Elke minuut een nieuwe klant I Muntenvondst in de polder PZC Gemeenten prijzen zich aan tijdens nspraak streekplan Tegen helpers van Rotterdams dealer 9 maanden geëist zeeland 11 Eis negen maanden en rijontzegging voor rammen winkelpui VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 'an onze verslaggever van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De schrik van iedere caissière. Een file voor de kassa, on geduldige opdringende klanten, die elkaar met de karretjes voor de hie len rijden en dan... de kassarol op. Of een streepsjescode, die niet door de hypermoderne 'scankassa' wordt herkend. Een caissière in een super markt in Terneuzen: „Dan druk je dus op je belletje voor assistentie, maar soms duurt het tijden voor er dan iemand komt opdagen. En dat is een regelrechte ramp. Klanten heb ben over het algemeen toch al weinig tijd; die willen zo snel mogelijk afre kenen en met de boodschappen naar huis. Op zulke momenten zie je al die chagrijnige smoelen voor je..." Vergis u niet: caissière is een heus vak. Want je bent wel mooi het visitekaar tje van de zaak. Met alle consequen ties van dien. De stichting Technolo gie Vlaanderen deed het afgelopen jaar onderzoek naar het werk dat 'de meiden van de kassa' dag in, dag uit verlichten. De onderzoekers: „De klant is koning. Voor de caissière is het een erezaak dat hij tevreden is. Ze moet vriendelijk zijn en blijven, de klant gelijk geven, zijn problemen op lossen. Ze mag geen fouten maken. Ze moet er zijn als de klant er is. Klant vriendelijk en gedienstig zijn, correct en snel werken, flexibel aanwezig kun nen zijn, goed presenteren. Dat wordt verwacht van een goede caissière. Ook als ze aan pauze toe is, of de file aangroeit." Pffff... We herinneren het ons nog goed uit de tijd dat we aarzelend de eerste stap pen op de arbeidsmarkt zetten tenein de de platte beurs te spekken: vakan tiewerk! De eigenaar- van het plaatse lijke warenhuis-filiaal (bekend om z'n rookworst) was een goede bekende van de familie. Hij had wel een vakan tiebaantje: kassawerk op de afdeling levensmiddelen, 's Woensdags en 's zaterdags was het er het drukst. Oude mannen met een stukje leverworst (1 gulden 75), kinderen met een zakje drop (99 cent), een pinnige vrouw met vier pakken wc-papier (voor het poe- pertje van de hond; 3 gulden precies 'en dat is dan gepast') en niet te verge ten dat schippersvolk dat karrevrach- ten tegelijk aansleepte (212 gulden en 31 cent). Nu eens was de limonadesi roop in de aanbieding, dan weer de be schuit en een enkele keer zelfs het maandverband (toen nog ongevleu geld). Je zat achter die kassa, werkte met bezweet lichaam de ene na de an dere file weg, vergat de afgeprijsde produkten en kreeg de volgende dag dus ongenadig op je duvel van je chef als zich wéér een trouwe klant - de pa- Moderne scankassa's hebben het werktempo van de caissière opgevoerd; even roddelen met je collega's is er niet meer bij. pilotten nog in het haar en vaak op sloffen - meldde met klachten over de kassabon ('Kijk eens meneer, die jon gen heeft 2 gulden 50 gerekend voor dat afwasmiddel. En in de reclame stond 2 gulden 40!!!'). Stress, stress, stress! Scanning Toen had je overigens nog wel stille momenten, waarop je even met de caissière naast je kon roddelen over die gekke meid van het speelgoed of die dikke 'trien' van de vleeswaren, die zo van onder de oksels rook. Dat is er nu niet meer bij. De Vlaamse onder zoekers: „Door de scanning kan de caissière sneller werken. Het arbeids- tempo is verhoogd. Dezelfde hande lingen worden voortdurend herhaald: de taakcyclus is erg kort. De caissière kan zelf het tempo van haar werk nau welijks nog beïnvloeden, de klant en het scansysteem bepalen het. Ze kan niet zomaar weg van haar stoel, ze is gebonden aan haai' werkplek. Ook aan de volgorde van werken kan ze niets veranderen. Het is telkens op nieuw: scannen, zakken aanreiken, diepvries of textiel in een zakje ste ken, totaalbedrag melden aan de klant, geld in ontvangst nemen of be taalkaart doorschuiven, kassabon en wisselgeld overhandigen. Gemiddeld elke minuut een nieuwe klant, met ge middeld tien boodschappen. Voor de afwisseling zorgt alleen de klant. De band loopt." Meer De scankassa verwerkt gemiddeld vijftien tot achttien produkten per mi nuut. Dat hebben steekproeven uitge wezen. Maar zo'n moderne kassa doet meer dan alleen maar het registreren van de verkochte artikelen en het op lepelen van het af te rekenen bedrag. Dankzij de kassa weet de manager van de winkelketen onmiddellijk wel ke produkten goed lopen en welke niet, hoeveel en wanneer er van welk produkt moet worden bijbesteld, wanneer de verkoop pieken vertoont en wanneer dalen, welke acties succes hebben... Op die manier kan het assor timent beter worden afgestemd op het profiel van de klanten, op de drukke momenten kunnen extra kassa's wor den geopend, de bestellingen kunnen veel sneller en nauwgezetter worden doorgegeven aan de leveranciers... Maar voor het zover is, moeten al die streepjescodes op al die artikelen wel eerst bij de kassa worden gescand. Kent de computer het artikel niet om dat het simpelweg niet is ingevoerd, dan ontstaan er problemen. Het .gaat trouwens ook mis als de streepjescode op een diepvriesprodukt door een ijs- laagje of vocht is aangetast. En dan steeds maar dat rekken en strekken, het eindeloos herhalen van al die be wegingen. En... de wetenschap dat je baas aan het eind van de dag op de 'uitdraai' kan zien hoe hard je hebt ge werkt en vooral hoe snel. De caissière werkt gemiddeld één klant per mi nuut weg; aan de snelkassa zijn het er vaak zelfs twee of drie. De caissière van de levensmiddelen-gigant in Ter foto Charles Strijd neuzen: „Je moet zó snel en zó gecon centreerd werken dat er voor normaal contact met de klant geen tijd meer over blijft. En steeds maai- weer die zelfde handelingen. Als je gerouti neerd bent en je werkt snel heb je weer een ander probleem: dan kan de com puter je vaak niet bijhouden. Contact met je collega's? Niks niet. Je zit uren lang tegen eikaars rug aan te kijken. Vind je het gek datje dit werk niet lan ger dan drie uur achtereen kunt doen? Zitje er langer achter, dan ga je fouten maken." Rouleren De onderzoekers denken dat de be langrijkste klachten kunnen worden voorkomen door het winkelpersoneel te laten rouleren. Vakkenvullers kun nen ook best een tijdje achter de kassa en waarom zou de caissière niet een uurtje of wat achter het brood kun nen. In Nederland is nog geen onder zoek gedaan naar 'streepjescode en stress'. „Wel naar de kassameubels, goeie stoelen en voetenbankjes bij voorbeeld, maar niet naar moeilijke stress", zegt een woordvoerster van de Dienstenbond FNV. Ze heeft de Vlaamse onderzoeksresultaten deze week direct opgevraagd. IIDDELBURG - Wie nog twij- ils had aan de potenties van eeland had donderdagmiddag wee uurtjes in de statenzaal an het provinciehuis moeten ijn. Daar was een inspraakbij- 'enkomst die diende als voorbe- eiding op een nieuw streek- lan. Een tiental burgemeesters n wethouders en een vertegen- voordiger van de Zeeuwse Mi- leu Federatie (ZMF) draafde op oor de leden van de gezamen- ijke provinciale commissies lilieu, economie, waterstaat n verkeer en ruimtelijke orde- ing'. Sn in de ene gemeente bleek nog neer mogelijk dan in de andere. let is een wonder dat er in Zee and nog werkloosheid is, als je och hoort wat voor prachtige ledrijfsterreinen en enorme ont- Pikkelingskansen de verschil- ende gemeenten in Zeeland ebben. De teksten van de ge meentelijke insprekers leken oms regelrecht afkomstig uit lanzende reclamebrochures. somberder illeen T. Kramer van de ZMF ?as een stuk somberder. Hij Pees op oipliggende industriële haven- en stedelijke zones die angzaam maar zeker in de rich- van Zeeland kruipen. Er Pordt aan de rand geknaagd gaf aan. De Zoomse as is daar een foorbeeld van, aldus Kramer. m pleitte dan ook voor een zo- enaamde Delta Groenstruc- iiur die een dam moet vormen -gen die negatieve ont,wikke- Hij constateerde dat in de tedelijke gebieden veel behoef- aan uitloopgebieden voor ecreatie en rust. Zeeland kan in ie behoefte voorzien door in de 'uitenrand bossen, recreatie- liassen en bijvoorbeeld land- chapsparken aan te leggen; de ielta groenstructuur, vergelijk baar met de Randstad groen structuur. bit idee wordt momenteel al uit gewerkt tussen de Brabantse pal en de Hals van Zuid-Beve land op initiatief van de gemeen tebesturen, Kramer vond het in teressant dat Antwerpen bereid Is om financieel voor dat doel fVer de brug te komen, omdat 1et belang voor de eigen inwo- iers wordt ingezien. Andere ge- heden die voor zo'n groenstruc- uur in aanmerking komen zijn eigens hem het krekengebied in de grenszone van Zeeuws- Vlaanderen en de omgeving van het Haringvliet. Stadsgewest Burgemeester J. C. T. van der Doef van Vlissingen wees de commissies er op dat de vier gro te steden in Zeeland het met el kaar eens zijn - en dat op zich is al bijzonder gaf hij aan - over het feit dat het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg een centrale rol in het ruimtelijk beleid moet spelen. Verder pleitte hij er voor dat het provinciaal en het rijks beleid ten aanzien van het stads gewest niet van elkaar mogen verschillen. Burgemeester H. A. van der Munnik van Tholen, vond dat schromelijk overdre ven. „Vlissingen en Middelburg hebben maar een vrij gering deel van de potenties van heel Zee land als het gaat om werkgele genheid en inwonertal. Wat dat betreft zou Goes nog veel eerder in aanmerking komen voor een centrale rol." Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vond dat zijn ge meente in de voorlopige ideeën van gedeputeerde staten met het streekplan veel te kort wordt gedaan. Opmerkingen van zijn collega Van der Munnik dat het provinciale rapport over de ef fecten van de Zoomse as volledig op Reimerswaal is toegeschre ven konden hem niet troosten. Volgens Verbree is er in Rei merswaal op economisch gebied zoveel aan de hand, dat de pro vincie die gemeente in planolo gisch opzicht een zwaardere rol moet toestaan. De leden van de commissies hoorden de insprekers slechts aan en discussieerden nog niet over de verschillende standpun ten. WestkapeUaar treft duiten en achtste dukaat aan van onze verslaggever WESTKAPELLE - Marcel van Hoepen uit Westkapelle was zaterdag met zijn metaaldetector eigenlijk op zoek naar souvenirs uit de Tweede Wereldoorlog. Maar hij vond in de polder tussen Dom burg en Oostkapelle een buideltje van linnen of katoen, ongeveer 30 centimeter diep in de grond. Het buideltje ging kapot toen hij het openmaakte en in zijn hand had hij een dertigtal oude munten. In to taal 34 koperkleurige munten en één zil verkleurige. Niet echt waar hij naar op zoek was, maar wel aardig. Thuisgekomen poetste zijn va der er enkele op om ze eens nader te bekij ken. De interesse werd pas echt gewekt na een artikel in de PZC over de presentatie van een nieuwe zilveren dukaat. De af beelding op die dukaat leek sprekend op die van de enige zilveren munt die Marcel had gevonden'. Op het muntje een ridder met een zwaard en een Zeeuws wapen dat aan een lint hangt. Ook de tekst op de munt kwam overeen. De overgrote meerderheid van de munten uit het gevonden buideltje is in Zeeland, bij de voormalige Munt in Mid delburg, geslagen. Verder waren er mun ten uit Utrecht, Overijssel, Holland en zelfs een pfennig uit Hessen Darmstad. De oudste van de munten stamt uit het jaar 1758. Dukaat Navraag bij M. van de Beek van het Neder landse Muntenmuseum van 's Rijks Munt in Utrecht leert dat de koperkleurige munten duiten zijn. Dat blijkt uit het feit dat het Zeeuwse wapen op een zijde van de munten staat. Zou er een Hollandse tuin of een portret op hebben gestaan, dan waren het oortjes geweest. De zilverkleu rige munt is. voor zover dat uit de telefoni sche beschrijving is na te gaan, waar schijnlijk een achtste dukaat. In de volks mond werden deze munten ook wel Pietjes genoemd. Heel bijzonder is de vondst volgens Van de Beek niet, maar het is altijd aardig. Uit gaande van de waarde van de munten zou- De overgrote meerderheid van de munten uit het gevonden buideltje is bij de voormali ge. Munt in Middelburg geslagen. Inzet:De achtste dukaat met vrijwel dezelfde afbeelding als de nu als verzamelobject uitgegeven Zeeuwse dukaat. foto's Ruben Oreel den ze bijvoorbeeld eigendom geweest kunnen zijn van een huisvrouw die naar de markt ging of een boer. Voor een duit kon men in die tijd bijvoorbeeld één ei ko pen. Een achtste dukaat was wat meer waard. Daar konden ook boter, kaas en nog wat boodschappen mee gedaan wor den. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de man die op 18 maart met zijn auto de shoarmazaak aan de Scheldestraat in Vlissingen met op zet binnenreed is donderdag voor de Middelburgse rechtbank negen maan den gevangenisstraf en drie jaar rijont zegging geëist. De 28-jarige Vlissinger die zwaar onder invloed van alcohol was ramde met een flinke vaart de pui van het eethuisje. De eigenaar van de zaak trok het linker voorportier van de auto open. Daarop reed de bestuurder volgas achteruit, waarbij hij de shoar- maman meesleurde. Pas toen de auto stopte kon het slachtoffer zich bevrij den. De Vlissinger kwam rond elf uur 's avonds met zijn neef de zaak binnen, maai- bij het bestellen draaide het op ru zie uit. Terwijl de neef overhoop lag met de eigenaar stapte de Vlissinger in zijn auto en reed tegen de grotendeels uit glas bestaande gevel aan. De verdachte ont kende dat hij de man opzettelijk had meegesleurd. Volgens hem rende de man met hem mee met een mes in de hand. De Vlissinger kwam later op de avond terug- met vrienden om verhaal te halen voor de schade aan de auto. Inmiddels was daar politie aanwezig, reden voor hem om van dat voornemen af te zien. Geen rijbewijs „Wij hadden hem goed zitten", zei de Vlissinger met betrekking tot het alco holgehalte van hemzelf en zijn neef. Na zijn aanhouding blies hij bij de ademana lyse 1115 microgram, wat overeenkomt met ruim 2.5 promille. Een maand eerder werd hij van de weg gehaald met met een score van 2,7 promille. De man is ver slaafd aan alcohol, maar heeft zich onder behandeling van het ZCAD gesteld, dat Jaar zitten voor reeks inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft, een 24-ja- rige Vlissinger voor 47 auto- en woninginbraken veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Hij pleegde de inbraken op Walcheren in de twéede helft van 1994. Hij pleegde de inbraken om aan geld voor heroïne te komen. De man is van januari tot en met maart in een afkickcentrum opgenomen geweest. Daarna zou hij ambulant behandeld wor den. maar hij verloor het contact met de hulpverleners. Zijn advocaat pleitte op de zitting voor een taakstraf gecombineerd met een voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat de man in de periode dat hij op vrije voeten was niet meer met de politie in aanraking was geweest. Daarin volgde de rechtbank hem niet. Er was dertig maanden waarvan tien maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. Jaar en tbs voor aanranding MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 26-ja- rige man uit Bergen op Zoom conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor een poging tot verkrachting. De man was in de vroege ochtend van 21 februari de woning van een vrouw in Terneuzen binnenge drongen. Zij zag hem plotseling naast haar bed staan, waarna hij probeerde haar te verkrachten. Hij kende de vrouw van een vluchtige ontmoeting op straat enkele dagen daarvoor. De man is sterk verminderd toerekenbaar verklaard en er bestaat kans op herhaling van soortgelijke delicten. Hulp bij nieuwe telefoonnummers DOMBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren (SWOW). Ziekenhuis Walcheren en Thuiszorg Walche ren hebben een telefoonkaart ontworpen die ouderen kan hel pen met de nieuwe telefoonnummers. Met ingang van 10 okto ber veranderen de negencijferige telefoonnummers in tiencijfe- rig nummers. Op het kaartje staan de nieuwe telefoonnummers vermeld van een aantal Walcherse organisaties op het gebied van de ge zondheidszorg en welzijn. Onderaan is een ruimte opengelaten waar de gebruikers de telefoonnummers van hun huisarts, ge meente en de warme-maaltijdvoorziening kunnen invullen. Het telefoonkaartje is gratis verkrijgbaar bij thuiszorg Walche ren. de Stichting Welzijn Ouderen en het Patiënten Service bu reau van ziekenhuis Walcheren. Werkstraf voor bewaren drugs MIDDELBURG - Een 20-jarige Temeuzense kreeg bij vonnis van de Middelburgse rechtbank 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijk opgelegd voor het bewaren van *feen partij hard en soft drugs in haar woning. Een handelaar had haar gevraagd of hij tijdelijk wat hasj en wiet bij haar mocht stallen. Zij kreeg daarvoor 500 gulden. Bij een huiszoeking in maart kwamen er ruim 600 gram heroïne, 70 gram coke, een pond amfetamine en duizend strips lsd tevoor schijn. Het vonnis was conform de eis. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg negen maanden ge vangenisstraf geeist tegen twee Vlissingers van 26 en 30 jaar voor het verlenen van hand- en spandiensten aan een hard drugsdealer. Zij werden door de uit Rotterdam afkomstige dea ler ingeschakeld om heroïne en cocaïne uit de Maasstad naar Vlissingen te brengen. Volgens de officier had de Rot terdammer vorig jaar een gat in de markt in Vlissingen ontdekt. Hij hielp de 26-jarige man aan een dealadres en liet zijn hand langers twee a drie keer per week naar Rotterdam rijden om nieuwe voorraad an te voeren. Zij brachten wekeijks rond de 25 gram heroïne en evenveel co caïne aan klanten in Vlissingen rond. Het zou volgens Van der Bel om een omzet van rond de tienduizend gulden per week zijn gegaan. De 26-jarige man zou de eerste negen maanden van 1994 hard drugs vervoerd hebben. Een pe riode van zes weken had hij zelf standig gedeald tijdens afwezig heid van zijn baas. De 30-jarige had zich in de maanden maart tot en met september uitslui tend met het vervoeren van de middelen beziggehouden. Bei den waren zelf verslaafd aan he- De 26-jarige gebruikt al dertien jaar heroine, is al eens met suc ces afgekickt, maar toch weer te ruggevallen in zijn verslaving. Hij zit nu vast en wil zo spoedig mogelijk klinisch atkicken. De 30-jarige zei met behulp van me thadon van de heroïne af te ko men. Zijn gebruik van het ver vangingsmiddel zou al geredu ceerd zijn tot bijna nul. In beide zaken doet de rechtbank 21 sep tember uitspraak. Tegen een 20-jarige Vlissinger is bij verstek twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk geëist voor han del in hard drugs in de periode september 1993 tot en met 9 mei van dit jaar met een onderbre king van een halfjaar. Eerst han delde hij vanuit zijn woning, maar toen dit te veel overlast gaf ging hij op bestelling aan huis bezorgen. Het ZCAD rapporteerde dat het goed gaat met de man en dat hij in aanmerking zou moeten ko men voor dienstverlening in plaats van gevangenisstraf. Vol gens zijn advocaat mr J. C. M. Bol heeft hij nu werk en namens haar afwezige cliënt bood zij aan dat hij in plaats van de zes maanden cel onbetaald werk wil verrichten. De rechtbank wil dat echter uit zijn eigen mond horen en stelde de zaak voor maximaal drie maanden uit om de man op nieuw op te roepen. rapporteerde d,at het 'redelijk goed' met hem gaat. Overigens heeft hij geen rijbe wijs, maar wel een strafblad met drank zaken, geweldsmisdrijven en diefstallen. „Keer op keer blijkt dat de verdachte on der invloed van alcohol gekke dingen doet", zei officier van justitie mr M. W. Hemelaar, „het is een wonder dat hij nog nooit iemand heeft doodgereden." De ei genaar van de shoarmazaak was op de zitting aanwezig maar zei desgevraagd geen vergoeding van de door de Vlissin ger aangerichte schade te eisen. De rechtbank doet 21 september uit spraak. Keurmerk Aardappelen uit Zeeland Uiterlijk zegt vaak niet veel over inhoud. Bij aardappelen ligt dat anders. Rimpels, pitten of verkleuringen hebben al snel smaakverlies tot gevolg. Om over uitlopers maar te zwijgen. Nu zijn er aardappelen van superieure kwaliteit. Karakteristiek van smaak dankzij de gulle Zeeuwse aarde. Milieuvriendelijke teelt en buitengewone aandacht bij oogst en behandeling zorgen er voor dat de mooiste aardappelen ook de lekkerste zijn. Vraag er naar bij uw groentespeciaalzaak! U herkent ze aan het Zeeuws Keurmerk op de jute verpakking. ^Ket/ /y ijl rT'Ek ^odukt d*' De Stichting KCM is een onafhankelijk organisatie. Het Zeeuws Keurmerk kent zij toe aan land- en tulnbouwprodukten die -van ploeg tot kassa- voldoen aan de hoogste kwaliteits- en milieunormen. Het Zeeuws Keurmerk is een garantie voor kwaliteit uit Zeeland. Informatie 01100 - 47700

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 39