Alleen Fransen protesteren niet PZC Niet vrolijk Frankrijk en de naïeve wereld d( Mururoa is wereldnieuws, behalve in Frankrijk mururoa door Rudolph Bakker Nog nooit tevoren werd een Franse president over de gehele wereld zo snel en zo alge meen bekend als Jacques Chi rac. In alle hoeken en gaten van onze, door doem en verderf be dreigde, aardkloot lopen we het Gallische kruitje-roer-me-niet voortaan tegen het lijf: op prentbriefkaarten en T-shirts, op aanplakbiljetten en stickers. Het satirische weekblad 'Le Ca nard Enchaine' noemt Chirac satirisch een 'planetaire super star' en wijdt een halve pagina aan illustratieve import die het planetaire aan de superstar on derstreept. Het kernachtigste eerbetoon komt uit Australië: 'schijt in je eigen nest', lezen we uitnodi gend onder de illustratie. De President van de Republiek zwaait er met een atoombom en produceert een enorme op de paddestoel van een atoomont ploffing gelijkende gaswolk uit een van die holten van het men selijk lichaam waarover men zel den met zoveel woorden spreekt. Kippekoorts Toch is het aardigste aan de hal ve pagina in de 'Canard' niet zo zeer de getoonde overvloed aan buitenlandse opwinding in ver band met de atoomproeven op de Polynesische Mururoa-atol. Het aardigste is dat het blad geen enkel protest weet te pro duceren uit eigen land. De redactie maakt zich als het ware vrolijk over een amusante kip pekoorts bij de buren, zoals een kind veilig vanachter zijn moe ders ruit op straat kijkt en een vechtpartij waarneemt op de stoep. Is er dan helemaal geen Frans protest tegen de Franse atoomproeven op de Franse Mu ruroa-atol? Natuurlijk zijn er groepen en personages die zich inspannen om hun landgenoten ervan te doordringen dat 'Mururoa' het aanzien van Frankrijk niet ver- beterot dat doel onder meer was er eind augustus op een zonnige achtermiddag in Parijs een inge nieuze protest-manifestatie voorbereid. Daarbij zou een 'Eu ropees flottielje' - voorafgegaan vanzelfsprekend door een vaar tuig van Greenpeace - over de Seine optrekken. Na afloop van deze 'vlootschouw' zou door middel van een menselijke ke ten een petitie met 'enige miljoe nen' handtekeningen op het pre sidentieel paleis worden aange boden. Bij nader inzien beston den de organisatoren, behalve Greenpeace, louter uit redacteu ren van het ultra-linkse satirisch weekblad 'Charlie Hebdo' en journalisten van onduidelijke publikaties als TImpatient' (De ongeduldigb). 'Silence' (Stilte) en het keurig-linkse 'Tèmoinag- ne chrétien'. Kort voor de mani festatie zou beginnen, werd het Greenpeace-vaartuig in de sluis van Bougival, ten westen van Parijs, door de politie in zijn op mars gestuit; de autoriteiten verboden de hele betoging. Wat ten slotte overbleef waren en kele 'schipbreukelingen' die op de trappen van het Palais Chail- lot protesteerden tegen de geno men maatregelen. Bij dat pro test bleef het. Niemand in Frankrijk wond zich erover op dat deze, toch zo vre dig ogende betoging, door de po litie zonder enig aanvaardbaar argument was afgelast. Ecologen En de ecologen van Frankrijk, waar waren die in het koor van proteststemmen tegen de afslui tende atoomproeven op de atol van Mururoa? Om te beginnen weet iedereen dat de Franse eco-- logen bij de parlementsverkie zingen van afgelopen voorjaar niet alleen geen enkele parle mentszetel behaalden - ze had den er overigens nooit één - maar weten we bovendien dat hun hopeloos verdeelde organi satie bij diezelfde gelegenheid vrijwel geheel ophield te be staan. Niet alleen bleken de Fransen maar in geringe mate gevoelig voor het door de ecologen gepro pageerde milieubeleid, boven dien hadden de kiezers weinig sympathie voor de manier waar op deze politici van de groene aarde voornamelijk ruzie maak ten over de vraag of ze al dan niet zouden sympathiseren met de socialisten, die rond de verkie zingen van afgelopen mei al vrij wel opgehouden hadden te be staan. Het enige geluid dat Frankrijk van de oud-minister voor het mi lieu en ecologen-aanvoerder Bri- ce Lalonde in de Mururoa-pe- riode opving, was een anekdoti sche story over zijn nieuwe bur gemeesterschap. Hij werd dat in het 1.800 inwoners tellende Saint-Brac in Bretagne. Lalonde meldde dat hij zich er buitenge woon wel voelde. De Fransen vermoeden overigens in het licht van vorige uitspraken dat de oud-minister een voorstander is van het afmaken van de atoom- proevenreeks op de atol van Mu ruroa. Om het allemaal nog pijnlijker te maken ging de anders zo rus tige Dominique Voynet als aan voerder van een der andere drie splintergroepen, waarin de eco logen uiteengevallen waren, in ieders gevoel over de streep. Ze verklaarde een 'parallel' te zien tussen het hernemen van de atoomproeven en het 'terroris me', dat ze bestempelde als 'de nucleaire afschrikkingsmacht van de armen'. Tegen alle protesten van de wereld in, begon Frankrijk deze week aan een nieuwe serie kernproeven op het atol Muru roa. Commotie en emotie, maar nauwelijks of niet in het land dat die opwinding veroorzaakte. Wat is dat toch met die Fran sen? Deze vraag nam de in Frankrijk werkzame journalist Rudolph Bakker op ons verzoek als uitgangspunt voor een beschouwing. Bakker was van 1976 tot 1992 correspondent in Frankrijk voor de dagbladcombinatie GPD (waarbij deze krant is aangeslo ten). Hij is thans als radio-correspondent - standplaats Parijs - verbonden aan NOS, NCRV en VPRO. Rudolph Bakker is auteur van de bij De Arbeiderspers verschenen bundels Gallische brie ven en Provence en Cöte d'Azur. Eén van de schipbreukelingen van het Greenpeace-protest slaagde er eind vorige week in een spandoek in Parijs op te hangen. foto Reuters Wereldwijd protest tegen de Franse atoomproeven: Tokyo (bo ven), Canberra (rechtsboven) en New York (rechtsonder) foto's AP, Reuters en ANP En dan de socialisten, die na de verkiezingen van mei toch de enige serieuze oppositie vormen in het nieuwe parlement! Hun monden zijn ten aanzien van de atoomproeven op de Mururoa- atol nog wel enige lange jaren ge snoerd. Van de 205 atoomproe ven die Frankrijk op Mururoa en het belendende Fangataufa in tussen genomen heeft, vallen er immers niet minder dan 86 on der de veranwoordelijkheid van de socialistische president Fra ncois Mitterrand. Dat deze president in 1992 bevel gaf de reeks proeven te staken, hoewel er nog maar acht op het programma stonden, had niets te maken met de vraag of hij er bang voor was dat Polynesië zou worden vergiftigd of dat de Mu ruroa-atol onder de laatste ont ploffing zou splijten, maar louter met de calculaties op het gebied van zijn binnen- en buitenlandse politiek. De ernstigste socialistische han dicap echter is en blijft het psy chodrama rond de eerste Rain bow-Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace, dat op 10 juli 1985 in de haven van het Nieuw- zeelandse Auckland door Fran se geheime agenten klunzig werd opgeblazen. Het kostte de toenmalige minister van defen sie Hernu, een van Mitterands ware kameraden, zijn kop. Zon der dat ooit duidelijk werd of de president van meet af aan op de hoogte was geweest van dit uit de hand gelopen jongensavon- tuur. We mogen aannemen van wel. Mensenmassa's Gaan de Fransen dan nooit eens, voor iets wat hen werkelijk aangaat, massaal de straat op? Ja natuurlijk, en laten we ook niet vergeten: het dolle plan van premier Chirac de atoomproe- venserie op Mururoa alsnog af te maken heeft al een opzienbaren de val in zijn populariteit teweeg gebracht. Maar toch: bijna ie dere keer als Fransen echt en met zijn allen in beweging ko men, doorgronden de geleerden achteraf nooit helemaal wat die mensenmassa op dat moment dan eigenlijk dreef. Neem nu de Franse revolutie: na tweehonderd jaar is onder de ex perts nog steeds de strijd niet ge luwd over wie er toen precies be gon: de intellectuele burgerij, de armen van Parijs, of zelfs een deel van de op hun zestiende Lo- dewijk uitgekeken hof-aristo cratie. En hoe zat het met de zo genaamde 'Commune' van 1871, om tussenliggende nationale op windingen voor het gemak maar even over te slaan? De Commune kostte 20.000 do den, de Seine zag rood van het bloed en leidde tot een nieuwe wetenschap: de massapsycholo gie. De eerste massapsycholoog heette Gustave Le Bon. Hij was ooggetuige van de Commune en kwam over dit vreemde ver schijnsel tot de conclusie dat ze ontstaan moest zijn op basis van geruchten en verkeerd geïnter preteerde feiten. Le Bon werd in deze opvatting nooit overtui gend tegengesproken. Achteraf gezien bleek ook de Mei-opstand van 1968 een even redeloos ondernemen, al ver toonde ze de typische karakte ristieken die Franse massabe wegingen eigen zijn. Ook hier immers uitbarstingen van zui vere woede die uitliepen op bloedvergieten en vernielingen. Als we deelnemers aan die mas- sa-hysterie nu vragen wat hen toen bezielde staan ze met de mond vol tanden. De laatste massa-betoging waarop de Fransen zichzelf in onze eigen tijd tracteerden vond plaats op 24 juni 1985 in Parijs, Vanuit zes Parijse stations waai erden de uit heel Frankrijk geko men betogers uit over de ganse stad. De luidsprekerinstallaties die ze met zich meevoerden pro duceerden een aantal decibels, zoals een geschiedschrijver later opmerkte, dat gelijk stond aan tien happenings a la Woodstock tegelijkertijd. De Champs-Elysées waren van de Are de Triomphe tot aan de Place de la Concorde met een dichte mensenmassa volge propt. Bij deze zeldzame beto ging evenwel vloeide geen drup pel bloed. Ze was dan ook geor ganiseerd door keurige, maar verontruste, ouders die hun kin deren op katholieke en alle an dere in dit land ter beschikking staande privéscholen deden. Ze waren bang dat een nieuwe en door president Mitterrand uitge kookte wet de Staatssteun aan die 'vrije' vorm van onderwijs ten gunste van de openbare school dramatisch zou beper ken. Blijft de vraag: waarom? Waar om zijn de Fransen zo? Waarom bijvoorbeeld ook sluiten ze hun hemel af met soms roestend net werk van telefoon- en elektrici teitsdraden, verkeert hun 'ge voel voor de natuur' ondanks Jean-Jacques Rousseau nog in een ontwikkelingsfase, waarom gaat de Franse boer zo slordig om met de hem toevertrouwde natuur? Waarom zijn de Fran sen er zelfs trots op dat 73 pro cent van hun elektriciteit wordt opgewekt door meer dan dertig atoomcentrales die over het hele land zijn verspreid en tegen wier aanwezigheid nooit serieus is ge protesteerd? En dan is er dat typerende geval van de stuwdam in de Loire, een actualiteit uit 1991. Het plan met de dam aan de benedenloop van Frankrijks mooiste rivier was tweeledig. De Loire zou niet langer onvoorzien buiten zijn oe vers en ongevraagd binnen de huizen treden, maar bovendien diende de dam een constante toevoer van koelwater voor een atoomcentrale aan de boven loop van de rivier zeker te stel len. Het was de Britse Prins Philip als voorzitter van het World Wild Life Fund die als eerste - naar la ter werd aangenomen onder in vloed van iets te veel witte wijn - bij een bezoek aan het gebied luidkeels protesteerde tegen 'het temmen van de wilde Loire'. Het waren daarna buitenlandse ecologen die als eersten de wacht betrokken op de plaats waar bij Serre-La-Loire een prachtige vallei aan het plan zou worden opgeofferd. Pas in een veel later stadium werden ook de Fransen wakker. De dam ging na eindeloos heen en weer gepraat tenslotte niet door. Mendès-France Nog nieteens generaal De Gaul le, maar de kortstondig eerste- minister Pierre Mendès-France, die uitgroeide tot de goeroe van het links-vooruitstrevende Frankrijk, gaf in 1954 het start sein tot de ontwikkeling van een eigen Frans atoomwapen. De op dit besluit gevolgde proeven in de Franse Sahara wekten geen protest, maar het is waar dat de tijd er niet rijp voor was. Toen Algerije verloren ging, werden de proeven op de Frans-Polyne sische atollen Mururoa en Fan gataufa voortgezet, kleine atooombommen ontploften hangend aan ballonnen op zes honderd meter boven de atol. Een marine-officier die mijn buurman is en er op veilig-ver- moede afstand beroepshalve bij stond vertelde me dezer dagen: 'het gaf een machtig-mooie wolk'. Pas in het midden van de jaren zeventig gingen de proeven on dergronds. Onder de westerse mogendheden was en bleef Frankrijk het enige land dat nimmer massale protesten te gen de ontwikkeling van zijn atoomwapen te verduren had; de protesten kwamen uit de zuidelijke Pacific en hadden niet altijd ecologische maai' vooral politieke achtergronden. In ie der geval ging ook die golf stroom van emotie opnieuw aan Frankrijks kusten voorbij. Het 'incident' met de Rainbow Warrior beschaamde de Fransen evenmin. Sterker nog: als reac tie speelden ze met zijn allen 'soldaat Chauvin', een mythi sche figuur uit de dagen van Na poleon die uitblonk in overdre ven vaderlandsliefde. Het is geen toeval dat het begrip 'chau vinisme' uit Frankrijk stamt. Geen toeval, maar wat is de ach tergrond? De ijskoude Franse houding tegenover het 'Green peace-effect' is wellicht te ver klaren uit de overtrokken-chau- vinistische opvatting, die Frankrijk over zijn rol op het we reldtoneel nog steeds niet opge geven heeft. Een opvatting die op zijn beurt weer zou voortko men uit een bijna paranoïde angst voor nieuwe invasies uit het Europese achterland (zoals de Kelten en de Franken onder anderen) die overigens in de vroege middeleeuwen de basis legden voor de Franse bevol kingsstructuur. Cynisme De Binnenlandse Veiligheidsdienst is zo'n organle1^ tie die spotlust opwekt. Binnen de Nederlandsen^ houdingen doet de BVD altijd een beetje denken aan„aat plaatselijke toneelvereniging Blijft Vastberaden Doaich spelen die Hamlet op de planken brengt. Op het sthoiu valt niets af te dingen, op de inzet van de acteursponc evenmin, maar de toeschouwer krijgt bij de meest traieeI1 sche scènes toch de aanvechting in geschater uit teb^,ie* sten. Minder vrolijkmakend is de geschiedschrijving oveiis ei' Binnenlandse Veiligheidsdienst, die deze week do historicus Dirk Engelen werd gepresenteerd. Uit üFoki werk rijst een beeld op van wereldje, dat niet uitsluiten i bevolkt wordt door onbeholpen mannen die door flens gat in een dagblad vanaf een terras de vijand in de galP,ess| houden. Het wereldje van de BVD werd ten tijde va#n Koude Oorlog ook beheerst door mensen die meenffj dat de Communistische Partij Nederland met alle i^et gelijke middelen schade mocht worden berokkefcem: Men richtte daartoe zelfs een politieke partij op tan splijting van de CPN moest bewerkstelligen. jnisc Hoe, vanuit het perspectief van de naoorlogse jaren, (had gedacht moge worden over de doelstellingen van|lan mannen met de slappe hoeden, de gehanteerde mi#aai len waren in een aantal gevallen ontoelaatbaar. Eni; euI acceptabel is het dat die activiteiten aan geen enk(/an politieke controle onderhevig waren, domweg omdalaiaat niet gemeld werden aan de bevoegde autoriteit, deijol t nister van Binnenlandse Zaken. land Men kan van de geschiedschrijving glimlachend k|?ra nisnemen, ervan uitgaand dat een aantal feiten zeerrvar dateerd is. Dat is dan naïef. Minister Sorgdrager |f® r Justitie kwam deze week met de mededeling dat der,ehe( minele inlichtingendienst Kennemerland in de afgtgCha pen jaren gigantische hoeveelheden soft drugs op de Jaar derlandse markt heeft gebracht. Dat is, zacht gezeprd een merkwaardige onderneming voor een organisiLtv die zozeer overtuigd is van de gevaren die aan hetijp.de bruik van de geestverruimende middelen verbon|Chaj zijn. Het is bovendien niet te aanvaarden dat polifeen functionarissen zo'n activiteit ondernemen zonder «en ge politieke rugdekking. De minister kon geen ja of ivordi zeggen op de acties want ze waren haar niet bekend,iverc Mevrouw Sorgdrager zal wel een exemplaar van<tuctl boek van Engelen hebben. Ze zal het waarschijnlijk der veel vreugde lezen. fokk Als psychotherapie ook tegen het naoorlogse defaitisme zou generaal De Gaulle zijn gedemo raliseerde landgenoten de Force de Frappe cadeau hebben ge daan. Het Franse cynisme beperkt zich echter niet tot wat er buiten de staatsgrenzen gebeurt, het begint al bij eigen huis en haard. Het symbool van die houding is de hysterische 'chien méchant', die al brult als er nog niets aan de hand is en daarmee hoopt de stuipen op het lijf te jagen van een ieder die zich buiten de on doordringbare hagen rond voor- en achtertuinen manifesteert. De klassieke voorkeur die ze in gelijke mate aan de dag leggen voor de macht boven de rede, wordt wel verklaard uit de slech te ervaringen die ze eeuwenlang met hun koningen en andere au toritaire leiders hebben opge daan. Frankrijk blijft dan ook gevaar lijk blind voor het actueel ver schijnsel van wat wel de 'ecologi sche supermacht' wordt ge noemd. Deze supermacht dic: teert immers, en lijnrecht in strijd met de Franse levensfilo sofie, dat voortaan iemands tuin niet meer alleen de zijne is: dat de hele wereld voortaan als ons aller gemeenschappelijke tuin moet worden beschouwd en dat niemand daarover meer de al leenzeggenschap bezit. Het cynisme van de Fransman, zoals dat zou voortspruiten uit zijn slechte ervaringen met de macht, bewerkstelligt bijvoor beeld ook dat hij voor geen cen time verrtrouwen heeft in een beweging als Greenpeace, die in Frankrijk nauwelijks van de grond kwam. Geruchten Herinnert hij zich de Commune en zijn handig ingezaaide ge ruchten? En mei 1968 met zijn geestesverwarring achteraf? Misschien herinnert hij zich zelfs nog de wetenschappelijke best seller Rumeurs uit 1987, waarin de auteur Jean-Noèl Kapferer onder meer opmerkte: 'de eco loog zweeft in abstracties, hij stelt op lichtzinnige wijze de wet, hij is een tovenaarsleerling'. Het door Greenpace en zijn aan hang uitgezaaide gerucht dat de Mururoa-atol als gevolg van de voorafgaande proeven op bre ken zou staan ('Op Mururoa sterft het koraal, gapen giganti sche scheuren ons aan', gaat on der meer de Australische tophit van de aldaar gevierde Linn Lor- kin) is objectief-wetenschappe lijk tegengesproken. Wat niet wegneemt dat de belendende Fangataufa-atol als proefterrein moest worden opgegeven om zijn te broze structuur. Iedereen weet intussen op grond van de gepubliceerde rapporten dat de tot nu toe uitgevoerde proeven - alhoewel verwerpelijk en onge twijfeld ingegeven door Frank rijks op paranoia berustende grootheidswaan - geen stra lingsgevaar hebben opgeleverd. Ieder woord dat op dat punt aan de kwestie verder nog verspild wordt, is dan ook ten bate van de 'ecologische supermacht' ten ge- horen gebrachte ketelmuziek. Geen volk dat dit hypocriete as pect aan het probleem zo goed door heeft als de cynische Frans man. Zelfs een door de 'ecologi sche supermacht' georganiseerd psychodrama als dat rond het Shell-platform Brent Spar in de Noordzee, een manifestatie die als een teken aan de wand moet worden beschouwd, bracht hier niet meer dan een licht geamu seerde belangstelling teweeg. Mon oeuïl ('maak het nou een beetje') is de Franse reactie op dergelijke heksenwaan en 'vul me de pastis nog maar eens bij'. Worden de Fransen dan nooit wijzer, leren ze dan nooit dat al cohol tot cyrrhose leidt? Aflevering 3 van het verslag van de Limburgse D66-EuroparlementariërJ Willem Bertens op weg naar het atol Mururoa om daar te protesteren tegenj Franse kernproeven. door Jan-Willem Bertens Op 5 september 11.39 uur lokale tijd ontsteekt Frankrijk de lont. Bol van tevredenheid kijkt het terug op het trotseren van een tegenstribbelende naïeve we reld. Het aantal atoomtesten sinds 1945 overstijgt de tweeduizend waarvan Frankrijk er tweehon derd voor zijn rekening neemt. Protesten bleven tot nog toe in feite beperkt tot de traditionele beroepsdemonstranten, zoals dat heet. En dan wordt Mururoa een lang verwacht eindstation. Een symbool van gezond ver stand. Zelden heeft een regerin 0in vredestij deen zo breed ge dragen en wereldomvattend an- tigevoel teweeg gebracht. De niet-verspreiding van kernwa pens, inclusief de voorbeeld functie van de vijf kernmachten, leek nabij na de succesvolle re cente NPV-conferentie te New York waartoe Frankrijk, zij het onder Mitterrand, mede-instiga tor was. Eigenlijk hebben ivij in de naoor logse jaren allemaal gefaald: tweeduizend Mururoa's ont snapten de terechte globale ver ontwaardiging. Nu het zover is, reageert een aantal regerMI ogenschijnlijk gelaten. hernieuwde protesten. U schrille tegenstelling met ij: Parijs slechts een voornemei'' kend maakte. Natuurlijk, men moet ve) met Chirac, die straks ah\ stralende zonnekoning ten| van de goede verhoudingen op grond natuurlijk van ddl cesvolle 'laatste' proeven\ reeks zal halveren. Overt IEN lorma •ingei paar maanden moet Nedem weer met hem in de slag o«fmr explosieve en levensgevaar&e drugspolitiek, waarmee Ljssi, Haag de Franse jeugd 3y"|eerdt komst ontneemt, zo lees ik i^jets Elysée-pers. Van s Collega Wiersma en ik 2z((e|vaarj een terras aan de onvermijl ke Gauguinstraat, wanneerj nieuws ivordt bevestigd, loof, toch nog, en stilte b;'.de aanwezige verweesde Grj „eC0i peace-bemanningTJren i'vvortj< ivordt door parlementariërLel in nog steeds wachten op heli trek van het schip de We»Gonsi Express naar het kerngëLrocu' een verklaring opgesteld ifo Chirac (lees: de media). O^pro^, grijzen en zijn grievend flwjjjke g zal geen rimpels in de Sei^e gre weeg brengen. Jeverii pioet discus „Vier Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdei kantooruren en uitsluitend maar- dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B)| Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401, Auteursrechten voorbehouden- L Uitgave PZC GE dei bri Kjl bij Gr< De uit gin Sin stu de! jaa ten ink in f toe del der een jaa der Ine hee der

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2