Oranje heeft maar één probleem Eén op honderd is een winnaar... Veertig miljoen in anderhalve minuut Hockeyers spelen sterk, winnen alles, maar scoren te weinig Koppelaar houdt met Ierland strijd open Arabische volbloed Marsha lost eindelijk wat van de belofte in Wereldbeker komt voor Johan Museeuw dichtbij DUBLIN (ANP) - Het Neder lands mannen-hockeyteam koerst bij het Europees kam pioenschap in Dublin recht op de halve finales af. Ook 'concur rent* Spanje kon Oranje zater dag niet uit balans brengen. De ploeg van bondscoach Roelant Oltmans won de derde en be langrijkste groepswedstrijd met 3-1, mede dankzij twee tref fers van de excellerende Jac ques Brinkman. Alle doelpunten vielen in de eer ste helft. Met nog twee duels te spelen, tegen de middelmatige teams van Wales (vandaag) en België (morgen), is Nederland al vrijwel zeker van een plaats in de halve eindstrijd (vrijdag). „We hebben een hele grote stap gezet naar de laatste vier", conclu deerde Oltmans tevreden. Het Nederlands team, waarin Bastiaan Poortenaar nog altijd ontbreekt wegens een enkelbles sure, kampt in Ierland in feite nog maar met één probleem. Het elftal heeft te veel kansen nodig om te scoren. In de duels met Schotland (4-1) en Frankrijk (6- 1) was de afwerking al onzorg vuldig, maar in de wedstrijd te gen Spanje maakten de volgelin gen van Oltmans het wel erg bont. Zeker tien doelrijpe moge lijkheden, waaronder vier straf- corners. leverden niets op. „We hebben het onszelf weer eens onnodig moeilijk ge maakt", erkende Oltmans. „We hadden het duel veel eerder moeten beslissen In aanvallend opzicht loopt het als een trein, maar we zijn nog te slordig en te onzeker in de afronding. Dat is het enige verwijt dat ik mijn spe lers kan maken. Zelf beseffen ze dat maar al te goed. Meteen na afloop hoorde ik iedereen klagen over de gemiste kansen. De spe lers weten ook dat het rende ment omhoog moet als ze Euro pees kampioen willen worden." Ongrijpbaar Middenvelder Brinkman was even succesvol als ongelukkig in zijn doelgerichte acties. De 28- jarige routinier van Amsterdam en Oranje was vooral in de eerste helft ongrijpbaar voor de Spaan se afweer. Ontelbare keren ver scheen hij kansrijk in de cirkel, vaak aangespeeld door de ouwe vos Delissen. Met 'slechts' twee treffers deed Brinkman zichzelf en het team te kort. Hij schoot nog wel op de paal-, iets dat Wou ter van Pelt (strafcorner) en Remco van Wijk na de rust ook Jaques Brinkman speelde zaterdag tegen Spanje met een afgeplakt petje. De hockeybond tikte de speler op de vingers vanwege ongeoor loofde reclame. foto ANP deden. Delissen 'maakte het tweede Nederlandse doelpunt uit een strafbal, zijn derde treffer van 6,40 meter in Dublin. „Het gaat natuurlijk om het teamresultaat, maar deson danks ben ik behoorlijk ziek van al mijn missers", gaf Brinkman eerlijk toe. „Kijk, een score van 100 procent haal je nooit, maar ik had voor de rust zeker nog twee doelpunten moeten ma ken. Ik scoorde uit de moeilijke situaties, terwijl ik in de minder lastige posities juist faalde. Dat gebeurt mij wel vaker. Als ik te veel tijd heb om na te denken, gaat het meestal fout." Spanje, dat de eerste groeps wedstrijden tegen Frankrijk (3- 1) en Wales (2-0) eveneens won, vormde geen echte bedreiging voor het Nederlandse team. De verdediging kraakte aan alle kanten, de middenlinie moest het afleggen tegen het stugge Oranje-blok en de voorhoede dwong nauwelijks kansen af, mede door het sterke spel van voorstopper Walter Drenth. Spanje behoort al jaren tot de Europese subtop, zonder de gro te twee (Nederland en Duits land) ooit serieus te belagen. De laatste zege op Oranje dateert uit 1986 bij het WK in Londen. „Ik ben geen moment bang ge weest voor deze wedstrijd", eta leerde Oltmans na afloop het vertrouwen in zijn ploeg. Croquet DUBLIN (ANP) - Ierland heeft gisteren in Dublin met een verrassend gelijkspel te gen aartsrivaal Engeland (1-1) de strijd in groep B van het Europees kampioen schap open gehouden. De hockeyploeg van de Nederlandse trainer Cees Koppe laar was na de blamerende nederlaag te gen Zwitserland (1-2) hard toe aan een succesje. Het ongeslagen Engeland (vijf punten) en Duitsland (vier) blijven na drie speelron den de belangrijkste kandidaten voor de halve finales. Ierland (drie punten) moet de laatste duels met Polen en titelhouder Duitsland winnen om voor de eerste keer in de EK-historie de laatste vier te halen. Een vrijwel onmogelijke opgave, zo lijkt het. Koppelaar (55) is aan zijn negende seizoen bezig als bondscoach van het Ierse man- nenteam. Er is duidelijk progressie, maar het gaat de inwoner van Akersloot alle maal nog niet snel genoeg. „Ik dacht dat we in de aanloop naar het EK op de goede weg zaten", bromde hij. „We wonnen in de oefenperiode zelfs met 2-1 van Nederland. Maar als je dan hier in Dubin met 2-1 ver liest van Zwitserland, weetje meteen weer waar je staat. Het gelijkspel tegen Enge land is niettemin een meevaller." „Hockey is en blijft in Ierland een pure liefhebberij", stelt Koppelaar, die in 1989 na zestien jaar trouwe dienst bij Ajax af scheid nam als loop trainer. „Het enthou siasme is groot, maar de echte vakkennis is klein. En ik kan niet alleen het nationale niveau opkrikken." Ierland telt ongeveer 7500 hockeyers. De meeste beoefenaars zijn protestant, een minderheid in de Ierse geloofsgemeen schap. „Een katholiek die hockey speelt, moet in zijn woonwijk zijn stick verber gen", glimlacht Koppelaar. Liefhebberij Te veel inwoners beschouwen de sport met bal en stick als een specifieke vrou wen-aangelegenheid. Zelfs Engelsen ma ken zich schuldig aan deze denkfout. Zo ook volksheld Jack Charlton, de bonds coach van het Ierse voetbalteam. „Ik kwam hem laatst in een hotel tegen. 'Oh', zei hij. 'ik wist niet dat mannen ook hoc key speelden'. Dat vond ik een knap waar deloze opmerking. Het gesprek was dan ook snel afgelopen." De zelfbewuste bondscoach laat de komende dagen zijn selectie zoveel mogelijk met rust. Een stukje fietsen, een beetje cro quet spelen („een dolletje") en licht trainen. De wedstrijden te gen Wales en België vormen een leuke en bruikbare inleiding op het grote werk, vrijdag tegen ti telhouder Duitsland of Enge land. „Na woensdag moet de ploeg weer helemaal op scherp staan", liet Oltmans weten. „Maar ook de laatste twee groepsduels tellen uiteraard nog mee. Want we willen hier alles winnen. Ik sluit echter niet uit, dat sommige spelers een dagje vrij krijgen. Want iedereen moet topfit zijn voor het afsluitende gedeelte van het EK." Groep A: Nederland - Spanje 3-1 (3- 1). 7. Brinkman 1-0, 23. Delissen 2-0 (sb), 25. Escarr'e 2-1, 32. Brinkman 3- 1. Scheidsrechters: O'Connor (Ier), St. Rose (Tri). Aantal toeschouwers: 750. van onze verslaggever Taco van den Velde WASSENAAR - Met ontzet ting kijkt Ad Hanneman naar het gezwollen achterbeen van zijn merrie Marsha. De ene krachtterm volgt de andere in snel tempo op. „Wat is dat hier voor rotzooi in die stallen", scheldt Hanneman, terwijl hij de wond die de zwelling ver oorzaakt nog eens wat nader onderzoekt. „Ze heeft zich opengehaald aan één van die splinters in dat kot. Het is een schande." De Middelburger schudt het hoofd, zoekt steun bij wat om standers, en vraagt zich hard op af wat hij moet doen. Het is zondagmiddag. 13.30 uur en de locatie is het stallencomplex te Duindigt. Over twintig minu ten hoort Marsha, de driejarige Arabische volbloed uit de stal van Hanneman, te staan op de renbaan om deel te nemen aan de strijd om de Futurity Cup. „Misschien kan ze maar beter niet lopen. Alhoewel, ik geloof dat het iets minder wordt", twijfelt Hanneman. „Ik heb er wat gel opgesmeerd. Dat valt trouwens toch niet onder het dopingreglement? De spanning neemt verder toe, adrenaline komt vrij. Ad Han neman veegt het zweet van zijn voorhoofd en neemt een beslis sing. „Opzadelen", sist hij. Het paardje drentelt nerveus heen en weer, de minstens net zo ner veuze baas gooit er nog eens een paar stevige vloeken tegen aan. „Ik weet niet wat het moet worden. Gisteren dacht ik nog J dat ze het ging maken, maar nu 1 heb echt geen idee meer. Het 1 lijkt wel of elke keer alles tegen I zit." II De eerdere mislukkingen van 1 Marsha staan Hanneman daar- 3 bij als een schrikbeeld voor J ogen Bij de eerste race kwam 5 Marsha klem te zitten in de I starthokjes. Nadat ze bevrijd I was, mocht ze niet meer deel- I nemen. „Dat kwam vooral door een hork van een starter, die I Marsha met een grote rubbe- I ren lap naar binnen duwde. i| Daar heeft ze een trauma aan I over gehouden. Die vent was I twee meter breed, maar ik wil- I de hem wel te lijf gaan." I In de tweede race besloot Mars- I ha pas het starthok te verlaten. I toen de rest van het veld al I veertig meter weg was. Nadat I Marsha eenmaal op gang was I zorgde een gevallen jockey er- I voor dat de merrie terecht I kwam op de drafbaan, waar- I door diskwalificatie volgde. Hanneman: „En die baan be viel blijkbaar zo goed, dat Marsha in de derde race met een weer naar binnen dook. Weer diskwalificatie." Die drie missers hebben de ei genaar en trainer niet eens doen twijfelen aan Marsha. Het heeft- alleen maar voor veel frustatie gezorgd. „Omdat ik weet dat ik met Marsha een topper in huis heb. Ik kan dat nauwelijks uitleggen. Ik voel dat gewoon. Dat kreng heeft zoveel uitstraling, zoveel kwa liteiten. Op de keuring van Fu- turity-paarden van een jaar ge leden eindigde ze op een vijfde plaats. Dat wil toch wat zeg gen. En de laatste jockey die haar bereed was helemaal wild van haar. Het moet er toch een keer uitkomen." De zweep De enige twijfels die de vijftig jarige Middelburger heeft, be treffen vooral hemzelf. „Mis schien doe ik het wel niet goed", vraagt hij zich op een verloren moment af. „Mis schien ben ik niet hard genoeg voor Marsha. Ik durf best toe te geven dat ze mijn oogappel is. Sommigen zouden op een be paald moment de zweep hante ren. Ik weet dat er een trainster is in Zeeuws-Vlaanderen. die vindt dat je soms best de spo ren te voorschijn mag halen Een hypernerveuze Ad Hanneman begeleidt zijn Arabische volbloed Marsha, jockey Gill Garcia Gonzales en Joyce Louws naar de start van de Futurity-Cup. foto J°s van Leeuwen wanneer het paard moeilijk doet. Wie? Suzan Malcorps. Die meent dat een beetje bloed geen kwaad kan." „Nee, ik sta daar lijnrecht te genover. Je had dat paard een por in de ribben moeten geven toen ze niet startte in de eerste race. is me door sommigen ver teld. Dat weiger ik dus perti nent. al is het niet meer zo. zwart-wit als vroeger. Ik heb ooit een jockey aangevallen omdat hij steeds zijn zweep ge bruikte tijdens de race. Hij kwam toen kwam met een klein voorbeeldje. Stel dat ik jouw paard berijd en ik ga sa men met nog een ander op de finish af. Er staat 30.000 gulden op het spel en je weet dat een klap met een zweep hoogstens een klein schaafwondje kan veroorzaken. Op dat moment heb jij ook liever dat ik die klap uitdeel, zodat ik met een hoofd lengte verschil win, zei hij. Daar moest ik hem toen wel ge lijk in geven." Telepathie Toch is zijn relatie met Marsha speciaal, zeer speciaal. „Mijn contact met paarden heeft me doen beseffen dat telepathie echt bestaat", zegt Hanneman, die zich vervolgens de impact van zijn woorden realiseert. „Ik weet dat honderdduizend men sen me nu voor gek zullen ver klaren. Maar toch heb ik het idee dat die paarden me soms dingen vertellen. Ik voel aan wat zo'n beest wil door alleen maar in die ogen te kijken." „Ik kan verder ook niet uitleg gen waarom Marsha mijn oog appel is. Ik durf best te zeggen dat een trainer in zijn paard vaak de eigenschappen van zijn ideale partner terugzoekt. Je ziet daarom ook vaak dat trainers vaak voor merries kie zen en trainsters voor heng sten. Marsha is zeer eigenzin nig. opstandig, een dwarse tan te. Daar houd ik ook van bij een vrouw." Verder heeft Hanneman een voorliefde voor Arabische vol bloeden. In zijn stal te Middel burg heeft hij zeven exempla ren staan. „Dat zijn zeer intelli gente paarden. De meesten wa gen er zich niet aan. omdat ze een bepaalde benadering vra gen. Ik durf zelfs te stellen dat er in Zeeland geen geschikte ruiters voor zijn te vinden. Als je een Arabier bijvoorbeeld on terecht straft, doet hij niets meer. Ik heb een hengst staan, die ook nog even heeft meege daan aan races. Die had alles mee. Die begon ook goed aan de race, maar na zeshonderd meter had hij het wel gezien. Hij was niet moe, maar had ge woon geen zin meer. Tja. het zijn. niet allemaal renpaarden. Ze zeggen ook dat één op de honderd een winnaar is." Dat die stelling wel op enige waarheid berust, blijkt ook tij dens de Futurity-cup. Bij de start blijft één paard in de star- thokken achter en bij de eerste bocht gaat favoriet 'Sheikan Star' rechtdoor in plaats van linksaf. Marsha houdt zich uit stekend staande in het geweld. Dit keer, tot grote vreugde van Hanneman, geen valse start of een verkeerde afslag. Tot de laatste bocht mengt Marsha zich zelfs in de strijd om de ere plaatsen. De laatste loodjes van de 1800 meter-race blijken echter het zwaarst te wegen, waardoor de Zeeuwse merrie op een zevende plaats eindigt. Een prestatie die met grote in stemming wordt ontvangen in het Zeeuwse kamp. Meisjes vallen elkaar in de armen, Han neman valt Marsha om de hals. „Zag je Marsha gaan? We zul len die Hollanders hier eens een poepje laten ruiken", roept een uitgelaten Hanneman te gen de meegereisde Zeeuwse supporters. „Eindelijk wordt hier bevestigd dat Marsha een topper is. Ze begint het nu een beetje te leren." De Spaanse jockey Gill Garcia Gonzales bevestigt het alle maal. „Ik heb hard moeten werken, het paard was zeer ner veus. Maar ze heeft pure snel heid. Ik denk dat ze het zelfs be ter zou doen in een korte rechte race", meent Gonzales. Hanne man knikt. „We gaan binnen kort naar Oostende om aan zo'n wedstrijd deel te nemen. Die is maar 1200 meter lang." Wie weet kan Marsha dan ein delijk eens in de geldprijzen vallen. Hanneman fronst de wenkbrauwen. „Ach. hou op. Voor het geld doe ik dit niet. Je moet dit zien als het kopen van een staatslot. Je mag blij zijn dat je soms de kosten er eens uit haalt. Het heeft me totnu- toe alleen maar geld gekost." Mike Tyson heeft Peter MeNeeley goed geraakt. Hij gaat voor hel eerst naar het canvas. foto Reuters WASHINGTON (GPD) - Het was niet eens zijn snelste zege, maar zonder twijfels wel de bestbetaalde. Mike Tyson stap te zaterdagavond na een afwe zigheid van vier jaar weer in de boksring om er 89 seconden la ter met zijn 42e profzege, zonder een schrammetje, maar wel 25 miljoen dollar (ongeveer 40 mil joen gulden) rijker weer uit te stappen. Ontevreden kon Tyson dus niet zijn, maar de verbazing was in Las Vegas groot na de partij die geen partij was. Peter MeNeeley, zijn volslagen onbekende oppo nent, kwam op een bizarre ma nier aan zijn einde. Tyson had hem al twee keer naar het can vas doen gaan maar stond nog behoorlijk op zijn benen, toen zijn manager Vince Vecchione in de ring sprong. Daarmee was diskwalificatie een feit en was de partij over. De bijna 17.000 mensen in het MGM Grand Hotel in Las Vegas - on der wie talloze beroemdheden uit de showwereld - konden het helemaal niet waarderen. Zij hadden van 200 tot 1500 dollar neergeteld voor een echt ge vecht, en daarvan was geen sprake geweest. Er werd stevig gevloekt, getierd en gejoeld. Vecchione wilde na afloop geen uitleg geven over zijn gedrag. Ook MeNeeley zelf gaf aan dat hij nog best had kunnen door gaan. Mike Tyson, die MeNeeley al na zeven seconden voor de eerste keer naar de grond joeg, kreeg zodoende geen kans om te tonen of hij inderdaad weer te-- rug is in topvorm, na drie jaar in de gevangenis te hebben geze ten omdat hij een 18-jarig schoonheidskoninginnetje ver kracht had. Geen wonder dat ook hij teleurgesteld was. Ga voor bloed „Ik kwam om te vechten", zei Tyson. „Ik dacht niet dat ik hem te hard had geraakt. Ik was dan ook verbaasd dat zijn hoek de partij ineens stopte. Maar mis schien was het wel het beste voor MeNeeley. Hij was anders flink gewond geraakt. Wantil ga voor bloed", zei Tyson nad: partij die hem nauwelijks zweet druppels had gekost. Maar bob liefhebbers uitten na afloop aid; vrees dat deze farce hun spon nog meer in diskrediet zal breit gen. Zo weinig voor zoveel f dat moet tot reacties leiden. Alleen al aan recettes in MGM werd zaterdagavond al li miljoen dollar binnengehaald Bovendien werd de partij in miljoen Amerikaanse huishou dens via de betaal-televisie te- keken, a raison van 49.95 dollar, Totale opbrengst van de mini partij overschrijdt dus de 65 mil joen dollar. Waardoor er na af trek van het prijzengeld eet leuke winst overblijft. En als MeNeeley nu nog op normale manier was uitgescha keld. Maar zelfs de scheidsrech ter, Mills Lane, zei na afloop ver baasd dat „MeNeeley zo hare vocht als hij kon en ik b- dan ook niet waarom VecchioiK in de ring kwam". Misschien m het om te voorkomen dat zi.it pupil te zwaar beschadigd chèque van slechts 540.000 lar zou moeten gaan innen. Protest Tyson heeft nu 42 maal gewon nen, waarvan 36 maal via knock out, en slechts één keer verloren McNeeley's staat van diensi toont 36 overwinningen en ra twee verliespartijen. maar zijn zeges kwamen bijna zonder uit zondering tot stand tegen oppo nenten die nauwelijks op hin benen konden staan. In de hal van het MGM- werd zaterdag overigens monstreerd door vrouwengroe pen, die protesteerden tegen es heldenverering die Mike Tysoa ten deel valt na zijn gedwongen afwezigheid. 'Verkrachting u geen sport" stond op spande* ken. En „Vrouwen zijn boksbal". Tyson houdt overi gens nog steeds vol onschuldi? te zijn. Zijn volgende tegensta der wordt waarschijnlijk Bruc Sneldon, die zaterdagavond zit titel van de World Boxing Assc, ciation met succes verdedigde ZÜRICH (ANP) - Bij het oprij den van de wielerbaan Oerlikon schoot de finale van een jaar eerder even door zijn hoofd. Met de overwinning in het Kam pioenschap van Zürich in han den vergat Johan Museeuw toen even de Italiaan Bortolami aan de binnenkant. Weg zege voor de Belg. Gisteren nam hij wraak. Opnieuw in een sprint. Dit keer was het verschil met Gianni Bugno ook minimaal, maar wel van de positieve kant bekeken. Maarten den Bakker bekroonde zijn aanvallende op treden in de negende wereldbe kerwedstrijd met de vijfde plaats. In de sprint kon de TVM'er niet aan Museeuw tip pen. De 29-jarige Belg, dit sei zoen al winnaar van de Ronde van Vlaanderen, verstevigde zijn leidende positie in het klas sement van de Coupe du Monde. De achterstand van nummer twee, Laurent Jalabert, be draagt al 88 punten. Verdeeld Den Bakker was gisteren in de negende wereldbekerwedstrijd de hele dag in touw. Met zeven collega's zette hij vroeg in de wedstrijd aan voor een vlucht die uiteindelijk zo'n 150 kilome ter zou gaan duren. Aanvanke lijk zat daar ook de Australische Nederlander Patrick Jonker, ploeggenoot van Jalabert bij ONCE. bij. Met de Italianen Scinto, Piccolillo. Fina, Santa- romita. de Australiër Hodge en de Fransman Roux reden de twee Nederlanders naar een ma ximale voorsprong van ruim acht minuten. Op 35 kilometer van de streep was van die marge nog de heli] over. Onder aanvoering van d( ploeggenoten van Museeuw ging het daarna snel minder mej de kopgroep, die door uitvalpo: gingen van Scinto ook verdeeld raakte. Uiteindelijk kwam Sein] to toch voorop. Zijn landgeno ten Furlan en Donati sloten als eerste aan, vervolgens kwamen ook Coppolillo en Den Bakkerer weer bij. Toen ze in een gr rondrijdende amateurs terecht kwamen - de organisa slaagden er niet in allerlei wed strijden rond de wereldbe- kerklassieker gescheiden houden - zaten plotseling Museeuw en de Italiaanse kam pioen Bugno in de kopgroep. Zes man - Scinto reed in de voor laatste bocht naar de wieler baan rechtdoor - bereikten Oer likon nog net voor een jagende achtervolgersgroep. Museeu« startte de sprint onderin de baan, Bugno er boven. De Bei? hield een banddikte over. Vorig jaar verschalkte de Italiaan ara sterker geachte Belgische tegen-, stander nog in de sprint aan"' einde van de Ronde van Vlaan deren. „Ik heb dus twee keer re vanche genomen", zei de win naar, die na de Tour nauwelijks criteriums reed. „Ik heb goedgej traind, mezelf goed verzorgd. B wil de wereldbeker winnen. D:e komt steeds dichterbij." Den Bakker, afgelopen wees tweede achter in Indurain in de Ronde van Galicië. reed einde; lijk eens goed in de punten. Bij viel dit seizoen veel aan, mant slaagde er maar niet in bij de beste vijf in een klassieker te ko men. Nu lukte dat wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18