PZC zeeland Ontvangst zaktelefoons slecht Schuur Kloosterzande in as Onderzoek moord Goese bejaarde levert weinig op Veldslag in Goes' asielcentrum: twee ernstig gewonden PTT Telecom verwaarloost het platteland Boze Terneuzenaren belagen politiebureau na aanhouding maats Zuid-Chemie staakt verstrekking van antifluoridebrokjes Mensensmokkelaars bij veerdienst gepakt zeeuwse almanak Cd MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 bij van onze verslaggever VLISSINGEN - De ontvangst van zaktelefoons is in Zeeland verre van optimaal. In verschil lende delen van deze provincie werken zaktelefoons slecht of helemaal niet. Het platteland komt op het tweede plan bij PTT Telecom. Ook concurrent Libertel die binnenkort op de markt komt richt zich eerst op de stedelijke agglomeraties. Met de ontvangst van autoge bonden telefoons doen zich geen problemen voor. Overigens |mag Zeeland wat de ontvangst van zaktelefoons betreft nog niet mopperen. De situatie in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland is nog veel slechter. Zaktelefoons hebben in Zeeuws- Vlaanderen alleen een optimale ontvangst in de gebieden rond Breskens, Terneuzen en Hulst. In het grootste deel van Zeeuws- Vlaanderen is de dekking van het GSM-net (Global System for ^Mobile Communication) van PTT-Telecom slecht. Dat geldt ook voor het zuidelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland en een stuk van het haven- en in dustrieterrein Sloegebied, rond Veere, rond Kamperland, een groot stuk rond Burgh-Haam- stede, Neeltje Jans, de gemeente Middenschouwen, een stuk ten zuiden van Zierikzee, rond Yer- seke en een deel van Tholen. De klachten zijn bekend bij PTT Telecom. Naar aanleiding van kritiek van abonnees uit Nieuw- dorp, 's-Heerenhoek en Ovezan- wordt dan ook binnen afzien bare tijd de zendmast in Nieuw- dorp verbeterd. Overigens wil PTT Telecom, onder meer uit concurrentie-overwegingen, niet kwijt hoeveel zendmasten IC 21 1 21! 5 3i Auto gestolen J TERNEUZEN - De auto van een 165-jarige Terneuzenaar, een blauwe Opel Astra met het ken teken GG-SR-35, is tussenzater dag 18.30 en zondag 10.00 uur ge stolen uit de Terneuzense Jaco bus van Looystraat. Het pas poort, rijbewijs en kentekenbe wijs van de gedupeerde automo bilist bevonden zich in het ont vreemde voertuig. van onze verslaggever da? er in Zeeland zijn en waar ze staan. Wie er oog voor heeft kan ze overigens zo zien, hoge mas ten met een dunne staaf op de top en aan de voet een klein ge bouwtje. Een woordvoerder van PTT Te lecom legt uit dat de ontvangst van autogebonden telefoons be ter is omdat die een groter ver mogen hebben. Het gaat in dit geval om een vermogen van 8 Watt, terwijl zaktelefoons of zo genaamde hand held telefoons slechts een vermogen van 2 Watt hebben. Dankzij hun grotere vermogen kunnen autotelefoons met veel minder zendmasten toe. Een autotelefoon kan een zendmast op 25 kilometer af stand bereiken. Een zaktelefoon is aangewezen op een mast die maximaal enkele kilometers verderop staat. De zegsman geeft verder aan dat het bedrijf druk bezig is met de verbetering van het net. Eerst wordt gestreefd naar een dek king van tegen de 100 procent in heel Nederland voor het gebruik van de zaktelefoons buiten. Mo menteel is dat nog maar 70 pro cent. De volgende stap waar PTT Telecom naar toe wil is ver betering van de ontvangst in ge bouwen. Want daar wordt mo menteel nog voor gewaar schuwd in allerlei brochures: de kans op een goede verbinding is kleiner in smalle straten, tun nels, bij bebossing, hoge gebou wen, en staal- en betonconstruc ties. Binnen is een zaktelefoon beperkt bruikbaar en functio neert die het beste in de buurt van een raam. De PTT-zegsman voegt er aan toe dat zaktele foons in een auto wel optimaal kunnen functioneren als ze wor den aangesloten op een zoge naamde car-kit, een booster en een goede antenne. Van de zijde van Libertel laat R. Schepers weten dat het nieuwe netwerk van dit bedrijf vanuit de Randstad verder uitgebouwd zal worden. Het zal nog wel twee jaar duren eer heel Nederland over dit tweede GSM-telefoon- net kan beschikken. Het bedrijf streeft naar een dekking van 98 procent van Nederland. De ove rige 2 procent is water. Abon nees van PTT Telecom en Liber tel kunnen dan met elkaar' bel len. s TERNEUZEN - Enkele tiental len mensen zijn zondagmorgen vroeg 'met gepast geweld', al dus een politiewoordvoerder, verwijderd uit de hal van het Terneuzense politiebureau. De betogers eisten de onmiddellij ke vrijlating van enkele Ter neuzenaren die volgens hen eer der die nacht onterecht waren opgepakt. De politie hield tussen half twaalf zaterdagavond en zon dagmorgen vijf uur elf mensen in de Terneuzense binnen stad. Een 19-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zit nog vast, omdat hij ruim drie honderd LSD-trips bij zich had. De overige tien aangehoudenen werden opgepakt omdat zij - in strijd met de Algemene Plaatse lijke Verordening - zich ophiel den in portieken, bier dronken op de openbare weg of na een waarschuwing niet van de open- lare weg gingen. Enkele mensen die niet direct op de sommaties van de politie rea geerden, waren geregelde klan ten van het vlakbij gelegen jon gerencentrum Kalashnikov. Na dat zij waren opgepakt, besloten van onze verslaggever SAS VAN GENT - Zuid-Chemie in Sas van Gent laat geen anti fluoridebrokjes meer verstrek ken aan schapen in de omge ving. Aanleiding tot deze wijzi ging, die vorig jaar al inging, Vormen bezuinigingen en de economische situatie van de fa briek. Verder voert de directie aan dat er sprake is van vermin derde uitstoot door het bedrijf, zodat de brokjes niet langer noodzakelijk zijn. Dat staat in het jaarverslag van de schaderegelingscommissie Veehouderij Sas van Gent e.o. an de werkgroep Begeleiding Veehouderij Sloegebied. Zij hou den de fluoride-emmissies in het Sloegebied en de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone bij. Vol gens de commissie vertonen de grasmonsters in de Kanaalzone Inderdaad een dalende tendens Wat het fluoridegehalte betreft. Het was wel opvallend dat in de ■naand juli van vorig jaai' hogere Sieraden gestolen (0&P <4- Y .v* v .0 »CV .1-* j- Sï -T Wj. v- jé i In de bagage van een van de twee Ghanezen trof de marechaussee een omvangrijke hoeveelheid sieraden en horloges van nog onbekende herkomst aan. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklijke Mare chaussee Vlissingen heeft zaterdagavond bij de veerdienst Eurolink twee mensen smokkelaars aangehouden. Het tweetal, een 45-jarige Amsterdammer en een 43- jarige man uit Breda, probeerde in een auto twee Ghanezen van 30 en 33 jaar met de veerboot Euromagique naar Engeland te smokkelen. De twee Ghanezen hadden twee gestolen en, volgens de marechausse, zeer goed vervalste Nederlandse paspoorten op zak. In het Engels lieten de twee weten dat zij waren geboren in respectievelijk Beesd en Groningen. De 'Groninger' kon echter niet vertellen waar de Martinitoren staat, waarna hij zijn echte naam en nationali teit prijs gaf. In de bagage van de ander trof de mare chaussee een omvangrijke hoeveelheid sieraden en horloges van nog onbekende herkomst aan. In de dubbele bodem van zijn tas vond de marechausse ook een Ghanees paspoort met zijn foto, nadat ze onder de achterbank al een Frans vreem delingenpaspoort hadden ontdekt. Uit het vreemdelingenpaspoort bleek dat En geland hem in mei 1994 al eens de toegang had geweigerd. De Ghanezen zijn na het opmaken van het proces-verbaal overgedragen aan de vreemdelingendienst van de Walcherse politie. Die zal de twee uitzetten naar het land van herkomst. De twee smokkelaars zijn verhoord. Zij zullen zich te zijner tijd voor de rechtbank moeten verantwoor den. De marechaussee heeft eveneens zater dagavond bij de veerboot een 42-jarige Kroaat de toegang tot Nederland gewei gerd. De man was niet in het bezit van een geldig visum voor Nederland, terwijl hij alle tijd had gehad om dat bij de Neder landse ambassade in Londen aan te vra gen. dertig tot veertig Kalashnikov- bezoekers verhaal te gaan halen op het politiebureau. Toen zij niet snel genoeg te woord wer den gestaan, beukten enkele be togers hard op ramen en deuren. Een aantal agenten werkte de meeste protesterenden vervol gens naar buiten en hield enkele demonstranten aan. „Naast wat duw- en trekwerk is daarbij ook wel een klapje gevallen", beves tigde een politiewoordvoerder zondagmiddag. Om de tafel De naar buiten gedreven men- sen werden daarna te woord ge staan door districtschef F. Goudswaard en hoofd werkeen heid Terneuzen E. Kint, die bei den toevallig aanwezig waren. Afgesproken werd dat een dele- gatie van de boze betogers deze week nogmaals met de politie hoofden om de tafel gaat zitten om de problemen uit te praten, verklaarde de woordvoerder. Al le aangehoudenen, op de LSD- bezitter na, konden enige tijd na het opstootje bij het bureau èn na het betalen van negentig gul den (de 'vaste' schikking bij het 'lik-op-stukbeleid') het politie bureau verlaten. gehalten in het gras gemeten werden. Dat was wellicht te wij ten aan tragere groei van het gras, zo staat in het jaarverslag. Rond het Sloegebied kregen de schapen die buiten lopen in de maanden januari tot en met maart en in december wel anti- fluoridekorrels. Verder werd op enkele rundveebedrijven een roodverkleuring van het zwarte haarkleed waargenomen. De oorzaak hiervan kon niet wor den achterhaald. CADZAND - Uit een woning aan de Badhuisweg in Cadzand is tussen vrijdagmiddag vier ur en zaterdagmorgen één uur een aantal sieraden gestolen. De wo ning werd tijdens de afwezigheid van de bewoner geheel door zocht. Ravage aangericht in kazerne bij afwezigheid brandweerkorps van een medewerker KLOOSTERZANDE - Een brand in een boerenschuur aan de Groenendijk in Kloos terzande heeft in de nacht van zaterdag op zondag zeker voor driehonderdduizend gulden schade aangericht. Het gebouw werd totaal ver woest. Het vuur werd bestre den door 22 brandweerlieden van de korpsen Kloosterzan de en Vogelwaarde. Het blus sen werd bemoeilijkt door de aanwezigheid van asbest in het dak. Volgens de brand weer heeft dit geen gevaar op geleverd voor de omgeving. Bij terugkomst in de kazerne in Kloosterzande kreeg de brandweer nog een onaange name verrassing. Onverlaten hadden kleding, materialen en voertuigen met poeder blussers bespoten, waardoor voor duizenden guldens scha de werd aangericht. De oorzaak van de brand in Kloosterzande, die zaterdag avond even voor twaalf uur uitbrak, is nog onbekend. In eerste instantie rukte alleen het korps van Kloosterzande uit. Bij aankomst sloegen de vlammen al uit het dak en werd het korps van Vogel waarde ter assistentie opge roepen. „Toen konden wij niet meer doen dan de omliggende panden nat houden", vertelt brandweercommandant W. Broekhoven. Het blussen werd bemoeilijkt doordat de watertoevoer op driehonderd meter afstand was. De brand weer had het vuur na ruim een uur onder controle. Er werd tot acht uur zondagochtend nageblust. De brandweer is echter de hele zondag bezig geweest met het nathouden van het asbest. Vandaag (maandag) buigen deskundigen zich over een plan van aanpak in verband met de verwijdering van het asbest. De brandweercom mandant was er bij de brand melding reeds vanuit gegaan dat er asbest in het dak aanwe zig kon zijn. ..Uiteraard is ge bruik van asbest tegenwoor dig verboden. Het gaat hier om een oude schuur en vroe ger werd er nu eenmaal veel asbest gebruikt", stelt Broek hoven. Toen een ploeg van de Kloos- terzandse brandweer zondag ochtend rond half vijf terug kwam bij de kazerne bleek dat er ongewenst bezoek was ge weest. Onbekenden waren de niet afgesloten kazerne bin- I Terwijl brandweerlieden bezig waren met het blussen van de brand in een schuur aan de Groe nendijk, spoten onverlaten in de kazerne in Kloosterzande een aantal poederblussers leeg. foto Charles Strijd nengegaan en hadden met drie poederblussers 26 kilo poeder gespoten op de kleding van de brandweerlieden. Ook enkele nieuwe brandweerpak- ken werden beschadigd. En kele auto's van de vrijwilligers moesten het eveneens ontgel den. Tenslotte werd een tele fooncel ondergespoten. Er is aanzienlijke schade aange richt. „Het is bij de beesten af", laat de geëmotioneerde brand weercommandant weten. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Bij een brand telt iedere se conde. Daarom is er geen tijd om de kazerne en de personen auto's van de brandweerlie den af te sluiten. Dit gaan wij in de toekomst wel doen. Dat betekent dat mensen die met een brand te maken krijgen extra gedupeerd kunnen wor den. Deze kwestie moet gron dig worden uitgezocht. Inmid dels hebben wij een blusappa- raat teruggevonden in een vij ver. Omdat de kazerne volop verlicht was hopen wij dat er getuigen zijn. Bovendien is er een voetafdruk in het poeder gevonden, die niet afkomstig is van een van mijn mensen." Middelburger wint NK modelracen VELP - René van der Peijl uit Middelburg is zondag in Velp Nederlands kampioen modelracen in de DTM-klasse gewor den. Van der Peijl won de wedstrijd met overmacht, zodat hij in het klassement voor zijn concurrenten onbereikbaar is gewor den. De laatste wedstrijd van het seizoen, volgende maand, is nu een formaliteit. „Het ging perfect, dus het werd een heel ruime overwinning", zei Van cler Peijl na afloop. „De eerste twee minuten konden de anderen het nog wel bijhouden, maar een wedstrijd gaat toch over vijf minuten. Het snelheidsverschil is gewoon te groot. Ik ben absoluut de snelste." Om de andere modelracers volgend jaar meer kans te geven wordt overwogen de regels aan te passen. Net zoals in het 'ech te' toerwagenkampioenschap krijgt de winnaar bij de volgen de race een extra gewicht in de auto. zodat zijn wagen langza mer wordt. Vrijwilligers ramp 1953 bijeen NIEUWERKERK - De reünie afgelopen weekeinde voor oud- vrijwilligers die na de watersnoodramp van '53 hielpen bij de wederopbouw van Schouwen-Duiveland trok veertien deelne mers. Onder hen waren zes Engelsen. De hulpverleners namen onder meer een kijkje in Nieuwerkerk en bezochten zondag de stormvloedkering. Van een overvol programma was geen spra ke. „Hoefde ook niet", aldus L. A. van de Schelde uit Nieuwerkerk. „De mensen hadden elkaar veertig jaar niet gezien. Er viel een heleboel bij te praten." Van de Schelde noemde het een prach tig weekeinde vol emoties. Zij vindt de reünie voor herhaling vatbaar. „Maar de volgende keer moeten we proberen er nog meer mensen bij te betrekken." Taxi in de sloot: zware schade POORTVLIET - Een taxi werd totaal vernield bij een ongeval zaterdagochtend op de Postweg te Tholen. De auto raakte van de weg en kwam in een sloot tot stilstand. De chauffeur, die het er zonder kleerscheuren vanaf bracht, verklaarde een knik in zijn stuurinrichting gevoeld te hebben vlak voordat het onge luk gebeurde. Vernielingen in Terneuzen TERNEUZEN - Verschillende Terneuzenaren zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag het slachtoffer geworden van vandalis me. Van een aan het Schoolplein geparkeerde auto werd een ruit vernield. Een ruit van een pand aan de Van Steenbergen laan werd met een steen aan diggelen gegooid en van een in de Tholenstfaat geparkeerde auto werden drie banden lekgesto- ken. Auto rijdt door na aanrijding THOLEN - Een onbekende bestuurder van een personenauto is doorgereden nadat hij zondag in de vroege ochtend op de Wal te Tholen een 17-jarige bromfietser uit Oud-Vossemeer had aangereden. De jongen liep verwondingen op aan zijn arm en de bromfiets raakte flink beschadigd. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over vijf. Ligfietser Bram Moens scoort LELYSTAD - De Middelburger Bram Moens is tijdens de we reldkampioenschappen ligfietsen in Lelystad op drie van de vijf onderdelen als eerste geëindigd. Op de 200 meter en de mijl noteerde hij de snelste tijd. In de uursrace legde hij de grootste afstand af: 50,4 kilometer. Op de onderdelen 4 en 25 kilometer eindigde Moens als tweede. Ook de negentienjarige Björn Frank uit Vlissingen kwam goed voor de dag. Hij werd tweede op de mijl en derde bij de 4 kilome ter. In de uursrace legde hij 49,1 kilometer af. Het was voor het eerst dat het WK ligfietsen werd georgani seerd. Aan het evenement deden ook Amerikanen, Canadezen en Russen mee. GOES - Een uitgebreid passan- tenonderzoek in het Goese cen trum in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft geen ophelde ring kunnen verschaffen in het misdrijf tegen de 81-jarige Goé- senaar S. Blokpoel. Zoals be kend overleed de bejaarde man nadat hij in de nacht van 18 op 19 augustus met ernstige ver wondingen was aangetroffen in het park aan de Goese Oostwal. De politie werkt met twintig- mensen aan de zaak. Bij het pas- santenonderzoek bezocht de po litie onder meer cafés in de bin nenstad. Aanwijzingen omtrent dader of motief leverde dat niet op. Wel is vast komen te staan dat Blokpoel de bewuste nacht tussen 24.00 uur en 0.30 uur wan delde van de Grote Markt rich ting Oostwal. Hij liep via de Lombardstraat, de Oude Vis markt en de Gasthuisstraat. Het buurtonderzoek wordt voortge zet. De politie wil graag in contact komen met een jonge man die in de nacht van het misdrijf tussen 00.15 uur en 0.30 uur op een ram melende fiets reed van de Oost wal richting het Groene Weidje. Telefonische informatie is ook welkom van andere mensen die deze nacht tussen 24.00 uur en 00.30 uur in het bewuste gebied aanwezig waren. Eventuele ge tuigen kunnen zich melden bij het bureau te Kruiningen. van onze verslaggever GOES - Bij een massale vecht partij in het asielzoekerscen trum in Goes zijn zaterdag avond twee mannen ernstig ge wond geraakt. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Zij worden verdacht van po ging tot doodslag c.q. zware mishandeling. Nog meer aan houdingen worden niet uitge sloten. Twee groepen asielzoekers gin gen elkaar rond kwart voor tien met messen en stukken hout te -lijf. Hierbij liepen twee van de vechtenden meerdere steekwon den op. Beiden werden met een slagaderlijke bloeding in het Oosterscheldeziekenhuis opge nomen. Hun toestand is stabiel. Een derde man liep een hoofd wond op, maar kon na behande ling terug naar huis. Volgens de politie ontstond de vechtpartij naar aanleiding van een ruzie tussen kinderen van beide partijen. Rolf die zich sinds zijn ne gende verjaardag de geluk kige bezitter van een radio- cd-speler mag noemen, stroopt regelmatig de kasten van zijn ouders af op zoek naar cd's die 'hem wel iets lij ken'. Zo stuitte hij op een schijfje, ivaarop een bekend violist nummers van Strauss Co ten gehore brengt. „Mam, wie is die Strauss wilde hij iveten. De verhan deling over componisten die volgde kon hem maar matig boeien. En hij bleef boven dien met een prangende vraag zitten: Maar wie is die Có dan toch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5