Kreken zijn voor otters te vervuild Zomeruniversiteit werkt aan fusie met Schelde Universiteit PZC Symptomen van een hete zomer I Overbrengen zand naar Oosterschelde blijkt veel te duur Forum over hulp na seksueel misbruik Zwinstreek staat centraal in Week van het Landschap Goede opleiding geen garantie baai allochtone vrouw k zeeland 14 Voortplantingsproblemen door PCB's lezers schrijven ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Als de otter terug moet komen in de Zeeuws-Vlaamse kreken, moet eerst de bron van vervui ling worden opgespoord die ervoor zorgt dat otters zich niet kunnen voortplanten. In een onderzoek naar de PCB- vervuiling in Zeeland, ge maakt door de provincie, wordt geconstateerd dat het PCB-gehalte in vis en in de bo dem van de kreken in Zeeuws- Vlaanderen, nog te hoog is om er otters uit te zetten. De die ren zouden, als ze niet ten dode zijn opgeschreven, dan toch gedoemd zijn uit te sterven door voortplantingsproble men. PCB's, oftewel Polychloorbife- nylen, kunnen op verschillende manieren in de onderwaterbo dems raken of geraakt zijn. De stoffen mogen niet meer toege past of uitgestoten worden in industriële processen, maar het is niet zeker of alle bronnen echt verdwenen zijn. PCB's kunnen vanuit de lucht in de grond en in het water terecht komen, ze kunnen van wegen afspoelen, door overstort van uit rioleringen in het water ra ken en door afwatering van om liggende polders. Het is niet mogelijk om met de gegevens die de provincie nu heeft, vast te stellen of de vervuiling vroe ger, dan wel recent is ontstaan. Daarom is de eerste aanbeve ling in het onderzoek een na dere studie naar de bronnen. Integraal Omdat het integraal waterbe heer in Zeeuws-Vlaanderen er op gericht is de otter terug te krijgen in de kreken, die daar voor zeer geschikt zijn. ligt het zwaartepunt van het onder zoek op dat punt. Ook het Wes- terschenge en een kreek bezui den Tholen zijn onderzocht, maar de meeste monsters wer den genomen in Zeeuws-Vlaan deren. De ligging en vorm van de kreken lenen zich uitste kend voor de vestiging van ot ters, maar dan moet er eerst een heleboel gebeuren. De Waterschappen in Zeeuws- Vlaanderen doen hun best om meer glasaal over de dijken te krijgen, zodat otters voldoende te eten kunnen krijgen. Maar die aal moet dan wel op schone bodems opgroeien. De PCB- norm wordt weliswaar niet overschreden in vis en onder waterbodems, maai' die norm is dan ook geënt op mensen. Mensen kunnen gerust paling uit de kreken eten mits ze maar niet meer dan een kilo per week uit de Stierskreek en niet meer dan acht kilo per week uit de Braakmankreek consumeren. In alle kreken echter zit het PCB-gehalte in vis en onderwa terbodem op of boven de norm die voor otters moet worden ge hanteerd. De onderzoekers bevelen dan ook aan eerst de bronnen te on derzoeken, ze indien nodig uit te schakelen en vervolgens de onderwaterbodems te saneren. Daarna moeten de kreken goed in de gaten worden gehouden waarbij in ieder onderzoek de otternorm moet gelden. De zeldzaam geworden otter heeft een schoon milieu nodig om zich goed te kunnen hand haven en voortplanten, foto Raymond Rutting ANP van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zomeruni- versiteit Zeeland bereidt een fusie voor met de Internatio nale Schelde Faculteit (ISF). De twee kennis-organisaties den ken samen sterker te staan in het streven hun bestaande acti viteiten overeind te houden, en zo mogelijk verder uit te bou wen. De onderhandelingen tussen de twee besturen zijn al in een zo ver gevorderd stadium dat de fu sie half september kan worden beklonken. Voorzitter J. Boog- erd-Quaak van de zomeruniver- siteit verwacht dan een ja woord. „Alle neuzen staan de zelfde kant op." De Internationale Schelde Fa culteit ontstond zes jaar geleden uit een initiatief van de zomer- universiteit. De organisatie, die voor een belangrijk deel wordt gevoed door Europese fondsen, treedt in de Euregio Schelde- mond op als schakel tussen be drijven en (hoger) onderwijs, on der meer bij het opzetten van hoogwaardige research- en scho lingsprogramma's. De zomeruniversiteit moest dit jaar alle zeilen bijzetten om het hoofd boven water te houden, nadat het provinciebestuur de subsidiëring staakte. Doordat sponsors te hulp kwamen en de provincie op het laatste moment nog met wat geld over de brug kwam. kon de jaarlijkse zomeru- niversiteitsweek toch doorgang vinden. In totaal 237 cursisten namen er de afgelopen dagen aan deel. Daarvan kwamen kwa men er 185 uit Zeeland. 27 uit overig Nederland en 25 uit Bel gië. Sommigen schreven zich in voor meer dan een studiepro gramma. Er is sprake van een re delijk vaste klantenkring. Het grootste deel van de cursisten, 65 procent, deed eerder ook al mee. Volgens voorzitter Boogerd- Quaak ziet het er naar uit dat de zomeruniversiteit komend jaar op de oude voet kan blijven doordraaien, ook als de fusie met de ISF onverhoopt niet door zou gaan. Dat is mede te danken aan het cursusgeld dat deelne mers ook dit jaar weer binnen brachten. De Zomeruniversiteit streeft er naar de activiteiten te 'verbreden' en te 'verdiepen'. Maar daarvoor moet dan wel geld worden gevonden. „Het huidige financiële draagvlak laat niet toe dat risico's worden genomen." Ruim vijftig mensen, onder wie een tiental hoogleraren, verleen den dit jaar vrijwel kosteloos medewerking aan de universi- teitsweek. Prof dr C. Hamelink, voorzitter van de wetenschappe lijke raad, benadrukt dat de be langeloze medewerking van hoogleraren heel bijzonder is, gezien de bezuinigingen waaron der het universitair leven ge bukt gaat. Het onderstreept vol gens hem dat in de wetenschap pelijke wereld waarde aan de zo meruniversiteit wordt gehecht. De meeste belangstelling trok dit jaar de studiedag over flexi bilisering van de arbeid. Er kwa- van onze verslaggever MIDDELBURG - Het 'wilde' idee om schoon baggerzand uit de Westerschelde in grote hoe veelheden naar de Oosterschel de te brengen is door Rijkswa terstaat verlaten. De kosten zijn gigantisch en het 'natuurrende- ment' twijfelachtig. Bovendien bestaat er, volgens Rijkswater- staat-medewerker drs A. Kop, nauwelijks steun voor zo'n in greep. Het leek op het eerste gezicht zo'n mooie, logische gedachten- spinsel. In de Westerschelde zit te veel zand. Dat moet worden weggebaggerd voor de verdie ping van de scheepvaartweg naar Antwerpen. De Ooster schelde kampt sinds de aanleg van de stormvloedkering met een tekort aan zand. 'Eén en één is twee', dachten deskundigen die aan het herstel plan voor de natuur in de Wes terschelde werken. Dat plan wordt gemaakt in verband met de komende Westerschelde-ver- dieping. 'Waarom koppelen we het overschot aan schoon zand niet aan het zandhonger-pro- bleem in de Oosterschelde Verslechtering van de natuur waarden en visserijfuncties van de Oosterschelde zou daarmee tegengegaan kunnen worden. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) reageerde bij de bekend making van dit 'wilde' idee ge lijk al ongelovig. En ook bij Rijkswaterstaat werd er wat la cherig over gedaan. Maar de maatregel stond wel vernoemd in het officiële plan van aanpak Herstel natuurwaarden Wester schelde van april dit jaar. Om elk misverstand te voorko men heeft Rijkswaterstaat-me- dewerker Kop, voorzitter pro jectgroep herstel natuur Wester schelde, nu laten weten dat de optie 'zandtransport' van tafel is. Hij heeft dat in een brief be kend gemaakt aan het bestuur lijk overleg Westerschelde, waarin gemeenten en provincie zitten. Rijkswaterstaat is tot de conclu sie gekomen dat het slepen met baggerzand duur is en waar schijnlijk nauwelijks 'natuur- rendement' oplevert. De zand- honger van de Oosterschelde is bovendien niet te stillen. Er is een tekort van 400 a 600 miljoen kubieke meter zand, terwijl er jaarlijks in de Westerschelde 'slechts' 10 a 15 miljoen kubieke meter wordt gebaggerd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Artemis, het centrum voor vrouwenhulpver lening in Middelburg, houdt vrijdagmiddag 1 september een openbare forumdiscussie over hulp aan slachtoffers van sek sueel misbruik. Daarmee sluit Artemis een 'open week' af waarin de activiteiten van het centrum onder de aandacht worden gebracht. De forumbijeenkomst moet de vele instellingen die te maken hebben met slachtoffers van seksueel geweld nader tot elkaar brengen, en uitleg geven over hun vaak uiteenlopende werk wijzen. Aanleiding is een artikel in deze krant over versplintering van de hulpverlening. In het forum zitten Linda Goen- se (psychiatrie ziekenhuis Vlis- singen). Gert de Meijer (crisisop vanghuis De Meerpaal Vlissin- gen), Miranda Wijnekus (hypno- therapeute Zuid-Beveland). Greta Meints (vrouwenhulpver lening Petra Middelburg) en Martha Vergouwe (Artemis). Al lerlei hulpinstellingen, finan ciers en andere 'betrokkenen' zijn speciaal uitgenodigd aan de discussie deel te nemen. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van Artemis aan de Koudekerkseweg 133 en begint om 14 uur. Daaraan vooraf gaand biedt de open week tal van presentaties, voordrachten en workshops rond activiteiten van Artemis, zowel 's ochtends, 's middags als 's avonds. Onderwerpen zijn onder meer een werkgelegenheidsplan voor vrouwen. reflexzonetherapie, homeopathie, lichaamstaal, eet stoornissen. dromen, Tai-Chi, polariteitsmassage, ouder wor den, stress, burn-out, verslaving, hypnose, trauma-groepshulp en individuele hulp. Beeld van een vervlogen tijdperk: geen sterveling te bekennen op het bloedhete terras. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - 'Ha, heerlijk' wordt er geroepen. 'Eindelijk houdt die koperen ploert zich even gedeisd'. Is dat even een lekker gevoel! De kleding hangt niet meer als een klam me deken om het lijf. Het zuchten bij de verplaatsing van het lichaam is verstomd. Als autorijder hoef je niet meer alle portierraampjes te genover elkaar open te zetten, met alle kans op een stijve nek. Het warm eten smaakt beter en 's avonds kunnen we zowaar het dekbed weer ve len. Prima zo. Politie en horeca zijn in de af gelopen weken geconfron teerd met de bijwerkingen van het niet kapot te krijgen war me weer. Vakantievierders toonden zich veelal mild ge stemd omdat ze kregen waar op ze hoopten zonder daar voor naar verre zuidelijke oor den af te zakken. Maar wie een arbeidsprestatie moest leve ren, viel veel eerder dan an ders ten prooi aan snel opflak kerende irritaties. Wat wil je ook: slecht slapen, vervolgens niet uitgerust op het werk ver schijnen om daar in een slecht geventileerde omgeving wei nig meer te doen dan de ziel in lijdzaamheid te bezitten. Wie na weer zo'n dag thuis komt, waar alle ramen en deu ren openstaan om nog een beetje tochtige koelte binnen te krijgen, pakt natuurlijk eer der de telefoon om de politie te verwittigen van wel erg bui tensporige herrie bij de barbe cuende buren of het kabaal op het terras van een nabij café. Met name de politie in het Oosterscheldebekken maakt gewag van regenbuien aan te lefoontjes over geluidsover last omdat op de zwoele avonden een belangrijk deel van het sociale leven zich naar de straat verplaatste. Zakkenrollen Het gilde der zakkenrollers hield zich opvallend koest. Er waren althans minder meldin gen. Waarschijnlijk doordat het publiek, gehuld in weinig kleding, nu minder zakken in de gaten had te houden, zodat daarmee de kans op ontfutse len van de portemonnee aan zienlijk werd beperkt. Voor strandwacht Rinus Cor- bijn uit Vrouwenpolder lever de de heersende hitte een be duidend overzichtelijker werkterrein op. Met zo'n tien duizend vrijetijders aan en voorbij de vloedlijn kan er heel wat werk aan de winkel zijn. „Als mensen volop in bewe ging zijn, levert dat eerder on gelukjes op en kan er ook wat gemakkelijker een kind zoek raken. Maar nu zag je dat het publiek zich erg rustig hield en op een kliek bij elkaar bleef zit ten". Moe geraakt van het almaar aanhoudende tropenweer be gon men vanzelf weer te mop peren, signaleert Corbijn. Over het gebrek aan voldoen de parkeergelegenheid bij voorbeeld. Het lichtere toe- zichtwerk werd weer royaal gecompenseerd door het kar wei van het schonen van het strand. Het doorlopend druk ke dagbezoek liet duidelijke sporen achter. ..Vooral bij de Veersedam maakten ze er een gigantische puinzooi van". Terras Volgens Ben van Damme, ho telhouder (Arion-Vlissingen) en woordvoerder van de Zeeuwse horecabranche-orga nisatie moet de hitte menig terrasuitbater parten hebben gespeeld. „Ik kon zelf overdag mijn terras net zo goed sluiten. In de zon en uit de wind was het er soms veertig graden. Daar ga je toch niet zitten! Maar, 's avonds laat kreeg ik de mensen weer met geen stok van het terras af'. Veel lust tot het afnemen van complete me nu's was er niet. Van Damme: „Ja iets van salade wilde er wel in. Of mensen namen een ton getje. Met z'n tweeën". Gasten die bij Arion een goed kopere kamer aan de achter zijde hadden geboekt, waren aanzienlijk koeler af dan huur ders van een kamer aan de ui terst zonnige zeezijde met bij passend boulevardbreed uit zicht. „Want daar schroeide je weg op het balkon". Van Damme wil zeker niet kla gend overkomen. Daar is, vindt hij, ook geen reden toe. „Als ik moet kiezen tussen het Hollandse weer en dit; neem ik toch het laatste. Het logiesge- beuren houdt nu langer aan." En de horecabedrijfsvoerder noemt het een plezierige bij komstigheid dat het publiek met dit fraaie seizoen als gege ven niet meer zo snel de nood zaak zal inzien om volgend jaar een verre buitenlandse bestemming op te zoeken. „Waarom zou je Thuis kan het ook goed weer zijn. Dat rendement pakken we vol gendjaar". men 53 cursisten op af. Ook het studieprogramma over ruimte lijke ordening in het landelijk gebied scoorde hoog: 41 deelne mers. Hetzelfde geldt voor de studiedag over stress: 39 cursis ten. Ronduit slecht was de belang stelling voor het tweedaags pro gramma over dialect in Zeeland. Daar kwamen slecht 20 mensen op af. De culturele avond die er aan was gekoppeld trok weer wel een volle zaal. Een avondde bat over ethiek op de elektroni sche snelweg was, wat de be langstelling betreft, een ander dieptepunt. De zomeruniversi teit blijkt te voldoen aan de ver wachting dat ze beroepsbeoe fenaren en leken met elkaar in contact brengt. Zestig procent van de cursisten was beroeps matig bij het onderwerp betrok ken, de overigen schreven in uit persoonlijke interesse. van onze verslaggeefster RETRANCHEMENT - De Zwinstreek, het meest westelij ke puntje van Nederland, staat centraal tijdens de Week van het Landschap die duurt van vrijdag 15 tot zondag 24 septem ber. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft dit grensge bied tussen Nederland en Bel gië, tussen land en zee, tussen badplaatsen en polderland, uit gezocht om het publiek kennis te laten maken met de natuur en met het werk van de stichting. De Zwinstreek biedt de bezoe ker een grote verscheidenheid aan landschappen en bijzondere elementen. Het Zwin, de voor malige zeearm waaraan de stad Brugge haar rijkdom dankte, is nu een slufter, die een paar keer per jaar onderloopt. Daardoor vertoont het vroegere vaarwater een bijzondere vegetatie, waar verschillende soorten vogels een rust-, broed- of fourageerplaats vinden. Bij het Zwin is ook een van de laatste vindplaatsen in Neder land, van de felgroene boomkik ker. Een juweel op natuur- en cultuurhistorisch gebied is ook Retranchement, waar de stich ting Het Zeeuwse Landschap sinds kort de wallen beheert. De Week van het Landschap be gint vrijdag 15 september met een landelijk symposium met als thema 'Naar een grenzeloos mooi Landschap'. Het thema past in dat van het Eurpese Na tuurbeschermingsjaar 1995. De volgende dag. op zaterdag, opent Ton van Oosten, voorzit ter van de dorpsraad in Retran chement, de week door een infor matiebord bij de wallen te ont hullen. De bewoners van Re tranchement kunnen een excur sie maken in hun eigen onT7 ving en krijgen daarna de genheid een open discussier1^ voeren over het beheer vanfch wallen. fv* Familiedag W Zondag 17 september staatr1 het programma als familie»0™ net als zondag de 24ste. In t°r< Bezoekerscentrum bij 't Zfeli kunnen belangstellenden <F een excursieroute afhalen interessante elementen #Pj jong en oud. Maandag 18 en dag 22 september beginnen P101 14.00 uur open excursies bij Por Bezoekerscentrum. Wie rnedj haakt aan bij de gidsen die ar over het gebied weten. 7 Speciaal voor ouderen is er dr? dag 19 september een verkqL excusie door het Zwin en int Kivittepolder met een dialezï Aanvang 14.00 uur. De woj7 dag is ingeruimd voor de kirK--, ren. 's Ochtends ontvangt!1J stichting de basisschooljei van Retranchement en 's n[|| dags alle kinderen die ko7 willen. Om 13.30 begint een ia dekkingstocht met verrassefO elementen in het Zwin en in feu bezoekerscentrum. mtt Sponsors en toekomstige spiaa sors van de activiteiten vanbb Zeeuwse Landschap in de n streek, worden donderdag ig vangen en getrakteerd op extpcf sies langs de verschillende later schappelijke attracties. Voorfjjt terdag 23 september staat tg s sponsorloop op het prograrnjstr de enige activiteit waanpde deelnemers moeten betalen, ito geld wat met De Loop voor taa Landschap wordt verdiefeef komt ten goede aan de boomï kers. waarvoor het leefgetjnl kan worden uitgebreid f nieuwe putten. [q] pDl van onze verslaggever MIDDELBURG - Goed opge leide vrouwen van buitenland se afkomst melden steeds vaker dat ze in Zeeland geen fatsoen lijke baan kunnen bemachti gen. Ze blijven veelal aangewe zen op slecht betaald werk en ongunstige arbeidsvoorwaar den. De kwestie is onderwerp van een 'mini-conferentie' die zaterdag 9 september wordt ge houden in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele te Middel burg. Bedoeling van de conferentie is de hinderpalen in beeld te bren gen en te bekijken hoe die uit de weg kunnen worden geruimd. Zowel van instanties die op de arbeidsmarkt een bemiddelen de rol spelen als van migranten vrouwen wordt verwacht dat ze een bijdrage aan de discussie le veren. Ook andere betrokkenen of geïnteresseerden zijn welkom. De conferentie vindt plaats on der het motto 'Onbekend is niet onbemind' en duurt van 13.30 tot 17.00 uur. De organisatie is in handen van de vakbeweging FNV, het Steunpunt Buitenlan ders van VMC Zeeland en de vakbondschool migrantenvrou wen. De discussie wordt begeleid door het Instituut voor Trans culturele Ontwikkeling te Utrecht. Tot de sprekers bfj. ren de dames M. Utlu (Nef lands Centrum Buitenland] A. Stahl (wethouder Terneuz L. Poppe (wethouder Vlis gen), L. de Hoogh (GAK en de heer T. Westerveld beidsvoorziening Zeeland). Verdachte van L ontucht blijft in hechtenis verslaggeefster van onze BRUINISSE - Een 28-jai man uit Bruinisse die erW^ wordt verdacht ontucht te J I ben gepleegd met twee miiif jarige plaatsgenootjes, is dag voorgeleid aan de rechp commissaris. Deze heeft de tie toestemming gegeven verdachte voorlopig vastj" houden op het bureau. Het misdrijf zou zich maai aan het einde van de micf, hebben afgespeeld op een spt plaats aan de Deltastraatr Bruinisse. Op basis van eenu nalement van de verdachte.Lj de 28-jarige man dinsdag in (tl terland worden aangehouL De verdachte en de slachtoir kenden elkaar niet. Het is f niet bekend of de verdachte eerder ontucht heeft gepleegL^ Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen beril artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open bit' oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdf mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het rechlfke inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerctwi nar. Fiets-wind II De opmerkingen van Hans Ber- revoets in deze rubriek (PZC 22- 8) vragen om een reactie. Waar heeft Berrevoets (of wanneer) in Zeeland gefietst? Op Walcheren is al enkele jaren geleden door de ANWB en de Fietsersbond ENFB een fietsbewegwijzering geïnstalleerd. Deze fietsbeweg wijzering is gevolgd door een fietsbewegwijzering in Zeeuws- Vlaanderen door het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. Maar de afrit van de veerboot aan de Vlissingse kant is een probleem. Je kunt namelijk niet naar de PZC-kantoren fietsen zonder de wet te breken. Voor heen liep er een fietspad over het Stationsplein dat je regelrecht naar het fietspad richting PZC bracht. Dat fietspad is afgebro ken; je wordt nu naar het fiets pad achter de bus geleid. Maar dat is het fietspad naar de boot toe, aan jouw linkerkant van de weg. Als je dat toch neemt word je terecht uitgescholden door de fietsers die naar de boot rijden, want er is nergens een waarschuwing dat dit gedeelte voor fietsverkeer in twee richtin gen bestemd is. En als je merkt datje aan de verkeerde kant van de weg zit en naar een oversteek plaats zoekt, dan merk je dat er geen oversteekplaats voor fiet sers is. Dus ga je maar op eigen houtje ergens over, hopend dat je het goed doet. De geregelde klanten fietsen (en wat erger is: brommen) over het Stationsplein regelrecht Sport lok. vf "J het fietspad aan hun recliU kant. Maar dat mag zo bei niet. Maar aan de linkerkanti j. de weg fietsen kan je ook eerl^ keuring opleveren. Al met alL verwarrende situatie. L Marie PL RijnstraiL^ Oost-Soutl yer en, Ér. c jjnsi Bungeejumpen is volgens L d'Haens (PZC 21-8) een 'must de Reynaertfeesten in Hulst.»- - Hoe gekker, hoe mooier. Nsl ene kick snel over op de anii> kick. Moet. alles wat kan? Bungeejumpen is een zeer 71 vaarlijke 'sport' (sport?). Enl» i niet zozeer omdat het elas kan breken, maar omdat er grote risico's zijn voor het scl ren en kapot gaan van spie botten en je hersenen. Weet u. dat de hersenen enorme klap krijgen, dat ze lier en weer geschud worden, z< seI bij botsingen van auto's? inn Als ik een verzekeringsm 'S' schappij was. dan zou ik fl 'e' sen. die zo nodig moeten 1 lrS geejumpen, niet verzekeren ea moeten leren 'nee' te zegger 'ar gen het idiote aanbod er: 'kicks', tegen drugs op alk11 gebied. I. Schcek' Kalkoenspren VHss» lbl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14