Veel allochtonen in drugsscene Verpleeghuis al maanden alert j Achternamen Ketens kansen Vrijheidsstrijd en nucleair verzet opinie Criminoloog Frank Bovenkerk vertelt anekdotes over met cocaïne gevulde bananen mururoa VR JDAG 8 SEPTEMBER 1995 door Hans Leber en Harm Harkema Waar gebeurd: Een man koopt in een Surinaamse groentehandel een paar bana nen. Wanneer hij er later één wil opeten, blijkt de banaan niet gevuld met vruchtvlees, maar met wit poeder: cocaïne. Blijkbaar is er iets mis gegaan met de distributie. Ook waai- gebeurd: In het kader van een grootscheeps drugson derzoek doet de politie een inval bij een kopstuk van een Marok kaanse drugsbende. De man woont met zijn gezin al jaren „in kommervolle" omstandigheden in de Rotterdamse probleem wijk Spangen. Diezelfde man is dus wèl multimiljonair met gi gantische bezittingen in Marok ko. Tijdens de inval rolt één van de zonen van de man en passant nog een portemonnee van een politieman. De criminoloog prof. dr. Frank Bovenkerk vertelde deze anek dotes woensdag tijdens zijn ver hoor door de parlementaire en quêtecommissie naai- de opspo ringsmethoden van de politie. Bovenkerk is één van de crimi nologen die in opdracht van de commissie diepgaand onder zoek heeft verricht naar de aard. ernst en omvang van de georga niseerde misdaad in Nederland. Hij concentreerde zich daarbij op georganiseerde misdaad bin nen etnische bevolkingsgroe pen. Reden: Grote etnische bevol kingsgroepen in Nederland als Turken, Marokkanen en Surina- mers hebben een vaderland dat zeer nauw betrokken is bij drugshandel of -teelt. In Turkije is dat heroïne, in Suriname co caine. Marrokko is één van de grootste hasjproducerende lan den ter wereld. In alle drie de landen is de drugsmaffia doorge drongen tot in de hoogste rege ringskringen. Het ligt dus ook voor de hand. aldus Bovenkerk, om te veronderstellen dat men in die landen inspeelt op de aan wezigheid van veel landgenoten hier. Onthutsend Hoewel Bovenkerk zijn best deed om te benadrukken dat er ook een heleboel allochtonen niks van doen hebben met crimi naliteit, was zijn verhaal, geba seerd op politiebronnen en on derzoek binnen de gemeen schappen zelf, onthutsend. Na onderzoek van alle mogelijke gegevens durfde Bovenkerk bij voorbeeld deze conclusie aan: „Exacte cijfers durf ik niet te noemen, maar ik ben er zeker van dat enkele tientallen pro centen van de volwassen man nelijke Turkse bevolking in Am sterdam betrokken is bij de georganiseerde misdaad". Bovenkerk heeft vrij veel inzicht gekregen in de Turkse misdaad groeperingen in Nederland, om dat de politie zich daar de afgelo pen jaren zeer sterk op heeft ge richt. Enerzijds omdat het vaak om een zware drug als heroïne gaat, anderzijds omdat er juist in de Turske misdaadwereld veel liquidaties plaatsvinden. Veel politiemensen lijden inmid dels aan „Turken-moeheid" want het gat dat een opgerolde Waarom ben ik niet uitgenodigd bij de vierde Internationale vrouwenconferentie in Pe king? Omdat ik geen vrouw ben? Maar daar was, in de meest letterlijke zin van het woord, ivel een mouw aan te passen geweest. Hier kon ik indertijd ook rustig als Maartje bij de Chinees gaan eten, dus daar was wat dat betreft geen vuiltje aan de lucht geweest. Was ik afgevaar digd, dan had ik daar een referaat gehouden over de Nederlandse achternaam. Nergens blijkt namelijk beter uit dat er nog altijd sprake is van grote achterstand van de vrouio dan uit onze achternamen. Niemand kijkt verbaasd op als een vrouw zich voorstelt als Heieen Prins, maar iedereen zou stomverbaasd zijn als een man zich voorstelde als Jan Prinses. Al onze achternamen zijn man nelijke achternamen, of ze nu ontleend zijn aan dieren, beroepen, kleding of sexe. Zo is bijvoor beeld de achternaam De Leeuw heel gangbaar; je hebt in Nederland een bekend componist die Ton de Leeuw heet, maar de achternaam Leeu win - wanneer hoor je die ooit? Het is ivaar: het telefoonboek van Amsterdam geeft warempel één Jaap Leeuwin, maar hele bladzijden vol mensen die De Leeuw of Van Leeuwen heten. Bij de beroepen als achternamen is de zaak nog duidelijker. Smit, Kok, Mandemaker, Scheep maker, Burgemeester, Timmerman, Wagema- ker, Bakker allemaal gangbaar als achter naam, en niemand zal verbaasd opkijken als een vrouw zich voorstelt als Miranda Timmer man. Maar je zou toch gek kijken als een man zich voorstelde als Wim Verpleegster of Joop Vroedvrouw. Je zou zelfs vreemd kijken als een vrouio zich voorstelde als Ria Verpleegster. Ook de kleding levert achternamen. Rudy Kous broek of Hans van den Broek, heel gewone ach ternamen, maar hebt u ooit gehoord van ie mand die Klaas van'der Rok heette? Mantel, zult u tegenwerpen, is toch een gangbare achter naam? Maar de mantel was vroeger ook een kle dingstuk voor mannen, vandaar. Zelfs aan het koningshuis, we zagen het al bij Heieen Prins, worden achternamen ontleend en ook daar het zelfde verschijnsel. Honderden ménsen die De Koning heten, niemand die De Koningin heet. En helemaal kaal als De Man, of in allerlei sa menstellingen als Voerman, Veerman, Masman, Mateman. Bierman, Looman, keert tienduizen den keren het ivoord man terug in onze achter namen, soms zelfs als 't Mannetje of als Man in 't Veld, maar waar blijft het ivoord vrouio? Nie mand die Peter de Vrouw heet, of Ronnie Bier vrouw. Niemand die Moeder of Dochter heet, terwijl Vader en Zoon wel gangbare achterna men zijn. Dat is toch hoogst eigenaardig! En hei toppunt van eigenaardigheid is wel dat- zoveel leden van de beste andere sexe nog altijd doodgewoon 'huisvrouw' zijn, maar dat nie mand in Nederland de achternaam Huisvrouw draagt, tenoijl het telefoonboek bladzijden vol geeft met de achternaam Huisman, tenoijl de 'huisman' nog maar sinds de tweede emancipa tie-golf hier en daar de ramen lapt. Geen beter bewijs lijkt te geven voor de achterstand van vrouwen. Die achterstand is ook niet zo gemak kelijk op te heffen, want we kunnen niet op stel en sprong al onze achternamen wijzigen. Jam mer. want ik zou best Maarten Lichtekooi willen heten! MAARTEN T HART bende achterlaat, wordt onmid dellijk overgenomen door ande ren. „De politie denkt: Wat heeft het dan nog voor zin", aldus Bo venkerk. Zo veel als er over Turkse mis daadorganisaties bekend is, zo weinig weet de politie van Ma rokkaanse. Simpelweg omdat de politie er nauwelijks onder zoek naai- verricht. Het gaat veelal om hasj (een soft-drug). Liquidaties komen in Marok kaanse kring nauwelijks voor. Dit komt doordat de Marok kaanse drugsnetwerken georga niseerd worden vanuit Marokko. Sancties of dreigingen daarmee zijn volgens Bovenkerk dan ook verknoopt met het thuisland. Bijvoorbeeld: Als jij in Neder land niet doet wat de organisatie wil, worden er vervelende maat regelen genomen jegens achter gebleven familie in Marokko. Bovenkerk zei „reden te hebben om aan te nemen dat er een Ma rokkaans drugsnetwerk is dat over heel Nederland ligt". Hij wees ook op één van de weinige politieonderzoeken naar een Marokkaanse drugsorganisatie, in Hilversum. Daaruit is volgens de politie gebleken dat meer dan de helft van de Marokkaanse ge meenschap in Hilversum erbij was betrokken. Suriname Met Suriname en de Surinamers in Nederland ligt het weer an ders. Tot op het hoogste nivaeu (onder anderen Bouterse) zijn daar connecties met de Colom biaanse coke-handel. Terwijl de politie in Nederland zich con centreert op „de grote brokken" komt volgens Bovenkerk een niet onaanzienlijk deel van de coke in kleine hoeveelheden bin nen. Gewoon langs de grote par- ticuliere goederen- en mensen stromen tussen Suriname en Ne derland. Tegenover een hoge or ganisatiegraad van de coke-han del in Suriname zelf, staat dan ook „een veel diffuser beeld" in Nederland. Bovenkerks conclu sie: „De handel in coke door Su rinamers is niet in handen van enkelingen, maar loopt via een heel groot aantal mensen". Het ene opzienbarende verhaal was nog niet verteld, of Boven kerk kwam al weer met een an der. Ex-legerleider Boutérse (be trokken bij coke-handel) heeft eindjaren tachtig gepoogd twin tig van zijn vrienden, allen poli tiemensen in Suriname, te laten infiltreren in het Nederlandse politie-apparaat. Ze presenteer den zich hier als vluchtelingen, poor de politie-behoefte aan meer allochtonen in politie dienst zijn hun vluchtverhalen niet goed onderzocht. „Een aan tal hunner glipte er toen door heen". Toen vervolgens bleek dat zij bedenkelijke contacten met de onderwereld onderhiel den. zijn zij gepakt. Aan een verzoek van de rijksre cherche aan de procureur-gene raal in Amsterdam om hiernaar onderzoek te verrichten, werd nooit gehoor gegeven. Deze pro cureur-generaal antwoordde nimmer. Bovenkerk zei niet te weten of er nog steeds systema tisch wordt geïnfiltreerd. Ernstige zorgen Volgens Bovenkerk, die ook veel bronnen binnen de Surinaamse, Turkse en Marokkaanse ge meenschappen zegt te hebben, maken velen „zich zeer ernstige zorgen" over de ontwikkelingen. „Een en ander heeft ook direct invloed op de sociale cohesie binnen een deel van de minder heden". Sterke tegenkrachten zijn er volgens de criminoloog nauwelijks. Het is een misver stand om te denken dat er een hechte Turkse, Marokkaanse of Surinaamse gemeenschap zou bestaan die het kwaad zou kun nen keren, aldus Bovenkerk. „Velen zien er bovendien niet zo veel kwaad in. Dat komt door het Nederlandse drugsbeleid, dat paradoxaal is. Het gebruik wordt toegestaan, dus wordt al gauw gezegd: waarom zouden we dan niet mogen leveren?" Bang dat de criminelen uit etni sche minderheden op grote schaal zouden proberen de le gale bovenwereld binnen te dringen, hoeft Nederland overi gens nauwelijks te zijn. Vrijwel al de criminele winsten worden geïnvesteerd of uitgegeven in het vaderland. Wat Marokko en Turkije betreft gaat het daarbij vooral om „land en vakantiepa leizen". Waar het de penetratie van de bovenwereld in Nederland be treft valt wèl het een en ander te duchten van puur Nederlandse criminele organisaties. Meer dan een paar aangekochte pan den op de Amsterdamse Wallen kon Bovenkerk gisteren de com missie niet als bewijs voorhou den. Maar oppassen is zeker ge boden, hield ook Bovenkerk zijn gehoor voor. Ook voor Neder landse misdaadorganisaties, die zich volgens Bovenkerks collega Fijnaut voorbereiden op strate gische investeringen 'boven gronds'. Verdacht sterfgeval wees op illegale euthanasiepraktijken De directie van het geriatrisch verpleegtehuis Vliethoven had al sinds mei dit jaar het sterke ver moeden dat een onbekende mede werker patiënten in het laatste fase van hun dementie liet overlijden. Een bewoner stierf toen volgens di recteur drs. B. Kuiper een „niet ge heel verklaarbare dood". Sindsdien was de leiding van het te huis extra alert op eventuele onre gelmatigheden rond het overlijden van bewoners. Een dergelijke situa tie deed zich voor op 3 augustus, toen een hoogbejaarde bewoner overleed onder verdachte omstan digheden. Nader onderzoek door de gemeentelijke lijkschouwer van Delfzijl leerde dat de patiënt inder daad geen natuurlijke dood was ge storven maar bezweek aan een in jectie met insuline. Verdere naspeuringen door politie en justitie, onmiddellijk door de di rectie van Vliethoven gealarmeerd, leidden al snel naar de 42-jarige ver dachte. Zij had uit hoofde van haar functie toegang tot de medicijnkast met insuline. Pas bij het verhoor bleek deze week dat de zaak een nog veel grotere omvang had dan aan vankelijk werd aangenomen. De verpleeghuisleiding kon woens dag, in een inderhaast met justitie belegde persconferentie, niet aan geven waarom de praktijken van de verdachte niet al eerder aan het licht zijn getreden. Het tijdsbestek waarover de activiteiten van de ver pleegkundige zich uitstrekken, is nog onbekend, evenals het ant woord op de vraag of tussen mei en augustus nog andere patiënten een onnatuurlijke dood zijn gestorven. Onmiddellijk na het bekendworden van de euthanasie- danwel moord- gevallen heeft de Vliethoven-direc- tie het interne beleid voor de ver strekking van medicijnen aange scherpt. De bevoegdheid hiertoe is teruggebracht tot een beperkt aan tal medewerkers. Volgens de regio naal inspecteur voor de gezond heidszorg J. R. van Veldhuizen heeft de directie voldoende maatregelen genomen om verantwoorde zorg te kunnen leveren. De verdachte verpleegkundige, die al jarenlang werkzaam was in Vliet hoven, stond volgens hoofdofficier van justitie mr. R. Daverschot niet bekend als een uitgesproken voor stander van actieve euthanasie. De praktijken van de vrouw zijn in zijn ogen ook niet als zodanig aan te merken omdat zij zich niet hield aan de geldende procedureregels. Ge zien hun voortgeschreden dementie is het de vraag of de patiënten zelf de wil te kennen hebben gegeven uit hun lijden te worden verlost. De verpleeghuisleiding heeft inmid dels de familieleden van alle hon derdzestig bewoners van Vlietho ven schriftelijk geïnformeerd over de verwikkelingen. Ook de nabe staanden van de vier overleden pa tiënten zijn op de hoogte gesteld van de ware doodsoorzaak van hun verwanten. Zodra de drie of meer andere betrokken bewoners zijn ge traceerd, zal ook hun familie wor den geïnformeerd. Verslagenheid Het personeel van het geriatrisch verpleeghuis heeft met 'verslagen heid, onbegrip en ongeloof gerea geerd op de aanhouding van de 42- jarige collega. Volgens algemeen di recteur B. Kuiper van Vliethoven De grootgrutter A. Heijn heeft aangekondigd dj openstellingstijden voor winkels te verruimen en it! zijn spoor volgen andere supermarktketens. Ministe: Wijers van economische zaken is van zins het alleman wat soepeler maken. Al vóór het parlement zich daaii over heeft uitgesproken, willen de grote jongens in dj levensmiddelenbranche duidelijk maken dat ze de te'; kenen des tijds en de wensen der consumenten vei! staan. Dat is mooi. Kleine supermarkten op het platteland en in wijken vaj minder grote steden zullen nadelige gevolgen onderviw den van het feit dat de omvangrijker supermarkten laij ger - vaak van acht uur 's morgéns tot acht uur 's avonds de klanten van dienst zijn. Ze hebben het toch al moei lijk in de concurrentie. De kleinere winkels zijn niet staat op dezelfde schaal met aanbiedingen en dump prijzen te werken. Ze zullen evenmin in staat blijken dc zelfde, lange openingstijden in te voeren. Naar valt vrezen zullen her en der dorps- en wijkwinkels het loodj leggen. Dat is niet mooi. De winkel om de hoek heeft veelal meer te bieden dai boodschappen waarvan de prijzen bij de kassa razenc snel worden afgelezen. De winkel om de hoek is voo nogal wat, vaak oudere, mensen een trefpunt waar i persoonlijk benaderd worden en even een praatje kui nen maken. Dat is mooi. Naarmate meer kleine zaken verdwijnen, wordt het sc ciale contact van mensen onderling in die dorpen en m ken iets minder. De consument zal bovendien gedwor gen worden grote afstanden af te leggen om levensmic delen in te slaan. Dat doet hij in zijn automobiel, ee voertuig waarmee men het milieu belast. Dat is nit mooi. Vorige kabinetten hebben steeds gezocht naar maatn gelen om de kleine middenstand ten plattelande \vs lucht te geven. Het had, zo werd ingezien, te maken nu leefbaarheid. Dat was mooi. Opeenvolgende kabinetten hebben nogal eens erkem dat de overheid ondernemingen - DAF, Philips, Fokke: bij dreigende teloorgang financieel kan bijspringen. N het kabinet Kok zich beijvert voor een maatschappelij "gewenste versoepeling van de Wet op de Winkelslu tingstijden, zou het kabinet Kok ook oog moeten hel ben voor de nadelige maatschappelijke neveneffectei De overheid zou zich het lot van de winkel om de hoe moeten aantrekken. Het is heel goed mogelijk maatri gelen te verzinnen en door te voeren om redelijke overl vingskansen te scheppen. Dat zou mooi zijn. Aflevering 4 van het verslag van de Limburgse D66-Europarlementariër Jan Willem Bertens op weg naar het atol Mururoa om daar te protesteren tegenö; Franse kernproeven. ovei Was cent nog wer! zoek Twe den! ding den. reau ond< derv ciën tiek, muz kind tijd - door Jan-Willem Bertens Oscar Temaru draagt binnen en buiten altijd een stro hoed met verse bloemenkrans. Vreugdeteken of oorlogstooi, dat is nooit duidelijk. Daarin hebben de ontdekkingsreizigers van toen zich ook wel eens ver gist. Oscar is burgemeester van Faaa, de gemeente waarvan de huizen het vliegveld van de Ta- hitiaanse hoofdstad Papeete omzomen. Oscar is ook presi dent van de onafhankelijkheids partij Maohi: een vrij Tahiti in een nucleair vrije oceaan is de slogan. Hij had ons parlementa riërs daags te voren aangekon digd dat symbolische bezettin gen van vliegveld en haven evenzovele kransen zouden zijn voor de 'jour de deuil'. Ongeveer 24 uur na de big bang staal het luchthavengebouw in 'lichterlaaie, worden tientallen auto's venooest en vallen er twintig geioonden. De gendar merie gebruikt traangas tegen de molotovcocktails van de woe dende bevolking. Toevallig zijn collega Wiersma en ik getuigen van de eerste schermutselingen en zien hoe in de kortste keren het gebouw wordt afgebrand. Terug naar het hotel gebeld naar collegae Vos en Poppe hen te zeggen dat zij niet kum komen om gezamenlijk Lyi. Rood uit de gevangenis te ten. Zonder deze bemiddel overigens komt zij 's midé vrij. De radio bericht dat het vilt veld voorlopig wordt geslott De vertrekhal is verwoest, co troletoren beschadigd en ken netanks zijn lekgeschoten. gen het vallen van de avond vt op een strategisch moment elektriciteit uit. Een teken dal betrokken vakbond de zaak der controle heeft, aldus cle teleigenaar. De laatste maal dat een melon van onafhankelijkheidsstrijd nucleair verzet leidde tot relh was in 1987. Om negen uur reikt ons het bericht via oogs tuigen dat in de haven en in centrum een aantal gebouwen brand staat. Dat zou wel ee kunnen betekenen dat Fran rijk heel snel de legionairs ine zegt ons een gepensioneei Franse eilandsambtenaar, voorspelt niet veel goeds, ma hij heeft ook niet veel goeds oi voor de Maohi-partij omdat opnieuw de nucleaire onn 'misbruikt' voor een bij voorbc 1 leefvc verloren vrijheidsopstand. kwam de aanhouding voor het per soneel „voor het overgrote deel als een verrassing". Voor het overgrote deel, omdat het onderzoek naar de dood van een vermoedelijk 87-jarige mannelijke bewoner van het verpleeghuis al ruim twee weken liep. Het personeel is van dit onderzoek op de hoogte gesteld, maai' kreeg tegelijkertijd een spreekverbod opgelegd. Mevrouw J. H. van der Poel, voor lichter van de landelijke Alzheimer Vereniging (een vereniging die voor lichting verstrekt over dementie en waai' mogelijk opkomt voor de be langen van patiënten), reageert ont zet. „Eerlijk gezegd vind ik het on voorstelbaar. Het moet gruwelijk zijn voor de familie van de patiën ten". Mevrouw Van der Poel zegt nog nooit te hebben gehoord van le den van de vereniging, die vermoed den dat er patiënten om het leven zouden worden gebracht in geriatri sche verpleeghuizen. Volgens voorzitter mevrouw N. Kes- sen van de regio Groningen/Dren the van de Alzheimer Vereniging hebben haai- over Vliethoven nooit ldachten bereikt.(GPD) Directie: K. Scherphuis, W, F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t'm vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/'m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel". 01184-84000. Fax 01184-70100, Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2