Mulder houdt Oranje in de race Raas bouwt aan nieuwe topploeg Tsjechië jaagt Noorwegen op Geen polonaise aan het lijf van Mulder Kleurloos keurkorps van Hiddink mag dankzij invallers nog hopen op EK F Breukink: vertrouwen in Jan Raas 1 van onze verslaggever 1 Henri van der Steen E ROTTERDAM - De cynicus zal zeggen: Oranje is uitgescha keld. Hoe moet immers een ploeg de nummer 2 van de we reld, Noorwegen, verslaan die thuis zelfs de grootste moeite heeft met de nummer 103? Hid dink, zijn spelers en alle natio nalisten van het land zal het worst zijn: Nederland leeft nog na de 1-0 van gisteravond tegen Wit-Rusland. Het feit dat Oranje wat be schaamd, maar met de handen omhoog naar de kleedkamers ging. was een wonder op zich. Ze ven minuten voor tijd was de ploeg nog schijndood: 0-0 was de stand, Winter was van het veld gestuurd. Toen sloegen de inval lers alsnog toe. Pass Trustfull, goal Mulder. Het was een doel punt met een lang verhaal. Mulder scoorde immers op z'n Duits, puur opportunistisch. De pass van Trustfull was mooi en gedurfd, maar de bal waaide halfweg een tikje uit de baan, in de richting van keeper Satsun- kevich. Verdediger Zygmanto- fvich zag dat en reageerde dus niet; de doelman zou de bal op pakken. Mulder besloot het nog wel te proberen. Drie grote pas sen, een sliding naar de bal en prik. Met de punt tikte de spits van Schalke 04 raak. De tweevoudig invaller (eerst voor de uit de selectie gevallen Kluivert, in de wedstrijd voor Eijkelkamp) kon zijn geluk niet op met de goal, Trustfull sloeg de handen in ongeloof voor het 1 gezicht. Dat was niet gespeeld. De wedstrijd leek naar een ,^1 vreugdeloze 0-0 te gaan, zeker toen Mulder in eerste instantie 1 ook niet de verlosser bleek te zijn. Rood Een klein half uur voor tijd •ar'kwam Mulder in het veld voor Eijkelkamp, auteur van drie 100 P Groep 5 Luxemburg-Malta 1-0, Nederland- Wit-Rusland 1-0, Tsjechië-Noorwe- gen 2-0. Stand: Noorwegen 9 6 2 1 20 17- 4 Tsjechië 8 4 3 1 16 16- 6 Nederland 8 4 2 2 14 16- 5 Luxemburg 8305 9 3-18 WitRusl. 7 2 1 4 7 6-11 Malta 8 0 2 6 2 2-16 procent-kansen die alle waren gemist. Twee minuten na zijn entree kreeg Mulder een perfec te bal van Witschge toegespeeld. Dom gebrek aan techniek ver hinderde een goal. Mulder had simpel te veel tijd nodig om de bal te controleren, te draaien en te schieten. Met die kans leek Oranjes lot in de EK-kwalifica- tie bezegeld, zeker toen Aron Winter een kwartiertje voor tijd kon gaan douchen. Een snelle uitbraak van de Wit-Russen, niet de eerste trouwens, ging recht door het midden, waar in valler Kashentsev handig bin nendoor ging bij Winter. Die moest ambitieus in de achter volging, maar kon uiteindelijk niets beters bedenken dan het vloeren van de Wit-Rus per ju doklem, type wurggreep. Rood. besliste scheidsrechter Sedla- cek meteen. Geen Oranje-fan die op dat mo ment niet van mening was dat de ploeg zich volkomen terecht aan het uitschakelen was. De wil was er, de kunde ontbrak. Guus Hiddink stipte dat na afloop nog aan: „In de uitvoering ging het niet goed. onder meer de simpele technische zaken als het passen van de bal. Met name Ronald de Boer en ook Dennis Bergkamp waren wat dat betreft niet in goede doen." Hiddink kwam daarmee tot de crux van de wedstrijd: de drie groten van het elftal (Bergkamp en de broers De Boer) faalden aan de bal, de meeste anderen bewezen kwaliteit te kort te ko men. Technisch bleken De Koek, Reiziger en Eijkelkamp niet van het niveau dat was ver eist. Dat laatste is geen nieuws, maar kwam pregnant aan de op pervlakte door het zwakke spel van de technici in de ploeg. Daarbij bleef Blind te bleu en was de inbreng van Overmars te beperkt. Slechts één man onttrok zich aan de malaise. Uitgerekend de als dubieus gekwalificeerde Ri chard Witschge was in elk op zicht een toonbeeld van klasse. In de strijd, in zijn passing, in zijn durf. Al na drie minuten had Witschge een wonderschone bal voor Eijkelkamp in petto, door de reserve-spits van PSV in de haast verprutst. Dezelfde Eijkel kamp, lang niet slecht overigens als aanspeelpunt, vergooide op deze wijze nog twee kansen. Eerst via een zwakke kopbal uit een kansrijke voorzet van Reizi ger, meteen na rust door een Dennis Bergkamp, in duel met Zygmantovitsj (links), speelde een zwakke wedstrijd. slecht schotje uit een pass van Bergkamp. Keeper-paal-keeper. Langs de kant kreeg Guus Hid dink het intussen steeds be nauwder, zoals hij na de wed strijd toegaf. „Maar we bleven redelijk in de organisatie spelen, vooral Witschge deed dat goed. Dan is het hopen op die kans die vroeg of laat meestal wel komt. In dit geval dus laat. Maar inder daad: ik heb het benauwd ge had." De opmerking van Hiddink sug gereerde een spannende avond. In de eerste helft was van span ning evenwel geen sprake. Oran je klungelde, Wit-Rusland bleef moeiteloos op de been. Pas in de tweede helft kwam er drama. De elf van Hiddink, tot die tijd bra ve borsten die het goed bedoel den, voerden de druk op zonder overigens tot beter voetbal te komen. Wel werd de aanval van Nederland wat dreigender. De entree van Mulder werd niet door iedereen begrepen, die van Trustfull wel. De jonge Feye- noorder bracht nog wat extra dynamiek in, alsmede een aan tal lekkere passes. Die op Mul der was uiteraard de beste, ach teraf gezien. Bij de slotsignaal van Sédlacek hief Hiddink aan de lijn heel even de arm. Het gebaar- zei al les: winst zonder trots. De vol gende opponent heet Malta, die op het eigen eiland moet worden bestreden. Over twee maanden moet dan de ontknoping volgen, thuis tegen Noorwegen. Wat zal Hiddink van die ploeg wel niet zeggen? Over Wit-Rusland sprak hij gisteravond al met de nodige lof: „We kijken te gemak kelijk tegen ploegen als Wit- Rusland aan. Bij Noorwegen werden die Wit-Russen ook pas tien minuten voor tijd geklopt. Tegen dit soort ploegen moet je het snel openbreken, dat is ons niet gelukt." Zwijgen Het was gokken op dat ene mo ment van Bergkamp, gaf Hid dink na afloop ook nog toe. Niet de multi-miljonair uit Londen, maar twee eenvoudige jongens van de bank deden het uiteinde lijk. Twee jongens die lang gele den bij Ajax speelden en niet vertrokken omdat ze zo goed of gewild waren. Trustfull en Mul der redden Oranje, op de meest foto ANP onorthodoxe wijze: met een bij na mislukte pass en een wanho pige, ultieme zwaai met het been. Over systemen kunnen de kenners in elk geval voorlopig wel even zwijgen. Nederland-Wit-Rusland 1-0 (0-0). 83 Mulder 1-0. Scheidsrechter: Sedla- cek (Oos). Toeschouwers: 22.000. Ro de kaart: 77. Winter (Ned). Gele kaart: Frank de Boer. Trustfull (Ned), Zygmantovitsj, Satsoenke- vitsj (WRu). Nederland: Van der Sar; Reiziger (70. Trustfull). Blind, De Koek en Frank de Boer; Ronald de Boer, Winter, Ri chard Witschge (86. Numan) en Over mars. Bergkamp en Eijkelkamp (65 Mulder). Wit-Rusland: Satsoenkevitsj; Goe renko, Dovnar, Rodnenok en Taikov Zygmantovitsj, Gerasimets, Zoera vel (89. Vekjtev) en Joesipets Katsjentsev); Romasjenko (85. Ver geitsjik) en Katsjoero. COLORADO (GPD) - Hij had de strooptocht van Jan Raas langs o potentiële geldschieters met bovengemiddelde belangstel de ling gevolgd, Erik Breukink. In tussen een aanlokkelijke aan bieding van TVM achteloos ter zijde schuivend. Want zijn ver- trouwen in Raas is groot. Zo groot zelfs, dat Breukink dins dagavond de knoop doorhakte en zich als eerste renner aan de nieuwe, op Hollandse leest ge- schoeide, wielerploeg van Jan 'Raas verbond. Een beslissing gevoel, vertelde de 31-jarige Gelderlander gisteren in .Colo- f rado, Amerika. Tijdens de Ronde van Neder land kon Raas het licht nog niet groen zetten, maar zijn ver zoek aan Breukink voorlopig van andere onderhandelingen af jte zien, zei hem genoeg. „Toen na de Profronde zei dat-ie een goeie sponsor had gevon- 'i, heb ik nog een paar dagen nagedacht. TVM heb ik eigenlijk nooit serieus overwogen en ON CE maakte niet echt een haas- ige indruk op me, die hebben erg lang gewacht met onderhan delingen. Toch ben ik kalm ge bleven, vertrouwde op een goeie afloop met Jan Raas. Als het hem niet was gelukt, was ik bij 0NCE gebleven." Breukink heeft inmiddels verno men dat hij als het boegbeeld van de Rabo-ploeg is neergezet. Hij, lachend: „Als ze maar niet verwachten dat ik in de grote klassementen een hoofdrol ga spelen... Ik zal meer een boeg beeld zijn in de presentatie naai de pers en sponsors toe. En op de fiets kan ik van ondersteunende waarde zijn voor de jongens die op dit moment staan. Ik ver wacht dat deze ploeg vooral in de breedte sterk zal worden. Dat We niet voor de klassementen Baan, maar voor aansprekende internationale ritzeges. Over ■nijn programma hebben we het nog niet specifiek gehad, maar ik neem niet aan dat ik opeens Barijs-Roubaix zal moeten rij den. De Tour. en verder etappe koersen en zo. Mijn programma 231 dus niet wezenlijk verande ren. denk ik." Hij was toe aan een frisse wind. £nk Breukink. Liefst een Hol- andse. „Drie, vier jaar, ja, dan ^en ik weer toe aan wat anders. dit mijn eindstation is? Zou pod kunnen. Dit is mijn laatste ■weejarige contract, daarna ga jkhetper jaar bekijken. Raas wil hderdaad veel aandacht gaan ^steden aan de opleiding van nn""- renners. Dat zou ik wel vinden, om me daar na n'jn actieve periode mee bezig houden." Nieuwe sponsor wil Nederlands wielrennen impuls geven van onze verslaggever Frits Bakker UTRECHT - Jan Raas gaat voor de komende vijf jaar in zee met de Rabobank als nieuwe hoofdsponsor en krijgt een budget om te bou wen aan een topploeg. De komst van Erik Breukink naar de nieuwe profploeg is al zeker. De in Spaanse dienst rijdende coureur kwam dins dagavond vanuit Amerika al tot een akkoord over een twee jarige verbintenis. Jan Raas is daarnaast zeer geïnteresseerd in de Deense klassementsren ner Bjarne Riis. De Rabobank gaat de ploeg van Jan Raas voor drie jaar sponsoren met een optie voor nog twee jaar. Het budget ligt tussen de ze ven en tien miljoen gulden per jaar. De nieuwe profploeg wil internationaal in elk geval de- Tour en de wedstrijden voor de wereldbeker rijden. De opzet van Jan Raas en zijn nieuwe geldschieter is om een ploeg te vormen met zo veel mogelijk Nederlandse renners. De 43-jarige Zeeuw zal zelf als directeur-sportief de techni sche leiding krijgen. „Ik zal minder achter het stuur van de ploegleiderswagen zitten dan in de afgelopen elf jaar." Raas gaat in de komende dagen snel op zoek naar renners en naar een nieuwe ploegleider. „Ik ga dit weekeinde in de Ronde van Spanje eerst praten met ren ners. die nu nog aan mijn ploeg zijn verbonden. Zoals met Ab- doesjaparov, Ekimov en Van Hooydonck. En natuurlijk ook met jonge renners als Erik Dekker en Leon van Bon." De Zeeuw heeft aan niemand ver plichtingen, omdat alle con tacten met de huidige renners aan het eind van dit seizoen af lopen. „Ik kan niet garanderen dat ik nu al een ploeg met winnaars bij elkaar kan krijgen", beseft Raas. „De meeste grote ren ners liggen al vast voor vol gend j aai-. Mijn nieuwe sponsor heeft in dat opzicht verklaard dat ze vooral op de langere ter mijn denken. Ze verwachten niet onmiddellijk grote succes sen. Het accent ligt ook en vooral op de ontwikkeling van jonge renners en een Neder lands gezicht van de ploeg. Wat niet wil zeggen dat we in ternationaal niet aan de weg zullen timmeren. De Tour de France en wedstrijden voor de wereldbeker, waai- veel publi citeit is te halen, zijn vanzelf- Jan Raas: „Ik kan niet garanderen dat ik nu al een ploeg met winnaars bij elkaar kan krijgen." sprekend belangrijke speer punten." De voorlopig driejarige over eenkomst met de Rabobank kwam voor Jan Raas deze week als een geschenk uit de hemel vallen. De ploegbaas verhulde gisteren in de Jaar beurs te Utrecht niet dat zijn zoektocht naar potentiële sponsors hem bijna tot wan hoop heeft gebracht. De uit komst van de onderhandelin gen met de Rabobank zorgde voor grote opluchting. „Ik ben ook verschrikkelijk blij, omdat ik de uitspraken van Peter Post heb kunnen logenstraf fen. Hij riep dit jaar toch: het Nederlandse bedrijfsleven heeft geen belangstelling meer voor de wielersport. De Rabo bank heeft dat hiermee op in drukwekkende wijze weerlegd. Ze zijn bereid om in de komen de jaren het wielrennen in ons land te stimuleren en te inspi reren. Ik wil daar graag in spor tief opzicht leiding aan geven." De Rabobank, met 1800 kanto ren door. heel Nederland, richt zich niet alleen op de sponso ring van de profploeg. Drs Her man Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland en evenals Raas een Zeeuw (geboren en getogen in IJzendijke): „We kijken vanuit een brede optiek naai- de spon soring van de nieuwe wieler ploeg. De Rabobank wil graag iets betekenen voor de ontwik keling van de wielersport in Nederland. Daarbij is de prof ploeg natuurlijk het vlagge- schip. Hoe succesvoller de profs zijn. hoe meer publiciteit. Maar we gaan de sponsoring ook koppelen aan andere as pecten van de wielersport. De ontwikkeling van een nieuwe generatie renners is ook van grote betekenis. Dat wil de Ra bobank wetenschappelijk en medisch gaan begeleiden. Jan Raas en wij als sponsor willen het wielrennen in Nederland weer op internationaal niveau brengen." Op termijn De keuze van de Rabobank voor de wielersport is geen toe val. Herman Wijffels: „Wij zijn van de grote banken in ons land de meest Nederlandse. Bovendien staan we bekend als een zeer brede publiek- sbank. In die zin past de wieler sport in verschillende facetten bij ons. We hebben in het totale pakket ook opgenomen dat we op andere terreinen van het fietsen stimulerend gaan werken. Zoals in takken als het ATB-fietsen, het mountainbi- ken, met amateurclubs en via een stimuleringsproject voor het jeugdwielrennen. We den ken daar dij op termijn, want het moet vanuit de diepte wor den opgebouwd. De verwach tingen voor het eerste jaar zijn zeker nog niet te hoog gespan nen." De toekomst van de ploeg kwam in de Jaarbeurshallen uitvoerig ter sprake op de dag dat de overeenkomst met handtekeningen werd be krachtigd. Zo is de vraag of een profploeg met een overwegend Nederlands karakter levens vatbaar is en publicitaire waarde heeft. Jan Raas schaart zich niet achter de cri tici die het nationale proffiet- sen tot de grond toe afbranden. „Ik heb best veel lichtpuntjes gezien dit jaar. Jeroen Blijle- vens kan heel hard fietsen, is een vlotte prater en ziet er goed uit. We hébben verder jongens als Dekker. Knaven. Van Bon en Van Heeswijk, die een snelle ontwikkeling doormaken. Dus zo somber ziet het er niet uit." Toch zoekt de Zeeuw zijn (nieuwe) toppers vooralsnog in het buitenland. De voorkeur gaat uit naar de 31-jarige Bjar ne Riis, omdat die renner nog niet vastligt voor volgend jaar. „Ik weet wel dat hij al weken flirt met Banesto, maar dat ga ik zelf in Spanje natrekken. Het hangt er allemaal vanaf wat hij zelf wil, hoe duur hij is en wat zijn ambities zijn. Ten slotte heeft hij vorig jaar heel weinig gepresteerd en nu al leen in de Tour twee weken vooraan gefietst." Raas' an dere interesse ligt- veel dichter bij huis. „Ik heb altijd al een zwak voor Belgen gehad." De verbintenis met de Rabo bank heeft voor Raas nog meer ingrijpende consequenties. Het is bijvoorbeeld nog aller minst zeker wat er met de vas te ploeg van begeleiders uit zijn huidige Novell-team ge beurt. „Ik heb voor de nieuwe samenstelling wel inspraak, maar Rabo krijgt een sterke vinger in de pap." Daarente gen zegt drs Wijffels: „De invul ling van de ploeg zelf laten we over aan de directeur-sportief. Alleen met de intentie dat we langzaam uitbouwen naar een ploeg met jonge Nederlandse coureurs." De transfer van Erik Breukink past feilloos in die visie voor de komende jaren. De in Kalm- thout wonende prof heeft zelf te kennen gegeven nog twee jaar in het peloton mee te wil len fietsen. Jan Raas zocht hem op tijdens de Ronde van Nederland en sprak over de toen nog geheime onderhande lingen met de nieuwe sponsor. „Ik wilde Breukink er als routi nier dolgraag bij hebben. Hij is nog altijd het boegbeeld van het Nederlandse wielrennen." Zwitsers protest tegen Chirac GÖTEBORG (AFP/ANP) - Sport en politiek moetje geschei den houden. Aan die „olympische" stelregel hadden de inter nationals van Zwitersland gisteravond in Göteborg even geen boodschap. Vlak voor het begin van de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Zweden ontrolden de Helveten een spandoek met de tekst Stop it, Chirac. Het elftal protesteerde daarmee tegen de her vatting van de Franse kernproeven in de Stille Zuidzee. De mondige Zwitsers riskeren met hun ludieke actie een fikse boete van het eigen bondsbestuur. De spelers waren gewaar schuwd op het veld niets te ondernemen, maar bleken daar voor niet gevoelig. Blessure Ooijer valt mee KERKRADE (ANP) - De blessure die André Ooijer dinsdag opliep bij de wedstrijd van Jong Oranje tegen Wit-Rusland. blijkt mee te vallen. Onderzoek wees woensdag uit dat de knie banden van de speler van Roda JC „slechts" zijn verrekt. Hij zal tussen de vier en de zes weken uit de roulatie zijn. In eerste instantie bestond dinsdag de vrees dat de banden waren afge scheurd. In dat geval zou Ooijer vrijwel zeker een maand of vijf zijn uitgeschakeld. De Ruiter terug bij FC Utrecht UTRECHT (ANP) - Oud-trainer Nol de Ruiter (55) is tot aan het einde van het seizoen coördinator van het scoutingsappa- raat bij FC Utrecht. Beide partijen besloten woensdag tot her nieuwde samenwerking. Halverwege de jaren tachtig was De Ruiter, die ondermeer bij de KNVB, FC Den Haag. SW. Wage- ningen op de loonlijst stond, hoofdtrainer bij FC Utrecht. Redondo moet naar de kapper BUENOS AIRES (RTR/ANP) - De Argentijnse middenvelder Fernando Redondo. hogelijk gewaardeerd bij zijn club Real Madrid, is weer welkom bij het nationale team. Bondscoach Daniel Passerella heeft slechts één voorwaarde aan zijn ren tree verbonden. De wilde en lange haren van Redondo moeten eraf. En dat weigert de kleurrijke Zuidamerikaan categorisch. „Mijn haardracht is een deel van mijn persoonlijkheid", zei Re dondo. „Ik ben tenslotte eerst mens en daama pas voetballer." Het strenge beleid van Passerella ten aanzien van de kapsels van zijn spelers heeft in Argentinië tot een storm van kritiek geleid. „Het is een belachelijke zaak", sprak ex-vedette Diego Maradona. van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Opeens was hij de redder des vaderlands. Youri Mulder, soldaat van Oranje die zijn natie op voetbalgebied voor een ramp behoedde. Zijn allesbeslissende goal zou hem straks wel eens aan de status van 'Engelandvaarder' kunnen helpen. Want een bondscoach zal zijn trouwste onderdanen niet vergeten als de tickets voor de eindronden in het Verenigd Koninkrijk straks worden uit gereikt. Mulder, net als tegen Tsjechië een jaar geleden op het allerlaat ste moment aan de selectie van het Nederlands elftal toege voegd, wilde niets van eerbetoon weten. Aan zijn lijf geen polo naise na afloop in de catacom ben. En toch stond meteen de 'regering' voor hem klaar, alsof Mulder werkelijk een helden daad voor het land had verricht. Erica Terpstra sprong op het veld al bovenop hem. Nou ja, ze omhelsde hem en riep in zijn oor dat hij een fantastische goal had gemaakt. Youri Mulder was er beduusd van, hij komt mevrouw Terpstra in de Bundesliga tenslotte ook niet dagelijks tegen. De 'zoon van' onderging het allemaal. Zijn vader Jan was in de jaren ze ventig een man die op het veld verschrikkelijk tekeer ging en knokte alsof z'n leven er van af hing, maar na de wedstrijd alles weer snel wist te relativeren. Youri Mulder wijkt wat dat be treft weinig af van 'senior'. „Ik een historisch figuur? Kom nou toch, lazer op man. Ik heb een aardige goal gemaakt en ik zal morgen de Nederlandse kranten kopen voordat ik terug ga naar Duitsland. Daarin zal ik niet slecht worden afgeschil derd. Maai- we moeten niet gaan overdrijven", sprak de boomlan ge spits na afloop nuchter. Op de bank had hij zich zitten verbijten. Nervositeit? Nee. daar had hij de afgelopen dagen geen tijd voor gehad. Hij was bij Schalke in zijn vuile plunje van het trainingsveld geplukt en als een haas over de A 12 naar Noordwijk gereden. „Ik wist niet eens dat Kluivert geblesseerd was. Ik hield me begin deze week echt niet bezig met het Neder lands elftal. Ik was niet geselec teerd. dus lag al mijn aandacht bij mijn club." grijnsde Mulder, die met zijn allesbeslissende ac tie zeven minuten voor tijd Guus Hiddink behoedde voor een vroegtijdig en dramatisch einde van zijn rol als bondscoach. Youri Mulder worstelde en vocht voor elke meter, precies zoals René Eijkelkamp dat in het uur ervoor had gedaan. „Echt, ik had geen tijd om aan spanning te denken. Op de bank had ik wel gemerkt dat die groot was. Eenmaal in het veld dacht ik alleen maar aan die ene goal". Hij kon hem uren na afloop nog uittekenen. „Ik zag die lange bal van Trustfull komen. Zygman tovitsj kon er niet bij. ik ging he lemaal blind op die bal af en raakte hem met de buitenkant van m'n schoen. En toen? Toen werd iedereen om me heen gek." De man die aan het begin van de pass had gestaan incluis. Orlan do Trustfull zei na afloop dat er voor hem een spannend jongens boek werkelijkheid was gewor den. De Feyenoorder, met een stralend gezicht tegen de media: „Jullie kennen dat boek toch wel? Sjakie en de wondersloffen. Hij kreeg zijn schoenen van 'Vol treffer Vick'. Daarmee kon hij de mooiste ballen geven. Nou. je zag het. Die bal van mij kwam ook aan. En die was echt niet blind gegeven. Of dachten jullie dat soms?" Trustfull gaf toe dat hij het vanaf de kant, net als de bondscoach en alle andere reserves, somber in had gezien. „Je debuut is al tijd aardig in het Nederlands elf tal. Maar als we verloren hadden was het toch een klein beetje een treurige toestand geworden." Schorsing Voor Aron Winter was het so wieso een trieste avond. Hij nam na afloop meteen voor lange tijd afscheid van al zyn collega's. De international in Italiaanse dienst weet dat hem een forse schorsing boven het hoofd hangt na zijn poging tot verwurging bij de Wit-Rus Kashentsev. Winter werd in de kleedkamer niettemin gecomplimenteerd door zijn ploeggenoten en kreeg ook van Guus Hiddink een schouderklop. Winter: „Ik had geen keuze. Dat weet iedereen. Als ik die kerel niet in zijn nek grijp, is hij er doorheen en kun nen we het echt helemaal schud den. Hiddink liet me ook weten dat het een 'goede oplossing' was geweest. Het is alleen balen dat ik nu de laatste belangrijke wedstrijden voor de kwalificatie mis. Weet je trouwens dat ik in m'n hele carrière nog nooit rood had gehad?" PRAAG (ANP) - De doorgaans behoudende bondscoach van Tsjechië, Dusan Uhrin, kende voor de cruciale EK-kwalifica tiewedstrijd tegen Noorwegen slechts één tactiek: aanvallen. De ongebruikelijke speelwijze van de concurrent van Neder land leverde in Praag zowaar succes op. Tsjechië won met 2-0 en doet met Oranje daardoor nog volop mee in de strijd om de twee EK-tickets in groep 5. De thuisploeg zette Noorwegen snel onder druk. Al na zes minu ten kwam Tsjechië op voor sprong. Spits Skuhravy, die vol gens eerdere berichten wegens een blessure niet zou meespelen, scoorde uit een strafschop. De Noren bleven daarna lang hopen op een positief resultaat dat hen in Engeland zou brengen. Drie minuten voor tijd besliste Dru- lak de wedstrijd. Tsjechië maakte een verbeten indruk en gunde de Noren nau welijks enige speelruimte. Na de snelle openingstreffer liepen No ren zichzelf voorbij. De defensie van Tsjechië kwam weliswaar onder druk, maar overtuigend was het offensief van Noorwegen nooit. Het late doelpunt van Drulak bracht de 20.000 toe schouwers in Praag in extase. Tsjechië doet nog mee en heeft de EK-kansen nog altijd in eigen hand, evenals Nederland en Noorwegen overigens. Tsjechië - Noorwegen 2-0 (1-0). 6. Skuhravy 1-0 (strafschop), 87. Drulak 2-0. Scheidsrechter- Rülhlisberger (Zwi). Aantal toeschouwers: 19.522.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 21