(Franse ambassadeur op matje Politie is 'moe' van de drugs-mafia Vrouw bekent doden demente bejaarden Geketend protest tegen Franse kernbom Lydia Rood laat in Tahiti uit protest haar broek zakken i^v i Youri Mulder houdt Oranje in de race Orkaan richt op Sint-Maarten grote ravage aan 4 WEKEN >Van Mierlo: geen uitstel bezoek Chirac ondanks kernproef Mururoa Terneuzen vergeet te vlaggen voor jarige Claus Breukink in nieuwe ploeg van Jan Raas Asfaltlaag voor tegelfietspaden VOOR 14,25 JA, ik wil: Af en toe regen Veel beioolking en vooral in de och tend regen. De zuid tot zuidoosten wind is matig tot vrij krachtig. De ma ximum temperatuur ligt tussen 18 en 20 graden. HOTEL WESTDUIN 238e jaargang no. 211 Donderdag 7 september 1995 Losse nummers 1,50 LOGISCH dat u kiest voor een TOPLOKATIE voor uw (meerdaagse) vergadering, a la carte of fami liediner. Hotel met 90 kamers en alle faciliteiten. S ver gaderzalen, binnenzwembad, fitness, sauna, zonne banken, tennisbaan en I50 gratis privéparkeerplaatsen. In het weekend een vriendenprijsje voor de kamers als u bij ons een receptie-diner of buffet organiseert! DELFZIJL (ANP) - Een 42-ja- rige vrouw heeft woensdag be kend vier bewoners van het geriatrisch verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl te heb ben gedood. Zij verklaarde dat uit menslievendheid en bewogenheid met de bewo ners te hebben gedaan. Uit politie-onderzoek is voorlo pig gebleken dat de vrouw al leen heeft gehandeld. Mogelijk zijn nog drie bewoners van het huis een niet-natuurlijke dood gestorven. Volgens hoofdoffi cier van justitie mr. R. Daver- schot ontstond in mei van dit jaar het vermoeden dat een overleden bejaarde geen na tuurlijke dood was gestorven. Bij lijkschouwing was echter niets uitzonderlijks vast te stellen. In augustus ontstond opnieuw twijfel of een bewoner van het huis wel een natuurlij ke dood was gestorven. De lijk schouwer waarschuwde daar op justitie die besloot tot een uitvoerig onderzoek. Dat ging op 14 augustus van start. In to taal verhoorde justitie zestien personen, zij onderzocht ook een groot aantal medische dos siers. Op grond daarvan kwam de verdenking te vallen op de 42-jarige verdachte. Justitie hield haar afgelopen maandag aan. Inmiddels heeft zij be kend vier demente bejaarden die geen suikerpatiënt waren, een insuline-injectie te hebben gegeven. Ten gevolge daarvan zijn ze overleden. Over drie an dere sterfgevallen bestaat nog onduidelijkheid. In het geria trisch verpleeghuis Vliethoven wonen in totaal 160 demente bejaarden. De familie van de patiënten is.maandag al geïn formeerd. Justitie wilde woensdag in verband met het onderzoek geen nadere mede delingen doen over de gezond heidstoestand van de vier be woners kort voor hun overlij den. Ook wilde justitie niets zeggen over de motieven en de functie van de 42-jarige verdachte. Zij wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Het onderzoek gaat nog verder. elf DEN HAAG/PAPEETE (GPD) - ^Minister Van Mierlo (buiten- 1(Hlandse zaken) heeft de Franse ambassadeur gistermiddag op da het matje geroepen. De minister is-' heeft daarbij zijn teleurstelling 'lij geuit over de Franse kernproef 'öf op Mururoa. Ook drong hij aan Qi op het vrijgeven van de twee e- Greenpeace-schepen en hun be te manning, die onder Nederland- se vlag varen. Drie van de vier Nederlandse politici die op Ta- aanwezig zijn, zien af van os hun reis naar Mururoa. ef' Een voorstel van GroenLinks en vaj de SP om het voorgenomen be- van de Franse president aan Nederland voorlopig uit te I stellen, wijst Van Mierlo van de j hand. Hij wordt daarin gesteund door een ruime Kamermeerder heid. Partij genoten van Van Mierlo in de adviesraad van D66 evenals de Jonge Socialisten roepen wel op tot een boycot van het bezoek. GroenLinks vraagt daarnaast alle Nederlanders de ze maand geen Franse'produk- ten te kopen. Daags na de nucleaire test is de teleurstelling groot bij de vier Nederlandse politici die op Ta hiti verblijven. „Chirac, laat zich kennelijk aan niemand iets gele gen liggen", laat Vos (Groen Links) verbitterd weten. „In eer ste instantie was er woede, om- datje toch hoopt dat hij het niet zou doen. Vervolgens de versla genheid: wat moeten we nu doen? Daarna komt de vraag: wat kunnen we doen." Vos, Poppe (SP) en de europarle mentariërs Wiersma (PvdA) en Bertens (D66) vertrokken eind vorige week naar Papeete (Ta hiti) met de bedoeling dinsdag naar Mururoa af te reizen. Hun boot, de Western Express, kampt echter met forse vertra ging en wordt pas vandaag ver wacht. Omdat de bevolking van Tahiti inmiddels uit protest te gen de Franse kernproef een sta king heeft afgekondigd, zal de Western Express op zijn vroegst morgengavond vertrekken. De reis van Papeete naar Mururoa duurt minimaal drie dagen. Vos: „Naar mijn idee kan ik be ter op Tahiti blijven dan een paar dagen op zee dobberen bij Mururoa. Sinds de eerste kern proef gonst het van de activitei ten. Onze aanwezigheid hier legt meer gewicht in de schaal. Op zo'n schip zit je toch tamelijk geïsoleerd." Het GroenLinkse kamerlid ziet daarom af van de reis naar het atol in de Stille Zuidzee, net als Wiersma en Ber tens. Het SP-kamerlid Poppe gaat wel. van onze verslaggever TERNEUZEN - Een op lettende Terneuzenaar belde woensdagnamid dag boos de krant. Prins Claus vierde zijn ver jaardag, maar de vlag- gestok van de gemeente Terneuzen bleef kaal. „En dat mag niet. Een gemeente is verplicht namens de bevolking te vlaggen als een lid van de koninklijke familie verjaart. Met oranje wimpel zelfs", brieste de Oranjegezinde burger. Volgens een voorlichter van de gemeente Ter- neuzen bestaat er geen wettelijke 'vlagverplich- ting' voor overheidsge bouwen. „Maai- dat neemt niet weg dat wij gewoonlijk wel de vlag uithangen als een be langrijk lid van de ko ninklijke familie zijn ver jaardag viert. Vandaag heeft niemand daar ech ter aan gedacht. Met ex cuses aan prins Claus." Omdat de klok intussen bijna vijf uur 's middags sloeg, kon de fout name lijk niet meer rechtgezet worden. In Den Haag moest de politie elektrische zagen gebruiken om de kettingen door te snijden waarmee leden van Greenpeace zich aan hekken hadden vastgeketend bij de ingang van de Franse ambassade. foto Reuters DEN HAAG (ANP) - Actiegroepen heb ben gisteren in diverse plaatsen in het land gedemonstreerd tegen de hervat ting van de Franse kernproeven. De Fran se ambassade in Den Haag en het Franse consulaat in Amsterdam waren de voor naamste mikpunten. Er staan nog nieuwe protesten op stapel. Het gelegenheidscomité Stop Atoom- proeven Mururoa houdt zaterdag 30 sep tember een landelijke betoging in Amster dam. Dat comité komt voort uit diverse kleinere vredesbewegingen en maat schappelijke organisaties. De Haagse politie maakte gisteren tegen het middaguur een einde aan een actie van Greenpeace bij de Franse ambassade. Ze voerde de actievoerders af. De milieu organisatie zal bij een volgende kernproef opnieuw in het geweer komen, aldus een woordvoerder. Actievoerders hadden 's ochtends vroeg hekken rond de ambas sade geplaatst en zich daaraan vastgeke tend. Personeel kon niet naar binnen. Hal verwege de ochtend zaagden agenten het hek door, zodat de ambassade weer toe gankelijk was. Ongeveer dertig betogers gingen daarna geketend aan elkaar voor de deur liggen. De politie ontruimde daar op het terrein. Het Franse consulaat in Amsterdam was gisteravond voor de tweede keer binnen 24 uur doelwit. Er werd rode verf tegen het pand op de Vijzelgracht gegooid. Ook sneuvelden enkele ramen. Dinsdagnacht bekogelden actievoerders het consulaat met verf. stenen en boterzuur. pagina 5: Gisteren is wereldwijd een storm van protest opgestoken tegen de Franse kernproef. Eerste dag enquête: Bouterse liet infiltreren bij politie DEN HAAG (GPD) - Duizenden Turkse mannen in Amsterdam, maar ook elders in het land, zijn zijdelings danwel direct be trokken bij de georganiseerde criminaliteit. Uitgebluste re- TAHITI (GPD) De schrijfster/journaliste Lydia Rood is gisteren op Tahiti gearresteerd nadat zij uit protest tegen de Franse kernproe ven op Mururoa haar broek liet zakken ten overstaan van de wereldpers. Rood liet haar opmerkelijke daad gepaard gaan met de uit roep: 'Schijt op Chirac*. Rood woonde als verslaggeefster voor de Avro- radio een persconferentie bij van Franse leger commandanten, die uitleg gaven over de eer ste kernproef die die ochtend op Mururoa was genomen. Volgens Roods reisgezel, de beeld houwer Frank Rosen, had de schrijfster haar actie vooraf zorgvuldig geregisseerd. „Lydia was zo kwaad dat die kernproef daadwerkelijk had plaatsgevonden, dat ze een menselijke en persoonlijke daad wilde stellen. Ze trok haar broek uit, draaide zich om en liet de aanwezi gen haar billen zien. Ze dacht dat ze op deze manier wel de aandacht zou trekken". Volgens Rosen reageerden de autoriteiten in eerste in stantie vriendelijk. „Ze vroegen haar netjes of ze haar broek weer omhoog wilde halen. Maai de commotie was zo groot, dat de Tahitiaanse politie haar arresteerde en naar de gevangenis bracht". De schrijfster weigerde vervolgens haar identiteit aan de politie bekend te maken. Lydia Rood is op Tahiti op uitnodiging van Greenpeace, om evenals Rosen en enkele Ne derlandse Kamerleden deel te nemen aan de acties tegen de Franse kernproeven, en levert aan het Avro-radioprogramma 'Van Staa tot zeven' iedere dag een bijdrage vanuit de actie plaats. Greenpeace Nederland reageerde enig zins verbaasd op de actie van Rood: „Het is niet onze normale manier van actie-voeren, maar we vinden het wel grappig", aldus een woordvoerder. chercheurs van de Amsterdam se politie spreken onderling van 'Turken-moeheid'. „Ze rol len de ene groep op en direct staat er weer een nieuwe groep op de agenda." De politie in Hil versum schat het percentage Marokkaanse mannen dat daar aan drugshandel meewerkt op 85. Dit zei de Utrechtse criminoloog prof. dr. F. Bovenkerk gisteren op de eerste dag van de parle mentaire enquête naar de op sporingsmethoden van de poli tie. Hij bracht samen met drie collega's de aard en omvang van de groganiseerde misdaad in Ne derland voor de enquêtecom missie in kaart. Bovenkerk zei wel de Amsterdamse cijfers we tenschappelijk te hebben beoor deeld, maar de Hilversumse niet. Cijfers voor het hele land gaf hij niet. Bouterse Volgens Bovenkerk gebruiken Turkse organisaties in Amster dam koffiehuizen voor hun cri minele activiteiten. „Contacten binnen de Turkse samenleving hebben tegenover mij hun zorg en angst hierover uitgespro ken." aldus de criminoloog. De voormalige Surinaamse le gerleider, de huidige politicus Desi Bouterse, zou stelselmatig Surinaamse Nederlanders heb ben laten infiltreren bij politie en andere overheidsdiensten zo als op Schiphol. Drie rapporten die de Rijksrecherche hierover aan de top van het Openbaar Mi nisterie zond. leidden volgens Bovenkerk nimmer tot een diep gaand onderzoek. Cijfers Bovenkerk plaatste zijn schok kende cijfers en gegevens tegen de achtergrond van veel alloch tonen in Nederland. Hij noemde mislukte integratie en pogingen alsnog maatschappelijke status te verwerven als redenen. Ook is volgens hem de criminaliteit on der Turken en Marokkanen een uitvloeisel van de criminaliteit in deze landen, „drugsecono mieën". De handel wordt vanuit Turkije en Marokko geregis seerd. waarbij volgens Boven kerk ook de overheden in die landen betrokken zijn. Dat criminele organisaties in Nederland op grote schaal de le gale bovenwereld binnendrin gen. zoals de laatste jaren wel werd gesuggereerd, blijkt niet te kloppen. Volgens de Leuvense/ Rotterdamse criminoloog prof.dr. C. Fijnaut is er geen en kele branche geheel of gedeelte lijk „gepenetreerd". Wel waarschuwde Fijnaut dat transportondernemeningen worden ingeschakeld voor drug stransporten en dat criminelen horecapanden kopen. Ook tref fen volgens hem enkele groepen voorbereidingen om de boven wereld binnen te dringen. Misdaad De georganiseerde misdaad in Nederland houdt zich vooral be zig met drugs, aldus Fijnaut. De politie heeft zich daar ook op ge concentreerd en weinig oog ge had voor criminaliteit als wa penhandel, vervalsing en wit wassen van geld. Tevens consta teerde Fijnaut bij de politie ge brekkige kennis over de crimi nele activiteiten van Chinezen (mensen- en heroïnehandel) en ex-Joegoslaven (afpersing, moord en bedreiging). zie ook pagina 3 A Het GroenLinkse Kamerlid wijst erop dat met het wegslepen door de Franse marine van de twee grootste schepen van Greenpeace, de Rainbow War rior en de MV Greenpeace, de slagkracht van de milieuvereni ging bij Mururoa aardig is aan getast. „Zonder Greenpeace kunnen wij weinig actie onder nemen. En de acties die plaats vinden blijven onopgemerkt omdat met de schepen ook het aantal telefoon- en fax-verbin dingen bijna is verdwenen. Daarnaast denk ik niet dat de kapitein van de Western Ex press staat te springen ook zijn schip in de waagschaal te stel len." Onverwacht kwam de kernproef dinsdagavond niet. De toene mende intimidatie van demon stranten door de Franse militai ren op Tahiti, wees erop dat de proef nabij was. Zo is volgens Vos de helikopterpilote van Greenpeace door Franse mari niers met de dood bedreigd. De milieu-activiste heeft zich daar op in haar hut op de MV Green peace opgesloten. Volgens Vos treedt de Franse politie 'keihard op' tegen demonstranten. UTRECHT (ANP) - Erik Breu kink als het boegbeeld, Rabo bank Nederland als de nieuwe hoofdsponsor met een vijfjarige intentieverklaring. Daarvan liggen er drie contrac tueel vast en geldt voor de an dere twee jaar een optie. De toe komst van de professionele wie lerploeg is tot en met het jaar 2000 verzekerd. De ogen van Jan Raas twinkel den gisterenmiddag in Utrecht. De ploegleider uit 's-Heeren- hoek had het toch maar even ge fikst. Daar waar Peter Post de afgelo pen tijd regelmatig klaagde dat het Nederlandse bedrijfsleven geen interesse in de wielersport toonde, slaagde de 42-jarige ex- wereldkampioen erin wel een grote vis aan de haak te slaan. zie ook pagina 21 ROTTERDAM (ANP) - Invaller Youri Mulder heeft gisteren het Ne derlands elftal in de race om de eindronde van het Europees kam pioenschap in Engeland gehouden. Zes minuten voor tijd scoorde de op het laatste moment opgeroepen vervanger van Patrick Kluivert in de Rotterdainse Kuip de enige treffer tegen Wit-Rusland in Groep 5. Op dat moment speelde Oranje met tien man omdat Aron Winter uit het veld ivas gestuurd. Nederland speelt nog te- O gen Malta en Noorwegen. I Comfortabelere fietspaden. Dat om tegelfiets-paden te as- is de doelstelling van de provin- folteren dan ze te vervangen cie Zeeland, die de tegelfietspa- door betonpaden, zo den gaat asfalteren. Het is goed- als eerder de bedoe- O koper - en sneller te realiseren - ling zvas. I O Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 9; Radio en televi sie: 11; Provincie: 13, 15, 16, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23. Grootste natuurramp uit geschiedenis WILLEMSTAD (ANP) - De drie Bovenwindse eilanden van de Nederlandse Antillen zijn ge troffen door de grootste natuur ramp uit hun geschiedenis. De orkaan Luis, die de afgelopen twee dagen over de eilanden raasde, heeft een spoor van ver nielingen aangericht. Op Sint-Maarten vielen volgens de Antilliaanse autoriteiten vier doden en dertig gewonden: op Saba wordt één persoon ver mist, op St. Eustatius twee. Met de laatste twee eilanden zijn sinds dinsdagavond alle verbin dingen verbroken. In de laatste telefonische boodschap vanuit St. Eustatius deden de bewoners een dringend beroep om hulp. De schade moet, gezien de om vang ervan op het nabijgelegen Sint-Maarten, ook op Saba en St. Eustatius erg groot zijn. Op Sint- Maarten, waar 40.000 mensen wonen, moest vooral de hoofdstad Philipsburg het ont gelden. Onbewoonbaar Volgens een officieel bericht van de Curacaose Voorlichtings Dienst is 25 procent van de stad onbewoonbaar. In heel Sint- Maarten. zo melden dinsdag middag marinewoordvoerders, is naar schatting 80 procent van de daken van de huizen gerukt. Doordat de regens nog enkele uren zouden aanhouden, be stond gisteravond de kans dat Philipsburg onder water zal ko men te staan. Golyen wierpen bijna alle pleziervaartuigen als speelgoedbootjes op de wal. Veel gezinnen kunnen niet meer in hun beschadigde of vernielde huizen blijven, maar er is een te kort aan onderdak. „De mensen maken een verslagen en ontred derde indruk", meldde een mari newoordvoerder. Bij de politie kwamen veel meldingen van plunderingen binnen. Vliegveld Als de hoogste nood is gelenigd, beginnen de hulptroepen het vliegveld te ontdoen van grote stenen, boomtakken, stronken en delen van daken en huizen. Dan kunnen op Curasao klaar staande reddingsbrigades, uit onder meer Nederland, en hulp materialen met marinevliegtui gen naar Sint-Maarten worden overgevlogen. Kort voor het middaguur ver trok het fregat Van Amstel naar Sint-Maarten, beladen met hulpgoederen en 150 personen, onder wie medici, verplegend personeel en technici. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische afschrijving k 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1