Raggende Mannen spreken taal van de nieuwe media PZC kunst cultuur VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 24 uit Vrijdag Trio en Duo De ensembles Duo en het Gabrïël Trio concerteren vandaag:, vrijdag, in het Prinsenlogement van de Middelburgse Abdij (20.00 uur). Het Gabriël Trio bestaat uit Marco Roos- ink op viool, Job ter Haar cello en Jose phine Tan piano. Duo wordt gevormd door Guido Müller op viool en Hans Schel- levis piano. Beide gezelschappen spelen werken van Haydn, Brahms en Ravel. Schaken Het Gezelschap van de Zee speelt het to neelstuk Schaken met Diponegoro van Hella S. Haasse vandaag, vrijdag, in ver enigingsgebouw Middendorp te Zoute- lande (20.00 uur). Gelezen voorstelling van dit stuk, dat voor het eerst op de planken wordt ge bracht. De regie is van Willem Nijholt. Filharmonie De jonge filharmonie olv Ivan Fisher geeft vandaag, vrijdag, een concert in de Basiliek van Hulst, in het kader van het festival van Zeeuwsch-Vlaanderen (20.00 uur). Op het programma staat Symfonie nr 103 m Es mit dem Paukenwirbel van Franz Joseph Haydn, Jeux des Cartes van Igor Stravinski en Symfonie nr 1 in c, opus 68 van Johannes Brahms. Flamencos Walk Inn Sixties Hamandad Zaterdag Beiaard Waterland Het verhalend element staat centraal in Cuentos Flamencos, vandaag, vrijdag, in Podium 't Beest te Goes (20.30 uur). Een vertelling uit een Belgisch Andalusië, gedragen door de expressieve zang van Amparo Cortèz, het intelligente gitaar spel van Rafael Sanchez en het verhaal van de Vlaming Wannes van de Velde. De Middelburgse bands DM en No-Idea geven vandaag, vrijdag, een dubbelcon cert in het Vlissingse ontmoetingscen trum Walkk-Inn (20.30 uur). De groepen spelen hardcore en punk; DM alleen eigen composities, No—idea ook covers van onder meer Sick of it all. The Yardbirds, Cliff Bennett and the Re bel Rousers en de Van de Ketterijband treden vandaag, vrijdag, op in het Vlis singse danstheater Cosmo, in het kader van het Sixties Festival (21.00 uur). Van de oorspronkelijke Yardbirds maken alleen nog Chris Dreija en Jim Mc Carty deel uit van de huidige bezetting. Cliff Bennett and the Rebel Rousers is een Britse soulgroep met als hit One way love. De Van de Ketterijband is een Zeeuwse gelegenheidsformatie rond de gitaristen Leo van de Ketterij en Henk Feij. Orgelconcert Albert Clement en Margreeth de Jong verzorgen vandaag, vrijdag, een orgel concert in de Lutherse kerk te Middel burg (20.00 uur). Het concert is deels een presentatie van hun cd van het Duyschot/Müller-orgel. Daarvan worden gespeeld Suite II in D van Pieter Bustijn (Albert Clement), Peti- tes Pièces a Quatre Mains opus 30 van Christian Ernst Graaf en Sonate in F a Quatre Mains opus 29,1 van Christian Ernst Graaf (Albert Clement en Mar greeth de Jong). Ook worden werken ge speeld van Sweelinck, Kuhnau, Krebs en J. S. Bach. Het jongerencentrum Kalashnikov in Terneuzen biedt vandaag, vrijdag, on derdak aan het Hahamandad festival (22.00 uur). Er zijn muzikale optredens van Thierry Galai uit Frankrijk, de Britse groep In Sensorium en de Nederlandse formatie Amy Love. Het 25-jarig jubileum van de Goese beiaard wordt morgen, zaterdag, gevierd met optredens van Sjoerd Tamminga op de reizende beiaard, die staat opgesteld op de Markt in Goes, en andere projecten (13.30 uur). Tamminga begint de serie concerten met populaire klassiekers, in samenwerking met de Big Band van de Zeeuwse Muziek school, olv An ja Dekker (13.30-14.30 uur). Studenten van de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht brengen vervolgens het project Beiaard-Computer-Midi (15-16 uur). Tamminga besluit, in samenwerking met de South-West Dutch Dixie Jazz Pa- raders uit Goes, met een medley van jazz- standards (16-17 uur). Kamermuziek Violist Volker Biesenbender en pianist Paul Coker verzorgen morgen, zaterdag, een concert kamermuziek in het stadhuis te Zierikzee (20.00 uur). Op het programma staan werken van Beethoven, Bartók en Ravel. Daar zit je dan: muis in de hand. „Welkom bij de Raggende Manne", praat de computer. „Pak het handje en voel m'n lichaam". Voor je het weet zap je naar het 'Darmkanaal', waar je het 'Ende van de Mol' kunt zien. Of beland je in de 'blinde darm', waar je in het wil de weg moet zoeken naar het lichtknop je, omdat je de cursor niet eens meer op het beeldscherm kunt zien. Het zal duidelijk zijn. Hier wordt de taal van de 'nieuwe media' gesproken, in combinatie met de taal van de Raggen de Manne. De baarmoeder kan bezocht worden. Er is het spel 'Kamikaze An gels', gebaseerd op de onbevlekte ont vangenis en het kerstverhaal. Animatie filmpjes. Uiteraard kun je ook 'het ge slacht' voelen, waarop een grote penis in beeld verschijnt. Onder het motto 'Wordt zelf lid', schieten tientallen adressen over het scherm. Amnesty In ternational is erbij. Greenpeace. En na tuurlijk de Raggende Manne fanclub. „Een soort bonus, om iets extra's aan de muziek toe te voegen", noemt Geert Timmer, alias Bob Fosko de cd-rom 'Rooie Pap' van de Raggende Manne die deze maand verschijnt. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat de veertig minu ten durende muziek op het schijfje het belangrijkste is. Daar gaat het allemaal om. „Die 'rom' is een extraatje. Een soort zij-produkt van de groep en wat vrienden. Omdat we als band in ontwik keling willen blijven. Heel veel van die cd-roms van popmuzikanten zijn zo pre tentieus. Vol serieuze informatie. Dat vind ik onzin. Wij wilden gewoon laten zien dat je ook wat anders met dat me dium kunt doen." Genoeg over de extra's. De meeste men sen zullen toch vooral geïnteresseerd zijn in de muziek op 'Rooie Pap', het zes de album sinds Fosko in 1988 besloot zijn frustratie en woede vrijelijk op de geluidsband te kwakken, zonder zich iets van de gangbare popconventies aan te trekken. Sindsdien is de bezetting van de Raggende Manne een aantal ma len gewijzigd, zonder dat de creatieve principes veranderd zijn. Toch klinkt 'Rooie Pap', dat in de Haar lemse Bananasstudjo werd opgenomen met Sander Janssen en Martijn Bosman als producers, anders dan de voorgan gers. Gestruktureerder. Toegankelijker dan 'Zaad', uit 1994 en het veel meer jazz- gerichte 'Weense Pletterij' uit 1992. „Op de vijf vorige cd's hebben we gepro beerd 'het moment' in de studio te van gen." verklaart Fosko. „Dat hebben we deze keer eveneens gedaan, maar nu wilden we die momenten vervolgens ook vormgeven. Gewoon een andere manier van werken. Vroeger waren we maai' één of twee uur per dag echt pro ductief in de studio. Nu zaten we van vroeg tot laat aan die nummers te werken. De uitdaging was om het con cept van de Raggende Manne in tact te houden. Meer struktuur, terwijl het overdonderende toch overeind bleef. Ik bleek daar als zanger ook behoefte aan te hebben. Die jaren van improvisatie en verkenning hebben mij zoveel opge leverd, dat ik nu rustig weer een stapje terug kan doen naar het meer vastleg gen van dingen." Klassiekers Dat levert op 'Rooie Pap' het pakkende popliedje 'Allemaal voor jou' op, maar ook een paar andere nummers die nu al tot de absolute Manne-klassiekers gere kend mogen worden, zoals 'Bonnetje' ('Je mag me ruilen binnen tien dagen, met een bonnetje') en het bij ieder con cert luidkeels meegezongen 'Poep in je Hoofd'. Om nog maar te zwijgen van het compacte 'Ik Willem, ik Willem, ik Wil lem Alexander' en het op schrijver/schil der Armando geïnspireerde 'Vrijheid'. De zwenking naar meer rock en pop heeft volgens Fosko veel te maken met de bezettingswijziging in de band, waar in naast hemzelf en oudgedienden Geert Timmer, alias Bob Fosko: „Als er wat te klagen valt, sta ik vooraan om m'n bek open te trekken. foto G PD drummer Palli Gudmundsson en bas sist Dicky Schulte Nordholt, de twee nieuwe gitaristen: ex-Gotcha! frontman Robadope Ro en Arnold Smits die ook bij The Blue Man Can speelt. Met het onbevangene van Gotcha! heeft hij al tijd affiniteit gehad, zegt Fosko. „En dat funky element vind ik een welkome aan winst voor de Raggende Manne. In eer ste instantie zouden Arnold en Ro om beurten meespelen, maar toen ze een keer samen op het podium stonden werkte dat zo goed, dat we het maar zo gelaten hebben." Daarnaast zijn er op de nieuwe cd gast rollen voor Hein de Kort en de Haarlem se schilder/muzikant Hannes Kuiper, van wie later dit jaar ook een eigen cd verschijnt. Bang om slaaf te worden van het ver wachtingspatroon van het publiek - nóg meer schelden en tieren - is Fosko niet. „Als ik dat gevoel zou hebben, dan zou ik onmiddellijk stoppen. Het is wel zo dat ik voor mijzelf een bepaalde vorm heb gekozen en dat ik mij daaraan houd. Maar dat ervaar ik niet als een blok aan m'n been. Integendeel. Ik ben gewoon zoals ik mij als Bob Fosko voordoe. En dat is nog lang niet uitgeput. Als er wat te klagen valt, sta ik vooraan om m'n bek open te trekken. Maai' als je het ver wachtingspatroon van anderen volgt, dan kun je je artistieke integriteit niet bewaren. Dan ben je niet vrij meer. En daar is het bij de Raggende Manne uit eindelijk allemaal om begonnen: Vrij heid." Hij geeft toe dat er natuurlijk altijd en kele wetmatigheden en restricties zijn. „De keuze van een single en zo. Maai' in houdelijk blijft de muziek heel dicht bij onszelf staan. Daaraan doen we geen concessies. En dat dat in sommige ge- vallen- 'Poep in je Hoofd' bij voorbeeld - een groot publiek aanspreekt, komt niet omdat ik op zoek ben naar de massa, maar waarschijnlijk omdat ik zelf ook gewoon een mannetje van de straat ben." Schuttingtaai Sommige mensen vatten zijn teksten op als een potje brutale schuttingtaai. „Maar dat is het niet. Het is gewoon be doeld om de dingen zo kernachtig moge lijk te vertellen. Niet om het publiek op de kast te jagen. Het is in feite heel se rieus. Mijn woede en frustraties zijn echt. Neem nu een liedje als 'Ik doe het allemaal voor jou', onze meest recente single. Die is wel op de radio geweest, maar geen hit geworden. Dat snap ik dan niet. Als je al di shit hoort die in de top-40 staat, dan moetje als discjockey toch eigenlijk ontzettend blij zijn dat je ook nog een goede plaat als die van ons kunt draaien?." Peter Bruyn Concerten: morgen, zaterdag, Haarlem (Pa tronaat), zaterdag 16 september Bergen op Zoom (De Botte Hommel), zaterdag 30 sep tember Utrecht Tivoli Workshop De Roemeense dirigent Enachescu ver zorgt morgen, zaterdag, een workshop Roemeense liederen (11.00 uur) in het Le- deltheater te Oostburg. De deelnemers geven daar 's avonds een concert (20.00 uur). De dirigent wordt bijgestaan door leden van zijn koor. Het geheel staat in het te ken van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Schaken Het Gezelschap van de Zee speelt het to neelstuk Schaken met Diponegoro van Hella S. Haasse morgen, zaterdag in Bro- gum te Zierikzee (20.30 uur). (Zie vrijdag) Crankybox Het Zeeuwse toneelgezelschap Gekookt Ei brengt morgen, zaterdag, de première van het stuk Crankybox in het Vlissingse Arsenaaltheater (21.00 uur). Relatieschetsen van Judith Herzberg, ge schreven in 1977 en gespeeld door Henk Geelhoed, Karin Stamans, Milly Oele en Ron Thiry. De regie is van Katinka van den Dool. Jazz Patricia Beysens zingt morgen, zaterdag, in het Middelburgse Jazz eetcafé Desafi- nado (22.00 uur). De organisatie is in handen van de stich ting Jazz Podium Middelburg. Hamandad Het jongerencentrum Kalashnikov in Terneuzen biedt ook morgen, zaterdag, onderdak aan het Hahamandad festival (15.00 uur). Er zijn muzikale optredens van opnieuw Thierry Galai uit Frankrijk, de Neder landse formatie Gemo en het Duitse gezel schap Unpleasant Surprize. Dirigent Ivan Fisher verzorgt vrijdag een concert met De jonge filharmonie in de Basiliek van Hulst. foto Andrea Felvégi De blazerssectie olv Richard Clarfsse en de drumband olv John Weijermans bren gen zowel gezamenlijk als afzonderlijk marsen en andere stukken ten gehore. Crankybox Het Zeeuwse toneelgezelschap Gekookt Ei brengt zondag het stuk Crankybox in het Vlissingse Arsenaaltheater (15.30 uur). (Zie zaterdag) Fringe Skatepunk Het Waterland Sextet geeft morgen, za terdag, een concei't in de Kloveniersdoe len te Middelburg na de officiële opening- van de expositie Water Blood van Bar bara Jean (20.30 uur). Swingende jazz en vrije improvisaties gaan over in slepende tango's, Weense, Slavische en zigeunermelodieën worden gecombineerd met hedendaagse muziek- invloeden. Het sextet bestaat uit Loek Dikker (piano), Jarmo Hoogendijk (trom pet), Fred Leeflang (altsax), Leo van Oos- trom (tenorsax), Wiro Mahjeu (bas) en Kees Kranenburg (drums). The undeclinable ambuscade uit Den Bosch en Benefit of Doubt uit Wouw ge ven morgen, zaterdag, een dubbelconcert met skatepunk in het cultureel jongeren centrum BoHo in Bergen op Zoom (21.30 uur). de door hem opgerichte literaire tijd schrift Zoetermeer en schreef onder meer Ik ook van jou (1992) en Giph (1993). Het werk van popdichter Diana Ozon (Ozon Expres) is rauw en realistisch. Tom Stob belaar uit Goes won in 1992 met zijn groep De Gemeentereiniging het Leids Cabaret festival. Achter 2 Cords Genius gaat de 24-jarige Marieke Olij schuil, die eenvoudige liedjes zingt en zichzelf daarbij op gitaar bege leidt. Sixties Nix Generatie Nix met schrijver Ronald Gi- phart, dichter Diana Ozon en cabaretier Tom Stobbelaar (21.30 uur) en muziek van 2 Cords Genius (22.30 uur) morgen, zaterdag, in Podium 't Beest te Goes. Ronald Giphart is redacteur van het me- In de binnenstad van Vlissingen is mor gen, zaterdag, in het kader van het Six ties Festival een Sixties-route uitgezet (21.00 uur). In het Dijktheater treden op Foreign Affairs (21.30 uur) en Kick the Bucket (22.30 uur). Verschillende bands spelen in de deelne mende cafés Hoppit, Thor, De Concur rent, Van Uus, The Sound, Da Vinei en Frapo's. De restaurants De Vergeten Balk en Het Arsenaal laten op hun manier de .jaren zestig herleven. Rockformatie De rockformatie Bad Little Sis treedt morgen, zaterdag, op in jongerencentrum De Piek in Vlissingen (22.00 uur). De groep bestaat uit zangeres Monica Prins, gitarist John Houtekamer, drum mer Jeroen Polderman en bassiste Re- nate Oosterveen, maar krijgt gezelschap van enkele gastmuzikanten, onder wie William Koole van Joyrock. Kuyper Zondag Manhuis Harmonie De Scheldegalm uit Hans- weert verzorgt zondag een concert in de Manhuistuin te Goes (12.00 uur). Dinsdag Koor Het Preludiu Koor Bucarest olv Voicu Enachescu brengt dinsdag religieuze By, zantijnse muziek en Italiaanse motetten in de rk kerk van Sluis (20.00 uur). Het programma vermeldt werken van Gh. Cucu, S. Dragoi, M. Ieromonahul, D. Bu- ciu, T. Brediceanu, D. Suceveanu, N. Lun- gu, I. D. Chirescu, O. di Lasso, J. Arcadelt, A, Scandello, G. Gastoldi, D. Constant! niu, M. Neagu, A. Pascanu en Gh. Danga, In het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag Familieconcert De Nieuwe Slagwerkgroep Amsterdam geeft woensdag een familieconcert (van af 5 jaar) in Den Dullaert te Hulst (15.30 uur). De bezetting bestaat uit Richard Jansen, Eddy Koopman, José Vicente en Harman Rieken. Het programma heeft als titel Reis om de wereld in zestig minuten. In het kader van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Armando Het Armando Kwartet verzorgt woens dag een optreden in Podium 't Beest te Goes (20.30 uur). Het kwartet bestaat uit Armando viool, Marieke Verheul viool, Peter Niewerf gi taar en Ruud Ouwehand bas. Voor de pauze leest Armando voor uit eigen werk: De ruwe heren, Aantekeningen over de vijand, Uit Berlijn, Machthebbers, Krijgs gewoel, Het gevecht, Tucht en De Veld tocht. Donderdag Eterna Anima Eterna olv Jos van Immerseel donderdag te horen in de rk kerk va Koewacht (20.00 uur). Op het programma staan Symfonie no 91 in D The Miracle (1791) van Fr. J. Haydn Symfonie no 41 in C Jupiter (1788) vai W. A. Mozart en Pianoconcerto nr 1 in B (1784) van L. Beethoven. In het kader vai het- Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Toneelsolo Lyrische sopraan Hanke de Hoogh en pia nist Piet Loose verzorgen zondag een zo genaamd Fringe Concert in de Neder lands hervormde kerk in Philippine (15.00 uur). Hank de Hoogh treedt op als vaste soliste bij het Breda's Mannenkoor, waarmee zij een kerst-cd opnam. Ze is ook regelmatig te horen in opera, operette en oratoria, zo als Le Roi David, waarvan in 1993 een cd verscheen. Piet Loose is muziekdocent aan het Newmaneollege te Breda en actief als pianist, organist en componist. Het programma vermeldt werk van W. A. Mo zart, J. Brahms, F. Poulenc, S. Rachmani- nov, G. Bizet, G. Puccini en E. Kalman. In het kader van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Tine Ruysschaert speelt donderdag de to neelsolo Wit is altijd schoon in Podium' Beest te Goes (20.30 uur). Het stuk is een relaas van een zoon ove zijn overleden moeder, die hem haar hek leven heeft bedolven onder haar praat naar een novelle van de Vlaamse schrijve-' Leo Pleysier. Verwacht VRIJDAG 15 SEPTEMBER: De Beat Ge neration met Ron Whitehead, Herben Huncke en Lee Ranaldo in 't Beest Goei (20.30 uur) Normaal in de hallen Scherpenisse (19.0 uur) Jazz by the Sea Domburg met Huub Jai sen and his Amazing Jazz band op Markt (19.30 uur) en Jazz in cafés (21. uur Musical Faya in stadsschouwburg Maagd Bergen op Zoom (20.15 uur) ZATERDAG 16 SEPTEMBER: Jazz by th Sea Domburg met Mr Boogie Woogie th Firesweep Bluesband (11.00 uur), streel parade (13.30 uur), Jeanie Bryson (21. uur), Continental Six (21.30 uur) en Firn (23.15 uur) Gheorghe Zafmir panfluitrk kerk Clii ge (20.00 uur) Orgelconcert Klaas Jan Mulder in n\ kerk Kapelle (20.00 uur) De Raggende Manne in Boho Bergen o; Zoom (21.30 uur) Peter Faber met Vrolijke verhalen voa onderweg in dorpshuis Kruiningen (20.6 uur ZONDAG 17 SEPTEMBER: Fringe cot cert van saxofonist Daniel Platje, muziel school Hulst (15.00 uur) Jazz by the Sea Domburg met Lillian Bout té her Music Friends in Zionskerk Oost kapelle (12.30 uur), Naguine, Scaldis Jcu band en Sybren de Jong Trio op het straw, van Domburg (13.00 uur) en de Jol I Swingband in het Badhotel (15.30 uurI Theatergroep Burrp met Doormidden stadsschouwburg de Maagd Bergen i Zoom (14.30 uur) Trots Vlees met Josse de Pauw en Tm Jansen in 't Beest Goes (20.30 uur) MAANDAG 18 SEPTEMBER: Brassba* Apollo in openluchttheater Dombm (19.30 uur) DINSDAG 19 SEPTEMBER: Banatul Fi harmonisch Orkest Timisoara, rk ken Oostburg (20.00 uur) De Berini's in De Maagd Bergen op Zooi (20.15 uur): Donderdag 21 september Cibinium Cvartet nh kerk Kllosterzam (20.00 uur) Cherry Duyns in Porgy Bess Terneuae (20.15 uur) Vrijdag 22 september: Nacht van de Km paten de Vlaanderen Sas van Gent (20.6 uur) Concert Janis Ian in De Maagd Bergen 0, Zoom (20.15 uur). Alle facetten van zijn kunstenaarschap komen zondag aan bod tijdens een avond vullend programma over Eric de Kuyper in Podium 't Beest te Goes (20.30 uur). De Kuyper was televisiemaker bij de BRT, filosoof, docent filmtheorie aan de Universiteit van Nijmegen, adjunct-direc teur van het Nederlands Filmmuseum, re gisseur van Casta Diva, Naughty Boys, A strange love affair en Pink Ulysses en schrijver van essays en studies over vooral filin-onderwerpen. Er zijn ook door hem gekozen liederen te horen van Schonberg, Poulenc, Britten, Satie en Marilyn Mon roe, gezongen door Karin ten Cate, met aan piano Dororthee Crijns. De Zeeland Nazomer Festivals brengen voor de zevende maal een bijzon der en veelzijdig pro gramma met film, theater, beeldende kunst, cultuur historie, literatuur en vele genres muziek. Het merendeel van de evene menten speelt zich af in of bij monumentale kerken, landgoederen en stadhuizen. Informatie en kaart-, verkoop: 01180-88221 L(ma. t/m vr. 9.00-12.00 uur) Ij H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24