Misdaad krijgt hulp advocaten Verzorgster bekent 7 moorden mode CZ Het extraatje van Verkade. Eerste baby-zeehond in Pieterburen Drinkwater van 9000 huishoudens in Delft besmet 4 WEKEN r CZ. REKEN DAAR MAAR OP. Enquêteook aantal kantoren notarissen dekmantelcriminelen Elf gewonden bij aanslag in Lyon Hulpverlening St. Maarten op gang kunst cultuur pagina 27 t/m 35 Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,25 99! (Onweers)buien IP Veel bewolking mei buien en kans op onweer en windstoten. Temperatuur rond 18 graden. De zuidoosten wind draait naar westelijke richting. 238e jaargang no. 212 Vrijdag 8 september 1995 Losse nummers 1,50 V/ ACHTER DE HÖUTUINENS, PÜSTiiUS 5041.4380 KA MIDDELBURG, TELF.FOOX 01180 - 3781Ó 'S HEER ELSDORPWEG12. POSTBUS 16. 4460 AA GOES. TELEFOON 01100 30335 den HAAG (GPD) - Minstens 37 advocaten en notarissen werken samen met de georgani seerde misdaad. Enkele advoca ten doen zelfs dienst als 'con- siglieri', de rechterhand van misdaadorganisaties. Dit blijkt uit een onderzoek dat door de criminoloog prof. dr. H. van der Bunt is uitgevoerd voor de par- Zanger-student Guus Meeuwis verliest beurs TILBURG (ANP) - De Tilburgse student Guus Meeuwis, die met het nummer „Het is een nacht..." al vier weken nummer 1 staat in de hitparade, verliest zijn studiebeurs. Meeuwis en de vier overige student-bandleden Vagant verdienen veel meer bij dan de toegestane 15.000 gulden per jaar. De ver koop van de single breekt alle records en een optreden van drie kwartier levert de band steeds 6000 gulden op. In het Tilburgse universiteits- Univers noemt Meeuwis, die rechten studeert, het wegval len van zijn beurs geen ramp. Hij is van plan zijn studie af te ma ken: „afstuderen is 3 gouden el pees en 25 platina singles waard. carrière in de popmuziek duurt nooit je hele leven. Het is afwachten hoe lang je het vol- fhoudt.". iDoor zijn studie Nederlands 'recht wil Meeuwis zich specia liseren in media- en entertain ment recht. In de pop-business is een groot tekort aan mensen met zakelijke en juridische ken nis, is de ervaring van de Til burgse popstudent. van onze correspondent lementaire enquêtecommissie naar de opsporingsmethoden van de politie. In de registers van het openbaar ministerie en de politie komen namen van 12 notarissen en 25 advocaten voor. Volgens Van der Bunt gaat het zeker niet om „incidenten". „Kantoren van notarissen en advocaten zijn een mooie vluchtheuvel, een dek mantel. Met name de notaris heeft een aureool van onkreuk baarheid." De Notariële Broe derschap heeft inmiddels ge schrokken gereageerd. Zij on derschrijft Van der Bunts me ning dat de officier van justitie bij het (interne) tuchtrecht van de beroepsgroep betrokken moet worden. Van der Bunt noemde het voor beeld van een advocaat die voor zijn cliënt een verdachte in diens cel bezocht om deze te bedrei gen. „Hij deed daarbij voorko men alsof hij de man juridisch wilde bijstaan." De criminoloog noemde ook andere hand- en spandiensten: „Het past toch niet dat een advocaat met een paar miljoen gulden van een cliënt naar Luxemburg reist, daar een bankrekening opent en het geld deponeert? Zowel Van de Bunt als zijn col lega-criminoloog G. J.M. Bruins- ma zeiden gisteren dat geldstro men van de georganiseerde mis daad slecht traceerbaar zijn. Van de Bunt is van mening dat de politie meer achter de geld stromen aan moet dan achter de drugs. „Niet drugs bedreigen de samenleving, maar wel het geld dat weer wordt geïnvesteerd." Gisteren bleek opnieuw dat veel allochtonen betrokken zijn bij drugshandel. Onderzoek van de criminologen wees uit dat in Arnhem en Nijmegen 21 procent van de Turkse mannen meedoet, variërend van simpele koeriers diensten tot het organiseren van drugstransporten. Woensdag zei Van der Bunts collega-onderzoe ker Bovenkerk dat in Amster dam zeker „tientallen procen ten" van de Turkse mannen hierin betrokken is. Dit kwam hem overigens op zware protes ten uit de Turkse gemeenschap te staan. De Twentse korpschef IJzerman bevestigde dat als gevolg van de IRT-affaire, die tot grote onenig heid leidde tussen onder ande ren de korpschef Nordholt (Am sterdam) en Wiarda (Utrecht), spanningen zijn ontstaan in het college van hoofdcommissaris sen. Op de vraag of die nog op te PARIJS - Bij een bomaanslag op een joodse school in een voorstadje van het Franse Lyon zijn donderdag 11 mensen ge wond geraakt. Eén van hen is er slecht aan toe. De bom was verstopt in een auto, die bij de school in Villeur- banne stond geparkeerd. Hij ontplofte vlak voordat de school uitging. Geen van de leerlingen raakte gewond. De politie opende de jacht op een man in geel overhemd. Hij zou kort voor de ontploffing in "schap van twee andere mannen zijn weggerend. De bomaanslag was de zesde in Frankijk deze zomer. In totaal zijn bij deze aanslagen nu zeven mensen omgekomen en 148 an deren gewond geraakt. Sommi gen van hen hebben blijvend let sel. Jean-Louis Debré, de minis ter van binnenlandse zaken, zei er een verband kan zijn tus sen deze aanslag en de vijf voor gaande. Vier van de aanslagen vonden plaats in Parijs, de twee andere in de buurt van Lyon. Op augustus werd een bom ont dekt op de spoorlijn Parijs-Lyon, die de snelle TGV had moeten doen ontsporen. De bom ging echter niet af. Algemeen wordt aangenomen dat Algerijnse terroristen achter de terreurgolf zitten. lossen zijn, zei IJzerman: „Ook het onmogelijke moet mogelijk kunnen worden". IJzerman zei tegen de commis sie dat in zijn regio één keer ge bruik is gemaakt van de me thode om drugs op de markt te laten komen. Het ging daarbij om soft-drugs. Hoewel IJzerman eerder had gezegd alles te weten wat zijn criminele inlichingen- dienst doet, wist hij niet om hoe veel drugs het ging. Volgens IJ zerman had de methode succes. Bij de grootste hasjvangst ooit werden 35 mensen aangehou den. In de raad van hoofdcommissa rissen, waarvan IJzerman tot vo rig jaar vice-voorzitter was, werd over het doorlaten van drugs nimmer gesproken. „Daar doen we niet aan dergelijke casuïs tiek. Je verneemt dingen uit de pers en uit persoonlijke gesprek ken met collega's. Enkelen ver telden er ooit mee gewerkt te hebben." Eergisteren bleek dat ook de procureurs-generaal niet spra ken over het doorlaten van drugs. De Bossche procureur-ge neraal Gonsalves (verantwoor delijk voor de zware criminali teit) zei dat hij pas na het uitbre ken van de IRT-affaire voor het eerst hoorde van het gebruik van deze omstreden methode. De Nijmeegse hoogleraar straf recht mr. G.J.M. Corstens, die gisteren door de commissie werd gehoord, verbaasde zich daar over. Hij wees op een PG-richt- lijn uit 1991 die mede is opge steld door Gonsalves. Daarin staat dat een infiltrant onder re gie van politie en justitie koe riersdiensten mag verrrichten voor een criminele organisatie. Volgens Corstens maakt die richtlijn ook het op de markt brengen van drugs onder regie van politie en justitie mogelijk. Polleke de Grijze Zeehond-baby in de crèche in Pieterburen. PIETERBUREN (GPD) - Het Noordgro- ningse plaatsje Pieterburen heeft er een nieuwe inwoner bij. In de Zeehondencrè che in Pieterburen werd gisteren name lijk een zeehondenbaby geboren. Het is voor het eerst in het bijna vijfentwintig jarig bestaan van de crèche dat het perso neel beschuit met muisjes kan eten. Aan de geboorte van het dier ging nog een barre geschiedenis vooraf. Moeder Nete, een Grijze Zeehond, raakte vorige week in een Belgisch binnenwater in moeilijkhe den, doordat de terugweg naar zee afge sloten was door sluizen. Na een zwerftocht van enkele dagen werd de onfortuinlijke zwemster vorige week donderdag door de brandweer bij Turnhout'gevangen.- Nog dezelfde dag werd Nete naai' Pieterburen gebracht om op verhaal te komen. De verassing was groot toen bleek dat de zeehond een kleintje baarde. Ze was welis waar erg dik bij aankomst, zo'n tweehon derd kilo, maai' nergens was aan te zien dat ze drachtig was, aldus de medewer kers van de Zeehondencrèche. Bovendien worden baby's van de Grijze Zeehond in de Waddenzee rond december/januari ge boren. Het is niet duidelijk waai' moeder Nete vandaan komt. Bloedonderzoek moet dat nog uitwijzen. Het is goed moge lijk dat het een zeehond is uit de buurt van Cornwall aan de Engelse Westkust. Daar loopt de geboorteperiode van zeehonden sterk uiteen. Helaas kan de baby, die de naam Polleke heeft meegekregen, niet rekenen op veel moederliefde. Nete heeft hoegenaamd geen belangstelling voor haar jong. Dat kan er op wijzen dat het zeehondje te vroeg is geboren. Polleke wordt daarom in een aparte ruimte verzorgd. Bullterriër bijt vijfjarig kind in gezicht ROTTERDAM (ANP) - Een vijf jarig jongetje is donderdag avond met ernstige verwondin gen in het gezicht opgenomen in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam nadat hij was gebe ten door de bullterriër van zijn tante. Omstreeks zeven uur beet de Steffordshire-terriër het jon getje vol in het gelaat, waarna hij het kind zeker vijf minuten tussen zijn kaken geklemd hield. Een familielid wist het slachtof fertje tenslotte met veel moeite los te krijgen waarbij deze vrouw zelf ook gewondraakte. Volgens de politie is de toestand van de kleuter redelijk. De poli tie heeft de terriër met een ver doving uitgeschakeld. Volgens de woordvoerder betrof het een geregistreerde bullterriër. De ei genaresse heeft afstand van het dier gedaan. DELFZIJL (ANP) - De 42-jarige ziekenverzorgster van het ge riatrisch verpleeghuis Vlietho- ven in Delfzijl, die eerder vier moorden op demente bejaarden bekende, heeft inmiddels toege geven in totaal zeven patiënten om het leven te hebben ge bracht. Onderzoek toont volgens de po litie aan dat er in vier van die ge- Het schitterende "Verkade" P. Thijsse album Eik en ieuk, bleef 60 jaar in het irchief liggen. Maar nu is het eindelijk verschenen, mèt origi nele illustraties. U kunt het album nu direct bij Albert Heijn kopen (bij vier Verkade-produk- ten), voor maar 19.90*. Boven dien krijgt u dan alleen bij AH een leuk spelletje cadeau Verkade San Francisco, 230 gram (2t25) volkoren, 250 gram [235) of Frou Frou, vanille,pak 150 g 239" 1.99 Verkade chocoladereep, melk, puur en hazelnoot/- melk, 75 gram -1£9 l.Zy teze week alleen bij Albert Heijn. 'Zie voorwaarden op de actieverpakWiïg. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 september a; vallen inderdaad sprake is van een onnatuurlijke dood. De na men van deze slachtoffers zijn bekend. Naar de drie andere ge vallen doet justitie nog onder zoek. Dat onderzoek zal volgens per sofficier van justitie A. Brons voort lang gaan duren. De vraag is of zich in het verleden nog meer soortgelijke zaken hebben voorgedaan. „Het onderzoek zal vele jaren terug gaan in de tijd", aldus Bronsvoort. De ziekenverzorgster werkte ruim twintig jaar in het ver pleeghuis. Ze heeft bekend haar bejaarde slachtoffers met een overdosis insuline om het leven te hebben gebracht. Dat deed ze volgens eigen zeggen uit „mede dogen" met de bewoners. De verdachte is donderdagmid dag voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-com- missaris. Justitie heeft haar moord ten laste gelegd. Van eu thanasie is volgens Bronsvoort geen sprake. „Euthanasie kan alleen op verzoek en als aan strenge criteria wordt voldaan." De ziekenverzorgster is maan dag aangehouden na een onder zoek dat op 14 augustus begon. Justitie werd ingeschakeld na dat op 3 augustus een hoogebe- j aarde bewoner van Vliethoven onder verdachte omstandighe den was overleden. Sectie wees uit dat een injectie met insuline de doodsoorzaak was. De han delwijze van de vrouw had tot begin augustus nooit argwaan gewekt bij collega's en de direc tie. Verpleeghuisdirecteur B. Kui per: „Veel patiënten lijden aan diabetes, dus is er veel insuline aanwezig. Een aantal perso neelsleden kan altijd over de me dicijnen beschikken, onder wie de verdachte." Kuiper vindt het niet vreemd dat de praktijken nu pas aan het licht zijn geko men. „Het sterftecijfer was de laatste jaren niet extra hoog. We hebben te maken met 160 veelal hoogbejaarde mensen met psy chische en lichamelijke klach ten. Dus er gaan regelmatig mensen dood. Bovendien is in suline zeer moeilijk op te sporen in een lichaam. Öe'meeste pa tiënten hebben volgens de direc teur nauwelijks besef van wat gaande is. „Vijftien van de 160 patiënten begrijpen wat er aan de hand is. Met hen zijn indivi duele gespekken gevoerd." Familie De hele affaire heeft grote versla genheid teweeg gebracht bij de familie van (ex-)patiënten en het personeel van Vliethoven. Direc teur Kuiper krijgt stromen tele foontjes van ongeruste familie en pers. Het personeel houdt zich volgens hem sterk. „Eerst was er paniek. Die is weggeëbd. De solidariteit is enorm. Ieder een wil hier nu zijn. Verpleeg kundigen komen zelfs terug van vakantie." Een bezoekster reageert ge schrokken maai' genuanceerd. „Het eerste wat ik dacht is dat mijn tante geluk heeft gehad. Zij ligt op de afdeling waar de ver dachte werkte, maai' ik heb nooit wat gemerkt. De verzor ging in Vliethoven is prima. Je kunt hier dag en nacht terecht. Het verpleeghuis en het perso neel mogen niet worden aange sproken op wat één persoon heeft gedaan." Een andere vrouw is verbijsterd. In juli overleed haar 91-jarige tante, die 2,5 jaar in Vliethoven verbleef. „Ik ging uit van een na tuurlijke dood, maar nu weet ik het niet meer." zie ook pagina 2 WILLEMSTAD/POINTE-A-PI- TRE (ANP/AFP/RTR) - De hulp verlening aan de door de tropi sche storm Luis getroffen Antil liaanse eilanden St. Maarten, St. Eustatius en Saba is gisteren op gang gekomen. Op St. Maar ten liep het aantal slachtoffers als gevolg van de orkaan op tot acht. In het hele getroffen Cari bische gebied vielen zeker twaalf doden. Vliegtuigen van de Koninklijke Marine openden een luchtbrug op St. Maarten en voerden medi sche teams, reddingsploegen en materieel aan. Eerder hadden Nederlandse mariniers het puin van het vliegveld van St. Maar ten verwijderd. Daardoor kon de Koninklijke Marine vierhonderd reddings werkers en tientallen tonnen hulpmateriaal vanuit Curagao naar het eiland vervoeren. Ook vliegtuigen van de Amerikaanse Kustwacht en de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij kwa men in actie. Het fregat Van Am- stel, met als thuisbasis Curasao, arriveerde gisteren op St. Maar ten, waardoor de hulpverlening snel op gang kwam. De drie Bovenwindse eilanden maken de balans op na de groot- MMMMKSH De Vikingentijd heeft in Zeeland tastbare sporen nagelaten. Met de ronde walburgen in Oost-Souburg en Burgh beschikt de Delta over unieke cultuurmonumenten. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: late afrekening van Hermans de vrouw achter Markies de Sade eigenzinnige humor van Mare Windsant Büch in het theater jeugdboek Breytenbach vreest voor Zuid-Afrika het omstre den stadhuis van Den Haag Pia Douwes schittert in Evita jubilea: Hoofdstad Operette en Nederlands Philharmonisch Or kest Raggende Manne op het net Farinélli verfilmd Verkerke in Rammekens uit-agenda, exposities, filmwijzer. 19 t/m 25 Opinie en achtergrond: 2; Binnenland: 3; Achter grond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 6; Radio en tv: 7; Zeeland: 9,10,11 en 13; Sport: 15,16 en 17; Kunst Cultuur: 19, 20, 21, 22, 23, 24 en 25. ste natuurramp uit hun geschie denis. Op St. Maarten, waar 40.000 mensen wonen, moest vooral de hoofdstad Philipsburg het ontgelden. Volgens de Cu- ragaose Voorlichtings Dienst is 25 procent van de stad onbe woonbaar. Scholen, kerken en radiostations zijn geheel of ge deeltelijk vernield. Het zieken huis liep aanzienlijke schade op. Het blijkt dat Saba en St. Eusta tius veel minder schade hebben opgelopen dan St. Maarten. De verbindingen met deze twee ei landen zijn inmiddels gedeelte lijk hersteld. Op Saba zijn de slot zie pagina 3 kolom 8 DELFT/DEN HAAG (ANP) - Het water van zo'n 9000 huishou dens in de Delftse wijk Tanthof is besmet met de coli-bacterie. Het gaat om bijna een kwart van het totaal aantal huishou dens. De bacterie komt voor in uitwerpselen van mensen en dieren en veroorzaakt diarree en maag- en darmproblemen. Onduidelijk is nog hoe de bacte rie in het leiding-net terecht is ge komen, watermaatschappij Delfland vermoedt dat dit is ge beurd tijdens werkzaamheden. Het bedrijf raadt de bewoners aan om leidingwater voor con sumptie eerst drie minuten te koken. Daarna kunnen zij het zonder problemen drinken. Delf land verwacht dat pas na het weekeind het water weer bacte- rievrij is. Nitraat De Consumentenbond zal de drinkwaterbedrijven vragen de consumenten te informeren over het nitraatgehalte van hun kraanwater. Op basis daarvan kunnen ze dan beslissen of ze ge woon leidingwater gebruiken of overstappen op mineraalwater: bij voorbeeld bij het maken van flesvoeding voor zuigelingen. Dat zegt P. van de Meerdonk, milieukundige van de organisa tie. Als het kraanwater meer dan 10 milligram nitraat per liter bevat, adviseert de bond ouders om mi neraalwater te gebruiken voor flesvoeding. Momenteel bevat water van drinkwaterbedrijven uit Zuid-Limburg, de Achter hoek en Oost-Brabant vaak meer nitraat, vooral door de overbemesting door de land bouw in die regio's. De Consumentenbond wil dat de drinkwaterbedrijven het ni- Advertentie) expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-24000 traatgehalte van hun water ver melden op de periodieke afreke ning aan de consument. Overi gens wordt bij het drinkwater nergens in Nederland de nitraat norm voor volwassenen over schreden. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal' met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 214 000002 ■Ml ■MMMMMM1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1