Jaap Bax niet meer Langs de Lijn Edwin Gorter weet wat overwinnen is Masters willen naar de Spelen Meer aanhoudingen betaald voetbal Maracana-arena in Rio in de verkoop Voetbalverslaggeverij was pure ontspanning voor scheidende radio-man Chagnaud start niet bij EK HILVERSUM (GPD) - Elk week einde bevinden tientallen sportverslaggevers zich voor het radioprogramma NOS Langs de Lijn in een van de sta dions om verslag te doen van een duel. Die groep veelal jonge journalisten ziet er elk jaar weer anders uit. Maar één man heeft het liefst 31 jaar volgehou den: Jaap Bax. Na gisteravond nooit meer: 'En hoe is de stand bij.... Over naar Jaap Bax. Kom er maar in Jaap'. Gisteravond 'floot' hij voor Langs de Lijn zijn laatste wed strijd. Een topper: Feijenoord- Ajax. „Er zijn leeftijden dat je je niet meer tussen dat spel kunt bewegen. Je moet een kéér op houden", aldus de 69-jarige Bax. Voor Bax is de voetbalverslag geverij altijd een hobby geweest. ..Ik heb het altijd als pure ont spanning gezien." Zo'n 31 jaar geleden kwam Bax - die toen scheidsrechter was - re gelmatig in contact met 'voet balgod' ir. Ad van Emmenes, die Bax wees op een vacature bij de VARA. Met enige schroom solli citeerde hij en werd onmiddel lijk aangenomen als vervanger van de bekende sportverslagge ver Bob Spaak. Sindsdien heeft Bax enige hon derden wedstrijden verslagen voor NCRV-radio op de zater dagmiddag en voor de NOS. „Ik ben een typische radioman. Ik vind televisie te secondair, 's Middags een wedstrijd zien. daarna de boel monteren en daarna enthousiast inspreken wat je zoveel uur eerder had ge zien. Nou, dat lag me niet", zegt Bax, die naast zijn werk als com mentator destijds topambte- Tegenslag voor Run Classics DEN HAAG (ANP) - Hoewel de Stichting Wegcircuit Atletiek Nederland (Swan) en de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie ook voor komend seizoen geen sponsor hebben kunnen vinden, gaan de KNAU Run Classics normaal door. Het circuit omvat evenals in het afgelopen seizoen acht wedstrij den. De le serie start op 27 augustus in Heerlen. Daarna volgen wed strijden in Amsterdam (17/9), Breda (1/10), Nijmegen (19/11), Den Haag (17/12). Egmond 14/1 Alphen aan den Rijn (9/3) en Den Haag (31/3). ROTTERDAM (ANP) - Het aantal aan houdingen bij wedstrijden in het betaald voetbal is het afgelopen seizoen gestegen van 1024 naar 1933. Desondanks blijft de KNVB bij het standpunt dat over de ko mende vijf jaar de inzet van politie met de helft moet worden gereduceerd. Van het aantal gearresteerde supporters was in dertien gevallen sprake van racis tisch gedrag. De bond besloot 200 man een landelijk stadionverbod op te leggen. Los daarvan hebben ook enkele clubs indivi dueel besloten fans voortaan te weren. Het afgelopen seizoen werden 6 procent meer agenten per duel ingezet, tot een aantal van 53. De KNVB streeft ernaar dat getal reeds in het komende seizoen met 10 procent terug te brengen. Voorafgaande aan het duel om de Super Cup van gisteravond onderstreepte de ge dragscommissie van de KNVB dat clubs het komende seizoen verplicht zijn een speelklaar veld op te leveren. Gebeurt dit niet, dan krijgen eredivisieclubs een boete van 25.000 gulden en eerste-divisieclubs één van 10.000. In het geval van een speel verbod van de burgemeester worden de bedragen met respectievelijk 10.000 en 5.000 gulden verhoogd. KNVB-voorzitter Staatsen onderstreepte wel dat bij uitvoering van de maatregelen het gezonde verstand zal moeten worden gebruikt. „Valt er kort voor, de aanvang drie meter sneeuw, dan is waarschijnlijk sprake van overmacht." maandag niet wordt gevoetbald. Ik heb nog de periode meege maakt dat ik op vrijdag voor de NCRV in België zat, op zater dagmiddag voor de NCRV bij een wedstrijd en de zaterdag avond en zondagmiddag voor de NOS. Vier wedstrijden in drie dagen. Te gek eigenlijk". Bestuurskamer „Ik heb ontzettend leuke herin neringen aan de bestuurskamer van Haarlem. Daar was het al tijd heel gezellig na afloop. Ik bleef daar regelmatig plakken. Dat is er nu niet meer bij. Het is allemaal verzakelijkt. In de be stuurskamers zijn de media nu taboe. Ik betwijfel of je er nog wel bestuurders tegenkomt. Het is nu allemaal sponsorwerk. Mensen die vanuit htm sponsor box met een groot glas cham pagne in hun hand naar een wed strijd kijken. Ik zie me daar niet bij zitten." De afgelopen 31 jaar heb ik onge looflijk veel mensen gefrus treerd, omdat ik niet in een ra diostudio wilde zitten. Ik meng de me altijd tussen de mensen, dat was ook veel leuker voor de luisteraars. Zo'n afgesloten ra- diohok, nee, dan heb je het ge voel alsof je in een badkuip zit. Dan moet je een microfoon bui ten hangen, voor het buitenge luid." Bax is de enige verslaggever die delen van de wedstrijd met een verrekijker bekijkt. „Ja hoor, laat de jonge verslaggevers daar maar vooral gekscherend over praten. Vergeet niet, datje soms alleen mieren ziet lopen. Ik roep altijd: 'ik kan met m'n verrekij ker zien wat de mensen tegen el kaar zeggen'. Daarom is het al tijd een handig hulpmiddel." Agressie Is er volgens hem veel veranderd in de voetballerij? „Ja, en niet al leen maar op het veld. De hele maatschappij is agressiever ge worden. De voetbalwereld had zich al veel eerder moeten ver zetten. Elk jaar spannen trai ners, spelers en de scheidsrech ters zich in om het tij te keren, maar na 2 a 3 weken wijkt er toch weer iemand van de regeltjes af." Jaap Bax zat gisteravond niet door emoties overmand achter de microfoon voor zijn laatste wedstrijd. „Als er emoties zijn, komt dat door wat er op het veld gebeurt. Er zijn wel meer mooie dingen in het leven." Nieuwe leider Vitesse zwerft zeker nog twee jaar over Nederlandse velden van onze verslaggever Renze Lolkema ARNHEM - Edwin Gorter was acht toen hij zijn moeder verloor. „Dat was niet eerlijk", wist hij toen al. Hij groeide op in een Haagse wijk met lichte zeden en leerde overleven in de beruchte Schilderswijk. In de jungle op straat gold het recht van de sterk ste. De kleine Edwin had een grote mond, dus dat scheelde. Die roerige jeugdjaren zetten de toon voor de rest van zijn leven. Het gaf hem iets on verzettelijks. Gorter (32) moet de nieuwe leider van Vitesse worden. Een seizoen geleden was niemand op dat idee gekomen. Gorter sprak na acht jaar buitenland niet echt tot de verbeelding in Neder land. De blonde manen van de bedrij vige middenvelder waren in de ogen van velen grijs geworden. Als tiener debuterend in de basis van DS'79, la ter verkocht aan Roda JC en vervol gens op avontuur in het Zwitserse Lu gano. Zijn loopbaan leidde verder langs het Franse Caen en het Belgi sche Lommei. Logisch dat bijna nie mand Gorter zich nog herinnerde. Tot vorig seizoen. Toen belandde hij bij FC Utrecht. Maar in Nieuw Galge- waard ging het eigenlijk direct mis. De bedoelingen waren goed, althans zo leek het. Maar het voetbaljaar was nog niet begonnen of Johan de Koek en Robert Roest waren al verkocht. Gorter leerde zijn nieuwe werkgever kennen als chaotisch en instabiel maar kon zich eenmaal in het veld re delijk concentreren op het spelletje. Het maakte hem tot één van de smaakmakers van het voorbije jaar. Twijfels Maar ondanks de inbreng van Gorter zakte FC Utrecht steeds dieper weg. Gorter ging steeds openlijker twijfe len of het zin had door te gaan. Die twijfels waren bij de Domstedelijke clubleiding bekend. Dat was vlak na de winterstop. „Ik heb op een gegeven moment gezegd dat ik niet verder wil de. Er werden zoveel fouten gemaakt. Er is geen leiding, geen organisatie. Je kunt dat op het veld terugzien, de club zakt steeds dieper weg. Die verziekte structuur is het moeilijk om constant te presteren. Die vijfde colonne heeft daar echt ongelooflijk veel invloed en macht. Vertrouwelijke afspraken ma ken is. onmogelijk, dezelfde avond weet half Utrecht wat er is besproken. Niets blijft geheim. Toch sprak ik af dat we eerst de nieuwe trainer zouden afwachten, kijken wat hij voor plan nen had." Intussen bleef het evenwel rommelen. „Ik weet het nog goed. het was Twee de Paasdag, we verloren thuis met 4-1 van Vitesse. Komt Maarten de Vos. mijn zaakwaarnemer, na afloop naar më toe, en zegt dat de club mij een ul timatum heeft gesteld. 'Ze willen van avond duidelijkheid'. Ongelooflijk Edwin Gorter (midden) viert met Jerry Simons een treffer van Vitesse. toch. Ben je topsporter, verlies je met 4-1, daar ben je goed ziek van en dan komen ze met zo'n mededeling. Ik kon dat niet begrijpen..." Die paasavond trok Gorter zich met De Vos („ik ken Maarten al jaren, ik heb een v,ader-zoon-relatie met hem") terug in Ouderkerk aan de Amstel om de zaken eens rustig te overpeinzen. „We stelden de beslissing uit tot de volgende dag. Maarten zei dat ik bij hem in de zaak kon komen (De Vos runt Inter Football en begeleidt via buro nummer Tien topsporters). Ik spreek immers vijf talen, ik zou vooral het buitenlandse gedeelte gaan doen. De volgende ochtend heb ik dat FC Utrecht medegedeeld. We hebben sa men een perscommuniqué opgesteld waarin het nieuws bekend werd ge maakt. Maar het was tekenend voor FC Utrecht dat Zonderland (mana ger) twee dagen later deed alsof hij nergens van wist..." Sensatie Het nieuws sloeg in als een bom. Gor ter gold immers als een sensatie op de Nederlandse velden en leek nog lang niet versleten. „Ik heb ook ongeloof lijk veel reacties gehad. Van een Haags koffiehuis tot de kapper bij mij in het dorp. Uit alle lagen van de be volking. Zelfs twee oud-bondscoaches vonden dat ik door moest gaan. 'Je kan niet stoppen', zeiden ze onafhan kelijk van elkaar. Ze beloofden zelfs alle informatie over mij te willen ge ven wanneer er een club zou komen. Als referentie, ja..." „Al die reacties hebben me aan het denken gezet. Dat wil ik best toege ven. Er zijn toen ook ontzettend veel clubs geweest die belangstelling had den. Maar ik had m'n besluit geno men. Ik vond het allemaal mooi ge weest. 32 jaar. tijd om aan m'n maat schappelijke toekomst te denken. Ik twijfelde niet. Tot inderdaad al die reacties loskwamen." „Karei Aalbers, de voorzitter van Vi tesse, nam zelfs de moeite om bij mij thuis te komen. Hij zei dat hij maar een half uurtje tijd had. maar hij is drie uren gebleven. Dat deed me wel wat. We hebben het over van alles ge had. natuurlijk ook over voetbal. Hij zei dat alle trainers van Vitesse en thousiast over mijn komst zouden zijn. Ik heb toen gezegd dat ik alleen de moeite voor een tweede gesprek zou nemen als Vitesse er met Utrecht uit zou komen. Voor mij was dat een eerste vereiste, ondanks dat die club mij pijn heeft gedaan..." Die opdracht was aan de slimme Aal bers wel toevertrouwd. Gorter werd voor een kleine acht ton losgeweekt en tekende een tweejarig contract in Arnhem. Dat was het sein voor een hetze tegen Gorter. Niemand in Utrecht geloofde zijn verhaal. „Ik heb foto GPD de schijn inderdaad tegen. In Utrecht ben ik de boeman. Maar ik wilde het de supporters uitleggen. Er was im mers zoveel gebeurd. Ik had een spe ciale band met de supporters. Maar toen ik op mijn vakatie-adres in Flo rida zat, hebben ze mij helemaal zwart gemaakt." Bedreigingen Gorter beleefde een angstige aanloop naar het nieuwe jaar in Arnhem. „Ik ben vreselijk geschrokken van al die bedreigingen. Ik wil daar niet al te diep op ingaan, maar het was niet leuk. Ik ben vooral telefonisch be dreigd. Ik heb maar een nieuw tele foonnummer genomen. Een geheim nummer, het kon niet anders." Toch heeft Simon Kistemaker nog een poging gedaan Gorter voor FC Utrecht te behouden. „Ik heb twee en thousiaste gesprekken met Kistema ker gehad. Vooral ook over veel privé- zaken. Bleek dat we beiden veel had den meegemaakt en dat dat raakvlak ken had. Ik moest hem in het tweede gesprek helaas mededelen, dat ik niet bij Utrecht bleef. Maar Kistemaker heeft een speciale plek gekregen, ik denk dat wij elkaar buiten de voetbal lerij nog wél eens tegenkomen..." Toen Gorter vorig jaar terugkeerde naar Brabant, was hij oprecht blij. Gorter woont tegenwoordig met zijn vrouw en twee kinderen in Sprundel, vlak onder Breda, dicht tegen de Bel gische grens aan. „Naarmate je ouder wordt, ga je meer filosoferen, meer na denken ook. Ik vind het heerlijk om dicht bij m'n schoonfamilie te wonen. En bij m'n vader. Ik had ook weer te rug gekund naar Zwitserland, ik heb nog een paar serieuze gesprekken ge had met Lausanne. Maar de overwe gingen om in Nederland te blijven, wo gen zwaarder. M'n vrouw wilde hier graag blijven." „We hebben gemerkt dat Donny, onze zoon van zeven, helemaal is opge bloeid in Nederland. Dat heeft een moeder nog veel sterker in de gaten. Ik weet nog goed dat hij naar school ging in Frankrijk en hij helemaal al leen op dat schoolplein stond, en die andere twintig kinderen in een groep rechts van hem. Dan gaat er wat door je heen door, dat moet je meemaken. Wij zijn in het buitenland altijd Neder lands blijven praten, Donny sprak nauwelijks Frans. Niemand begreep hem. Gelukkig ging dat naar verloop van tijd van veel beter, maar we den ken dat hij zich in Nederland lekker der voelt. Hij vroeg in Frankrijk nooit of-ie op voetballen mocht. Nu doet hij dat wel." Indruk „Dat zijn overwinningen op jezelf hoor. Zo althans heb ik dat be schouwd. Ik heb veel van dat soort overwinningen behaald. Ik heb op m'n achtste m'n moeder verloren. M'n vader stond er toen alleen voor. hij moest voor twee zoons zorgen. Dat viel niet mee. in zo'n wijk waar wij woonden. Ik zag de beste vrienden van m'n vader naar de hoeren gaan. Dat maakt als kleine jongen een enor me indruk op je." „Een andere overwinning is datje op je 22e aankomt in Lugano en geen woord Italiaans spreekt. Red je maar. Na vijfjaar leefde ik als een Italiaan en sprak de taal vloeiend. Het waren de mooiste jaren uit m'n loopbaan. Ik leef vrij intensief ja, zitnooitst.il. Ik sta elke ochtend om zeven uur op, altijd. Ik ben een duizendpoot. Ik moet nog steeds afgeremd worden. In Sint Wil- lebrord. vlakbij Sprundel, heb ik nog een lingeriezaak en een sportbekers- zaak. Maar die lingeriezaak ga ik ver kopen, dat is geen haalbare kaart meer. Ik heb het te druk. Ik werk nu ook twee ochtenden in de week bij Nummer Tien. bij Maarten de Vos. Maar ik zou nog veel meer willen. Au to's importeren, om maar wat te noe men...." Gorter zwerft nog minimaal twee jaar over de Nederlandse velden. Hoewel, zwerft? „Ik heb inderdaad een andere rol dan bij FC Utrecht. Daar zwierf ik veel meer, bij Vitesse speel ik veel dieper. Het moet nog wennen, dat is duidelijk. Ik heb inderdaad voor twee jaar getekend, maar ik durf nu niet meer te zeggen dat ik dan stop. Be grijp je waarom?" WENEN (SID) - De Europese zwembond (LEN) heeft een dag voordt start van de EK in Wenen de schorsing van Iangeafstandzwemstci Anne Chagnaud overgenomen. De Fran^aise kan haar Europese Ij. tel op dé 25 kilometer nu niet verdedigen. De internationale bond (FINAi schorste Chagnaud voor tweejaai, nadat ze in januari bij World Series-wedstrijden in Brazilië werd be- trapt op het gebruik van etilphrine. De Franse bond had de zwem ster. vorig jaar september vierde op 25 km bij de WK in Rome. we! aangemeld voor de Europese titelstrijd. De LEN heeft nog geen beslissing genomen over de schorsing vac Petteri Lethinen. De 21-jarige Fin werd betrapt op het gebruik van salbutamol. Hij is tegen zijn tweejarige straf in beroep gegaan bij de sportrechtbank van het Internationale Olympisch Comité (IOC). Hi was bij de controle vergeten te melden dat hij medicijnen tegen ast' ma gebruikt, die het verboden middel bevatten. De zwembond wi nu eerst de beslissing van de sportrechtbank afwachten. Carla Geurts is schoolvoorbeeld PAPENDAL (ANP) - Om ook ou dere zwemmers te binden, ver zon de KNZB het begrip 'mas ters'. Het is een eufemisme voor veteranen van 25 jaar en ouder die zwemmen eigenlijk als ge zellige hobby zien. Maar steeds vaker lijken ze gekweld door prestatiedwang. Terwijl het ta lent achterblijft bij de behoefte. Sinds kort is een nieuwe trend te bespeuren: de echte masters willen tegenwoordig naar de Olympische Spelen. Ze zijn be reid daarvoor heel hard te werken. Carla Geurts is een schoolvoor beeld. Ze is een van de vier zwemsters van de lichting 1971 in de selectie voor het EK, vol gende week in Wenen. Angela Postma, Wilma van Hofwegen en Kirsten Silvester zijn de an deren. Als ze Atlanta haalt, is de in Utrecht wonende Nuenense 25 jaar, net afgestudeerd als be wegingswetenschapper met het specialisme inspanningsfysiolo- gie/anatomie en als het goed is net klaar met een door NOC*NSF gesponsord onder zoek naar de effecten van krachttraining. Geurts is meer nog dan haar leef- tijdsgenotes een laatbloeister en absoluut geen routinier zoals Marianne Muis (27) en Karin Brienesse (26), die ook nog steeds meekunnen als ze willen. Geurts stamt uit een Brabantse familie met wortels in de zwem- sport en werd dus wel op jonge leeftijd te water gelaten. Veel meer dan een zekere voorliefde voor de lange(re) afstand legde ze echter niet aan de dag. Een opvallend resultaat liet op zich wachten, bij ZV Nuenen, bij PSV en aanvankelijk ook bij De Dol fijn in Amsterdam. Kentering Pas toen Marianne Heemskerk haai- daar bezig zag, kwam de kentering. De trainster van vele toppers door de jaren heen dichtte Geurts naast de 400 en 800 meter ook kansen toe op de 200 meter vrije slag. Een juiste inschatting, zo bleek twee jaar geleden in de aanloop naar het EK in Sheffield. Alleen: Geurts had haai- zinnen al gezet op deel name aan het EK 5 kilometer in Slapy Dam. Een compromis bracht haar bij beide evenemen ten aan de start. De bijzondere combinatie resulteerde in een enorme progressie in Engeland en twee weken later in een zilve ren medaille in Tsjechië. Sinds '92/'93 - inmiddels Heems kerk achterna naar UZSC - ging het hard vooruit. Geurts verbe terde zich opzienbarend: op de 200 vrij van 2.06,66 naar 2.03.16. op de 400 van 4.33,43 naar 4.14.97 en op de 800 van 9.16.66 naar 8.42.40. Ze werkte een geslaagd WK af, veroverde bij de laatste NK vier keer goud ook nog 400 wissel) en staat met haar tijden op de langste vrouwenafstanden in Europees aanzien. En het pla fond heeft ze zeker nog niet be reikt. „Er is nog genoeg vooruitgang te boeken. Door de techniek bij te schaven, door nog beter op je voeding te letten en natuurlijk kracht. Daar ligt een terrein braak", vertelt Geurts, ook al hangt ze momenteel al drie tot vijf uur per week aan de halters. „De vooruitgang heb ik voor het grootste gedeelte te danken aan krachttraining. Bij De Dolfijn deden ze er wel iets aan, maar niet goed georganiseerd. Pas na de WK ben ik serieus begonnen, bij John Drost in Utrecht. Dat extra heb je nodig, even als per fectionering van techniek." Veel voordeel heeft Geurts oc! gehad van haar studie („ik wildj altijd al graag weten hoe ik ie; moest doen, maar vooral was: om") en een mentaliteitsveraj dering, in Nederland en bij zelf. „Ik werd beschouwd alsee: B-zwemster, niet snel genoeg het 50-meterbad. Zo benaderde: mensen je ook. zonder kleine rend te willen zijn. Ik voelde n> ook niet beter, had op dat nu ment geen hoge dunk van me zelf. Maar dan doe je mee aa: een EK, je presteert en ineea hoor je er helemaal bij. Na She; field is zwemmen een veel be langrijker rol gaan spelen. Het: niet meer 2x2 uur per dag tri nen en verder school of zie mae: Nee. zwemmen blijft voortde rend in je hoofd, alle gesprekke: gaan er over." Het mag ook weer. Het word niet eng gevonden, ja, zelfs aa: gemoedigd. René Deker, Roskam, Jacco Verhaeren, Ai> dré Cats, Henk Tempelman, Ge rard Smit, Ad van de Ven, Er van Westen, Chris Aartsen i anderen vormen een generat (jonge) Nederlandse trainers dl op een lijn zitten of zijn te kr; gen, zonder dat ze het clubte lang laten prevaleren. In een tij dat supertalenten maar sporadisch komen bovendrijve en de internationale concurra tie groter is dan ooit, komt to vooral op hard werken aan. Do: de ruimere financieringsmof! lijkheden voor de topsport ki dat op steeds meer plaatsen, „Nog niet zo lang geleden wet Marcel Wouda een uitslover vonden omdat hij naar Ameii kaanse traditie zoveel kiloni! ters maakte. Ook naar mij wei i j raar gekeken als ik iets extra wilde doen. Het is nu g teerd. Voorheen moest ik zeunfóll om een kilometer meer, nu mtt tui ik soms smeken om wat mtt rust. Maar ik weet waarmee;:e' bezig ben en ik weet waaro: jjj Het is zoveel doelgerichter." Strak regime Dat is volgens Carla Geurtsoc een voordeel van de doorbrei op latere leeftijd. De voorbed n den van „snel gekomen, snels stopt" zijn talrijk. „Als je o; 14e al goed bent, is je hele lew M daarop gericht. Het is een he strak regime. Het is lichamelf zwaar, het is mentaal enen zwaar. Dag in dag uit vroege; sociaal afgeschermd van de'«i te' wereld. Als je veertien bente je draait, zeg, acht jaar mee.di a heb je het echt wel gezien." a „Als je op je 22e begint, krijs) van je lichaam misschien u zoveel tijd meer. maar nog zés genoeg. Je pikt dingen snel; op. want je bent bewuster l weet beter waarvoor je iets da J( en laat, je waardeert de (s brengst meer. Een erg jong zwemmer ziet geen verhoudt tussen de investering en w ervoor terug krijgt. Dat leidti verwendheid. klagen als hetn lukt. Ik doe dit niet voor de re ci jes. maar puim voor mezelf X tuurlijk is Rio de Janeiro eene tra stimulans, maar Drachta ook leuk. Ik had een vriend netje dat altijd iets kreeg als— haar record verbeterde. Voord beloning deed ze het. Ze is lang gestopt. Ik heb er mijne ders destijds ook wel om! vraagd. Dan mocht ik bij s persoonlijk record kiezen wat zouden eten. Maar dat was ze j dag sowieso al friet. Een vee:! ;-e tere benadering, begrijp ik' Want ik zwem nog. met. heel a plezier." RIO DE JANEIRO (DPA) - Het eens zo roemruchte Maracana- Stadion in Rio de Janeiro is te koop. Het stadion waar Pele in de jaren zestig grote triomfen vierde, is veranderd in een bouwvallig complex. De burge meester van Rio de Janeiro wil van het stadion af. Ruim 10.000 arbeiders stampten "het Maracana-Stadion voor de wereldtitelstrijd in 1950 in 22 maanden uit de grond. Op 19 no vember 1969 maakte Pele in het stadion zijn 1000e treffer. Bij het WK 1950 zaten 208.000 toeschou wers op de tribune bij de finale tussen Brazilië en Uruguay. Ruim 150.000 fans bezochten jaarlijks de stadsderby tussen Flamengo en Fluminense. Nu is het stadion alleen auk maar een ruïne. Vele jaren he n\ gids Isaias Ambrosio miljoen ke toeristen rondgeleid. Nu is ?a mand meer geïnteresseerd tui een bezoek aan de arena. Desjsor dionknecht heeft katten t moeten schaffen om de vele:; ten en muizen te verjagen tribunes brokkelen af en sts^ai op instorten. De burgemeester van Rio de< iel neiro heeft .geen geld om arena te onderhouden. De wil het stadion daarom ven n: pen. Franse, Amerikaan 0( Spaanse en Brazilaanse fir® hebben al interesse getoond is 160 miljoen gulden nodig' gi het stadion weer aan de strei 11 veiligheidsvoorschriften tel!' voldoen. naai' was bij het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorzie ning en later een adviesbureau runde op het terrein van oplei ding, communicatie, organisatie en media. Daarnaast was hij reisleider van de Christelijke Reisvereniging en adjunct-di recteur van de NVSH. „Toen ik begon had je alleen op zondagmiddag een wedstrijd. Nu lijkt het alsof er alleen op Jaap Bax: „er zijn wel meer mooie dingen in het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24