Tehuis kan deel pensioen opeisen CLBN over in Belgische handen PZC Twentse grafheuvels worden hersteld Bende dumpt autobanden in grensstreek Eenvijfde Brabantse scholieren spreekt thuis een andere taal Binnen twee weken plan Fokker Duitse automobilist scoort best in peiling Amsterdammer is schoon voor milieu Ombudsman: aow- onderzoek bij ziek paar onbehoorlijk binnenland Uitspraak Raad van State gunstig voor achterblijvende partner DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 BRUNSSUM (GPD) - Interna tionale bendes gebruiken afge legen plekken in Zuid-Lim burg steeds vaker om er enor me ladingen oude autobanden te dumpen. Zo worden de vrij hoge milieuheffingen op af voer en recycling van banden ontdoken. Onlangs zijn in een door onbekenden gehuurde loods van een boer op een niet nader aangeduide plaats in de grensstreek duizenden ge- bruikte banden gevonden. De huurder is onvindbaar. In Brunssum is vorige week een tot de nok toe met oude banden gevulde vrachtwagen achtergelaten, waarvan de ei genaar evenmin was te achter halen. De Criminele Inlichting- dienst van de regiopolitie Zuid- Limburg heeft sterke aanwij zingen dat vooral vanuit Duits land de lucratieve handel in ge bruikte banden wordt georga niseerd. Leden van illegale or ganisaties hebben, zo weet de CID, garagehouders en ban denspeciaalzaken aangeboden hun gebruikte voorraad tegen betaling op te ruimen. De ver zamelde banden worden echter nooit voor recycling aangebo den maar op een stille plaats achtergelaten. Een eenvoudige truc levert veel geld op, zo ontdekte de po litie. De bandenmaffia huurt onder valse naam op afgelegen plaatsen schuren of loodsen en propt die vol met de tegen be taling opgehaalde gebruikte banden. Vervolgens worden de banden achtergelaten. De eige naren van de loodsen ontvan gen uiteraard geen huur en slaan omdat zij blijven zitten met de banden, alarm. Op dat moment zijn de vogels al lang gevlogen. De CID in Sittard heeft in ver band met de recente vondsten eigenaren van opslagplaatsen die benaderd worden om die te verhuren, het advies gegeven een geldig legitimatiebewijs te vragen. teil mc n ee ndi ;leb id li wa: as:; Wis )0rc HAAG (GPD) - Een oudere vtiens partner is opgenomen in een verzorgingshuis, hoeft niet lijn/haar hele pensioen te mis- sen. De achterblijver mag de helft houden. De Afdeling Be- laiii stuursrecht van de Raad van pt State heeft dat bepaald. De rechter vindt dat de overheid te schraperig is geweest bij haar iksl interpretatie van de Wet op de Bejaardenoorden. Daardoor kon veelal het hele pensioen van i opgenomen partner worden jgeëist voor de verzorging. De achtergebleven partner hield dan veelal niet meer over dan een aow-uitkering. De Algemene Nederlandse Bond ;ftii r de fu jntB' Toezichthouder: innen wao-boetes moet doorgaan DEN HAAG (ANP) - De inning van boetes voor arbeidsonge schikt personeel ligt stil. Be drijfsverenigingen die werkge vers moeten beboeten, blijken relfs op grote schaal boetes te- mg te betalen. Het CTSV, de toezichthouder op sociale-ze- >erheidsgebied, vindt dat de be drijfsverenigingen daarmee de vet overtreden en heeft per iriefom opheldering gevraagd. Staatssecretaris Linschoten van iociale zaken wil de boete (ma t's) in de wao met terugwerken- fe kracht tot 1 juli van dit jaar afschaffen, maar bedrijfsvereni gingen zijn volgens de toezicht- 'ouder verplicht tussen 15 fe- "uari en 1 juli boetes te blijven nnen. Na februari van dit jaar blijken de meeste bedrijfsvereni- Sngen echter geen boetes meer Hnd te hebben. Het CTSV sig neert zelfs dat er steeds vaker *ao-boetes worden terugbe- «ald. Daarbij gaat het onder an dere om oude boetes waartegen de werkgever niet in beroep is Sgaan. Overigens laat het college zich getuit over de periode na 1 juli ta" dit jaar. Dit is grijs gebied, omdat de wet die de afschaffing >an de malus per 1 juli moet re alen nog door de Eerste Kamer moet worden goedgekeurd. huis, de ander achterblijft met een inkomen op het minimumni veau. en de aanvullende pen sioeninkomsten mèt de partner ziet verdwijnen naar het verzor gingshuis." Proefproces Om de zaak te forceren heeft de ANBO een proefproces aange spannen bij de Raad van State. ..De rechter heeft nu met zijn uit spraak gekozen voor een andere, rechtvaardiger interpretatie en als het ware de klus voor het mi nisterie geklaard." Volgens de bond is met het von nis „eens te meer de opvatting onderstreept dat aanvullend pensioen (op basis van een eigen of een bedrijfspensioenregeling) moet worden beschouwd als in komen dat door beide echtgeno ten is verdiend. Deze opvatting ligt immers ook ten grondslag aan de nieuwe wetgeving op het terrein van de pensioendeling bij echtscheiding." De gerechtelijke uitspraak over pensioenen betreft maar een kleine groep. „We weten niet precies om hoeveel gevallen het gaat. Maar het gaat zeker niet om duizenden mensen, eerder om tientallen of honderden", al dus een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en sport. De financiële gevolgen voor het rijk vallen dan ook mee. Het is niet geheel duidelijk of ge dupeerden met terugwerkende kracht te veel betaalde eigen bij dragen terug kunnen vorderen. De woordvoerder van het minis terie: „Dat is aan de rechter". Op grond van jurisprudentie in an dersoortige rechtspraak gaat het ministerie er vooralsnog vanuit dat alleen gedupeerden die bezwaar tegen de regeling hebben gemaakt, voor terugvor dering in aanmerking kunnen komen. r Vf voor Ouderen (ANBO) is er al ja ren geleden tegen in het geweer gekomen. De bond beschouwde de regeling vooral voor vrouwen nadelig. „De overgrote meerder heid van de oudere vrouwen heeft immers nauwelijks of heie geen eigen pensioenvoor ziening kunnen opbouwen. Maar vrouwen die na de opname van hun man achterbleven, kon- Is h. den door de oude interpretatie tan de regeling ook niet delen in ïgvihet pensioeninkomen dat tij dens het huwelijk was opge- ^jttbouwd. Alleen door echtschei- ding kon worden bereikt dat zij wel aanspraak hielden op de helft van het aanvullende pen- goen." emi :ht Bizar era Bet ministerie van Volksge zondheid en Welzijn heeft al üca twee jaar geleden tegenover de en^ ANBO erkend dat de uitleg van 'draöe Wet op de Bejaardenoorden 'niet de gelukkigste was. Het mi- a nisterie achtte echter een wets wijziging noodzakelijk. ,Anno 1995 is die wetswijziging gestjernög niet", zo heeft de ANBO •t, vi geconstateerd. „Terwijl het n j ronduit bizar is dat bij opname :ke[van de één in een verzorgings- loul Dp hi ïidt ig ra Mona haalt yoghurt terug ALKMAARAVOERDEN (GPD) - S mdToetjesfabrikant Mona uit Woerden (dochterbedrijf van en zuivelcoöperatie Campina ewc Melkunie) heeft deze week tien- ,E duizenden literpakken rechts- draaiende biogarde yoghurt uit de winkels laten verwijderen. Met de yoghurt zelf was niets mis, de kartonnen verpakking bleek echter bij interne con- Irole niet hermetisch dicht te gzijn. De teruggehaalde yoghurt wordt verkocht als Biogarde 'C Roer Naturel. De halve literpak- ken hoefden niet te worden te ruggehaald. Het gaat om de literpakken met een uiterste houdbaarheidsda tum vanaf 18 augustus oplopend tot 1 september. Woordvoerster Ria Feldman van Mona ver- s wacht dat de supermarkten pas over enkele dagen weer allemaal met de literpakken biogarde yoghurt kunnen worden bevoor- lad. „Wij willen geen enkel ri- co lopen. Doordat de pakken iet hermetisch zijn gesloten kan, zeker bij warm weer, de houdbaarheidsdatum niet wor den gegarandeerd." De supermarkten is gevraagd de yoghurt zelf af te voeren. Consu menten kunnen in de super markt him geld terugkrijgen of het pak omruilen. TUBBERGEN - Bij het Twentse dorp Tubbergen wordt gewerkt aan het herstel van meer dan vijftig grafheuvels. De graven stammen uit de Nieuwe Steentijd (300 tot 1500 v. Chr.) en bevinden zich in bos- en heidegebieden. De uitvoering van het plan duurt een jaar en vergt ongeveer driehonderdduizend gulden. foto ANP Nieuwe naam wordt Generale Bank Nederland NV BRUSSEL (GPD) - Crédit Lyon- nais Bank Nederland, de vierde bank van ons land, wordt Gene rale Bank Nederland NV. De Belgische Generale Bank be reikte gisteren in Brussel een overeenkomst met de Franse moedermaatschappij Crédit Lyonnais SA om 94,3 procent van de gewone aandelen van Crédit Lyonnais Bank Neder land (CLBN) over te nemen voor 1,2 miljard gulden. Al begin juli dit jaar leek het vrij wel zeker dat de Generale Bank, de grootste bank van België, de beste kans had om CLBN in han den te krijgen. De gisteren geslo ten overeenkomst moet overi gens nog wel voor goedkeuring worden voorgelegd aan de Ne derlandse, Belgische en Franse autoriteiten en aan de Europese Commissie in Brussel, het dage lijks bestuur van de Europese Unie. Voor het nog in aanbouw zijnde hoofdkantoor van CLBN in Rot terdam heeft de Generale Bank een huurovereenkomst geslo ten. De al bestaande Nederland se vestigingen van de Generale Bank in Maastricht, Eindhoven. Utrecht, Breda en Rotterdam worden geleidelijk in het kanto rennet van CLBN geïntegreerd. De verandering van naam van CLBN in Generale Bank Neder land NV wordt zo snel mogelijk doorgevoerd. Over het handha ven van de beursnotering voor de nog resterende 5,7 procent CLBN-aandelen wordt later be slist. De overname is onderdeel van de sanering van de Franse staatsbank, die met financiële probelemen kampt na enorme verliezen op de vastgoedmarkt en in de filmindustrie. In 1994 leed de Franse bank een verlies van ruim 3,5 miljard gulden. CLBN sloot 1994 af met een winst van 43,5 miljoen gulden. Het balanstotaal bedroeg 27,4 miljard. Vijf jaar eerder was dat nog 35,3 miljard. Bij CLBN werken 2800 mensen. Het rende ment op het eigen vermogen, dan nu nog op 4,2 procent staat, zou tegen 1997 tot 12 procent moeten stijgen. Aanvankelijk hadden behalve de Generale Bank ook de Neder lands-Belgische bankverzeke raar Fortis, de Bank Brussel Lambert en de Kredietbank in België interesse voor overname van CLBN. Berichten dat ABN/ AMRO, ING en Rabobank een tegenbod wilden uitbrengen uit vrees voor nog een buitenlandse concurrent op de Nederlandse markt werden vorige maand met grote stelligheid ontkend. De Generale Bank heeft een ba lanstotaal van ruim 200 miljard gulden. De winst bedroeg vorig jaar 7 miljard. De bank stond voor de overname op de 27-ste plaats in Europa. „Wij zijn op onze thuismarkt te groot; een te grote vis in een kleine kom", omschreef een woordvoerster van de bank re centelijk de wens om verder richting Nederland en eventueel Duitsland uit te breiden. ZOETERMEER (ANP) - Bij één op de vijf leerlingen van basis scholen in Noord-Brabant wordt thuis (ook) een andere taal dan Nederlands gesproken. Dat blijkt uit een onderzoek on der ruim 34.500 leerlingen van basisscholen in Eindhoven, Til burg, Breda, Den Bosch en Hel mond. Turks is met 29 procent de groot ste „thuistaal", Arabisch met elf procent de tweede. Berbers (ne gen procent) en Papiamentu (bijna zeven procent) komen ook vrij vaak voor. De resultaten van het onderzoek, dat is gehouden door de Katholieke Universiteit Brabant, zijn gisteren aangebo den aan staatssecretaris Nete lenbos van Onderwijs. De meeste kinderen die thuis een andere taal spreken zijn wel in Nederland geboren, het me rendeel van hun ouders niet. Uit het onderzoek blijkt dat kinde ren die thuis een andere taal spreken dan Nederlands, dat va ker met hun moeder dan met hun vader doen. Zo spreekt twaalf procent van de Turkse kinderen in het Nederlands met hun moeder. Met vaders gebeurt dat in 22 procent van de geval len. Met broers en zussen wordt veel vaker Nederlands gespro ken. De thuistalen Turks, Ara bisch, Berbers en Chinees moe ten duidelijk terrein prijs geven ten opzichte van het Neder lands, zo blijkt uit het onder zoek. Kinderen die thuis Turks en Chi nees spreken, geven te kennen dat ze die talen het best beheer sen. maar dat ze liever Neder lands spreken. Voor kinderen uit de Engelse, Surinaamse, Malei sische en Spaanse taalgroepen geldt daarentegen een voorkeur voor de eigen taal, terwijl ze het beste Nederlands spreken. Bij alle talen geldt dat kinderen het spreken en verstaan veel beter onder de knie hebben dan het le zen en schrijven. Het hoofdkantoor van Fokker in Amsterdam. AMSTERDAM (GPD) - De in ernstige finan ciële moeilijkheden verkerende vliegtuigpro ducent Fokker presenteert binnen twee we ken een overlevingsplan. Dat heeft bestuurs voorzitter B. van Schaik gisteren bekendge maakt. Fokker komt daarmee tegemoet aan de eis van minister Wijers van economische zaken die snel een dergelijk plan wil ontvan gen, voordat gesproken kan worden over fi nanciële ondersteuning door de overheid. Bestuursvoorzitter Van Schaik: „Wij zullen binnen twee weken het business-plan op tafel leggen. Daarna volgt intensief overleg met het ministerie en grootaandeelhouder DASA'. Het plan betreft alleen Fokker, „gaat het om de middellange strategie dan zal ook de versie van DASA een belangrijke rol spelen", aldus Van Schaik. DASA. Fokker en Wijers overleggen al sinds begin dit jaar over de problemen bij de vlieg tuigfabrikant. Na de bekendmaking dinsdag van het recordverlies van Fokker van 651 mil joen is het overleg in een stroomversnelling ge komen. Het Duitse moederbedrijf DASA houdt Fokker nu op de been. Het bedrijf be taalt door middel van een overbruggingskre diet alle rekeningen van Fokker, omdat de Ne derlandse vliegtuigbouwer geen cent meer in kas heeft. Fokker hoopt dat de Nederlandse re gering en DASA in het najaar steunmaatrege len hebben genomen. Fokker kreeg gisteren bezoek van de Duitse staatssecretaris van economische zaken Lam mert. Hij ijvert voor een gezamenlijke aanpak van ondernemingen en regeringen om de toe komst van de Europese luchtvaartindustrie veilig te stellen. Het wordt hoog tijd, aldus Lammert, dat er een intensieve samenwerking komt tussen de vliegtuigindustrieën in Eu ropa. Nederlanders sparen meer DEN HAAG (ANP) - Particulieren hebben in de eerste helft van dit jaar 7.4 miljard gulden bij banken gespaard. Dat is 3 miljard meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook het aantal afgesloten levensverzekeringen steeg fors. zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op de spaartegoeden werd voor 2,5 miljard aan rente bijge schreven. Het totale spaartegoed bij banken, inclusief deposi to's, bedroeg eind juni 224 miljard gulden. Dat is 35.000 gulden per huishouden, 1100 gulden meer dan eind december 1994. De totale premie voor nieuwe levensverzekeringen steeg met. 32 procent tot 3,8 miljard gulden. De groei kwam vrijwel geheel voor rekening van de koopsompolissen. Delfland wil toch schade vergoeden DELFT (GPD) - Het energiebedrijf Delfland is alsnog bereid om de gedupeerden van de stroomstoring die onlangs het dorp Bleiswijk twee dagen lang van elektriciteit beroofde, een scha devergoeding uit te keren. Deze week beslist de directie van Delfland om welke bedragen het gaat. Tot nu toe had Delfland steeds op grond van leveringsvoorwaarden iedere aansprake lijkheid van de hand gewezen. Voor Bleisijk wil het energiebe drijf een uitzondering maken, omdat dit dorp al enkele malen achtereen is getroffen door een stroomstoring. De Bleiswijkse gemeenschap had na de storing een brief gestuurd naar Delf land. waarin werd geëist dat alle burgers honderd gulden ver goeding zouden krijgen en dat de schade voor middenstanders en tuinders volledig zou worden vergoed. Geding om persfusie aangehouden AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Jour nalisten (NVJ) houdt een kort geding tegen de directies van VNU Dagbladengroep en de Dagbladunie voorlopig aan. Zij had met de rechtszaak gedreigd, omdat beide dagbladuitge vers bij de voorgenomen fusie tussen het Brabants Nieuwsblad en De Stem in strijd met het redactiestatuut zouden hebben gehandeld. Volgens NVJ-secretaris I. Brakman biedt de opstelling van beide uitgevers inmiddels voldoende aanknopingspunten voor overleg. Het voornemen beide titels samen te voegen is welis waar niet van tafel. „Maar de directies geven wel aan dat ze op alle fronten het redactiestatuut eerbiedigen", aldus Brakman. „Hun reactie is bemoedigend en lijkt ruimte voor open overleg te bieden." lend' genoemd door automobi listen uit de vijf andere landen. Nederlandse weggebruikers zijn bescheiden in het verkeer. Ze ge ven zichzelf ook geen schou derklopje, zoals de Britten. Ze blijken van alle geënquêteerden verreweg de meeste ervaring te hebben op buitenlandse wegen. Betrokken raken bij een ver keersongeluk is voor de Neder landse automobilisten het grootste schrikbeeld. Ze ergeren zich aan het slordige rijgedrag van de plaatselijke bevolking, zo leert het onderzoek. Met Franse automobilisten blij ken Nederlanders het meest overhoop te liggen. Ze geven die weggebruikers een mime onvol doende. Van de ondervraagde Nederlanders zegt 58 procent dat de Fransen alle verkeersre gels aan hun laars lappen. HOOFDDORP (GPD) - Duitse automobilisten komen er het beste vanaf in een internatio naal onderzoek verricht door Budget Rent a Car in Hoofd dorp en NIPO. Zesduizend men sen in Nederland, Italië. Frank rijk, Duitsland, Groot-Brittan- nie en België mochten vertellen over hun ervaringen met auto rijden in het buitenland. Een meerderheid prijst de Duitse Pünktlichkeit. De gediscipli neerdheid en het goede wegen net bevalt ze uitstekend. De Italiaanse weggebruikers scoren het laagst. Laksheid en temperament spelen een grote rol in hun rijgedrag. De Italianen vinden trouwens zelf ook dat ze wegpiraten zijn. De Engelsen noemen zichzelf de beste rijders. De Nederlanders zitten in de middengroep wat betreft het rij gedrag. Ze worden 'niet opval- AMSTERDAM (ANP) - Amster dammers vervuilen het milieu minder dan de gemiddelde Ne derlander. Wel maken de inwo ners van de hoofdstad intensie ver gebruik van de schaarse ruimte zodat er meer wordt ge klaagd over verkeers- en ge luidsoverlast. Dat blijkt uit de Milieuverken ning die de gemeentelijke Mi lieudienst gisteren op het stad huis presenteerde. Amsterdam is de eerste gemeente in Neder land, maar waarschijnlijk zelfs in de hele westerse wereld, die een dergelijk doorwrocht stuk heeft geschreven over de huidige milieukwaliteit in alle zeventien stadsdelen. Van hondepoep tot klimaatsve randeringen; het staat er alle maal in. Het rapport dient als basis voor het milieubeleid van de gemeente en biedt de moge lijkheid om over een paar jaar te onderzoeken of dat effectief is. Het stuk levert een aantal ver rassende feiten op. Zo valt de verstopping van de stad met au to's de bewoners nauwelijks te verwijten, want het autobezit onder de Amterdammers ligt twintig procent onder het lande lijk gemiddelde. Opvallend is dat het fietsenbezit ook lager is. Of dat ligt aan het aantal fietsen diefstallen meldt de verkenning niet. Amsterdammers lopen daarentegen veel; 23 procent van het aantal kilometers dat een stadsbewoner per dag aflegt doet hij te voet. Bij de overige Nederlanders ligt dat percen tage gemiddeld op drie. Ook be schikken Amsterdammers va ker over een openbaar vervoer- abonnement dan andere Neder landers. Burenlawaai blijkt in de hoofd stad de belangrijkste bron van overlast, hoewel daar in de bin nenstad horeca- en verkeersla waai bijkomen. Hondepoep blijft ook een bron van ergernis. Tachtig procent van de bewo ners klaagt erover. Vreemd ge noeg klagen de bewoners van wijken waar de minste honden voorkomen, het meest over de uitwerpselen. Vier procent van de stedelingen heeft een hond. In Amsterdam Noord is dat acht procent, maar daar klagen de bewoners veel minder over poep dan elders. Amsterdammers gebruiken 35 procent minder elektriciteit en 15 procent minder gas dan de ge middelde Nederlander. Het wa tergebruik is echter hoger dan het landelijk gemiddelde. Aan de landelijke milieuthema's van het ministerie van VROM. zoals verdroging en verzuring, draagt Amsterdam verhoudingsgewijs weinig bij. Voor een deel heeft dat te maken met het ontbreken van landbouwgrond. Alleen scoort Amsterdam slechter als het gaat om geluid, stank en vei ligheid. DEN HAAG (ANP) - De Natio nale Ombudsman heeft de So ciale Verzekeringsbank (SVB) op te vingers getikt over de ma nier waarop zij onderzoek heeft verricht naar aow-fraude bij een hoogbejaard echtpaar in het district Leeuwarden. Volgens de ombudsman had het echtpaar, dat kampt met een zwakke gezondheid, niet voor verhoor op een politiebureau ontboden mogen worden. Ook bij het verstrekken van informa tie aan het paar is de SVB tekort geschoten. De ombudsman merkt het gedrag van de bank aan als „niet behoorlijk". Hij reageert op een klacht van de schoonzoon van de betrokke nen. Dit paar. 82 en 75 jaar oud, woont sinds 1986 samen en is sinds 1987 getrouwd. Sindsdien bleven zij ieder een aow-uitke- ring van 70 procent van het mini mumloon ontvangen, terwijl sa menwonende bejaarden slechts recht hebben op elk 50 procent. In september vorig jaar deelde de SVB het tweetal mee dat hun uitkering voorlopig zou worden teruggebracht tot ieder 50 pro cent. In januari van dit jaar kre gen zij een sociaal rechercheur van de SVB aan de deur, die hen verzocht op het politiebureau in Heerenveen te verschijnen voor een onderzoek. Volgens de schoonzoon van het paar ge beurde dit met de woorden: „Verder zeg ik niks. dat horen jullie op het politiebureau van Heerenveen wel". Op het bezoek van de sociaal re chercheur reageerde het tweetal hevig geschrokken. Fysiek is het „behoorlijk ontregeld geraakt". Gezien de hartkwaal van de vrouw hadden de .gevolgen nog erger kunnen zijn.^aldus de schoonzoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3