0.39 Irak plande aanval op Koeweit VS gaan door met Bosnië-plan ondanks dood delegatieleden Run op mosselen in Yerseke 4 WEKEN mij KLEURENFOTO'S tout marechaussee: lassagier met pakje xplosieven naar VS Princen: melding van executies provocatie Indonesische legertop W; Vchoonzoon Saddam Hussein: vlucht voorkwam oorlog Treinramp India: zeker 250 doden Winst Ajax en Feyenoord Museeuw rapste in Zürich VOOR 14,25 Wat minder warm Zonnig en heiig, later op de dag wat meer bewolking. Zwakke, later matige wind uit noord tot noordoost. Middag- temperatmir omstreeks 26 graden. IN ELKE KLASSE VOOR ELKE PRIJS UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT: 0.99 38e jaargang no. 196 laandag 21 augustus 1995 osse nummers 1,50 fotoMverschoore Goes Hulst Middelbuig Temeuzen Vlissingen Zierikzee Ellen-Leur Bij IMAN (AP) - De onlangs naar rdanië gevluchte schoonzoon n Saddam Hussein, luitenant- ieraal Hussein Kamel al-Ma- I, heeft zondag gezegd dat zijn je, ucht plannen van de Iraakse der heeft verijdeld om deze aand Koeweit en Saudi-Ara- binnen te vallen. >t hoofd van de wapeninspec- iteam van de VN, Rolf Ekeus, voor zijn vertrek uit de Iraak- hoofdstad Bagdad dat Irak vertuigende" informatie heeft ;rstrekt over zijn biologische apenprogramma, maai- dat Dg te vroeg is om te bepalen of lerdenking achtoffers ndonesië OERMOND (ANP) - Een eine vierhonderd Indische iderlanders heeft zaterdag- iddag, in het bijzijn van mi- sier van binnenlandse zaken jkstal, bij het Nationaal Bur- irmonument in het Stadspark in Roermond de burgeroor- Kgsslachtoffers in Nederlands jst-Indië 1945-1949 en Nieuw ninea 1949-1961 herdacht, et was voor het eerst tijdens de 11 arlijkse herdenking sinds 1990 Roermond dat namens het ibinet een minister de plech- gjgheid bijwoonde. „Voor ons be kent dat een blijk van erken- ng", zei voorzitter E. Houben m de Commissie Burgerher- inking. ijdens de herdenkingsplechtig- werden met name de achtoffers herdacht van de In- Dnesische revolutie, de zogehe in Bersiat-periode, na de capi- ilatie van Japan op 15 augus- s 1945. het land heeft voldaan aan alle eisen om het VN-embargo op te heffen. De Britse krant The Observer meldde zondag dat Irak nog maar drië maanden nodig had om een atoombom gereed te hebben voor een test, toen de geallieerde troepen in 1991 het bezette Koeweit te hulp schoten en de Golfoorlog begon. The Observer baseerde zijn be richt op bronnen die in contact zouden staan met het Ameri kaanse team dat Kamel al-Ma- jid zou hebben ondervraagd. Kamel al-Majid zei dat recente Iraakse troepenbewegingen in de richting van de Iraakse ha venstad Basra een voorberei ding waren op een invasie in Koeweit. Volgens de gevluchte Irakees, die leiding gaf aan het geheime Iraake wapenprogram ma, hadden alle legereenheden opdracht gekregen Koeweit en oostelijke delen van Saudi-Ara- bie binnen te vallen. Deze orders werden ingetrokken na de vlucht, op 8 augustus, van Ka mel al-Majid, diens broer - even eens een schoonzoon van Sad dam - en enkele medestanders. Al-Majid zei de invasieplannen waren besproken op bijeenkom sten waarop hij ook aanwezig was. Represailles Na de vlucht van de broers al- Majid namen de Verenigde Sta ten „ongebruikelijke" troepen bewegingen in Irak waar. Prompt daarop besloten ze ex tra materieel en manschappen naar het Golfgebied te sturen en geplande gezamenlijke oefenin gen met Jordanië te vervroegen. De Amerikanen waren bang voor Iraakse represailles jegens Jordanië, nadat dat land de twee al-Majids politiek asiel had verleend. Kamel al-Majid zei in een telefo nisch interview met Associated Press dat hij was overgelopen omdat hij de „onderdrukking- van het Iraakse volk en de bar baarsheid van het regime" niet meer kon aanzien. Al-Majid be schreef de oudste zoon van Sad dam, Odai. als een machtswel lustige gek. Al-Majid zei dat de Jordaanse koning Hussein van tevoren niets afwist van de vlucht. Verschillende Britse kranten meldden zondag dat de half broer van Saddam Hussein, Bar- zan Ibrahim al-Tikriti, Iraks per manente vertegenwoordiger bij de VN, tien dagen geleden wei gerde gevolg te geven aan een or der terug te keren naar huis. Vol gens westerse inlichtingendien sten is al-Tikriti ook hoofd van Iraks spionagenetwerk in Eu ropa en beheert hij veel van het familievermogen. The Sunday Times meldde dat de crisis binnen de familie was ontstaan doordat Odai zijn neef Ahmed al-Tikriti doodschoot bij een ruzie over een sportwagen. Bij een ander incident schoot Odai de vader van zijn neef en voormalig minister van binnen landse zaken Watban al-Tikriti in de benen. Al-Majid besloot te vluchten na- IISTERDAM (ANP) - Door een ut van de Koninklijke Mare- aussee op Schiphol is vrijdag Ji passagier met een kleine leveelheid explosieven van nsterdam naar het Ameri- lanse Detroit en vervolgens lar Orlando gevlogen. De ex- osieven waren door de mare- aussee zelf in de bagage ge- opt, in het kader van een proef n de controle te testen, et testpakketje werd in Orlan- gevonden bij de controle en betreffende passagier werd ingehouden. Pas na contact et de marechaussee op Schip- )1 werd duidelijk wat er aan de md was. „Heel vervelend, voor le betrokkenen", aldus de Jordvoerder van de mare- laussee op Schiphol, kapitein jgsivan Pelt. 5 e, eigens Van Pelt voert zijn 'ranse politie 'S!lrhiet Bosnisch d dood ICE/SOSPEL (AFP/DPA/RTR) Sen zevenjarig kind is zondag eodgeschoten toen de Franse >litie het vuur opende op een invooi van vier personenau- 's en twee caravans die ille- lal vanuit Italië de grens met rankrijk wilden passeren, de auto's zaten een verrtigtal uchtelingen uit ex-Joegosla- Zij zijn in het politiebureau togs in Sospel ingesloten, op circa km van Nice. Franse grenspolitie had een gekregen dat een groep au- via een weinig gebruikte reg het land zou binnen ko- Veer treinen Ussen Leiden Jn Den Haag IN HAAG (ANP) - De Neder- Spoorwegen spraken idag de verwachting uit dat fl baanvak tussen Den Haag Leiden vanaf vanmorgen vijf weer in gebruik genomen worden. Dat is overeenkom- de planning. De grootste finstemming ooit is dit week- 'de zonder al te veel proble- in verlopen. i werkzaamheden aan de ver- ibbeling van de sporen op het Tject zijn in de loop van zondag gekomen. Zondagavond !on NS met het doormeten an de beveiliging. korps met enige regelmaat vei ligheidsprocedures uit die het marechausseepersoneel alert moeten houden, bijvoorbeeld op de aanwezigheid van springstof fen. „Daarvoor moeten wij soms met echte explosieven werken", aldus Van Pelt. „Het gaat daar bij om hooguit enkele gram men." Behalve echte explosie ven gebruikt de marechaussee ook materialen die qua vorm of geur op springstof lijken. Zo wil de marechaussee effectiviteit en efficiëntie van zowel het eigen personeel als de procedures zelf in de gaten houden. Vrijdag werd de vlucht van de Amerikaanse maatschappij Northwest Airlines naar Detroit- Orlando in zo'n proef betrokken. De marechaussee verstopte en kele grammen van een explosief in de bagage van een passagier. „De collega die dat deed, werd vervolgens naar een andere op dracht geroepen en vergat het testmateriaal weer weg te ha len", aldus Van Pelt. Omdat het om een veiligheids-, procedure gaat, wil Van Pelt geen verdere mededelingen doen omtrent het incident. van onze verslaggever YERSEKE - De editie '95 van de Mossel dag in Yerseke trok zaterdag tienduizen den bezoekers. Zij wurmden zich langs de ontelbare kraampjes van de braderie in het centrum, vermaakten zich op de ker mis of genoten van de vele attracties. Zo was er de traditionele vlootschouw en een race met sloepen op de Oosterschel- de. Ontelbare mensen kwamen traditiege trouw af op de gratis te verkrijgen porties mosselen. Ondanks de verzengende hitte hadden duizenden bezoekers daar een lange wachtbeurt voor over in een tiental len, of misschien wel honderden meters lange rij. Eindelijk aan de beurt, wierpen zij zich vervolgens, soms gewapend met zelf meegebrachte sausjes, op hun bakjes zeevoer. foto Willem Mieras Zie ook pagina 9 SARAJEVOAVASHINGTON (RTR/DPA/AFP) - De Verenigde Staten zetten hun vredesinitia tieven inzake ex-Joegoslavië met kracht voort ondanks de dood van de afgezant Robert Frasure en twee van zijn colle ga's. Dat heeft president Clin ton dit weekeinde verzekerd in een reactie op de dood van Fra sure, die zaterdag verongelukte op de berg Igman bij de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Fra sure was één van de architecten van het Amerikaanse Joegosla- vie-beleïd en speelde een be langrijke rol bij de uitwerking van het laatste VS-vredesplan. Onderminister van buitenland se zaken Richard Holbrooke zal op korte termijn naar Sarajevo terugkeren voor onderhandelin gen met de Bosnische president Alija Izetbegovic. Algemeen wordt de dood van Frasure be schouwd als een terugslag in het proces om via onderhandelin- FIROZABAD (RTR/AP) - Meer dan 250 mensen zijn zondag omgekomen bij de ernstigste treinramp in de In diase geschiedenis. Meer dan 400 mensen raakten gewond. Verwacht wordt dat het do dental nog zal stijgen. Ruim 15 uur na het ongeluk vonden reddingswerkers nog steeds lichamen in de vernielde wa gons. Het ongeluk gebeurde bij Fi- rozabad, 298 kilometer ten zuiden van New Delhi. Pers bureaus meldden dat een sneltrein op het spoor bij Firo- zabad een koe had aangere den, waarbij de remmen scha de opliepen. De trein kwam tot stilstand, waarna hij door een andere sneltrein van ach teren werd aangereden. Drie wagons van de voorste trein werden volgens het persbu reau PTI volledig vernield. De locomotief en twee rijtuigen van de achterste trein ont spoorden bij de botsing. De meeste van de 2.200 inzit tenden van de treinen sliepen toen het ongeluk gebeurde. Om slachtoffers van de treinramp in India te bergen werd zwaar materieel ingezet. fotoEPA gen het conflict in ex-Joegosla vië te beëindigen. De onderhan delingen lopen in elk geval ver scheidene dagen vertraging op. doordat de Amerikanen een nieuw onderhandelingsteam moeten samenstellen. Diploma ten in Sarajevo menen dat de kans op het oplaaien van het ge weld de komende dagen groeit. Dit pessimisme werd gevoed door de berichten over gevech ten in grote delen van Bosnië. In het zuiden van de moslimen clave Bihac raakten zondag Bosnische regeringstroepen en de Bosnische Serviërs slaags. Bij Servische aanvallen op de moslim-enclave Gorazde in het oosten van Bosnië.kwamen drie kinderen om. Explosieven Frasure's gepantserde voertuig raakte van de weg door een in storting en viel in een 400 meter diep ravijn. Het Franse voertuig, dat ook explosieven en munitie transporteerde, sloeg enkele ke ren over de kop en vloog in brand. Behalve Frasure (53) lieten ook twee andere leden van de Ameri kaanse delegatie het leven: Jo seph Kruzel (50), onderminister van defensie, belast met Euro pese en Canadese zaken, en luchtmachtkolonel Samuel Nel son Drew (47), lid van de Natio nale Veiligheidsraad. Ook een Franse blauwhelm kwam om. Twee Amerikaanse en twee Franse soldaten raakten ge wond bij het ongeluk. De Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken Ri chard Holbrooke bleef onge deerd. Hij zat met zijn militair adviseur, luitenant-generaal Wes Clark, in een wagen vlak Helikopter dat Saddam zijn zoon niet be strafte en hijzelf het ook aan de stok kreeg met Odai, bij een di ner twee weken geleden en en kele dagen na de schietinciden ten. „Het is met je gebeurd", had Odai tegen al-Majid gezegd. Al-Majid zei ook dat hij dacht niets nieuws te kunnen onthul len over het geheime Iraakse wa penprogramma als hij wapenin specteur Ekeus ontmoet. Landskampioen Ajax is het nieuwe voetbalseizoen begonnen met een 4-0-overwinning op FC Utrecht, dat alleen in de eerste helft voor enig verweer zorgde. Ook Feyenoord kende een uitsteken de start. In de goed gevulde Kuip werd Vitesse met 5-2 ver- slagen. Johan Museeuw heeft het Kampioenschap van Zürich, de negende wereldbeker-klassieker, gewonnen. Museeuw versloeg in de sprint de Italianen Gianni Bugno en Giorgio Furlan. O Maarten den Bakker eindigde als vijfde. 1 Zeebrugge '95 De evenementen rond het eeuw feest van Zeebrugge - een histo rische optocht met bijna duizend figuranten door Brugge en de maritieme manifestatie Zee brugge '95 - hebben afgelopen weekeinde honderdduizenden bezoekers getrokken. De Ita liaanse zeilreus Ame rigo Vespucci was een E! van de blikvangers. w Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14, 15, 16, 17 en 18 achter het voertuig van Frasure. „Wij hebben vandaag drievijfde van onze onderhandelingsdele gatie verloren", zei de uitgeput te Holbrooke in een tv-inter- view. „Het was een ongeluk, maar het was een oorlogsonge luk." Een ceremonie ter herdenking van de slachtoffers, die in de Amerikaanse ambassade in Sa rajevo werd gehouden, werd bij gewoond door de Bosnische pre sident Izetbegovic. Holbrooke en Clark zullen vandaag met de lichamen van hun gedode colle ga's naar Washington terugke ren. Vier Britse soldaten kamen zon dag om toen een VN-helikopter 's morgens met vijf mensen aan boord voor de kust van Kroatië in de Adriatische Zee stortte. Een bemanningslid kon levend uit zee worden opgevist. De Lynx-helikopter van de 24e Luchtmobiele Brigade maakte deel uit van de snelle interven tiemacht. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefenvlucht van Plo- ce naar Split. JAKARTA (GPD) - De bekend making eind vorige week van de op handen zijnde executie van zeven Indonesische gedeti neerden, onder wie twee poli tieke gevangenen die al sinds 1965 vastzitten, was een provo catie van het Indonesische le ger. Dat is de stellige overtui ging van de in Jakarta wonende mensenrechten-activist en voormalig deserteur uit het Ne derlandse leger Jan ('Poncke') Princen. „Het leger heeft het nieuws 'in gestoken' om daarmee het ko ninklijk bezoek te verstoren. De militaire top wil daarmee duide lijk maken dat het geen be moeienis van de Nederlandse re gering duldt als het gaat om schending van mensenrechten", aldus Princen. Protestacties Volgens Princen gaat het overi gens om „loos alarm". Zelfs mi nister Alatas van buitenlandse zaken was er niet van op de hoogte dat president Soeharto een dergelijk besluit had geno men. Aan de vooravond van het staatsbezoek van koningin Bea trix zou dat ook een zeer ondi plomatieke beslissing zijn ge weest, meent Princen. De mensenrechtenorganisatie PI JAR in Jakarta neemt de kwestie wel serieus. Naar het hoofkwartier van Amnesty In ternational in London en naar andere internationale mensen rechtenorganisaties zijn faxen verstuurd waarin PI JAR op roept tot pfbtestacties tegen president Soeharto. De organi satie is overigens niet van plan om tijdens het bezoek van ko ningin Beatrix demonstraties te houden. „We zijn niet tegen Bea trix, maar tegen Soeharto". al dus woordvoerder Coki Naipos- pos. Wel hoopt de activist dat de Nederlandse koningin de schen ding van de mensenrechten in Indonesië bij president Soehar to zal aankaarten. De laatste keer dat in Indonesië politieke gevangenen zijn geëxecuteerd was in 1990. pagina 3: excuses gewenst Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 iAdvertentiei Steun de aktie'Help Ineke Petter in Laos'. Giro 50500 Lepra Stichting Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1