Kans op tweede Sail Vlissingen Trio Animato: drie is meer dan zestig Kunst in leskist voor school Alle reden voor provinciegeld aan Neckermann De muziek moet perfect op het schijfje komen Consumentenbond uit milieucommissie ZMF blijft bij haar bezwaar tegen kassen in Eerste Bathpolder zeeland DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 14 Tekort op manifestatie 94 was 78 mille Gemeente om geld gevraagd kunst van onze verslaggever MIDDELBURG - Postorderbe drijf Neckermann kon wel dege lijk 6,8 miljoen gulden subsidie krijgen van de Vlaamse deelre- gering wanneer het besloten zou hebben een nieuw distribu tiecentrum in Maldegem te bou wen. Naar de mening van het dagelijks provinciebestuur was er dan ook alle aanleiding Nec kermann met onder meer een provinciale bijdrage van 500.000 gulden ertoe over te ha len voor Sint-Jansteen te kie zen. De statenleden J. Huisman (WD) en L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) lieten gedeputeerde sta ten vorige maand in schriftelijke vragen weten geen aanleiding te zien voor een provinciale subsi die aan Neckermann. Ze dron gen daarbij aan op een spoedei sende vergadering van de sta tencommissie economie wan neer GS deze mening niet zou den delen. Vertrouwelijk Uit vertrouwelijke informatie van de Belgische accountant van Neckermann, die gedepu teerde staten bij hun antwoord op de vragen hebben gevoegd, blijkt dat het postorderbedrijf bij vestiging in Vlaanderen in derdaad 6,8 miljoen gulden aan subsidie had kunnen opstrijken. De gemeente Hulst, de provin cie, Arbeidsvoorziening en Eco nomische Zaken hebben daar samen 2,7 miljoen gulden tegen over gezet. PvdA-statenlid D. Eveleens toonde zich woensdag tijdens een -overigens niet spoedeisen de -vergadering van de commis sie economie verbaasd over de dringende toon van de vragen van Huisman en Nederhoed-Zijl stra. „Je vraagt midden in de zo mervakantie niet zomaar om een spoedeisende commissie vergadering", merkte hij op. De verbazing was des te groter om dat de beide vragenstellers pv tijen vertegenwoordigen t deel uit maken van het dagelij provinciebestuur. Hij wilde <j; ook van Huisman en Nederhoe Zijlstra weten of hun bezorg heid is ingegeven door de weti schap dat er iets onoirbaars a; de hand was. Snelle besluiten Huisman en Nederhoud-Zijls; moesten toegeven dat er g grond is te veronderstellen er iets niet in de haak zou zijnj de zaak Neckermann. Ze wild een definitief oordeel over subsidie aan Neckermann eve wel opschorten. De kwestie de 'subsidie-competitie' zoalsi het in hun vragen hadden gel; muleerd, blijft hen hoog zitte Daar waren Eveleens en gedep teerde D. J. P. Bruinooge (Pvd economie) het mee eens. Ei leens wees erop dat het vun streven de werkgelegenheid veel mogelijk te stimuleren b zondere maatregelen en snt: beslissingen noodzaket maakt. Hij meende ook dat b Neckermann er niet uitsluiter om te doen was de Vlaamse sii sidiemogelijkheden uit te spet om zo een bijdrage van Ned; landse zijde in de wacht te pen. Bruinooge verzuchtte het plezierig zou zijn wanneer; wet- en regelgeving binnen landen van de Europese Unie; danig op elkaar zou zijn ai; stemd dat dit soort concurrent zou kunnen worden uitgeb- nen. De woordvoerders van SG ZVP, GroenLinks en Delta;: ders vonden dat GS goed ensi hebben gehandeld. Bruinoo vertelde dat hij het initiat heeft genomen om samen in zijn collega's in Noord-Brato en Limburg na te gaan hoe gio het gevaar van investeringsco currentie in de grensstreek re Vlaanderen is. Volgende maa; is er een gesprek over met staatssecretaris van Econoc sche Zaken. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Consumen tenbond is niet langer vertegen woordigd in de Provinciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishouding (PCMW). De bond heeft gedeputeerde staten laten weten van vertegenwoor diging in de commissie af te zien omdat de huidige vertegen woordigster, M. Bijl-Swart, de taak te zwaar vindt. Een ver vanger heeft de Consumenten bond in haar Zeeuwse gelede ren niet kunnen vinden. Ook de plaatvervanger van Bijl, stelt zich niet beschikbaar. Omdat vertegenwoordigers van de consumentenbond in lokale en regionale commissies worden gereeruteerd uit het ledenbe stand en op vrijwillige basis hun werk doen, is de spoeling vrij dun. Volgens woordvoerster E. van Leeuwen van de bond is het niet mogelijk de vrijwilligers professionele ondersteuning vanuit het Haagse hoofdkwar tier te bieden. „De consumentenbond is een landelijke organisatie, die niet of nauwelijks op regionaal niveau is georganiseerd. Onze vertegen woordiging in de PCMW km uit de werkgroep MiddelbïL maai- de taak bleek bijzond zwaar. Vrijwilligers kun je ui dwingen met zoiets door te gs en je kunt evenmin het leden! stand afbellen om een niein kandidaat te vinden. We wit wel precies weten wat zo'n ki didaat die namens de bondgi y, optreden, in te brengen het pi; Tot nu toe is het niet geluk!; ion; mand te vinden." Van Leeu* voegt eraan toe dat de beslissi wordt heroverwogen zodra i een geschikte kandidaat meid p De PCMW is in het leven gei: sir pen om het provinciale beleid het gebied van milieu en wa' dichterbij de bevolking te bit gen. De commissie is samen; steld uit vertegenwoordigt van alle maatschappelijke or; nisaties die met dit beleid ten êo ken hebben. Volgens Van Let cei wen beseft de Consumenic H bond heel goed dat dergel? Jd adviesorganen staan of val P bij de inzet van de verschilles: maatschappelijke geledingen! dat de bond in die zin een taal vervullen heeft. Maar 'waard is, veliest de Keizer zijn rechi'. van onze verslaggeefster GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) handhaaft haar bezwaren tegen de ontwikke ling van een glastuinbouwpro- ject in de Eerste Bathpolder, vlakbij een belangrijk foura- geergebied voor vogels in de Oosterschelde. De gemeente Reïmerswaal wil het bestem mingplan Buitengebied wijzi gen om honderd hectare glas tuinbouw in de Eerste Bathpol der mogelijk te maken. Volgens de ZMF passen de Zeeuwse plannen voor de ont wikkeling van glastuinbouw niet in het beeld van duurzame landbouw omdat de ontwikke ling over drie locaties versnip perd is. Veel beter zou het zijn om de 300 hectare, waarvoor in Zeeland plaats is. te concentre ren op een plek waar ook ge bruik kan worden gemaakt van restwarmte, bijvoorbeeld in het Sloegebied. Daamee zou ook het belangrijkste bezwaar op mi lieugebied, het exorbitante energieverbruik in de glastuin bouw, worden verzacht. Ook voor de ondernemers is de be schikbaarheid van (goedkope) restwarmte aantrekkelijk. Daarbij kleven er nog, zo schrijft de ZMF, aanzienlijke bezwaren aan het project op het gebied van natuur en landschap. Vogels op de Oosterschelde raken een belangrijke hoogwatervlucht- plaats kwijt en ook de perma nente verlichting kan een bron van verstoring zijn. Volgens de ZMF moet het voorzorgsprin- K cipe, dat krachtens de Nar; beschermingswet in de Oca !n schelde van toepassing is.* ;e hier gelden. Dat betekent; aü economische ontwikkeling i vaststaat dat die geen scr; |u doet aan de kwetsbare natuur }j ke waarden. De gemeente Reimersfc iet vindt de federatie, schat vcö nj de verstoring van de rust - !j keerd in. De ZMF spreekt dat een glastuinböuwprojec: ta alleen maar stilletjes bij ligt" groeiende gewassen in de wa* r huizen en verder niets. Rond i] een dergelijk complex ontp; en zich allerlei activiteiten 11 was het alleen maar de aan- afvoer van produkten. Ook uit landschappelijk punt acht de ZMF een open? derlandschap verre te pre-- lo, ren boven een industrieel ai (n doend geheel als een glasK bouwproject. Er zou. zo sck de ZMF, in ieder geval een! lieu Effect Rapportage mee' worden opgesteld over het Zeeuwse plan, dat 300 heet omvat. De versnippering in de p*— tot drie keer 100 hectare, is* reden om de MER-plicht, die gaat bij 300 hectare, te ontlop De ZMF is ook allerminst e'1' tuigd van de levensvatbaar^ van het project. Zonder de 4- trekkingskracht van restwii te en de voordelen van een' grotere schaal, is het volger- e| ZMF zeer twijfelachtig dat' complex binnen tien jaar ve-: En zijn, zoals de overtuiging val' gemeente Reimerswaal is- van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Sail Vlissingen heeft een tekort van 78.570 gul den opgeleverd. Dit blijkt uit de financiële afrekening en de eva luatie van het zeilevenement, dat vorig jaar voor het eerst in Vlissingen werd gehouden. Het bestuur van de Stichting Sail Vlissingen 1994 heeft de ge meente Vlissingen gevraagd het tekort te dekken. Hoewel het bestuur het tekort betreurt, is er naar zijn mening 'geen spra ke van een financieel debacle'. Het eindverslag van het Sail- evenement heeft lang op zich la ten wachten. Pas ruim een jaar na de maritieme manifestatie in de Scheldestad maakt de ver antwoordelijke stichting de eindcijfers bekend. Dat het zo lang heeft geduurd, komt onder meer door de accountants verklaring. Die liet lange tijd op zich wachten nadat het verslag was opgemaakt. In de aanloop van de maritieme manifestatie heeft de gemeente raad van Vlissingen zich garant gesteld voor een exploitatiete kort tot 200.000 gulden. Door de tegenvallende inkomsten van de kaartverkoop moet het Sail-be- stuur hier een beroep op doen. In Geboorte zeehond slot van pagina 11 gezien. Kramer; „In de Ooster schelde zit niet zo heel veel voed sel voor zeehonden, die liefst platvis eten. Zeehonden hebben in de Wester schelde - een kraamkamer voor platvis - veel meer kans. Dat zie je ook; in de Westerschelde worden al jaren jonge zeehondjes geboren en de populatie daar groeit met het jaar. Het gevaar van verstoring is in de Westerschelde ook min der omdat er minder plezier- vaart is. Van die grote oceaan stomers hebben zeehonden wei nig last." Kramer: „Als we ons in de Oos terschelde op de vogels hadden gericht, hadden de zeehonden daar evengoed garen bij kunnen spinnen. Maar een zeehond lag politiek natuurlijk veel beter, vijfjaar geleden, en de potenties van de Westerschelde stonden ook al niet hoog aangeschre ven." de begroting werd gerekend op zestigduizend betalende bezoe kers. maar slechts 25.000 bezoe kers kochten een toegangskaart van vijf gulden. De inkomsten uit de kaartverkoop vielen daar door 153.289 gulden lager uit dan geraamd, maar door een strakke beheersing van de uitgaven heeft de stichting bijna de helft van dat bedrag zelf terugver diend. Draagvlak Hoewel het publiek tijdens Sail Vlissingen wegbleef, denkt de organisatie dat er wel degelijk een draagvlak is voor een derge lijk evenement in Zeeland. Dat baseert het bestuur op de 'vele positieve reacties' van publiek, deelnemers, bevolking spon sors. donateurs en dienstverle ners. Dat Sail Vlissingen toch niet het succes werd waarop was gehoopt, wijt het bestuur vooral aan de gebrekkige voorberei ding en een tekort aan daad kracht. In de evaluatie steekt de stich ting de hand dan ook in eigen boezem. Met de werving van de schepen (de 'ruggegraat van Sail' genoemd) en van de spon sors (de 'brandstof van het eve nement') werd te laat begonnen. De organisatie bleef volgens het bestuur ook te lang 'een papie ren tijger zonder uitvoerende po wer'. Daardoor konden werk groepen niet vooruit of het werk niet naar behoren uitvoeren. Ook werden beslissingen te lang uitgesteld, waardoor verplich tingen niet konden worden aan gegaan. Verder moest de publi citeitscampagne in een te korte tijd vorm krijgen, waardoor het evenement te laat en te weinig bekendheid kreeg. Desondanks ziet het bestuur, ge zien de positieve uitstraling van het evenement voor Vlissingen en de waardering van sponsors, een mogelijkheid voor een twee de Sail Vlissingen in 1998 of 1999. Voor een eventueel vervolg heeft het bestuur 26 aanbevelingen geformuleerd, die er vooral op neer komen dat de organisatie tijdig met haar voorbereidingen begint. Eigenlijk moet de orga nisatie 'met onmiddellijke in gang van de grond worden ge bracht'. De gemeenteraad van Vlissin gen beslist of er een vervolg komt van het Sail-evenement. Naar verwachting geeft de raad in september zijn oordeel over de afrekening en de evaluatie. De voorzitter van de werkgroep, Cees Dubbeldam, geeft uitleg bij de presentatie van de leskist. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De Cultu rele Raad Borsele heeft een manier gevonden om nuttig gebruik te maken van de kunstwerken die de gemeente in bezit heeft. Veertien teke ningen, schilderijen en grafi sche werken van Borselse kunstenaars zijn in een les kist voor het basisonderwijs gestopt. Op deze manier kun nen de leerlingen kennisma ken met de werken en spelen derwijs iets leren over kunst. De wethouders C. J. Elenbaas- Murre (CDA, welzijn) en P. M. van Wingerden-Boers (WD, onderwijs) namen de kist woensdag officieel in ge bruik. Zoals elke gemeente heeft Borsele talloze schilderijen en andere objecten opgeslagen liggen. Ze dateren uit de tijd dat er een aankoopregeling- bestond voor werken van plaatselijke kunstenaars. De werkgroep beeldende kunst van de Culturele Raad kwam op het idee een deel van het materiaal te gebruiken voor een leskist. De werkgroep heeft veertien schilderijen, tekeningen en grafische werken uitgezocht. Ze zijn van Sander Littel, Net ty van Nieuwenhuizen, Moni que Posthumus, Helena van der Kroon, Pieter Schouten, Paul Bartels, Iris de Leeuw en Kedi van Willigen. Bedenker van de leskist Cees Dubbel dam zegt dat de werken niet op naam zijn geselecteerd. „We hebben vooral gekeken naar de techniek. Verder is het belangrijk dat kinderen er wat mee kunnen." Boekjes Dubbeldam heeft drie boekjes gemaakt bij de leskist. Een daarvan is een handleiding voor docenten, waarin onder meer diverse technieken wor den uitgelegd. Een ander boekje vertelt het verhaal van Meijan en Tinca. Het jongetje Meijan 'ontdekt' dat de werken in de leskist te vergelij ken zijn met stromingen in de beeldende kunst. Tinca op haai' beurt heeft weer door dat diezelfde stromingen ook in kinder- en prenteboeken te herkennen zijn. Reprodukties van de werken die de twee be spreken zijn ook in de leskist opgenomen. Tenslotte is er een opdrach tenboek voor de leerlingen. „We hopen nog een keer een expositie te kunnen inrichten van kinderkunst die op de kist is geïnspireerd", zegt wethou der Van Wingerden. De mooi ste resultaten van het op drachtenboek krijgen in ieder geval een plekje op de kunst- kist. Want die ziet er nu nog akelig wit uit. Van de 22 Borselse scholen hebben er negen de leskist al besteld. Dat betekent dat het merendeel van de onderwijsin stellingen tot volgend school jaar zal moeten wachten, wil len ze het ding in huis halen. Wanneer de leskist een rondje langs alle scholen heeft ge maakt, hoopt. Cees Dubbel dam dat er nieuwe werken uit gezocht kunnen worden. van onze verslaggever TERNEUZEN - Eigenlijk heeft het Trio Animato uit Terneuzen een vreemde bezetting om klas sieke muziek te spelen. Liesbeth Mielen speelt dwarsfluit, Je rome van Hoecke klarinet en Paul Heesbeen contrabas. Dat is een combinatie van instrumen ten waarvoor nooit klassieke muziek is geschreven. Toch heeft de groep een uitgebreid re pertoire met werken van onder anderen Monteverdi, Purcell, Vivaldi, Mozart, Berlioz en Grieg, omdat Heesbeen be staande composities bewerkt en arrangeert. Soms zelfs sym fonieën die voor een heel orkest zijn bedoeld. „Wij kunnen als trio een beeld geven van een compositie die voor zestig mu zikanten is geschreven." Hoewel de drie leden van Ani mato allen in een harmonie-or kest spelen, vinden ze het be langrijk ook in een ensemble voor kamermuziek te spelen. „Dan maak je kennis met een to taal ander repertoire", vertelt Mielen. „Door de kleinere bezet ting heb je als muzikant ook meer verantwoordelijkheid en voldoening. Kortom, we kunnen ons ei beter kwijt." Trio Animato bestaat bijna vijf jaar. De naam is niet zomaar ge kozen. Animato is een muziek term die 'bezield' of 'geïnspi reerd' betekent. „Dat geeft aan hoe wij tegenover muziek staan", aldus Mielen. „Wij zijn amateurs, maar daarmee is niet gezegd dat we ons met goedbe doeld klungelwerk bezighou den. Muziekmaken is onze lief hebberij en daar zijn we zo se rieus mogelijk mee bezig." Zeeland De afgelopen vier jaar heeft het Trio Animato opgetreden op fes tivals voor kleine ensembles, op muziekdagen, in kerken en bij symposia. Voor de komende tijd staan concerten in Domburg. Goes en Hoek op het program ma. Het repertoire is gestaag uit gedijd. Dat heeft vooral Hees been veel werk bezorgd, omdat composities van klassieke com ponisten altijd moeten worden bewerkt wil het trio ze kunnen spelen. „Soms gaat het alleen om het aanpassen van van muziekstuk ken", zegt Heesbeen. „Een stuk van Vivaldi bijvoorbeeld, waar bij de toon hoger of lager moet zodat de cello een baslijn wordt. Dat komt vaak voor. Triosona tes uit de baroktijd vormen een van de pijlers waarop ons reper toire steunt. Het wordt ingewik kelder bij stukken die voor een orkest zijn geschreven. Bij com- positlès van Grieg of Berlioz ga ik zoeken naar melodielijnen die ik eruit kan halen. Daar maak ik dan een eigen arrangement van. De bedoeling is natuurlijk wel dat het acceptabel blijft overko men in vergelijking met het ori gineel." In de Zeeuwse Bibliotheek speurt Heesbeen, die muziekdo cent is op het Temeuzense Zel- denrustcollege, door de muziek geschiedenis, op zoek naar bruikbare stukken. Zijn eerste bewerkingen legt hij voor aan Mielen en Van Hoecke, die er kri tiek op kunnen leveren. Hees been: „Vaak concluderen we dat we er iets mee kunnen, maar soms zegt iemand: 'Laten we dat maar onderop de stapel leggen.' Dat geeft ook niet. Het mag best een keer mislukken." Het is niet ongebruikelijk om composities van klassieke com ponisten opnieuw te arrangeren, aldus Heesbeen, Dat deden ze zelf ook. „Vivaldi heeft muziek van Bach tot klavecimbelcon certen bewerkt. Niemand vond dat hij dan iets afpikte, maar het werd beschouwd als een aardige interpretatie. Liszt heeft muziek van Wagner voor de piano be werkt. Dat deed hij uit waarde ring." Trio Animato speelt niet alleen werk van dode componisten, meer en meer doet ook de mu ziek uit de twintigste eeuw zijn intrede op het repertoire. Een voorbeeld is het Theme from Schindlers List van John Wil liams. „Alleen avant garde mu ziek, met jazzelementen en im provisaties, daaraan wagen we ons niet", besluit Heesbeen. „Wij proberen geschreven muziek zo goed mogelijk uit te voeren, wij hebben niet het technische ni veau om de muziek van de avant garde goed uit te voeren." Trio Animato, woensdag 23 augustus in de N.HHerk in Domburg. Aan vang 20.30 uur. Zaterdag 23 septem ber in Goes tijdens het Festival voor kleine muziekensembles, om 11 uur in het Museum en zaterdag 7 oktober in de geref. kerk in Hoek om 20 uur. van onze verslaggeefster 's-HEER ABTSKERKE - Een van de jongens van de Zeeuwse Koorschool kijkt boos naar zijn buurman, woensdag tijdens een cd-opname in de kerk van 's- Heer Abtskerke. Even later wordt duidelijk waarom. 'Buurman' heeft de 'r' niet rol lend genoeg uitgesproken. De mensen die in de consistorieka mer de opname kritisch beluis teren, hebben het ook gehoord. Dirigent E. Heijblok: „Dit doen we nog even over. Er zat een Randstadjongetje in." De muziek moet perfect op het schijfje komen. Dat willen ze zelf, de zangers en de begeleiders van de Zeeuwse Koorschool. Er is geen platenmaatschappij die daarom vraagt, want het gaat niet om een commercieel pro- dukt. De cd die woensdag wordt opgenomen, krijgt slechts een beperkte oplage. Het schijfje is vooral bedoeld voor de jongens van de Koorschool zelf en de mensen om hen heen. De Zeeuwse Koorschool heeft voor het kerkje in 's-Heer Abts kerke gekozen vanwege de akoestiek. Die is heel goed. me de dankzij de galmgaten die op sommige plaatsen in de muren zijn aangebracht. De voorzan gers van het koor produceren er met zijn zestienen een enorm vo lume. Sfeer Eigenlijk is de ruimte te klein", zegt opnamebegeleider H. J. van der Heide. „Het geluid kaatst te rug." Van der Heide, die werkte in het geluidslaboratorium van de NOS, heeft zijn eigen manier van opnemen: „Een mens beseft het vaak niet, maar hij is altijd in staat de plaats van een geluids bron te horen. Wanneer nu je dusdanig opneemt dat dit even eens op de cd te beluisteren valt, kun je heel goed de sfeer vastleg gen." De voorzangers van de Zeeuwse Koorschool produceren met zijn zestienen een enorm vo lume. foto Willem Mieras foto Charles Strijd Het trio Animato, vlnr: Liesbeth Mielen, Paul Heesbeen, Jeröme van Hoecke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14