Nou vooruit, zing het dan maar ÜBevelandse boeren eisen ook zetel in waterschap Basco verkoopt 50 huurhuizen in Oost-Souburg iPZC zeeland CD A-bestuurders verdiepen zich in drugsproblematiek Mexican Dmü nsmüe rarel Boom voor de burgemeester? i9 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 15 Emancipatiebureau vreest korting MIDDELBURG - Het Emancipatiebureau Zeeland is 'zeer ver ontrust' over de aangekondigde bezuinigingen op de arbeids voorziening in Zeeland. Het emancipatiebureau beschouwt een verbetering van de positie van vrouwen op de arbeids markt als een van haar belangrijkste taken. Het bureau vreest dat daarvan weinig meer terecht komt indien de forse korting op arbeidsvoorziening doorgaat. Zoals gemeld, moet de arbeidsvoorziening in Zeeland rekening houden met een halvering (van 28,8 miljoen naar 14.4 miljoen) van haar budget. Dat leidt vrijwel onvermijdelijk tot sluiting van een aantal arbeidsbureaus, verlies van banen en een ver mindering van de dienstverlening. Het Emancipatiebureau voorziet dat de bezuinigingen 'een deel van het emancipatiebe leid voor vrouwen ernstig onder druk zetten'. De fractie van D66 in de Zeeuwse staten heeft het dagelijks provinciebestuur inmiddels gevraagd stappen te ondernemen om de flinke korting op arbeidsvoorziening ongedaan te ma ken. Drankrijdster weigert ademtest RETRANCHEMENT - Een 38-jarige automobiliste uit West- dorpe raakte woensdagmorgen om kwart over één haar rijbe wijs kwijt, nadat ze 'slingerend' over de Kanaalweg in Retran- chement reed en door de politie was aangehouden. De Her mandad constateerde dat de vrouw naar alcohol rook en on vast ter been was. De Westdorpse weigerde mee te werken aan een ademanalyse. Behalve dat haar rijbewijs werd ingenomen, kreeg de vrouw ook een proces-verbaal en een rijverbod van 24 uur. Nieuwe zenders in Z-Vlaanderen OOSTBURG - De regionale raad voor de kabeltelevisie Zeeuws-Vlaanderen heeft woensdag besloten om de nieuwe tv- zenders Arcade TV Gold en Arcade The Music Factory toe te voegen aan het programmapakket in Zeeuws-Vlaanderen. De kijkers kunnen de zenders vanaf maandag 18 september op het kabelnet aantreffen. Eind september wordt ook nog de (radio) Concertzender op het net gezet. Landré directeur Infrastructuur MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben ir C. B. Landré aangewezen als beoogd directeur van de in het leven te roepen directie Infrastructuur en vervoer bij de provincie Zeeland. De aanwijzing volgt op de beslissing van de huidige directeur van Milieu en Waterstaat, ir T. G. van der Meer. om gebruik te ma ken van een vervroegd-uittredingsregeling. In de nieuwe orga nisatie van de provincie bestaat het managementteam uit de griffier van provinciale staten, mr J. A. Lander en de beoogd directeuren dr S. Knigge (welzijn, economie en bestuur), drs C. J. Colijn (ruimte, milieu en water) en Landré. Fransen met heroïne opgepakt TERNEUZEN - Twee Fransen (beiden 30) uit Denain werden dinsdagavond vlak voor middernacht in de Terneuzense Gre- nulaan opgepakt, omdat zij in het bezit waren van 15 gram he roïne. De mannen trokken de aandacht omdat ze de bosjes in doken toen ze politiemensen zagen lopen. De hard drugs wer den in beslag genomen en beide Fransen belandden in de cel. van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Vijftig van de zeventig huurwoningen in Oost-Souburg die Basco Stich ting Woningbeheer in Vlissin- gen te koop heeft aangeboden, zijn verkocht. Het gaat om een gezinswoningen aan de J. D. P de Smitstraat, Van Ginkel- straat, de Molenweg en het ge bied tussen de Amstelstraat en de Lekstraat. De woningen zijn verkocht voor 135.000 en 145.000 gulden. Van de betreffende woningen is een onderhouds- en een taxatie rapport opgesteld, waarna het definitieve aanbod volgde. De woningen komen niet in aan merking voor huursubsidie; de huur is vanaf 680 gulden. Huur ders die niet willen kopen, kun nen blijven huren. Bij huurop- zegging wordt het huis in lege staat verkocht. Het aantal werkelijke kopers valt volgens directeur A. Raas van Basco tegen. ..Bij het te koop aanbieden van de wonin gen toonden meer mensen be langstelling. We hadden ver wacht dat er minstens zestig wo ningen verkocht zouden wor den." Behoefte Basco springt met de verkoop van huurwoningen in op de be hoefte aan koopwoningen. Steeds meer mensen willen een huis kopen in plaats van huren. Door de lage rentestand en het belastingvoordeel is het voor veel mensen aantrekkelijker om een woning te kopen. „Als men sen een huis van 800 a 900 gulden moeten huren, kopen zij er liever een van twee ton. Na aftrek van belasting en andere lasten beta len zij maandelijks ongeveer hetzelfde bedrag, maar het huis wordt wel hun eigendom", ver klaart Raas. Basco wil de opbrengst van de verkoop van woningen gebrui ken om te investeren in de bouw van nieuwe betaalbare huurwo ningen. „Het is voor ons belang rijk dat de doelstelling van de woningstichting wordt nage leefd. En die doelstelling is vol doende betaalbare huisvesting voor minderdraagkrachtigen, ouderen en studenten realise ren". aldus Raas. Ook wil de wo ningstichting het geld besteden aan verbouwingen van bestaan de huurwoningen. Tegenwoor dig krijgen woningbouwvereni gingen geen subsidie meer voor renovatie en onderhoud aan de woningen. Basco sluit niet uit dat de stich ting in de toekomst meer huur woningen te koop aanbiedt. „Maar voorlopig blijft het in Vlissingen bij deze woningen", zegt Raas. Volgens het gemeen telijk volkshuisvestingplan van de gemeente Vlissingen komen hierna de huizen van het Alge meen Burgelijk Pensioenfonds van de gemeente in aanmerking voor verkoop. Het gaat onder meer om woningen in de Zee wij ksingel in Oost-Souburg en Westerzicht in Vlissingen. van onze verslaggever TERNEUZEN - De CDA-fractie van de Tweede Kam^r duikt maandag 11 september diep in de Zeeuws-Vlaamse drugspro blemen. Tijdens een werkbe zoek aan de regio wordt in Ter- neuzen, Hulst en Axel over de problemen met drugs en het voorgestane plaatselijke beleid gesproken. In Oostburg spreken de CDA'ers 's morgens eerst met b en w over de noodzaak om de ziekenhuis zorg in West-Zeeuws-Vlaande- ren op peil te houden. De CDA- delegatie (onder wie ook leden van Eerste Kamer. Europees Parlement, Provinciale Staten en bestuurders uit de regio en van de Kamerkring) bezoekt vervolgens het Axelse stadhuis om met de dagelijks bestuurders van gedachten te wisselen over het door hen gevoerde 'anti-ge- doogbeleid', liet voorzitter W. Jansen van de CD A-Kamer kring Zeeland weten. In Terneuzen en Hulst zijn de programma's iets uitgebreider. Na een half uurtje wandelen door de Terneuzense binnen stad discussiëren de christen democraten onder leiding van burgemeester R. Barbé met on der anderen vertegenwoordigers van het Bewonersplatform Bin nenstad. de politie en de woning bouwvereniging over de meest geëigende manier om de drugs overlast in de Scheldestad te be strijden. Een paar uur later zullen de door fractievoorzitter E. Heerma ge leide confessionelen weer hele andere argumenten horen bij een forumdiscussie in Hulst. Ook in gemeenschapscentrum Den Dullaert in de Reynaert- stad staat het drugsbeleid cen traal in het debat. De Hulster af deling hoopt tegelijkertijd wat ruimte te vinden om ook de ge meentelijke herindeling en eventueel wat 'algemeen poli tieke' onderwerpen aan de orde te stellen. Advertentie DE, PAREL. Wegens succes verlengd! Een uitgebreid koud en warm buffet met heerlijke Mexicaanse specialiteiten staat voor u klaar op zaterdag 9 september van 18.00 tot 21.00 uur. Prijs: 39,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar: halve prijs. Combineer dit buffet met een partijtje bowlen en u betaalt slechts 42,50 p.p. U ziet, voor een gezellig avondje uit moet u in 'De Parel' zijn. Reserveer tijdig, restaurant 'De Parelvisser' 01188 - 3230 bowung. en souashsanen. sauna. kuurcentrum. theater, cafes en restaurants in van onze verslaggever TERNEUZEN - Vroeger la gen de binnenvaartschepen er zij aan zij. In die dagen sprak de inmiddels afge zwaaide havenschapsdirec- teur de legendarische woor den: „Ja, die schippers willen allemaal voor de deur van de HEMA afmeren..." Toen kwa men de plannenmakers. De schepen moesten wijken voor de voltooiing van de rondweg om Terneuzen: een deel van de Oostelijke Ka- naalarm aan de rand van de Terneuzense binnenstad werd, zeer tegen de zin van de schippers, gedempt. Dat gebeurde overigens pas najaren bakkeleien. En eigen lijk zijn de schippers het er nu nog steeds niet mee eens. Toen een belangrijk stuk van de kanaalarm was gedempt en was omgetoverd tot een zandvlakte, kalkten ze met 'rooie menie' op de gloed nieuwe dam wand: 'Van Rooijen en Barbé-strandje'. Een stil protest tegen het be leid van de lokale bestuur ders. De zandvlakte neigt nu naar groen; er is gras inge zaaid. Het plan om er een ver zonken parkeerterrein aan te leggen, is even in een bureau lade opgeborgen. Deze week bleek de 'vlakte' plots opge sierd met een denneboom. Een eerste aanzet tot een 'Barbé-bosje' misschien? Een groepje schippers, op weg naar de schippersbeurs iets verderop, keek ernaar en grin nikte. Een van hen: „Niks geen bosje voor die vent! Die heeft ons altijd al dwars geze ten. Nee, we hebben dat ding daar alvast geplant voor de Kerst. Kunnen we mooi onder die boom onze jaarvergade ring houden. Daarna planten we hem weer terug en mis schien dopen we hem dan toch nog wel om tot 'Barbé- boompje'..." Wat verloren staat het boompje op de zandvlakte. foto Charles Strijd van onze verslaggever A. J- Snel KAPELLE - Die ene letter, die je ie dere keer weer nekt, zit er onafwend baar aan te komen. Op het moment dat je de zin begint uit te spreken, weet je waar zij zit. Je vreest die let ter, de K, de P of de S of welke me deklinker dan ook. Die gaat je ontre gelen. En ja hoor, de vloeiend uitge sproken zin loopt vast als een race wagen in een grindbak; tot de assen staat hij erin terwijl de wielen mach teloos ronddraaien. Zo vergaat het de stotteraar. Rens van Liere (30) uit Goes en Levien de Putter (43) uit Kapelle weten er alles van. Zij maken deel uit van de Zelf hulpgroep Zeeland, die zaterdag 9 en zondag 10 september een trainings- en informatieweekend voor stotteraars houdt. Het accent zal liggen op de Hausdörfer-methode die gebaseerd is op de moedgevende gedachte dat elke stotteraar vloeiend kan praten. De Putter en Van Liere hebben allebei veel baat gehad bij de methode zon der die overigens tot enig-zaligma kend te verklaren. „Want elke stotte raar is anders. Voor de een werkt die benadering en voor de ander weer een andere," zegt De Putter. „Wat wij op het oog hebben, is mensen met het zelfde probleem samen te brengen, zo dat ze ervaringen kunnen uitwisselen en oefeningen kunnen doen. Er rust op stotteren een taboe. Onnodig. Stotteren is heel vervelend, maar je kunt er iets aan doen. Wij hebben ge leerd hoe en dat willen we graag aan andere mensen doorgeven." Angst Van Liere: „Stotteren heeft te maken met angst voor een bepaalde situatie. Je kunt het vergelijken met benauwd zijn in een kleine ruimte of met hoog tevrees." De Putter: „Sommige men sen blozen en dat wordt erger naar mate ze zich daar meer voor generen. Je neemt je iedere dag voor datje niet meer zult stotteren, 's Ochtends ben je vol goede moed en aan het eind van de dag constateer je dat het weer een mislukking is geworden." Van Liere: „Dat heb ik minder. Als ik weer eens mijn mond had gehouden terwijl ik er gens toch iets over had willen zeggen, dan hield ik het er maar op dat er wel weer een volgende mogelijkheid zou komen. Zo zie je, stotteraars zijn niet allemaal hetzelfde. Op school sloeg ik er vroeger op los als ik gepest werd." De Putter: „Ik niet. Ik trok me terug. Zat altijd te lezen. Zonder zielig te zijn hoor, want ik was ook wel graag op mezelf." Van Liere: „Als ik terugdenk aan mijn jeugd, dan wil ik wel tegen ouders zeggen dat ze echt op tijd met hun kinderen naar een stotterthera- n onze verslaggever GOES - De voorgestelde samen stelling van het dagelijks be- luur van het fusie-waterschap luwse Eilanden stuit op 'eerstand onder landbouwver- ïgenwoordigers op de Beve- iden. Ze krijgen geen zetel in it dagelijks bestuur, als het ituursmodel van interim- (oorzitter drs H. Eversdijk lorgen, vrijdag, ongewijzigd 'ordt goedgekeurd. algemene vergadering van it fusie-waterschap Zeeuwse landen komt morgen in party- mtrum/restaurant Landlust in ieuwdorp voor het eerst bijeen. 62 hoofdingelanden die van vier oude waterschappen ferkomen, kunnen hun tanden bijten op Eversdijks be- lursmodel. Dat is het allerbe- igrijkste agendapunt, tet dagelijks bestuur gaat tien len tellen. Dat is vastgelegd, evenals de verdeling van de ge zworenen over de vier oude wa terschappen: drie voor Walche ren, drie voor de Bevelanden, twee voor Tholen en twee voor Schouwen-Duiveland. Zo ko men alle regio's aan him trek ken. Maar in de waterschapsbestu ren zitten ook nog vijf verschil lende categorieën, die elk een aparte waterschapsbelasting betalen: ingezetenen, gebouwd,' ongebouwd, pachters en be- drijfsgebouwd. Ook die willen redelijk vertegenwoordigd zijn in het nieuwe dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden. Met name de categorieën onge bouwd en pachters - samen de agrarische sector - op de Beve landen voelen zich in Eversdijks model niet serieus genomen. De landbouwsector is op de Beve landen verreweg het grootst. Er is 52.000 hectare landbouw- gj Laserstraal op disco mag niet a ZIERIKZEE - Exploitant T. van Rees van discotheek Vani- I b in Zierikzee krijgt van de Raad van State geen toestem- q/- ming een skybeam-projector op het dak van het pand aan de Z/U Beddeweeg te plaatsen. Volgens de Raad zal de projector 1 het beschermde stadsgezicht van Zierikzee ernstig aantas- j ten. Eerder, in oktober 1994, weigerde de gemeente al Van n Rees de benodigde vergunning te verstrekken, dagj- De exploitant ging in beroep en vroeg een voorlopige voorzie- J ning aan. De skybeam, die omhoog gerichte lichtbundels ver spreidt. moest de aandacht op de discotheek vestigen en dus voor meer klandizie zorgen. De projector zou zelfs noodzake lijk zijn voor het voortbestaan van Vanity, aldus Van Rees. De gemeente meent dat het nachtelijk landschap en het mo- numentale stadsbeeld van Zierikzee schade wordt toege- )J"j bracht. Ook zou de skybeam zorgen voor 'onaanvaardbare ''chthinder' voor de omgeving. Verder zei de gemeente te vre zen dat het licht tot verwarring zou leiden voor de scheep- vaart. I- grond, tegen 21.000 hectare op Walcheren. Toch krijgt Walche ren volgens het model van Eversdijk een agrarische db-ze- tel en de Bevelanden niet. Te genstanders van Eversdijks mo del vinden dat onlogisch. Interim-voorzitter Eversdijk: „Ik kan niet meer dan tien db-ze- tels verdelen. Het is passen en meten." Voor hem heeft zwaar gewogen dat de hoofdingelan den bedrijfsgebouwd (industrie en recreatie) een db-zetel vanuit de Bevelanden willen. Ze heb ben dat in een brief aangegeven. „Dat is", stelt Eversdijk, „een hele sterke aanbeveling." 'Maar moet de grote agrarische sector op de Bevelanden daar om wijken voor bedrijfsgebouwd vraagt een aantal waterschapsbestuurders zich af. 'Op Walcheren zijn meer industriële vestigingen dan op de Bevelanden. Is het dan niet logischer een bedrijfsgebouwde uit Walcheren een db-zetel te gunnen'. Schuiven Hoewel het model 'zonder aan zien des persoons' is gemaakt, speelt mee dat vanuit Walche ren geen bedrijfsgebouwde kan didaat voor het dagelijks be stuur beschikbaar is. Medewer ker P. P. Ausems van de Kamer van Koophandel in Middelburg geeft dat met zoveel woorden aan. Hij heeft namens de hoofd ingelanden bedrijfsgebouwd de brief aan Eversdijk geschreven. Daarin staat overigens een twee de optie: de bedrijfsgebouwd db- zetel verschuift dan van de Be velanden naar Tholen. Eversdijk zegt zijn model te zul len verdedigen. Hij verwacht ze ker wijzigingsvoorstellen. „Maar ik denk dat 90 procent van het model overeind blijft." Rens van Liere (links) en Levien de Putter: ...ervaringen uitwisselen en oefeningen doen... foto Willem Mieras peut moeten gaan als er problemen zijn. Kinderen van vijf of zes jaar zijn zich nog niet zo bewust van wat eraan schort. Op die leeftijd is het makkelij ker er iets aan te doen. Het is zonde om lang te wachten, want als je vlot kunt praten, heb je zoveel meer ple zier in het leven." Klanken De Hausdörfer-methode die in het ko mend weekeinde centraal staat, ia ontwikkeld door een Duitse apothe ker die een kroostrijk gezin had met allemaal stotteraartjes. 'Zing het maar', zeiden de Hausdörfertjes tegen elkaar en zo werd daar heel wat afge- galmd. De methode die de apotheker ontwikkelde, berust op het gegeven dat gesproken informatie wordt over gedragen via klanken en niet via let ters. De Putter: „Je kunt bijna ver staanbaar spreken met weglating van de medeklinkers. Stotteraars worden gehandicapt doordat ze een woord beeld voor zich zien. Ze zien de moei lijke letter al aan het begin van de zin aankomen. Je moet volgens deze me thode leren geen verschil te maken tussen klanken en letters. Een klank is een letter en een letter is een klank. Mensen die normaal spreken hebben wat dat betreft geen probleem, maar een stotteraar moet ervan doordron gen raken dat hij schrift en spraak niet met elkaar moet verwarren. Lo gopedisten leren mensen letters goed uit te spreken. Daar heb je als stotte raar niets aan. Het gaat om de klank. Je zit met een apart probleem waar voor je een stotter-therapeut nodig hebt." De Putter is architect en Van Liere was tekenaar en is werkvoorbereider civieltechnische werken bij de ge meente Goes. Onder stotteraars is een beroep als dat van tekenaar gewild. Je hoeft niet teveel te spreken. Van Liere: „Door de therapie te volgen, ben ik toch meer de richting uitge gaan van werk waarin ik wèl moet pra ten. Mijn mogelijkheden zijn ver ruimd. Ik heb zelf nooit zoveel last ge had van eenzaamheid, maar veel stot teraars moeten toch wel oppassen dat ze niet in een isolement raken. Ook daarom willen we met onze ervarin gen iets doen voor anderen." Mannen Het trainings- en informatieweekein- de zal overwegend door mannen wor den bevolkt, dat weten ze tevoren. Er zijn viermaal zoveel mannelijke stot teraars als vrouwelijke. De Putter: „Dat heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat traditioneel aan jon gens hogere eisen worden gesteld dan aan meisjes. Dat illustreert ook waar het vandaan komt. Het heeft te ma ken met spanning. Iedere stotteraar- weet dat hij vloeiend kan spreken Praten tegen een kind of desnoods te gen de poes, dat gaat altijd prima. Maar zodra er iets op het spel staat of lijkt te staan, wordt het moeilijk. Dan ga je toch weer op zoek naar een syno niem op het moment datje die moeilij ke letter ziet aankomen en achteraf heb je spijt dat je niet precies gezegd hebt watje wilde zeggen." De informatiemiddag over de Stotter The rapie Hausdörfer is gratis te bezoeken voor stotteraars, hun familieleden, vrienden en une verder maar belangstelling heeft. Er zijn zo'n dertig stotteraars aanwezig die over hun ervaringen vertellen en er ivordt toegelicht wat de therapie inhoudt. De mid dag is in het Buitencentrum aan de Wulpen- burgseweg 4 in Veere en duurt van 14.30 tot ongeveer 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15