Bodem Otheense Kreek vervuild Jeugd haalt circuskunstjes uit Cadzand-Bad presenteert beeld van toeristisch logo Terneuzen besluit tot kap van Berlijnse populieren Stichting Jonge Bedrijvenfonds heeft steun commissie Axel zeeland 16 Verontreiniging alleen in slib Zwemmers lopen geen risico Waterschap De Drie Ambachten DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT ft Landbouw Mechanisatie Bedrijf van Acker BV DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 Illegaal gepakt hulst van onze verslaggever TERNEUZEN - De Otheense Kreek in Terneuzen is veront reinigd met polycyclische aro matische koolwaterstoffen (pak's), zware metalen en ar seen. Onderzoek heeft aange toond dat de vervuiling alleen in het slib zit. De waterkwali teit is nog altijd goed en zwem mers lopen daarom geen risico, zo laten de gemeente en water schap De Drie Ambachten we ten. Wel wordt aanbevolen aan raking met de bodem zoveel mo gelijk te vermijden. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de provincie. Aanleiding was de verontreini ging die in het verleden al was aangetroffen door bemonsterin gen van het waterschap. In een woensdag uitgegeven persbericht raadt de gemeente recreanten aan de Otheense Kreek alleen te betreden via de zandige of steenachtige oevers, of vanaf vaartuigen en steigers. Beter is het ook niet te duiken naar de bodem. Bij eventuele aanraking met het slib doet men er uit voorzorg verstandig aan de blubber af te wassen met het kreekwater, aldus de aanbeve lingen. Waterleiding De Otheense Kreek maakt deel uit van de rijkswaterleiding, die het overtollig polderwater uit een groot deel van Oost- Zeeuws-Vlaanderen en het ach terliggende Belgische grondge bied afvoerd. Tot een paar jaar geleden werd zowel het huishou delijk als het industrieel afval water in de Kreek geloosd. Daar naast bevinden zich in de Kat- spolder en de Othenepolder ou de vuilnisbelten. Volgens dijk graaf W. Gosselaar sijpelen er ook van die plek nog steeds zwa re metalen (koper en zink) via het grondwater de kreek in. In het verleden waren er al eens vermoedens dat Hydro Agri in Sluiskil de veroorzaker was van het te hoge arseengehalte in het water. Dat werd echter nooit be wezen. zo benadrukt Gosselaar. net zoals Belgische industrieën niet konden worden aangewe zen als de boosdoener. Hij acht het dan ook nagenoeg uitgeslo ten dat de vervuiler nog kan wor den achterhaald en vervolgd. De provincie zal op een nog na der te bepalen tijdstip verdere onderzoeken doen naar de ver vuilingsgraad van de Otheense Kreek. Daarbij worden dan ge lijk de Spui- en Bronkreek bij be trokken. Volgens Gosselaar is er evenwel geen reden tot ongerustheid. „Je moet bij dit soort zaken een on derscheid maken tussen bodem en waterkwaliteit. De waterge steldheid is echt goed. We ne men met dit hete weer twee keer per maand monsters en de laat ste metingen hebben geen pro blemen aangetoond. Pak's. zwa re metalen en arseen hechten zich aan het slib. Het kan dus geen kwaad aanraking met dat slib zoveel mogelijk te vermij den." Of er aanleiding is om de bodem van de Otheense Kreek te sane ren en het slib te bergen, moet blijken uit het vervolgonder zoek. „Wat ons betreft is die zaak niet zo vreselijk urgent. Zo lang de waterkwaliteit maar goed blijft", aldus Gosselaar. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen haalde dinsdagmid dag een 31-jarige Roemeen uit de bosjes nabij de Otheense Kreek. Onderzoek leerde dat de man illegaal in ons land verblijft. Hij is in hechtenis genomen en zal binnenkort worden uitgezet. van een medewerker AXEL - Binnen de commissie sociale zaken, welzijn en onder wijs blijkt weinig weerstand te bestaan voor deelname aan de Stichting Jonge Bedrijven fonds. Het is de bedoeling dat ondernemers in spé in de toe komst aan de benodigde finan ciën geholpen worden dankzij een samenwerking tussen de ge meenten Axel, Sas van Gent, ABN AMRO Bank, IMK en Ac countantskantoor Van Water schoot. De achterliggende gedachte is dat banken bij de financiering van een nieuwe onderneming veelal niet verder gaan dan het verstrekken van leningen die tot vijfenzeventig procent van het benodigde kapitaal belopen. Ook bedrijven die nog niet lang bezig zijn en willen uitbreiden hebben soms behoefte aan extra kapitaal. Axel en Sas van Gent willen ieder vijfenzeventigdui zend gulden op de rekening van een op te richten stichting stor ten. De bank zorgt voor een ton. Namens de gemeente Axel zal wethouder J. M. van Schaik in het bestuur zitting nemen. Het kostte hem woensdagavond weinig moeite om zijn commis sieleden te overtuigen van het nut van de nieuwe stichting. WD'er J. Wijnacker toont zich voorstander, maar vraagt zich af hoe de keuze van de participan ten tot stand is gekomen. Vol gens van Schaik is de gemeente door een particulier en de bank benaderd. ABN AMRO heeft een eigen stichting die zich inzet om starters te helpen. In het verle den zijn ook in andere gemeen ten in ons land dergelijke sa menwerkingsverbanden ge start. Volgens de wethouder behoudt de gemeente, net als de bank, al tijd het recht om zelf de beslis sing te nemen om een starter wel of geen geld te lenen. Met vijfen twintigduizend gulden van de nieuwe stichting heeft een star ter een goede kans dat er bij een bank een ton geleend kan wor den. Van Schaik: „Onze steun kan dus een duwtje in de rug zijn voor het verkrijgen van een kre diet." Vanavond (donderdag) wordt de kwestie besproken in de com missie financiën. Zo'n 45 kinderen bezochten de instuif van het Hulster jeugdcircus Reinardi. foto Charles Strijd van onze verslaggever HULST - Het was een kakafonie van uit gelaten kinderen en kletsende circusat tributen. Aspirant-evenwichtskunste naars beproefden hun verborgen talen ten op de bal, de eenwieler of het draad. Jongleurs in spé probeerden het met hoe pels en een enkeling had zich voorzichtig uitgedost als clown. Zo'n 45 kinderen bezochten woensdag de instuif van het Hulster jeugdcircus Rei nardi in 't Houtenkwartier. Het was voor de vijfde achtereenvolgende keer in het 29-jarig bestaan van de jeugdvereniging dat kinderen konden proeven aan de sfeer en kunsten van een circus. Met als doel na tuurlijk het aantrekken van nieuwe leden. Voorzitter J. van Eekelen toonde zich aan het einde van de middag dik tevreden over de belangstelling van de aspirant-ar tiesten. Als er van de 45 tien aanmeldin gen overblijven, knijpt hij ijn handen al dicht. „Je moet het toch veel van dit soort bijeenkomsten hebben. Reinardi is be doeld voor kinderen van zes tot zestien jaar. Op een gegeven moment is een aan tal leden te oud en moet je dus op zoek naar een nieuwe lichting. Daar- zijn we ge lukkig al die jaren nog in geslaagd." Reinardi telt momenteel dertig leden. Het gezelschap verzorgt gemiddeld zo'n vijf-, tien optredens in Zeeland. Noord-Brabant en in de Vlaamse grensstreek. De club is zeker geen circusschool die op leidt voor het professionele circuit, zegt Van Eekelen. „Dat willen we ook niet zijn. Wij zijn gewoon een vereniging die iets probeert bij te dragen aan de opvoeding van de jeugd. De één doet dat middels sport, wij hebben ooit het circus gekozen als invalshoek om samen leuk bezig te zijn." van onze verslaggever CADZAND-BAD - Cadzand- Bad wil de concurrentie met andere toeristische kust plaatsen aangaan en daarom prijkt sinds woensdag op Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad een stand beeldje, dat gemaakt is naar een ontwerp van T. Clement. Dit logo is het nieuwe visite kaartje van de Zeeuws- Vlaamse badplaats en wordt aangebracht op terrassen, vlaggen, briefpapier en aller lei objecten die met Cad zand-Bad te maken hebben. In het nieuwe boegbeeld van de kustplaats zijn niet alleen golven en een meeuw opgeno men. Ook de voor de Cad- zandse boulevard zo kenmer kende zuil is in het logo terug te vinden. Cadzand is één van de vier Zeeuwse badplaatsen die centraal staan in het pro ject Kustaanpak Zeeland. Het gevolg is dat de komende jaren in totaal 869.870 gulden naar Cadzand gaat voor kwa liteitsverbetering. De activi teiten die moeten leiden tot die kwaliteitsverbetering worden gecoördineerd dooi de Stichting Frisse Neuzen Aanjaagteam. Deze club be staat uit Cadzandse onderne mers en vertegenwoordigers van de gemeente Oostburg en de VW. Gedeputeerde J. G. van Zwie- ten benadrukte woensdag bij de onthulling van het boeg beeld op de boulevard dat er, na een moeizame start, de laatste tijd heel goed wordt samengewerkt door de partij en die bij het aanjaagteam zijn betrokken. „Die samenwerking is ook heel belangrijk", stelde Van Zwieten. „In Zeeland werken immers 13.000 mensen direct in de recreatie en direct en in direct is de sector goed voor twintig tot vijfentwintig pro cent van de werkgelegenheid in de provincie. Daarom die nen we ook hard te werken aan kwaliteitsverbetering." Ambachtelijk Weekeinde in de grensstreek van een medewerker HULST - In de Oost-Zeeuws- vlaamse grensstrook en het aangrenzende Belgische Waas land wordt op zaterdag 26 en zondag_27 augustus voor de zes tiende keer tyet Ambachtelijk Weekeinde géliouden. Onder het motto 'Kïjkennaar ambach ten: en, proeven van streekge- rechten' kan men een keuze ma ken -Uit zeven.routes, In een speciale brochure; onder meer bij de WV kantoren in Hulst en Axel verkrijgbaar, staan de routes en deelnemers uitgebreid beschreven. De Klompen- en Vlasroute zijn grensoverschrijdend en lopen zowel door Zeeuws-Vlaanderen als het Belgische Waasland. De ruim 90 kilometer lange Klom penroute voert onder meer langs Nieuw-Namen, Hulst. Clinge en Sint Jansteen. Voor de Neder landse inbreng kan men terecht in een brouwerij, klompenmake rij, schildersatelier, geitenboer derij. kaasmakerij en zuurde sembakker. Ook het streekmuseum De Vier Ambachten en de stadsmolen zijn geopend voor publiek. De vlasroute is zo'n 85 kilometer lang en doet Axel en Koewacht aan. In deze route krijgt de vlas bewerking in al zijn facetten de nodige aandacht. De deelnemende ambachtslui zetten beide dagen hun deuren vanaf 10.00 tot 19.00 voor het pu bliek open. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het groepje Berlijnse populieren rond het flatgebouw aan de Peter van Anrooylaan wordt in de loop van volgend jaar gerooid. Vol gens gemeentewoordvoerder O. Vosveld moeten de ruim dertig jaar oude bomen het veld rui men, omdat de wortels te veel schade aanrichten aan de riole ring en de trottoirs. Het kappen gebeurt, aldus Vos veld, mede op aangeven van be woners uit de laan. Doordat de trottoirtegels omhoog worden geduwd, onstaan er gevaarlijke situaties. Ook zorgen de takken tegen de gevel van de flat voor de nodige overlast. De gemeente wil daarnaast af zijn van de re gelmatige terugkerende (dure) reparaties aan de in het nauw ge drongen rioolbuizen. Enkele be woners zijn tegen het plan, om dat ze kaalslag vrezen. Wanneer de populieren worden weggehaald, kan de gemeente nog niet precies aangeven. De maatregel wordt opgenomen in het groenplan van volgend jaar. Voordat de bijl er aan te pas komt. zal met de omwonenden worden overlegd over de ge wenste nieuwe aankleding van de hoek, verzekert Vosveld. Boomdeskundige L. Calle van natuurbeschermingsvereniging De Steltklüut heeft weinig moei te met de ingreep. „Op zich is het wel begrijpelijk dat de gemeente wat aan de probleempjes wil doen. Als ze het fatsoenlijk aan pakken, oftwel gefaseerd en tus sendoor nieuwe bomen aanplan ten, hebben ze mijn zegen." Cal le vindt het ook positief dat de Bijeenkomst CDA - j werkbezoek van de tweede merfractie van het CDA aan zï land wordt maandag 11 septt ber afgesloten met een openb; bijeenkomst in Den Dullaert Hulst. De bijeenkomst beg om 19.45 uur met een inleid) van drs E. Heerma. gemeente de omwonenden wil betrekken bij de herinrichting van het groenplan in de Van An rooylaan. BEKENDMAKING De dijkgaaf van het waterschap De Drie Ambach ten maakt bekend dat op woensdag 30 augustus 1995, aanvang 14.00 uur, in cultureel centrum de 'Halle'. Rooseveltlaan la te Axel, een openbare vergadering zal worden ge houden van de algemene vergadering van het wa terschap. Op de agenda staan ondermeer de volgende pun ten: GeBeVe-projecten 1995 in de Braakmanpol der; Begrotingswijziging no. 11 dienstjaar 1994; Vaststelling jaarrekening 1994; Voorstel vervanging secretaris; Project 'Meten is Weten', 2e fase; Overdracht Kruisweg aan gemeente Terneu zen. De agenda met bijbehorende voorstellen ligt van af heden tijdens kantooruren voor een ieder ter inzage in het waterschapshuis, afdeling algeme ne zaken. Korte Kerkstraat 19 te Terneuzen. Terneuzen, augustus 1995 De dijkgraaf voornoemd, W. A. Gosselaar Nooit vragend, nooit klagend, altijd alles voor haarzelf dragend, was zij een steun voor velen. Dankbaar voor alle mooie en fijne herinneringen die zij ons achterlaat, geven wij u kennis dat te vroeg van ons is heengegaan MARTINE D'HAVÉ sinds 28 januari 1983 echtgenote van Herry van Acker Geboren te Eeklo op 20 maart 1960 is zij gesteund door allen die van haar hielden overleden te Waterlandkerkje op 15 augustus 1995 Herry van Acker, haar echtgenoot Denny van Acker, haai'zoon Laurent D'havé, ElisaD'havé-Van den Abeele. haar ouders Arthur van Acker, Palmyra van Acker-van Weynsbergen, haar schoonouders Linda Savat-D'havé, Paul Savat, Frederik, Carla de Smet-van Acker. Harold de Smet. Pamela, Kevin, Marnix van Acker, Hilde van Acker-Claus, Jeffrey. haar zuster, schoonbroers, schoonzusters, neven en nicht De families van Acker, D'havé, Van den Abeele en van Weynsbergen 4508 PK Waterlandkerkje, 15 augustus 1995, Plakkebord 1. De Eucharistieviering, waartoe u vriendelijk wordt uitgenodigd, zal plaatshebben in de kerk van Sint-Adrianus te Adegem op zaterdag 19 au gustus 1995 om 10.00 uur. Daarna zal de bijzetting in het familiegraf op de begraafplaats te Adegem plaatshebben. Liever geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot condoleren van de familie op de begraafplaats. Vrienden, kennissen en relaties, die door omstan digheden persoonlijk geen rouwbericht hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te willen aanvaarden. lieve TANTE TINE Wij zullen je missen. Pamela Kevin Jeffrey MARTINE Rust nu maar uit, je hebt je s trijd gestreden, Je hebt het zo ontzettend moedig gedaan. Wie kan begrijpen hoe je hebt geleden, en wie kan voelen ivatje hebt doorstaan. Landbouw Mechanisatie Bedrijf van Acker BV Frans - Marnix - Jaap Diepbedroefd hebben wij, na een kortstondige ziekte, afscheid moeten nemen van mijn lieve, zorgzame vrouw, onze moeder, oma en zus RIET KIP echtgenote van Martien Dieleman in de léeftijd van 71 jaar. Hoek: M. Dieleman Hoek: Els Korts-Dieleman Harry Korts Jeremy en Danielle Heelsum: Kees Dieleman Corry Dieleman-Kooij Martin, Klaas en Josje Oosterbeek: Peter Dieleman Jeannette Dieleman-Elinga Michelle Peter Hoek: Jan Dieleman Familie Kip Familie Dieleman Terneuzen, 15 augustus 1995. Jasmijnlaan 2,4542 CL Hoek. De begrafenis, waarbij u beleefd wordt uitgeno digd, zal plaatshebben op zaterdag 19 augustus om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats, Van Limburg Sterumweg te Oosterbeek. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in Hotel Dreyer Oord te Oosterbeek. Na een liefdevolle verzorging in 'De Blide'ïjvc op 96-jarige leeftijd, na voorzien te zijn vantó Sacrament der Zieken, zacht en kalm overfep] den onze lieve moeder, schoonmoeder, or i en overgrootmoeder LOUISA MARIA SCHEERS-VAN HOVE sinds 1952 weduwe van Alphonsus Scheel? ■>*jf (de Paal) Graauw: 22-11-1898 t Terneuzen: 15-8-1995 f jjj Rotterdam: Ed Scheers Terneuzen: Magda Vaal-Scheers Peet Vaal Marlies Neve-Vaal Guust Neve Jorg, Ingvar Vlissingen: Monique Vaal Luuk Scholten Correspondentieadres: M. Vaal-Scheers, Axelsestraat 221,4537 AV Terneuzen. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdag jj augustus om 14.00 uur in de Triniteitskerk, Alb. ThijK straat (t.o. 'De Blide') te Terneuzen. Aansluitend zal de crematieplechtigheid plaatsvindt-j) in crematorium 'Terneuzen'. Bellamystraat 28c te Te-' neuzen. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren^, de hal van het crematorium. In verband met een sterfgeval is ons bedrijf op zaterdag 19 augustus GESLOTEN Waterlandkerkje De populieren aan de Peter van Anrooylaan moeten het veld ruimen om te voorkomen dat zij verdere schade aan riolering en trottoirs aanrichten. foto Charles Strijd Op Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad prijkt sinds woensdag het nieuwe visitekaartje van de kustplaats in de vorm van een standbeeld. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 28