Catherine snikt graag wat mee M Wereld wordt een markt R PZC Historische gaten c do achtergrond Lu Gelikte exploitatie van gevoelens doet reclameguldens toestromen standplaats m feil het weer in zeeland en in europa l 11 snelheidscontrole VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 Emoties doen het goed op tv. Dat ivil zeggen: ze krikken de kijkcijfers lekker op. Steeds minder mensen schrikken er voor terug om met hun gevoelens te koop te staan voor de gretige ea rner a's. Programmama kers staan voor de keus. Benaderen zij dit eigen tijdse verschijnsel van uit een integere journa listieke belangstelling? Of grijpen zij elke kans ter meerdere eer en glo rie van zichzelf, de (com merciële) zender en de door vreugde, leed en tranen aangetrokken re clameguldens? door Reinier Hopmans Op het absolute hoogtepunt van de voorstelling, als de meerderheid van de hoofdgas ten hartverscheurend snikt en overal in de zaal de waterlan ders loskomen, kijk ik Cathe rine, de ster, strak aan. Ze hurkt voor me, op nog geen meter af stand. Strijkt met haar hand over de hand van de man die ze net heeft overgehaald een ge dicht over zijn beide gestorven kinderen voor te lezen, en die daarbij natuurlijk volledig vastloopt in verdriet. Ik kijk, terwijl medeleven en woede om voorrang strijden, en zie hoe mevrouw Keyl het hoofd buigt en licht schokkende bewegink jes maakt. Huilt ze? Huilt ze mee? Of zijn het professionele krokodilletranen? IVfijn vrouw, die naast me zit op het podium, houdt het na afloop op echte emotie. Ik heb een lieve vrouw, die andere mensen goed pleegt aan te voelen. Vooruit maai-, ik moest zelf ook slikken. Mag het!, ik ben tenslotte ge raakt in het eigen litteken dat de dood van mijn zoon heeft achter gelaten. M'n boosheid slaat op de professionele wetenschap dat de programmamakers nu inwen dig staan te juichen. Het is ge lukt! Opnamen geslaagd, fan tastische show, kassa. Catherine weet zich verbijste rend snel te vermannen en stelt vast dat er heel wat loskomt in 'onze show'. Ja waarachtig, ze zegt het: 'show'. Op het podium zit een rijtje mannen en vrouwen. Op één na zijn het ouders die een kind, een baby, hebben verloren door wie- gedood, Dat is het onderwerp van vanmiddag. Wiegedood. Van de ouders wordt verwacht dat ze hun eigen verhaal vertel len. maai- tevoren is hen verze kerd dat tal van aspecten van dit gevoelige verschijnsel zorgvul dig zullen worden behandeld. De zaal weet tevoren helemaal van niets. De rijen zijn gevuld met dagjesmensen die zo van een camping zijn gehaald met het lokkertje dat hen een uitje wacht naar een levensecht tele visieprogramma. Vlak voordat wij, de hoofdgasten - of zou 'slachtoffers' een betere bena ming zijn? - binnenkomen, is hen verteld dat ze vooral door jui chen of boeroepen moeten laten merken wat ze vinden van wat er op het podium gebeurt. „En u vraagt maai' wat u wilt, hoor. Dit is uw kans om op tv te komen!", roept de floormanager die de boel opwarmt. „Het onderwerp van vanmiddag is... wiegedood." Tatatata! Klapt u uw handen maai* stuk. Meteen haalt de grimeuse een laatste kwastje over onze gezich ten, de schijnwerpers floepen aan en Catherine barst los. In het eerste blokje is de beurt aan Brigitte, die mag vertellen hoe zij haar dochter Fleur verloor. De tien minuten die haar zijn ge geven tot het eerste reclameblok zijn om voor ze het beseft. Haar man Koos. die naast haar zit, komt er helemaal niet aan te pas. „Na de reclame", zegt Keyl tot de camera, „praten we verder met Martin, die Applaus. Ge joel. De opnamen worden voor enkele minuten onderbroken. De grimeuse gaat rond met haar kwast. Wij verwerken de eerste schrik. Ik besluit er op te ver trouwen dat het toch nog zal luk ken nuttige informatie over te brengen. Onderzoeker Huber, klinisch pedagoge Monique l'Hoir en Jan Sikkenga. de voor zitter van de Vereniging Ouders van Wiegedood-kinderen, zijn niet voor een kleintje vervaard. En zoals me vlak voor de opna men is verteld, kom ik zelf ook nog aan de beurt, in het laatste programmablokje, na de derde reclame-onderbreking. Maar eerst komt Martin. Zijn dochter Jiska stierf vlak voor haar tweede verjaardag, een zeldzaam laat geval van wiege dood. Tot overmaat van ramp verloor hij nadien nog een kind, Hans Gertsen boedapest door Hans Gertsen Geschiedenis is voor de meeste Nederlanders op de eerste plaats een schoolvak dat men al dan niet leuk vindt. We leren min of meer plichtmatig wanneer en waarom de Tachtigjarige oorlog, de Hoekse en Kabel jauwse twisten en de Slag bij Waterloo plaatsvonden. En vergeten dat alles in de regel al weer snel. De gemiddelde Nederlander kent zelfs de eerste twee strofen van het Wilhelmus niet eens uit het hoofd. Ons historische be wustzijn is kortom niet erg groot. In Centraal- en Oost-Europa ligt dat duidelijk heel an ders. De meeste landen in deze regio zijn na een kleine halve eeuw communistische onderdrukking op zoek naar hun identiteit en hun plaats in het nieuwe Europa. Van Polen tot Servië en van Kroatië tot Hongarije bloeit het nationalisme als nooit tevoren. Men is er trots op Pool, Kroaat, Serviër of Hon gaar te zijn en men is daarom trots op heldendaden van patriotten uit vroeger eeu wen. Men ontleent er een deel van zijn identiteit aan. Geschiedenis leeft in dit deel van Europa zozeer dat het soms lijkt alsof men het be grip "voltooid verleden tijd' niet kent. Serviërs spannen in dit opzicht waarschijnlijk de kroon. Wie met Serviërs over de huidige oorlog in het voormalige Joegoslavië praat, krijgt vroeg of laat on vermijdelijk een historische uiteenzetting over zich heen die begint met de slag bij Ko sovo Polje, waar de Serviërs in het jaar 1389 na heroïsche gevechten door de Turken in de pan werden gehakt. Zes eeuwen nadien maakt die slag nog altijd deel uit van het Servische collectieve be wustzijn. Bierglazen Hongaren kunnen er ook wat van. Wie in de gelegen heid is een biertje te drinken met Hongaren, doet er ver standig aan vooral niet te klinken met glazen bier. Klinken met wijn of'palinka (Hongaarse vruchtenjene ver) mag, maar wie goedbe doeld een paar bierglazen te gen elkaar wil tikken alvo rens de inhoud naar binnen te gieten, loopt kans oude trauma's los te maken. Een Hongaarse kennis legde me onlangs uit waarom. Toen de Hongaren in het Eu ropese revolutiejaar 1848 te gen het Keizerlijk gezag in Wenen in opstand kwamen, maakten Oostenrijkse troe pen in Boedapest korte met ten met de revolte. Tiental len Hongaarse officieren werden zonder pardon geë xecuteerd. Na afloop zouden de Oostenrijkse soldaten die deel uitmaakten van het vuurpeloton het vrolijk op een zuipen hebben gezet, de dood van de Hongaarse op standelingen vierend door menigmaal met bierglazen te klinken. Bier drinken de Hongaren graag en bijzon der veel, maar met glazen bier klinken is anderhalve eeuw later nog steeds taboe. Ook in het appartement dat ik in Boedapest bewoon is de geschiedenis nadrukkelijk aanwezig. Mijn appartement bevindt zich in een villa uit het begin van de eeuw. De ei genaar heeft het apparte ment vorig jaar piekfijn op geknapt. Met uitzondering van een paar vuistgrote ga ten in de fraaie houten lam- brizering in de hal. Opstand Ik dacht aanvankelijk dat de eigenaar daar niet aan toe gekomen was, maar toen ik hem toestemming vroeg om de kapotte plekken in de lambrizering te mogen re pareren. werd me duidelijk dat de man ze bewust had la ten zitten. Het zijn namelijk geen 'gewone' gaten, maar souvenirs van de Hongaarse opstand van 1956. Russische troepen die de op stand bloedig neersloegen, namen ook het huis dat ik nu bewoon onder vuur. Een Russische tank schoot de er ker van wat nu mijn woonka mer is in puin en scherven van een granaat veroorzaak ten de gaten in de lambrize ring van de hal. De erker werd later hersteld, maai- de gaten in de lambrizering zijn bewust nooit gerepareerd. Sinds ik dat verhaal gehoord heb, denk ik er niet meer over de gaten te repareren of ze achter schilderijtjes weg te moffelen. Het zijn nu na melijk geen gewone gaten meer, maar Historische Ga ten. dat te vroeg was geboren. Of Martin soms zijn gedicht wil voorlezen. Eigenlijk heeft hij geen keus. Waarom zit ik hier? Vijf j aai- geleden stierf volkomen onverwacht mijn zoon Wessel. op enkele dagen na een jaar oud. Wiegedood. Na de worsteling van de verwerking raakten mijn Presentratrice Catherine Keyl. Echt medeleven of gespeelde emotie? door Rolf Schöndorff Duong is een Vietnamese boer die zich met vrouio en vijf kinderen in leven houdt. Hij verdient omgerekend tien dollar per week. Wat ivil zeggen dat hij een koopkracht vergelijkbaar met tien dollcir heeft. Er is maar zes maanden per jaar werk. Vrouw en kinderen ploeteren mee op het land. Alleen de tioee jongsten kunnen naar school. De U-jarige dochter helpt ook nog in de huishouding en de 13- jarige zoon verdient wat bij met straathandel in de stad. Onge veer veertig procent van de we reldberoepsbevolking leeft van landarbeid op familiebedrijfjes in ontwikkelingslanden. Het voorbeeld van Duong ont leen ik aan het recente World Development Report, het jaar lijks verslag,van de Wereldbank. Dit jaar krijgen daarin 'Workers in an integrating world' speciale aandacht. Wat is het effect van de snelle internationalisering en globalisering op de levensom standigheden van de werkne mers? Heel beeldend schetst het Rapport in een paar zinnen de omstandigheden waarin Duong, Hoa, Frangoise en Jean-Paul le ven. Hoa verdient in Ho Chi Minh stad omgerekend dertig dollar per week. Ze werkt 48 uur in een kledingfabriek, een joint ven ture met een Frans bedrijf. Bo vendien heeft ze de zorg voor drie kinderen; haar man werkt als conciërge. Ongeveer twintig procent van de ivereldberoeps- bevolking verdient z'n inkomen op deze manier. Dienstensector Frangoise, een Vietnamese im migrante, werkt in Frankrijk als serveerster. Ze verdient omgere kend van 220 dollar per week. Volgens Franse begrippen is ze arm, maar ze verdient acht keer zoveel als Hoa. Ze heeft het in Frankrijk veel beter dan ze het in Vietnam zou hebben. Onge veer negen procent van de we reldberoepsbevolking werkt in de dienstensector in landen met een hoog inkomen. Jean-Paul is een 50-jarige Fransman die de afgelopen tien jaar in een kledingfabriek in Toulouse heeft gewerkt. Hij brengt ivekelijks omgerekend vierhonderd dollar thuis. Vol gende maand verliest hij z'n baan, omdat de fabriek sluit. Ze kunnen niet meer opboksen te gen de goedkope invoer uit Viet nam. Hij stimuleert z'n zoon om op school hard te werken zodat hij kan gaan studeren. Ze hopen dat hem dan later niet hetzelfde gebeurt. Niet meer dan vier pro cent van de arbeidskrachten in de wereld werkt in de industrie van landen met een hoog inko men. Doordat de wereld één markt wordt, krijgen deze mensen in hun dagelijks bestaan steeds meer met elkaar te maken. Voor sommigen brengt dat nieuwe kansen en vooruitgang. Ande ren krijgen met toenemende on zekerheid te maken en voelen zich bedreigd. Markteconomie Veel ontwikkelingslanden en voorheen centraal geleide eco nomieën maken de overstap naar een markteconomie. Wat wil zeggen dat de ontwikkeling door markten, door vraag en aanbod, en niet door overheids ingrijpen wordt gestuurd. Over heden proberen de markten zo goed mogelijk hun werk te laten doen. Het Rapport beveelt aan die overgang zo snel mogelijk te laten verlopen. Daarbij is het wel nodig dat de overheid klaar staat om de schadelijke gevol gen op te vangen waar de mark ten het laten afweten. Dat vang netten worden gespannen voor mensen die uit de boot dreigen te vallen omdat ze de ontwikkelin gen niet kunnen bijbenen. In 1978 woonde eenderde van de werknemers in centraal geleide economieën; nog eens eenderde in landen die zich door protec tionistische maatregelen min of meer van het wereldhandelsto neel hadden afgezonderd. Maar als de huidige trend doorzet, hoort over vijfjaar niet meer dan tien procent tot dit soort landen. Globalisering Behalve deze overgang naar de markteconomie is er de al ge noemde internationalisering en globalisering van de activiteiten van ondernemingen. Door la gere transportkosten en de ver beterde technologie van tele communicatie bewegen goede ren, geld en ideeën steeds sneller over de wereld. Het spreekt vanzelf dat veran deringen op een dergelijke schaal niet van een leien dakje gaan. Ze roepen reacties op. Reacties van mensen die door de snelle technologische verande ringen hun baan dreigen te ver liezen. Mensen die hun traditio nele leefwijze bedreigd zien. Ouderen die onzeker zijn over de financiering van hun oude dag. Het Rapport noemt de vrees dat toenemende internationale han del, groeiende buitenlandse in vesteringen en afnemende over heidsbemoeienis de werkgele genheid bedreigen, in het alge meen ongegrond. De ervaring leert dat juist in landen die zich hébben opengesteld naar de we reld de werknemers hun koop kracht hebben zien toenemen en hun levensomstandigheden heb ben zien verbeteren. Het onaan trekkelijke alternatief is door modderen op de weg waar pro tectionisme leidt tot uiteenval len van de wereldeconomie in geïsoleerde blokken. Economen 'kunnen het niet vaak genoeg herhalen. Ook kinderen, zoals dit meisje in Vietnam, moeten werken voor de kost. foto G PD Vandaag vrouw en ik betrokken bij de Vereniging Ouders van Wiege dood-kinderen, een zelfhulpor ganisatie. We leerden er veel lot genoten en betrokken hulpver leners en onderzoekers kennen. Onderzoek naar het fenomeen is belangrijk. Er loopt thans een groot Europees onderzoek. Cru ciaal voor het welslagen daar van - en dus van de mogelijkhe den om het raadsel wiegedood verder te ontsluieren - is de me dewerking van getroffen ouders. Moeilijkste uur Die ouders moetje om medewer king vragen in het moeilijkste uur van hun leven, vlak nadat ze zijn getroffen door het ergste dat ouders kan overkomen. Het kan helpen als de samenleving weet heeft van het verschijnsel en enigszins is geïnformeerd over de zin van het onderzoek. Daar om zit ik hier. Omdat ik net als Huber, 'l'Hoir en Sikkenga ook in dit programma een mogelijk heid zag om een groot publiek te bereiken met informatie die ons belangrijk lijkt. Juist nu het on derzoek halverwege is. Na afloop maken we de balans op. Hebben we er goed aan ge daan? Hebben we het wurgcon tract dat ons luttele minuten voor het begin van de opnamen werd voorgelegd als laatste waarschuwing over het hoofd gezien? Maai- dat hebben we niet getekend. Het was ook te gek wat daar in stond. Het vergde dat we de produktiemaatschap- pij tot in de eeuwigheid zouden toestaan onze beeltenissen, han delingen en uitspraken wereld wijd te exploiteren. Zouden an dere deelnemers aan andere af leveringen daar intrappen? Ja, we hadden het misschien toch kunnen weten. We zijn ge bruikt. Maar ach. de aanbevelin gen zijn toch uitgebreid aan bod gekomen dank zij de afspraak dat iemand uit het publiek daar naar zou vragen. En we hebben toch kunnen wijzen op het be lang van postmortaal onder zoek. De waarde van lotgenoten contact is genoemd. We lachen de kater weg. Zo werkt televisie op z'n commercieelst. Gelikte exploitatie van gevoelens doet de reclameguldens tóestromen. Tja, die reclame. Wat zou nou lekker verkopen als spotjes tus sen de onderdelen van dit pro gramma? Luiers? Een uitvaart verzekering? Dekbedjes? Catherine, aflevering Wiegedood, RTL4, vanmiddag om 16.10 uur. Een lagedrukgebied trekt van daag met hei centrum over Zee land naar het noorden. Een bij behorende trog passeert de re gio rond- de middag. De aange voerde lucht is onstabiel zodat gemakkelijk buien gevormd kunnen ivorden. Tijdens de trog passage gaan deze gepaard met onweer en finke windstoten. Er is veel bewolking met in de mid dag enkele opklaringen. De tem peratuur loopt op naar om streeks 18 graden. De nacht blijft zacht met een minimum van 13 graden in Oost-Z.eéland. Aan de kust blijft het kwik bij 15 graden steken. Ook dan vallen er nog enkele buien. De wind aanvan kelijk zuidoost tot zuid, draait vanmiddag naar het westen. Vanochtend is er lijdelijk weinig wind maar over het algemeen is de wind matig tot vrij krachtig 4- 5 Beaufort. Nautisch bericht Wind: zuidoost tot zuid, ruimend westelijk 4-5 Beaufort, mogelijk enige tijd 6 Beaufort; zicht: goed, tijdens een bui matig; af wijking waterstanden: bij hoog water geen afwijking van bete kenis; max. golfhoogte monding Scheldes: anderhalve meter. ZON EN MAAN 9 september V.M. 05.38 Zon op 07.04 onder 20.09 Maan op 19.59 onder 07.24 Vooruitzichten Voor morgen (weekeind): De pressies blijven het weer boven de provincie bepalen. Er is over wegend veel bewolking met af en toe buiige neerslag. Temperatu ren overdag rond 18 graden, mi nima omstreeks 14 graden. Za- terdag nog een matige tot rhj krachtige zuidwesten ivini maar deze neemt af en zuordl zwak tot matig 2-4 Beaufort er, draait naar het zuiden. Zondac in de vroege ochtend zijn er en kele mistbanken. Voor maandag tol en met dins-JpAPEI dag: Een volgende depressifhpp) trekt over ons heen en zorgt üoo;Ln tu: veel beivolking en «eerslag.L poi Maandag nog omstreeks 18 gra rraI,s-; den, dinsdag rond 16 graden. D<;papeet ivind meest zuidioestelijk "ia(ij|j)ertig Lot vrij krachtig. In de ochtenau^d v kans op mistbanken. feewelc' izijn ge zes pol foemor uur cm uur cn|n! Vrijdag, 8 september Vlissingen 01.51 237 14.12 23lP Terneuzen 02.07 262 14.30 25;r' Bath 03.06 314 15.33 30# Hoog water ting va Polyne ïeeluil wvech Roompot-buiten 01.45 182 14.15 16! pen, b 03.40 178 16.00 16! licllth? 3,50 184 16.20 ll(Llledi| ie poli jerd bi Zïerikzee Yerseke Philipsdam-West 04.05 188 16.30 IK Zaterdag, 9 september VM 5.37 Vlissingen 02.35 252 14.56 24$^, Terneuzen 02.51 277 15.12 2' Bath 03.56 330 16.18 31I1™ Roompot-buiten 02.30 194 14.50 U Zierikzee 04.30 183 16.50 nfating Yerseke 04.40 191 17.00 17! strante Philipsdam-West 05.00 199 17.20 11 rokkei Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 1.16 177 .46 192 |.45 221 ,15 118 '.35 120 09.35 125 20.48 21i 21.13 23! 22.20 261 20.35 15 22.00 15'; 22.05 15! 22,00 16! iARAJ jaat nt 21.30 22 !omba Philipsdam-West 09.40 129 Zaterdag, 9 september Vlissingen 08.58 184 I Terneuzen 09.25 199 21.57 24!ierv,st Bath 10.31 225 23.06 2g ot gen Roompot-buiten 08.50 119 21,10 151 racht Zierikzee 10.15 117 1 Yerseke 10.15 123 Philipsdam-West 10.20 127 1 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaai- bewolkt en van tijd tot tijd buien, met na me langs de Noordzeekust mo gelijk met onweer. Middagtem- peratuur meest rond 17 graden, nabij Londen iets hoger. België en Luxemburg: Eerst van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Mogelijk valt plaatse lijk veel regen. Zaterdag wat meer kans op zon. Middagtem- peratuur 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: nog vrij veel wolkenvelden en frequent buien, soms met on weer. Mogelijk valt plaatselijk veel regen. Zaterdag wat meer zon en droger. Middagtempera- tuur rond 19 graden, zaterdag een beetje hoger. Portugal: In het noorden soms wat wolkenvelden en mogelijk wat regen. Verder perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur van 20 graden in het noor den tot 26 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon, soms ook wat wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur 26 graden. Spanje: In het noordwesten en langs de Golf van Biskaje soms nog wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Verder flinke perio den met zon en droog. Middag- temperatuur in het noordwesten rond 20 graden, langs de oostelij ke en zuidelijke costa's, en zater dag ook in het binnenland, van 27 tot, 31 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur 28 graden. Marokko: Westkust: droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur 27 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtempe- ratuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: vrij veel wol kenvelden, enkele stevige regen- of onweersbuien en langs de westkust tamelijk winderig; plaatselijk kan veel neerslag val len. Zaterdag meer zon en min der buien. Middagtemperatuur van 21 graden rond Bordeaux tot 25 in de Provence en langs de Middellandse Zeekust; zaterdag overal een beetje warmer. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en droog. Middag- temperatuur 27 graden. Italië: vooral in het noorden en langs de westkust bewolking en enkele buien, soms met onweer; elders geregeld zon en kleinere neerslagkansen. Zaterdag afwis selend zon en bewolking en plaatselijk nog een bui. Middag- temperatuur meest van 25 tot 28 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar zaterdag in het westen en noorden een kleine kans op k bui. Middagtemperatuur op eilanden tussen 27 en 30 grade; op het vasteland enkele grade hoger. Turkije en Cyprus: Droog veel zon. MiddagtemperatuurS graden. Duitsland: Onbestendig wee met vrij veel wolkenvelden van tijd tot tijd enkele regen-1 onweersbuien. Zaterdag we meer kans op zon. Middagten peratuur rond 22 graden, ma: bij langdurige neerslag lager;: terdag maxima rond 19 graden Zwitserland: Eerst veel bewo king en buiige regen, soms m( onweer; plaatselijk mogelij veel neerslag. In de loop vanz; terdag wat meer zon en geleid: lijk droger. Middagtemperatui rond 21 graden. Oostenrijk: Vrij onbestend: met flink wat bewolking en vs tijd tot tijd buiige regen, so met onweer. In de loop van terdag in het westen weer 4 zon. Middagtemperatuur ron 21 graden, tijdens langdurig neerslag lager. Polen: van het zuidwesten toenemende bewolking, gevolg door enkele buien, mogelijk: onweer. Zaterdag aanhoudeji buiig. Middagtemperatuur ron 23 graden, zaterdag iets koeler. Tsjechië en Slowakije: Verffl derlijk bewolkt en enkele regfl of onweersbuien. Middagtemp ratuur rond 21 graden, in Slo® kije iets warmer. Hongarije: eerst zon, daan wisselend bewolkt en een enkel regen- of onweersbui. Middü! temperatuur 26 graden, zate dag koeler. Weerrapporten 7 september j uur: Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Wenen Zurich Bangkok Tunis regen - licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. regen onweer regen zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. regen regenbui zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt regen half bew. licht bew. zwaai- bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew.' onbewolkt Mi t van c Yvon hua: kertl genzi zeker af ge maat; woor De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrfrj aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A58- tussen Eindhoven en Tilburg A59 - ter hoogte van Waspik wegwerkzaamheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4