Beeld van een verloren wereld Optimisme over bietencampagne Theatrale lezing die verbeelding prikkelt Stoomloc op transport NS stellen agent aan voor bewaking Zeeuwse stations Instellingen pleiten voor oprichting van medisch kindertehuis Kunstenaargroep neemt bezit van Fort Rammekens zeeland vrijdag 8 september 1995 10 kunst Opbrengst hoger dan vorig jaar Droge zomer heeft geen negatieve gevolgen van onze verslaggever VLISSINGEN - Een groep van zeventien Zeeuwse beeldend kunstenaars, muzi kanten en theatermakers onder de naam Peyote Circle heeft donderdagavond het Fort Itammekens bij Ritthem bezet. Vol gens woordvoerder Gerard Marinus Ver- kerke is het de bedoeling dat de actie voortduurt tot 29 september. Op die da tum loopt zijn geplande tentoonstelling af in het verdedigingswerk. Het Stedelijk Museum Vlissingen, de organisator van de expositie, is niet blij met de bezetting. Verkerke had het idee van een bezetting, die deel uitmaakt van zijn tentoonstel ling, ruimschoots vantevoren aangekon digd bij het Stedelijk Museum Vlissingen. Die keurde het idee af. Het museum ex ploiteert het fort, dat in beheer is bij Staatsbosbeheer. Tussen het museum en Staatsbosbeheer zijn duidelijke afspraken gemaakt over het gebruik van het fort. Overnachtingen zijn sowieso uit den boze. Verkerke kreeg om die reden geen toestemming. Onderdeel Volgens de kunstenaar uit Yerseke is een 'artistieke bezetting' een wezenlijk onder deel van zijn expositie. De kunstenaar zegt dat zijn projecten beter tot hun recht komen als hij zich langdurig bevindt tus sen vrienden en kennisen. „Men heeft mij wel een statische expositie aangeboden, maar dat past niet in mijn idee. Dan maar een illegale bezetting. Als je hier dag en nacht blijft krijg je een band met een plek. Wie bepaalt of ik hier wel of niet mag zijn. Mensen achter een bureau?" Boswachter A. J. Vader, die donderdag avond een kijkje kwam nemen bij het fort. keurde de actie van de kunstenaars zon der meer af. Hij gaat ervan uit dat de be zetting vandaag (vrijdag) om 13 uur is af gelopen. „Een statische tentoonstelling past best in het fort, maai- dit gaat te ver. Vleermuizen, uilen en torenvalken horen in een natuurgebied, maar geen mensen." Vandaag vindt overleg plaats in het stad huis van Vlissingen. B. Kossen van het Stedelijk Museum in Vlissingen zegt dat 'heel duidelijke afspraken' zijn gemaakt met Verkerke en Staatsbosbeheer. „De bezetting mag niet." van onze verslaggeefster GOES - Een locomotief van de Stoom tram Goes-Borsele (SGB) ging donder dagochtend op transport naar Siinpel- veld in Limburg. De pas gerestaureerde ing H. F. Enter woont daar de opening bij van de Miljoenenlijn, de vijfde museum- lijn van Nederland. De oude stoomtrein luistert samen met twee andere locomo tieven vrijdag en zaterdag het evene ment op. De Zuid-Limburgse' Stoom- treïnmaatschappij (ZLSM) nodigde de SGB voor deelname uit. De locomotief werd met behulp van een speciaal daarvoor gemaakte helling op een vrachtwagen getrokken, waar het ge vaarte met kettingen en blokken werd vastgemaakt. Het duurt ongeveer zeven uur voordat de loc de plaats van bestem ming bereikt. De vrachtwagen moet na melijk via België naar Limburg rijden om dat het transport te hoog is voor sommige viaducten. „Het is allemaal heel spannend", vertelt R. A. Smits, bestuurslid van Stoomtram Goes-Borsele. „Het heuvelachtige land schap in Limburg is natuurlijk heel an ders dan het vlakke Zeeuwse land. Dat zal wel wennen zijn." Het evenement draait voornamelijk om de opening van de nieuwe Miljoenenlijn. die zo is genoemd omdat de aanleg van de spoorlijn veel geld heeft gekost. De ZLSM heeft drie Zweedse locomotieven gekocht die op het .nieuwe treintraject gaan rijden. Het Amerikaanse leger gaf in 1943 op dracht tot de bouw van de locomotief, die in 1944 na D-Day in Frankrijk werd inge zet voor allerhande transport. De SGB heeft in het kader van vijftig jaar bevrij ding de loc in originele staat terugge bracht. De ing H. F. Enter werd in Goes met behulp van een speciaal daarvoor gemaakte helling op de vrachtwagen getrokken. foto Willem Mieras Mark Dion exposeert in de Vleeshal grijpen. Maar dat is een erg on grijpbaar iets." Als kunstenaar kan hij iets toe voegen aan het werk van milieu organisaties. „Die verrichten vaak erg goed werk, maar ze zijn erg slecht in datgene waarin kunstenaars goed zijn: hun pre sentatie. Ze kiezen voor adver tenties om met mensen te com municeren, terwijl ze veel beter voor kunst zouden kunnen kie zen. Kunst houdt zich van na ture bezig met het weergeven van heel complexe argumenten. In kunst zitten intellectuele ele menten, subjectieve relaties, historische referenties, gevoe lens. Die dingen kim je samen pakken in één werk en weerge ven zonder noodzakelijkerwijs te hoeven simplificeren." Dat is precies wat Dion in de Vleeshal heeft gedaan. Op een houten podium heeft hij een strand nagebootst, waarop een oud, houten visserschip is aan gespoeld. „Middelburg herin nert me aan mijn geboorteplaats in Massachusetts, een oud vis sersstadje aan de oostkust van de Verenigde Staten. Die notie heb ik verbonden met de visserij oorlog die vorig jaar woedde tus sen de Europese Unie en Ca nada." „De Europese en dé Amerikaan se vissers staan voor hetzelfde probleem: het einde van het vis sen in de Atlantische Oceaan. Twintig jaar geleden werden de vissers in mijn geboorteplaats al gewaarschuwd dat ze rustig aan moesten doen, omdat ze de zee leegvisten. Uit hebzucht luister den ze niet, totdat het te laat was. Dat is nu de situatie in Amerika: veel vissoorten zijn verdwenen en het is maai' de vraag of ze ooit terugkomen." Overdenking „Meer dan een statement daar over te maken, wil ik de toe schouwer tot overdenking bren gen. Een situatie van droefheid en nostalgie creëren. Het is een monument voor een kleinere, goeddeels verdwenen manier om van de zee te oogsten. Ik denk dat iedereen iets in mijn in stallatie kan zien. Je hoeft daar voor geen diepgaande kennis van de kunstgeschiedenis te hebben. Natuurlijk is er een ver wijzing in te zien naar Het vlot van de Medusa van Géricault of naar de Britse traditie om ruïnes in de natuur te schilderen. Maar ook voor wie dat niet weet valt er genoeg in te ontdekken." Expositie: Mark Dion, flotsam and jetsam (the end of the ga me), Vleeshal Middelburg, ope ning vandaag vrijdagom 17 uur: te zien tlm 15 oktober. van onze verslaggever V1ISSINGEN - De Zeeuwse NS- stations worden sinds vorige week beveiligd door een 'ge- bieds-agent'. Deze beambte van de spoorwegpolitie houdt zich uitsluitend bezig met de sta tions. Op deze manier hopen de Nederlandse Spoorwegen in sa menwerking met de spoorweg politie de stations veiliger en publieksvriendelijker te ma ken, aldus NS-woordvoerder J. Verkerk. De stations Middel burg en Vlissingen-Souburg krijgen de prioriteit. Uit enquê tes is gebleken dat reizigers zich daar het minst veilig voelen. Een gebieds-agent heeft andere taken dan de spoorwegpolitie. Met een auto zal hij van het ene naar het andere station rijden, terwijl zijn collega's van de poli tie vooral op de treinen te vinden zijn. Verkerk: „De agent zal meer contact hebben met de rei zigers, om zo problemen beter te signaleren, bijvoorbeeld onver lichte paden en dergelijke. Zijn aanwezigheid moet ook preven tief werken. De veiligheid op de stations moet worden gewaar borgd." Volgens de NS-woordvoerder zijn er op meerdere stations in Nederland gebieds-agenten ac tief. „Na evaluatie moet blijken of deze werkwijze iets voor de toekomst is. Wellicht worden dan alle stations door een poli tieman gecontroleerd." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Ameri kaanse kunstenaar Mark Dion is begaan met de natuur. In ten toonstellingen die de ene keer duidelijk tot de hedendaagse kunst moeten worden gerekend en andere keren eerder associa ties oproepen met biologie en natuurhistorie, richt hij zich telkens opnieuw op de weer gave van de natuur, op de rela tie die mensen met de natuur hebben en op de huidige milieu problematiek. In de Vleeshal in Middelburg heeft de New Yor ker onder de titel Flotsam and Jetsam the end of the game) een installatie gebouwd die veel Zeeuwen zal aanspreken door de duidelijke verwijzingen naar de oude zeevisserij. „Ik geef een beeld van een verloren wereld. Of liever: van een we reld die zijn onschuld heeft ver loren." Dion exposeert regelmatig in Europa. Zijn manifestaties zijn grofweg in drie categorieën op te delen, vertelt hij. Allereerst de echte kunsttentoonstellingen, zoals installaties of beeldhouw werken, dan de meer natuurhis torische exposities, vaak in sa menwerking met natuurorgani saties of dierentuinen en ten slotte wat hij noemt het 'veld werk', waarbij hij op weten schappelijke wijze natuurver schijnselen analyseert en onder zoekt. „De grenzen tussen de drie cate gorieën zijn natuurlijk erg vaag. Ik hou ervan veel mensen te be reiken. Dat is iets wat een heden daagse kunstenaar vaak niet kan. Door educatieve exposities te maken, bijvoorbeeld in sa- van onze verslaggever DINTELOORD - De suikerfa brieken zien de bietencampag ne, die 25 september begint, met optimisme tegemoet. De op brengsten in Zeeland liggen naar verwachting hoger dan vo rig jaar en het suikergehalte zal waarschijnlijk redelijk zijn. Naar schatting zal de opbrengst uitkomen op 55 tot GO ton bieten per hectare tegen ongeveer 53 ton vorig jaar. Het percentage suiker komt, zoals het er nu uit ziet, op circa 16. Vorig jaar lag het net zo hoog. Vanaf eind september worden vanaf 17.000 Zeeuwse hectares suikerbieten gebracht naar de fabrieken van de Suiker Unie in Dinteloord en Roosendaal en van CSM Suiker BV in Breda. Volgens G. W. Sikken, hoofd agrarische dienst van de Sui kerunie. vallen de opbrengsten mee. Er is enige zorg geweest over opbrengstderving als ge volg van de lange, droge zomer. „Maar we hebben de laatste tijd toch weer aardig neerslag gehad en dat heeft een positief effect te weeggebracht", constateert Sik ken. „Op dit moment valt niet nauwkeurig aan te geven hoe het zal lopen omdat de hoeveel heid regen en zon van invloed zijn op de verdere ontwikkeling van het gewas, maai1 we kijken er optimistisch tegenaan." De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) zullen tijdens de bietencampagne de dienstverle ning aanpassen aan het extra aanbod van vrachtverkeer. De dubbeldekker Prinses Juliana gaat eind september naar de lijn Kruiningen-Perkpolder. in plaats van de Prins Willem Ale xander, die een week of acht uit de vaart wordt genomen om vei ligheidsvoorzieningen aan te brengen. Op Kruiningen-Perk polder vaart ook de dubbeldek ker Prinses Christina. Inplaats van de Willem Alexander wordt op de dienst Vlissingen-Bres- kens het reserveschip Prinses Margriet ingezet. Op Vlissingen-Breskens wordt verder gevaren met de dubbel dekker Koningin Beatrix. Om de druk op Vlissingen-Breskens op te vangen wordt vanaf 23 sep tember tot acht weken daarna op donderdag, vrijdag en zater dag de eerste vaart in de och tend een uur naar voren ge haald. Vanaf Vlissingen vaart de eerste boot om tien voor vier en vanaf Breskens om tien voor half vijf. Volgens PSD-directeur D. F. Vos komt men op die ma nier tegemoet aan de tijdsche ma's voor aanvoer van bieten naai- de fabrieken. van onze verslaggever MIDDELBURG - De druk op het provinciebestuur om meer ruimte te maken .voor de op vang van minderjarigen in te huizen, neemt toe. Het PSJ, praatgroep van alle Zeeuwse instellingen voor jeugdhulp, heeft een pleidooi klaarliggen voor twee nieuwe tehuis-plan nen waar in het provinciehuis tot dusver terughoudend op is gereageerd. Het is nog niet dui delijk of alle PSJ-lcden er mee instemmen. Komende donder dag wordt daarover vergaderd. Het stuk vraagt de provincie uit het budget voor jeugdhulp geld vrij te maken voor de oprichting van een Medisch Kinder Tehuis en voor uitbreiding van een op te richten opvanghuis voor volwas sen incest-slachtoffers met vier plaatsen voor meisjes. Het Me disch Kinder Tehuis zou acht plaatsen moeten krijgen voor jonge kinderen (4 tot 12 jaar) die tijdelijk een mix van specialisti sche hulp nodig hebben op me disch, psychisch, pedagogisch of sociaal gebied. Dergelijke kinde ren zijn nu nog aangewezen op een tehuis in Noord-Brabant, maar kunnen daar straks niet meer terecht. Beide plannen komen uit de ko ker van de tehuizen-exploitant AZZ (stichting Agogische Zorg Zeeland). En beide plannen leg gen beslag op financiële midde len die het provinciebestuur lie ver inzet voor de versterking van lichtere vormen van jeugdhulp (pleegzorg, thuishulp, tijdige signalering van problemen). Pleeggezinnen Het Medisch Kinder Tehuis hapt jaarlijks zes ton weg uit het budget voor jeugdhulp. Het pro vinciebestuur laat onderzoeken of (voor een deel) niet beter kan worden gekozen voor opvang mogelijkheden die meer over eenkomen met een gewone ge zinssituatie. Daarbij wordt ge dacht aan pleeggezinnen die in tensieve therapeutische hulp ontvangen. Daarmee zouden de betrokken kinderen meer ge baat zijn, en het is goedkoper. Het pleidooi, dat donderdag bij het PSJ op tafel lag, kiest on voorwaardelijk voor oprichting van het kindertehuis, en stelt vast dat daarnaast ook verster king van de pleegzorg nodig is. De ene vorm van hulp zou de an dere niet kunnen vervangen. Maai' het stuk geeft niet aan waar dat geld voor therapeuti menwerking met de Zoo in Ant werpen, kan ik dat wel. Aan de andere kant heb je als kunste naar volledige vrijheid van spre ken en die is aan banden gelegd als je wetenschappelijk bezig bent of met natuurorganisaties samenwerkt. Dus ik zal meestal wel compromissen moeten slui ten." Wat Dion ook doet, altijd pro beert hij zich te mengen in het actuele debat over het milieu. „Niet om iets te verkondigen, maar om dingen te onderzoeken. Ik probeer mijn positie daarin te bepalen. In plaats van dat de dingen duidelijker worden naar mate ik ze meer onderzoek, merk ik dat ze alleen maai1 com plexer worden. In wezen ben ik altijd op zoek naar een soort cen- traal 'principe om de wereld en mijn relatie tot de wereld te be- Een nagebootst strand met aangespoeld schip moet de toeschouwer aanzetten tot nadenken over de problemen die visserij met zich meebrengt. foto Ruben Oreel sche begeleiding van de plee; zorg dan vandaan moet komei De Stichting Jeugdzorg Zeelan (waaronder de pleegzorg ressoi teert) vreest dan ook bot te mo; ten vangen. Het PSJ-stuk geeft nog wel overweging een samenwerking orgaan op te richten waari beide vormen van hulp worde ondergebracht. Maar AZZ, de samen met de psyschiatrisch voorziening Ithaka de schot ders onder het tehuis wil zette: heeft tot dusver nogal wat scei sis aan de dag gelegd tegenop de mogelijkheden om de pleeg zorg voor kinderen met zwai problemen op te vangen. Wat het tehuis voor inces slachtoffers betreft, benadrui het PSJ-pleidooi dat de special voorziening voor meisjes betrei kelijk goedkoop is, omdat alle lei instellingen (AZZ, Fion Riagg) er met 'eigen inbreng' zijn betrokken. De provinei vindt vooralsnog dat AZZ hi nog ontbrekende bedrag, bijt 1,4 ton, zelf maar op tafel mei leggen, bijvoorbeeld door er c paciteit in andere tehuizen as op te offeren. Het PSJ-sti noemt het betreurenswaard] wanneer die opstelling er leidt dat het plan niet van grond komt: er ligt nu 'een voi Zeeland uniek model', waarmi aan incestslachtöffers van al leeftijden hulp kan worden boden. Eerder, tijdens een vorige w gehouden hoorzitting, hieldi AZZ en Ithaka zelf een fel pit dooi voor hun tehuis-planne: Maai- andere instanties als Stichting Jeugdzorg Zeeland het Algemeen Maatschappen Werk deden een even groot roep op het jeugdhulp-bud? om, zoals de provincie wil, alk lei lichtere vormen van hulp versterken. Het PSJ-stuk stateert: nog steeds is spral van concurrentiestrijd. GOES, 't Beest Festival Meer dan woorden. 'Schaken met Diponegoro' van Hella Haasse door Het Gezel schap van de Zee. Regie: Willem Nijholt. door Ernst Jan Rozendaal Een theatrale lezing lijkt op het eerste gezicht vlees noch vis. Het is geen to neelvoorstelling, want de ac teurs staan met de tekst in de hand. Dat doet afbreuk aan het echte acteren, dat toch al tijd een 'doen alsof is. Het witte tekstboek doorbreekt die illusie en belemmert de acteur in zijn bewegingen. Maar het is ook niet alleen maar voorlezen. Immers: el ke rol wordt door verschil lende acteurs op een heus po dium gelezen, een beetje ge speeld zelfs, en zij hebben zich wel degelijk verkleed. Vlees noch vis? Welnee. Het Gezelschap van de Zee liet donderdagavond in 't Beest in Goes zien dat een theatrale lezing in het beste geval een uitdaging aan de verbeelding is. De acteurs van het in Kats re siderende toneelgezelschap lazen Schaken met Dipone goro, een ongepubliceerd en tot donderdag nooit eerder gespeeld toneelstuk van Hel la Haasse. en openden daar mee het tiendaagse litera tuurfestival 'Meer dan woor den'. Het stuk belandde begin gelijkheid veel te over de cultuur en denis van Indonesië, en onbegrip tussen de kelijke bevolking en de derlanders, zonder dat vaart uit het verhaal gaat. liefde van huisarts Paul deburg (Felix-Jan voor Van Wellecoms Emma (Tineke Schrier) is tweede dramatische lijn. De verdienste van de '3 dat zij de vele sterke van de tekst maxunaai wxaiicii uit te buiten. De aanwezig heid van de dode prins Dipo negoro werd in de zaal voel baar gemaakt, evenals de, mystieke 'stil 3 kracht' Indië, verpersoonlijkt in oude Javaanse vrouw Roek mini, prachtig voor het voet licht gebracht door Annema- rie Heyligers. Zo bleek de kracht van een goed uitgevoerde theatrale le zing. Door het decor, hel spaarzame acteren en enkele goedgekozen accenten (Indo nesische muziek) waande hel publiek zich in een andere we reld, terwijl het de mogelijk; heid behield om - net als bij een goed boek - met eigen ver beelding het verhaal in te kleuren. Schaken met Dipo negoro bood het-beste van twee werelden. Nog te zien: vanavond om 20 UV in het Verenigingsgebouw MP' dendorp Zoutelande en zaterdas om 20.30 ui Brogurti in Zierikzee. ïelta laar n tructu 'ttide evvei-k Val er anti of ebesti 'essa om 'ver di 'et be: ïers wi lieden Uur ir jaren zeventig in een bureaula en als de voorstelling in-Goes één ding duidelijk maakte, dan was het wel hoe onterecht dat is geweest. Het verhaal speelt zich af in 1856. Egbert van Wellecom (een sterke rol van Har Smeets), voormalig comman dant van het fort Makasar, is na een verblijf van vijfjaar in Indië teruggekeerd in Neder land. Hij blijkt sterk te zijn beïnvloed door de legendari sche prins Diponegoro, leider van het Javaanse verzet tegen de Nederlanders, die in Maka sar gevangen zat. Naarmate het stuk vordert, wordt duide lijk dat Van Wellecom denkt dat hij Diponegoro is gewor den. Haasse heeft dit gegeven in Schaken met Diponegoro subtiel en overtuigend uitge werkt. Het biedt haar de mo- Drankrijder aangehouden MIDDELBURG - Een 42-jan; man uit Goes is vannacht rot half één op het Groenewoud Middelburg door de politie as gehouden wegens rijden onó invloed. Uit de blaastest bis dat hij ruim twee keer zoveel g'edronken dan is toegest Hiervoor kreeg hij een dag\ ding mee naar huis. Boven moest hij zijn auto vijf uur 1 staan. Schaken met Diponegoro, acteren met de tekst in de hand. fotoPieterHonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 10