Greenpeace weg van Mont Blanc Ongekende watersnood China treft ruim 114 miljoen mensen PZC Israël verbetert watervoorziening voor Palestijnen Aanslagen Parijs door zelfde groep Overwinningsvuurwerk Neonazi's ontkomen na verboden mars buitenland Barre weer en politie breken weerstand actievoerders het weer in zeeland Honderden doden bij noodweer Marokko snelheidscontrole en in europa MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 door Theo Haerkens CHAMONIX/DEN HAAG (GPD) - Met het naar beneden halen van twee leden van Green peace, die de ijskoude nacht op de top van de Mont Blanc in een geïmproviseerde sneeuwhut doorbrachten, is gisterochtend een eind gekomen aan actie op de top van de berg. De milieuor ganisatie trok zich zaterdag te rug nadat de Alpenpolitie het anti-neutronenteken van de berg verwijderde. „Wij hebben ons punt gemaakt en ons pro test tegen de voorgenomen kernproeven in Mururoa kun nen uitdragen", aldus Green peace. Deze officiële reactie gaat echter voorbij aan de invloed die de van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische ka binet heeft zondag besloten op korte termijn iets te doen aan de watervoorziening van Pale stijnse dorpen en steden op de Westelijke Jordaanoever. De ministers waren onder de in druk van een programma over het waterprobleem, dat de Israë lische televisie het afgelopen weekeinde uitzond. Daarin was onder meer te zien hoe de inwo ners van de militante Israëlische nederzetting Kiryat Arba royaal met vanonder de Westoever op gepompt water omgaan, terwijl in een naburig Palestijns dorp de akkers verdorren doordat de boeren te weinig water krijgen FIS dreigt met meer geweld LONDEN (AFP/ANP) - Als de Algerijnse autoriteiten in no vember presidentsverkiezin gen organiseren, gaan de isla mitische groepen hun gewapen de strijd opvoeren. Dat zegt Anwar Haddam, het hoofd van de parlementaire de legatie in het buitenland van het in Algerije verboden Islamitisch Reddingsfront (FIS) in de Britse krant The Times van zaterdag. Algiers maakte vrijdag bekend dat op 16 november de eerste ronde van presidentsverkiezin gen wordt gehouden. toegewezen door het militaire gezag. Israëliërs verbruiken per hoofd van de bevolking vier maal zoveel water als de Pale stijnen. 'Weerzinwekkende en bescha mend' noemde minister van mi lieuzaken Yossi Sarid de water situatie op de Westoever. Premier Jitschak Rabin heeft la ten weten dat Israël waterleidin gen gaat aanleggen naar Kiryat Arba en andere nederzettingen. Als die gereed zijn. over onge veer twee jaar, zal er meer water beschikbaar worden gesteld aan de Palestijnen. De Israëlische regering overweegt voorlopig extra water met tankwagens naar Palestijnse dorpen te bren gen. De Israëlische regering heeft verder besloten op de Westelijke Jordaanoever nog eens acht be stuurstaken over te dragen aan de Palestijnen. Het gaat om ar beidszaken, handel en industrie, olie en aardgas, verzekeringen, post, statistieken, plaatselijk bestuur en landbouw. Na een sluiting van tien dagen is de grens tussen de Gazastrook en Israël zondag weer openge steld. De Palestijnse politie ar resteerde vrijdagavond in Gaza- stad Wael Nasser, een aanhan ger van de islamitische verzets beweging Hamas, die ei-van wordt verdacht een zelfmoord operatie in Tel Aviv te hebben voorbereid. Ook twee andere Hamas-activisten zijn aange houden. Israël had de grens ge sloten tot Nasser zou zijn opge pakt. barre weersomstandigheden op het besluit hebben gehad. De na tuurlijke elementen braken de strijdlust van de actievoerders. Ze waren de uitputting nabij. Op de hellingen van West-Europa's hoogste berg werden zij geteis terd door zeer harde wind, ijzige kou - min 25 graden op de top - hagel, een sneeuwstorm en ook nog onweer. Bovendien hadden verscheidene leden van de groep, die voor een groot deel uit Nederlanders bestond, last van hoogteziekte. Een extra handi cap was dat het slechte weer ra diocontact met de klimmers moeilijk maakte. Toen bleek dat de twee politie- helikopters zaterdagmorgen be halve het anti-neutronen teken ook de twee Greenpeace-tentjes en de leeftocht die erin lag van de top hadden verwijderd, brak de weerstand van de actievoer ders. De tocht naar boven is on der deze barre weersomstandig heden buitengewoon zwaar, maar zonder schuilgelegenheid was het vrijwel onmogelijk om het er enige tijd vol te houden. Twee andere actievoerders, een Nederlandse vrouw en een Brit, waren tijdens de politieactie al onderweg naai- boven en konden niet meer worden gewaar schuwd. De tent en de voorraden die zij er dachten te vinden, wa ren weg. Noodgedwongen brach ten zij de nacht van zaterdag op zondag door in een geïmprovi seerd sneeuwhol. De volgende ochtend zijn ze door de politie per helikopter naar beneden ge haald. Ze verkeren in goede ge zondheid. Dreigement Aanvankelijk was Greenpeace niet van plan te buigen voor het dreigement van de prefect van de Haute Savoye, waar dit ge bied onder valt. Hij stelde vrij dag gevangenisstraffen van een half jaar in het vooruitzicht en boetes van 10.000 dollar als de actie niet werd beëindigd. Bo vendien zouden de actievoer ders gedurende een periode van tien jaar geen toegang meer krij gen tot Frankrijk. De advocaten van de milieuorganisatie tilden niet zo zwaar aan deze dreige menten. Op dat moment was het nog steeds de bedoeling de actie voort te zetten tot begin septem ber of tot het moment dat presi dent Chirac zou afzien van de kernproeven op Mururoa. LONDEN (AFP) - Met onder meer een groots vuurwerk boven de Thames is zaterdagavond in Londen de 50e verjaardag herdacht van de overwinning over Japan in de Tweede Wereldoorlog. Een half uur lang werd in totaal 18 ton vuurwerk afgestoken op vijf boten tussen Tower Bridge en de Houses of Parliament. Koningin Elizabeth II, vrijwel de hele koninklijke familie, premier Major en tal van genodigden sloegen het schouwspel gade vanaf het koninklijke jacht Britan nia. Eerder op de dag waren de doden van de oorlog herdacht tijdens een oecumenische eredienst voor Buckingham Palace. Vervolgens marcheerden 15.000 oorlogsveteranen over de Mali, de straat die van Buckingham Palace naar Trafalgar Square loopt. Prins Philip zorgde voor een verrassing door de plaats naast zijn echtgenote te verlaten en met de veteranen mee te marche ren. foto Andrew Winning/AFP van onze correspondent PARIJS - De Franse politie gaat ervan uit dat de bomaanslag vo rige week in het hart van Parijs is gepleegd door hetzelfde com mando dat eerder een bom plaatste in een ondergrondse trein en een gematigde islamiti sche geestelijke vermoordde. Die veronderstelling, zo schreef het dagblad Le Monde dit weeikeinde, is gestoeld op een aantal feiten. De Algerijnse Sjeik Sahraouhi, die voorstander was van een dia loog met het het militaire regime te Algiers, werd op 11 juli in zijn moskee te Parijs door twee man nen doodgeschoten. Bij hun vlucht lieten de daders een zak achter waarin een 'spuitbus- bom' zat. De politie slaagde erin de Parijse winkel te vinden waar de spuitbus was gekocht, waar na de kassabon aan het licht bracht dat de kopers ervan tege lijkertijd onderdelen en gereed schappen voor een bom hadden aangeschaft, zoals een voltme ter, elektriciteitskabel en een soldeerbout. Een van de montagefoto's van de verdachten van deze aanslag vertoonde een opmerkelijke ge lijkenis met de montagefoto die na de beide bomexplosies op grond van getuigenverklaringen werd gemaakt. De politie is er volgens Le Monde nog niet in geslaagd vast te stel len welke explosieve stof was ge bruikt voor de bom in de onder grondse trein (balans:. 7 doden, ruim 80 gewonden). Maar voor het overige zouden de bij de beide aanslagen gebruikte bom men een opmerkelijke overeen komst vertonen: een camping gastank van drie kilo. gevuld met een explosieve stof en spij kers en schroeven. Beide bom men waren ook voorzien van eenzelfde ontstekingsmechanis me. De verantwoordelijkheid voor de eerste aanslag werd in een te lefoontje met het radiostation RTL opgeëist door het onbeken de 'GIA-Commandement Géné- ral'. De politie hechtte daar toen niet veel waarde aan. Maar na dat afgelopen vrijdagavond het zelfde individu beweerde de bomaanslag bij de Are de Triom- phe te hebben gepleegd, begon de politie de anonieme beller se rieuzer te nemen. SCHNEVERDINGEN (ANP) - Ongeveer 250 Duitse en Neder landse neonazi's hebben zater dagmiddag met vlaggen en spandoeken door het Duitse stadje Schneverdingen gemar cheerd. De Duitse politie was volledig verrast door de demon stratie. Pas na afloop van de mars werden vanuit het hele land extra politie-eenheden naar Schneverdingen overge bracht. De meeste neonazi's wa ren toen al ontkomen. Duitse anti-fascisten waren er wel in geslaagd de neonazi's te volgen. Na afloop van de mars bleek dat er brandbommen wa ren gegooid in twee auto's van demonstranten. De voertuigen brandden'geheel uit. Ook Nederlandse neonazi's wa ren bij de organisatie van de ver boden mars betrokken. Op een pamflet dat onder rechts-extre- misten in Duitsland was ver spreid. stond het postbusnum mer van het Rotterdamse CP'86- gemeenteraadslid M. Freling. Ook liepen neonazi's uit Neder land. vooral leden van het Aktie- front Nationale Socialisten (ANS) mee. Freling zelf ontbrak in Schne verdingen. De Duitse justitie verdenkt hem van deelname aan de nationaal-socialistische ter reurorganisatie „Eine Bewe- gung in Waffen" en Freling vreest dat hij, zodra hij een voet over de grens zet in voorarrest wordt genomen. De Nederlandse neonazi's wil den de Rudolf Hess-mars, ter ere van de in 1987 in gevangenschap overleden plaatsvervanger van Hitier, dit jaar in Nederland or ganiseren. Maar de Duitse rechts-radicalen besloten de mars toch in hun eigen land te laten plaatsvinden. Vorige week had de politie in heel Duitsland al enkele tiental len neonazi's preventief aange houden. Zaterdagmorgen vroeg werden nog huiszoekingen bij enkele Duitse neonazi-leiders gedaan, waarbij mobiele tele foons in beslag werden geno men. De politie slaagde er echter niet in om alle mobiele telefoons van de organisatie uit te schakelen. Met de overgebleven draagbare telefoons werden neonazi's uit het hele land via binnenwegen, om politiecontroles te ontlopen, naar Schneverdingen gediri geerd. Twee vrouwen zitten op een steen verslagen te kijken naar de verwoestingen in het dal van de Ourika. foto Abdelhak Senna/EPA RABAT (API - Zeker 230 mensen zijn omgekomen bij overstromingen als gevolg van hevige regenval ten zuiden van Marrakech (Zuid-Marokko). Vijfhon derd anderen worden nog vermist. De wateroverlast heeft enorme materiële schade aangericht. Voorzover bekend zijn er on der de doden geen buiten landse toeristen. Door het noodweer zijn rivieren, die nomaal gesproken nu droog staan, ineens buiten hun oe vers getreden. De wegen tus sen Marrakesh en Ouarza- zate, Taroudant en de Ou- rika-vallei waren onbegaan baar door modderlawines. Zo'n 200 auto's werden ver nield door of begraven onder de modder. Door het nood weer zijn verder ongeveer 50 huizen en winkels vernield, aldus de krant Al-Alam. van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - „De jaarlijks terug kerende overstromingen in Chi na zijn veel ernstiger dan ik me in Nederland vooraf had voor gesteld. In vergelijking met vo rig jaar is de schade veel groter. Er zijn veel meer huizen, scho len en klinieken beschadigd of verdwenen. Miljoenen hectaren landbouwgrond staan onder water. Graanoogsten zijn ver nietigd en in het zuiden is het hoogst onzeker of de late rijst op tijd kan worden geplant". Wilma ter Heege van het Neder landse Rode Kruis doet op het kantoor van het Chinese Rode Kruis in Peking verslag van de 'dramatische situatie' die zij in de afgelopen vier weken in diver se gebieden in China heeft aan getroffen. De Internationale Fe deratie van Rode Kruis en Rode Halve Maan Organisaties heeft vorige week een dringend be roep gedaan op de internatio nale gemeenschap om meer geld ter beschikking te stellen om de miljoenen slachtoffers te helpen. „Wij hebben dagenlang in boten rondgereisd. Hele dorpen zijn verdwenen. In sommige dijken zijn gaten geslagen van twee ki lometer lengte. De huizen die er nog staan, zullen instorten als het water zich terugtrekt. Ook het menselijk leed is groter dan vorig jaar. Je moet niet vergeten dat zes van de acht provincies die nu zijn getroffen, ook in 1994 overstroomd zijn geweest", zegt Ter Heege die ook in Ruandese vluchtelingenkampen heeft ge werkt. Cijfers De 'officiële cijfers die een tus senstand van de schade voor dit jaar aangeven van de iedere zo mer terugkerende overstromin gen spreken boekdelen. Er zijn meer dan 114 miljoen mensen getroffen door de watersnood die in het zuiden, midden en noordoosten van China het da gelijkse leven volkomen heeft ontregeld. Tot nu toe zijn 1400 mensen verdronken en raakten er 70.500 gewond. Negen miljoen huizen zijn door het water be schadigd of vernietigd en 7,5 mil joen hectaren landbouwgrond dat is bijna twee keer de opper vlakte van Nederland staan onder water. De directe econo mische verliezen belopen 118 miljard yuan oftewel ruim 23,5 miljard gulden. Dat is bijna drie zoveel als de totale schade die volgens het Volksdagblad over geheel 1994 werd aangericht door alle natuurrampen bij el kaar. Overstromingen, droog tes, orkanen en aardbevingen kostten toen ruim 42 miljard yuan. Het Internationale Comité in Genève heeft de 163 aangesloten nationale Rode Kruis- en Halve- Maanverenigingen in de wereld verzocht in totaal 13,7 miljoen gulden bijeen te brengen om in ieder geval de nood te kunnen le ningen van twee miljoen slacht offers. De hulpgelden worden ge bruikt voor de aanschaf van ont smettingsmiddelen voor drink water, medicijnen, voedsel en dekens. Tot nu toe zijn er volgens Wilma ter Heege nog geen epidemieën uitgebroken. „Dat komt vooral omdat het Chinese Rode Kruis in dit soort gevallen altijd voor rang geeft aan de zuivering van drinkwater", licht ze dit opzien barende feit toe. Vermoeid Inmiddels is 4,5 miljoen gulden bijeengebracht, waarvan een miljoen gulden door Nederland. Alhoewel nu relatief meer geld is gedoneerd dan vorig jaar, vreest het Rode Kruis andermaal het hulpprogramma in China te moeten stopzetten omdat er niet genoeg middelen beschikbaar komen. Ter Heege: „Dat moet koste wat het kost worden voor komen. Er zijn nu zoveel rampen op de wereld - denk maar eens aan Afrika dat een zekere ver moeidheid optreedt in geld ge ven. Daar komt bij dat maai- wei nig mensen weten dat in China miljoenen mensen dakloos op smalle dijkjes bivakkeren en niet meer kunnen doen dan wachten tot het water zakt. Het is een onzichtbare ramp". De werkelijke gevolgen van de overstromingen zullen op zijn vroegst aan het einde van het jaar duidelijk worden, omdat er dan een beter zicht is op de graanproduktie. „Het grootste probleem is de landbouwgrond waarmee China toch al niet ruim bedeeld is. Door regelmatige overstromingen krijgt de grond onvoldoende kans zich te her stellen. Als de grond uiteindelijk droog valt. ligt deze vol stenen die allemaal met de hand opge raapt moeten worden voordat het land weer ingezaaid kan wor den. Dat zal de graanproduktie natuurlijk beïnvloeden, maar het is onmogelijk te zeggen in welke mate", verklaart de Rode- Kruismedewerkster. De Chinese overheid heeft on langs verklaard voldoende voor raden te hebben om hongers nood te kunnen voorkomen. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole^a aan: A2 Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A76 Stein-Heerlen Bij wegwerkzaamheden bewolkt /AA opklaringen w warmlel'ont wndrctl'ng koulrcv lagodmk H hoqodfjK luchtdruk in ■toon- heciopasca 19 temperatuur Vandaag Hoog water Laag water Aan het schier eindeloos aan houdende warme tot zeer warme zomerweer komt ook vandaag nog geen einde en zo zachtjes aan begint het er op te lijken dat de zomer van '95 een recordbre ker zou kunnen worden. Voorlo pig voeren 1947 en 1976 de war- me zomerparade aan met op dit moment 1995 als derde en run ner-up. Nog 10 dagen en we kun nen de balans van de meteorolo gische zomer '95 opmaken. Ook vandaag liggen we nog onder de invloed van hogedruk en hoge- drukuitlopers. Samen veroorza ken ze een noordoost tot noorde lijke stroming waarmee vrij dro ge en warme lucht ivordt aange voerd. Deze luchtsoort is onsta biel zodat zich landinwaarts sta- pehvolken kunnen vormen die snel uit kunnen groeien tot buien. Dit proces ivordt nog ivat geholpen door lagedrukuitlo- pers boven midden Europa. He laas komt de invloed niet verder dan het zuidoosten van ons land. Dus zonnig en zomerse temperaturen met een matige wind uit noord tot noordoost. Nautisch bericht Wind: noord tot noordoost 3-4. kust vanmiddag 4-5 Beaufort; zicht: matig tot goed; tempera tuur kustwater: 21 graden; af- ivijking ivaterstanden: geringe verlagingen; max. golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen (dinsdag): De ho gedruk invloed verliest wat ter rein en een frontale zone boven de Britse eilanden doet pogin gen de hogedruk te breken. Dit lukt nog niet zodat het opnieuw Vooruitzichten zonnig en zomers zal zijn. j 00 ivind is meest matig aanvank lijk uit noord tot noordoost, int - avond en nacht draaiend nat oost. De komende dagen nem> storingen uit het westen zuiden belangrijke posities is. Voor woensdag tot en met vrj dag: Broeierig en warm toen mende kans op buien met o weer. Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland en Wales overwegend zonnig, maar in de ochtend plaatselijk mist. In Ier land en Schotland wolkenvel den en vooral in het westelijk deel af en toe regen. Middagtem- peratuur van 19 graden langs de westkust tot 27 in de omgeving van Londen. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig, maar in de oostelijke departementen ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, langs de Normandi- sche en Bretonse kust enkele graden lager. Portugal: Langs de kust enkele wolkenvelden en plaatselijk mist. Verder overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar gere geld ook enkele regen- en on weersbuien. In het westen droog. Middagtemperatuur tus sen 29 en 37 graden, langs de kust in het noorden rond 24 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur circa 29 gra den. Marokko: Westkust: stapelwol ken en lokaal een bui. Verder flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur omstreeks 30 graden. Tunesië: Maandag nog flinke zonnige perioden en lokaal een bui. Dinsdag meer bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar ook een enkele regen- en onweersbui. Middag temperatuur tussen 25 en 30 gra den. Mallorca en Ibiza: In de ochtend de meeste zon, in de middag en avond ook stapelwolken. Lokaal een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook enkele regen- en onweers buien. Middagtemperatuur tus sen 27 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Zon afge wisseld door stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Malta: Flink wat zon. maar voor al dinsdag ook bewolking en en kele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Voor! op het vasteland enkele rege^( en onweersbuien, maandag erij ter ook nog op de Cycladen.B»1 de rest van Griekenland fliir wat zon en droog. MiddagterapülE ratuur circa 30 graden. ?n Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Middagtemttij ii ratuur uiteenlopend van 28 gmen den op de Dardanellen tot langs de zuidelijke kust vanTi kije. Duitsland: In het noorden ov wegend zonnig. Naar het zuic toe meer stapelwolken en enkele regen- of onweersl Meeste buien ten zuiden v: Frankfurt. Middagtemperatuii tussen 27 en 30 graden. Zwitserland: Wisselend wolkt en enkele regen- of K-J_m weersbuien. Middagtempr^ tuur rond 25 graden. Oostenrijk: Wisselend bewol en enkele regen- of onwec buien. Middagtemperat rond 25 graden. Polen: Overwegend zonnig. 1 het zuiden enkele stapelwolkeij en vooral maandag kans op Iw kale onweersbui. Middagterapcj ratuur van 23 graden langs of Oostzee tot 27 plaatselijk in hsjist zuiden. Weerrapporten 20 augustus Amsterdam onbewolkt Aberdeen onbewolkt Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew. Berlijn half bew. Boedapest zwaar bew. Bordeaux onbewolkt Brussel licht bew. Cyprus onbewolkt Dublin licht bew. Frankfurt onweer Genève zwaar bew. Helsinki licht bew. Innsbruck regen Istanbul licht bew. Klagenfurt regenbui Kopenhagen half bew. Las Palmas onbewolkt Lissabon licht bew. Locarno licht bew. Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt Madrid half bew. Malaga onbewolkt Mallorca half bew Malta onbewolkt Moskou licht bew. München zwaar bew. Nice licht bew. Oslo onbewolkt Parijs onweer Praag onweer Rome onbewolkt Split niet ontv. Stockholm half bew. Warschau licht bew. Wenen half bew. Ziirich licht bew. Tunis licht bew. ZON EN MAAN 22 augustus Zon op 06.35 onder 20 Maan op 02.47 onder 18 uur cm Maandag, 21 augustus Vlissingen 11.45 130 Terneuzen 12.06 150 Bath 12.51 178 Roompot-buiten 12.05 100 Zierikzee 12.35 108 Yerseke - 114 Philipsdam-West 00.10 115 Dinsdag, 22 augustus Vlissingen 00.15 144 Terneuzen 00.36 165 Bath 01.26 197 Roompot-buiten 00.25 111 Zierikzee 01.20 118 Yerseke 01.25 126 Philipsdam-West 01.30 131 uur cm Maandag, 21 augustus Vlissingen 05.16 128 Terneuzen 05.30 136 Bath 06.15 150 Roompot-buiten 05.35 102 Zierikzee 06.15 110 Yerseke 06.10 115 Philipsdam-West 06 10 118 Dinsdag, 22 augustus Vlissingen 06.19 136 Terneuzen 06.45 144 Bath 07.35 162 Roompot-buiten 06.35 105 Zierikzee 07.25 112 Yerseke 07.25 116 Philipsdam-West 07.25 118

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4