Campings twistappel Oostburg PZC zeeland Hitte hield publiek niet weg van Boekweitfeesten Benzinedieven snel opgepakt Jubileum Irene anders gevierd Sterre-bewoners genieten van verkoelende boottocht DE ZONNEBLOEM BLIJFT GROEIEN... Gildefeesten Sluiskil dit jaar oer-Hollands College verdeeld over afwijzing verzoeken om uitbreiding College Oostburg Steun een kind voor nog geen 1,- per dag lezers schrijven MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 van een medewerker TERNEUZEN - Voor de veer tiende keer werd zaterdag de Sterreboottocht gehouden. Vijftig boten van de water sportverenigingen Neusen en De Honte vertrokken om klokslag half twee voor een tocht naar Zandstraat. Aan boord waren 126 bewoners van het centrum voor ver standelijk gehandicapten De Sterre in Clinge. Eigenlijk is de Sterreboot tocht voor de leden van de wa tersportverenigingen de ge woonste zaak van de wereld. Het is een traditie die ieder jaar weer in ere wordt gehou den. Dat de organisatie veel tijd vergt is voor niemand een probleem. „Het blijft plezierig om te doen. Het is heerlijk om die mensen een fijne dag te be zorgen. De animo is groot, maar het is onmogelijk om de tocht nog verder uit te brei den. Naast de bewoners gaan er ook 58 begeleiders mee en we moeten alle boten rege len", aldus de heer A. Ver schelling van watersportver eniging De Neusen. De passagiers vonden de tocht overigens prachtig. Toos Aanraad, Klassien Smits en Emma Wechelaar zijn drie vriendinnen die sa men op een boot mochten. „Wij hebben een aardige schipper en ieder jaar is het weer gezellig", vertelt Klas sien vlak voor de afvaart. Ook Toos is lovend over het uit stapje. „Heerlijk vind ik het. Ik ben gek op het water. Maar eigenlijk zou ik ook eens met een helicopter willen vliegen", roept ze terwijl er juist een wentelwiek over haar hoofd scheert. Niet alle Sterre-bewoners vin den een boottocht geslaagd. Lidwien zou aanvankelijk bij een van de boten aan boord gaan. Maar toen ze het water zag haakte ze verschrikt af. Niemand kon haai' overtuigen dat er geen reden was voor angst. Pas toen 'haar' boot uit het zicht verdween kon ze weer lachen. De uitnodiging van een begeleidster om in een Cabriolet de tocht vanaf de wal te volgen nam ze graag aan. Vrolijk zwaaide ze naar haar medebewoners die wel genoten van de vaartocht. Na afloop was er een barbecue in de jachthaven van Terneu- zen. De laatste twee jaren nam het totale aantal Zonnebloem vrijwilligers met bijna 1000 toe. Dat betekent meer bezoeken en activiteiten, waaraan bij veel zieken en gehandicapten zo'n dringende behoefte bestaat. De Zonnebloem is u bij voorbaat dankbaar voor een bijdrage. p I Postbus 2100, 4800 CC Breda Vlv Zj Ullll V UIU Vilt Telefoon (076) 60 20 60 Een vloot van vijftig boten ging zaterdag op weg voor het jaarlijkse uitstapje van bewoners van De Sterre in Clinge. foto Peter Nicolai Eén van de verkoopsters op de rommelmarkt in Zuiddorpe demonstreert het nut van een regenscherm tijdens zonnige dagen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever ZUIDDORPE - Onder de linden op het oude dorpsplein van Zuiddorpe vonden het afgelo pen weekeinde vele honderden dagjesmensen en dorpelingen verkoeling. Gewoon onder het* lover of op een van de vele ter rasjes. Het comité Boekweit feesten had zaterdag en zondag geen reden tot klagen. De be langstelling voor de 18e editie van de Zuiddorpse boekweit feesten was groter dan ver wacht. Het aantal kraampjes op de rommel- en hobbymarkt bleek groter dan in voorgaande jaren en ook het bezoekersaantal viel woordvoerster Annie van Hoee- ke van het organiserend comité erg mee. „Het voordeel van we kenlang mooi weer is dat men sen het op een gegeven moment ook niet meer zien zitten om elke dag op het strand te liggen. Ze willen ook wel eens wat anders. Ik denk dat we veel van die men sen de voorbije dagen in Zuid dorpe hebben gezien", zei ze. Op de kraampjesmarkt was voor ieder wel iets van zijn gading. Voor de kinderen waren er spe ciale voorstellingen van Theater Qpgepast. Mensen die het lucht ruim wilden kiezen of alleen wil den toekijken hoe anderen dat deden konden terecht bij het delta- en parapentevliegerteam van de vliegclub Jan van Gent uit Nieuwvliet, dat was neerge streken op een veldje nabij het dorpsplein. Ook kon er een ritje gemaakt worden met een oude paardetram. Verder was er mu ziek - van de muziekvereniging Heikant, de Sasse dweilband De van onze verslaggever CADZAND-B AD - In het afgelo pen weekeinde is op verschil lende plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen ingebroken. In één geval wist de politie de inbre kers te achterhalen. Het ging hierbij om een 20-jarige inwo ner uit Heikant en e^n 17-jarige jongen uit Zaamslag. De twee hadden in de nacht van zaterdag op zondag een contai ner van de strandwachten in Cadzand-Bad opengebroken en waren aan de haal gegaan met een hoeveelheid benzjne. De po litie wist de twee diezelfde nacht nog in de badplaats aan te hou den. In Terneuzen werd diezelfde nacht ingebroken in een tank station aan de Guido Gezelle- straat. Vermist werd een grote hoeveelheid sigaretten. Een kampeerder op camping De Braakman in Hoek merkte za- Kadees en van Frankie's combo - en veel verteer. Nat en droog, van geroosterd vlees tot boek weitkoeken. terdag dat onbekenden in zijn tent hadden gezeten. Hij deed bij de politie aangifte van dief stal van een spelcomputer en en kele spelletjes. Ook de eigenaar van een stacaravan op een cam ping in Nieuwvliet diende zich bij de politie aan. Zijn kampe ment bleek ook te zijn openge broken. Verschillende gebruiks voorwerpen werden meegeno men. Hetzelfde verhaal ging op voor de bewoners van een vakantie woning in het Zwindorp bij Re- tranchement. Die hadden van vrijdag- op zaterdagnacht inbre kers op visite gehad. Verder werd nog inbroken in een wo ning aan de Burchtstraat in Aar denburg - de gedupeerde die aangifte deed mist enkele siera den - en de kantine van voetbal vereniging IJzendijke. Uit het laatste lokaal werden diverse goederen rrieegenomen. De exacte schade is onbekend. van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Het dagelijks bestuur van Oostburg vindt dat het dit seizoen gesloten zwem bad in Schoondijke het best zo snel mogelijk gesloopt kan wor den, om vandalen voor te zijn. Het zwembadterrein aan Tra gel-West wacht een herinrich ting, maar vóór de plannen daarvoor gereed zijn willen b en w dat de raad alvast een krediet van 36.500 gulden beschikbaar stelt om de sloop van de accom modatie mee te bekostigen. Het sloopkarwei wordt uitge voerd door het Breskense bedrijf Vermeulen. Het is de bedoeling dat alle bouwwerken verwijderd worden en dat de ondergrond van het terrein volledig geëgali seerd wordt. De commissie voor openbare werken buigt zich woensdag 30 augustus over het voorstel. De commissieleden spreken zich verder uit over het collegevoor stel om 475.000 gulden uit te trekken voor de aanleg van een nieuw rioleringsstelsel in Nieuw- vliet-Bad-West. Voorts wil het college dit jaar ook nog het westelijke deel De Veste in IJzendijke laten baggeren. Het aanneming drijf Sanderse verwijderde v jaar een halve meter dikke blaag uit het andere deel va vestingsgracht, hetgeen de terkwaliteit zeer ten gr kwam. Aangezien het toen i gelegde bergingsdepot ruimte biedt om ook het slil het westelijke Vestedeel te gen, acht het college een vi zetting van het slibbergings wei een goede zaak. De ko worden geraamd op 29.000 den. c De commissie wordt ook vraagd zich uit te spreken i een voorstel van het collegs de oude brandweerkazemi Waterlandkerkje definitief de hand te doen. Het gebou wordt voor 7500 gulden verk aan de plaatselijke beeldi kunstenaar Willy de Houck het gebouwtje al geruime ti gebruik had en zelf reeds zorgd had voor een aantal zieningen. De commissie Vf dert woensdag in het gemet huis van Oostburg. De bi; komst begint om 8.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen beril artikelen of commentaren. De reactiestijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open b:j oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijcf mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recty inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeert Westhove Nadat oud-burgemeester Spren- ger van Domburg kasteel Wes thove en de op één na oudste ge registreerde boom van Neder land (een linde van vijf- a zes honderdjaar oud) van de onder gang had gered, plantte hij als extra beschutting een rij 15-18 meter hoge bomen aan. De be kende heer C. Mol van Staats bosbeheer stelde onlangs in de PZC dat oude bomen niet zijn te vervangen, dus: zuinig ermee. Het hart Westhove bestond uit een eiland met vijvers, een histo rische lindelaan, een groep pla tanen van ongekende schoon heid en een speelweide. De moestuinen, boomgaard, alles was omringd en begroeid. Van schuwe ijsvogel tot reiger en bui zerd, bunzing tot reeën, vele soorten gras, zeldzame moeras sen, bosorchideeën en zelfs tu- lipa kon je er aantreffen. Het geheel was een ecologische eenheid, waar het cijfer tien nog te laag voor was. Doch alles is weg. Dat er gerooid moest wor den bij de zuivering van de vij vers is logisch. 25-50% was ruim voldoende geweest en had veel gespaard. Maar een 100%-kaal slag is een ecologische misdaad pur sang. Zo'n 400-500 kubieke meter hout is verbrand. Onge veer driehonderd bomen die men wegens oeververzakking niet kon rooien zijn afgezaagd en met groeistof of vergif gedood. De heemtuin wordt gelukkig in geplant. De kaalslag zal voor veel zorgkosten en fiasco's zor gen. Helaas. En de oude lid Aan de laatste strijd begiaj Wat bleef is een kaal kaste een open vlakte met een paaj met draadjes - zoals er 25 ii| dozijn gaan. W. Bomt Magnolialaa Oostka; Excuses De Japanse premier heeft vijftig jaar, zijn verontsch ging aangeboden voor het in de Tweede Wereldoorlog! 16-08). Velen hebben daar oj wacht en hopelijk hebben: iets aan. Wat mij echter opvalt is het gende. Wij wensen van Japan en D land verontschuldiging en noegdoening, maar als hel drag van Nederlandse milit: en bestuurders in Indonesi sprake komt, moet dat in gezien worden in de contexi die tijd en werden er "bei opgevolgd" (dat klinkt bekf Misschien zouden er m: trauma-patiënten zijn, alsep delijk eens eerlijk en open eventuele misstanden zou den gesproken. Ik ben er van overtuigd d; meeste veteranen zich cc hebben gedragen, maar a misdaden hebben begaan, ten alsnog vervolgd worden voor de gemoedsrust van deren. H.A. Jt Zusterstn Midde van onze verslaggever OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg worstelen met het probleem of ze verzoeken van campinghouders om hun ter rein te mogen uitbreiden moe ten afwijzen zolang er geen dui delijkheid bestaat over het her inrichtingsplan voor het West- Zeeuws-Vlaamse kustgebied. Ook al omdat het Zeeuwse pro vinciebestuur niet zondermeer genegen is om uitbreidingen van bestaande terreinen toe te staan, houdt een meerderheid van het Oostburgse college vast aan een eerder ingenomen standpunt dat er geen bestem mingsplanwijzigingen worden doorgevoerd zolang het herin richtingsplan niet panklaar is. WD-wethouder A. Rosendaal vindt echter dat in het geval van camping Vogelenzang in Nieuw vliet wel moet worden inge stemd met een bestemmings planherziening. waardoor een uitbreiding van de camping kan worden gerealiseerd. Uitbreiding Eigenaar/exploitant J. J. de Bliek van Vogelenzang diende dit jaar voor deze tweede keer in enkele jaren tijd een verzoek in bij de gemeente om zijn kam peerterrein te mogen vergroten. Hij deed dit. omdat zijn zoon tot het bedrijf is toegetreden. Een eerste verzoek van De Bliek in 1992 werd door de gemeente af gewezen, maar dat nam niet weg dat de gemeenteraad in de in 1993 vastgestelde ontwikke lingsvisie 'Koersen op Kansen' uitbreidingsmogelijkheden voor Vogelenzang liet opnemen. Daar van een medewerker SLUISKIL - Donderdag begint in Sluiskil dé vijftiende editie van de gildefeesten. Zij kregen dit jaar het thema Holland mee, omdat het bestuur het derde lustrum in een gezellige Hol landse sfeer wil vieren. Bij alle evenementen ligt het accent dan ook op deze spreekwoorde lijke Hollandse sfeer. Hoogte punt moet het optreden van de landelijk bekende Havenzan gers worden, die vrijdagavond vanaf 21.00 uur een optreden in de feesttent verzorgen. De gildefeesten worden donder dagavond geopend door de Sluiskilse jeugd, die met het op laten van ballonnen de festivi teiten in gang zet. Na een optre den van de muziekvereniging Sluiskil en een presentatie van diverse Sluiskilse verenigingen volgt vanaf 20.30 uur een mode show. Vrijdag zijn er van 15.30 tot 17.00 uur kinderspelen rond de feest tent, terwijl in de feesttent loka le artiesten een gevarieerd mid dagprogramma brengen voor de ouderen. Om 19.30 uur wordt het startschot gegeven voor de Co- fa-trimloop, die over 5, 10 of 15 kilometer gelopen kan worden. Om 21.00 uur begint de feest avond met De Havenzangers. Ook zaterdag zijn er veel activi teiten. Zo kan men een rond vaart maken op het kanaal van Gent naar Terneuzen, deelne men aan 'Holland-spelen' of meewandelen met de gildewan- deltocht. Er zijn gaaibol- en pé- tanque-wedstrijden en vanaf 17.00 uur is er een demonstratie paardendressuur. Het herenor kest Termenieke legt de link tus sen het middag- en avondpro gramma, dat wordt afgesloten met een optreden van de forma tie New Four. Zondag begint het gildepro- gramma met om 10.00 uur een oecumenische dienst, waarna de bezoekers kunnen aanschuiven voor een superontbijt. Wederom bestaat de mogelijkheid een rondvaart over het kanaal te maken en om 12.00 uur begint een grote rommelmarkt/brade rie in en om de feesttent. Muzi kaal wordt dit alles opgeluisterd door de plaatselijke boerenka- pel Ein Prosit. Wie optreden op de afsluitende jubileumavond is nog een verrassing, maai' wel wil het bestuur kwijt dat het beken de duo Jan en Zwaan present zullen zijn om het Hollandse the ma van de derde lustrum te be nadrukken. bleef het echter niet bij, want de Oostburgse raad honoreerde in 1994 op basis van de ontwikke lingsvisie een uitbreidingsver- zoek van de exploitant van een andere camping, te weten Nooit- gedacht in Nieuwvliet. Het college is van mening dat deze zaak geen precedentwer king mag hebben. Om die reden houdt een meerderheid van b en w vast aan het standpunt dat pas over nieuwe uitbreidingen gesproken kan worden als het herinrichtingsplan voor het kustgebied geheel is afgerond. De commissie voor planologie en algemeen bestuurlijke zaken wordt nu door het college ver zocht om het verzoek van cam pinghouder De Bliek op zijn me rites te beoordelen. De commis sie buigt zich woensdag 30 au gustus over het voorstel. De ver gadering wordt gehouden in het Oostburgse gemeentehuis en begint om 8.30 uur. van een medewerker TERNEUZEN - Het aantal men sen dat zaterdag afkwam op het jubileumfeestje van Showband Irene uit Terneuzen viel flink tegen. Toch keken de organisa toren na afloop van het feest op het terrein van recreatiecen trum De Braakman tevreden te rug. De organisatie had kosten noch moeite gespaard om een goed programma samen te stel len. Dat er minder aanloop was dan verwacht, had uiteindelijk weinig invloed op de sfeer. Het bestuur en de leden van li-e ne hadden enige tijd geleden be sloten dat het 45-jarig bestaan anders dan anders gevierd moest worden. Het is bij dergelij ke gezelschappen gebruikelijk dat een jubileum wordt opge luisterd met een taptoe. Aan taptoes is er dit jaar in Zeeuws- Vlaanderen echter geen gebrek. „Bovendien is een taptoe een on derdeel van dat wat wij altijd al doen, namelijk muziek maken", laat Peter de Vos weten. Hij was jarenlang bestuurslid van de ja rige vereniging. Voor de gelegen heid nam hij nu plaats in de or ganisatiecommissie. Kermis Ook wilde de club nu eens een totaal ander publiek bereiken. Daarom werd er een Vlaamse Kermis bedacht waaraan de meeste leden zouden meewer ken. Enkele meisjes waren een halfjaar lang bezig met het leren schminken van kinderen en één van de muzikanten stelde zich beschikbaar als karikatuurteke naar. Het resultaat was zaterdag een feestelijk evenement met spelkramen, pannenkoeken bakken, fietsrollenbanken en clowns. Tijdens de avonduren was er vanaf een truck karaoke en een optreden van het Duo Maximaal, dat voor de gelegen heid uit drie man bestond. Dweilband Bierene toog met een grote groep kinderen met een lampion over het campingter rein. Geconcentreerde blikken bij een van de spelkramen die opgesteld stonden voor het jubileumfeest van showband Irene. foto Peter Nicolai Hij wil een Ander Afrika. Want Afrika is niet verloren. Het is een kleurrijk continent waar kinderen lachen, spelen, een toekomst hebben. Maar soms hebben ze een steuntje in de rug nodig... Van het Mensen in Nood-Kinderfonds en... van u. VS/ Mensen in Nood Word lid van het Mensen in Nood-Kinderfonds Bel 06-300.120 (veertig cent per minuut) "Hallo, ik maak Afrika Anders STEUN ONS WERK GIRO 145

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22