Uitbouw Meestoot nadert Maatregelen tegen asbest onder speelzaal Zierikzee Jeugdhonk in nieuw jasje natuurgebied Droogte bedreigt Boete voor onverzekerd autorijden Plan asfaltbeton op Kalfhoeksepad leidt tot protest Wijk Paauwenborg is demografisch weer in evenwicht Steun een kind voor nog geen 1,- per dag zeeland donderdag7september 1995 sb 20 Kreek bij Kattendijke stroomt leeg Waterschap grijpt in Bel 06-300.120 4/ Mensen in Nood Streekmuseum de MeestoofinSint-Annaland kampt al jaren met ruimtegebrek. foto Willem Mie Sponsoractie helpt nieuwe schuur realiseren SINT-ANNALAND - Een aantal sponsors is al gevonden, de uitbreidingsplannen staan op papier en de gemeente komt met 1,5 ton over de brug: een broodnodige uit breiding van streekmuseum de Meestoot in Sint-Annaland komt steeds dichterbij. Bedoeling is een nieuwe schuur te bou wen zodat makkelijker 'wisseltentoon stellingen' kunnen worden gehouden. Die nieuwe ruimte moet worden verbon den met de bestaande schuur. „En tussen de schuren plaatsen we dan bijvoorbeeld een kastanjeboom met een bankje. Dan kunnen de mensen tussendoor uitrusten", zegt J. F. Kousemaker, één van de Mees- toof-beheerders. Volgens Kousemaker kampt de Meestoot al jaren met ruimtegebrek. Zeker mensen van het eiland zouden nog immer regel matig bruikbare spullen afstaan. „Wan neer we dan, naast lopende exposities, speciale tentoonstellingen willen houden, kost het altijd ontzettend veel tijd daar ruimte voor vrij te maken. De uitbreiding is noodzakelijk", zegt Kousemaker. De kosten van de operatie bedragen zo'n 2,5 ton. De gemeente heeft anderhalve ton toegezegd, zodat nog een gat van een ton valt te dichten. Dat moet via sponsors ge beuren. „We hebben er al een paar gevon den, dus dat moet lukken", zegt Kouse maker. Volgend jaar moet de klus worden geklaard. Momenteel loopt in het streekmuseum overigens een tentoonstelling over hoog aarzen en botvisserij. Ook zijn er oude merklappen te zien, waarop meisjes vroe ger leerden borduren. In november volgt een expositie met oude foto's van het ei land. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Een deel van de onderkant van het noodgebouw van peuterspeel zaal Harlekijn in Zierikzee is betimmerd omdat de asbestplaten in de wand gevaar konden opleveren voor de kinderen. Door onder meer vandalisme waren sommige van de golfplaten beschadigd. In theorie is er weinig reden tot ongerustheid, stelt voorzitter R. Prager van Sociaal Cultu reel Werk De Lichtboei, waar Harlekijn onder valt. Alleen als kinderen bijvoor beeld onder het losstaande gebouw zou den kruipen, lopen ze kans de asbestve zels binnen te krijgen. De Lichtboei heeft het lokaal onlangs la ten onderzoeken. Toen bleek dat in som mige gevallen asbest vrij kon komen, nam de gemeente maatregelen. Wellicht komt binnenkort een eind aan deze situatie. De peuterspeelzaal krijgt misschien'een plek je in het schoolgebouw aan het Jannewek- ken in Zierikzee. Onduidelijk is nog of dit pand moet plaatsmaken voor seniorenwo ningen of dat het wordt verbouwd. In het laatste geval zou er naast de peuterspeel zaal volwassenonderwijs en buitenge woon onderwijs in worden ondergebracht. De kwestie komt maandag 11 september aan de orde in een gecombineerde com missievergadering welzijn en financiën. De onderkant v^n het noodgebouwtje van peuterspeelzaal Harlekijn in Zierikzee is betimmerd, omdat asbestplaten gevaar kon den opleveren voor spelende kinderen. f°to Willem Mieras Bezoekers van het Goese jongerencentrum The Bronx zijn druk in de weer met hout. zaag, foto Willem Mieras van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een vriendendienst kwam een 24-jarige Vlissin- ger duur te staan. Hij werd woensdag door de Middelburgse kan tonrechter mr B. Doorewaard Boekhout veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden voor onverzekerd rijden. Voor de rechter verklaarde de Vlissinger dat niet hij de eigenaar van de auto was, maar een vriend. Als vriendendienst had hij het voertuig op zijn naam laten zetten. „Hij heeft altijd de verzekering en de belasting betaald. Maar op een dag was hij verdwenen. Zijn huis was leeg. Ik voelde me genomen", merkte hij op. Omdat hij niet over de autopapieren beschikte kon hij geen vrijwaringsbewijs aanvragen. Inmiddels heeft hij gehoord dat de auto wordt gesloopt, maar het kwaad was al geschied. Het was overigens duidelijk dat iemand anders in de auto reed toen deze in november vorig jaar in Rotterdam werd betrapt. Toch was dit voor officier van justitie mr J. J. A, Groen geen aanleiding om de man vrij te spreken. Hij eiste een boete van 600 gulden. De Vlissinger was al vaker bekeurd voor onverzekerd rijden. De kantonrechter volgde de eis. „U heeft vast nog een appeltje te schillen met de eigenaar van de auto. Wij kunnen uw verhaal moei lijk controleren. Je moet instaan voor de keuze van je vrienden." van onze verslaggeefster AAGTEKERKE - Het aanbren gen van asfaltbeton op het Kalf hoeksepad in Aagtekerke is een aanslag op het Zeeuwse Land schap. Het zou voor velen een grote teleurstelling zijn als de klinkers van deze 'historische weg' worden vervangen door asfaltbeton. Dat zegt P. J. Horst uit Aagte kerke, die een bezwaarschrift heeft ingediend tegen het be sluit van het gemeentebestuur van Mariekerke. Milieu- en land schaporganisaties zoals de Heemkundige Kring Walcheren, de stichting Het Zeeuwse Land schap en de Planologiewerk groep Walcheren van de Zeeuw se Milieu Federatie delen de me ning van Horst. Het Kalfhoeksepad was een van de eerste wegen op Walcheren die een verbinding vormden tus sen Oostkapelle, Aagtekerke en Domburg. Na de inundatie en ruilverkaveling op Walcheren is het overgrote deel van de verbin dingsweg verdwenen of verlegd. Het college van b en w van Ma riekerke wilde aanvankelijk het Kalfhoeksepad, vanwege het historische karakter, opnieuw bestraten met klinkers. Het col lege was bereid daar 25.000 gul den extra voor uit te trekken. Volgens b en w is dat een minder duurzame bestrating, maar ver dient deze oplossing de voor keur omdat het Kalfshoeksepad vooral wordt gebruikt als (toe ristische) fietsroute en omdat de rest van de weg ook uit klinkers bestaat. Het voorstel van b en w werd echter tijdens de raadsver gadering van 22 augustus door de fracties van CDA en SGP/ RPF weggestemd. Beide partij en vonden het stuk weg 'te wei nig' karakteristiek om daar z veel geld voor neer te tellen. J. M. Woise van de Planologj werkgroep Walcheren ZMF k; zich vinden in de mening Horst. „Als organisatie houdi we ons niet bezig met bezwas schriften tegen besluiten van meenten, maar ik kan me be voorstellen dat meneer Horst deze historische weg liever asfaltbeton ziet. Een ge: teerde weg tast meer het kara ter van het Zeeuwse landsch: aan", aldus Wolse. Veiligheid Hoofd technische dienst S Lous van het Wegschap Walch ren kan zich voorstellen Horst uit nostalgische oven gingen een bezwaarschrift dient. Maar als het om de veil heid van fietsers gaat, zou volgens Lous beter zijn dat Kalfhoeksepad van asfaltbesti wordt voorzien. „Asfaltbeton constructief beter omdat o\ deze weg regelmatig transporten uit de Rijsoorcl laan, Burgemeester Bossela: straat en de Roosjesweg n: het gemeentelijke opslagterrt aan het Kalfshoeksepad rijde Klinkerbestrating biedt in geval minder kwaliteit." Viswedstrijd MIDDELBURG - De Heng sportvereniging Middelbu houdt, in samenwerking ra Brammetje Dump, zondag september een internation; viswedstrijd in Dishoek, begint om 10.00 uur en duurt omstreeks 14.00 uur. De hoo prijs bestaat uit 1500 guld contant. Deelnemers kunn zich nog tot één uur voor a vang inscvhrijven in De C< burg in Koudekerke. van onze verslaggeefster GOES - Medewerkers, bezoe kers en een aannemer zijn druk bezig met de verbouwing van jongerencentrum The Bronx in de Goese Polder. Het voormali ge winkelpand moet met een ex tra toillet, een nieuwe bar, ver ankerde tafels en barkrukken meer het uiterlijk van een jeugdhonk krijgen. Jongeren werker P. Remijn hoopt dat het karwei tegen de kerst is ge klaard. Hij is alleen niet blij met de voorwaarden die de ge meente heeft gesteld aan het be schikbaar stellen van een be drag voor de verbouwing. Waar mogelijk, worden ook de bezoekers ingeschakeld voor de verbouwing. Rachid (14) is druk in de weer met hout, zaag, boor machine en schroeven. Hij werkt echter niet aan het interieur van The Bronx. „Ik maak een schansje voor de skate-party die we binnenkort gaan organise ren." Daarbij kan Rachid dank baar gebruik maken van de de- coupeerzaag van de aannemer. Jongerenwerker Peter Remijn: „Zelfwerkzaamheid van jonge ren is leuk. Maar mijn ervaring leert datje ze beter uit de buurt kunt houden van water-, gas- en elektriciteitsleidingen. Ze zijn afgelopen zaterdag wel bezig ge weest met een podiumpje waar op de draaitafel komt te staan. En natuurlijk doen ze straks het schilderwerk zelf. Ik laat ze dat gene doen wat te behappen' valt." De Goese gemeenteraad trok half juni vijftigduizend gulden uit voor de verbouwing van The Bronx. Ook besloot de raad voortaan jaarlijks 17.000 gulden extra te besteden aan het jeugd honk zodat een tweede jonge renwerker kan worden aange steld. Voorwaarden Remijn kreeg woensdag een af schrift in handen van een brief van de gemeente aan de Goese opbouwwerkstichting Stimu lans. Daarin staat dat het geld voor de verbouwing onder voor waarden beschikbaar zal wor den gesteld. Zo moet The Bronx aangeven of de verbouwing zal leiden tot een vermindering van de overlast in de buurt. Remijn is teleurgesteld over de brief. „We hebben altijd open kaart gespeeld naar de gemeen te toe en andersom. Ze hadden er begrip voor dat jongeren kor- te-termijn-denkers zijn en zei den 'Ga maar aan de slag'. Ze be loofden dat we dat geld zonder meer zouden krijgen en nu geven ze het onder een hele trits van voorwaarden. Ik wil niet op de gemeente katten hoor. En ik kan ze de gevraagde informatie ook wel geven." Overigens kan de opbouwwerkstichting Stimu lans bezwaar aantekenen tegen de brief. De Goese wethouder M. L. 't Hart wilde woensdagavond geen commentaar geven op de uit spraken van Remijn. van onze verslaggever VLISSINGEN - Wie de Vlis- singse wijk Paauwenburg in rijdt valt het meteen op: Vlis- singen breidt uit en vernieuwt. En hoe! De vernieuwing bestaat uit cirkelwoningen, negentien luxe woningen in de Chopin- laan waaraan de laatste hand wordt gelegd en de renovatie van flats. Aan de overkant zijn flinke vorderingen te zien bij Plan Paauwenburgpark met nog eens 37 zeer luxe woningen. Wat opvalt is de architectuur van de diverse panden in de nieuwbouwwijken. Vlissingen is begonnen met een inhaalmanoeuvre om weer goed te maken wat in het verleden werd verzaakt, namelijk: diverse types woningen bouwen. Archi tect Hans Slemmer uit Vlissin gen: „Toen dacht de politiek al leen maar aan de bouw van be jaardenwoningen en dat veroor zaakte een verstoring in het de mografisch evenwicht. Steeds meer mensen trekken richting Zeeland om zich te vestigen. Jongeren die hier hun bestaan willen opbouwen, maar ook ou deren die hier hun oude dag wil len slijten. Allemaal op zoek naar een woning." aan de achterkant. De kleu die gebruikt worden zijn lie blauw en terracotta-rose. De' ningen zijn een ontwerp 1 Slemmer. „Ik wilde de van de wijk doorbreken, verpaupering moesten de die er eerst stonden weg. de er woningen hebben die lijkheid uitstralen." Huizen met ronde daken, glazen serres, houten blauw, geel, rood, model huis of in een kringetje ge' Maar voorop staat de van de woning en of deze de omgeving past. „Het is niet zo dat alles chitecten wordt om een zo opvallend woning te creëren. Dat verkeerde mentaliteit zijn.' Vrolijk De woningen in de Chopinlaan zijn bijna allemaal verkocht- Een aantal huizen heeft een bol dak met een grote glazen serre Openbaar groen en behoui kleur zijn belangrijke dachtspunten bouw. In Plan park werd een plan in nauwe samenwerking gemeente om groen, tijen en een ruime opzet te borgen. Ook deze huizen grotendeels verkocht, al ze er nog niet allemaal. De dere villa's zijn man gebracht. omdat er niet zo'n markt is", aldus makelaar A. Weele. Vlissingen heeft plannen enkele honderden woni bouwen in Rosenburg. Word lid van het Mensen in Nood-Kinderfonds Hij wil een Ander Afrika. Want Afrika is niet verloren. Het is een kleurrijk continent waar kinderen lachen, spelen, een toekomst hebben. Maar soms hebben ze een steuntje in de rug nodig... Van het Mensen in Nood-Kinderfonds en... van u. Giro 667. Postbus 1041. 5200 BS Den Bosch van onze verslaggever KATTENDIJKE - Het water schap Noord- en Zuid-Beveland neemt binnenkort maatregelen die verdroging van het natuur gebied de Dee bij Kattendijke moeten voorkomen. Als gevolg van de ruilverkaveling Kapel- le-Wemeldinge in dfe jaren ze ventig ligt het waterpeil in de omliggende polders bijna een nieter lager, waardoor het wa ter in het natte natuurgebied s-HEER HENDRIKS KINDEREN Kunst-nijverheids-mani festatie - De Stichting Dorps huis 's-Heer Hendrikskinderen houdt op vrijdag 22 en zaterdag 23 september in het Heer Hen drikshuis een kunst-nijver heids-manifestatie. De Stich ting viert daarmee het tienjarig bestaan van het dorpshuis en de onlangs afgeronde opknap beurt. Twintig deelnemers zullen be zoekers hun kunstzinnige akti- viteiten, hobby's of verzamelin gen tonen. De manifestatie wordt steeds afgesloten met mu ziek en dans. Het festijn begint vrijdag om 19.30 uur en duurt die dag tot 22.30 uur. Zaterdag wordt het programma voortge zet van 11.00 tot 16.00 uur. Wet houder D. W. van de Merwe (maatschappelijke zorg) ver richt vrijdagavond de officiële opening. Zaterdagavond treedt vanaf 20.30 uur het trio Update op. OOSTKAPELLE Tearfund - Corita Corbijn uit Oostkapelle vertelt maandag 18 september in de Zionskerk in Oostkapelle over haar werk on der vrouwengroepen in Tsjaad. Corita is uitgezonden door Tear fund Nederland. De bijeen komst begint om 19.30 uur. VLISSINGEN wegstroomt naar de omgeving. Dat leidt tot verdroging en bo- tulisme. Met enkele kunstgre pen, die ruim anderhalve ton vergen, kan het voor broedvo- gels waardevolle gebied wor den gered. Na de ruilverkaveling bleek het niet mogelijk het water in de Dee op een gewenst niveau te hou den. Een hoog peil is juist nood zakelijk om het natuurgebied als broed- en fourageerplaats voor vogels te behouden en te versterken. Het is een vaste stek van bedreigde soorten als de kluut, strandplevier en bontbek- plevier. In de herfst en winter rusten er trekvogels zoals de smieht, de pijlstaart en wintertaling. Ook floraal is de Dee bijzonder dooi de binnendijkse zoutwater vege tatie. Er groeit onder meer zee kraal, kwelder gr as en zilte rus. Pompen De verdroging dreigde die na tuurwaarden te verminderen en werkte botulisme in de hand. In samenwerking met Staatsbos beheer, eigenaar van het 17,5 hectare grote natuurgebied, gaat het waterschap het water peil verhogen door de plaatsing- van een pomp en de aanleg van een dam, duikers en stuwen. Doel is water vanuit een aan grenzende sloot de kreek in te pompen, dat in de Dee wordt ge houden door de dam en de stu wen, Het doorspoelen van de kreek voorkomt botulisme. Duikers moeten ervoor zorgen dat zowel in de diepe als ondiepe delen van de kreek in de winter en het vroege voorjaar water blijft staan. In de loop van het voorjaar en de zomer mag het peil zakken en zullen enkele de len droogvallen. De maatregelen kost ruim an derhalve ton. Het rijk betaalt de helft, op grond van een subsidie regeling voor bestrijding van verdroging. De andere helft ne men het waterschap (70 procent) en Staatsbosbeheer (30 procent) voor hun rekening. Het karwei begint 11 september. Adviesgroep - De Advies groep P20 houdt maandag 11 september een openbare verga dering in het kantoor aan het Stadhuisplein. Aan de orde komt onder meer een nota over het ondersteunen van zelforga nisaties in Vlissingen. De verga dering begint om 19.30 uur. Expositie - In de bibliotheek in Axel is tot en met 23 septem ber de expositie 'Vrouwen, uit thuis' te zien. De tentoonstelling heeft plaats naar aanleiding van de Vierde Wereld Vrouwen Con ferentie in Beijing in China. IE8CRC VÏ»IWS'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26