Rellen op Tahiti na kernproef Melkert wil stille armoede in Nederland bestrijden Geniet, maar betaal met mate. PZC 'Bombardementen Navo gaan iloor tot Mladic toegeeft buitenland luchthavengebouw Papeete volledig verwoest tijdens gevechten Advocaat GIA-proces: Algerijns regime zit achter bomaanslagen 28,95 8,95 18,95 20,95 GALL^GALL Altijd iets bijzonders. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 PAPEETE/PARIJS (RTR/DPA/ AFP) - Na een dag van gevech ten tussen woedende betogers en politie leek de rust in de Frans-Polynesische hoofdstad, Papeete, gisteren weergekeerd. Dertig personen zijn gearres teerd wegens brandstichting en geweld. Zeker dertien personen Jijn gewond geraakt, onder wie |:es politiemensen. Demonstraties tegen de hervat en [ing van kernproeven op Frans- Polynesië liepen woensdag ge- heel uit de hand toen betogers in 3Q- gevecht raakten met ordetroe- lei pen, brand stichtten en het 16! luchthavengebouw van Papeete lil ïolledig verwoestten. Volgens ni de politie wai'en zeker achthon derd betogers bij de geweldda- P jligheden betrokken. 2]' rot laat in de woensdagavond 181 trokken veelal met stokken en lil kettingen gewapende demon- lil stranten door de stad. Het vliegveld van Papeete is voor onbepaalde tijd voor alle verkeer gesloten, nadat beto gers woensdag met een bulldo zer het complex waren binnen gedrongen en gebouwen in brand staken. In de zakenwijk van Papeete zijn huizen en kan toren, waaronder de residentie van de gouverneur van Frans- Polynesië, zwaar beschadigd. De betogers plunderden tiental len winkels en kantoren. Frankrijk heeft driehonderd man ordetroepen en veertig mi litairen van het Vreemdelingen legioen naar Papeete gestuurd om te helpen bij het herstellen van de orde. Zweeds bezoek Frankrijk heeft het voorgeno men bezoek van de Zweedse pre mier Ingvar Carlsson voorlopig afgelast. Dit heeft een woord voerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zakens gis teren gezegd. Parijs is geïrriteerd over de he vige Zweedse protesten tegen de Franse kernproeven in Frans- Polynesië, die dinsdag werden hervat. Vooral de deelname van de Zweedse minister van Cul tuur, Margot Wallström, aan de protestacties bij het atol Muru- roa is bij de Franse regering slecht gevallen. De Zweedse am bassadeur in Parijs werd eerder op het ministerie ontboden om een officieel protest in ontvangst te nemen. Eerder wees president Chirac een uitnodiging voor een bezoek aan Japan af, omdat de Japanse regering minister Masayoshi Ta- kemura van Financiën had toe gestaan protestacties tegen de kernproeven op Tahiti bij te wo nen. 21, 1K SARAJEVO (GPD) De Navo 1K ;aat net zo lang door met het bombarderen van Bosnisch- 2^i lervische strategische doelen 26 lol generaal Ratko Mladic op is iracht geeft zijn zware wapens lot op 20 km van Sarajevo terug trekken. Dat hebben functio- larissen van de VN donderdag langekondigd. Donderdag was iaarvan nog niets te merken en Navo ging voor de negende lag door met het systematisch fernietigen van Bosnisch-Ser- ïische radarposten, verbin- iingsstations en andere mili- airc installaties in heel Bosnië. lok aan de andere eisen van de IN - openstelling van het vlieg- -eld van Sarajevo, het niet lan- >er beschieten van de aanvoer- outes over de weg en opgave an de belegering van de 'veilige jebieden' is nog niet voldaan. )e regering van Servië-Monte- negro eiste donderdag de on- middellijke en totale beëindi ging van de bombardements- duchten omdat die een belem- mering voor de vrede zouden vormen. Üecommandant van de Navo in f Zuid-Europa, de Amerikaanse admiraal Leighton Smith, zei op het hoofdkwartier in Napels dat nog niet de gehele luchtmacht is ingezet. VN-woordvoerder Chris Vernon -meende dat het duide lijk is dat de Serviërs nog niet hard genoeg zijn aangepakt, 'maar ze voelen het iedere dag harder'. Jeltsin De Russische president Jeltsin beschuldigde donderdag de Na vo ervan rechter en beul tegelijk te spelen. Volgens Jeltsin gaat de Navo zijn door de VN verleen de mandaat ver te buiten door negen dagen en nachten lang te bombarderen. Gaat men daar mee door, dan zal Rusland zijn betrekkingen met de Navo moe ten herzien, aldus Jeltsin. Een woordvoerder van de Navo wees er in een reactie op dat de Navo er geen enkel belang bij heeft 'de acties voort te zetten nadat Ka radzic en Mladic de eisen van de VN hebben ingewilligd'. In gesprekken met de Spaanse premier en huidig EU-voorzitter Felipe Gonzalez en voorzitter J acques San ter van de Europese Commissie zei Jeltsin donder dag dat het Westen wat voorma lig Joegoslavië aangaat met twee maten meet. Hij vroeg zich af hoe het kon dat als de Kroaten of de Bosniërs aanvallen, er niets gebeurt. Het Russische parlement bespreekt morgen de toestand in Bosnië. De rechtse nationalisten in de Doema zul len daarbij waarschijnlijk aan dringen op steun aan de Ser viërs. De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrej Kozy- rev wil dat Rusland een belang rijker rol gaat spelen in de inter nationale contactgroep voor voormalig Joegoslavië. Naast Rusland zijn dat de VS, Enge land, Frankrijk en Duitsland. Kozyrev stelde voor een 'troika' in te stellen die namens de volle dige groep onderhandelt. Het drietal zou moeten bestaan uit de Amerikaanse gezant Richard Holbrooke, EU-onderhandelaar Bildt- en de Russische diplomaat IgorIvanov. De woordvoerder van het Witte Huis, Mike McCurry, noemde donderdag de Russische bij drage aan de pogingen vrede te stichten in Bosnië 'zeer belang rijk'. McCurry ontkende dat de Russen op dat gebied de tweede viool spelen. Bende zet vluchtelingen overboord PORT-AU-PRINCE (RTR) - De Haïtiaanse politie heeft 16 mensen aangehouden wegens het overboord gooien van vluch telingen op volle zee. De verdachten worden ervan beschuldigd zeker honderd vluchtelingen, die voor een zeereis betaald had den, overboord te hebben gegooid. Deze mensen zijn allen ver dronken. De zaak kwam aan het licht bij een onderzoek naar mensensmokkel. Het aantal slachtoffers is geschat op grond van getuigenissen van overlevenden en aan boord gevonden documenten. De smokkelaars die de straatarme „klanten" een overtocht naai de Bahamas hadden verkocht, besloten hun passagiers over boord te duwen en te gooien toen het volgepakte schip op volle zee water begon te maken en dreigde te zinken. Zone Panamakanaal blijft neutraal WASHINGTON (DPA) - De Kanaalzone in Panama blijft na de teruggave door de Verenigde Staten aan het Middenameri- kaanse land in het jaar 1999 neutraal. Dat hebben president Bill Clinton en zijn Panamese collega. Ernesto Perez Ballada- res, woensdag in Washington bekrachtigd. De twee landen waren in het Kanaalverdrag van 1979 overeen gekomen dat de VS de in de Kanaalzone gestationeerde troe pen op 31 december 1999 volledig hebben teruggetrokken. Vol gens woordvoerder Michael McCurry van het Witte Huis pra ten Washington en Panamastad nog over een aanwezigheid van het Amerikaanse leger ook na 1999. De militairen zouden Panama dan kunnen helpen bij de strijd tegen de drugshandel Moermansk sluit stroom vloot af MOERMANSK (AP) - De gemeente Moermansk heeft de elek triciteit afgesloten van een mijnen- en torpedo-opslagplaats van de Noordelijke Vloot omdat de marine de rekening niet heeft betaald, zo heeft het persbureau ITAR-Tass donderdag- gemeld. Moermansk dreigt ook de elektriciteit af te sluiten van andere walinrichtingen van de marine. Ook in St. Petersburg zouden bij de marine de lichten uit kunnen gaan. Moermansk is thuis basis van de Noordelijke Vloot. Volgens ITAR-Tass heeft ook het bestuur van de havenstad Sebastopol op de Krim in Oekraïne gezegd dat de energie bin nenkort afgesloten zal worden als de Zwarte-Zeevloot niet over de brug komt met zo'n vijf miljoen gulden die nog betaald moe ten worden voor eerdere energieleveranties. Inwoners van Papeete proberen een door plunderaars gestichte brand te blussen. Minister 'direct aan de slag' na aankomst in Peking van onze correspondente Yvonne van der Heijden HUAIROU - „Ik vind dat minister Mel kert het heel goed deed. Hij is op alle vra gen zeer serieus ingegaan en heeft zich er zeker niet met een Jantje van Leiden van af gemaakt". Een Nederlandse die een maatschappelijke organisatie vertegen woordigt op het zogenaamde NGO Fo rum in de Chinese stad Huairou, verliet gistermiddag tevreden de zaal. „Je zult maar meteen fors aan de slag moeten na zo'n lange vliegreis. Ministers zijn toch ook maar mensen", voegde ze er medele vend aan toe. Minister Ad Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid arriveerde gisteren in Peking. Hij staat aan het hoofd van de offi ciële delegatie uit Nederland die deel- tioS neemt aan de vierde Wereldvrouwencon ferentie en zal vandaag de voltallige ver gadering toespreken. Na het delegatieoverleg stapte hij onmid dellijk in de auto en liet zich naar het zes tig kilometer verderop gelegen 'vrouwen dorp' in Huairou rijden. Een dikke hon derd van de ongeveer vierhonderd verte genwoordigers van niet-overheidsorgani- saties die deelnemen aan de zogenaamde 'Schaduwconferentie', namen daar de kans te baat de bewindsman aan de tand te voelen over zaken die vrouwen raken. Nederland Uit de woorden van minister Melkert bleek nog eens duidelijk dat ook in Neder land de situatie voor vrouwen op een aan tal punten nog steeds verbetering be hoeft. Hij kondigde aan dat het kabinet geïnspireerd doordat 1996 is uitgeroepen tot 'internationaal jaar van de armoede' dit najaar komt met een nota armoedebe strijding. „Het is een eerste stap om te er kennen dat armoede in het welvarende Nederland nog wel degelijk bestaat. We moeten meer aandacht besteden aan de bestrijding van de stille armoede in Ne derland, de armoede achter de huisdeur", verklaarde Melkert. De minister benadrukte dat de uitkomst van de conferentie in Peking waar eind volgende week het slotdocument ('Plat form van Actie') moet worden aangeno men mede de koers moet gaan bepalen van een nieuw emancipatiebeleid. „Daar bij zullen we gaan kijken naar degenen die in de afgelopen twintig jaar nog niet zijn aangesproken, zoals het bedrijfsleven", lichtte hij toe. Communicatie Samen met een aantal Nederlandse vrou wen bezocht Melkert het enorme terrein waarop het NGO Forum dat overigens vandaag wordt afgesloten zich afspeelt. De minister bleek onder de indruk van de computers die er beschikbaar zijn en de toegang die er is tot de buitenwereld via het informatienetwerk Internet. „Het is in wezen een unieke plek. Vanuit één plaats kun je overal laten weten wat er hier gebeurt en heb je ook toegang tot ont wikkelingen in de rest van de wereld. Het kunnen communiceren met de buitenwe reld is belangrijker dan misschien een beetje krakkemikkig bed", was zijn com mentaar op het voor een aantal vrouwen weinig ideale onderdak dat zij in Huairou hebben aangetroffen. Deelnemers aan de Schaduwconferentie hangen spandoeken over de kantelen van de Chinese Muur bij Mutianyu, zo'n twin tig kilometer ten noorden van Huairou waar zich het NGO Forum afspeelt. foto EPA Belgische componist beschuldigt Michael Jackson van plagiaat BRUSSEL (AFP) - De Belgische componist Yves Swolfs is een rechtzaak begonnen tegen Michael Jackson, die hij beschuldigt van plagiaat. Give in to me van Jacksons album Dangerous zou hetzelf de zijn als Swolfs' lied Boulevard des rêves brisés. De Belgische componist heeft bij de justitie aanklachten ingediend tegen de Amerikaanse ster, diens tekstschrijver Bill Botrell en de platenmaatschappij Warner Chappell Music Belgium. Volgens Swolfs vertoont Give in to me „frappante overeenkomsten" met zijn eigen compositie, die hij in april 1987 deponeerde bij de Bel gische auteursrechtenorganisatie Sabam. Jacksons lied stamt uit 1991. De klacht van de Belgische componist is, zei de Sabam na onder zoek, gegrond. Maar de conclusie wordt betwist door de platenmaat schappij, meldde het Belgische dagblad Le Soir donderdag. BRUSSEL (ANP) - De bekende Franse strafpleiter Jacques Vergès is ervan overtuigd dat infiltranten van de Algerijnse inlichtingendienst een aandeel hebben gehad in de recente bomaanslagen in Parijs. De Al gerijnse regering probeert op deze wijze leden van het Islami tisch Reddingsfront (FIS) in dis krediet te brengen, zo meent hij. Vergès poneerde zijn stelling donderdag voor de rechtbank in Brussel, waar hij de verdediging aanvoert van Ahmed Zaoui, een van de twaalf mannen van Noordafrikaanse herkomst die ervan worden verdacht deel uit te maken van de Belgische cel van de GIA, een radicale en ge welddadige afsplitsing van het FIS. Volgens de Franse advo caat volgt de Algerijnse regering een bewuste strategie om de fun damentalistische islamitische oppositie in het buitenland in een kwaad daglicht te stellen. Daarbij aarzelt het regime niet de Franse en Belgische autori teiten te manipuleren, aldus Vergès. Volgens hem is er de Algerijnse junta veel aan gelegen ook zijn cliënt in diskrediet te brengen. Zaoui, een vooraanstaand theo loog en aanhanger van het FIS, is een politiek tegenstander van formaat die in werkelijkheid ge weld juist schuwt, aldus de ad vocaat. In zijn inleiding schetste hij een beeld van de manier waarop het Algerijnse regime zijn tegen standers uit de weg probeert te ruimen. De methoden die wor den gevolgd kunnen volgens hem de vergelijking met die van de voormalige dictatuur van de Chileen Pinochet ruimschoots doorstaan. De gedreven verdediging van Vergès en zijn mede-advocaten werd voorafgegaan door een be toog van de openbare aanklager Michèle Conincks, die geen en kele aanwijzing zag om de be klaagden een politiek proces te gunnen. Dit verzoek, dat maan dag werd gedaan door onder an dere de verdediging van Zaoui, was volgens haar niet steekhou dend omdat er geen sprake zou zijn van opruiende geschriften. Bovendien ontbraken aanwij zingen dat de groep erop uit was de Belgische staat te destabi liseren. In haai- requisitoir eiste Co nincks een celstraf van vijf jaar wegens de vorming van een ben de en verboden wapenbezit te gen de in haar ogen harde kern van de Belgische GIA-cel, onder wie Zaoui. Tegen vier andere verdachten eiste ze straffen van twee tot vier jaar. Zij liet het aan de wijsheid van de rechtbank over om de strafmaat van twee „meelopers" te bepalen. Van daag wordt het proces voortge zet met de pleidooien van de an dere advocaten. Advertentie 0.7L3Ö5 3 BONUS MILES Red/White OMm I BONUS MILE 1.0L2W5 1 BONUS MILE 0.7L2335 Geniet, maar drink met mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en met 19 september a.s., zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503 - 60555. Air Miles en het Air Miles logo zijn geregistreerde handelsmerken van Air Miles International Holdings N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5