar het loopt in de tonnen." Hij gaf toe, dat niet al het geld dat bij de stichting bin nenkomt wordt besteed aan doeleinden waarvoor het eigen lijk bestemd is. „Een deel wordt gebruikt voor de betaling van medewerkers en apparaatskos ten. Ik denk dat uiteindelijk een- slot zie pagina 13 kolom 7 Enquête PSD over informatieve dienstverlening VLISSINGEN - In de laatste week van september en de eer ste twee weken van oktober wordt bij de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland onderzocht hoe de gebruikers van de veerboten over de Wes- terschelde oordelen over de in formatieve dienstverlening aan boord en op de veerpleinen. Aanleiding is een aantal klach ten dat vorig jaar werd geuit toen zich kort achter elkaar een aantal stremmingen aandiende. Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek wordt beke: ken of verbeteringen kunnen worden uitgevoerd. De stichting Volksgezondheid, Maatschap pelijke ontwikkeling en Welzijn (VMC) in Middelburg voert het onderzoek dat bijna 14.000 kost uit. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) beticht de stichting Drugsinformatie Preventie voor Jongeren (DJP) van oplichting. De in Rotter dam gevestigde stichting za melt momenteel bij het Zeeuw se bedrijfsleven geld in. Dat geld zou bestemd zijn om een onderwijsproject te financie ren, vooral gericht op basis scholiertjes. Het ZCAD heeft de ondernemers in Zeeland ge waarschuwd voor de praktij ken van de betrokken stichting. De Rotterdamse stichting was enkele jaren geleden ook actief in Zeeland. Al in 1989 kwamen bij het ZCAD meldingen binnen van ondernemers die telefonisch waren benaderd door de stich ting DJP. Bedrijven werd ge vraagd stickers te kopen, die op guldens en rijksdaalders konden worden geplakt. De opbrengst werd gebruikt om een videopro- duktie ('Geen weg terug voor Jo- landa') te vervaardigen over de gevaren van het gebruik van drugs. Navraag door het Over koepelend Orgaan van alle Con sultatiebureaus voor Alcohol en Drugs leerde, 'dat het hier gaat om een stichting die onder het mom van ideële doeleinden uit winstbejag geld uit de zakken van burgers klopt'. Ook nu weer worden bedrijven door DJP benaderd met het ver zoek om financiële ondersteu ning, dit keer ten bate van de ontwikkeling van een nieuwe film voor het basisonderwijs. Volgens het ZCAD beweert de stichting goede contacten te hebben met de reguliere consul tatiebureaus. Dat klopt echter niet, aldus het ZCAD. Het Zeeuwse consultatiebureau dis tantieert zich volledig van de stichting. Naar de mening van het ZCAD rieken de activiteiten Herdenking bombardement Breskens van onze verslaggever BRESKENS - De inwoners van Breskens herdenken maandag 11 september de slachtoffers die vielen bij bet bombardement op bet vissersdorp in 1944. De korte herdenkingsplechtigheid vindt plaats om 19.30 uur bij het monument aan de Steenoven. Tijdens de herdenking worden ge luidsbanden afgespeeld van de plechtigheid van een jaar geleden, toen het monument werd onthuld. Voor de aanwezige belangstellen-+ den is er gelegenheid een bloemenhulde te brengen. Namens de Stichting Oorlogsmonument Breskens worden om 15.30 uur (het tijdstip van het bombardement 51 jaar geleden) bloemen gelegd op het massagraf op de begraafplaats van Breskens. Advertentie ETTENSEBAAN 17A, 4812 XA BREDA. TEL. 076-210695. donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 september De commotie in het Zeeuws- Vlaamse dorp was groot. Ging meneer de burgemees ter toch hélemaal naar Po len. met het vliegtuig. En dat op kosten van de gemeen schap. De meningen warei\ verdeeld. Het gros van de goegemeente koos de zijde van de burgervader en vond dat het niet meer dan z'n plicht was af te reizen. In dat verre land wachtten hem immers belangrijke plichtplegingen. De tegen standers echter bleken niet te overtuigen. En als het dan tóch jnoest, kon het best goedkoper. Die ochtend zat de burge meester - anders toch één brok dynamiek - ietwat in gezakt achter zijn bureau. Toen kwam de al wat ou dere ambtenaar binnen. Hij keek zijn 'baas' enige momenten meelevend aan. Vervolgens sprak hij opbeu rend: „Ach burgemeester uw vrouw heeft vast wel Air Miles gespaard. Dan wordt het toch veel goedkoper allemaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9