Nutsbedrijf gaat in bronwater Likje verf is vaak genoeg PZC Ook elders plannen voor bronwatertjes Ongelukken thuis achtergrond 4 Tilburgs Prise d'Eau in liter- en horecafles het weer in zeeland gezondheid belasting belicht en in europa DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 door Wang An Oe In koeieletters staat het sinds jaar en dag op de bestelbusjes van de Tilburgsehe Waterlei ding-Maatschappij: 'Het lek kerste water komt uit de kraan'. Niet echt reclame voor het jong ste bronwater uit de Brabantse bodem. Het kersverse Prise d'Eau zal vanaf komende maand nota bene uit exact de zelfde Brabantse bodem wor den getapt. Sterker nog, Prise d'Eau is een bedenksel van het Tilburgse waterleidingbedrijf zelf! Op een uitgestorven terrein van de Tilburgsehe Waterleiding- Maatschappij (TWM) staat een onopvallend bouwsel dat veel wegheeft van een container. Een gapend gat in de grond erachter en een wankele houten trap aan de voorzijde. Verder niets dat wijst op enige activiteit. Toch zal een dezer dagen een eerste vrachtwagen hier de tank met het nieuwe bronwater Prise d'Eau vullen. „Bij andere bron watermerken is de zuiverings methode ongeveer net zo", weet product-manager R. van Amels- fort wijzend naar de bescheiden ogende uitrusting. Negentig a honderd meter onder het zand waar hij doorheen ploegt zit de bron. Belangrijke reden om voor deze bron te kie zen en niet voor een van de 39 an dere bronnen waaruit de TWM put: een goede bereikbaarheid per vrachtauto. Komende maand zal Prise d'Eau voor het eerst opduiken in winkelschap pen en cafes. Directeur L. Stok van de Til burgsehe Waterleiding-Maat schappij heeft zich eerder laten kennen als een onvoorwaardelij ke fan van gewoon water uit de kraan. „Gebruik je verstand", is daarbij altijd zijn motto ge weest. Is het dan niet vreemd om nu zelf bronwater te gaan verko pen? Zijn antwoord luidt vol- NUON VNB, het bedrijf dat een groot deel van de Veluwe van drinkwater voorziet, wil evenals zijn Tilburgse zusteronderne ming ook de bronwater- markt op. Op het kantoor in Apeldoorn gaan de gedach ten vooral uit naar water- produkten 'met een toege voegde waarde', zoals fles- sewater met prik. Het ex traatje kan ook een in te bouwen koelapparaat voor kantoor zijn, waarmee naar wens het water van kool zuur kan worden voorzien. Misschien komt zoiets ook op de markt voor gebruik in de keuken thuis. Wel is het voor sector-manager H. Ro- termundt van de NUON VNB nog even de vraag of het gemak van zo'n energie- vretend apparaat opweegt tegen de nadelen voor het milieu. De consument moet zelf de keuze hebben tussen het kraanwater thuis en water uit andere gebieden, vindt Rotermundt. „Je ziet men sen uit het westen van het land na hun vakantie op de Veluwe vaak een jerrycan met water mee naar huis ne men." De NUON VNB meent wel dat de markt voor bronwater beperkt is. „Het leidingwa ter is in Nederland góed en bij de export naar verre oor den zit je met het gewicht", zegt Rotermundt. Daarom overweegt zijn bedrijf ook het op de markt brengen van produkten waarin Veluws water is verwerkt, zoals li monades of vruchtesappen. Daarvoor is de NUON VNB in gesprek met bedrijven die al thuis zijn op die markt en willen samenwerken. Op de Veluwe had men al ruim een jaar eerder dan in Tilburg toestemming voor het winnen van bronwater. Maar de NUON VNB loopt wat minder hard van stapel. Zakenrelaties zijn al wel ge- tracteerd op een fles Veluwe- water met koolzuur. door Mariska Koster Thuis. Het woord roept associaties op met warmte en gezelligheid. Thuis is het behaaglijk en veilig. Veilig? Is ons huis wel zo veilig? Denk eens aan alle grote en kleine ongeluk jes in huis, variërend van een doe-het-zelver die uit een dakkapel in aanbouw valt, tot kleine kinderen die zich branden aan een strijk ijzer. De cijfers zijn veront rustend. Elk jaar overlijden in ons land bijna driedui zend mensen aan verwon dingen die zij in of om het huis hebben opgelopen. Voor kinderen zijn ongeluk ken zelfs de voornaamste doodsoorzaak. Zo'n 60.000 baby's en peuters moeten jaarlijks naar de dokter of eerste-hulp afdeling, omdat zij thuis een ongeluk(je) hebben gehad. Daarom in deze aflevering een lijst met tips en adviezen om uw huis (vooral voor kin deren) veiliger te maken. Keuken: Pannen op het fornuis al tijd met de steel naar achte ren. zodat een kind de steel niet kan gebruiken om zich aan op te trekken en zo de vaak kokende inhoud over zich heen krijgt. Gebruik eventueel een fornuisrekje. o Haal de stekkers van alle elektrische apparatuur die niet in gebruik is. uit de stop contacten zodat uw kind niet per ongeluk bijvoor beeld het elektrisch mes kan aanzetten. Bewaar schoonmaakmid delen in een afgesloten kast. en doe geen restjes van gif tige stoffen in lege frisdrank- flessen. Uw kind kan zich dan niet vergissen. Zorg dat alle grote elektri sche apparaten (koelkast, vaatwasser, wasmachine) voorzien zijn van geaarde stopcontacten, en dat de be drading in goede staat ver keert. Overbelaste groepen niet voorzien van een ster kere zekering, al is dat een verleidelijke manier om van doorslaande zekeringen af te komen. De bedrading raakt dan oververhit en kan brand veroorzaken. Laat kleine kinderen nooit alleen in de keuken. Badkamer: Gebruik nooit elektrische apparaten als u onder de douche staat of in bad zit. Een werkende föhn die in een bad valt kan de bader elektrocuteren. V^yajlg. alle stopcontac ten in de badkamer door ge aarde contacten. Laat nooit een klein kind alleen in de badkuip. Het kan gemakkelijk verdrin ken, zelfs in weinig water. Hou om dezelfde reden al tijd de deksel van wc naar beneden. Houdt alle geneesmidde len veilig achter slot en gren del. Ook de vrij verkrijgbare pijnstillers, ook de pil. ook de slaapmiddelen. U reali seert het zich misschien niet, maar in het gemiddelde bad kamerkastje staan genoeg medicamenten om een paar kleine kinderen dodelijk te vergiftigen. Overdoses van eenvoudige middelen zoals paracetamol of aspirine ei sen elk jaar weer levens. Gebruik antislipmatten in bad en douche en overweeg de montage van steunstan- gen. vooral als u wat ouder bent. Als u slecht ter been bent, en het staan onder de douche vermoeit u dan kunt u een goedkope plastic tuin stoel in de douchebak zet ten. Goedkoper en sneller dan via de gebruikelijke in stanties. Speciaal voor baby's en kin deren: Babybedjes moeten in Ne derland aan speciale eisen voldoen wat betreft de af stand tussen de spijlen, in België niet! Let erop dat de afstand niet meer is dan 6.5 tot 7 cm. anders kan het hoofdje van de baby klem komen te zitten. Als u een oud kinderbedje hebt. kan het nog geverfd zijn met loodhoudende verf. Giftig als je er erop sabbelt. Koop onbrandbare kleer tjes. pyjamaatjes en bedde- goed voor uw kleintje. Laat geen plastic tassen en zakken slingeren. In een onbewaakt ogenblik kan uw kind zo'n zak over zijn hoofd trekken en daardoor stik ken. Kijk in een boekje over ka mer- en tuinplanten na of u soms giftige planten in huis hebt. Dieffenbachïa en gou denregen bijvoorbeeld zijn giftig als je ervan eet en voor al de zaadjes van de gouden regen zien er voor kinderen heel lekker uit. Een huis dat zo veilig is dat er geen ongelukken meer kunnen gebeuren, bestaat niet, maar u kunt wel de kans op verwondingen ver minderen. Deze lijst geeft daarvoor nuttige tips. Voor uitgebreidere informatie verwijs ik u naar de boek handel waar boeken over dit onderwerp verkrijgbaar zijn. mondig 'nee'. Allereerst is er het bronwater met koolzuur, een ex traatje dat leidingwater uiter aard niet heeft. Akkoord, maar hoe zit het dan met het water zonder prik? „De consument heeft nu eenmaal motieven om ervoor te kiezen. Wij zijn gek als we niet op die vraag inspelen", meent Stok. De waterleidingbedrijven moe ten volgens de TWM-directeur af van het oude imago. 'Van water leidingbedrijf naar waterbedrijf is het motto. Meer inspelen op wat de klant vraagt hoort daar bij. Zo gaat hij gedestilleerd wa ter en koelwater leveren. Bron water dus ook, al kan hij niet al tijd volgen dat mensen het ko pen. „Toen een tijdje geleden twee tankschepen botsten en de Biesbosch dicht moest, schakel den bijvoorbeeld veel mensen over op bronwater zonder dat dat nodig was". Om misverstanden te voorko men: op zulke onnodige gevoe lens van onrust wil hij niet inspe len. Stok maakt zich erg vrolijk om reclames die wèl de sugges tie wekken dat bronwater zo ex clusief gezond is. „Dan zie je zo'n vrouw waarbij de indruk wordt gewekt dat haai- prachtige li chaam met dat water is schoon gespoeld. Als man vind ik het leuk ernaar te kijken, maai- als ingenieur concludeer ik uit de Belasting Belicht js een PZC-rubriek over fiscale zaken van de hand van Dennis Weber. Op deze plaats verklaart Weber nieuwe belastingregels, geeft tips, bespreekt publicaties, kortom geeft op verschillende manieren uitleg over de Nederlandse belastingen. Dennis Weber studeert fiscaal recht aan de Katholieke Universiteit Brabant. Zo horen volgens de Belastingdienst echte bestelauto's er uit te zien: geen ramen maar metalen panelen in de zijwanden. foto archief PZC Ze zien er soms een beetje uit als spookauto's: bestelau to's waarvan de zijruiten zijn geblindeerd. De reden is belas tingbesparing. Door aan be paalde eisen te voldoen waar onder het blinderen van de rui ten is de auto een stuk goed koper omdat bij de aankoop minder belasting is verschul digd en daarnaast de wagen in een lagere tariefsklasse valt van de motorrijtuigenbelas ting. Inmiddels is de wetgeving een stuk strenger geworden waardoor deze zogenaamde 'grijze kentekens' minder voor komen. Het blijkt echter dat de uitleg die de Belastingdienst aan de wetgeving geeft soms te ver gaat. Op 20 februari 1993 wordt de ge blindeerde auto van de heer Schurer aan een onderzoek on derworpen. Controle-ambtena ren gaan namelijk regelmatig op pad om te controleren of de ge blindeerde auto's voldoen aan de wettelijke eisen. Zo moeten de ruiten permanent geblin deerd zijn en mag deze blinde- ring niet gemakkelijk ongedaan gemaakt kunnen worden. De auto van de heer Schurer wordt afgekeurd. Deze autorij der is een 'doe-het-zelver' en heeft zijn ruiten alleen maar van een lik zwarte verf voorzien en daarnaast kunnen de ruiten ge makkelijk uit de raamrubbers worden gehaald. Volgens de Be lastingdienst is dat geen perma nente blindering. De controle-ambtenaar legt Schurer een aanslag van twee duizend gulden op en daarbove nop nog een boete van duizend gulden. Boenen Daar schrikt de autorijder wel even van. Hij heeft als eerlijke belastingbetaler alles gedaan om zijn auto aan de wettelijk ei sen te laten voldoen, al wist hij niet dat de raamrubbers ook ver wijderd moeten worden. Dat hij daarom ook nog een boete krijgt, vindt Schurer on rechtvaardig. Overigens heeft hij na de controle meteen meta len panelen in zijn auto laten zet ten. Voor de Arnhemse belastin grechter Smit probeert de man zijn recht te halen. Deze rechter wil van de controle-ambtenaar wel eens weten wat er nu zo fout is aan het zwart verven van een ruit. Moet een ruit nu echt zo no dig vervangen worden door een ondoorzichtig paneel? Volgens de controle-ambtenaar wel. Met de juiste reinigingsmiddelen kan volgens hem door een half dagje flink boenen de verf van de ruiten worden gehaald. De autorijder is het hier hele maal niet mee eens. Volgens hem zijn de ruiten na verwijde ring van de verf niet meer bruik baar. Omdat de controle-ambte naar tegenover de rechter niet kan waar maken dat na de be handeling nog goed doorzich tige ruiten overbleven verloor de Belastingdienst de zaak. Hoge Raad Maar hiermee was de kous nog niet af. Staatssecretaris Ver meend (financiën) bleef name lijk volharden in zijn standpunt dat het simpel zwart spuiten van de ramen geen permanente blin dering is. Hij legde de zaak voor aan de Hoge Raad. De Hoge Raad kon echter niets fout vin den in de uitspraak van de Arn hemse rechter. Het feit dat de ge verfde zijruiten nog steeds jn de raamrubbers zitten, wil nog niet zeggen dat deze ruiten geen per manent karakter hebben, aldus dit rechtscollege. Daarnaast ziet de Hoge Raad ook niets fout aan het zwart ver ven van de ramen. Heeft de Be lastingdienst hier moeite mee dan zal de inspecteur moeten be wijzen dat na verwijdering van de verf de ruiten nog goed te zijn gebruiken. Aangezien in deze zaak de controle-ambtenaar dit bewijs niet kon leveren was het gelijk bij de autorijder. Hieruit blijkt dus dat de Belas tingdienst te zware eisen stelt aan het blinderen van de ruiten. Men hoeft niet noodzakelijk de raamrubbers te verwijderen en een lik zwarte verf is ook toege staan. Het ligt dan op de weg van de Belastingdienst om te bewij zen dat na verwijdering van deze verf de ruiten nog goed bruik baar zijn en daarom de blinde ring niet voldoet. De 'doe-het- zelvers' kunnen dus gerust zijn. Maar voor wie problemen wil voorkomen geldt nog steeds dat men beter de ruiten kan vervan gen door ondoorzichtige pane len. Vandaag samenstelling van bronwater dat zulke spotjes nergens op slaan. Zelf ga ik ook geen miljoe nen uitgeven aan een pr-facjade zoals andere waterboeren doen. Onze voorlichting zal eerlijk zijn". Van Amelsfort vult aan: „Een no-nonsense benadering in plaats van een kosmetische li- festylesaus." Nederland slaat per dag gemid deld zo'n 660.000 liter water ach terover dat niet uit de kraan komt. De capaciteit van de Prise D'Eau-waterbron: 60.000 liter per uur. Bij het maken van deze rekensom barst Stok in lachen uit. „Als ik met déze put in nood kom. heb ik mijn doel wel be reikt". Het zal zo'n vaart niet lopen. De PET literfles en het glazen flesje voor de horeca komen om te be ginnen in Midden-Brabant op de markt. Slaat het water daar aan. dan komt de rest van Nederland aan de beurt. Met een systeem voor bekertjes gekoeld Prise d'Eau op kantoren en in wacht kamers mikt de TWM wèl met een op het hele land. Voorzichtig „De winstmarge is klein. Je zit ook met gevestigde spelers die je niet zomaar van de troon stoot", verklaart Stok de voorzichtige start. Dat neemt niet weg dat de markt voor bronwater tot zijn verbeelding spreekt. Want de Nederlander drinkt het nog erg weinig. Jaarlijks vijftien liter per persoon. Dat moet veel meer kunnen worden, is de gedachte bij de TWM. Zo drinken onze zuiderburen ruim zes keer zoveel water dat uit de winkel komt. De komende tijd moet blijken of de consument valt voor de nuch tere presentatie van Prise d'Eau als 'De bron voor elke dag'. Hoe groot is de ramp als het in de winkel blijft staan? „Doordat Bavaria het bottelen voor zijn rekening neemt is ons risico be perkt. In totaal gaat het maar om een ton", zegt Stok. Voorlopig overheerst optimis me. „Er zijn nog zoveel plekken in de wereld waar het voortreffe lijke Tilburgse water niet uit de kraan komt". Wie zelf uit de lei ding van de TWM kan tappen moet dat vooral blijven doen. Stok ziet ook wel wat in het plan van een vriend die tegen hem heeft gezegd: „Ik koop één keer zo'n fles van je en die vul ik daar na gewoon zelfbij". Dennis Weber Het hogedrukgebied met het centrum boven de Noordzee voert met een matige noord oostelijke stroming, vrij droge, zachte en stabiele lucht aan. Door uitstraling zijn in de na nacht plaatselijk mistbanken ontstaan. Deze zullen in de och tend door de instraling van de zon en de toenemende wind vrij snel oplossen. De rest van de dag is hel over het algemeen zonnig al zal van tijd tot tijd de zon even getemperd worden door hoge bewolking. De noordoosten wind is meest matig, aan zee in de loop van de dag af en toe vrij krachtig. De maximum tempe ratuur ligt door de zachte lucht vandaag rond de 26 graden, ko mende nacht wordt het een graad of 15. Ook de komende da gen blijft het hogedrukgebied ons weer bepalen en voor zo mers iveer zorgen. noordoost tot oost en meest tig. Voor zaterdag tot en met maat dag: Aanhoudend zomers maxima rond 27 graden. ZON EN MAAN 18 augustus L.K. 05.21 Zon op 06.28 onder 20.: Maan op onder 15,: Hoog water uur cm uur Donderdag, 17 augustus Vlissingen 07 08 203 19 30 Terneuzen 07.36 228 19.49 Bath 08.27 274 20.43 Roompot-buiten 07.10 154 19 35 Zierikzee 08 45 152 20.55 Yerseke 08.50 159 21.00 Philipsdam-West 08.55 162 21.00 Vrijdag, 18 augustus LK 5.04 Vlissingen 07.55 117 20.19 Terneuzen 08.18 202 20.35 Bath 09.09 243 21.30 Roompot-buiten 08.05 133 2030 Zierikzee 09.20 138 21.35 Yerseke 09.25 146 2140 Philipsdam-West 09.20 150 21.40 Nautisch bericht Wind: noordoost 3-4, aan zee 's middags af en toe 5 Beaufort zicht: matig, oplopend goed; temperatuur kustwater: 21 gra den; afwijking waterstanden: een geringe verlaging: max. golfhoogte monding Scheldes: rond driekwart meter. Vooruitzichten Voor morgen (vrijdag): Zonnig en warm, maximum tempera tuur rond 27 graden. De wind is uur cm Donderdag, 17 augustus Vlissingen 01.09 190 Terneuzen 01.36 200 Bath 02.38 222 Roompot-buiten 01.05 143 Zierikzee 02.30 147 Yerseke 02.30 152 Philipsdam-West 02.30 155 Vrijdag, 18 augustus Vlissingen 01.50 171 Terneuzen 02.16 180 Bath 03.12 202 Roompot-buiten 02.00 132 Zierikzee 03.10 139 Yerseke 03 10 143 Philipsdam-West 03.05 146 19 temperatuur Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, medege deeld door het KNMI, geldig tot en met vrijdag Finland: Wolkenvelden en don derdag met name in het noorden wat regen. Elders af en toe zon. Vrijdag op de meeste plaatsen droog en vooral in het zuiden pe rioden met zon. Middagtempe- ratuur tussen 21 en 26 graden, in het noorden vrijdag enkele gra den lager. Noorwegen: In het zuiden perio den met zon. In het midden en noorden wolkenvelden en enige tijd regen. Middagtemperatuur in het zuidoosten rond 27 gra den. Elders van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuidwes ten. Zweden: In de noordelijke helft wolkenvelden en een enkele bui. Naar het zuiden toe flink wat zon en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot circa 27 in het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig, maar donderdag ook enkele wolken. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig en droog weer met flinke zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur meest tussen 23 en 29 graden maar in Schotland eerst nog plaatselijk wat lager. België en Luxemburg: Rustig, droog en vrij zonnig, 's Nachts kans op mist. Middagtempera tuur langzaam oplopend tot on geveer 27 graden op vrijdag. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen vrij zonnig. In het oosten ook enkele stapelwolken en donderdag nog een kleine kans op een regen- of onweers bui. Vooral in het noordwesten 's nachts kans op mist. Middag temperatuur ongeveer 26 gra den, aan de stranden van Nor mandie en Bretagne iets lager. Portugal: Veel zon maar aan de westkust ook enkele wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur meest tussen 26 en 31 graden maai' langs de westkust in het noorden aan merkelijk lager. Madeira: Flinke zonnig perio den, soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook enkele wol kenvelden. In het noordoosten een kleine kans op een lokale re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur aan de kusten rond 30 graden, maar aan de Golf van Biskaje vrijdag lager. Landin waarts maxima rond 35 graden. Canarische Eilanden: Vrij zon nig en droog. Maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee meest rond 30 gra den, maar in het noorden vrijdag iets minder warm. Tunesië: Veel zon, maar ook sta pelwolken en een kleine kans op een (onweers)bui. Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flin a zonnige perioden, maar in bergen in het oosten ook stap wolken en kans op enkele reg i of onweersbuien, vooral in Alpes du Sud. Middagtempe tuur rond 27 graden. Mallorca en Ibiza: Veel z< I Vooral vrijdag mogelijk een gen- of onweersbui. Donderd nog maxima van ongeveer graden: daarna geleidelijk minder warm. Italië: Veranderlijk bewolkt van tijd tot tijd buien, vaakn A onweer en hier en daar met ve: neerslag. Middagtemperati r meest tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Half I zwaar bewolkt en enkele stevin regen- en onweersbuien ne plaatselijk grote hoeveelhec k neerslag. Middagtemperati'31 ongeveer 27 graden. Malta: Naast zon van tijd tott m ook bewolking en kans op een gen- of onweersbui. Middagter' peratuur ongeveer 30 gradea Griekenland en Kreta: In Gia kenland donderdag verander!K bewolkt en enkele omver11 buien; vrijdag meer zon en ge11 delijk droog. Op Kreta en de 11 landen in de Egeische Zee be n dagen droog en vrij zonnig. M I' dagtemperatuur rond 28 grad Turkije en Cyprus: Droog flinke zonnige perioden. N dagtemperatuur aan de str den rond 30 graden, langs Turkse zuidkust plaatselijk duidend hoger. Duitsland: Droog en vrij zon: In het zuiden en zuidoosten f g enkele regen- of onweerst Vooral in het noordwesten e: i| Sleeswijk-Holstein in de vro ochtend kans op mist. Miric temperatuur tussen 24 en 28; den. Zwitserland: Zon afgewis door stapelwolken en een eni regen- of onweersbui. Midi j temperatuur rond 25 graden Weerrapporten 16 augustus 20d Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich onbewolkt liöht bew licht bew. onbewolkt half bew half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew •licht bew. zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew half bew. licht bew licht bew. licht bew. onbewolkt regenbui half bew. half bew. licht bew. licht bew half bew. half bew. licht bew. licht bew licht bew. licht bew. Directeur L. Stok van het Tilburgse waterleidingbedrijf met zijn bronwatertje. I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4