Serviërs halen wapens niet weg 579,- Frankrijk trekt zich niets aan van protesten na kernproef PZC Chaos door staking in ziekenhuis Soweto Geen verbond in Peking van Vaticaan en moslimslanden Belgische justitie nog niet klaar met NAVO-topman Claes Spanning loopt op rond cao-conflict bij Volkswagen NAVO: Karadzic heeft er niets van begrepen buitenland Bescherming tijdens gebed Nu (incl. BTW) Primafoori idoaBRUSSEL/BELGRADO/SARA- (AFP/RTR/DPA) - De NA VO is woensdag onverminderd doorgegaan met aanvallen op Bosnisch Servische doelen. Een NAVO-functionaris zei in Brus sel dat de Servische leider in 20 Bosnië, Radovan Karadzic heeft begrepen" van de NAVO-acties. Karadzic vroeg ^de NAVO beleefd de aanvallen ■te staken. ^Op Britse en Amerikaanse tele- ur qvisiestations verklaarde de om- 27 Jstreden leider van de Servische 46 .bevolking in Bosnië dat het be- "leg van Sarajevo is opgeheven, iaar dat de Bosnisch Servische 'are wapens rond de stad niet ..■erder konden worden terugge- 35 j U is bereid 20Ppaanse vissers trokken omdat dan de Servische verdedigingslinies gevaar lopen. Hij gaf aan dat de Bosnische Ser viërs wel degelijk wapens had den teruggetrokken. In NAVO- kringen noemde men dat het verschuiven van kantoormeubi lair. Karadzic zei ook dat de terug trekking van zware wapens rond Sarajevo, waarmee dinsdag avond nog op de Bosnische hoofdstad was geschoten, gehin derd wordt door de aanhouden de bombardementen. Boven dien wil de plaatselijke bevol king de terugtrekking dwarsbo men, want die wil hun eigen grond en huizen verdedigd zien. Volgens de NAVO is juist afge zien van aanvallen op doelen vlak bij Sarajevo om de Bos nisch Servische eenheden de 'te helpen ■BRUSSEL (ANP) - De Europese .Commissie is bereid Spaanse en Portugese vissers te compense- ooiren voor het uitblijven van een jvisserij-akkoord met Marokko. 23 Dat heeft de commissie woens- 50 dag in Brussel bekendgemaakt. 'Op die manier hoopt de commis sie de gemoederen in met name ipanje enigszins te bedaren, roedende Spaanse vissers en rerknemers uit de aanverwante ïdustrie protesteren steeds he- iger tegen de halsstarrige hou- ing van Marokko. De afgelopen tijd hebben ze diverse malen het rrachtverkeer van Marokko laar Spanje stilgelegd, ie Europese Commissie keurt lie protestacties weliswaar af, naar heeft zelf inmiddels ook log weinig goede woorden over voor de Marokkaanse houding. (Marokko verklaarde eind april de eigen visgronden tot verbo den gebied voor EU-vissers. Het land is bereid een nieuw visak- koord met de Unie te sluiten, maar verbindt daar strenge voorwaarden aan. Zo mogen de EU-vissers voortaan nog maar T een derde opvissen van wat ze gewend waren. Volgens de woordvoerder vormt het uitblijven van een visak- koord een bedreiging voor 40.000 arbeidsplaatsen in Spanje en [Portugal. Brussel gaat hu onder zoeken op welke wijze de getrof- /"'fen gebieden moeten worden ge compenseerd voor de geleden schade. Deense pantserwagens donderdag op het vliegveld van Sarajevo, gereed om een VN-oliekonvooi te begeleiden. kans te geven zich terug te trek ken. De regionale NAVO-bevelheb- ber. admiraal Leighton Smith, zei woensdag in Napels dat niets erop wijst dat de Bosnische Ser viërs bereid zijn de eisen van de Verenigde Naties tot ontzetting van Sarajevo en andere veilig verklaarde plaatsen in te willi gen. De NAVO-bombardemen- ten gaan derhalve door. Er zijn nog genoeg doelwitten over om de luchtaanvallen onbepaalde tijd voort te zetten. Er zijn sinds vorige week meer dan 1500 vluchten gericht op doelen te gen de Bosnische Serviërs uitge voerd. De vluchten werden na een pauze van vier dagen dins dag hervat. De VN en de NAVO hoopten dat de Bosnische Ser viërs de aanvalspauze zouden aangrijpen om alsnog de gestel de eisen in te willigen. Mladic De Bosnische Serviërs bespre ken vandaag in Pale de militaire en politieke situatie van hun re publiek. Karadzic zit dan zijn re gering voor. Hij beklemtoonde woensdag de president van de Bosnisch Servische republiek te zijn en erkende dat bevelhebber Ratko Mladic „soms onhandel baar lijkt" maar dat in werke lijkheid niet is. „Al mijn bevelen zijn uitgevoerd", aldus Karad zic, die geruchten wilde ontzenu wen als zou generaal Mladic de enige leider van betekenis in Bosnisch Servië zijn geworden. door Runa Hellinga KAAPSTAD - Een al drie dagen durende staking van het verplegend personeel in het Baragwanath-zie- kenhuis in Soweto heeft tot totale chaos geleid en een volledige evacuatie van patiënten wordt niet uitge sloten. De intensive care-afdeling van het grootste ziekenhuis van Zuid-Afrika is inmiddels gesloten en de ernstigste gevallen zijn per legerhelikopter of am bulance naar andere ziekenhuizen overgebracht. Verpleegsters hebben het verzoek van de ziekenhuis directie om op zijn minst een eerste-hulp dienst in stand te houden, naast zich neergelegd. In het totaal zijn zo'n 43 volwassen patiënten en 111 ernstig zieke babys inmiddels naar andere ziekenhuizen overge bracht. Alle zieken voor wie dat enigszins verant woord was, zijn naar huis gestuurd. Dinsdag stierven in het ziekenhuis zeven mensen, maar onduidelijk is in hoeverre hun dood het directe gevolg is van de sta kingsactie. Het leger heeft 58 hospiks ter beschikking gesteld, maar het grootste deel van de verpleging wordt ge daan door artsen, familieleden en medepatiënten. Ei genlijk zouden meer patiënten naar andere ziekenhui zen moeten worden doorgestuurd, maar in de buurt van Johannesburg zijn alle bedden inmiddels bezet. De 1700 verpleegsters staken voor een loonsverhoging van 25 procent, gelijke betaling voor gelijke functies en een nieuwe belastingregime. Ook andere zieken huizen in Soweto hebben zich inmiddels bij de staking aangesloten of hebben aangekondigd dat ze actie overwegen. Verpleegsters in een ziekenhuis in de Jo- hannesburgse wijk Hillbrow gingen in staking uit pro test tegen het overbrengen van enkele patiënten uit het Baragwanath-ziekenhuis naar hun hospitaal. De belangrijkste vakbond voor verplegend personeel. NEHAWU, heeft zich van de acties gedistantieerd, om dat die volgens de bond de officiële onderhandelingen doorkruisen. Een woordvoerder van de bond zegt dat de staking is georganiseerd door kleine extremisti sche groepen die tot doel hebben de provincie Gau- teng te destabiliseren. Bij artsen bestaat op zich begrip voor de actie, al wordt deze staking onaanvaardbaar genoemd. De ar beidsomstandigheden van verplegend personeel in Zuidafrikaanse staatsziekenhuizen is berucht slecht, met zeer lange werkdagen en een zeer laag salaris. De ziekenhuisdirectie zegt echter niets te kunnen doen, omdat salarisonderhandelingen voor verplegend per soneel centraal plaatsvinden. I onze correspondente [Yvonne van der Heijden - Het Vaticaan zal op de Wereldvrouwenconferentie monsterverbond sluiten Qrjmet de islamitische landen om 1 zijn conservatieve opvattingen over onder meer abortus en het gebruik van voorbehoedmidde len door te drukken. ,De verschillen tussen christen dom en islam als het over de po sitie van vrouwen gaat, zijn zo groot dat een alliantie onmoge lijk is"; verklaarde de woord voerder van de Heilige Stoel, Joaquin Navarro-Valls, woens dag op een persbijeenkomst in Peking. ra( Eerder deze week zei een inter- inationale groep van liberale ka- n£ tholieken een informeel verbond es tussen de conservatieve verte genwoordigers van de twee godsdiensten te verwachten, laarmee zouden zij het proces rillen vertragen vrouwen meer eljrechten te geven. Het Vaticaan wordt er sinds de VN-Bevol- idngsconferentie die vorig jaar i Cairo werd gehouden van be- :huldigd met fundamentalisti- iche moslimlanden samen te verken in de strijd tegen abor- us. Ie Amerikaanse rechtsgeleerde Hary Ann Glendon zette in haar rede tot de voltallige vergade ring in Peking de toon voor een waarschijnlijk opnieuw fel debat over abortus. „Een ieder die vrouwen een goed hart toe draagt, moet een zwangere vrouw of zwanger meisje een be ter alternatief bieden dan het doden van haar ongeboren kind", aldus professor Glendon. Zij is de eerste vrouw die een de legatie van het Vaticaan leidt op een internationale conferentie. Enkele vrouwenorganisaties zijn afgelopen maandag een we reldwijde handtekeningenactie begonnen die ertoe moet leiden dat het Vaticaan een andere sta tus krijgt binnen de Verenigde Naties. Zij zijn vooral ontstemd over 'de voortdurende pogingen van het Vaticaan om de gelijkbe rechtiging van vrouwen te on dermijnen'. Bij het initiatief van de Amerikaanse organisatie 'Ca tholics for a free Choice' en de Stichting Onderzoek en Voor lichting Bevolkingspolitiek (SOVB) hebben zich internatio nale netwerken aangesloten. De initiatiefnemers zouden graag zien dat het Vaticaan bij de VN niet langer als staat, maar als niet-overheidsorganisatie be schouwd wordt, zoals bijvoor beeld de Raad van Kerken. zie ook pagina 19 HEBRON - Een Israëlische militair beschermt in Hebron enkele joodse vrouwen tijdens hun gebed. De controle over de stad op de westelijke Jordaanoever, waar zich vierhon derd joden te midden van 120.000 Palestijnen hebben geves tigd, is het grote struikelblok voor een overeenkomst tussen Israël en de PLO over de verdeling van de autonomie. foto EPA BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie is nog niet van plan NA VO-topman Willy Claes met rust te laten. Het hof wil Claes en oud-minister van defensie Guy Coëme nogmaals aan de tand voelen over de Agusta- smeergeldaffaire, de mogelijke betaling van steekpenningen bij de modernisering van de F16 door de Franse vliegtuigfabriek Dassault en andere financiële onregelmatigheden in de boek houding van de socialistische partijen. Justitie sloot het onderzoek te gen de voorzitter van de SP, Louis Tobback, vóór de zomer af. De oud-minister van binnen- PARIJS/DEN HAAG (RTR/AFP /ANP) - De eerste van een reeks nieuwe Franse kernproeven in de Stille Oceaan heeft gisteren een schokgolf van verontwaar digde protesten veroorzaakt. Nog voor het zee-oppervlak in het gebied tot rust was geko men, barstte de internationale kritiek los. Frankrijk liet weten zich daar niets van te zullen aantrekken. Rond de Stille Zuidzee waren de protesten het felst. Nieuw-Zee- land en Chili riepen hun ambas sadeur terug uit Frankrijk. Au stralië sprak van een „daad van minachting jegens de bevolking van het gebied". „Het is een stomme daad", zei premier Kea ting. De Nieuwzeelandse pre mier Bolger zei dat het tijd - wordt dat Frankrijk de bezorgd heid en woede van landen in het 'ebied begrijpt. De Verenigde Staten. Rusland, Japan, Nederland. België, Ar gentinië en andere landen zei lt oen te betreuren dat Frankrijk oe internationale protesten heeft genegeerd. Ze deden een dringend beroep op de Franse president Chirac het bij een kernproef te laten. De milieu-or ganisatie Greenpeace gebruikte termen als „schandelijk" en „een vreselijke zaak". Maar de Franse premier Juppé deed de internationale protesten af als „grenzend aan hysterie". Den Haag roept Parijs eens te meer op af te zien van verdere proeven. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken is niet van plan de Franse ambassa deur te ontbieden. „Het is de Fransen inmiddels genoegzaam bekend wat Nederland er van vindt." Enkele duizenden mensen, on der wie politici van de oppositie en vakbondsvertegenwoordi gers, namen gisteravond in Pa rijs-deel aan een demonstratie tegen de kernproeven. Zij gin gen in een optocht van de Place de la Bastille naar de Place de la Nation. Tweede proef De kernbom die dinsdag op Mu- ruroa tot ontploffing, werd ge bracht. had een lading van onge veer twintig kiloton. Direct na de ondergrondse test begonnen Franse technici met voorberei dingen voor een tweede nu cleaire proef. Volgens generaal Vericel, bevelhebber van het proefgebied op Mururoa, zei niet te weten wanneer de tweede proef wordt genomen, maar functionarissen van de Franse commissie voor atoomenergie hebben verklaard dat zij ten minste drie weken nodig hebben tussen proeven. De Franse regering kreeg wel steun van Bonn. In weerwil van felle kritiek van de Duitse oppo sitie. een verontwaardigde pu blieke opinie en talloze demon straties verdedigde kanselier Kohl „de Frans-Duitse vriend schap, één van de belangrijkste naoorlogse verdiensten". De Duitse minister van Buitenland se Zaken, Kinkel, waarschuwde voor „verslechtering" van de be trekkingen met Parijs en onder streepte dat de Franse nucleaire afschrikking tijdens de Koude Oorlog ook Duitsland be schermde. De SPD en Kinkels FDP veroordeelden de Franse kernproef krachtig. Ook diverse partijen in het Euro pese parlement spraken hun af keuring uit. Namens de Euro pese Commissie verklaarde voorzitter Santer niet op de kernproeven te kunnen reage ren. China, dat onlangs een kern proef uitvoerde, zei te hopen dat Frankrijk zich zal aansluiten bij een verdrag over een alomvat tend verbod op kernproeven, waarover in Genève wordt on derhandeld. Hiroshima Japan, dat juist vorige week de nucleaire bombardementen op Hiroshima en Nagasaki vijftig jaar geleden herdacht, noemde de Franse kernproeven „uiterst betreurenswaardig". Burge meester Hiraoka van Hiros hima, die op bezoek is in Neder land, zei „natuurlijk" tegen de Franse kernproeven te zijn. „Wij weten wat radioactieve straling DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 Russische kernreactoren voor Iran MOSKOU (AFP) - Rusland heeft woensdag aangekondigd on derdelen aan Iran te gaan leveren voor de bouw van twee kern reactoren. De Russen negeren hiermee protesten van de Ver enigde Staten die vrezen dat Iran hierdoor in staat zal zijn een eigen atoombom te ontwikkelen. Volgens de Russische minister van energie betreft het contract de leverantie van twee reactoren van het type VVER-440 met een vermogen van 440 megawatt. Rusland leverde begin dit jaar voor een bedrag van ruim 1,2 miljard gulden een reactor met een vermogen van 1000 megawatt Moskou laat Noord-Korea vallen SEOUL (AP) - Moskou zal het vriendschapsverdrag tussen Rusland en Noord-Korea binnenkort eenzijzdig opzeggen, zo heeft het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap woensdag be kend gemaakt. Volgens het verdrag zou Rusland de orthodox- communistische staat bij moeten staan in geval van een mili taire inval door derden.Door de beslissing zullen de relaties tussen Rusland en Noord-Korea nog verder verslechteren. Rusland heeft in 1990 diplomatieke relaties aangeknoopt met Zuid-Korea. de aartsvijand van het communistische Noorden Belgen lopen malaria op in Brussel BRUSSEL (AP)Drie Belgen hebben in hun eigen land mala ria opgelopen, waarschijnlijk op de internationale luchthaven van Brussel. Dat heeft de Belgische gezondheidsdienst woens dag bekendgemaakt. Naar wordt aangenomen werden de drie op Zaventem gestoken door uit vliegtuigen uit de tropen af komstige malariamuggen, die na de landing door het uitzon derlijk warme weer in leven bleven. De slachtoffers, die niet in levensgevaar verkeren, zijn twee personeelsleden van het vliegveld en een persoon dat het vliegveld bezocht. HANNOVER (DPA) - Ondanks een lichte toenadering tussen de partijen hebben de cao-on derhandelingen bij het Duitse autoconcern Volkswagen nog geen resultaat opgeleverd. De gesprekken zijn woensdag ver daagd tot maandag. De VW-Iei- ding zal zich intussen buigen over de stand van zaken in het overleg, aldus onderhandelaar Ulrich Dase. Delegatieleider Jürgen Peters van de vakbond IG Metall sprak woensdag van een gespannen toestand. Een akkoord lag vol gens hem niet in het verschiet. Daarvoor zijn de meningsver schillen nog te groot. De partijen zaten dinsdag veer tien uur om de tafel voordat zij rond middernacht uiteengin gen. Hoewel er sprake was van enige toenadering, werd op de belangrijkste punten geen door braak bereikt. Vooral de eis van VW dat er per week 2.4 uur meer moet worden gewerkt zonder extra betaling, ligt moeilijk bij de vakbond. De autofabrikant weigert verder bij de verlangde arbeidsplaats garantie verder te gaan dan twee jaar. De verlaging van de toeslag voor werken op zaterdag is niet geregeld. Over de door IG Metall gestelde looneis van 6 procent is nog niet eens gepraat. Stakingen landse zaken hoefde uiteindelijk niet in de beklaagdenbank plaats te nemen. Voor Claes en Coëme is het einde van deze sle pende affaire echter nog niet in zicht. Hoewel het hof blijkbaar onvoldoende aanwijzingen heeft om het tweetal in beschuldiging te stellen, gaat het onderzoek naar de verdwenen miljoenen rond de twee overheidsopdrach-' ten onverminderd door. Volgende week donderdag be spreken de fractievoorzitters van de Kamer of er een speciale commissie moet komen om het verzoek van cassatie van het hof te beoordelen. Bij VW, dat onderhandelt voor de zes fabrieken in het westen van Duitsland met bijna 100.000 werknemers, zijn sinds vorige week waarschuwingsstakingen gehouden. Hoewel die tot enkele uren beperkt bleven, schat de fa brikant de schade al op 230 mil joen mark. De partijen zijn wel overeenge komen dat- zaterdag geen nor male werkdag wordt en dat de vierdaagde werkweek naar be hoefte tot vijf dagen kan worden uitgebreid, waarbij de werkdag hooguit acht uur mag duren. IG Metall wil de werkweek daarbij beperken tot 35 uur terwijl VS bij het natrekken van de vraag de werkduur wil oprekken tot 38,5 uur. Bij VW zijn ze er nog niet uit, bij Opel is dat anders. Daar werden woensdag de handtekeningen gezet voor de flexibele inzet van personeel. De werkuren kunnen bij de dochteronderneming van de Amerikaanse General Motors worden aangepast aan de pro- duktie. Deskundigen spreken van een doorbraak in de volgens hen starre arbeidsverhoudingen in Duitsland. De werkweken bij Opel variëren voortaan tussen de dertig en de 38,75 uur. Per dag werkt een Opel-werknemer niet langer dan acht uur en regelmatig werken op zaterdag'is uit den boze. Opel spreekt van een goede combina tie tussen soepele inzet en oog voor de belangen van de werkne mers. Neo-nazi aan Duitsland uitgeleverd HAMBURG (AP) - De Ameri kaanse neo-nazi Gary Lauck is door Denemarken uitgeleverd aan Duitsland, dat hem wil ver volgen wegens het verspreiden van nazi-propaganda en -sym bolen. De 60-jarige Schmidt werd vo rige maand tijdens zijn vakantie in Duitsland gearresteerd om dat exemplaren van een nieuws brief die hij schrijft waren opge doken waarin de Holocaust wordt ontkend en joden „vuil" worden genoemd, iets dat in Duitsland strafbaar is. Advertentie VN-tribunaal klaagt Kroaat aan DEN HAAG (ANP) - Het VN-tribunaal voor oorlogsmidaden in voormalig Joegoslavië heeft woensdag de aanklacht openbaar ge maakt tegen een commandant van Kroatische strijdkrachten in Bosnië. De internationale rechtbank beschuldigt Ivica Rajic, ook bekend als Viktor Andric, van een onwettige aanval op een moslim nederzetting in Midden-Bosnié. Het gaat om de eerste niet-Serviër die het Haagse tribunaal wil ver volgen. Het gaat om de verovering op 23 oktober 1993 van het dorp Stupni Do. Minstens zestien bewoners kwamen om het leven. De Kroaten verwoestten de nederzetting vrijwel geheel. Bewoners die de aanval overleefden, waren gedwongen te vertrekken. Het tribunaal vaardigde ook een arrestatiebevel uit tegen Rajic, die door het Kroatische bestuur in Bosnië al is opgesloten in verband met andere aanklachten. betekent. De bom die in augus tus 1945 op Hiroshima viel. heeft nog altijd gevolgen voor drie honderdduizend mensen." De door Greenpeace georgani seerde internationale vredes vloot in de Stille Zuidzee laat zich volgens een woordvoerder op Tahiti niet weerhouden van verdere protesten. Nog steeds sluiten zich er meer boten bij aan. In de Oostenrijkse hoofdstad ge bruikte de politie traangas om te verhinderen dat betogers de Franse ambassade beklommen. Deense activisten klauterden op het dak van de Franse ambas sade in Kopenhagen en keten den zich aan het toegangshek. Op de VN-vrouwenconferentie in Peking reageerden veel af gevaardigden en deelnemers woedend en bedroefd. De oppositiepartijen in Frank rijk veroordeelden de kernproe ven. Volgens een opiniepeiling is 59 procent van de Fransen tegen de tests, omdat daarmee het land zich isoleert en eventuele boycots van Franse produkten riskeert. QSISES3SI wnonm Pocketline Da Vinei'. Aantrekkelijk geprijsde GSM-zak- telefoon voor grote GSM-kaart. Geheugen voor 99 nummers en display met taalkeuze. Geschikt voor ontvangst van tekstberichten. Optie; handen-vrij carkit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5