omer nog niet de allerwarmste PZC 'Oudere Indonesiërs zouden excuses Beatrix waarderen' PZC AH verliest op bier en frisdrank GOED KOOP Vliegwedstrijd vrouwelijke piloten ME maakt eind aan onrust asielzoekers uit Iran en Algerije Grote meerderheid ouderen voelt zich beslist niet eenzaam buitenland honnerecord van 1947 is moeilijk te verbeteren Dode bij schietpartij bij winkels Alkmaar MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 DEN HAAG (GPD) - 'Megalo- sers' worden ze in het super marktjargon genoemd, pro- dukten die belangrijk zijn voor het assortiment, maar die handenvol geld kosten. Bij Albert Heijn hebben ze zes van die produktgroepen: brood, bier, frisdrank, bloe men en planten en zuivel zijn de belangrijkste. Inmiddels is er een speciale manager aan- gesteld die de situatie moet veranderen. In een interview met het vak blad Food Magazine vertelt W. Kesterloo, 'unitmanager me- galosers', dat AH pas onlangs weet kreeg van de grote verlie zen (tientallen miljoenen per jaar) bij deze produktgroepen. De kwestie werd duidelijk door een nieuwe vorm van kosten berekening. In plaats van al leen de kosten van het produkt af te trekken van de opbrengst bij verkoop, worden nu ook de kosten van personeel, admini stratie, management en derge lijke meegeteld. Uit die berekening blijkt dat de zes produktgroepen veel meer geld kosten dan gedacht. Kes terloo spreekt van een 'slaga derlijke bloeding'. De unitmanager is in gesprek met de fabrikanten om te be zien welke kostenbesparingen mogelijk zijn. Door dubbel werk te voorkomen, zoals het controleren van de hoeveelhe den bij fabrikant, distributie centrum en winkel, kan al veel bespaard worden. Ook denkt hij eraan de fabrikanten te be talen voor elk produkt dat ver kocht wordt en niet voor elk produkt dat AH afneemt. De voorraden in de distributiecen tra zijn dan voor rekening van de fabrikant en niet voor de su permarkt, Mocht het niet mogelijk zijn er winst te maken, dan zal Albert Heijn serieus overwegen deze produkten niet langer te verko pen. AGENINGEN (GPD) - De lan- "|e, droge, zonovergoten zomer _J/an 1995 zou weieens de heetste liunnen worden sinds in 1706 de .officiële temperatuurregistra- lie begon. Maar de laatste tien van augustus moeten dan behoorlijk warm zijn, want anjle 'meteorologische zomer' ein- itfigt al op 1 september. Om het :.in 1947 gevestigde record aan Zonneschijn te breken mag zich 'Vrijwel geen wolkje meer aan de hemel vertonen. loewel er in augustus in De Bilt ig geen spatje regen viel zal het omerdroogterecord van 1921 «ker niét worden gebroken, vant juni en juli waren qua neer lag vrijwel normaal, zo blijkt uit jegevens van Meteo Consult in Vageningen. )agtemperatuur De gemiddelde dagtemperatuur 'an het door weerkundigen als zomermaanden' aangemerkte rio juni, juli en augustus kwam ot en met afgelopen donderdag lit op 18,4 graden; 2,2 graden parmer dan normaal en gelijk an de zomer van 1976, tot nu toe le tweede van de eeuw. In 1947, e heetste zomer waarover be- rouwbare statistieken bestaan, yerd het gemiddeld 18,7 graden. Om dat record te evenaren is ot en met 31 augustus nog een emiddelde dagtemperatuur ïodig van 20.75 graden", bere- ;ent Ciska Goedhart van Meteo lonsult. le betwijfelt of dat wel haalbaar s. „Het gaat immers om een 24 ïurs-gemiddelde, dus de nacht- ■emperatuur telt ook mee, en we ïebben al een paar koude lachten achter de rug. Aan de indere kant: augustus is nu al 1,5 graden 'te warm' en lijkt de ïeetste van de eeuw te worden, lovendien staat er alweer een nieuwe warmteperiode voor de deur. Er is dus nog hoop". Zonneschijn In de legendarische zomer van 1947 scheen de zon in De Bilt 840,3 uur. Tot en met vrijdag 18 augustus werden in De Bilt 672 uren zonneschijn geregistreerd. Het afgelopen weekend kwamen daar nog zo'n 28 uur bij (waar door het totaal op 700 komt), zo dat de koperen ploert de komen de tien dagen nog ruim 140 uur zal moeten branden om het zon- neschijnrecord van 1947 te even aren of misschien te breken. Cis- ka Goedhart verwacht niet dat dat lukt, met name niet omdat de dagen steeds korter worden. Alleen als er tot 1 september bo ven De Bilt geen wolk meer voor de zon schuift is er nog een kans dat '1947' eraan gaat. Bijna normaal Ondanks de droogteproblemen van deze maand komt 1995 in elk geval niet in de boeken als de droogste van de eeuw. Juni was met 68 mm neerslag vrijwel nor maal; juli bleef met 67 mm iets achter bij het juli-gemiddelde van 74,9 mm. Juni en juli samen leverden dus 135 millimeter re gen op. Maar in de zomer van 1921 werd in totaal slechts 85 mm geregistreerd. Geen druppel In augustus is in De Bilt echter nog geen druppel gevallen. Tot nu toe was augustus 1991 de droogste achtste maand in deze eeuw: er viel toen 6 mm regen. Niettemin relativeert Ciska Goedhart de kansen op een nieuw augustus-droogterecord: „We hebben nog tien dagen te gaan en één buitje boven De Bilt is al, voldoende om 6 millimeter of meer neerslag te krijgen." LAREN (GPD) - Met 26 man Mo- ""„biele Eenheid, een arrestatie- en een aantal honden heeft gh°,'de politie Gooi en Vechtstreek jbc zaterdagmiddag in het asielzoe- x kerscentrum Crailo in Laren gri een escalatie tussen twee grote nds groepen Algerijnen en Iraniërs voorkomen. ]iDrie asielzoekers die als de be langrijkste raddraaiers werden aangewezen zijn van het terrein c li- afgezet. Dit trio, twee Algerijnen 'b,: eneen Iraniër, heeft een lijst met j adressen meegekregen van on- |^eJder meer het Leger des Heils. e ongeregeldheden begonnen In de recreatie- ontstond een vechtpartij waarbij enkele mensen gewond 'raakten door het steken met stukken glas. Volgens politië Woordvoerder Bakker was de „iets onbenulligs". Voor zover hij had begrepen ging het over het gebruik van de tele foon. Eén van drie aanstichters, ThE;een Algerijn, werd na het hand- ^gemeen behandeld in het zie- souijkenhuis. usicJToen de man negen uur later usicjwerd vrijgelaten, was het vol kras woordvoerster Nannie 'jriFlim van Crailo de bedoeling eJi hem bij de poort de toegang tot opvangcentrum te ontzeg- doniüen. „Maar hij wist illegaal, mis- T (Advertentie) KRENTENBOLLEN QHSSIS 79 Aanbieding geldig van ma 21 t/m wo. 23 augustus 1995 A&P Services B V. tel. 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS EINDHOVEN-Vrouwelijke piloten bestuderen zaterdag op Eindhoven Airport hun vliegroute. De vrouwen streden om de interna tionale Ladies Cup. Deze bestond uit een navigatievlucht met fotoherkenningen en een aantal precisie-oefeningen. Het was voor het eerst dat deze wedstrijd in Nederland werd gevlogen. foto ANP schien via een gat in het hek, toch binnen te komen" aldus Flim. Daarna ontstond opnieuw on rust. Zaterdagmiddag rond half drie liep de spanning zo hoog op dat de interne bewakingsdienst en politiesmveillance grote pro blemen voorzagen. „Twee groe pen van circa honderd man ston den tegenover elkaar. De komst van politiehonden op het terrein werkte echter heel preventief. De ME behoefde uit eindelijk niet in te grijpen. Het arrestatieteam onderzocht en kele personen die van wapenbe zit werden verdacht, maar er werden geen wapens aangetrof fen. De rust was tegen de avond weergekeerd. Tot elf uur 's avonds bleef de ME nog paraat in het nabijgelegen gebouw van de marechaussee. De leiding van het asielzoekers centrum bekijkt- de komende weken wat de 'onderliggende stroom' kan zijn van de ongere geldheden, die zich de laatste tijd meermalen hebben voorge daan, zo laat Nannie Flim weten, Zij heeft geen verklaring voor de onrust. „Het kan door het hete weer komen, maar ook door on vrede. Als de gemoederen gekal meerd zijn, zullen we het uitzoe ken". Wacht kazerne geboeid en van wapens beroofd DEN HAAG (ANP) - Twee be wakers van de Alexanderkazer- ne in Den Haag zijn zaterdag avond omstreeks half twaalf overvallen en beroofd van hun wapens. Dat heeft een woord voerder van de marechaussee in Den Haag meegedeeld. De overvallers droegen bivak mutsen en waren vermoedelijk gewapend met een pistool en een geweer. Zij dwongen de be wakers de bosjes in te gaan bij de achteringang van de kazerne. Daar werden beide bewakers met handboeien aan een boom vastgeketend. Bovendien wer den hun ogen en mond afgeplakt met tape. De overvallers gingen er te voet vandoor met de pisto len en de munitie van de bewa kers. De bewakers konden na onge veer een uur de aandacht van passanten trekken door geluid te maken. Zij werden uit hun be narde positie bevrijd en waren verder ongedeerd. ALKMAAR (ANP) - Bij een schietpartij tussen twee mannen op een druk par keerterrein in Alkmaar is zaterdagmiddag een 37-ja- rige man uit Alkmaar dode lijk getroffen. De identiteit van de verdachte is bij de politie bekend, ma^r hij kon ondanks een intensieve zoekactie nog niet worden aangehouden. De schietpartij voltrok zich omstreeks vier uur temid den van winkelend publiek op het Geert Groteplein in Alkmaar-oost. De verdachte en het slachtoffer beschoten elkaar met een riotgun en een 9 mm. pistool. Geen van Ambulancepersoneel pro beert zaterdag het leven van de bij de schietpartij ge wonde man te redden. foto ANP de talrijke omstanders werd getroffen. Het slachtoffer overleed kort na aankomst in het Medisch Centrum Alk maar aan de gevolgen van een schot door de nek en het hoofd. De verdachte is afkomstig uit Amsterdam, maar woont bij zijn vriendin tegenover het slachtoffer aan de Melis Stokelaan in Alkmaar. Vol gens de politie leefden bei den al geruime tijd in onmin met elkaar. De verdachte stapte na de schotenwisse ling in zijn auto. die na en kele tientallen meters defect raakte. Hij vluchtte te voet verder. Een arrestatieteam van de regiopolitie Noord- Holland-noord maakte ver geefs jacht op hem. De man is bij de schotenwisseling vermoedelijk gewond ge raakt aan een been. van onze verslaggeefster Carine Neefjes JAKARTA - „De oudere genera tie Indonesiërs zou het zeer waarderen als koningin Bea trix vanavond in haar toe spraak excuses aanbiedt voor wat er is gebeurd tijdens de on afhankelijkheidsstrijd eind ja ren veertig. Dat gebaar zou zeer, zeer sympathiek zijn", zegt ge neraal Sorento (73) die tijdens het bewind van Soekarno een hoge positie in het leger had en goed bevriend is met prins Bernhard. Naast hem zit de Amsterdam mer Pans Schomper (68). Hij is op bezoek in zijn voormalig ge boortehuis, het tegenwoordige museum Gedung Joang '45 dat geheel is gewijd aan de onafhan kelijkheidsstrijd van Indonesië. Nadat de familie Schomper, die hier vroeger een hotel had. het koloniale pand in 1931 verliet, werd dit hét honk van de Indo nesische vrijheidsstrijders. Hier hebben voormalig president Soekarno en vice-premier Hatta de strijd tegen het koloniale Ne derland voorbereid. Aan de muur hangt nog de met hand ge schreven 'Proklamasi', waarop staat dat Soekarno op 17 augus tus 1945 de 'Republik Indonesia' uitriep. Het contact tussen de generaal en Schomper, die destijds door de Indonesische vrijheidsstrij ders werd opgepakt, in zes voor malige Jappenkampen terecht kwam en in 1946 het land uit wist te komen, lijkt op dit moment verzoenend. De gastheer buigt, knikt en glimlacht. Bedienden sjouwen af en aan met thee en 'klepon', traditionele Indonesi sche koekjes gemaakt van rijst en suiker. Beleefdheden Maar achter die beleefdheden, die in Indonesië zo gewoon zijn, schuilt meer. Het verleden is nog niet helemaal vergeten en verge ven. Volgens generaal Sorento zou de oudere generatie Indone siërs het „zeer, zeer, zeer" (hij herhaalt dit woord letterlijk drie keer) waarderen als Beatrix van avond aan het staatsbanket na mens de Nederlandse regering haar excuses zou aanbieden voor wat de Nederlanders tij dens de onafhankelijkheidsoor log, met name tijdens de politio nele acties, de Indonesiërs heb ben aangedaan. Het móet niet per se. want een gast op de knieën dwingen en in verlegen heid brengen past immers niet in de Javaanse cultuur, maar de Nederlandse vorstin zou daar mee wèl veel goed maken, bena drukt Sorento. Het steekt volgens hem veel oud strijders dat Beatrix niet op de 17e augustus, de dag dat Indone sië haar vijftigjarige onafhanke lijkheid vierde, in Jakarta was. „Het was voor ons een grote eer geweest als de koningin dit feest had bijgewoond. We vierden het gouden jubileum van de vrij heidsstrijd. voor ons een zeer be langrijke dag", aldus generaal Sorento. Hij beseft heel goed dat de ge beurtenissen in Indonesië tus sen 1945 en 1949 in Nederland nog altijd gevoelig liggen. Hij herinnert zich nog de komst van zijn vriend prins Bernhard, eind jaren zestig. „De prins vloog zelf, hij wilde landen, maar durfde niet. Hij was bang voor de ont vangst. 'Hoe zou het Indonesi sche volk reageren op de komst van een Nederlandse prins?', vroeg hij zich af. Maar Bernhard werd hier hartelijk verwelkomd. Hij had tranen in zijn ogen". De generaal wil hiermee bena drukken dat het Indonesische volk absoluut niet haatdragend is. ..We hebben niets tegen de Hollanders, maar we waren wèl tegen het kolonialisme". Met trots wijst hij naar een gouden speld rechts op zijn borst. Het sieraad symboliseert de vrij heidsstrijd van 1945 tot eind 1949 Veronica niet op kabel Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Veronica dreigt over anderhalve week als commerciële zender te moeten starten zonder te kunnen uitzenden via het Amsterdamse kabelnet. De onderhandelin gen tussen de Holland Media Groep (Veronica. RTL 4 en RTL 5) en de lokale kabelexploitant KTA over doorgifte van Vero nica zijn vastgelopen. De financiële en andere eisen die de nieuwe eigenaars van KTA aan Veronica willen stellen, gaan aanzienlijk verder dan het modelcontract dat de omroep eerder afsloot met de Vecai. de overkoepelende organisatie van kabelexploitanten. Op KTA na hebben bijna alle kabelexploitanten op die basis een con tract afgesloten, waarmee Veronica een dekking heeft van 91 procent van alle aansluitingen in Nederland. Man overlijdt in politiecel Breda BREDA (ANP) - Een 33-jarige man uit Breda is vrijdagavond laat in een politiecel in zijn woonplats overleden. De zwaar aan drugs verslaafde man was ingesloten na een winkeldiefstal. Tijdens een controleroute merkten de bewakers dat er iets niet met hem in orde was. Hij bleek een uitermate zwakke pols te hebben. Onmiddellijk werd reanimatie toegepast en werd de GGD gewaarschuwd. De reanimatie mocht echter niet baten. Volgens een woordvoerder van de politie had B. tevoren goed gegeten en gedronken. Hij had eveneens methadon verstrekt gekregen. De gemeentelijke lijkschouwer zegt dat de man een hartstilstand heeft gekregen na een hartinfarct. Zwanen onderschept op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft zaterdag wegens ernstige dierkwelling in een vliegtuig op Schiphol tien witte en zestien zwarte zwanen in beslag geno men. Waarschijnlijk zaten de dieren al sinds vrijdag in kratten en zijn ze zaterdag in het vliegtuig geladen. De zwanen waren in slechte conditie en zeer gestresst. Zij wa ren afkomstig van een Nederlandse handelaar en hadden Bangkok als eindbestemming, een vliegreis van 36 uur. De AID betwijfelt sterk of de zwanen die overleefd zouden hebben. Er waren jonge zwanen bij die niet geschikt zijn om in kleine kratten te worden vervoerd. Ook constateerden de inspecteurs dat verschillende staartveren bij het dichtnieten van de krat ten bekneld waren geraakt tussen het deksel en de krat. Man gedood door eigen tractor ENSPIJK (ANP) - Een 33-jarige inwoner van Enspijk (gemeen te Geldermalsen) is zaterdag door zijn eigen tractor gedood. Dat heeft een woordvoerder van het poli tiedistrict De Waarden bekendgemaakt. Het slachtoffer liet met een andere inwoner van Enspijk in het weiland een slang van een beregeningsinstallatie leeg lopen. Hij was net uitgestapt en stond een paar meter achter de trek ker. Het slachtoffer had niet of te laat in de gaten dat deze niet op de handrem stond en achteruit reed. De man werd door zijn eigen trekker overreden en overleed ter plaatse. AMSTERDAM (ANP) - De over grote meerderheid van mensen van 55 jaar en ouder voelt zich helemaal niet eenzaam, zoals vaak wordt verondersteld. Niet de leeftijd is bepalend voor een zaamheid, maar de leefomstan digheden die veranderen naar mate mensen ouder worden. Zo als het verlies van een partner, het beperkter worden van het aantal sociale contacten en een slechte gezondheid. Dit blijkt uit de eerste rappor tage van een grootschalig NES- TOR-onderzoekprogramma (Nederlands Stimuleringspro gramma Ouderenonderzoek) naar sociale netwerken van ouderen. De Vrije Universiteit in Amsterdam en het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut in Den Haag vericht- ten het onderzoek. NESTOR bekijkt de gevolgen van de vergrijzing op verschil lende terreinen. In 1988 namen de toenmalige ministeries van onderwijs en wetenschappen en van welzijn, volksgezondheid en cultuur het initiatief tot het on- clerzoek.In 1992 zijn 4400 oude ren in de leeftijd van 55 tot en met 90 jaar ondervraagd. Het sociaal netwerk van 55-plus- sers bestaat gemiddeld uit tien mensen. De omvang van de net werken valt niet te verklaren uit de leeftijd, maar uit de persoon lijke levensloop. Bepalende fac toren zijn bijvoorbeeld of oude ren getrouwd zijn (geweest) en of ze kinderen hebben. Kinderloze ouderen vallen in hun sociale contacten vaker te rug op broers en zusters, vrien den en kennissen dan ouderen met kinderen. Voor ouderen zon der kinderen zijn vooral relaties buiten de directe familiesfeer van belang. Ouderen rekenen hun kinderen niet altijd tot het sociaal net werk, hoewel zij in 90 procent van de gevallen aangeven dat zij met ten minste één van hun kin deren wekelijks contact hebben. Ook broers en zusters horen niet altijd tot het netwerk. Hierbij denken de onderzoekers dat fa milieleden steeds meer van el kaar vervreemden en minder be zorgd zijn over elkaar. Bewuste selectie in de relaties, door gezondheidsproblemen of verlies van capaciteiten, leidt er toe dat ouderen zich op een steeds kleinere groep relaties richten. Familieleden zijn daar in vaak het belangrijkst. Vrou wen zijn beter in staat dan man nen om de afwezigheid van de partner te compenseren. Zij breiden hun contacten uit. Met name de kerk vormt vaak een belangrijke ontmoetingsplaats. Tussen mannen en vrouwen zijn geen verschillen gevonden in het aantal contacten met familiele den of in de grootte van de net werken. Vrouwen wonen wel va ker alleen. Zij hebben meer te kampen met lagere inkomens, een lagere opleiding en een slechtere gezondheid. Sorento vindt dat Indonesiërs heel open zijn naar Nederlan ders. „Zeker als je dat vergelijkt met jullie houding tegenover de Duitsers. Na een bezetting van vijf jaar voelen jullie nog altijd wrok. Maar wij hebben meer dan 350 jaar koloniaal bewind achter de rug". Pans Schomper kent ook geen wrok meer. zegt hij. Hij noemt het zelfs „een emotionele ge waarwording" dat uitgerekend in zijn geboortehuis de onafhan kelijkheidsoorlog is voorbereid. Vanaf de veranda van het voor malige hotel, waar nu beelden van Soekarno en Hatta staan, kijken Schomper en de generaal over de stad uit. Massa's jonge ren stromen de straat op, op weg naar het Merdeka-plein waar nog steeds het onafhankelijk- heidsfeest wordt gevierd. Van top tot teen gekleed in rood en wit, de nationale kleuren. Het lij ken net supporters van Ajax, de voetbalclub die de Indonesische jeugd overigens goed kent. 'Gul- lit en Van Basten', roepen ze spontaan. De jonge generatie, die in Indonesië de meerderheid vormt, maakt zich niet druk over de vraag of de Nederlandse vorstin al dan niet excuses zal aanbieden, want van 'Beatrix' hebben de meesten nog nooit ge hoord. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uuq Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/'m vrijdag: vanaf 19.00 uur, in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75. automatische afschrijving 85.90. franco per post 110.00: per maand 30,50. automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335.00, auto matische afschrijving 333.50. jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm: minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3