Akkoord over villa's Haamstede de zonnebloem School met de Bijbel blikt terug op 100-jarig bestaan Werkhaven Schelphoek krijgt natuurlijk uiterlijk P2Q zeeland zaterdag 19augustus 1995 -jg DE ZONNEBLOEM BLIJFT GROEIEN... Toeristenbelasting omhoog in gemeente Noord-Beveland Afbraak droogtore ii St. Philipsland opnieuw in studie Braderie, kermis en zwemfestijn in Tholen Aangepast nieuwbouwplan Westerschouwen bevalt provincie weekenddiensten kerkdiensten De laatste twee jaren nam het totale aantal Zonnebloem- zo'n dringende behoefte bestaat. De Zonnebloem is u bij vrijwilligers met bijna 1000 toe. Dat betekent meer bezoeken voorbaat dankbaar en activiteiten, waaraan bij veel zieken en gehandicapten voor een bijdrage. Postbus 2100, 4800 CC Breda Telefoon (076) 60 20 60 STEUN ONS WERK GIRO 145 19 EN 20 AUGUSTUS 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierïkzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievit straat 2, Zierikzee, tel. 01110- 13410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth. Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwer kerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg. Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: L. Lekkerkerk, Nieuwe erdstraat 25. Zierikzee. 01110-16066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek •Zierikzee', Dam tel. 01110-12906, geopend za. 09.00-12.30 uur en van 16: 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. dergem. Zonnemaire, tel. 01 1880. van onze verslaggever KORTGENE - De Noordbeve- landse toeristenbelasting stijgt volgend jaar waarschijnlijk met een dubbeltje per persoon per overnachting. Het huidige tarief van drie kwartjes wordt straks 85 cent. B en w vinden de stijging alleszins redelijk en verwachten niet dat de recrea tiegemeente zich daarmee uit de markt prijst. De verhoging levert naar schatting een ton extra op. De recreatie-ondernemers op het eiland zijn inmiddels op de hoogte gebracht van het voorne men. Het dagelijks gemeentebe stuur verdedigt de belastingver hoging met het argument dat het toerisme de gemeente voor extra kosten stelt zoals onder houd en verbetering van wegen in de dorpen, aanleg en onder houd van fietspaden, het schoonhouden van oevers en stranden en de bijdragen aan het recreatieschap Het Veerse Meer en de WV. Een gezin van vier personen dat in 1996 eenIel merwoning of een camp: plaats huurt is dan per week: gulden duurder uit dan dit jser Planologie )v Een structuurschets Noord-Beveland moet meer e brengen in de planologie. e_ menteel dreigt het gevaar r' hap-snapbeleid. Van veratu lende functies zoals werken, 'r nen en recreëren worden zo de kansen als bedreigingen a een rijtje gezet. De struct. u schets zal in belangrijke mat e( ruimtelijke koers - lees: de 0 vulling van het grondgebie gg bepalen. Het is de bedoeling •architectenbureau Rothui g' Van Doorn en 't Hooft de sci ,e opstelt. De kosten bedrifc, 62.500 gulden. Beide voorstellen komen c ,v< dag 29 augustus aan bod 1' gemeenteraad van Noord-B oc land die vanaf 19.30 vergade dorpshuis De Pompweie Kortgene. 1 to van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Het Thoolse gemeentebestuur zal hoogstwaarschijnlijk opnieuw bekijken of de 'droogtoren' van de brandweerkazerne te St. Phi lipsland tegen de vlakte moet. Dit zei de Thoolse wethouder ing J. van der Jagt vrijdag des gevraagd. Aanleiding vormen honderden handtekeningen die in St. Philipsland uit protest te gen de sloop-plannen zijn verza meld. Veel Fliplanders noemen de markante toren 'beeldbepalend' voor het dorp. Gisteren werden de handtekeningen aan Van der Jagt overhandigd. Mogelijke sloop van de toren vormt onder deel van renovatie-plannen voor de kazerne. Die moet 'multi functioneel' worden. Zo moeten ambtenaren van de buiten dienst er volgens de wethouder in de toekomst kunnen overblij ven. Verder dient de verouderde kazerne voor brandweer-ge bruik te worden gemodj__ seerd. De commissie openbare wei ging al eerder akkoord me plannen van het college van w, inclusief de toren-sloop, gemeenteraad moet zich er| rigens nog over buigen. De tientallen jaren oude t werd vroeger gebruikt brandweerslangen te Tegenwoordig gebeurt dat meer. Om onnodige oc ar houdskosten te voorkc moet de toren daarom wo iR afgebroken in de ogen van lii college. ..We moeten goed ons geld omgaan", geeft Vai in Jagt aan. De vele handtekeningen li een heroverweging van hete m; gestandpunt echter noodi er lijk te maken, vindt Van i Jagt. Wordt de zaak opniem jei keken, dan gaan ambten LI uitrekenen wat onderhoud het gevaarte precies kost. 0: id sis van die gegevens kan licht worden besloten de torjou laten staan. van onze verslaggever THOLEN - Tholen-stad staat binnenkort, de laatste vrijdag en zaterdag van augustus, bol van de activiteiten. Een zwem festijn, een braderie, een wieler ronde, een expositie en een 'ruimteschip' zorgen voor het nodige vertier. Bovendien is het vanaf donderdag 24 augustus 10.00 uur kermis in de stad. Vrijdag 25 augustus kunnen wa- teriiefhebbers al vanaf 06.00 uur terecht in zwembad De Spetter aan de Zoekweg. Daar begint dan het traditionele dauwzwem- men, gevolgd door een stevig ontbijt voor de deelnemers. Die zelfde vrijdag begint om 13.00 uur in het centrum van Tholen een braderie met meer dan 160 standplaatsen. De braderie is geopend op vrijdag van 13.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag 26 au gustus van 09.00 uur tot 21.00 uur. Tijdens de braderie zijn er demonstraties jazz-ballet e la traditionele 'vismeisjes' zo re voor versnaperingen. Ook ia een grote feesttent op de rr. waar verschillende bands den. Vrijdagavond is er een wi ronde voor A-amateurs, start om 18.30 uur aan de M( vlietsestraat. Het parcoursl een lengte van 85 kilometf loopt onder meer door de 0 landsestraat en_ de Ten Ac weg. Om ongeveer 20.30 uu de winnaar bekend zijn. In de Gasthuiskapel is gedi de de feestdagen een exposit zien over 'leven, en werken de Nederlandse huisvrouw de Tweede Wereldoorlog', der is er een 'ruimteschip' t centrum van Tholen stroboscopen. lasersti rookmachines en geluids ten voor de nodige opwil zorgen. Een groots vuui sluit zaterdagavond om hal! het Thoolse feest af. Een kiekje uit (1e honderdjarige historie van de School met de Bijbel. van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen en de provincie hebben bestuurlijke overeenstemming bereikt over de bouw van vijftig villa's aan de Westerenbanweg in Haam stede. Anders dan in voorgaan de plannen blijft het noord westelijk deel van het tien hec tare grote terrein open gebied. Daarmee komt Westerschou wen tegemoet aan de wens van de provincie. De vijftig luxe wo ningen komen nu naast de be staande wijk Westerenban. Het vorige plan van projectont wikkelaar Breur uit Dordrecht, voor een belangrijk deel eige naar van het gebied, en zijn com pagnons Bokx en Röttger uit Rotterdam stuitte op weerstand van de provincie. Het behelsde de bouw van 43 villa's, verspreid over de Westerenban. Een 'groe ne' corridor zou twee aangren zende natuurgebieden met el kaar moeten verbinden, zodat er sprake was van enige ecologi sche samenhang. Voor de pro vincie woog het behoud van na tuurwaarden zwaar. Zij gaf de voorkeur aan een open gebied. De Provinciale Planologische Commissie (PPCt adviseerde dan ook negatief over het bouw plan. Hagenaar aangehouden TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield vrijdagochtend in de Noordstraat in de Schelde- stad een 16-jarige jongeman uit Den Haag aan, die eerder deze maand op grond van de Algeme ne Plaatselijke Verordening de toegang tot de Terneuzense bin nenstad was ontzegd. De jongen bleek bovendien in het bezit van 40 gram cocaïne en heroïne, als mede een kleine hoeveelheid weed. De Hagenaar is voorlopig ingesloten. BRO UWERSHA VEN Vaartocht - De gemeente Brouwershaven houdt zaterdag 26 augustus een vaartocht voor ouderen op de Grevelingen. Be langstellenden kunnen om 13.30 inschepen bij Den Osse. Vanuit de vier kernen van "de gemeente rijden speciale bussen naar de haven. De nieuwe variant is een com promis. De huizen verrijzen aan de rand van de bestaande woon wijk, het noordwestelijke stuk blijft onaangetast. Gevolg is wel dat de concentratie van de vijf tig villa's aan de oostzijde een massaler beeld zal geven. Door de verschuivingen ontstaat bo vendien een complicatie: vier hectare bouwterrein is eigen dom van de Stichting Renesse. De projectontwikkelaars zullen die grond moeten verwerven. Volgens chef ruimtelijke orde ning C. J. M. Uitterhoeve van de gemeente Westerschouwen is de Stichting Renesse in principe bereid die percelen te verkopen. Daar zal stichtingsvoorzitter ir C. W. Veerhoek, tevens wethou der van ruimtelijke ordening, ongetwijfeld op aansturen. Hij heeft zich in het verleden steeds sterk gemaakt voor woning bouw aan de Westerenbanweg. De grondprijs zal mede bepalen of de villawijk voor de project ontwikkelaars winstgevend wordt. De vijftig landhuizen en bunga lows komen op kavels van 1.000 tot 1.200 vierkanter meter en mogen 'dubbel' worden ge bruikt: als vakantiehuis of voor permanente bewoning. De pro vincie eist dat de villawijk in fa sen wordt volgebouwd. Uitter hoeve zegt dat het voor delen daarvan noodzakelijk is een snelle planologische procedure te voeren, vooruitlopend op de definitieve vaststelling van het bestemmingsplan. Ontsluiting De ontsluiting van de wijk wijkt sterk af van de eerdere opzet. Aanvankelijk zou het verkeer in komen door de bestaande wijk Westerenban en uitgaan via de J. J. Boeyesweg. Met. de wegen sanering in 1992 heeft de provin cie de Kloosterweg overgedra gen aan de gemeente. Doel is nu een nieuwe ontsluitingsweg naar de voormalige provinciale weg te leiden. Westerschouwen worstelt al bij na twintig jaar met woning bouwplannen voor het gebied aan de Westerenbanweg. Het bleef bij een idee voor 26 huizen van bet twee-onder-één-kap-ty- pe, omdat beginjaren tachtig de woningmarkt instortte en later de 'blokjes' te ouderwets werden bevonden voor de prestigieuze bouwlocatie. De failliet gegane projectontwikkelaar Bohemen probeerde het eind jaren tach tig, begin jaren negentig met een van onze verslaggeefster SEROOSKERKE (S) - Rijkswaterstaat is deze week begonnen met de herinrichting van de voormalige werkhaven Schelphoek bij Se- rooskerke (S). Het gebied moet volgens de ver gunningen weer zoveel mogelijk in de oude staat worden hersteld. Om de waterkering op de oorspronkelijke plaats terug te brengen, wordt momenteel een landtong losgegraven van de kustlijn. Hierdoor onstaat een soort ei land. Of die in de toekomst mag blijven liggen, is nog onduidelijk. Het Schelphoekgebied dat tijdens de Delta werken werd gebruikt als werkhaven, moet zo veel mogelijk weer een natuurlijk uiterlijk krij gen, vinden de beheerders. Het westelijke ge deelte is in 1993 al aangepakt. Onduidelijk is nog hoe de rest er precies komt uit te zien. Zo is nog niet zeker of de boven het water uitsteken de caissons mogen blijven liggen. Ook is onbe kend wanneer de trailerhelling verdwijnt. Mo menteel zijn twee alternatieve locaties in beeld: De Val in Zierikzee en Burghsluis. Van de eerste haven is bekend dat er in de buurt verraderlijke stromingen zijn. „We moeten dus nog onderzoeken of het verantwoord is op die plaats een trailerhelling aan te leggen", zegt J. Geluk van Rijkswaterstaat. Zondag 20 augstus 1995 Gecombineerde dovenihoren- den dienst. Goes Chr. Ger. Kerk, 10 ds. De Graaf. Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 11 ds. Eekhout; Bruinisse 10 ds. Smit, 17 ds. v. Vliet; Burgh 10 ds. v. d. Deijl; Dreischor 11 ds. Buijs; Haam stede 10 ds. v. Oostende, 19 dhr. Rouw; Kerkwerve 10 ds. Baks (HA); Nieuwerkerk 10 ds. Knoop; Noordgouwe 9.30 ds. Buijs; Oosterland 10 ds. Groene- wegen; 18 kand. Schipper; Ou- werkerk 10 dhr. v. Lambalgen; Renesse 9.30 dhr. Lemsom; Se- rooskerke 10 ds. Den Otter, 19 ds. v. Popering; Sirjansland 10, 18.30 ds. Den Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. Hendrik- se, 11, 18.30 ds. v. d. Pol; Zonne maire 9.30 ds. Eekhout. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Spaa, 18.30 ds. Jobsen; Bruinisse 10 da. Lin- gen-v. Veen, 17 dhr. Murre; Haamstede 9.30 ds. Lingen (HA), 19 ds. Spaa; Nieuwerkerk/Oos- terland 10 ds. Knoop; Scharen- dijke 10 ds. Nauta, 19 ds. Lafe- ber; Zierikzee 10 ds. Jobsen, 18.30 ds. Lingen. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10, 18.30 leesdienst; Nieuwerkerk 9.30, 15.30 lees dienst; Oosterland 10, 14.30, 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Zierikzee 10 en 18.30 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10, 18.30 ds. Hardeman; Kerkwerve 10,18 ds. Korving; Zierikzee 10, 18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Rooms-Katliolieke Kerk. Haam stede 10; Zierikzee 9.30, zat. 19; Renesse zat. 19. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meelstraat) 10, woensd. 20 sa menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 ds. Roskam. Evang. Christen Gemeente Zie rikzee 10 br. Wisse. De voormalige werkhaven Schelphoek moet er straks weer bijliggen als vóór de tijd van de Deltawerken. fotoPieterHonhoff bungalowpark, maar dat kreeg uiteindelijk onvoldoende steun van de gemeenteraad. Breur nam het roer over en dropte zijn plan voor een villawijk, dat nu in fors gewijzigde vorm opnieuw door de politieke molen moet. De commissie ruimtelijke orde ning buigt zich er dinsdag 22 au gustus over. De vergadering be gint om 19.30 uur in het gemeen tehuis in Burgh-Haamstede. Het noordwestelijk deel van het tien hectare grote terrein op de Westerban blijft open gebied, de nieuwbouw verrijst aan de rand van de bestaande woonwijk. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Tegen woordig wonen ze heel gelukkig samen. Maar er zijn tijden ge weest dat de School met de Bij bel en de Openbare school in Brouwershaven heel wat min der vanzelfsprekend in één ge bouw zaten. Begin jaren zestig bijvoorbeeld werden de leerlin gen van de verschillende in stanties zo veel mogelijk van el kaar gescheiden. Om dat goed te laten verlopen, werden er zelfs aparte schoolpleinen aange legd. Hoewel er in de toekomst steeds meer samengewerkt gaat worden, blikt de School met de Bijbei de komende periode juist terug. Eind december namelijk bestaat de vereniging officieel honderd jaar. Het initiatief voor het christelijk onderwijs in Brouwershaven is afkomstig van dominee Geer- ling, die rond 1895 predikant was van de gereformeerde gemeente. Hij vond het noodzakelijk de kinderen naast de verplichte vakken als taal en rekenen ook kennis van de bijbelse geschie denis mee te geven. Het duurde overigens nog tot 1905 voordat de school daadwerkelijk van start ging. Pas toen was een ge bouw beschikbaar. De eerste lessen werden gegeven in de oude kerk aan de Nieuw- meer", zegt huidig voorzitter M. A. Hanse. „En dus waren er ook maar weinig kinderen." Tegenwoordig is dat weer an ders en bloeit de school met on geveer zeventig leerlingen. Des ondanks vreest Hanse een ge dwongen fusie. „De overheid eist immers steeds grotere scholen. Ik denk dus dat we op termijn moeten samengaan met andere christelijke onderwijsinstanties op Schouwen-Duiveland." Voor alsnog leeft de school vooral in het verleden. Zo is er 31 augus tus een groot kinderfeest in de sfeer van Ot en Sien. Daarbij zul len volgens Hanse 'veel Oud- Hollandse elementen om de hoek komen kijken'. Verder is het bestuur van de school diuk doende met het ver vaardigen van een gedenkboek over het christelijk onderwijs in Brouwershaven. Hierin zal de geschiedenis van de school uit gebreid worden opgetekend. De grote jubileumdag is 29 decem ber, één dag voordat de school officieel honderd jaar bestaat. Tijdens een bijeenkomst in de gereformeerde kerk vrijgemaakt zal onder meer oud-staatssecre taris K. de Jong van onderwijs een toespraak houden. „We ma ken er kortom veel werk van", stelt Hanse vast. „Maai- ja, mo gen we een beetje trots zijn op ons eeuwfeest." stad in Brouwershaven. Maar lang heeft het onderwijs in dat gebouw niet geduurd. De kerk verkeerde in dusdanig slechte staat, dat hij moest worden afge broken. Op precies dezelfde plaats kwamen nieuwe lokalen die tot ongeveer begin jaren zes tig door de school met de bijbel zijn gebruikt. Daarna kwam het christelijk onderwijs samen met de openbare school in één ge bouw terecht. Dieptepunt De school met de bijbel in Brou wershaven had in eerste instan tie 28 leerlingen. Later is dat aantal gegroeid, hoewel nooit boven de honderd leerlingen is uitgekomen. Dieptepunt was er rond 1960. Veel mensen waren na de ramp niet meer teruggeko men naar Brouwershaven en an deren verlieten het eiland van wege de geringe werkgelegen heid op dat moment. „Er waren gewoon niet veel jonge gezinnen Auto uitgebrand VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen is vrijdagochtend een auto geheel uitgebrand. Oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. De wagen, een Citroen, was eigendom van een 47-jarige man uit Roosendaal,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 46