Cultuurverschil in een legerkorps PZC Partijen in Bosnië dichter bij de onderhandelingstafel Plan om Juan Carlos te doden duidt op nieuwe koers ETA Stinkend geld Stout Fusie Duits-Nederlandse troepenmacht komt op gang Sorgdrager: aanpassing plannen kantonrechters van onze correspondent in Münster Cees van der Laan De Duitse soldaat salueert netjes als het bezoek de poort binnenrijdt van het hoofdkwartier van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps in Münster. Zijn Nederlandse collega bij de slagboom houdt z'n handen rustig in zijn zakken. De bevelhebber van het Duits- Nederlandse Legerkorps, de Ne derlandse luitenant-generaal R. Reitsma, loopt met overste R. Bremer door de lange gangen van de oude kazerne aan de Hin- denburgplatz in Münster. Uit een van de vele deuren komt een Duitse officier te voorschijn. Hij salueert stram bij het zien van zijn bevelhebber. Reitsma en Bremer wuiven vaag, het lijkt in de verte op een officiële groet. „Tja, die Duitsers houden van salueren", grinnikt de generaal. Verschil in gedragingen, werk methoden, uiterlijkheden en denken. Daar lopen de Neder landse en Duitse officieren en onderofficieren tegenaan nu ze moeten samenwerken om het Eerste Duits-Nederlandse Le gerkorps van de grond te krij gen. „De inhoudelijke verschil len zijn groot, maar iedereen heeft de wil samen te werken", zegt generaal Reitsma. Aan vrouwen in gevechtsfunc ties zijn ze nog niet gewend in het Duitse leger. De Nederland se vrouwelijke majoor wordt nog steeds aangesproken met 'Herr frau majoor. Reitsma: „De Duit sers reageren net zo stom als on ze soldaten toen destijds vrou wen in de Nederlandse krijgs macht werden geïntroduceerd. Daar zullen we zo nu en dan een probleem mee krijgen". Zitten de Duitsers strak in het uniform, Nederlanders willen er nog wel eens iets slonziger uitzien. Oor belletje in en langer haar. Vol gens Reitsma moeten de man schappen maar aan elkaar wen nen. „De politiek beslist over het haar en niet ik. Toch verwacht ik dat de Nederlandse soldaat, vooral nu de dienstplicht wordt afgeschaft en we alleen beroeps soldaten krijgen, zich netter zal kleden". Verschillen Ook op andere terreinen zijn de verschillen groot. Speciale 'teambuildingsessies' in het Eu ropa-instituut in- het Duitse Bo- cholt waren nodig om de cul tuurverschillen bloot te leggen en bespreekbaar te maken. Duitsers en Nederlanders moch ten daar generaliseren en stereo typen van eikaars nationalitei ten beschrijven. En dat heeft ge holpen. zegt Reitsman. „Duit sers zijn pünktlich, reageren al leen op een duidelijk bevel, hou den zich aan hun regels. Neder landers gaan soepeler met regels om". De Duitse brigade-generaal R. Ehninger, chefstaf van het Eer ste Duits-Nederlandse Leger korps. zegt- van zijn kant: „Ne derlanders zitten altijd koffie te drinken. Ze discussiëren wel erg veel. Wij leiden de vergaderin gen veel strakker. Iedereen mag zijn woord doen, maar we discus siëren niet. Dat kost tijd". Het van onze medewerker in Barcelona Henk van den Boom De kogel die de Spaanse ko ning Juan Carlos afgelopen zondag moest doden had vol gens deskundigen de kracht en de precisie om een schaap op 300 meter afstand neer te leg gen. Margarita Robles, staatsse cretaris van binnenlandse za ken, probeerde het volk gerust te stellen. Zij zag de verijdelde moordaanslag op de monarch als een stuiptrekking van een uiterst verzwakte terreurorga nisatie. De politie en de*meeste commentatoren vrezen echter dat het jongste complot het werk was van een nieuwe gene ratie binnen de ETA, die opteert voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. De 36-jarige geschiedenis van de Baskisehe afscheidingsbewe ging leert dat de moord op één politieke of sociale zwaarge wicht meer rendement oplevert dan tien dode politiemannen. In de optiek van de ETA zou daar om de moord op de koning, een maand voordat in september de Europese regeringsleiders bij eenkomen, nationaal en interna tionaal grote gevolgen hebben. Dat de nieuwe strategie ook voortvloeit uit een zeker 'perso neelstekort' binnen de ETA zal zeker waar zijn. De politie heeft de laatste twee jaar de gelederen binnen de ETA uitgedund. Daarbij belandden prominente kopstukken achter de tralies. In 1994 werden, in samenwerking met de Franse politie, zeventien ETA-groepen ontmanteld, waarbij 103 aanhoudingen wer den verricht. De behoefte aan nieuwe leden wordt bevestigd door de tientallen afschriften van brieven die de politie heeft gevonden. Daarin worden nieuwe kandidaten gevraagd om voor de ETA te willen werken. Nieuwswaarde De strategie-discussie binnen de ETA is ook aangewakkerd door de geringere aandacht bij de Eu ropese media. Tien jaar geleden kon de moord op een Baskisehe Guardia Civil nog rekenen op een plek op de voorpagina's van de kranten. Nu is het nauwelijks nog nieuws. Bij de oorlog in voormalig Joegoslavië of het ge weld van ook in Spanje opere rende skinheads verbleken de 'nette' aanslagen van de ETA. Daar komt bij dat in Basken land steeds openlijker wordt be toogd tegen het geweld. Het grootste déél van de bijna acht honderd slachtoffers van de Gedegen meest opvallend vond generaal Ehninger het „open-deurenbe- leid" van de Nederlanders. Hij kent het begrip zelfs in het Ne derlands. „Nederlanders hou den de deuren van hun kantoren altijd open en dan zie je ze met elkaar praten. Haha". Oostblok De aanzet tot het Eerste Duits- Nederlandse Legerkorps werd op 30 maart 1993 gegeven door de toenmalige minister van de fensie Ter Beek en zijn Duitse collega Riihe. Het wegvallen van de dreiging uit het Oostblok na het slechten van de Muur in 1989, leidde in beide landen tot forse bezuinigingen. Het Eerste Nederlandse Legerkorps werd vrijwel gehalveerd, bij de Duit sers was het niet anders. On danks de gevoeligheden tussen beide landen vanwege de Twee de Wereldoorlog, werd besloten tot een bi-nationaal legerkorps. Dit zou goedkoper zijn en Neder land en Duitsland hebben bin nen de Navo al van oudsher veel contacten. Onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht zijn sinds jaar en dag in Duitsland gelegerd. Over de gevoeligheden wordt nauwelijks gesproken tus sen de soldaten van beide natio naliteiten, zegt overste Bremer. „Hoogstens in de bar. Maar ie dereen is ook van de naoorlogse generatie". Het korps, dat onderdeel uit maakt van de hoofdmacht van de Navo. beschikt over 28.000 militairen. Het bijzondere aan de fusie is dat het voor de eerste keer in de geschiedenis is dat twee bestaande legerkorpssta ven van verschillende landen 100 procent integreren. De sa menvoeging komt tot stand op gelijkwaardige basis. Beide lan den leveren vijftig procent van het korps. De leiding wordt om de drie jaar gewisseld. In Mün ster is het hoofdkwartier geves tigd. Daar komen 225 Neder landse militan-en te werken. In Eibergen in de Achterhoek ko men de logistieke ondersteu ning en verbindingseenheden (Command Support Group) van het korps. Voor de overige solda- ETA zijn Baskisehe politiemen sen en rechters. De bevolking is het zat. Om binnen hun eigen achterban niet alle goodwill te verliezen moet de ETA ophou den met moorden binnen de ei gen gelederen. In de zomer van 1993 hebben verschillende ETA-commando's er dan ook bij hun leiders op aan gedrongen hun aanslagen te richten op belangrijke politieke personen in plaats van op Baski sehe politiemensen. „De dag waarop de politieke leiders na de begrafenis van een collega naar huis keren, realiseren ze zich misschien dat het tijd wordt om een oplossing te zoeken voor ons probleem", zo staat in een intern document. Alles wijst erop dat dit jaar de nieuwe strategie van de ETA in werking is getreden. In januari werd Gregorio Ordonez, leider van de conservatieve Partido Popular in Baskenland en kan didaat voor het burgemeester schap van San Sebastian ver moord. Deze aanslag veroor zaakte een ware schokgolf, even als die in april op oppositieleider Aznar. De vermoedelijke opvol ger van premier Gonzalez ont snapte slechts door geluk aan de dood, toen zijn zwaar gepantser de auto werd opgeblazen. Tenslotte mag de verijdelde aanslag tegen de koning het slui tend bewijs vormen dat het de ETA erom te doen is indruk te maken. De gedegen voorberei dingen tonen aan dat hier geen sprake kan zijn van een stuip trekking. Negen maanden lang zijn in het diepste geheim de kansen op succes berekend. De 53-jarige veteraan Juan José Re- go Vidal werd van stal gehaald om de koning te liquideren. Sa men met zijn zoon Inaki en de scherpschutter Jorge Garcia Sertucha had Rego Vidal vanaf het gehuurde jacht; 'Belle Poule' alles tot in detail voorbereid. Vanuit een enkele maanden ge leden al gehuurde flat zou het schot worden afgevuurd. De kans dat de koning, maar 200 meter verwijderd op zijn jacht Fortuna, zou zijn gedood wordt door de politie zeer groot geacht. Het is vooral aan de Franse poli tie te danken dat Spanje zijn ko ning nog heeft.. Vidal, die in Frankrijk zat, werd daar in de gaten gehouden. Toen hij een maand geleden met zijn jacht naar Mallorca voer nam de Spaanse politie het over. Dit keer heeft men op tijd kunnen ingrijpen, maar iedereen vraagt zich af. wanneer en bij wie dat niet zal lukken. van onze correspondent in Boedapest Hans Gertsen De kans dat het nu al ruim drie jaar slepende, bloe dige, conflict in Bosnië een vreedzame oplossing krijgt, lijkt opnieuw toe te nemen. Hoewel de situatie op diverse fronten in Bosnië nog altijd gespannen is, menen mili taire deskundigen in Bel grado en Zagreb dat de tijd rijp is voor vredesonderhan delingen, al was het maar om dat geen van de drie strijden de partijen voorlopig in staat lijkt nog veel terreinwinst te boeken. Voordat de Bosnische mos lims. de Kroaten en de Bosni sche Serviërs daadwerkelijk om de tafel gaan zitten, zal er de komende weken ongetwij feld op enkele fronten nog ste vig gevochten worden. Kroa tië lijkt zich op te maken voor een belangrijk, maar plaatse lijk offensief in de omgeving van Dubrovnik. Bosnisch-Servische troepen beschieten de 'parel van de Adriatische kust' zoals de stad vaak wordt genoemd, vanuit hun posities in het achterland bij het Bosnische stadje Tre- binje. Na de herovering van de Krajina staat het terugdrin gen van de Bosnisch-Servi sche artillerie daar het hoogst op de Kroatische prioriteiten lijst. Als dat doel is bereikt heeft Kroatië, op de herover ing van Oost-Slavonië na, mi litair gezien weinig meer te winnen. Een Bosnisch Servische soldaat laadt in de buurt van de centraal-Bosnisehe plaats Srbodbran een 120mm mortiergranaat terwijl een andere soldaat alvast zijn oren dichthoudt. Het offensief van de Bosnische moslims in centraal-Bosnië heeft nauwelijks terreinwinst opgeleverd. foto Reuters Stellingen De spanning rond Oost-Slavo nië is nog altijd groot - zowel de Kroaten als de Bosnische Serviërs gaan door met het versterken van hun posities en met beschieten van eikaars stellingen - maar militaire deskundigen in het VN-hoofd- kwartier te Zagreb menen dat het desondanks niet tot. een grootschalige Kroatische aan val zal komen. Kroatië en het aangrenzende Servië zouden die potentieel zeer gevaarlijke confrontatie beide willen voor komen, hetgeen de kans op een vreedzame oplossing voor het omstreden gebied ver groot. De Bosnische moslims lijken sinds het succesvolle geza menlijke moslim-Kroatische offensief tegen de Krajina, de overwinning op de moslim-re bellen van Fikret Abdic en het doorbreken van het beleg van de Bihac-enclave in de 'win ning mood' en eigenlijk nog het minst geïnteresseerd in vredesonderhandelingen op korte termijn. De moslims zouden willen proberen een deel van het terrein dat ze in 1992 rond de stad Banja Luka verloren hebben, terug te win nen. Zowel in Belgrado als in Za greb betwijfelen militaire des kundigen echter of dat realis tisch is. De-eerste voortekenen zijn niet erg positief voor de moslims. Het 'grote offensief dat ze de afgelopen dagen met veel poeha in de omgeving van de stad Donji Vakuf in cen traal-Bosnië lanceerden, lijkt vooralsnog weinig terrein winst op te leveren. „Het is niet veel meer dan wat fors vuurwerk", aldus het tamelijk geringschattende commen taar van een hoge VN-militair in Zagreb. Hij verwacht dat de onderhandelingsbereidheid van de Bosnische moslims ra zendsnel toe zal nemen als be langrijke militaire successen uitblijven. Dreun De Bosnische Serviërs ten slotte. lijken na de psychologi sche dreun die het verlies van de Krajina inhield, ook niet echt meer in staat de oorlog nog lang vol te houden. Ze hebben de afgelopen dagen weliswaar versterking gekre gen van enkele tienduizenden uit de Krajina verjaagde Kroa- tisch-Servische soldaten, maar het is nog maar de vraag in hoeverre die extra man schappen daadwerkelijk een versterking betekenen. Tijdens het Kroatische offen sief tegen hun gebied bleken ze nauwelijks tot. serieus ver zet in staat. De Krajina-Ser- viërs hebben huis en haard verloren en lijken totaal geen zin te hebben om nu opnieuw ten stijde te trekken voor de zaak van hun Bosnische broe ders. „Het feit dat de meeste Kra- jina-Serviërs meteen door- vluchtten naar Servië en niet eens in door Serviërs bezette gebieden van Bosnië wilden blijven, zegt genoeg", meent een hoge VN-militair. „Het ge vaar bestaat dat de komst van de verslagen soldaten uit de Krajina het toch al niet floris sante moreel van de Bosni sche Serviërs ook onder mijnt", zo onderkent de Servi sche journalist Miroslav La- zanski, defensie-specialist van het dagblad Politika. De Bosnische Serviërs lijken kortom, in tegenstelling tot nog maar kort geleden rijp, voor de onderhandelingstafel. Onderhandelingen over een verdeling van Bosnië tussen de Bosnische Serviërs ener zijds en de Bosnische Kroaten en moslims anderzijds, lijken kansrijker dan ooit. Zeker als de internationale gemeen schap erin slaagt de kakofonie van voorstellen, plannen en ideetjes te staken en eensge zind druk op elk van de drie partijen uit te oefenen. ten verandert er weinig. Zij blij ven gelegerd in de huidige kazer nes in Nederland of Duitsland. Het bi-nationale korps kan wor den ingezet voor crisisbeheer singsoperaties waar ook ter we reld. De inzet blijft echter de ver antwoordelijkheid van de res pectievelijke regeringen. De re gering in Duitsland kan niet be slissen over de inzet van Neder landse troepen binnen het bi-na- tionale korps of andersom. Of de fusie een succes wordt, zal pas over enkele jaren blijken. De voorbeelden zijn niet bemoedi gend. De enkele jaren geleden opgerichte Frans-Duitse bri gade wordt door velen omschre ven als een slecht functionerend legeronderdeel, vooral vanwege de taalproblemen. Voor het Eu rokorps. waarin België. Spanje, Frankrijk en Duitsland parti ciperen, geldt hetzelfde. In het Eurokorps worden vier talen ge sproken en het wordt omschre ven als een bureaucratische mo loch. Mede vanwege deze redenen is in het Duits-Nederlandse leger korps gekozen voor een duidelij ke commando-structuur en voor Engels als voertaal. Dit laatste om „gevoeligheden" te voorko men. Luitenant-generaal Reits ma zegt dat bij het begin van de samenvoeging van beide korp sen gekozen is voor het begrip 'in balans blijven'. Reitsma. „Daar om is ook gekozen voor Engels. Een fusie kan alleen slagen op basis van volledige wederkerig heid en gelijkwaardigheid". Soevereiniteit Brigade-generaal Ehninger meent dat de samenvoeging vooral in het belang van Neder land is. „Wil Nederland interna tionaal blijven meetellen op korpsniveau, dan moet het Duits-Nederlandse Legerkorps een succes worden. Wij hebben nog twee andere korpsen. De Ne derlanders niet. Ik denk dat het korps alleen een succes kan wor den als beide landen binnen tien a vijftien jaar bereid zijn een stukje soevereiniteit over het korps in te leveren". Vijftig jaar na de Tweede We reldoorlog zal op 30 augustus in aanwezigheid van premier Kok en bondskanselier Kohl het bi- nationale korps officieel worden geïnstalleerd. Reitsma: „Het is fascinerend te zien hoe we vijftig jaar later met elkaar omgaan. Het is een stap vooruit in het vei- ligheidsdenken". De Rabobank in Terneuzen wil geld verdienen, w niet? Iedere ondernemer ziet liever lieden met dil ke stapels flappen in de zak binnenstappen dan mense die de centjes bij elkaar moeten schrapen. De Terne; zense bankdirecteur Wisse heeft onlangs enkele asie zoekers geweigerd. Zij mogen niet het genoegen sm ken een rekening bij de bank te openen. De vluchteli: gen leggen blijkbaar te weinig geld in. De bank mo kosten maken bij het ter beschikking stellen van ee rekeningnummer. Die kosten schijnen hoger te zijn d; de inkomsten. Dat banken zich gedragen als reguliere commerciëleb drijven, is logisch. Maar het is niet zo voor de hand li gend dat meneer de plaatselijke bankdirecteur - w& een landelijk beleid op dit punt bestaat niet - de zoeker in de kou laat staan. Aan de ene kant wijst Wis met veel gebaar op de maatschappelijke verantwoord lijkheid van de bank. Aan de andere kant hangt hij harde zakenman uit. Wisse begeeft zich op glad ijs. Hij discrimineert. E( asielzoeker is zo makkelijk te herkennen. Hij heeft ir h( mers meestal een wat ander voorkomen dan de blani sl Nederlander. Op basis van dat uiterlijk verkoopt bank 'neen' aan de vluchteling. Maar hoe zit het met een uitkeringsgerechtigde? Ei herken je in het wild niet zomaar. Moeten we straks i jjj de bank eerst schriftelijk onze inkomsten melden? Mc ten de mensen met een uitkering, voordat hun een rek ningnummer wordt aangeboden, eerst vertellén we bedrag Vadertje Staat elke maand wenst over te m a, ken? Dienen wij straks onze financiële geschiedenis m d de vingers in de lucht op te biechten aan meneer Rab ei Daar zal de bank niet aan beginnen. Dat kost klantei Die paar asielzoekers in Terneuzen zijn zonder v< moeite aanwijsbaar. En zo simpel buiten de deur te hor{ den. Per saldo zal dat beleid wel een paar centen ople\ ren. Geld stinkt niet. Deze centen echter ruiken onaa genaam. De kampeerboeren in Zeeland houden er, zoalsh;d, voorman Piet Lampert het vergoelijkend noemt, leen maar stoute gedachten op na over uitbreiding vJhi het aantal caravans en tenten op hun minicampings.I d' suggestie dat ze 25 a 40 eenheden op hun erf zouden w b| len plaatsen, moet vooral niet serieus worden genomed' Vijftien caravans en tenten - maar dan wel het hele R' zoen - is voldoende. Lamperts bezwerende woorden kunnen niet helemi de indruk wegnemen dat achter die stoute gedacht B toch een hardnekkig streven schuilgaat. De Zeeuw H kampeerboeren hebben jarenlang strijd geleverd omi zc te komen op de nu geldende capaciteit van de minicaitv pings: in het hoogseizoen vijftien caravans en tentfj); daarbuiten tien. Die strijd ging gepaard met gedrag gelobby, soms bewuste overtreding van het aantal t( gestane eenheden en met het tentoonspreiden van vi moorde onschuld bij de constatering daarvan. De strijd is voor veel kampeerboeren allerminst gest er den. De inkomsten die een minicamping oplevert, vis* men een belangrijk onderdeel van hun inkomen. IIro gaat ze dan ook aan hun hart wanneer ze in drukke }VÏ rioden 'neen' moeten verkopen aan kampeerders loul en alleen omdat er al vijftien caravans en tenten op hl erf staan. Een paar erbij kan toch geen kwaad, luidt redenering. Nog even en de eerste minicamping nfj twintig eenheden is een feit. Het kamperen bij de boer is de enige kampeersector Zeeland waar sprake is van een groei van beteken J Niet omdat het aantal van vijftien eenheden nu al ovi al met voeten wordt getreden, maar omdat steeds mf T boeren besluiten een minicamping te beginnen. In licht hebben Lamperts stoute gedachten zeker een vi dienste. Gemeenten, provincie en uitbaters van kampeerterreinen kunnen zich nu in elk geval wapen tegen een volgende schaalvergrotingsslag in kampei boerenland. Minister Sorgdrager (Justitie) is genegen haar plan om ders 60 kantongerechten te laten opgaan in de 19 rechtbanken wijzigen en later in te voeren. Zij meldde woensdag zich nadoi bezinnen op de wijze waarop de fusie tot stand moet komen. De Raad van State bepleitte twee maanden geleden al uitstel aanpassing van het plan. De kantonrechters zijn fel tegen eensü 1 bundeling met de rechtbanken omdat zij een chaos verwachten, minister rekent juist op een efficiëntere werkwijze: zij wilde del: per 1 januari 1997 in werking laten treden. ANP Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M, van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag Urn vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijder: kantooruren en uitsluitend mas'- dag- t/m vrijdagavond van 20.20 li tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75, automatische afschrijving 85,90. franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij- to ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto-i matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per pos: 440,00; losse nummers maan- s* dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse CourantBI' Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC Luitenant-generaal Reitsma voor de gebouwen van het Duits-Nederlandse legerkorps in Münster. Op de achtergrond een Nederlandse en een Duitse soldaat. foto Ruud Hoff/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2