Fokker zonder staatshulp failliet 5 Albert Heijn stapt over op winkeltijd van acht tot acht PZC Geen nieuwe cao rijksambtenaren Mr. R. Gonsalves wist niets van doorleveren drugs door politie Meer studenten vragen lening aan V erpleegkundige Dutchbat overreed vluchtende moslims Oude AOV gesplitst in twee kamerfracties binnenland Dasa stapt op als Nederlandse overheid niet bijspringt Vermissing waarnemer EU was misverstand DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 „ilSTERDAM (ANP) - Als de .Jederlandse overheid niet over 3e'de brug komt met steun dan bij Fokker de deuren Doflicht. De andere grootaandeel- t Sthouder van Fokker, het Duitse ursconeern Dasa, steekt dan ook ■een geld in de noodlijdende liegtuigfabrikant. „Dasa zal tlleen nooit het gat dichten, dat tr&ee :ehv'i< V is duidelijk. Dan wordt de be- Ver&reiging verdomd groot." df it fokker-bestuursvoorzitter B. Schaik heeft dat gezegd tij- jdens een toelichting op het busi- van het concern. Met raii ijn uitspraak zet hij de Neder landse overheid onder druk. enTokker heeft het plan, getiteld 'e %et zekerstellen van de toe- ^%omst van Fokker, woensdag tan minister Wijers van econo mische zaken overhandigd. Die n.cjiad van Fokker een toekomst- anPlan geëist, voordat hij ook met Fokker en Dasa over ?n Steunverlening wilde praten. ïnfyan Schaik benadrukt dat zijn daipaatschappij een belangrijke binnen economisch Neder- and speelt. Fokker is volgens jjiem geen bodemloze put. „De li verse steunmaatregelen van le Staat voor de ontwikkeling |an nieuwe toestellen zijn bijna ^e|eheel afbetaald", aldus Van tfgSjchaik. En als Fokker volgend delaar weer winst maakt, dan ezwordt er verder afbetaald. vliegtuigconcern is hard be- de zaken recht te zetten. Van „We hebben f 400 mil- voor herstructureringskos- uitgetrokken. Daarmee of jpordt een eind gemaakt aan de ,n(j)vercapaciteit. Dat we hard her- m (tuctureren mag je de Fokker- 1. jndememing van vandaag niet kwalijk nemen." Fokker kan volgens de bestuurs voorzitter volgend jaar weer met winst draaien. Wel moet de over heid „een aantal voorwaarden invullen". Zo wil Fokker dat de overheid een kostbare boek houdkundige schoonmaak goedkeurt, waardoor de ontwik kelingskosten voor de Fokkers in een klap op het vermogen kunnen worden afgeboekt. „Te veel kosten zijn naar de toe komst geschoven. We moeten schoon schip maken", zegt de topman. Tot nu toe zit op elke verkochte Fokker een bepaald bedrag aan ontwikkelingskosten. Daardoor zijn de toestellen duurder dan die van de concurrentie. De meeste concurrenten, ook „moe der" Dasa, schreven die kosten af in het jaar dat ze werden ge maakt. Fokker hanteerde vol gens Van Schaik een ouderwetse benadeling. Fokker houdt overigens niet meer zo duidelijk vast aan de lei dende positie bij de bouw van re gionale straalvliegtuigen, zo laat Van Schaik weten: „Als we in Europa een nieuw concept willen opzetten dan zullen er concessies gedaan moeten wor den. Als je op de oorspronkelijke standpunten blijft staan dan kom je nooit bij elkaar. Fokker zal net als de anderen water bij de wijn moeten doen." Dolores De maatschappij legt momen teel de laatste hand aan de in vulling van het plan Dolores, dat begin oktober klaar moet zijn. Hoe dat er uit komt te zien, wil Van Schaik niet zeggen, maar duidelijk is wel dat alles moge lijk is. De eerder gegeven verze kering dat Fokker geen vestigin gen meer zal sluiten en geen gro te groepen meer wil ontslaan, had betrekking op het nu aan de Staat overhandigde business plan. De Dolores-coördinator van Da sa heeft aangegeven dat er bin nen Fokker nog mogelijkheden zijn voor besparingen („bespa ringspotentieel"). Fokker is ten opzichte van de wereldmarkt niet goedkoop genoeg. „Wat er uit de Dolores-plannen zal ko men. kan ik niet zeggen. Wij heb ben de uitkomst nog niet klaar." De centrale ondernemingsraad van Fokker, die woensdagmor gen over het businessplan werd ingelicht, vindt dat er een over tuigend plan op tafel ligt. Secre taris G. Melchers: „Het is een diepgaande studie die een goeie indruk heeft gemaakt. Dat is be langrijk voor ons als betrokke nen. Als alle partijen meewer ken. haalt Fokker volgend jaar een heel klein plusje. In 1997 moet het nog beter gaan." Mel chers ziet het aanbieden van het rapport aan minister Wijers als een begin. Nu kunnen de Staat en Dasa met elkaar gaan onder handelen. Advertentie AANKONDIGING VAN PRAGMATISCHE VERKOOP Ca. 40 grenen meubelen en div. v.a. 150,- Partij Jeans (mt. 26 t/m 38) 2 stuks 50,- Harley Davidson Sportster b.j. '75 10.000,- Vrijdag 7 en zaterdag 8 september Brouwerijstraat 1 (v/h slijterij 't Hoekje) KOUDEKERKE DEN HAAG (GPD) - Een com municatiestoornis van hoog niveau. Zo noemde EU- waar nemer Schoonenwolf de ge beurtenissen die hem vorige week in Bosnië overkwamen. Op een persconferentie op Schiphol gaf de luitenant-ko lonel van de landmacht tekst en uitleg over de misverstan den rond zijn vermissing in de stad Pale, het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs. Nog onwetend van wat hem te wachten stond, toog Schoon enwolf vorige week dinsdag samen met nog vier andere waarnemers van Dubrovnik naar Pale voor overleg. Daar werden ze verrast door luchta larm. De Nederlandse waarne mer werd met zijn collega's on dergebracht in een kelder. „De ofïïciiële versie van de Serviër- sis. dat ze ons voor onze eigen veiligheid hebben 'gegijzeld'", verklaarde Schoonenwolf, die naar eigen zeggen tijdens zijn gevangenschap goed is behan deld. De EU-waarnemer gaf toe flink in angst te hebben geze-' ten. „Vooral toen de berichten over rnijp dood naar buiten werden gebracht". Ook dat is volgens de verklaring van de Serviërs gebeurd om de waar nemers te beschermen tegen oproer van de plaatselijke be volking. EU-waarnemer Schoonewolf sluit bij terugkeer op Schip hol zijn vrouw in de armen. foto ANP ier- DEN HAAG (GPD/ANP) - De Bossche procureur-generaal mr. R. Gonsalves zei tegenover rde parlementaire enquêtecom missie dat hij van „gecontro- eerde doorlevering" van drugs niets afwist vóór de IRT-affaire van vorig jaar. Deze techniek, waarbij justitie drugs op de laat komen teneinde in formatie over criminele groepe ringen te verzamelen, is sinds jfle IRT-affaire in opspraak. Bij .gecontroleerde aflevering" 'worden de drugs uiteindelijk wel in beslag genomen. et zei gisteren dat de vorig jaar ;m algemene zin hadden afge- ^'sproken dat „in zeer uitzonder- olijke gevallen" en „aan duidelij ke grenzen gebonden" ook door evering van harddrugs mogelijk tnoet zijn. Tot dusver ging de slechts over softdrugs. kilo laten lopen om later honderd kilo te kunnen pak ken," aldus Gonsalves. Naast Gonsalves werd ook de voormalige chef van de Centrale Recherche Informatie J. Wilzing door de commissie gehoord over de opsoringsmethoden. Wilzing liet niet veel los, maar zei wel dat de politie in de strijd tegen de georganiseerde misdaad behoef te heeft aan vergaande metho des zoals infiltratie en afluister- mogelijkheden. Gonsalves, als procureur-generaal verantwoor delijk voor de strijd tegen de zware criminaliteit, vroeg de commissie te bespoedigen dat na haar eindrapport „snelle nieuwe wetgeving" ervoor zorgt dat „slagvaardig" de georgani seerde criminaliteit kan worden aangepakt. Octopus Al maanden circuleert hardnek kig het gerucht dat een crimi neel monster het leeuwedeel van GRONINGEN (ANP) - Stu denten maken graag ge bruik van de ruimere moge lijkheden om geld te lenen bij de Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen. De IBG, verantwoordelijk voor de verstrekking van studiefinanciering, heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 216 miljoen gulden aan rentedragende leningen uitgekeerd. Over heel 1994 ging het om een bedrag van 238 miljoen. Wel lenen stu denten minder vaak het ma ximale bedrag waar ze recht op hebben. Sinds 1 januari mogen alle studenten een rentedragen de lening aanvragen. Tot dit jaar kwamen alleen studen ten met ouders uit de lagere inkomensgroepen daarvoor in aanmerking. Dat heeft er toe geleid dat dit jaar gemid deld per maand 345.000 stu denten naast hun basisbeurs een lening ontvangen. Vorig jaar ging het om 286.000 stu denten. In de eerste helft van dit jaar heeft 20 procent van de stu denten die een lening heeft aangevraagd, om het maxi male bedrag verzocht. Dat bedrag verschilt per stu dent. Vorig jaar diende nog 37 procent van de aanvra gers een verzoek in voor een maximale lening. Een woordvoerder van de IBG zegt geen eenduidige verklaring te hebben voor het feit dat studenten min der hoge leningen afsluiten. Hij is er niet van overtuigd dat de zogenoemde tempo beurs, die twee jaar geleden werd ingevoerd, studenten ervan weerhoudt het maxi male bedrag te lenen uit angst voor oplopende schul den. Studenten lopen door de tempobeurs het risico dat hun beurs wordt omgezet in een lening als ze onvoldoen de studiepunten halen. De norm is dit studiejaar opge trokken van 25 naar 50 pro cent. De IBG houdt er rekening mee dat de trend wordt ver oorzaakt door de verruiming van de mogelijkheden om bij te verdienen. Tot 1 januari mochten studenten jaarlijks maximaal 8.000 gulden bij verdienen zonder dat er ge kort werd op hun beurs. Dit jaar is die grens opgetrokken naar 15.000 gulden. de Nederlandse georganiseerde misdaad bestiert. Het monster kreeg zelfs een naam, Johan V., bijgenaamd „de Hakkelaar". Veelal vanuit het buitenland zou de voormalige woonwagenbe woner met ijzeren hand een mis daadsyndicaat leiden als een oc topus met tentakels in onder- en bovenwereld. Prof.dr. C. Fijnaut heeft gisteren een einde gemaakt aan dat hard nekkige fabeltje. Na uitgebreid onderzoek kwam de hoogleraar criminologie aan de universitei ten van Leuven en Leiden tot de conclusie dat er geen sprake van is dat één man als doorgewin terd regisseur vanuit een crimi nele toren de misdaad in Neder land stuurt. „Octopus bestaat niet", zei de wetenschapper gisteren voor de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden politie en justitie. „De echt grote groe pen werken weliswaar soms on derling op enkele terreinen sa men, maar er is beslist niet één man die dit alles regisseert." De procureur-generaal in Den Bosch, mr. R. A. Gonsalves. foto ANP Bestuur Elsevier belemmert werk or-onderzoeker AMSTERDAM (ANP) - Prof. A. van der Zwan heeft zijn onder zoek naar een zelfstandig voort bestaan van de Dagbladunie noodgedwongen moeten sta ken. De reden is dat het bestuur van Elsevier heeft geweigerd Van der Zwan inzage te geven in het biedingsboek dat aan acht tien gegadigden voor Dag bladunie is gestuurd. Volgens voorzitter K. de Jong van de ondernemingsraad van Dagbladunie heeft de raad van bestuur van Elsevier woensdag ochtend een speciale vergade ring aan deze zaak gewijd en is officieel inzage in het biedings boek geweigerd. Het Elsevier- bestuur stelt zich op het stand punt dat het de met financieel adviseur ABN Amro Bank ge maakte procedurele afspraken niet wil doorkruisen. De ondernemingsraad heeft zich van juridische bijstand verze kerd en overweegt via een kort geding het biedingsboek bij El sevier af te dwingen. In elk geval zal het bestuur een ultimatum worden gesteld, dat vandaag af loopt. ZAANDAM (GPD) - Albert Heijn wil al zijn supermark ten volgend jaar van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds openhodden. De for mule moet landelijk voor de 640 filialen gaan gelden op al le werkdagen. Voor de zater dag wil Albert Heijn eventu eel concessies doen aan lokale omstandigheden. Albert Heijn, dochterbedrijf van Koninklijke Ahold in Zaandam, heeft, hiermee al vast een voorschot genomen op de Wet op de Winkelslui tingstijden. Minister Wijers wil de winkels zo snel mogelijk de vrijheid geven zelf van maandag tot en met zaterdag de sluitingstijden te bepalen ergens tussen de vroege och tend (6 uur) en de late avond (22 uur). De winkeltijden ko men waarschijnlijk nog dit jaar door het parlement. Volgens de woordvoerder van Albert Heijn staat de klant te trappelen om 's avonds op een later tijdstip boodschappen te doen. In Amsterdam is al een aantal AH-winkels tot acht uur 's avonds open. Dat expe riment is volgens AH een groot succes. De AH-woordvoerder kon nog niet overzien wat de gevolgen voor het personeel zullen zijn. „Dat moeten we per filiaal be kijken". Verbijsterd De Dienstenbond CNV is ver bijsterd over de aankondiging. De bond benadrukt dat Neder lands grootste supermarktke ten hiermee vooruit loopt op nadere wetgeving en op de hervatting van de cao-onder handelingen. Ook neemt de bond het Albert Heijn kwalijk niet in de plannen te zijn ge kend. De FNV Dienstenbond ver moedt dat de langere ope ningstijden voor een deel van de filialen op de wat langere termijn weer worden terugge draaid. Beide dienstenbonden heb ben veel bezwaren tegen de verruiming van de winkeltij den. Ze stellen veel vraagte kens bij de vermeende werkge legenheidseffecten. Vooral scholieren en studenten zullen in de avonduren werken, waar door van een volwaardige baan of inkomen geen sprake zal zijn. Vandaag hervatten werkge vers en werknemers hun over leg over de cao voor super markten. Eerder dit jaar kwa men zij daar niet uit en waren er stakingen bij verschillende winkelketens. Belangrijk ge schilpunt is het al dan niet handhaven van de toeslagen voor het werken in de avondu ren. Volgens woordvoerder W. Noordman van de Diensten bond FNV is het tot nu toe vooral Albert Heijn geweest die de toeslagen van tafel wil de hebben. De concurrentie houdt Albert Heijn nauwlettend in het oog. Maar niet iedereen denkt dat de openingstijden van de su permarkten landelijk zullen worden verruimd in het spoor van de grootste speler op de markt. Bij Vendex (Edah, Dagmarkt. Konmar) is nog geen beslis sing genomen over de nieuwe winkeltijden. „We hebben nog even de tijd om zelf een besluit te nemen", aldus een woord voerster van Vendex in Hel mond. Bij Schuitema (Spar, C1000, Kopak), zegt woordvoerder K. van den Hoven dat de aange sloten zelfstandige onderne mers goed zullen worden gead viseerd over de nieuwe situa tie. „We zullen zeker naar rui mere openingstijden moeten. Maar dat zal vooral lokaal worden ingevuld. In onderzoe ken heeft twintig procent van de consumenten al aangege ven over te stappen naar een andere winkel als de vaste su permarkt 's avonds gesloten is." Bij de Vomar-keten zegt ad junct-directeur C. Stokman nog bijna driekwart jaar de tijd te hebben om maatregelen te nemen. „We gaan het per plaats bekijken. We hebben nog tijd genoeg." Peper verbiedt Koerdisch feest ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft een grote Koerdische culturele manifestatie in stadion De Kuip op 16 september verboden. Volgens een woordvoer ster van de burgemeester weigert de gemeente een vergunning af te geven uit vrees voor ongeregeldheden tussen Koerden en Turken. De gemeente wijst op vechtpartijen tussen beide bevolkings groepen in de wijk Feijenoord, vlak na een protestmars van Koerden door het centrum van de stad in april van dit jaar. Diesel een cent duurder ROTTERDAM (ANP) - Autogasolie wordt vrijdag een cent per liter duurder. Dit heeft marktleider Shell bekendgemaakt. De adviesprijs voor een liter diesel is dan 1,34 gulden. De benzine prijzen blijven ongewijzigd. Jager in de clinch met faunabeheer GRONINGEN (GPD) - Secretaris Rimmert van der Kooij van de Groningse jagersvereniging Reiderland eist vijfduizend gul den schadevergoeding van de Stichting Kritisch Faunabe heer. Volgens Van der Kooij heeft de stichting hem schade be rokkend door in.haar orgaan Argus het pseudoniem te onthul len waaronder hij artikelen publiceert in het blad De Neder landse Jager. Van der Kooij ondertekent de artikelen met zijn voornaam. In één van de publikaties deed hij verslag van een jachtpartij waarbij hij, samen met andere jagers, een nest met een moedervos en vijf welpjes uitroeide. Dat verslag was voor Kritisch Faunabeheer aanleiding om in een artikel in Argus op de activiteiten en artikelen van Van der Kooij in te gaan en zijn achternaam te onthullen. DEN HAAG (GPD) - Een aantal Dutchbat-militairen heeft zich in Srebrenica lang niet zo cor rect gedragen als algemeen wordt aangenomen. Uit een ver klaring van een Nederlandse militair blijkt dat Nederlan ders vluchtende moslims heb ben doodgereden tijdens de te rugtrekking van de stad Srebre nica naar het Nederlandse hoofdkwartier in Potocari. VN- commandant kolonel C. Brantz liet ondertussen weten dat lui tenant-kolonel Karremans de lijst van 239 moslim-mannen in Potocari voor hem had achter gehouden. Tijdens de chaotische vlucht op 11 juli van de moslim-bevolking van Srebrenica naar het hoofd kwartier van Dutchbat in Poto cari zijn mensen onder de wielen van Nederlandse pantservoer tuigen terechtgekomen. Hoe veel moslims op deze wijze de dood Vonden, is niet bekend. Dit verklaarde sergeant W. Reussing gisteravond in het te levisieprogramma Zembla. Di rect na aankomst in Zagreb liet de verpleegkundige Reussing zijn relaas op schrift vastleggen. „Wij hebben in Zagreb heel dui delijk op papier gezet dat wij ge woon mensen onder ons voer tuig hebben gehad en dat we die gewoon zelf doodgereden heb ben. Ik denk dat alles in de open baarheid kan", zei Reussing. Volgens Reinier van den Hout, die de documentaire heeft ge maakt, is men op het ministerie van Defensie al bijna twee maanden op de hoogte van het relaas van de beroepssergeant. „Ze willen er echter niet op in gaan zolang het eigen onderzoek van Defensie met betrekking tot de val van Srebrenica niet is af gerond", aldus Van den Hout. Brantz De plaatsvervangend VN-com- mandant in Noordoost-Bosnië. kolonel Brantz. werd niet direct op de hoogte gesteld nadat ma joor Franken de verklaring had ondertekend dat de deportatie correct was verlopen. Evenmin werd hij pas veel later geïnfor meerd over het bestaan van de lijst met 239 namen van moslim mannen die naar Potocari waren gevlucht. Brantz zei dit gisteren in Twee Vandaag. Als commandant had hij wel direct op de hoogte moe ten worden gesteld van deze schriftelijke bewijsstukken. Als bevelhebber in Tuzla had hij di rect door luitenant-kolonel Kar remans vanuit Srebrenica geïn formeerd moeten worden. Brantz gaf toe dat er kennelijk forse fouten zijn gemaakt in de communicatie. Het bestaan van het document dat majoor Franken had onder tekend en ook de lijst met 239 namen bleven lange tijd verbor gen voor minister Voorhoeve. Deze heeft nu besloten uiterlijk half oktober maatregelen te ne men om de verhoudingen tussen de defensietop en verschillende krijgsmachtonderdelen te stroomlijnen, DEN HAAG (GPD) - De onder handelingen tussen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en de vakbonden van de rijks ambtenaren zijn op niets uitge lopen. De minister gaat zich be raden over deze 'uitzonderlijke situatie'. Omdat een meerder heid van de bonden tegen het nieuwe cao-voorstel is, mag hij namelijk geen nieuwe cao af sluiten. De bonden hebben een geza menlijke verklaring opgesteld, waarin de vijf knelpunten wor den opgesomd. De bonden zijn het niet eens met de vormgeving van de arbeidsduurverkorting, de salarisverhoging, de herbe zetting van de plaatsen die vrij komen vanwege het korter werken, het schrappen in de on regelmatigheidstoeslagen en de veranderingen in de salarisscha len. De bonden hebben de minis ter voorgesteld een gezamenlijk onderzoek te laten uitvoeren naar de werkgelegenheidsont wikkeling op de departementen. Daarmee zou binnen twee maanden duidelijk moeten zijn wat de consequenties zouden zijn van de arbeidsduurverkor ting. De minister heeft voorlopig 'nee' gezegd tegen dit onder zoek. De ambtenarenbonden hebben afgesproken om nu samen op te blijven trekken, ook al zijn de le den van de grootste bond, de Ab vaKabo, eigenlijk al akkoord ge gaan met de cao-voorstellen. „Alles wat ik erbij kan krijgen is toch mooi", verklaarde onder handelaar X. den Uyl zich nader. De andere bonden zijn niet van plan om onmiddellijk actie te gaan voeren. De hoop leeft dat de minister met een beter bod over de brug zal komen. „Die cao moet er komen, de koopkracht ontwikkeling van het personeel vraagt er tenslotte om", aldus Den Uyl. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ka merleden Verkerk en Van Win gerden mogen zich voortaan in de Tweede Kamer presenteren als de fractie van het Algemeen Ouderenverbond (AOV). Hun voormalige partijgenoten Nij- pels. Boogaard en Aiking wor den aangeduid als de groep-Nij- pels. Ze mogen zich in de Twee de Kamer geen Senioren 2000 noemen, zoals haar nieuwe par tij heet. Dat heeft kamervoor zitter Deetman woensdag be kendgemaakt. Vorige week dienden Verkerk en Van Wingerden een verzoek in voor het gebruik van de naam AOV. Dat gebeurde nadat Nij- pels. Boogaard en Aiking zich hadden aangesloten bij de nieuw opgerichte partij Senio ren 2000. Daarbij hadden ze te kennen gegeven geen prijs meer te stellen op de naam AOV waar onder zij destijds in de Tweede Kamer werden gekozen. De AOV-afsplitsing kan over heidssubsidie krijgen voor een wetenschappelijk bureau, scho ling en vorming en ondersteu ning van zusterpartijen in oost- Europa. De groep-Nijpels heeft recht op drievijfde van wat het AOV aan subsidie kreeg. Ver kerk en van Wingerden krijgen tweevijfde. Het Commissariaat voor de Media moet beslissen of de groep-Nijpels ook zendtijd op de televisie krijgt in het kader van Politieke Partijen. Verkerk en Van Wingerden heb ben in AOV-oprichter Baten burg ook een vertegenwoordiger in de Eerste Kamer. De andere voor het AOV in de Eerste Ka mer gekozen senator Hendriks heeft zich inmiddels aangeslo ten bij Senioren 2000. Onder wel ke naam hij in de Eerste Kamer zal optreden, is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3