Servicecomplex toch op sportveld PZC Toch wat blauw bloed Tweeduizend mensen op vlooienmarkt Zierikzee Proefrit nieuwe auto kost man 860 gulden W atersporterclub St. Annaland vraagt fiat voor uitbreiding Arts krijgt boete en rijontzegging voor drie snelheidsfouten zeeland Appartementen en koophuizen voor ouderen in De Saele Oosterland Bezwaren verworpen tegen landbouwfunctie perceel Wemeldinge DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 16 van onze verslaggeefster OOSTERLAND - Op het sport terrein De Saele in Oosterland komt een servicewoningencom plex voor ouderen. Het is de be doeling dat er veertig apparte menten worden gebouwd en veertien koopwoningen. Ook komt er een gemeenschappelij ke ruimte waar bewoners kun nen koffiedrinken en waar on der meer een huisarts, een pedi cure en het Groene Kruis prak tijk kunnen houden. Het com plex moet in het voorjaar van 1996 wordt opgeleverd. De plannen voor woningbouw op die locatie bestaan al jaren lang. Maar de gemeente Duive- land kon lange tijd geen over eenstemming bereiken met ba ron Schimmelpennicnk van der Oije uit Wassenaar die eigenaar is van de grond. In een schen kingsovereenkomst die uit 1955 dateert, had de baron bepaald dat het bedoelde terrein uitslui tend als sportveld mocht wor den gebruikt. Van dat stand punt leek hij jarenlang niet af te villen wijken. Desondanks heeft burgemeester G. Hokken van Duiveland de grondeigenaar na diverse ge sprekken weten over te halen tot verkoop. De gemeente zal voor dit doel ruim 239.000 gulden op tafel leggen. Het aan te kopen terrein heeft een oppervlakte van ruim 18.000 vierkante meter. Een deel daarvan - 7500 vierkan te meter - is een ijsbaan die ook in de toekomst die functie zal houden. Als gemeentelijke bij drage in de stichtingskosten van het servicewoningencomplex overweegt het Duivelandse col lege een bedrag van 100.000 gul den beschikbaar te stellen. De locatie van het toekomstige complex, tussen de St. Joostdijk en de Hofweg, is volgens Hokken 'uniek' te noemen. „Het ligt vlakbij een supermarkt en win keltjes. De woningen komen ei genlijk midden in het centrum te liggen." Het plan wordt ontwik keld door woningbouwvereni ging Beter Wonen die datzelfde deed voor het servicewoningen complex Steenszwaenshof in Nieuwerkerk. De huur van de appartementen zal rond de 650 gulden per maand gaan bedra gen, verwacht Beter Wonen voorzitter F. K. Vos. Voor de koopappartementen heeft hij een bedrag van rond de 180.000 gulden in gedachten. De inwoners van Oosterland kunnen woensdag 23 augustus kenbaar maken hoe zij over de plannen denken. Vanaf 20.00 uur wordt in het dorpshuis een hoor zitting gehouden. Woensdag 30 augustus buigt de gemeente raad zich over de voornemens. van onze verslaggever WEMELDINGE - Bezwaren te gen een in 1993 door de Kapelse gemeenteraad genomen besluit om een lap grond in Wemeldin ge agrarisch gebied te laten blij ven, zijn door de Raad van State Juliana Fonds steunt comité Tafeltje-dek-je ZIERIKZEE - Het Juliana Wel zijn Fonds heeft een bijdrage van 7.500 gulden toegekend aan Stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven in Zie- rikzee. het geld is bestemd voor de aanschaf van 50 maaltijdcas settes voor het comité Tafeltje- dek-je. Tevens kende het fonds aan de afdeling Oostburg van de Ka tholieke Bond van Ouderen in Oostburg een startbij drage van 1.500 gulden toe. ongegrond verklaard. De be zwaren kwamen van de fami lies Feytel en Van Klinkenberg. Die hadden grond gekocht met de bedoeling daar huizen te bouwen toen een gemeentelijk voorontwerp voor het gebied nog repte over een mogelijke woonbestemming. De raad be sloot in '93 echter het gebied agrarisch te laten blijven. Reden voor dat besluit was dat het college van b en w niet tot een goede financiële overeen stemming kon komen met parti culiere grondeigenaren. Het ge bied ligt tussen de Spoorlaan, de Bonzijweg en de Oranjeboom straat. Vervolgens werd beslo ten de nieuwbouw - onderdeel van bestemmingsplan Kom We meldinge - bij de Reepweg te ple gen. De Raad van State stelt dat het de taak is van de gemeenteraad bestemmingsplannen vast te stellen. De twee bezwaarden hebben daarom ten onrechte aan het voorontwerp het ver trouwen ontleend dat zij op hun percelen woningen zouden kun nen bouwen, oordeelt de Raad. an onze verslaggever MIDDELBURG - „Iets te en thousiast", noemde een 30-jari- ge man uit Goes een testritje met zijn nieuwe auto op 4 maart 1995. Op de Oranjeweg n Goes reed de man 136 kilometer per uur terwijl daar 50 is toege staan. Voor dat enthousiasme kreeg hij woensdag van de kan tonrechter in Middelburg een boete van 860 gulden opgelegd. Tevens hangt hem een jaar lang een ontzegging van de rijbe voegdheid voor vier maanden boven het hoofd. De man had juist op 4 maart een nieuwe auto gekocht. Omdat de wagen niet goed draaide, stelde hij hem samen met een vriend beter af. Om het resultaat te tes ten. maakten ze een ritje in de buurt en 'zonder na te denken' reden ze bijna drie keer de toege stane snelheid. De officier van justitie eiste vol- van onze verslaggever ZIERIKZEE - Uit de kluiten kan hij aan het Eerste Weegje weinig brood meer halen. Uit breiding van zijn minicamping stonden overheden niet toe, groepskamperen en apparte- mentenbouw in een schuur evenmin. Schapen fokken bracht boer M. Kloet ook geen geluk, omdat 'loslopende hon den telkens achter de beesten aan zaten'. Nu probeert hij het 's zomers met een vlooienmarkt. De weilanden rond zijn boerderij zitten vol met puin. waarmee na Politie betrapt 156 hardrijders ZIERIKZEE - Bij snelheidscon troles dinsdag op Schouwen- Duiveland zijn 156 hardrijders geregistreerd. De radar stond van 18.20 tot 19.30 uur opgesteld langs de Weg naar de Val bij Zie rikzee en van 19.45 tot 22.10 uur langs de Serooskerkseweg bij Serooskerke. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 126 kilome ter per uur op de Weg naar de Val waar een snelheidslimiet geldt van 80 kilometer per uur. de ramp allerlei sloten zijn ge dempt. Voor landbouw zijn ze feitelijk ongeschikt. „Dat gaat hier niet meer", zegt Kloet. Een deel van het 7,5 hectare grote terrein herbergt woensdag daar om de grootste vlooienmarkt van Schouwen-Duiveland. Hon derden snuffelaars schuifelen langs de honderdvijftig kramen. Samen met organisator J. de Vlieger is Kloet er 19 juli mee be gonnen. „Het is een ideale plaats, vlakbij het centrum. Hier bezorg je niemand overlast", meent De Vlieger. De Vlieger, taxi-ondernemer van professie, was al jaren op zoek naai- een geschikte plaats op Schouwen-Duiveland voor een uit de kluiten gewassen rom melmarkt. Het terrein van Kloet is een schot in de roos, vindt hij. Temeer omdat een deel van de weilanden is ingericht als be taald parkeerterrein, waarmee Kloet een graantje meepikt van het toeristenseizoen. Friet De eerste keer kreeg De Vlieger geen gemeentelijke toestem ming om de markt te complete ren met horeca-stands. „Toen gingen bezoekers in plan West friet halen, dat werkt toch ook niet. Maar daarna heeft de ge meente de zaak snel en soepel opgelost. Nu mogen we wel wat schenken. Je kunt honderden mensen hier toch niet op een droogje laten zitten Vier van dergelijke vlooien markten moeten tijdens het zo merseizoen mogelijk zijn, denkt De Vlieger. „En als we er nog wat attracties voor kinderen kunnen neerzetten, ontstaat een prima produkt." De Vlieger mocht ove rigens niet klagen woensdag. De markt trok dik tweeduizend mensen, onder wie veel verzame laars. Gestolen auto en speedboot teruggevonden BURGH-HAAMSTEDE - De po litie heeft dinsdag in Tilburg een rode Opel Kadett terugge vonden die 12 augustus was ge stolen in Burgh-Haamstede. De radio-cassetterecorder was uit de auto ontvreemd. De politie te water vond een speedboot terug die op 2 augus tus bij de bootopslag aan de rijksweg N59 in Kapelle was ge stolen. De vlooienmarkt bij boer Kloet werd dit jaar gecompleteerd n,et horeca-stands. wat gezien de hitte en het grote aantal bezoekers niet overbodig was. 00 1 De voorouders van de Bertrand van den Boogert waren brave lieden, ontdekte de 14-jarige amateur-genealoog een beetje tot zijn spijt. foto PieterHonhoff Jeugdige genealoog spit in familieverleden van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Hij had ge hoopt op piraten in zijn fami lie. Of misschien beroemde veldheren die in oorlogen be langrijke slagen hadden ge wonnen. Maar na twee jaar pluizen in zijn stamboom, lij ken de voorouders van Ber trand van den Boogert (14) vrij braafjes. Of het moet zijn dat een paar eeuwen geleden één van hen in Zierikzee werd opgepakt wegens open bare dronkenschap. „Maar echte misdaden zijn moeilijk terug te vinden", weet Ber trand uit ervaring. „Omdat heel veel dingen niet volledig zijn opgetekend, weet je dus eigenlijk nooit of je een moor denaar in je familie hebt." De jonge genealoog is onge veer twee jaar geleden begon nen met het uitzoeken van zijn stamboom. Gewoon om dat hij geïnteresseerd is in de geschiedenis. Maar ook om dat hij het leuk vindt om uit te zoeken hoe zijn familie pre cies in elkaar zit. „Je wilt toch graag weten waar je vandaan komt. Of waarom de wereld is zoals hij is." Bertrand ging daarom naar gemeentear chieven op Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland en enkele kerkregisters. Bij die instellingen was hij een uitzonderlijke gast. want meestal zitten daar 'alleen be jaarden in de boeken te blade ren'. Archivarissen benader den hun jeugdige gast daar om in veel gevallen argwa nend. „Ze denken dat ik niet serieus ben of zijn bang dat ik niet zuinig omspring met hun boeken." Desondanks heeft Bertrand een groot deel van zijn per soonlijke geschiedenis weten bloot te leggen. Hoewel de Van den Boogerts geen bui tensporig leven leidden - ze waren meestal werkzaam in de landbouw of als wagenma kers - wordt de stamboom vanaf 1731 toch interessant. Toen trouwde één van hen met een Boeye, het geslacht dat in de achttiende eeuw di verse Zierikzeese burgemees ters leverde. „Dus heb ik toch een beetje blauw bloed", stelt Bertrand vast. „Vooral omdat de Boeyes weer familie waren van adellijke families als Wit te van Haemstede." Schatbewaarder Over de vooraanstaande he ren Boeye is veel terug te vin den. Zo leefden ze op Schou wen-Duiveland en werkten onder andere als opperdijk- graaf, rechter en schatbe waarder. Ook waren ze in het bezit van een uitgebreide vloot. Toen één van hen bur gemeester werd van Zierikzee besloot deze zijn territorium te vergroten door het verove ren van Willemstad. Maar vanwege hevige mist misluk te de aanval. De vloot liep op een zandbank en de man schappen werden door inwo ners van Willemstad volledig in de pan gehakt. Boeye zelf kon ontsnappen en vluchtte naar een tante op Tholen. Daar werd hij wagenmaker. Bertrand geniet van dergelij ke verhalen en richt zich voor lopig op nader onderzoek van het geslacht Boeye. „Er valt nog zoveel uit te zoeken. Als je eenmaal met je stamboom be gint, kun je nooit meer ophou den. Er komen eigenlijk al leen maar vraagtekens bij." gens de richtlijnen een boete van 860 gulden (tien gulden per kilo meter), maar liet een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid achterwege, om dat hij zoiets nog niet eerder had gekregen. „Ik zal het moeten aanvaarden", sprak de Goese- naar gelaten. van onze verslaggever SINT ANNALAND - Achten veertig ligplaatsen erbij, veel baggerwerk en aanleg van een rotonde op een nu nog doodlo pende weg: deze plannen heeft de watersportvereniging Sint- Annaland bij het Thoolse ge meentebestuur op tafel gelegd. Nu al heeft de jachthaven ruim tweehonderd ligplaatsen, waarvan een deel in beheer bij ■de gemeente. Worden de plan nen uitgevoerd, dan gaat de ge meentelijke steiger er echter uit en neemt de jachthaven zelf vol ledig de exploitatie op zich. Het Thoolse college van b en w kan zich in de plannen vinden. Gaat ook de raad binnenkort ak koord. dan zou de klus vóór de zomer van '96 geklaard kiinnen zijn. B en w willen tegelijk met de uitbreiding de openbare ver lichting bij de jachthaven verbe teren. Verroeste lichtmasten moeten worden vervangen en er moet een aantal lichtmasten bij komen. De watersportvereniging be taalt de investering voor de uit breiding uit eigen zak. Het is de bedoeling dat de gemeente daar voor krediet verstrekt. Via ver hoging van de pachtsommen moet de vereniging dat geld de komende jaren terugbetalen. Hoe hoog de investering precies is, wil verantwoordelijk wethou der J. Versluijs niet zeggen. „De zaak moet nog worden aanbe steed, vandaar", zegt hij. Het gaat bij de 48 nieuwe lig plaatsen voor het overgrote deel om passantenplaatsen. De stuurgroep Oosterschelde gaf al Open dag bij golfbaan Goes GOES - De officiële ingebruik name van de nieuwe Goese golf baan is zaterdag 26 augustus. Aan burgemeester drs D. J. van der Zaag is de eer om 14.00 uur de openingshandeling te ver richten. De Goese Golf houdt 26 augus tus tevens open dag, van 10.00 tot 17.00 uur. Er zijn onder meer rondleidingen op de golfbaan, in het golfcenter en het clubge bouw. Op het programma wor den verder een greenkeepers- show en een show met golf- en promotieartikelen gégeven. Een Engelse dubbeldekker verzorgt rondritten langs de golfterrei nen en Joost Hage geeft een golf- trickshow. eerder aan dat die er mogen men. Onderzoeken zouden ler; dat zulke passantenplaatsen hoorlijk wat geld in het las; brengen voor jachthavens. Overigens werd onlangs beke dat twee projectontwikkelaj interesse hebben in aankci van het CZAV-gebouw bij de: ven in Sint-Annaland. De CZ; wil verhuizen naar een centn plek op het eiland en de proje ontwikkelaars willen het bouw een recreatieve beste ming geven en er bijvoorbe* wat huizen omheen bouwen, t de vraag of bij het plan van watersportvereniging rekeri is gehouden met deze ontwik; ling antwoordt Versluijs dat plannen elkaar 'in ieder ge, niet bijten'. „Beide ontwikkel gen zijn natuurlijk leuk, maai hebben niet rechtstreeks met kaai- te maken." Middeleeuwse taferelen op Mosseldagen in Yerseke van een medewerkster YERSEKE - Tijdens de kom de mosseldagen in Yersekesj len zich in de Lepelstraat M deleeuwse taferelen af. De neelgroep 'Kom t'r us nie kiek organiseert in samenwerki met de middenstand en hort uit de Lepelstraat voor het d' de jaar een apart spektakeli deze locatie in de braderie, de vlootschouw op vrijdi avond 18 augustus vertrekt een Middeleeuwse fakkeli tocht compleet met edelliedi ridders, monikken en burgers Deze nachtelijke ommegj trekt via de Lepelstraat, No: zandstraat, Burenpolder ting het Poldertje om daarna rug te keren via Havendi Kaaistraat, Damstraat, Ire straat, Oude Torenstraat, straat naar de Lepelstraat. H wordt de stoet om 1.00 uun bonden om op zaterdag vai 10.00 uur te herleven. Bezoek kunnen er tot 17.00 uur genie) van verfijnde hapjes, vlees te spit, duivelse drankjes en; uur een wagenspel met boen klucht. Al in de vroege ochta uren van zaterdag 19 augnsi zullen herauten te paard del volking van Yerseke kond do van de komende gebeurtenis, van onze verslaggever MIDDELBURG - „Ik ben heel vaak de pineut. Als je zoals ik in een Porsche rijdt, pikt de politie altijd jou eruit en niet een ander die ook te hard rijdt." De 56-jari- ge Vlissinger die woensdag te rechtstond voor de kantonrech ter in Middelburg vond dat erg onredelijk, maar het deed voor de rechter niets af aan het feit dat hij drie keer fors te hard had gereden. Hij veroordeelde de man tot een boete van in totaal 1240 gulden en een ontzegging Rijden zonder rijbewijs komt Goesenaar op 1000 te staan van onze verslaggever MIDDELBURG - Met enige triomfantelijkheid toont hij zijn rijbewijs. De 27-jarige man uit Goes heeft het roze papiertje sinds 17 juli 1995 terwijl hij woensdag voor de kantonrech ter in Middelburg terechtstond voor het rijden zonder rijbewijs op 6 april en 10 mei van dit jaar in Goes. „Saved by the bell", moest de officier van justitie glimlachend toegeven. Alleen kwam het rijbewijs net te laat om hem voor een nieuwe straf te behoeden. De rechter veroor deelde hem tot duizend gulden boete. De auto, die in beslag was genomen, krijgt de Goesenaar weer terug. Het was niet. voor het eerst dat de man wegens rijden zonder rij bewijs voor de rechter moest verschijnen. Ondanks druk van zijn familie om toch eindelijk eens het document te behalen, nam de Goesenaar die stap pas toen zijn auto in mei beslag werd genomen. „Dus voor een stuk blik doet u het wel", zei de offi cier van justitie verwonderd. „Dat stemde wel tot nadenken", gaf de man toe. „Ik ben erg aan die Camaro gehecht." BROUWERSHAVEN Expositie Kunstenares Do van Rijn uit Zierikzee exposeert haar schilderijen in olieverf van 28 augustus tot 23 september in het stadhuis van Brouwersha ven. Ook toont zij diverse teke ningen. De expositie is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen tijdens kantooru ren. K van de rijbevoegdheid vooni !H maanden. De Vlissinger moest zich veraf^ woorden voor het rijden vanr in plaats van 80 kilometer jL' uur op de rondweg in Bigge's je ke, 159 op de snelweg bij Gok 131 kilometer per uur in nenoord, terwijl daar 100' (f> toegestaan. De situaties was de overtredingen plaatsvoa - zoals in Goes toen de mansflh naar zijn artsenpraktijk omdat hij te laat was - voor rechter mr B. Dooreuai Boekhout geen reden een li|^ vonnis uit te spreken dan de* cier van justitie had geëist, hebt voor elke overtreding' een verklaring, maar die zijn' nul en gener waarde." Aangezien de man de snel overtrad binnen de proeftijd' een eerdere veroordeling voorwaardelijke ontzegging' ij de rijbevoegdheid voor 1 maanden, werd die straf nut [J] uitvoergelegd. De officier woensdag nog eens vier rr.^R den voorwaardelijk, maai vond de rechter iets te ff „Maar vier maanden geenr.Jen wijs, dat is het einde van praktijk", wierp de arts in laatste poging tegen. ..I" toch zelf voor uw daden opdraaien", besloot Dö waard Boekhout. „Het gaat om één keer maar om velel en nu hangt u, daar helpt lieve moedertje meer aan.' Politie vindt verkeersborden in studentenhui VLISSINGEN - In een sta >R tenhuis in de binnenstad' Vlissingen heeft de politie d dagavond veertien verkeew 11 den en twee metalen zitbari jn gevonden. De politie deed da w val na een tip. In het huis.* Pa twee Vlissingers van 18 en 15 111 nen, trof de politie onder a$ borden met verwij zingen i toiletten, een informatie K van de gemeente Vlissingen Iri ANWB-bord en twee me®*1 zitbanken aan. Illegaal gepakt TERNEUZEN - De politie Terneuzen haalde dinsdagi ;J( dag een 31-jarige Roemeen de bosjes nabij de Othee Kreek. Onderzoek leerde da B man illegaal in ons land veria Hij is in hechtenis genoD^Jje zal binnenkort worden u Het sportterrein De Saele in Oosterland, waar een servicewoningencomplex voor ouderen gebouwd zal worden. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26